PZC lichte hapjes voor een drukke maand itfe kMm dobbelspelen SPEELGOEDTRENDS broertje griezelt zusje tuttelt nieuwe formule wegrestaurants tafelglijden vrijdagkrant 8 VRIJDAG 17 NOVEMBER 1989 elektronica bioscoop rustiger eend December geeft als feest maand veel te doen in de keuken. Leuke dingen rond Sin terklaas en dan het Kerstmaal en tenslotte de Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag. Het is een maand met verwachte en on verwachte gasten. Het is dan prettig om een paar lichte hap pen op het menu te hebben. Van die hapjes die je tussendoor ser veert als de visite wat uitloopt. Happen die ook als lichte lunch kunnen dienen, ja eigenlijk op ieder moment van de dag wel kom zijn. Een schelpje met vis, schaal- en schelpdieren bijvoorbeeld en een ingepakte bal van gehakt en garnalen. Vlees en garnalen zie je zelden gecombineerd in onze keuken, maar het kan wel dege lijk. De Aziatische keuken kent wel het samengaan van bijvoor beeld gehakt en krab of garna len. Daar wordt immers vaak ge werkt met kleine hoeveelheden van wat er op een bepaald mo ment voorhanden is. Wij doen dat te weinig. Het is leuk om naar de viswinkel te lopen of op de markt rond te kijken om te speuren naar bijzondere aanbie dingen. Soms is er een bepaald schaal- of schelpdier dat je nor maal niet ziet. Pas dan beslis je watje gaat klaarmaken. Zo zag ik deze week verse kok kels in de viswinkel, "aentjes en oentjes" op z'n Zeeuws. Het idee van een schelpje met deze schelpdiertjes, gecombineerd met wat garnalen en een moot kabeljauw, kwam toen al gauw op. Door wat meer garnalen te kopen bleef er genoeg Over voor velletjes verwijderen. Daarna lj ten we de boter op een heel laai vuur smelten. Als de boter smolten is doen we door een zee de bloem bij. Vervolgens roeren tot een gladde toassa zoa der klontjes is ontstam. We z ven het pocheervocht dat wi met een snufje zout op smaal hebben gebracht en gieten i beetje bij beetje dit mcht bij 4 boter-bloemmassa. We draaier het vuur een beetje hoger en blij ven goed roeren. Het boter bloemmengsel zal snel binder en we blijven voelt toevoegei tot een gladde niet ;e slappe Be chamelsaus is verkregen, massa moet aan de houten roer lepel blijven hangen. Nu brei gen we de Bechanel op smaal met een beetje geraspte noot muskaat en zonodg nog watpe per en zout. We roa-en de garna len, de kokkels en 4e stukjes ka beljauw erdoor en luiten alles eer beetje doorwarmen., maar nier koken. Intussen smeren we nier schelpen in met waj boter, vul len die met het visméngsel en be strooien de schelpen met neermeel en vervagens de ge raspte kaas. Op irder schelpje een paar klontjes boter en de schelpjes onder d.' grill mooi bruin laten wordtn. Serveren met vers stokbrooc en een witte of lichte rode Azijn. VERPAKTE GARNALEN-GEHAKTBAL LEN Ingrediënten: 1 pnd magere rundergehakt, 200 gam gepelde garnalen, 16 snijbbtbladeren oi 8 koolbladeren, 1 grote ui, snipperd, 1 groene jeper zonder een gehaktbal met garnalen er door en gewikkeld in de blade ren van snijbiet die toevallig nog in de tuin stonden. Wie geen snij biet heeft kan natuurlijk een Chinees kooltje of een witte kook gebruiken. Bladeren van savooiekool doen het trouwens ook goed als eetbare verpak king. Een scheutje overgebleven rode wijn verheft de saus naar een feestelijk niveau. ZEEUWS ZEESCHELPJE Ingrediënten: 1 1/2 ons gepelde Zeeuwse garnalen, 1 ons verse kokkels (indien niet beschik baar gewoon gekookte mosselen nemen), 1 kabeljauwmoot, 80 gram boter, 80 gram bloem, wa ter, een flinke scheut witte wijn, 1 grof gesneden ui, 1 in ringen ge sneden prei, 1 bosje selderij, een takje tijm, 1 winterwortel, in blokjes, wat geraspte nootmus kaat, een