Auto-Poppe Walcheren □a Kabinet wil nieuwe spoorlijn naar Rotterdam voor de TGV blouse - 4 - daagse Morgen is het dan zover PREI EN BRAADWORST Ambtenaren krijgen extraatje Politie-helikopter vindt spoor 129 milieudelicten Ruim kwart miljoen Tsjechen straat op ERKEND INBOUWSTATION VAN STORNO-AUTOTELEFOON Aandelen Wall Street omlaag door bezuinigingen op defensie Zoveel wowoordul unog nooit gezien! OOK BETOGINGEN BUITEN PRAAG EG versus Oost-Europa BINNEN TIJD VAN EEN WEEK Institutionele beleggers in een jaar 35 miljard rijker Landbouw Aanhoudend rustig 232e jaargang no. 269 Dinsdag 21 november 1989 Gildeweg 22 - Vlissingen leuke blouses, I aantrekkelijk geprijsd, I maten 38 t/m 48 actie loopt t/m 25 november Lange Vorststraat, Goes Braadworst, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. t/.yy Proces Lagerhuis Diefstallen Gasprijs Ziekenhuizen Kickboxen Droog met vooral later zonnige perio den. Maximum temperatuur rond 8 graden. Zwakke tot matige oosten wind. PROVINCIALE ZEEUWSE CQURAN DEN HAAG (ANP) - Voor de hoge-snelheidstrein (TGV) van Parijs via Brussel naar Amsterdam moet een nieu we spoorwegverbinding worden aangelegd vanaf de Belgische grens tot Rotterdam. De verbinding zal zo veel mogelijk langs de autoweg Antwerpen-Breda- Rotterdam moeten gaan lopen. Een „zwaar" onder zoek zal echter eerst moeten uitwijzen of het milieu hiervan niet te veel hinder ondervindt. De trein kan voor het verdere traject tot Amsterdam gebruik ma ken van de bestaande spoorlijnen via Schiphol. Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) zal dit standpunt, waarover in het kabinet overeenstemming is bereikt, vandaag naar voren brengen tijdens een over leg met haar collega-bewindslieden van Frankrijk, Bel gië en de Bondsrepubliek in Den Haag. Een woordvoer der van haar departement heeft dat maandagavond meegedeeld. Over het te kiezen traject moet nog overeenstemming- met België worden bereikt. Volgens de woordvoerder van Verkeer en Waterstaat zijn de Belgen vooralsnog voorstander van een westelijker verbinding, die ook het Antwerpse havengebied aandoet. Vorige week werd al bekend dat door tweedracht in Bel gië de TGV niet in 1993 van start kan gaan, zoals de bedoeling was, maar pas in 1995. Hoewel een verbinding van Brussel via Luik naar Aken is voorzien, vinden de Walen dat zij onvoldoende van de hoge-snelheidstrein profiteren. De Vlamingen hebben daarentegen uit mi lieu-overwegingen bezwaar tegen de aftakking naar Luik. De verkeersministers willen vandaag ook afspraken maken over de verdeling van kosten en baten van het TGV-project. Door het kabinet is gesteld dat het project „financieel kloppend" moet zijn, aldus de woordvoerder van Verkeer en Waterstaat. Cijfers zijn daarbij, volgens hem, niet genoemd. Volgens berekeningen van ander halfjaar geleden zou de aanleg van een TGV-verbinding in ons land zo'n 700 miljoen moeten kosten. NEW YORK (UCN/ANP) - De aandelenkoersen op de beurs van New York zijn maandag gedaald als gevolg van de in het weekeinde bekendge maakte bezuinigingen op de Amerikaanse begroting van defensie. Voor al de fondsen in de vliegtuigbouw en de wapenindustrie verloren terrein. Omdat de markt vrij dun was had dat relatief grote gevolgen. De Dow Jones-index van de dertig industriële aandelen daalde met 20,61 punten tot 2.632,05. Van de 1.955 verhandelde fondsen sloten er 1.033 lager tegen 456 hoger. De aangekondigde bezuinigingen op defensie, een reactie op de ontwikke lingen in Oosteuropa, zullen het begrotingstekort verkleinen. Dat kon de aandelenmarkt echter niet optimistisch stemmen. Het sombere scenario dat de bezuinigingen kunnen leiden tot grote ontslagen in de wapenindus trie die op hun beurt de gevoelige consumptiegoederensector een flinke klap kunnen toedienen en zo een recessie