PZC Europees huis volgens het model Gorbatsjov Sint-Maarten van corruptie heeft genoeg Wathey-clan Vieze woorden Vijftien jaar zin en alcoholcontroles in onzin verkeer opinie en achtergrond 4 DE EG!EVA-VARIANT Van den Berge Audio Video B&0 Show Van den Berge Bang& Oiufsen Center VRIJDAG 17 NOVEMBER 1989 Struikelblok in beeld en geluid Bananenrepubliek Wasdom 'Samengang' Heksenjacht Betrouwbaar Sukkelen denkwijzer Mammae Klier Droom (Van ome correspondent Hans de Bruijn in Brussel) In Oostenrijk is men pijnlijk getrof fen door de plotselinge euforie in de Europese Gemeenschap over toena dering tot Oost-Duitsland. Voorzitter Delors van de Europese Commissie zegt zelfs dat „de DDR in de EG thuis hoort." In Wenen herinnert men eraan dat Oostenrijk begin dit jaar al om toetre ding tot de EG verzocht, toen de DDR nog als een bolwerk van stalinisme kon worden beschouwd. De Oosten rijkse aanvraag werd door 'Brussel' echter in de ijskast gelegd. Soortgelijke gevoelens zal men in Tur kije hebben, dat al twee jaar geleden bij de EG solliciteerde. Beide landen vinden dat zij aan de voorwaarden voor het EG-lidmaatschap voldoen. Bij Oost-Duitsland is dat zeker op dit moment niet zo. Pas als de Europese binnengrenzen zijn weggevallen en de EG een hechte economische en monetaire unie is ge worden, kan uitbreiding aan de orde komen, dacht Brussel. Optimisten za gen dat echter nog niet voor het einde van het volgende decennium gebeu ren. Maar de ontwikkelingen in Oost- Europa zijn zo snel gegaan, dat nie mand meer een voorspelling durft te wagen. Het lijkt nog te vroeg om nu al te pra ten over een verenigd Europa 'van de Atlantische Oceaan tot de Oeral'. Er zijn echter wel stappen te zetten, die tot een veel nauwere economische en politieke relatie tussen Oost en West kunnen leiden. Op de extra EG-topconferentie van morgen, zaterdag, zal waarschijnlijk het voorstel worden gedaan om met Oost-Duitsland, en tegelijk of later ook met Hongarije en Polen, te onder handelen over een zogenaamde 'asso ciatie' met de Europese Gemeen schap. Dat soort overeenkomsten heeft de EG in de jaren zestig met diverse lan den gesloten, waarvan Turkije, Cy prus en Malta zijn overgebleven. Zij gaan verder dan gewone handelsver dragen, want het uiteindelijke doel is toetreding zodra het land er rijp voor is. Net als echte kandidaat-leden moeten zij parlementaire democratieën zijn met een meer-partijenstelsel, waar de zelfbeschikking van de bevolking cen traal staat, de mensenrechten worden geëerbiedigd en de grenzen onschend baar zijn. Intussen krijgen zulke landen vrije in voer van hun produkten in de EG en verleent de Gemeenschap technische en financiële hulp bij de verbetering van de economische structuur. Impli ciet aanvaardt de EG daarmee een eventuele latere toetreding. Zoiets zou ook met de zich democrati serende Oosteuropese landen kunnen gebeuren. Een volwaardig EG-lid- maatschap van Oost-Duitsland, Polen of Hongarije ligt niet voor de hand. Maar associatie is een keurige tussen oplossing. Maar of dat ook voor Oost-Duitsland opgaat is de vraag. De positie van de DDR wijkt wezenlijk af van die van de andere Oostbloklanden. Bij het op stellen van het Verdrag van Rome, waarbij in 1958 de EG werd opgericht, is in een speciaal protocol vastgelegd dat de handel tussen de beide Duits- landen moet worden gezien als 'bin nenlandse' Duitse handel. Handelstechnisch wordt het grondge bied van de beide Duitslanden dus al als één gezien. Politiek is daarvan nog lang geen sprake. Uiteraard draait al les om de kwestie van de Duitse 'her eniging', of wellicht beter: 'vereniging'. 