Zaak Stinissen komt niet voor Hoge Raad Esso wil drankgebruik personeel controleren Harley Harley Aardappelschillen goed medicijn brandwonden Uitbannen van de honger kost per jaar veertig miljard extra Alders plant boom SCHOENEN binnen- en buitenland Protest tegen groen logo Albert Heyn MODES KLACHTEN BIJ OMBUDSMAN OPRUIMING Miljard mensen Minister moet ook voorschot geven aan studenten tot 21 jaar Amerikaanse Senaat snoeit in SDI-plan VRIJDAG 17 NOVEMBER 1989 DEN HAAG (GPD) - De zorgvuldigheid waarmee de politie te werk gaat, laat ernstig te wensen over. Uit rapporten van de Nationale Ombudsman blijkt dat mensen nog geregeld in de boeien worden geslagen zonder dat daarvoor gegronde reden is. Ze worden zomaar beetgepakt en een bureau binnenge sleurd of met een ijzeren voorwerp op het hoofd geslagen. De ombudsman constateert onbehoorlijk gedrag bij de gemeente lijke korpsen in Amsterdam, Haarlemmermeer, Smallinger- land en Tiel. Hij berispt de Amsterdamse politie omdat die bij aanhouding van twee mensen - onder wie een Nederlander - in maart vorig jaar uitsluitend afging op hun Noordafrikaanse uiterlijk. Voor de fouillering en het geboeid af voeren van de mannen naar het bu reau, ontbrak iedere rechtsgrond, evenals voor het leeghalen van de zak ken van de twee. Dat het proces ver baal niet vermeldt dat de mannen ge fouilleerd werden en geboeid, keurt de ombudsman af, omdat dat controle op het handelen van de politie onmoge lijk maakt. Het innemen van de paspoorten van beide mannen, kan in de ogen van de ombudsman evenmin genade vinden. Een wettelijke reden het paspoort van de Nederlander in te houden ontbrak en met het inhouden van de Marok kaanse pas van de ander werd de man onevenredige overlast bezorgd. Uit een aantekening in de pas was op te maken dat hij onbeperkt in ons land mocht blijven. De politie in Smallingerland hield in september vorig jaar een automobi list aan zonder papieren. Dat gebeur de op enkele honderden meters van de WINSUM (ANP) - G. C. Stinissen uit Winsum is niet van plan de zaak van zijn vrouw Ineke, die al vijftien jaar in coma ligt in een verpleeghuis in Haaksbergen, voor de Hoge Raad te brengen. Hij wil zijn vrouw, nadat het Arnhemse Hof in oktober besloot dat de artsen van het verpleeghuis geen euthanasie op haar mogen plegen, in het late voor jaar of de vroege zomer van 1990 naar huis halen om daar haar leven te beëindigen. Dat heeft Stinissen don derdag gezegd. Volgens Stinissen en zijn raadsman de lArnhemse mr. E. Sutorius hebben Inoch de rechtbank noch het Hof voor- I waarden gesteld aan het weghalen van Ineke Stinissen uit het verpleeghuis. Dit ondanks het feit dat Stinissen geen geheim heeft gemaakt van zijn plan om zijn vrouw zelf te euthanaseren. Stinissen: „ik mag haar nu halen om haar een menswaardige dood te geven. Wie weet waar we terecht komen als ik in cassatie ga". Stinissen wacht tot de helft van 1990 met zijn vrouw te halen vanwege finan ciële moeilijkheden. „Het is duidelijk dat ik onmiddellijk opgepakt zal wor den als Ineke dood is, dus ik moet de zaak financieel vooraf goed regelen voor mijn gezin. Ook in de privé-sfeer moet ik alles goed voorbereiden". Volgens Stinissen hebben de huis artsen in Winsum toegezegd hem te zullen helpen met het vervoer en de verzorging van zijn vrouw. De eutha nasie zal Stinissen zelf uitvoeren. 