paar stukjes foelie, een stuk of zes peperkorrels, vier eet lepels geraspte Parmesaanse of oude kaas en paneermeel. Bereiding: zet ui, prei, wortel, selderij en tijm met 3 dl water op en laat de groenten en kruiden langzaam een half uurtje trek ken. Doe dan de witte wijn erbij en doe de moot kabeljauw in het pocheervocht. Laat de vis een minuut of tien in het vocht, dat absoluut niet mag koken, staan. Hou het pocheervocht net zo warm dat de vis langzaam gaart, dat wil zeggen ondoorzichtig wit wordt maar wel stevig blijft. Als de vis net gaar is scheppen we die er met de schuimspaan uit en verdelen we de moot in kleine stukjes, waarbij we graatjes en pitjes en gesnipperd 250 grain spinazie, 3 eetlepels jlagrooni, 1/2 groene paprika, ICOgramto ter, 1 bosje kervel (indien vet krijgbaar anders wat aeWselie) 3 dl rode wijn, 1 ei, paneermeé peper en zout. Bereiding maai de spinazie schoon en lak groente in grove stukke! een koekepan op een hed vuur en doe daar de slagrcLn en doe er als de room warnW spinazie bij. Zet een dekseltpee pan en laat de spinazie 151 ten heel zachtjes in de rtoom smoren. Maak de ppriki schoon en snij die in snipers. Vermeng nu de gehakt ret 4 paprika, ui, het pepertje;)] dt garnalen. Breng het mensel op smaak met zout en pepern roe er de spinazie door. Mak dan vier ballen. Klop het ei leen rol de ballen erdoor. Rol dkialleli dan door het paneermel, net eens door het ei en weer oor hel paneermeel. Verhit de titer tl een braadpan en braadde hakt-gamalenballen gejkma- tig bruin op een laag vuu Blan cheer kool- of snijbietblaërenl minuut in kokend water ijdata soepel te vouwen zijn. jaalde ballen uit de jus en wik'el ze il de bladeren die we met en p cocktailprikkers va,zetter, Blus het braadvocht mede rode wijn, leg de verpakte Ellen ic een vuurvaste schotel,giet df saus er omheen en zet dschotf! een half uur in een op 18gr: Celsius voorverwarmt over Serveer de ballen met jkookji rijst. RIEN VA REEitï, Voor het derde jaar in succes sie zullen we onze kerst- en nieuwjaarspost met kleurige decemberzegels kunnen sieren. En we kunnen nu al wel zeggen dat het velletje, want daar zit ten de zegels in (20 stuks van 50 cent) een interessant verzame laarsitem zal worden. Want niet alleen hebben de zegels, voor het eerst na 53 jaar, een driehoe kige vorm, loopt het beeld van de ene zegel op de andere door, maar staan er ook nog eens en kele bijzondere teksten aan weerszijden van de strip zegels, die in zijn geheel diagonaal over het velletje loopt. Laten we om te beginnen de ze gels eens bekijken. Die hebben, zoals gezegd, een driehoekige vorm. De laatste driehoekige ze gels dateren van 15 mei 1936, twee stuks, van 6 en 12 V2 cent, ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van de Universiteit van Utrecht. De zegel wordt door een witte kaars in twee helften ver deeld: een feestelijk gekleurde linkerhelft met daarin 'Neder land' en '1989' en een sombere grijze rechterhelft met daarin '50 c'. Op deze wijze worden de con trasten weerspiegeld die zich in december kunnen voordoen. Op een van de schuine zijden van de driehoek staat, op z'n kop, een andere zegel. Het ge volg is, dat steeds per twee ze gels of een feestelijke, of een sombere zijde op de op z'n kop staande zegel doorloopt. En dan heb je nog dat in acht gevallen twee kaarsen elkaar bij de voet raken en doorlopen. Al met al kunnen er dus hele leuke compo sities van worden gemaakt. Dan gaan we eens naar de vel- randen kijken.Daarop staat pre cies aangegeven wat de bedoe ling is van deze uitgifte (de ze gels zijn net als vorig jaar uitslui tend in velletjes van 20 stuks voor de prijs van 10 gulden te krijgen) en de zegels. Aan de ene