'De Duitse kwestie' is in de Brusselse wandelgangen hèt onderwerp van ge sprek geworden. Er heerst op zijn minst twijfel over de Duitse bedoelin gen, ondanks de verzekeringen van Bonn dat het niets zonder of buiten de Europese Gemeenschap en de NAVO zal doen. Zou er op den duur één groot Duits land ontstaan, dan is wat nu de DDR genoemd wordt vanzelf lid van de EG. Dan is immers geen sprake meer van een nieuw lid, maar van een „groter be staand lid." En meer nog dan nu: het machtigste EG-lid. In alle andere gevallen zal de demo cratische, zelfstandige staat Oost- Duitsland aan dezelfde voorwaarden voor toetreding tot de EG moeten vol doen als bijvoorbeeld Oostenrijk of Turkije, en dat is niet een, twee, drie te realiseren. Een struikelblok is het veiligheidsbe leid. In de Europese Akte van 1985 is afgesproken dat de twaalf, zij in het ka der van de Europese Politieke Samen werking (EPS), zoveel mogelijk een ge zamenlijk buitenlands beleid zullen voeren. Als het aan de Europese Commissie, en dan vooral aan Jacques Delors ligt, betreft dat ook het Europese veilig heidsbeleid. Dat is ook een van de hoofdredenen waarom de toetredings- aanvraag van het neutrale Oostenrijk zo koeltjes is ontvangen. Dat geldt na tuurlijk des te meer voor Polen, Hon garije en de DDR, zolang zij tot het Warschaupakt behoren. Een ander argument om voorlopig niet verder te gaan dan associatie is de ui terst moeizame discussie over de om vorming van de EG tot een economi sche en monetaire unie (EMU). Daar over zijn de meningen in de EG nog lang niet uitgekristalliseerd. De Fransen willen voorkomen dat de gebeurtenissen in Oost-Europa de tot standkoming van die EMU vertragen. Daarom doen zij zo hun best om te zor gen dat de aandacht van de Bondsre publiek voor de DDR niet ten koste, van haar Europese gezindheid gaat. Volgens Parijs (en ook Den Haag) zal juist een economisch sterk Europa aantrekkingskracht op de ontluiken de democratieën achter het afbrokke lende IJzeren Gordijn uitoefenen. Een sterk Europa is een garantie voor sta biliteit. Maar anderen vrezen dat de economi sche en monetaire unie van de EG nog meer een 'Fort Europa' zal maken, dan velen nu al denken. Zij vinden een pas op de plaats nodig, om de drempel voor kandidaten uit Oost-Europa niet te hoog te maken. Vooral in West-Duitsland hoort men (Van onze correspondent Elly Wempe op Sint-Maarten De actiegroep 'We fo' we' op Sint- Maarten wil dat de Nederlandse regering het bestuur van het Antil liaanse eiland ter verantwoording roept. Er zou sprake zijn van onbe hoorlijk bestuur. Woordvoerder Ju lian Rollocks van de actiegroep stelt Nederland medeverantwoordelijk voor de bestuurlijke en administra tieve puinhoop op Sint-Maarten. Rollocks: „Ons gemeentebestuur is zeer corrupt. De gewone man krijgt niets geregeld omdat hij geen geld heeft. Ambtenaren sjoemelen met pa pieren voor grote sommen geld. Dat moet de Nederlandse regering elimine ren." 'We fo' we' coördineert diverse pro testacties, zoals tegen de uitgifte van terreinen bij Simpson-baai, de land winning daar en het verplaatsen van de verbindingsweg tussen het Franse en het Nederlandse deel van Sint- Maarten. De actiegroep verwoordt een algemene ontevredenheid over het be leid van politiek leider Claude Wathey, die nu al 40 jaar aan de macht is op het eiland. Op de televisie zijn tegenwoordig beel den te zien, die in al die jaren nog nooit eerder zijn vertoond. Woedende bewo ners van Simpson-baai vragen aan wethouder Patricia Flanders of de toe wijzing van de stukken grond wel wet tig is. Zij wordt ervan beschuldigd zichzelf te hebben bevoordeeld. Poli tieke vriendjes en familieleden van het gemeentebestuur hebben de terreinen in erfpacht gekregen, terwijl veel be woners al jarenlang op de wachtlijst