PZC DA wil terug in college van b en w Vlissingen RPCU pleit opnieuw voor verkoop moeilijk verhuurbare huizen erhuren van flats in Paauwenburg aan toeristen is zinloos Winkeliers willen proef met autovrije Langeviele Raad Mariekerke verdeeld over toekomst dorpshuis Souburg krijgt politiespreekuur VdA wil meer geld voor onderhoud wegen en pleinen kunst streek Zeeuws Orkest overtreft zichzelf in Mahlers Vierde 17 fracties voldaan over ontwikkelingen geen reactie wethouder iasco-voorzitter: volgend jaar zomer gemeentebelang kiest voor nieuwbouw Jeugdorkesten geven concert in Middelburg WOENSDAG 22 NOVEMBER 1989 Dalend inwonertal VVD pleit voor beter bereik van centrum Vlissingen ïlopen Milieu D66 wil miljoen voor fietspaden in Vlisssingen Auto gekraakt in Torentrans Informatieavond over Oost-Europa in Vlissingen Overlast oud en nieuw blijft in dorp Aagtekerke VLISSINGEN ÏÜSSINGEN NAAR MEERJARENPLAN Riolering VLISSINGEN De PvdA koerst in Vlissingen af op een hernieuwde sa menwerking met de VVD. De PvdA liet zich dinsdagavond tijdens de al gemene beschouwingen zeer lovend uit over de liberale partner. De ge meenteraadsverkiezingen van 1990 wierpen hun schaduw vooruit. Het CDA, waarmee de sociaal-democra ten tot 1986 in het college van burge meester en wethouders zaten, sollici teerde openlijk naar deelname in het nieuwe dagelijks bestuur van de ge meente. CDA-fractievoorzitter M. Dekker zette zijn sollicitatie kracht bij door een ver gelijking te trekken met de nationale politiek. De PvdA heeft zich daar als één na grootste partij jarenlang bui tengesloten gevoeld. Het CDA zit in de Vlissingse raad nu in dezelfde positie. Dat is niet goed, aldus Dekker. Zijn collega A. J. de Koene (PvdA) hield een flinke slag om de arm. Hij gaf grif toe dat de huidige CD A-fractie het beleid van het college van b en w vaak heeft gesteund, maar voegde daaraan toe dat dat in het verleden weieens anders is geweest. P. Plas (VVD) hield zich op vlakte. Hij zei dat de liberalen 'op alle fronten constructief willen blijven meewerken'. Alle politieke partijen keken dinsdag avond voldaan terug op wat de afgelo pen drie jaar is bereikt. Vlissingen komt uit het dal, was de teneur van de algemene beschouwingen. Het con tract over de realisatie van een winkel centrum op de Kop van de Waltraat is rond. De bouw van een nieuw hotel op de Boulevard Bankert is in een over eenkomst vastgelegd. Een voorstel voor de toeristische invulling van het Arsenaalgebied bij de Vissershaven komt begin volgend jaar. Raadslid C. J. van der Weele (rechts-protestants christelijke unie) verwonderde zich over het beleid van b en w. „Socialisme hand in hand met kapitalisme, het gaat merkwaardig goed." Het succes mag, aldus VVD en CDA, niet betekenen dat Vlissingen tevre den achterover gaat leunen. „Er moet nog veel gebeuren", stelde de liberaal Plas vast. Vlissingen kampt bijvoor beeld nog steeds met een dalend inwo nertal. Het CDA wil de komende jaren een verschuiving in het beleid. De ge meente Vlissingen heeft de basis voor stadsvernieuwing gelegd. Het be drijfsleven moet zijn verantwoor delijkheid nemen, gaf Dekker aan. De gemeente kan dan overschakelen naar een meer sociaal beleid. „Na de opknapbeurt van de buitenkant is het VLISSINGEN - De ontsluiting van de Vlissingse binnenstad via de sluizen in het Kanaal door Walcheren is een onderzoek waard. De VVD stelde dit dinsdagavond tijdens de algemene beschouwingen. De liberalen gaven hiermee opnieuw lucht aan het allang levende idee het slecht gelegen centrum van Vlissingen voor het verkeer beter toegankelijk te maken. De studie moet, aldus de VVD, met name ingaan op de financiële con sequenties van een weg over de slui zen. LISSINGEN - De Vlissingse wo ningcorporatie Basco moet in staat (worden gesteld huurhuizen in de nieuwbouwwijk Papegaaienburg te |verkopen. De huurprijs van die wo ningen is hoog. Een belangrijk aantal [staat bovendien leeg. RPCU-raadslid C. J. van der Weele brak zo dinsdagavond een lans voor een idee waarvoor hij al jaren vecht: [verkoop van dure of moeilijk verhuur bare huurhuizen. Hij kreeg eerder nul Jop rekest wat betreft de leegstaande (maisonnettes aan de Chopinlaan in de |wijk Paauwenburg. Wethouder W. ïïisse ging niet in op het nieuwe voor stel van Van der Weele. De politieke partijen in de Vlissingse Gemeenteraad pleitten in koor voor leen nauwere samenwerking tussen de (woningcorporaties en de gemeente. Wethouder Wisse werkt daar al enkele laren aan, maar twee van de drie wo ningbouwverenigingen willen niet. A. de Koene (PvdA) vroeg zich af waar om het allemaal zo lang moet duren. De VVD was voorzichtiger. P. Plas er kende dat 'een overleg moet groeien'. De opmerkingen waren aan doveman soren gericht. Wisse weidde wel breed uit over het succes van zijn beleid. Het inwonertal van Vlissingen daalt veel minder sterk dan in 1988. Omstreeks deze tijd vorig jaar had Vlissingen al 500 inwoners verloren. Dat is dit jaar beperkt gebleven tot honderd. Vol gens Wisse heeft die ontwikkeling te maken met de oplevering van koop huizen in onder meer Rosenburg. De wethouder maakte bekend dat dat be leid wordt voortgezet. De tekeningen voor de uitbreiding van Rosenburg en voor de bouw van Hofwijk aan de rand van Papegaaienburg zijn in het begin van 1990 gereed. Waar de PvdA steken heeft laten val len, pakte de CDA-fractie de draad op. Christen-democraat M. Dekker nam het dinsdag op voor zwakke groepen op de woningmarkt die zich geen koophuis kunnen veroorloven. De ge meente Vlissingen moet daar naar zijn oordeel aandacht aan blijven beste den. Hij noemde met name de groeien de groep ouderen, de gehandicapten en de uitkeringsgerechtigden. J tlSSINGEN - Het aan toeristen ver- puren van leegstaande flatwoningen i Paauwenburg Zuid-Oost is zinloos, ten proef met recreatieve verhuur pan acht appartementen in de Mac- pystraat is volgens voorzitter J. J. G. peldof van woningbouwvereniging pasco niet geslaagd. „Een recreatieve m ulling van het gebied is alleen mo- jdijk op professionele basis en met lijbehorende voorzieningen." pet bedrijf 'Stad en Duin' heeft vanaf fasen tot eind oktober de acht wonin gen verhuurd. Volgens drs H. M. Snoek pjn de appartementen continu voor 75 1 procent bezet geweest. „Daaruit Blijkt dat recreatieve verhuur wel de gelijk een mogelijkheid is." Geldof pees hem erop dat niet alleen aan re- jeanten, maar ook aan studenten is jerhuurd. Bovendien betwijfelde hij of jcreatieve verhuur de leefbaarheid (an de wijk ten goede komt. ge voorzitter stelde voor om verder [ver Paauwenburg Zuid-Oost te dis- Jissiëren wanneer het plan van aan- lak voor de wijk is gepresenteerd, jat plan zou in oktober verschijnen, paar laat nog steeds op zich wachten, peldof vertelde dinsdag tijdens de le- 'interieur' aan de beurt." Het aantal werklozen in Vlissingen is sinds 1985 stabiel gebleven met ruim 2100, con stateerde Dekker. De bestrijding van werkloosheid moet naar zijn mening een hoofdpunt van beleid worden. Hij ging daar verder niet op in. Wethouder C. de Keijzer sprak in zijn antwoord op vragen uit de raad over de hoge werkloosheid als een triest verschijnsel. De sociale dienst pro beert samen met het arbeidsbureau voor werklozen een geschikte baan te vinden met toekomstperspectief. Dat levert resultaten op, deelde de wethou der mee, maar nieuwe groepen werklo zen komen steeds op de markt en voor een bepaalde categorie werkzoeken den is zeer moeilijk gepast werk te vin den. De PvdA maakte een andere keuze dan het CDA. Die partij wil de milieu vervuiling harder aan gaan pakken. Vlissingen speelt geen voortrekkers rol op dat terrein, liet fractievoorzit ter De Koene weten. De