'UTRECHT (ANP) - De nieuwe minis ter van milieu, H. Alders, heeft don- derdag in Utrecht het Service Cen trum Grondreiniging (SCG) geopend. Het SCG, waarvan VROM, provincies gemeenten het bestuur vormen, aat de reiniging van vervuilde grond «ordineren. et betrof het eerste publieke optre den van Alders. Met het oog op de rege- 'ingsverklaring, die 27 november ordt afgegeven, wenste de bewinds an zich van politiek opzienbarende «spraken te onthouden, lders bepleitte het stimuleren van de garage waar de man heen ging en waar de papieren lagen die hoorden bij de auto waarin hij reed. De politie gaf hem geen kans de documenten op te halen en sloeg hem in de boeien toen hij weigerde mee te gaan naar het bureau. De ombudsman verwijt de politie ontactisch optreden waar door het conflict onnodig escaleerde. Formeel gezien mocht de man geboeid worden afgevoerd, maar met wat meer souplesse kon dat voorkomen worden. Dat de handboeien niet vergrendeld werden en daardoor steeds strakker gingen zitten, kan volgens de ombuds man niet door de beugel. Hetzelfde geldt voor de serie verkeersovertredin gen - geen autogordel om, te hard rij den en rijden door rood - die de politie beging toen de man thuis werd ge bracht. Een hoofdagent van de gemeentepoli tie in Haarlemmermeer reed een sche ve schaats toen hij op een nacht in mei 1987 een jonge man van straat plukte en het politiebureau insleurde alleen omdat hij glasgerinkel had gehoord. Dwang was uit den boze, omdat de man niet als verdachte was aangehou den, aldus de ombudsman. Toen de man tijdens het verhoor te brutaal werd naar de zin van de hoofdagent gaf die hem met een ijze ren sluitbeugel van de voordeur - het ding had een lengte van 40 centimeter - een tik op het hoofd. Later verklaar de de hoofdagent dat hij het voorwerp bij de man op het hoofd had „gelegd". De ombudsman keurt dat af. Politie mensen horen geen metalen voorwer pen in aanraking te brengen met het hoofd van een burger, vindt hij, ook al gedraagt die zich in hun ogen brutaal. HUNTSVILLE (GPD/UPI/RTR/AFP) - In de Amerikaanse plaats Huntsvil le, in de staat Alabama, zijn woensdag in de avondspits ten minste vijftien mensen omgekomen en zo'n 300 anderen gewond geraakt. Vier tornados met een snelheid van ruim 160 km per uur maakten een strook van 5 kilom- ter lang en 400 meter breed met de grond gelijk. Dit hebben de plaatselijke autoriteiten donderdag meegedeeld. Een zegsman zei dat door de storm onder meer een ziekenhuis, een winkel centrum, een appartementengebouw en een school geheel of gedeeltelijk instortten. Velen raakten bekneld in de puinhopen en in omvergeblazen au to's, aldus de zegsman. Een woordvoerder van de politie van de 150.000 inwoners tellende stad voeg de daaraan toe dat de ziekenhuizen in Huntsville werden overspoeld door mensen die medische verzorging nodig hadden. Reddingsplegen hebben zwaar materieel aangerukt om onder het puin naar overlevenden te zoeken. Het is niet bekend hoeveel doden en gewonden nog onder het puin liggen. De gouverneur van Alabama, Guy Hunt, stuurde 50 man van de National Guards naar de getroffen stad om plaatselijke functionarissen bij te staan in de opruimings- en reddingswerkzaamheden en om plunderingen te helpen voorkomen. Volgens hem treden daarbij problemen op omdat door de torna do onder meer de stroomvoorziening en telefoonverbindingen zijn uitgeval len. Naast Alabama zijn zeker nog negen staten in het zuid-oosten en midden van de Verenigde Staten door de tornado getroffen. In de staat Georgia bij Atlanta werd een woonwagenpark getroffen, het vliegveld van de St. Louis werd zwaar beschadigd. De omvang van de schade is nog niet te schatten, maar loopt zeker in de honderden miljoenen dollars, mogelijk in de miljar den. Advertentie DEN HAAG (ANP) - Vijf consumen ten- en milieuorganisaties hebben donderdag protest aangetekend tegen het groen-logo dat Albert Heijn deze week heeft geïntroduceerd. Het groen-logo wordt gebruikt op huis- merkprodukten die volgens Albert Heijn vriendelijker zijn geworden voor mens, dier of milieu. De organisaties stellen dat er geen en kele duidelijkheid is over de criteria waaraan deze produkten in milieu-op zicht moeten voldoen. „Albert Heijn stelt zelf de criteria vast en er is geen onafhankelijke controle. Het wordt er voor de consument niet duidelijker op als verschillende producenten en be drijven allerlei keurmerken en zegels gaan hanteren", aldus de organisaties. Bij het Albert Heijn groen-logo