staan voor een stukje terrein. De gemoederen zijn verhit. Vorige week zagen de notabelen van het ei land zich zelfs genoodzaakt de viering van Sint Maartensdag in het geheim naar de andere grensovergang te ver plaatsen vanwege een protestdemon stratie. Julian Rollocks, in het dagelijks le ven directeur van het Milton Peters Advertentie Gasthuisstraat 2-4 Goes Tel. 01100- 15616 Eigen technische dienst 23, 24 en 25 november een wereld apart, waar u ogen en oren te kort komt. IKomplete programma B O steeds demonstratie gereed I College, denkt dat is sociale onrust op het eiland niet langer te vermijden is. „De mensen pikken het niet meer, dat politiek leider Claude Wathey uitver koop houdt voor buitenlanders. De dictator moet weg, net zoals zijn col lega's in Chili en op de Filipijnen. Als dat niet gebeurt, staat het eiland straks in brand." Als 'economisch adviseur' van de ge meenteraad draagt de leider van de Democratische Partij op Sint-Maar ten geen bestuursverantwoordelijk heid. Toch weet iedere buitenlandse investeerder dat hij bij dr. Claude Wa they moet zijn om zijn zaakjes te rege len. De oude man, zoals hij ook wel ge noemd wordt, heeft in werkelijkheid de touwtjes in handen en het gemeen tebestuur bestaat uit ja-knikkers. Op Sint-Maarten hoef je geen belas ting te betalen, maar wel elke maand een deel van je winst of een vast bedrag aan Wathey, zegt een zakenman. De Wathey-familie beheerst het zakenle ven op het eiland. Zo zijn er bijvoor beeld: het reisbureau Wathey's Travel, de vele terreinen die goedkoop van de overheid gekocht zijn en met grote winst naar buitenlanders worden doorverkocht, de huizen bij Madame Estate, verder de aandelen in drie ban ken. Hoeveel het vermogen is van de fami lie weet niemand: schattingen lopen uiteen van 15 miljoen dollar tot boven de 100 miljoen. Daarbij blijkt dat het eiland moeilijk kan loskomen uit de greep van de familie, omdat de broers en kinderen van Claude en ook zijn be schermelingen, in strategische func ties zijn benoemd. Er kunnen heel wat vraagtekens ge plaatst worden bij het functioneren van de democratie op Sint-Maarten, vindt de actiegroep 'We fo' we'. Zo moest enkele maanden geleden het gemeentebestuur aftreden omdat de wethouders Joe en René Richardson (geen familie) wat al te eigenzinnig werden. Het aantal posten in het ge meentebestuur werd verdubbeld, zo dat alle gemeenteraadsleden van de Democratische Partij een functie als wethouder kregen voorgehouden. Tegen de wethouders Joe en René hoefde niet eens een motie van wan trouwen ingediend worden, zij stapten uit eigen beweging op. „De bevolking weet dus niet wat die wethouders nu eigenlijk fout hebben gedaan", zegt Julian Roach van 'We fo' we', „dat is uiterst ondemocratisch. Deze politie ke leider vervangt eenvoudigweg het gemeentebestuur. Wapens en drugs vinden min of meer' vrij hun weg naar Sint-Maarten. Er is nauwelijks controle. De politie is to taal gefrustreerd, ze is nauwelijks it- gerust om de maffiapraktijken aan te pakken. Daarnaast is een telefoontje van de politieke leider voldoende om een verdachte weer vrij te laten. Journalist Basil Richardson: „Het zou Claude Wathey wel goed uitkomen als het eiland onafhankelijk wordt. Dan hoef je helemaal geen justitie meer te hebben. Dan worden we een bananen republiek." De actiegroep 'We fo' we' vraagt zich af, waarom de Nederlandse regering nog steeds ontwikkelings hulp blijft pompen in een bodemloze put. Al jarenlang verdwijnen de hulpgel den in de zakken van onze politici, zegt Julian Rollocks. Er moet nu een betere controle komen zodat het geld correct wordt uitgegeven. Daarnaast heeft Sint-Maarten er belang bij dat het ambtelijk apparaat