andaag Ambtenaren wijzen bod van 2,5 pet van de hand Communisten in Praag willen de macht delen Grandioos openip specta van Kippebouten, 499 keukencentrum zeeland IVachtljjsten ziekenhuizen langer nie BLHP lelt hogere ineis Gorbatsjov doet oproep tot de leiders van Oost-Europa SUPERSNELLE TREIN KOMT IN 1998 SPOEDEISENDE HULP (E.H.B.O.) duiunden meters tapijt, nyl en gordib stoffen honderden guldens voordeligerl Kouder 232e jaargang no. 270 Woensdag 22 november 1989 Record Winkels Veiligheid CD Dikste Routes Prikkelingen I Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: |en5 I Opinie en achtergrond: 4 I Financiën en economie: 6 De bomen van gedeputeerde Don Stichting illli' iillii Streekziekenhuis Walcheren 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Vrij veel bewolking, kans op een bui. later op de dag opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind uit noordoost tot noord. Middagtemperatuur om streeks 8 graden. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT op de eerste verdieping van het praxis doe-het-zelf center een nieuwe showroom van keukens en alle toebehoren A. Joachimikade 30-32 - 4463 AA Goes - 01100-33455 DEN HAAG (GPD) Patiënten zullen in de toekomst nog langer moeten wachten op opname in het ziekenhuis. Uit een onderzoek van twintig ziekenhuizen blijkt dat de wachtlijsten in de periode van september 1987 tot septem ber dit jaar met 21 procent zijn gegroeid. Daar komt nog bij dat voor het eerst sinds 1984 weer een stijging wordt gecon stateerd van het aantal ziekenhuisopnamen. Een steeds groter deel van de ziekenhuispatiënten zal in de toekomst bestaan uit bejaarden. Zij hebben langere en in tensievere zorg nodig, hetgeen volgens de ziekenhuizen op nieuw een aanslag betekent op de budgetten. De twintig algemene ziekenhuizen uit verschillende delen nan het land constateren dit na een bliksemenquete die ze de afgelopen dagen hebben gehouden. Zij menen dat het huidige „knellende budgetsysteem" niet meer te handha ven is. De ziekenhuizen willen dan ook dat de discussie over het stellen van prioriteiten niet langer wordt uitge steld. De twintig ziekenhuizen uit Amersfoort, Leidschendam, Breda, Nijmegen. Velp, Leiden, Eindhoven, Utrecht, Gro ningen, Delft, Den Haag, Amstelveen, Sittard. Dordrecht, Doetinchem, Almelo, Rotterdam, Heerlen en Den Bosch zijn overigens lang niet allemaal noodlijdend. Het grootste deel kan tekorten nog opvangen, maar als de budgetten niet worden aangepast, zullen steeds meer ziekenhuizen door hun reserves heen raken. Akkoord over TGV naar Nederland )EN HAAG (ANP) - De verkeersministers van Nederland, België, de Bondsrepubliek, Frank- ijk en Engeland hebben dinsdag in Den Haag een akkoord bereikt over TGV-verbindingen hogesnelheidstreinen) tussen Amsterdam, Brussel, Frankfurt, Keulen, Londen en Parijs. Sr zullen nieuwe verbindingen (bere- ;end op een snelheid van 300 km per lur) worden aangelegd tussen Parijs n Brussel (voltooiing 1995), Antwer- ien en Rotterdam (voltooiing in 1998), Irussel en Aken (1998), Keulen en 'rankfurt (1998) en Lille en de Kanaal- jnnel (1995). Voor het overige worden e bestaande lijnen benut, die hier en aar worden aangepast. Op deze spo- ;n zal vanaf 1995 met een snelheid PZC De prijzen van breken records. schilderijen PAGINA 2 De openingstijden van winkels gaan voorlopig niet op de schop. PAGINA 3 Fabrikanten beknibbelen op de veiligheid van auto's. PAGINA 5 CD-fabrikanten wringen zich in bochten om aan de vraag te voldoen. PAGINA 7 De vleugelnoot in Middelburg is de dikste boom van Neder land. PAGINA 11 Toeristische routes in Zeeland worden op hun milieu-effecten bekeken. PAGINA 15 I Bondscoach Bert van hingen I zoekt telkens nieuwe prikke- Hngen. PAGINA 20 I Varia: 7 Provincie: 11,13,15 en 19 Sport: 20 en 21 jECHT (ANP) - De Unie BLHP, B>ond voor administratief, tech- Jh en commercieel personeel, stelt B komende cao-onderhandelingen Rlooneis van 3,5 tot 4 procent. Een geleden ging de