handhaving van milieunormen schiet tekort. Vlis singen doet ook te weinig aan de ver werking en het gescheiden ophalen van schadelijke afvalstoffen. De PvdA vroeg het college zijn licht op te steken bij andere gemeenten. Een in ventarisatie van alle maatregelen moet op tafel komen en dat moet in de gemeente Vlissingen leiden tot nieu we activiteiten. J. Schaap (D66) be diende de PvdA wat betreft handha ving van milieuvoorschriften op haar wenken. Hij eiste via een motie een extra arbeidsplaats bij de afdeling milieu, te bekostigen uit een vacature bij een andere afdeling. De motie vond geen genade bij het col lege. De gemeente is bezig met een reorganisatie van het ambtelijk appa raat, reageerde De Keijzer. Taken moeten eerst worden geformuleerd en de invulling per afdeling is vervolgens aan de orde. De wethouder wilde daar niet doorheen fietsen en alvast een ex tra personeelslid bij de afdeling milieu plaatsen. Wethouder W. Wisse van milieu ont week handig de kritiek op zijn beleid. Het college blijft krachtig streven naar het gescheiden ophalen van afval, ant woordde hij, maar dat zal zeer ingrij pend zijn voor het huishouden en de portemonnee van de bevolking. De ge meente Vlissingen kan, aldus Wisse, niet alleen dit probleem aan. Zij moet dat samen met vele andere gemeenten doen. De raad mag vrijdag weer reage ren op de antwoorden van het college. Die vergadering begint om 10.00 uur. denvergadering van Basco dat wordt voorgesteld driehonderd etagewo ningen te slopen. Het betreft flatblok- ken aan de Troelstraweg en de Mac- kaystraat. De hierdoor ontstane gaten moeten worden opgevuld met voor namelijk koopwoningen. Snoek noemde het een schande dat driehonderd kwalitatief goede wonin gen worden gesloopt. Geldof wilde hier niet op ingaan. In afwachting van het plan van aanpak stelde hij slechts dat er weinig vraag Is naar hoogbouw zon der lift en dat er in Vlissingen een groot woningoverschot bestaat. Hij deelde de vergadering mee dat daarom een aantal flatblokken aan de pleintjes langs de Sloeweg van liften wordt voorzien. In Paauwenburg staan momenteel 258 woningen van Basco leeg. Anderhalf jaar geleden zijn in de wijk twee huis meesters aangesteld als wapen in de strijd tegen de verpaupering. Voorzit ter P. Janse van het wijkcomite Paau wenburg had niets dan lof over het werk van dit in de Troelstraweg ge huisvest duo. Hij vroeg echter om een ander onderkomen voor hen. Vooral de vrouwelijke wijkbewoners zouden het portiek van de flat, waarin de huis meesters zijn gehuisvest, niet meer durven betreden. VLISSINGEN - De fietsers moe ten in Vlissingen voorrang krij gen. J. Schaap (D66) lanceerde dinsdagavond in de gemeente raad het plan om de komende vijf jaar een miljoen gulden uit te trekken voor de aanleg van fietspaden naar en in het cen trum. C. J. van der Weele (RPCU) was bescheidener. Hij vroeg om een duidelijke fietsstrook op de drukbereden Paul Kruger- straat. De binnenstad verdient geen prioriteit. Wethouder W. Wisse van verkeer was resoluut in zijn afwijzing van de motie van D66. De verkeersveiligheid moet, al dus de bestuurder, centraal staan en daarvoor is het ver- keersveiligheidsplan gemaakt. De knelpunten staan daarin en die moeten allereerst worden aangepakt. Als een fietspad naar de binnenstad op grond van dat plan nodig is, zei Wisse, zal dat worden aangelegd. Het is naar zijn mening echter 'volstrekt ver keerd' de wegen naar en in de binnenstad eruit te lichten. De motie komt vrijdag tijdens de tweede ronde van de begrotings behandeling aan de orde. De winkeliers in de Langeviele in Middelburg willen weten wat het effect is wanneer auto's uit de straat worden geweerd. MIDDELBURG - De Middelburgse winkeliersvereniging Langeviele- Geere en omstreken heeft het gemeen tebestuur verzocht de Langeviele bij wijze van proef volgend jaar