via Neder landse technische bijstand wordt on dersteund. Ook moeten de justitie en de politie versterking krijgen. Claude Wathey. die vrees. Dat leidt tot een merkwaar dig monsterverbond met de Britse pre mier Thatcher, die de ontwikkelingen in Oost-Europa ongegeneerd mis bruikt om haar afkeer van de monetai re unie kracht bij te zetten. Toch is het geen irreële vrees. Elke nieuw lid is immers verplicht om de EG-regels zoals die bij toetreding be staan te aanvaarden. Over wat de ou de leden ooit overeenkwamen (het 'a- quis communautaire') kan niet meer worden onderhandeld. Dat betekent bijvoorbeeld dat kandi daat-leden btw moeten invoeren. Dat zal de prijzen opdrijven. Ook houdt een tot volle wasdom gekomen EMU in dat 'Brussel' in grote mate het eco nomisch en muntbeleid van de lidsta ten bepaalt. Maar voor de EG zal toch van door slaggevende betekenis zijn, wat met toetreding van vooral de DDR te win nen valt: stabiliteit in Europa, het ein de van de verdeling van het continent en het wegvallen van militaire tegen stellingen. Dat is niet gering. Toetreding van Oos tenrijk of Turkije heeft voor de Euro pese eenwording heel wat minder be tekenis. Toch zal de EG er op den duur niet aan ontkomen om ook de Westeu- ropese niet-EG-landen te omarmen. Nu al zijn de leden van de Europese Vrijhandels Associatie (Zweden, Noor wegen, IJsland, Finland, Zwitserland en Oostenrijk) samen de grootste han delspartner van de EG. Zij kunnen bij wat nu in Europa gebeurt niet buiten spel blijven. Tussen de EG en de EVA is al vrijwel sprake van vrij verkeer van goederen, diensten en veelal ook personen. Han delsbeperkingen zijn er niet. Er is daarom al gesuggereerd om de 'vrije' Oostblok-landen zich bij de EVA te la ten aansluiten. In Parijs zal dat zeker besproken wor den. Europa bestaat dan uit twee nauw samenwerkende handelsblok ken. Dat lijkt verdacht veel op het 'Europese Huis' van Gorbatsjov. Een huis met twee grote kamers. En een schuifdeur daartussen. Voor één ge lukkige Europese familie. Wie durft dat na deze week nog dagdromerij te noemen? Van de seksuologie heb ik mij al tijd bewust verre gehouden. Ik vind het geen soort van wetenschap, in ieder geval niet voor fatsoenlijke mensen. Een van mijn bezwaren er tegen is dat het zich bedient van een terminologie die goed beschouwd zo wel taalkundig als inhoudelijk mon sterlijk is. Het begint al met het woord seksuo logie zelf. Het is een van die rare ivoorden in de wetenschappelijke wereld die gevormd zijn door het luk- raak 'paren van Latijn en Grieks. Se- xus betekent in het Latijn zoveel als geslacht. En logos, dat woord of we tenschap betekent, komt uit het Grieks. Seksuologie betekent dus ge woon geslachtswetenschap. Maar je moet wel heel veel moed of Belgische voorouders hebben om met een uit gestreken gezicht jezelf als ge slachtswetenschapper her en der te presenteren. Er zijn trouwens wel meer van die ge kloonde wetenschappen. Zo hebben we de sociologie Latijn socius metgezel, handlanger) en criminologie (Latijn: crimen misdaad) of het werke lijke klapstuk, de neonatologie of 'nieuivgeborenen-wetenschap'Neo komt van het Griekse woord voor nieuw, nato van het Latijnse woord voor geboren worden, en logos komt dus weer uit het Grieks. Zulke 'taalvondsten' die alléén ont sproten kunnen zijn aan het brein van een leraar klassieke talen met hersenvliesontsteking of een HBS'er op de trefwoordenafdeling van het Ministerie van Onderwijs, zouden verboden moeten zijn. Titels afne men, diploma's en getuigschriften la ten inleveren en verbranden en na ontslag gedivongen de basisschool en het gymnasium (over) doen. Maar in de seksuologie beperkt men zich niet tot één wandaad in