bond nog uit een looneis van 3 procent, maar jen de sindsdien bekend geworden jneidsmaatregelen is een hogere leis .onvermijdelijk", zo heeft de Pd dinsdag meegedeeld. ■prhoging van het huurwaardefor- Mde aftopping van het reiskosten- jt'i en de extra stijging van de Bu-premie zullen vooral nadelig uit leen voor de inkomens van de mid- P'oepen die de Unie organiseert. van 200 km per uur gereden kunnen worden. Minister Maij-Weggen heeft dat na af loop van de bijeenkomst bekendge maakt. In overleg met België moet nog worden uitgemaakt voor welk tracé gekozen wordt voor de verbinding Antwerpen-Rotterdam. De Belgen ge ven de voorkeur aan een westelijke verbinding langs het Antwerps haven gebied, Nederland voelt meer voor een tracé langs de snelweg naar Breda. Met de investeringen in Nederland is een bedrag van zo'n 1,5 miljard gulden gemoeid. De vijf landen hebben afgesproken dat het verwachte hogere rendement dat Bondsrepubliek en Frankrijk zuilen boeken op de TGV, zullen afstaan aan de overige landen> Maij-Weggen ver wacht dat de bijdrage voor Nederland zal uitkomen op enige tientallen mil- (Slot zie pagina 3 kolom 7) SAN SALVADOR (DPA/RTR) - Een Salvadoraanse mi litair steekt de straat over bij het luxe Sheratonhotel in San Salvador waar leden van het linkse bevrijdings front (FMLN) dinsdag vier Amerikaanse militaire advi seurs in gijzeling namen. Het FMLN heeft ook een Chi leen en een Guatemalaan in handen. Onder de gasten was de secretaris-generaal van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS), Joao Beana Soares. Hij was tijdens de aanval echter niet in het gebouw. Soares kwam zondag in San Salvador aan voor spoedoverleg over de situatie in het land. De opstandelingen hebben zich verschanst in een bijgebouw van het hotel en willen onderhandelen. Een legerwoordvoerder meldde dat de trappen, roltrappen en liften zijn ondermijnd, hetgeen een reddingsoperatie bemoeilijkt. Het Witte Huis veroordeelde de gijzeling als een terro ristische daad en waarschuwde de opstandelingen dat president Bush zich „zeer wel bewust is" van zijn ver antwoordelijkheid Amerikaanse staatsburgers te be schermen. DEN HAAG (ANP) - Tijdens het overleg dinsdag in Den Haag over de aanleg van het spoornet voor treinerfmet hoge snelheid (TGV) onderhield de Britse minister Portillo (links) zich met zijn Westduitse collega Knittel. Deze staatsse cretaris voor verkeerszaken liep om niet nader vermelde reden op sportschoe nen. Rechts minister Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat. DEN HAAG (GPD) - Ambtenaren en trendvolgers kunnen er volgend jaar 2,5 procent bijkrijgen. De ministers Dales (binnenlandse zaken) en De Vries (sociale zaken) deden dit aan bod gisteren. De ambtenarenbonden en de werkgevers van trendvolgers hebben al negatief gereageerd. Minister Dales wil van de 2,5 procent voor ambtenaren de helft gebruiken voor een algemene salarisverhoging op 1 januari. Aan de ruimte voor inci dentele loonsverhogingen van 0,75 procent wordt 0,25 procent toege voegd. De bewindsvrouw wil 0,5 procent be steden aan meer verschillen in belo ning tussen ambtenaren onderling en herziening van de hogere loonschalen voor ambtenaren. Nog eens een half procent van de ruimte voor loonsver hogingen wil Dales pas besteden na overleg met de bonden. Zij denkt voor al aan maatregelen ter bevordering van de werkgelegenheid. De minister heeft al besloten de vut-leeftijd ook volgend jaar op 60 jaar te houden. De Vries biedt de trendvolgers een al gemene loonsverhoging aan van 2,3 procent. Daarnaast zou 0,2 procent be steed moeten worden aan belonings- verschillen binnen de diverse secto ren waar trendvolgers werkzaam zijn. De door het vorige kabinet be paalde ruimte voor incidentele loons verhogingen van 0,75 procent wil De Vries onverkort handhaven. De voorzitter van de FNV-ambtena- renbond AbvaKabo, Vrins, liet weten dat er geen sprake mag zijn van een centraal akkoord tussen overheid. werkgevers en bonden. Er