zes we ken af te sluiten voor het doorgaande autoverkeer. De vereniging wil bekij ken wat het effect is van een autovrije winkelstraat. De 'gemeente staat positief tegenover het verzoek, maar wil eerst weten hoe de verkeersstroom moet worden afge wikkeld. In de maanden juli en augus tus is het volgend jaar al verboden te parkeren op de Markt in Middelburg. De Langeviele in Middelburg, één van de meest bezochte winkelstraten in het centrum van de stad, is vooral tij dens de zomermaanden verstopt met auto's. Voetgangers en rolstoelers moeten zich, om de op straat uitgestal de waren te ontwijken, vaak op de rij baan begeven. De winkeliersvereni ging denkt dat aan die situatie een ein de kan komen door tijdens de school- vakantieweken de straat autovrij te maken. „De Langeviele moet een ge zellige winkelstraat zijn", aldus een woordvoerder van de winkeliersver eniging, „en geen autostraat met uit laatgassen". Het bedienend vracht verkeer zou alleen 's ochtends toegang kunnen krijgen tot de Langeviele. MELISKERKE - In de gemeenteraad van Mariekerke bestaat een fiks ver schil van mening over de toekomst van het dorpshuis Amicitia in Aagte- kerke. De fractie van Gemeentebe lang staat in haar streven naar nieuw bouw volstrekt alleen. De SGP/RPF pleit voor grondige renovatie van het gebouw. Wat het CDA wil, is niet dui delijk: renovatie of nieuwbouw, mits de plannen niet meer kosten dan zes a zeven ton. De kwestie kwam dinsdag avond aan de orde tijdens de begro tingsvergadering van Mariekerke. De onzekere toekomst van het Aagte- kerkse dorpshuis zorgt in de gemeen teraad van Mariekerke al jaren voor verhitte discussies. Een einde lijkt voorlopig niet in zicht. Het college vraagt zich intussen in alle openheid af of de gemeente wel op het juiste spoor zit: moet elke kern over een gelijke voorziening beschikken, of kan ieder dorp tevreden zijn met een gelijkwaar dige voorziening? Voor Gemeentebelang staat als een paal boven water dat nieuwbouw (kos ten: naar verluidt meer dan één mil joen gulden) financieel mogelijk is voor de gemeente, zonder de belastin gen te verhogen. Mariekerke heeft een bedrag van ruim vier ton gespaard en beschikt over een bestedingsvrije ruimte van nog eens 400.000 gulden. „Alles overziend", aldus fractievoor zitter ing R. van der Meer tevreden, „kan er een nieuw Amicitia komen." Zover wilde noch de SGP/RPF, noch het CDA gaan. „Om aan belastingver hoging te ontkomen, maar toch een goede vergaderaccommodatie te reali seren", meende P. Davidse (SGP/ RPF), „moet een grondige renovatie worden heroverwogen." Het CDA nam het standpunt van 1987 in: „Iedere kern, dus ook Aagtekerke, heeft recht op een waterdichte acceptabele ge meenschapsruimte, waarin de dorps huisfunctie tot zijn recht kan komen", memoreerde fractievoorzitter W. Lou- werse. Burgemeester mr B. J. van Putten con cludeerde in zijn memorie van ant woord dat alleen Gemeentebelang nieuwbouw verlangde, terwijl de beide andere fracties naar een andere oplos sing zochten. Dat ontlokte in de twee de ronde van de begrotingsvergade ring ing Van der Meer de vinnige op merking wat het CDA nu eigenlijk wil de met de vrije bestedingsruimte. „Het maakt ons niet zo gek veel uit", aldus Louwerse. ,,'t Blijft ons om het even, als de dorpshuisfunctie maai- gehand haafd blijft." Bijna aan het einde van de raadsverga dering hield Louwerse nog eens een vurig betoog om Gemeentebelang er van te weerhouden het voorstel voor nieuwbouw, van Amicitia aan te hou den. Door de slechte toestand van de Walcherse wegen, vreest het CDA ho gere lasten voor de gemeente. Boven dien vraagt de plaatselijke schietver- MIDDELBURG Een autokraker heeft in de nacht van maandag op dinsdag zijn slag geslagen in de Mid delburgse straat Torentrans. Uit een auto die geparkeerd stond in een oprit naar een woning werd een