kant van de zegels staat 'Decem- ber-postzegels' en de tekst: 'De ze december-postzegels zijn vol doende om uw kerst- en nieuw jaarswensen - een kaart of een kaart in een envelop binnen Ne derland - tijdens de maande de cember te frankeren'. Op de an der rand staat '1989' en 'Ge bruikt u de december-postzegels voor de gewone post of voor post naar het buitenland, dan moet u bijplakken. Dat geldt ook voor de wensen die u na 1 januari 1990 verstuurt'. Maar dat is nog niet alles op de velranden. Er staat ook een aan tal versregels op. Aan de 'De- cember-postzegel'-kant staat een vers van Jeremia de Decker (1609-1666): 'soo volgen bitter winterweer - En soete Somer op malkander; - soo volgen dag en nacht - d'een en d'ander - Soo gaet 'et all nu op, nu neer'. Op de andere kant vinden we enkele regels van Han G. Hoekstra (1906-1988): 'Zestig seconden op een rij - en er is een minuut voor bij. - Zestig minuten tik-tik-tok - en een uur later wijst de klok. - Een dag heeft 24 uren, - en een week moet 7 dagen duren, - een jaar telt 52 weken, -12 maanden zijn dan ook verstreken'. Het is dus niet niks wat het vel letje, ontworpen door de Hage naar Hans Kruit, te bieden heeft en het zal dan ook zeker (onge schonden) in menig verzameling verdwijnen. De kleufen die zijn gebruikt zijn geel, magenta, cyaan, zwart en grijs. Oplage: 11 miljoen vel letjes. Dag van uitgifte: 1 decem ber. OOSTENRIJK heeft op 10 okto ber twee zegels toegevoegd aan langlopende series. Om te begin nen werd de 15de waarde uitge geven in de reeks 'Moderne Kunst in Östereich'. Op een ze gel van 5 schilling (oplage 3.020.000 stuks) staat de Levens boom van Ernst Steiner afge beeld. Verder verscheen de vierde zegel (5 s.: oplage 2.880.000 stuks) in de reeks 'de Oostenrijkse arbei derswereld'. Deze keer zien we een metselaar aan het werk. Op 6 november werd voor het eerst na lange tijd weer een uit twee zegels bestaan de emissie uitgebracht. Twee portret/her denkingszegels, beide in een waarde vcan 4 schilling en een oplage van 2.880.000 stuks. Op de ene zegel zien we de dichter Georg Trakl (1887-1914), die 75 jaar geleden overleed en met de andere zegel wordt de 150ste ge boortedag herdacht van de to neelschrijver Ludwig Anzengra- ber (1839-1889). IN 'T KORT - Australië: 28 sep tember, kunsthandwerk uit de Nationale Galerie, 2 c., 5 c. en 39 c. (uit boekjes); 5 oktober, land schappen, 39 c., 55 c., 65 c. en 70 c.; 31 oktober, kerstzegels, kin dertekeningen, 32 c., 39 c. en 63 c.; 25 januari, nationale feest dag, 39 c., de staatsman Sir Hen ry Parkes (1815-1896); 13 februa ri, permanente zegels, sport 1 c., 2 c., 3 c., 39 c. (uit boekje), 55 c., 70 c. en 1.10 dollar; 27 februarie, schapen 39 c„ 39 c., 85 c. en 1 dol lar; 12 april, 10 dollar, botani sche tuin in Adelaide; 21 april, 63ste verjaardag koningin Elisa beth, 39 c., beeld voor parle mentsgebouw in Canberra. Op 10 mei, 200 jaar Australië, ontsluiting van het land (1810- 1850), vijf 39 c.-zegels (strook); 26 juli, toneelspelers en filmster ren, 39 c., 85 c., 1 dollar en 1,10 dollar; 23 augustus, schilderijen van impressionisten, vier 41 c.- zegels. VERENIGDE STATEN: 7 juni, serie Amerikaanse persoonlijk heden, 1 dollar, de filantroop John Hopkins; 20 juni, sportse rie, 25 c., de baseball speler Lou Gehrig (1903-1941); 14 juli, 200 jaar Franse Revolutie, lucht post, 45 c., zinnebeeld van vrij heid, gelijkheid en broeder schap; 17 juli, de schrijver-No belprijswinnaar Ernest Hem- mingway (1899-1961), portret; 20 juli, snelpost, 20 jaar eerste be mande maanlanding, 2,40 dol lar, de astronauten Neil Arm strong en Edwin Aldrin planten de Amerikaanse vlag. HERO WIT Het Nederlandse bedrijf Van der Lee heeft