is immers geen sprake van een gelijke behande ling tussen werknemers in de bedrij ven, ambtenaren en trendvolgers, al dus de FNV'er. Voorzitter Poell van de christelijke ambtenarenbond CFO vindt het bod volstrekt onvoldoende. Het CFO wil vijf procent voor de ambtenaren en zes procent voor de trendvolgers. De voor stellen zijn voor de bond van middel bare en hogere ambtenaren CMHF „volkomen ontoereikend". De werkge vers van de trendvolgers gaven te ken nen de voorstellen van minister De Vries mager te vinden. PRAAG (AFP/DPA) - De Tsjechoslo- waakse regering is bereid de macht te delen met niet-communisten en er komt een onderzoek naar het harde optreden van de politie tegen beto gers. Dat zei premier Ladislav Ada- mec dinsdag. Zijn toezegging voor kwam niet dat gisteren zeker 100.000 betogers in Praag samenkwamen. Zij eisten het aftreden van de dogmati sche partijleider Milos Jakes. Op zijn beurt heeft Jakes dinsdag de manifestaties en oproepen tot staking veroordeeld. Maar hij zei ook bereid te zijn tot een dialoog over hervormingen en vernieuwing binnen het raam van het bestaande socialistische systeem. „De economische toestand en het le ven van de samenleving in het alge meen zijn niet verbeterd door de de monstraties en de staking", zei Jakes in een verklaring voor de televisie. „Wij verwelkomen een dialoog met al len die voor het socialisme zijn, ook al hebben zij kritiek op wantoestanden en gebreken". Eerder op de dag voerde premier Ada- mec verrassend overleg met een groep kritsiche onderdanen die bij Burgerfo rum zijn aangesloten. Bij die gelegen heid zegde hij toe dat de regering een bredere basis krijgt en dat er een on derzoek komt naar het harde optreden van de politie tegen een grote demon stratie eind vorige week. Burgerforum had een delegatie sa mengesteld met inbegrip van Vaclav Havel, de toneelschrijver die als be langrijkste dissident van Tsjechoslo- wakije geldt. Maar Havel werd niet toegelaten tot het gesprek met de premier. Burgerfo rum stelt een reeks eisen zoals afschaf fing van de overheersende positie van de communistische partij een dialoog met de regering en een onderzoek naar het politiegeweld van vorige week. MOSKOU (REUTER/DPA) - Sovjet president Michaïl Gorbatsjov is van mening dat de communistische lei ders in Moskou en de Oosteuropese landen tien jaar geleden de situatie verkeerd hebben beoordeeld. „Om de verloren gegane tijd goed te maken" zijn er nu snelle veranderingen nodig. Nog niet eerder deed Gorbatsjov een zo duidelijk oproep aan de Oosteuro pese leiders om alomvattende hervor mingen door te voeren. Hoewel hij niet met zoveel woorden naar Tsjechoslo- wakije verwees, was het duidelijk dat de Sovjet-leider doelde op de aarzeling van Praag om zijn beleid aan te pas sen. Gorbatsjov deed zijn uitspraken te genover een groep journalisten kort voor hij samen met de bezoekende Ca nadese premier Brian Mulroney een gemeenschappelijke verklaring on dertekende. De Sovjetrussische staats- en partijleider merkte op dat de communistische landen, vergele ken met het Westen, inadequaat had den gereageerd op de energiecrisis van de jaren zeventig. „De Sovjetunie en de Oosteuropese landen leken er destijds beter voor te staan maar dat was een misrekening. We hebben toen tijd verspild. De verlo ren tijd moeten we nu inhalen en dit betekent dat de noodzakelijke veran deringen in een sneller tempo moeten worden doorgevoerd", aldus Gorbats jov. Volgens hem zal iedereen in de Oost europese landen de gevolgen van de veranderingen merken. Maar „het is zeer belangrijk dat de veranderingen zullen uitmonden in een betere samen leving, een door grotere openheid ge kenmerkte maatschappij. Het doel is een samenleving die openstaat voor de wereld en bereid is tot samenwer king". Een politicus die op kos ten van het milieu voor de publieke tribune wil sco ren is al lang geen uitzonde ring meer. Het milieu is 'in', zoals dat heet. Wie er moöie woorden aan wijdt heeft het gevoel