radiocasset terecorder gestolen met een waarde van ongeveer 500 gulden. Een zijruit van de auto werd vernield. eniging financiële steun voor nieuw bouw van een moderne baan. „Als je alles wilt", betoogde Louwerse, „dan zal de onroerend goedbelasting om hoog moeten. Wat Gemeentebelang wil en wat het CDA wil zit een gat van drie ton. Gemeentebelang meet zich nu al een ruime jas aan. Het CDA wil zich bij een confectiepak houden: een jas die ons past." Gemeentebelang kon zich uiteindelijk wel vinden in het voorstel van mr Van Putten om weer een onderzoek in te stellen naar de kosten van nieuwbouw en de kosten voor een grondige renovatie. MIDDELBURG/GOES - Het Jeugd orkest ONDA Middelburg en de jeugd van de Fanfare Euphonia uit Goes ge ven zaterdag een concert in kerkcen trum De Hoeksteen in Middelburg. Tijdens dit uitwisselingsconcert tre den beide orkesten zowel apart als ge zamenlijk op. Het Middelburgse ONDA speelt onder leiding van Piet Baan en Mathieu van Duiven dirigeert de Euphonia-jeugd. De contacten tussen beide verenigin gen zijn pas dit jaar ontstaan. Dat ge beurde doordat de senioren van beide orkesten dezelfde dirigent, Anno Ap- pelo, hebben. In juni van dit jaar reis den de beide jeugdorkesten gezamen lijk naar een festival en tijdens die reis werd het idee van een uitwisselings concert geboren. Dit begint zaterdag om 19.30 uur. VLISSINGEN - In het stadhuis van Vlissingen wordt maandag vanaf 19.30 uur een informatie-avond over Oost-Europa gehouden. De voorlich tingsavond wordt gehouden in het ka der van de tentoonstelling 'Oost-Eu ropa, dat zoeken we op' van het IKV, die tot en met donderdag 30 november in de hal van het stadhuis is te zien. Het reisbureau Van Fraassen en de volkdansgroep Franje vullen de avond in met folkloristische dansen en een toeristische presentatie. De info- avond wordt niet zoals eerder gemeld in de PZC op 27 maart gehouden, maar op maandag 27 november. MELISKERKE - Burgemeester mr B. J. van Putten ziet geen kans om de overlast tijdens de viering van oud en nieuw in de Rijsoordselaan en het Dorpsplein in Aagtekerke de kop in te drukken. Op die plek wordt jaarlijks een vreugdevuur ontstoken. Hij ant woordde dit dinsdagavond op vragen van de SGP/RPF-fractie. De fractie wilde weten of het vuurtje stoken ver plaatst kon worden naar een andere plek. „Het oudejaarsvuur", aldus mr Van Putten, „lijkt ons een onuitroeibaar euvel, waarvan wij ons kunnen voor stellen dat een en ander tot irritatie leidt. Een andere plaats, zonder daar bij aan weer anderen overlast te bezor gen, lijkt ons niet realiseerbaar". Ook op de tweede vraag van de fractie of het niet mogelijk is meer politie in te zetten in Aagtekerke, moest de burge meester ontkennend antwoorden. „De politie heeft dan meer te doen dan de situatie in Aagtekerke te begeleiden. Het nadrukkelijk aanwezig zijn van politie en brandweer werkt alleen maar escalerend. Helaas, er blijkt geen andere mogelijkheid". Collecte De landelijke collecte 'Geef 's voor Diabetes' heeft in Vlissin gen, Souburg en Ritthem in totaal 6805,87 opgebracht. VLISSINGEN - De organisatie van de Vlissingse politie moet aan een extern onderzoek worden onderworpen. De PvdA-fractie eiste dat dinsdagavond tijdens de algemene beschouwingen. De politie is weinig op straat te zien, aldus de sociaal-democraten, omdat iets schort aan de organisatie. Vóór het gevraagde onderzoek is afgerond, moet, meent de PvdA, door de politie een spreekuur in Oost-Souburg wor den ingesteld. Burgemeester J. C. Th. van der Doef honoreerde die laatste wens direct. Alle politieke partijen waren dinsdag eensgezind in hun kritiek op het ont breken van politie-agenten op straat. De Vlissingers merken zo niets van de uitbreiding van het politiekorps, lie ten zij weten. De groei van het korps vindt geleidelijk plaats tot 118 perso