twee aardige dobbelspelletjes gelanceerd. Ze heten Double Cross en zijn be stemd voor respectievelijk twee en drie spelers. De spelletjes bestaan uit een scoreblok waarop speelvelden zijn gedrukt. Voorts zijn bijge sloten een zes- of twaalfhoekige dobbelsteen en ballpoints. De spelers gooien om beurten. Het symbool dat boven komt, een X of een O, moet in een speelveld worden geplaatst. De bedoeling is om als eerste een rij van drie, vier of vijf eigen symbo len in dat veld te krijgen. Elk scoreblok bestaat uit 250 vel letjes met speelvelden. Double Cross kost f 5.95. 1 ommunt miinn»n •jmnytnw IHltHiHW tlüVfWJIl IK** ft In speelgoedland wordt de tegenstelling tussen jongens en meisjes dit jaar aangescherpt. Deze laatste maanden van het jaar spookt het al ver voor middernacht. Griezelen is de komende decembermaand het credo voor jongens. Niet slechts in speelgoed, maar ook in verhalen en tv-series. Was vorig jaar de belangstelling voor dinosaurussen en ruimte objecten bijzonder groot, ditmaal wil de jeugd weer eens ouderwets griezelen. Speelgoedfabrikanten spelen daar op in en zorgen voor planken vol griezels, spoken en, ter geruststelling, ghostbusters om al die engerds te lijf te gaan. Meisjes tot en met twaalf hebben anders beslist: zij houden zich vooral bezig met lieflijk uitziende poppen. Liefst zien ze hun poppenkinderen uitgerust met tal van mogelijkheden als lopen, praten, huilen en plassen maar poppen met mooi haar scoren ook heel hoog. De tegenstelling tussen jongen en meisje is daarmee groter dan ooit. Opvallend weinig nieuwe lijnen zien dit jaar trouwens het licht. Waar de consument in de laatste onderzoeken te kennen heeft gegeven vooral aanvullingen op bestaand speelgoed te willen kopen zit hij op een lijn met de speelgoedfabrikanten. Bestaande concepten zijn uitgewerkt, uitgebreid en verbeterd, de lawine van noviteiten, zoals vorig jaar, is dit keer uitgebleven. Natuurlijk toch wat nieuwtjes. Zo vinden kinderen van deze tijd elkaar dit jaar meer dan ooit in hun gezamelijke voorliefde voor elektronica. De wereld van geluid is ook voor de jongsten opengegaan door een aantal stevige, degelijke cassetterecorders, radio's tot aan een draagbare compactdisc toe. De miniplayback-show zal er niet vreemd aan zijn aan deze voorliefde die vorig jaar al schuchter de kop opstak. Zo komt Sony met een fraai uitgevoerde cassettespeler die inmiddels is uitgeroepen tot Speelgoed van het jaar. Je kunt (met microfoon) meezingen op eigen muziek, waardoor een eigen heuse soundmix-show wordt gecreëerd. De recorder is makkelijk te bedienen en werkt urenlang op batterijen. Ook nieuw (van Sony) is de walkie-talkie-set, een compact geheel van zender, microfoon en ontvanger, die jarenlang spelplezier garandeert. Vorig jaar kwam de doorbraak, dit jaar lijkt het item 'Micro Machines' te zijn uitgegroeid tot een wereldhit. Het is een van de meest uitgebreide speelconcepten op zijn gebied met niet slechts een hoge speelwaarde maar ook een toenemende verzamelwoede. De collectie is dit jaar aanmerkelijk uitgebreid. 'Thundercats' is een geheel Playmobil investeerde een kapitaal in de ontwikkeling van dit poppenhuis. Wegrestaurants waren nog niet zo lang geleden óf eetschuren, óf gezellige pleisterplaatsen voor vooral de chauffeurs uit het beroeps- goederenvervoer. Niet dat die 'eetschuren' per sé onge zellig waren, maar het pu bliek kwam er of omdat het er goedkoop eten was, of omdat men geen zin had een stad in te rijden om, en route, een res taurant te zoeken. Dat beeld gaat vandaag de dag niet meer op. Wegrestau rants zijn meer en meer sfeer volle gelegenheden geworden, waar goed gekookt wordt, een optimale bediening is en