wordt volgens de organisaties maar naar één aspect van een produkt gekeken. Als voorbeeld noemen ze een spuitbus zonder CFK's, die een groen-logo zou kunnen krijgen. „Maar er wordt niet gekeken naar andere milieubelatende aspecten van een spuitbus, zoals de produktie van dit produkt, de aanwe zigheid van andere stoffen die schade lijk kunnen zijn voor het milieu en het afvalprobleem. De consument wordt daarmee op het verkeerde been gezet". ROTTERDAM (ANP) - Esso Neder land wil bepaalde groepen werkne mers verplichten ademtesten en uri- ne-onderzoek te ondergaan om moge lijk alcohol- en drugsgebruik op te sporen. De Industriebond FNV heeft dit donderdag bekendgemaakt. Esso Nederland, dochter van de Ame rikaanse multinational Exxon, omvat de raffinaderij in Botlek/Europoort en het hoofdkantoor in Breda. Het bedrijf telt circa 1200 werknemers. De maat regelen gelden werknemers die binnen Esso Nederland vitale (veiligheids- Ifuncties bekleden in de uitvoering en in de leiding. Volgens de Industriebond FNV, die de voorgestelde maatregelen als „com pleet idioot" en „in strijd met de wet" bestempelt, heeft het plan ook betrek king op werknemers van de chemische poot van het Exxon-concern, met lo- katies in Botlek/Europoort (totaal 400 werknemers). Daarnaast wil Esso vol gens de bond een dergelijk beleid ook gaan toepassen op werknemers van bedrijven waarmee Esso zaken doet, zoals onderaannemers, leveranciers en vervoerders. In het volgens de bond „vage en misti ge" plan staat verder dat werknemers die in het verleden problemen hadden met alcohol en drugs dit alsnog aan de bedrijfsleiding kenbaar moeten ma ken. Ze kunnen vervolgens worden verplicht alsnog deel te nemen aan een „nazorg-programma". Werkne mers die weigeren mee te werken moeten zich voor een commissie ver antwoorden. Volgens bestuurder P. Janssen van de Industriebond FNV heeft de directie in een gesprek met de bond gezegd dat zich binnen het bedrijf geen inciden ten hebben voorgedaan die aanleiding vormen voor de maatregelen. De bond overweegt juridische stappen wanneer de maatregelen daadwerkelijk worden doorgevoerd. „Wij zijn op zich natuur lijk niet tegen een scherp beleid op dit gebied, maar dit gaat te ver", aldus Janssen. In het plan wordt verwezen naar de olieramp met de tanker Exxon Valdez in Alaska in maart van dit jaar. De ka pitein van dit schip had tegen de voor schriften in alcohol gebruikt. Deze grootste olieramp uit de Amerikaanse geschiedenis heeft het concern veel ne gatieve publiciteit opgeleverd. Woordvoerder W. van Roode van Esso Nederland bevestigde dat het bedrijf de maatregelen wil invoeren. Hij be streed dat ze in strijd met de wet zou den zijn. Van Roode ontkende niet dat de plannen ingrijpen in de persoonlij ke levenssfeer van de werknemers. „Maar iemand die na zijn werk op weg naar huis door de politie wordt aange houden voor een alcohol-controle, vindt dat ook normaal. Het gaat toch om de persoonlijke veiligheid en om de veiligheid van de omgeving", zei hij. PAPEGAAISTRAAT 17. GOES, 01100-16093 GASTHUISSTRAAT 7. GOES. 01100-32282 BRUSSEL (ANP) - Het leven in Ne derland is niet extreem duur vergele ken met andere EG-landen. Dat blijkt uit cijfers die de EG-commissie in Brussel heeft verschaft. De EG onderzoekt regelmatig wat een vast pakket van goederen en diensten in de verschillende lidstaten kost. Uit het laatste onderzoek komt Portugal naar voren als het goedkoopste land. Daar kost het pakket 35,7 procent minder dan in Nederland. Goedkoper zijn ook Griekenland (23,6 procent), Spanje (14,7), Luxemburg (5,7) en het Verenigd Koninkrijk (3). Duurder dan Nederland zijn Ierland (1 procent), Italië (1,3 procent), België (4,6), Frankrijk (9,7) en de Bondsrepu bliek (16,7) procent. Het allerduurst is Denemarken. In dat land betaalt men voor het uitgekozen pakket goederen en diensten 42,1 procent meer dan in Nederland. Ter vergelijking zijn ook