nen. Raadslid C. J. van der Weele (rpcu) vroeg zich af of de politie wacht met surveilleren tot al die mensen be noemd zijn. „Dat kan niet de bedoe ling zijn", voegde hij direct aan die op merking toe. Het CDA zag graag dat op basis van een 'goed plan' extra geld beschikbaar komt voor de bestrijding van veel voorkomende criminaliteit en vandalisme. De Vlissingse burgemeester Van der Doef onderschreef de roep om meer po litie op straat. De gemeentepolitie zit echter nog vier formatieplaatsen on der de vereiste sterkte. Dat komt door dat de kosten van vervroegd uitgetre den agenten op het budget blijven drukken. Zes vacatures worden op korte termijn ingevuld, meldde Van der Doef, en die mensen worden met name in de surveillance ingezet. Hij waarschuwde voor overdreven ver wachtingen, omdat de politie voorlo pig nog maar uitkomt op 101,8 forma tieplaatsen in plaats van de toekom stige 118. Van der Doef ging niet op de vraag van de PvdA om een extern on derzoek. Hij hield dat tegoed voor de tweede ronde aanstaande vrijdag. GISSINGEN - Van stadsontwikke laar stadsbeheer. De PvdA in lossingen wil die weg inslaan. De ge- (eente Vlissingen moet meer geld ("rekken voor het onderhoud van |eSen en pleinen. PvdA-fractievoor- T er *G. J. de Koene noemde dinsdag C 250.000 gulden extra die wordt uit- |Ookken in 1990, een druppel op een oe'en(Je plaat. Het tekort bedraagt prlijks meer dan 750.000 gulden. opstelling van een meerjarenplan |°r onderhoud van wegen en pleinen Tet "e eerste aanzet vormen voor het I nieuwe beleid. De PvdA-er bevond zich op dat punt in het gezelschap van C. J. van der Weele (RPCU). Dat raads lid merkte op dat het 'absoluut nood zakelijk is dat we komen tot een ratio neel en efficiënt beheer van wegen, rio leringen en plantsoenen'. Hij pleitte voor een geautomatiseerde verwer king van gegevens over het onderhoud van openbare werken In Vlissingen. De beide raadsleden zetten dinsdag avond ook vraagtekens bij het verla gen van het budget voor de vernieu wing van de riolering in Vlissingen. De Koene verbaasde zich erover dat de komende vier jaar maar 3,5 mil joen gulden beschikbaar is. Dat was vorig jaar nog ruim 9 miljoen gulden. Van der Weele gaf in een retorische vraag aan wat de gevolgen kunnen zijn van deze ommezwaai in het be leid. „De Gravestraat en omgeving, alle riolen liggen in dat gebied met af schot naar zee. Omdat zij verkeerd liggen, zijn ze voor vijftig procent vol. Eén grote stortbui en dan „Liever een redelijke riolering met een mooie stad erop dan een mooie riole ring met een redelijke stad erop". Wet houder W. Wisse van openbare werken legde zo uit waarom het college van b en w heeft gekozen voor minder geld voor rioleringen. De omleiding van de riolering van het lozingspunt in de bin nenstad naar de zuiveringsinstallatie in Ritthem is bovendien, meldde de gemeentebestuurder, op korte termijn een feit. De kans op overstromingen neemt daardoor aanzienlijk af. Een financiële beleidskeuze ligt ook ten grondslag aan het te kleine bedrag dat de gemeente Vlissingen jaarlijks uittrekt voor het onderhoud van we gen en pleinen. Wisse rekende voor dat twee keer zoveel geld nodig is als alle. straten één keer in de twintig jaar zou den worden vernieuwd. Dat is te veel gevraagd. Wisse vond de extra 250.000 gulden in 1990 een stap in de goede richting. Aan de planning van het on derhoud wordt, aldus de wethouder, gewerkt. GOES, GROTE KERK Het Zeeuws Orkest onder leiding van Roelof van Driesten met als solisten An- negeer Stumphius, sopraan en mr F. K. Adriaanse, viool. Werken van Boyce, Mendelssohn Bartholdy en Mahler. Wie als semi-amateurorkest - wat het Zeeuws Orkest toch is - Mahlers vierde symfonie op het programma zet, gaat de confronta tie aan met een werk, waarin een merkwaardige paradox huist. De Vierde is een van Mahlers meest toegankelijke symfonieën, op het eerste gehoor al; en tegelijk is het een van zijn werken, waarvan de essentie het moeilijkst te treffen is. 