de gast op één lokatie kan kiezen uit eetgelegenheden met ver schillende sferen en prijsklas sen. Een snelle hap of sfeervol uren tafelen. Een van de oudste ketens van wegrestaurnts is AC. Destijds begonnen onder de naam Al berts Corner en onderdeel van het Ahold-imperium. Het oud ste restaurant is het AC-res- taurant bij Zevenaar, vlak bij de grens naar Oberhausen. Geopend in 1963. Momenteel telt de keten 16 restaurants door heel Nederland. Die AC- restaurants zullen eind van het jaar volledig los van het Ahold-concern verder gaan. De vernieuwingen komen voor de AC-restaurants niet onverwachts. Al in '84 werd een begin gemaakt met een andere aanpak van de wegres taurants. Men kreeg door, dat de klant niet meer tevreden was met alleen die goede maaltijd tegen een redelijke prijs. De klant moest vooral gast worden. Het personeel zou meer gastgericht moeten werken, service zou hoog in het vaandel moeten komen en de inrichting van de restau rants zou moeten bijdragen aan een sfeervolle ambiance. Het eerste restaurant dat aan de nieuwe eisen voldeed werd vier jaar geleden in Sevenum geopend. Een zelfbedienings buffet, maar onder hetzelfde dak ook een restaurant met de ambiance voor familiale eten tjes. Beide zijn uitgekiend ontwikkeld. Zo kent het zelf- bedieningsdeel een royale af deling voor salades, aparte 'ei landen' voor de dranken en bijvoorbeeld het buffet Le Grill, waar een kok de gerech ten a la minute bereidt, 's Mor gens wordt het zelfbedie ningsrestaurant eerst omge toverd in een ontbijt-restau- rant met een royaal aanbod. Tussen de middag krijgt het restaurant het karakter van een lunchrestaurant. Een succes is ook het Buffet Royal, in het bedieningsres taurant, bestaande uit een dagsoep naar keuze, gevolgd door een koud buffet, waaruit het voorgerecht kan worden samengesteld, gevolgd door een onbeperkte keus aan vlees en vis, eventueel gehol pen door de kok, die de ge rechten dan aan de grill be reidt. Een kaasplateau en ten slotte nog een dessertbuffet sluiten de avond af. Een vijf gangenmenu, dat door ieder een naar eigen keuze en onbe perkt kan worden ingevuld, voor nog geen veertig gulden. Die nieuwe formule is tweele dig. Enerzijds moet het de au tomobilist uit de sleur van al ledag langs de weg halen en het gevoel geven weer gast te zijn, anderzijds zoeken de wegrestaurants naar meer gasten uit de regio, die de ver houding prijs/kwaliteit en am biance weten te waarderen. Een concurrent van de chi nees, de bistro en het familie restaurant. Succes hebben sommige res taurants ook met een kinder bioscoop, een gelegenheid waar de kinderen naar een vi deo met (meestal) tekenfilms kunnen kijken. De ouders hebben dan de kans om nog wat rustig na te tafelen. De AC-restaurants gaan in het scheppen van steeds meer sfeer ook zo ver dat zij een wijnkaart presenteren, waar menig restaurant niet aan kan tippen. Zo hebben ze zes van de tien era's uit de Beaujolais op de kaart staan. HUUB KLOMPENHOUWER De AC-restaurants scheppen meer sfeer 'in huis'. nieuw jongensthema, vol avontuur. Sterke mannen al of niet in ruimteschepen bewegen zich strijdbaar, spectaculair en vol geheimen. Griezelen kan via de 'Ghostbusters', waarvan een geheel nieuwe actieüjn op de markt is verschenen. Een vuilnisman verandert in 'een stoute stinkerd', een oma in 'griezelig grootje', het zijn twee van de zes variaties die vooral bij jongens populair zijn. Naast een aantal nieuwe spookvoertuigen wordt de komende maanden vooral veel verwacht van de 'Ghostzapper', een apparaat dat spoken op de muur projecteert. Ook de 'Boglins', eigenaardige moeraswezens, komen spookachtig over. Het zijn monsters die je, door je hand erin te steken, kunt