dit op zicht. Een tijdje geleden legde een aanstaande doctor mij een ontwerp voor zijn meesterstuk voor ivaarin het woord 'coitarche' voorkwam. Het was mijn eerste kennismaking met deze ziekte, en op mijn strenge vraag wat dat dan wel zijn moest, antwoordde de kandidaat bedrem meld dat bedoeld werd de leeftijd waarop men voor het eerst ge slachtsgemeenschap heeft. Dat het hier weer om een Latijns- Griekse daad ging (Latijn: coitus, dat weet u wel, Grieks: arche beginwas hem kenne lijk ontgaan. Ter verdediging voerde hij aan dat een van de hooggeleerde collega's de term ook gebruikte. Maar dat is natuurlijk geen verweer. Want die collega is medicus, en medi ci gebruiken klassieke talen op de eerste plaats als schaamrok of len- denschort. Nemen we als voorbeeld nog eens de coïtus onder de loep. Als je dit woord zo letterlijk mogelijk vertaalt, dan wordt het zoiets als 'samengang' of 'samengegaan', ik hoor de arts al (Van onze verslaggever Jos Heymans) Hij was 26 jaar oud en had nog nooit de krant gehaald. Maar op 1 november 1974 werd hij door veel dagbladen genoemd. De inwo ner van Woerden was de eerste auto mobilist, die het slachtoffer was ge worden van de nieuwe alcoholwet. Veertig minuten nadat de wet in werking was getreden, werd hij door de politie aangehouden en moest hij blazen. Het blaaspijpje kleurde groen en de bloedproef wees uit dat de man teveel gedron ken had. Nooit heeft de invoering van een wet zoveel beroering teweeg gebracht als het blaaspijpje. Weken vantevoren stonden de kranten bol van de nade rende onheilsdag. Vanaf vrijdag 1 no vember 1974 zou, zo was de verwach ting, niemand meer met een borrel achter het stuur kruipen. De angst werd er systematisch ingepompt en de meest onzinnige verhalen deden de ronde. Met zes pilsjes op zou je nog best kunnen rijden, wist de een. Maar de ander had gehoord van een familielid die arts was, datje na één biertje al de klos zou zijn. De alcoholwet is onderwerp van dis cussie gebleven. De blaaspijpjes zou den niet deugen, patiënten met be paalde ziektes zouden ten onrechte als alcoholist worden aangemerkt en de bloedproef zou een aantasting zijn van de privacy. Die discussie leek achter de rug bij de invoering van de ademanalyse, maar de rust was van betrekkelijk korte duur. Het Haagse gerechtshof sprak onlangs een verdachte vrij omdat hem geen recht op een tegenonderzoek was ge gund, waarna heel Nederland zich stortte op de wettigheid van de ademanalyse. Terug naar het naar donderdag 31 oktober 1974. In de kroegen is het aan het begin van de avond nog ge woon druk. Maar de vaste clientèle houdt het tijdig voor gezien. Om middernacht treedt immers de nieu we alcolholwet in werking en dan kun je maar beter thuis zijn. Vanaf morgen wordt er niet meer gedron ken, althans niet als je nog achter het stuur moet. De bevolking is ervan overtuigd dat de politie een heksenjacht zal begin nen, ondanks de geruststellende woorden van minister Van Agt van justitie. „Er is geen blaaspijpterreur op komst. We hebben hier in Neder land verstandige politiemannen", Hoe betrouwbaar is het blaaspijpje? zegt hij vriendelijk ogend voor de tv- camera's. Maar de automobilist neemt het zekere voor het onzekere. „Nederland reed nog nooit zo nuch ter", meldt de Haagsche Courant op 7 november opgetogen. „Maar", voegt de krant er belerend aan toe, „het is goed te bedenken dat de veel besproken novemberwet niet alleen in november geldt." De schrik zit er goed in. In de eerste maand daalt de omzet van de horeca met 25 tot 30 procent. Het bedrijf schap is woedend en wil de financiële strop verhalen bij de regering. „Als het slecht gaat met de tuinders krij gen ze goedkoop aardgas. Als wij