tot gevolg kunnen hebben deed echter geen opgeld. Alleen de defensiefondsen werden flink verkocht. Op de valutamarkt van New York is de koers van de dollar iets verder gedaald. Tegen het slot van de handel werd 2,0690 gulden genoteerd tegen een slotkoers van 2,0705 gulden in Amsterdam. De ontwikkelingen in Oost-Europa voltrek ken zich met de snelheid van een revolutie. Wie deze zo mer de voorspelling had ge daan dat het communisme in Oost-Eu ropa in de herfst van dit jaar zijn Wa terloo zou vinden, zou als een politieke onbenul zijn weggezet. Hoongelach zou zijn deel zijn geworden als diezelf de persoon zou hebben verteld dat de Berlijnse Muur, symbool van het stali nistische denken in het Oostblok, er begin december als een gatenkaas zou bijstaan. De Muur figuurlijk en voor een deel letterlijk gesloopt? Geen mens, die daar deze zomer één cent on der durfde verwedden. Toch is het in enkele dagen zover gekomen. Het bankroet van de bureaucratische re publieken is inmiddels een voldongen feit. Oost-Europa is bezig zich te ont worstelen aan een veertigjarige com munistische overheersing. Sinds giste ren heeft ook Tsjecho-Slowakije, eens de bakermat van de democratie in het vooroorlogse Europa, het pad van her vorming ingeslagen. De massale volksbeweging lijkt ook in dit land niet te stuiten in haar drang naar meer vrijheid. Dit weekend heeft West-Europa een antwoord geformuleerd op de nieuwe uitdaging uit het Oosten: de landen van de Europese Gemeen schap zijn bereid de buurlanden in Oost-Europa economisch te helpen, mits zij voortgaan op de weg van de mocratisering, bereid zijn de mensen rechten te eerbiedigen en op vrije en geheime verkiezingen aansturen. Ob jectief gezien is dat inmenging in inter ne aangelegenheden van soevereine staten, maar de Europese Gemeen schap zou zichzelf tekort doen als zij door de euforie van het moment bleef steken in materiële hulpverlening. De voorwaarden van de westelijke landen moeten gezien worden tegen de ach tergrond van veertig jaren communis tische overheersing, die Oost-Europa weinig goeds hebben gebracht. Te recht wordt het accent gelegd op de mocratische ontwikkelingen en vrije verkiezingen, de grondprincipes voor de opbouw van een nieuwe maat schappij. Het is volstrekt duidelijk dat de Oosteuropese landen op korte ter mijn vooral gebaat bij zijn bij directe hulp - die zal het Westen dan ook royaal moeten geven - maar op lange re termijn gaat het om immateriële za ken. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees inde aanbieding. 500 g 5394.4 kilo 4839 500 g 5394.49 "700 OEN HAAG GPDMinister Dales (binnenlandse zaken) is van plan alle 160.000 rijksambtenaren rond Kerstmis een belastingvrije uitkering te geven van circa 100 gulden. Het gaat om een eenmalige betaling die ook geldt voor ambte naren die in deeltijd werken. De minister ivil haar voornemen deze week in de minister raad ter bespreking voorleggen. Informeel is de zaak al besproken met de vier bonden van overheidspersoneel. Dat gebeurde door topambtenaar Pont. De kosten van de regeling, 12 tot 16 miljoen gulden, worden gedekt uit gelden die zijn overgebleven voor het arbeids voorwaardenbeleid. Gebleken is dat ambtenaren dit jaar minder dan verwacht gebruik maken van deeltijd-vut en ouderschapsverlof. Daar bleef dus geld over. De gelden voor deeltijd-vut en ouderschapsverlof maakten onderdeel uit van een fonds dat dit jaar 26 miljoen gulden omvatte. Over de besteding kan in vrij overleg tussen mi nister en bonden worden beslist. (Advertentie) (Advertentie) De voorzitter van het Oostduit- se parlement acht een proces tegen Honecker mogelijk. PAGINA 3 Het Britse volk dringt van daag binnen in het Lagethuis. PAGINA 5 Middelburgse winkeliers kla gen hun nood over vele dief stallen. PAGINA 9 De gasprijs gaat in Zeeland fors omhoog. PAGINA 11 De Zeeuwse ziekenhuizen ra ken in de rode cijfers. PAGINA 13 Kickboxer en publiek kwamen bedrogen uit bij gala in Axel. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11,13 en 15 Sport: 16 en 17 DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix en prins Claus ontvingen de president op Huis ten Bosch. ALKMAAR (ANP) - In een week van dagelijkse milieucontroles per heli kopter hebben de gezamenlijke poli tiekorpsen in noordelijk Noord-Hol land vorige week 129 milieudelicten vastgesteld. Volgens de rijkspolitie was de surveillance-week in deze vorm de eerste in Nederland. Het ini tiatief kwam voort uit de hoge priori teit, die justitie aan de opsporing en vervolging van milieudelicten toe kent. De 129 waargenomen delicten zullen de komende weken nader worden on derzocht. Daarbij treden justitie, poli tie, hoogheemraadschappen, de Alge mene Inspectiedienst van het ministe rie van landbouw, natuurbeheer en visserij en gemeenten gezamenlijk op. Het openbaar ministerie in Alkmaar heeft inmiddels laten weten de milieu delicten versneld te zullen vervolgen. Alle vermoedelijke overtredingen zijn vanuit de politie-helikopter op foto's vastgelegd. Volgens de woordvoerder was de heli onmisbaar, omdat geen van de delicten vanaf de openbare weg waarneembaar was. Bij ernstige delic ten werd onmiddellijk een politiewa gen naar de plaats van de overtreding DEN HAAG (GPD) - De Franse president Francois Mitter rand wil kort na het komende speciale congres van de communistische SED in december de DDR bezoeken. Dat zei hij op een persconferentie in Den Haag, waar hij maan dag vier uur doorbracht met premier Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse zaken). Officieel diende het bezoek als voorbereiding voor de Euro pese top in Straatsburg, begin december. Maar na de infor mele top in Parijs van afgelopen zaterdag kwamen ook de hervormingen in Oost-Europa uitgebreid aan de orde. Volgens Mitterrand zal ook Roemenië, dat nog steeds gere geerd wordt door de clan van partijleider Ceausescu, uit eindelijk zwichten voor het streven naar meer democratie. De Roemeense regering kan alleen het uur waarop dat ge beurt, uitstellen. Mitterrand en premier Lubbers bleken het in hoofdlijnen eens over de noodzaak van een EG-top over de Europese economische en monetaire unie. Deze bijeenkomst moet de weg effenen voor een nieuw EG-verdrag. Ook moeten daar afspraken gemaakt worden over de 'ene' Europese munt en de gemeenschappelijke Europese centrale bank. Nederland heeft geen haast met het bijeenroepen van een dergelijke bijeenkomst. Eerst moeten alle lidstaten zich hebben aangesloten bij het EMS-wisselkoersmechanisme en alle kapitaalverkeer in Europa moet ongehinderd kun nen worden afgewikkeld, aldus Lubbers. De komende Europese top moet een datum vaststellen voor deze bijeenkomst. Lubbers liet echter weten dat dat alleen kan wanneer alle landen het ermee eens zijn. DEN HAAG (ANP) - De pensioenfond sen en de verzekeringsmaatschappij en hebben hun belegd vermogen tus sen 1 juli 1988 en 1 juli dit jaar met 35 miljard gulden zien groeien. Dat is een stijging van 7,5 procent. Dit blijkt uit maandag gepubliceerde gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De totale waarde van de beleggingen bedraagt ruim 503 miljard gulden. De zeven grootste verzekeringscon cerns die samen tachtig procent van de beleggingen van alle maatschappij en bezitten, hebben daarvan 139 mil jard. De pensioenfondsen beheren ver reweg het grootste deel. De verdeling van de Nederlandse beleggingsporte feuille is als volgt: aandelen 58 miljard gulden, obligaties 78 miljard, leningen 258 miljard gulden, hypotheken 48 mil jard en onroerend goed 46 miljard gul den. gedirigeerd om geconstateerde vervui ling zo snel