laten vervormen. In de sector 'rustiger speelgoed' scoort 'Carwash' hoog. Het betreft een complete wasstraat voor kleurautootjes. De wagentjes gaan eerst een onder water gelopen straat in, worden daardoor 'vuil' en komen vervolgens schoon uit de wasstraat. He-man, de machtigste man in het universum laat zich dit jaar zien in sterk vernieuwde vorm. Gespierd als tevoren maar meer gestroomlijnd bestrijden hij en zijn mannen nu het kwaad vanaf een ruimteschip. Het Starship Etemia is multifunctioneel en voorzien van losse en bewegende onderdelen. Het kan worden opgebouwd als een meter hoge thuisbasis maar ook als een breedrompig ruimteschip. Daartussen zijn nog tal van andere mogelijkheden terwijl ook het bovendeel van het Starship afneembaar is zodat het verhaal binnenin Etemia verder kan worden gespeeld. Het hele verhaal speelt zich af in de ruimte en alle figuren zijn aangepast. Fabrikanten en ontwerpers van speelgoed hebben zich dit Sint-seizoen ook extra verdiept in de meisjeswereld. Waren vorig jaar nieuwe speelgoedconcepten vooral op jongens gericht, ditmaal zijn de noviteiten mede gehuld in een roze droom. Een aanwinst in dat kader lijkt 'Fashion Stars', glitter en glamour voor meisjes vanaf een jaar of vier. De Fashion Stars zijn een kleurrijke serie paarden en pony's met fraaie manen en staarten. Ze kunnen niet slechts worden gekamd, geborsteld en aangekleed, maar ook worden opgemaakt met speciale make-up en accessoires. Playmobil investeerde een kapitaal in apparatuur en mallen om zich toegang tot de belevingswereld van vrouwtjes in de dop te verschaffen. Het resultaat is een hartveroverend poppenhuis, in sfeer teruggrijpend naar het begin van deze eeuw. Het gaat dan vooral om poppen in miniformaat die de droomwereld van de meisjes gestalte geven. Poppen zijn trouwens toch in. In geen enkel jaar kwamen er zoveel nieuwe exemplaren op de markt als juist nu. Vooral de pop Tinnie scoort hoog omdat ze niet slechts kan drinken, maar ook echte tranen kan huilen en een heuse pamper vol kan plassen. Andere poppen, zoals de Beijusa-baby, kunnen echt lopen. 'Alfred Jodocus Kwak', het geesteskind van cabaretier Herman van Veen, is een eend die in de voetsporen van Donald Duck wil treden. De eend lijkt voor jongen en meisje een prima knuffel. Rondom de eend gebeurt trouwens nogal wat. Op tv wordt gewerkt aan een serie van 52 afleveringen, op basisscholen is enige tijdgeleden het leerboek 'Wat wijzer met Alfred Jodocus Kwak' verspreid. Verder verschijnt het eendje op bedde- en serviesgoed en op ondermeer pennen. Aanwinsten voor zowel jongens als meisjes zijn ook 'Licht Mozaïek' en 'Magna Doodle'. Eerstgenoemd spel bevordert de creativiteit. Allerhande mozaiekplaatjes kunnen worden gemaakt, die, wanneer ze klaar zijn, door middel van een batterij kunnen worden verlicht. 'Magna Doodle' is een magnetisch schrijf- en tekenbord. Het geeft urenlang plezier en is met een simpele beweging weer schoon te krijgen. DESIREE VAN OOYIK Micro Machines, één van de meest uitgebreide speelgoedconcepten voor jongens. Het spel Sliders bestaat uit twee platte ronde stenen die dank zij een ronde kogel soe pel glijden over een glad opper vlak. Je kunt er een soort mini- Curling mee doen, door te trach ten de stenen zo dicht mogelijk bij een munt te krijgen. Dit kan op de vloer of op tafel. Een andere spelvariant is om met teams, met z'n tweeën of al leen de sliders zo dicht mogelijk bij de tafelrand te laten güjden. Wie er het dichtstbij komt, krijgt één punt, een overhangende steen levert drie punten op en de eerste met tien punten wint. De fabrikant is MB, de adviesprijs f 6,95.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 8