gegevens ver schaft over de Verenigde Staten, Ja pan, Canada en Oostenrijk. Daaruit blijkt dat een pakket goederen en diensten dat in Nederland 100 gulden kost in de Verenigde Staten voor f 98,60 verkrijgbaar is. In Canada is het leven zes procent duurder dan in Ne derland, in Oostenrijk 17,8 procent en in Japan 33,8 procent. BEVERWIJK (GPD) - Het Brandwon dencentrum Beverwijk onderzoekt de heilzame werking van aardappel schillen bij de behandeling van brandwonden. De methode is aange dragen door artsen uit India, die op werkbezoek waren in Beverwijk. Medisch coördinator A. Vloemans van het Brandwondencentrum is enthou siast over de effecten. Met goed gewas sen schillen kunnen dezelfde resulta ten worden geboekt als met donor huid. Vloemans verwacht overigens niet dat het brandwondencentrum ge bruik zal gaan maken van deze ooster se techniek. De medisch coördinator is opgetogen over de methode, die in India alge meen wordt toepast. „In Nederland ge bruiken we bij voorkeur donorhuid voor de genezing van brandwonden, terwijl artsen in India met verbanden van gekookte aardappelschillen ver gelijkbare resultaten boeken". Dat zij schillen gebruiken, heeft vooral prak tische redenen. Donorhuid is te kost baar en de religie staat het gebruik van donorhuid in de weg. Vloemans verwacht niet dat aardap pels net als in India tot de standaar- dinhoud van de verbandkisten in de ziekenhuizen gaan behoren. „In Ne derland past dat gewoon niet. Verban-" den van aardappelschillen zijn te duur om hier te gebruiken. Het vergt enorm veel tijd om ze te prepareren". Waarom een verband van gekookte aardappelschillen de genezing van tweede- en derdegraads brandwon den bevordert, is vooralsnog een on opgelost raadsel. Vloemans: „Zelfs de vraag of de soort enig verschil maakt, kunnen we niet beantwoorden. Bin tjes of eigenheimers; we weten niet eens welke ze in India gebruiken". „maatschappelijke acceptatie" van het opnieuw gebruiken van eenmaal gereinigde grond. Het goede voorbeeld daarvan gaf hij door samen met de lo co-burgemeester van Utrecht, Lith de Jeude, een boom te planten in ther misch gereinigde grond. Het verrichten van deze daad gold ook in ander opzicht als een novum voor de bewindsman: Alders beschikt thuis niet over een tuin. Overigens bezit de thermisch gereinigde grond te weinig voedingswaarde. De nieuwe aanplant kreeg dan ook een paar extra klompen klei. NIJMEGEN (ANP) - Het honger- en voedselpro bleem kan binnen twintig jaar de wereld worden uitgeholpen, maar daarvoor is wel minstens veertig miljard gulden per jaar extra nodig. Prof. dr. ir. D. de Zeeuw zei dat donderdag in zijn af scheidsrede als bijzonder hoogleraar aan de fa culteit der natuurwetenschappen aan de Katho lieke Universiteit Nijmegen. Met minstens veertig miljard gulden extra per jaar kan de honger binnen vijf jaar grotendeels verdwijnen. Dertig miljard is nodig om het platte land in de Derde Wereld beter voor voedselpro- duktie geschikt te maken en tien miljard gulden voor voedselhulp, aldus De Zeeuw. Het is moge lijk het probleem binnen 20 jaar blijvend uit te bannen. De veertig miljard kunnen volgens De Zeeuw wor den vrijgemaakt door de militaire uitgaven te ver lagen. Dat is bij de huidige ontspanning tussen Oost en West verdedigbaar. Op die manier wordt de veiligheid van de mensen en de duurzaamheid van de aarde beter gediend dan door de groeispi- ralen van militaire agressie en overconsumptie, meent De Zeeuw, die voorzitter is geweest van de toenmalige Katholieke Volkspartij (KVP). Het bestrijden van honger en ondervoeding heeft de laatste veertig jaar nauwelijks gehol pen. Als de situatie niet verandert zullen er in het jaar 2000 meer dan een miljard ondervoede mensen zijn. De kloof tussen arm en rijk wordt steeds groter. Zonder veranderingen in het be leid zal de ondervoeding in de midden-inko- menslanden worden teruggebracht, terwijl die in de lage-inkomenslanden