mogelijk te beëindigen. Het overgrote deel van de overtredin gen vond plaats rond landbouwbe drijven en had economische motie ven. Daaronder waren het uitrijden en het illegaal lozen van mest op slo ten, het illegaal opslaan of lozen van chemisch afval, het illegaal opslaan of verbranden van vuil, het dempen van sloten en illegale opslag in tanks. Op het industrieterrein „Hoorn 80" in Hoorn werden elf bedrijven bezocht wegens milieudelicten. Zij krijgen van de gemeente twee weken de tijd de ge constateerde gebreken in orde te bren gen. De politie zegt weliswaar tevreden te zijn over het grote succes van de sur veillance-methode, maar betreurt de onverschilligheid en de grote schaal, waarop met name landbouwers mi lieudelicten plegen. De milieuvluch- ten zullen regelmatig worden her haald. Juist nu de landen van de EG in een moeizaam proces van integratie zijn gewikkeld, is het verstandig de in terne samenhang niet te laten versto ren door gebeurtenissen over de gren zen. Natuurlijk is Europa gebaat bij de huidige ontwikkelingen in de Oost bloklanden. Wat zich momenteel in deze landen afspeelt is een tot nu toe onbekend fenomeen: niet meer en niet minder dan de afbraak van het com munistische maatschappij-model. Geenszins overdreven om te stellen dat hier wereldgeschiedenis wordt ge schreven. Het is dan ook een uiterst delicaat proces, dat voorzichtig ma noeuvreren vereist van alle partijen. Het communisme lijkt na zeventig jaar ten dode opgeschreven; de demo cratie is aan de winnende hand. Maar voordat de nog altijd explosieve situa tie zich heeft gestabiliseerd - dat duurt jaren - lijkt het voorbarig nu al te pra ten over bijvoorbeeld de hereniging van de beide Duitslanden en de ophef fing van de machtsblokken Navo en Warschau-pact. Een wat voorzichtige benadering, zoals het Parijse beraad van de EG-landen heeft opgeleverd, legt de 'ommekeer' in Oost-Europa het minst in de weg. De voorwaarden van een eensgezinde EG zullen in elk geval de bevolking van de Oosteuropese lan den uit het hart zijn gegrepen. Het avondland zet daarmee aarzelend een stap op de weg naar een nieuw en onge deeld Europa. p)im Advertentie 'RAAG (AP/RTR/ANP) - In Praag zijn maandag zeker 250.000 mensen de straat op gegaan om e demonstreren tegen de regering en voor vrije verkiezingen. Het was de grootste demonstra- ie die ooit in het communistische Tsjechoslowakije is gehouden. Voor het eerst is ook in ande- e steden betoogd. In Brno betoogden 25.000 mensen, in Bratislava 10.000 en in Liberec 5.000. afwijkende standpunten niet zal tole reren. De dissident en toneelschrijver Va clav Havel heeft maandag bekend ge- (Slot zie pagina 3 kolom 7) n Praag verzamelden de betogers zich het Wenceslasplein en koersten aama naar de Praagse burcht op de euvel Hradcany, waar de residentie an president Gustav Husak is geves- Zij konden het stadsdeel echter iet bereiken doordat de politie de ruggen over de Moldau hadden afge- oten. De meeste betoegers sloegen af de richting van een ander groot lein in de stad en gingen na de drie ur durende demonstratie weer naar uis. De politie bleef greep verder niet toeschouwers rammelden met sleutel bossen als teken van sympathie. Tegen de gewoonte in besteedde de te levisie uitgebreid aandacht aan de ac ties. Partijleider Jakes waarschuwde op de televisie dat de regering tezeer ürijheid" en „Weg met het eenpartij- .elsel" riepen de demonstranten. Zij iraken zich uit voor de algemene sta ng op volgende week maandag, aartoe door studenten en kunste- is opgeroepen. De betogers trok- langs de met brandende kaarsen plaatsen waar de politie betogers afroste. Trambe- lieten hun bel rinkelen bij passeren van de demonstratie en PRAAG (EPAl - De massa op het Wenceslasplein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1