'De muziek ligt zo open, zo gevoe lig, dat een kind het hoort als je misgaat', zei Herman Krebbers ooit over Beethovens vioolconcert. Datzelfde geldt voor de meeste van Mozarts volwassen symfonieën, en het gaat ook op voor Mahlers Vier de. Een orkest is er niet mee klaar, als de partituur er technisch goed uitkomt. Er staat een wereld achter de noten. Dat Mahler met zijn sym fonisch oeuvre 'een wereld wilde op bouwen', is een veel aangehaalde uitspraak van hem. Niemand heeft bij mijn weten elke afzonderlijke van zijn tien symfonieën (inclusief Das Lied von der Erde) metafysisch beter geduid dan Simon Vestdijk in zijn Mahler-boek heeft gedaan. Vestdijk situeerde de symfonieën paarsgewijs door ze als overheer sende trek ontspanning of spanning toe te kennen. Ontspanning ver bond hij met aards-, niet zelden na- tuurbeleven en die komt vooral voor in de oneven symfonieën; toe nemende symfonische spanning houdt bij Mahler nauw verband met religieus besef en -beleven en ze ma nifesteert zich vooral in de even symfonieën. In de solistische en koorfinale van de Tweede - zo duid de Vestdijk - wordt aan de gemeen schap een glimp van de hemel ge toond. In die visie slaagt in de finale van de Vierde een kind erin de Hemel deel achtig te worden, een stadium dat Is voorbereid op aarde, via het sterven in een van de mooolste dodendan sen ooit gecomponeerd, waarna het kind in het derde deel via de Ada gio-variaties naai- de hemel stijgt. Men hoeft die duiding niet aan Mah lers Vierde te geven, maar ze geeft wel inzicht in het meest wezenlijke van het probleem om buitenge woon geconcentreerd geschreven muziek ontspannend, schuimend, blijmoedig, verinnerlijkt tenslotte te doen klinken. Het Zeeuws Orkest leverde er dins dagavond in de zeer goed bezette kerk een bewonderenswaardige prestatie mee af. Of beter: gastdiri- gent Roelof van Driesen bracht, met rustige autoriteit leidend, het orkest tot een uitvoering die klasse had. Ik vond, dat hij in een werk dat uit subtiliteit bestaat de vertragin gen in het eerste deel te opgelegd presenteerde, maar daar houdt de kritiek ver op. Hij bracht het orkest tot een van de meest geïnspireerde vertolkingen die ik de afgelopen tien jaar van het ensemble heb be luisterd. Mahler werd naar de geest, tinte lend en zonder een spoor van nood lottige zwaarwichtigheid, treffend tot klinken gebracht. Technisch was de uitvoering niet altijd perfect - de overgang van thema's van strij kers op blazers vice versa bijvoor beeld sloot lang niet altijd naadloos aan. Maar alle instrumentale groe pen zaten op het puntje van de stoel en waren er met het hart bij. De celli klonken weldadig op, de blazers, zo wezenlijk in deze muziek, reageer den alert en doorgaans trefzeker, en de violen zongen zonder scherpte. Annegeer Stumphius zong inne mend en plastisch over het hemelse leven. Het Zeeuws Orkest overtrof zichzelf en daarmee overtrof het naar het mij voorkwam dus ook de memorabele uitvoering van Mah lers Eerste, waarmee men enkele ja ren geleden Stotijn uitgeleide deed. Het programma werd toch geken merkt door een wat 'onaardse' keu ze. Aan Mahler ging Mendelsohns vioolconcert vooraf en daarin bege leidde men zeer attent en welspre kend concertmeester/solist F. K. Adriaanse. Hij speelde de zo licht voetige muziek voornaam, klassiek van allure en met een mooi slanke toon. Misschien kwam Mendels sohn wat aan joyeuze zwier tekort - maar aan de andere kant voor kwam die benadering, dat zijn wel luidendheid aan bravoure werd op geofferd. Veel applaus voor een in teressant concert, dat vrijdagavond en zondagmiddag in Middelburg herhaald wordt. Kees Cijsouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 19