toeneemt, stelt De Zeeuw vast. Volgens de scheidende hoogleraar, die dit jaar ook afscheid heeft genomen als voorzitter van het college van bestuur van de Landbouwhogeschool Wageningen, moet voorrang worden gegeven aan de lokale landbouwproduktie in ontwikkelings landen. Meer dan driekwart van de armen leeft op het platteland. Bestrijding van de armoede daar is sterk afhankelijk van een hogere landbouwpro duktie. Voor blijvende groei van de landbouwproduktie zijn ook forse investeringen nodig op het terrein van communicatiemiddelen, elektriciteit, on derwijs, gezondheidszorg, decentralisatie van bestuur en kredietverlening. Massale investe ringen in de infrastructuur leiden tot meer werk gelegenheid. De mensen moeten dan wel genoeg te eten hebben. Daarom is vooralsnog voedsel hulp op sommige plaatsen noodzakelijk. De Zeeuw vindt dat ons land, en zeker de minis ters Pronk (ontwikkelingssamenwerking) en Braks (landbouw), het voortouw moeten nemen om het hongerprobleem aan te pakken op de ma nier zoals door hem aangegeven. KORTINGEN VAN 10 TOT 70% START: ZATERDAGOCHTEND 18 NOVEMBER 10 UUR DEN HAAG (ANP) - De minister van onderwijs moet ook voor de studen ten die jonger zijn dan 21 jaar een re geling treffen als hun ouders niet in hun studiekosten willen bijdragen. Dat heeft het College van Beroep hem in januari zo opgedragen en daarom moet hij het ook doen. Hij moet zo snel mogelijk met het betalen van voor schotten beginnen. Dat bepaalde donderdag mr. M. Wijn- holt, de president van de rechtbank in Den Haag. De Landelijke Studenten vakbond (LSVb) had dit geëist in een kort geding tegen de minister. Door het geteut van de minister zitten er volgens de LSVb 2900 studenten op af handeling van hun zaak te wachten. De studenten hoeven de oorzaken voor de vertragingen in het nakomen van de opdracht van het College niet als excuus te aanvaarden, vindt Wijn- holt. De LSVb ving bij Wijnholt bot in een ander kort geding tegen de minister van onderwijs. De bond had geëist dat zij niet meer dan 76 gulden per maand hoefden terug te betalen als zij teveel aan studiefinanciering hebben ont vangen. Voor 1 augustus hoefde dat ook niet, maar per 1 augustus werd het maximum-bedrag verhoogd tot 203 gulden. Dit is volgens Wijnholt echter een redelijke ministeriële regeling. WASHINGTON (AFP) - De Ameri kaanse Senaat zette woensdagavond een punt achter de slepende debatten over de defensiebegroting voor 1990, door die vast te stellen op 305 miljard dollar. Het gros van de in het wetsont werp voorgestelde bezuinigingen gaan ten koste van het SDI-plan. Het ontwerp is al goedgekeurd door het Huis van Afgevaardigden, maar moet nog worden ondertekend door president Bush. Vooral in het SDI-project (Star Wars) wordt flink gesnoeid. Het plan moet maar liefst 1,1 miljard dollar inleveren. De overige defensieprojecten komen er nog genadig van af. Zo wordt er slechts 150 miljoen dollar afgehaald van het budget van de strategische ra ketten MX en Midgetman. Hand politie-agent zit vaak veel te los DEN HAAG (GPD) - Gemiddeld 381.000 mensen zaten over de periode augnstus-oktober zonder werk. Dat is 17.000 minder dan over de periode juli-september, zo maakte CBS donderdag bekend. Het cijfer is niet gecorrigeerd voor sei zoensinvloeden. De daling in de werkloosheid deed zich al leen voor bij mannen. Het betrof vooral degenen die korter dan een jaar zonder Werk zaten. Bovendien trad de daling alleen op bij werklo zen jonger dan 35 jaar. Volgens het CBS is de ontwikkeling van de werkloosheid gelijk aan de trend die vorig jaar op trad. Alleen is de daling nu sterker terwijl over het alge meen de werkloosheid gemiddeld lager ligt. Met de daling van de werkloosheid is de stijging die sinds deperiode april-juni optrad omgebogen. Het CBS wil daar uit echter nog geen conclusies trekken voor de verdere ont wikkeling. V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 5