een goede daad te hebben verricht, 't Geeft niet wat er wordt gezegd, als maai- een knieval richting milieu wordt gemaakt dan is het wel goed. Maandag voegde de Zeeuwse gedeputeerde Don zich in het koor van valse zangers die niet we ten op welke toonhoogte ze moeten in zetten. Wat zei de gedeputeerde dan wel? Sprekend over kabeldochter Ze- katel van de PZEM (Don is voorzitter van de Raad van Commissarissen van dit energiebedrijf) pleitte hij in de sta tencommissie economische zaken voor reclame op het infokanaal van de B.V. Zekatel. Hij dacht daarmee 'een groot aantal bomen voor verwerking tot krantenpapier te behoeden'. Dit is het soort uitspraken, waarmee politici zich richting kiezers proberen te profi leren. Niet helemaal de waarheid, maar ook geen leugen, want dan volgt meestal snel ontmaskering. Het woord stemmingmakerij is hier op zijn plaats. Don praat zaken aan elkaar, die niets met elkaar gemeen hebben. Van een PvdA-gedeputeerde verwacht men dit soort demagogische taal niet. Het mag als een goedkope truc wor den beschouwd over de rug van anderen een succesje te behalen. Don gebruikte er maandag het milieu voor. Als hij de ontwikkelingen binnen de Zeeuwse dagbladwereld een beetje zou hebben gevolgd, zou hij weten dat de dagbladuitgevers - terecht - met enige trots de stelling voeren dat voor elke gevelde boom ten behoeve van de kranten-industrie er twee tot drie jon ge boompjes worden geplant. Deze uit spraak is geen fabel, evenmin bedrijfs- propaganda, maar gebaseerd op con troleerbare feiten, die de gedeputeerde bekend moeten zijn; immers ze zijn hem herhaaldelijk onder de aandacht gebracht. Toch wil Don scoren met zijn opmerking. Er moet dan wel een andere reden zijn waarom hij zich zo opstelt richting publieke tribune. Poli tiek opportunisme is hem in dezen niet vreemd. Over ruim vijftien maanden volgen weer statenverkiezingen. Het is bekend dat Don - al sinds 1978 gede puteerde - nog graag voor een volle pe riode van vier jaar deel wil uitmaken van het dagelijks bestuur van de pro vincie. In dat streven passen 'flinke uitspraken.' De achterban wordt dan geacht luid te applaudisseren. Er speelt wellicht ook een andere reden mee: PZEM-dochter én gemeen- sehapsgeldverslinder Zekatel via een omweg aan extra inkomsten helpen. Wat is er toch aan de hand met poli tici, die nog steeds van oordeel zijn dat plaatselijke reclame via de ka bel zo'n lucratieve zaak is? Ze moeten toch beter weten. Geen enkel kabelnet in Nederland is winstgevend. In het kleinschalige Zeeland is het draagvlak buitengewoon smal. Als ook nog de ka bel een aandeel opeist op de toch al schaarse Zeeuwse reclamemarkt, blij ven er alleen verliezers over. Voor de geschreven media geldt dat elke aan slag op de toch al schaarse middelen een regelrecht gevaar oplevert voor behoud van een pluriforme pers. Min der inkomen uit reclame brengt de dagbladen dichter bij de gevarenzone, met alle gevolgen van dien voor de per soneelsbezetting. Reclame op de Ze- katelkabel om te voorkomen dat een groot aantal bomen tot krantenpapier wordt verwerkt? Dat is echt een ach terhaald verhaal. Nauwelijks goed ge noeg om over te filosoferen aan de bor reltafel. Zeker niet om als serieuze op merking in een statencommissie te worden aanvaard. Dim Advertentie Vanmiddag signeert WIM HOFMAN zijn boeken van 2 tot 4 uur, bij boekhandel Walstraat 101 Vlissingen. (Advertentie) (Advertentie) Op de lokatie Middelburg zal de gesloten zijn van vrijdag 24 november 1989 vanaf 18.00 uur tot maandag 27 november 1989, 7.30 uur. Voor spoedeisende hulp kunt u zich wenden tot de afdeling spoedeisende hulp op de lokatie Vlissingen. Lokatie Vlissingen: Koudekerkseweg 88, telefoonnr. 01184 - 25456. Grote braadpan gezocht. (Advertentie) TüUlUlJlJUJIJLiUyülUÜ)L!)tjüaCj)(jl^ü(J)tj) huismerk albert heljn Deze aanbieding is geldigt/m zaterdag 25 november Meer nieuws over onze nieuwe zaak op pagina 10. J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1