ge troffen worden door een maatregel van de regering, dan mogen we toch ook aankloppen bij de overheid", zegt algemeen secretaris Merk. Maar de claim wordt niet gehonoreerd. Slimmerikken proberen inmiddels van alles om de kans om gepakt te worden zo klein mogelijk te maken. Harry Touw, toen als Fred Haché nog een televisie-persoonlijkheid, in troduceert de Haché-pil, een capsule van plantaardige stoffen die alcohol- resten uit de adem verwijdert. Het pijpje zal dan niet groen uitslaan. Landelijke alcoholcontroles lijken aanvankelijk succes te boeken, tot dat een lid van de Arnhemse carna valsvereniging De Onganse verklapt op welke data die controles zullen worden gehouden. De politie over weegt de controles naar een andere dag te verplaatsen, maar dat blijkt niet mogelijk omdat alle voorberei dingen al getroffen zijn. Later veran dert de politie van taktiek en maakt zelf de data van de controles bekend. Dat zou preventief werken, is het ar gument. Nederland blijft zich lijdelijk verzet ten tegen het blaaspijpje. Van meet af aan wordt de betrouwbaarheid van het pijpje in twijfel getrokken. Niet helemaal ten onrechte, want al na twee weken stelt het gerechtelijk laboratorium vast dat in zeven pro cent van de gevallen de pijpjes een te hoog alcoholgehalte aangeven. Een aantal mensen is zelfs ten onrechte een bloedproef afgenomen, omdat in hun bloed minder dan 0,5 promille alcohol was aangetroffen. Volgens het Tijdschrift voor de Geneeskunde slaat het pijpje ook groen uit als de automobilist knoflook heeft gege ten. Bij alle consternatie rond de invoe ring en de kritiek op het blaaspijpje wordt de reden van de alcoholwet - het vergroten van de verkeersveilig heid - aanvankelijk uit het oog verlo ren. Slechts weinig kranten maken melding van de effecten van het blaaspijpje in het buitenland. In De nemarken, zo vertelt een Deense po litiecommissaris - heeft de blaastest nauwelijks invloed gehad op de ver keersveiligheid. Ook de Britten moe ten na zeven jaat vaststellen dat de blaaspijp niet heeft voldaan. Als na een klein jaar de eerste resul taten in Nederland worden geëva lueerd, is de uitkomst eveneens be droevend. „Er is in geen enkele gra fiek een aanleiding te vinden dat de Nederlander met minder alcohol op dan vroeger achter het stuur gaat zit ten", zegt de Rotterdamse poli- tiearts Cremers in september 1975 in NRC Handelsblad. „Weliswaar is het gemiddelde promillage alcohol in het bloed gedaald van 1,73 naar 1,53, maar dat iS geen reden om hoera te roepen." De kritiek op de betrouwbaarheid van het blaaspijpje blijft het Open baar Ministerie bij voortduring ach tervolgen. In 1979 trekt het gerechte lijk laboratorium opnieuw aan de bel: in vijf tot negen procent van de gevallen geeft het blaaspijpje een verkeerde uitslag aan. Driejaar later komt de Rotterdamse politie met de uitkomst van een eigen onderzoek: van de 200 testen met het blaaspijpje zijn 53 fout. De Rijksuniversiteit Lei den meldt in 1984 dat het blaaspijpje maar één op de zes automobilisten betrapt die teveel hebben gedron ken. Maar ook de bloedproef die volgt op de uitslag van het blaaspijpje, is aan kritiek onderhevig. Steeds minder artsen zijn bereid om in het holst van de nacht naar het politiebureau te komen om bloed af te tappen. Au tomobilisten maken meer en meer bezwaar tegen de aantasting van hun privacy. Het duurt tot 1987 voordat de ademanalyse bij wet wordt toegestaan. De invoering er van vergt twee jaar, omdat om fi nanciële redenen (de apparaten zijn behoorlijk duur) gekozen wordt voor een geleidelijke invoering. Maar als heel Nederland is gewend aan de ademanalyse en de kritiek op de controles lijkt te zijn verstomd, breekt onverwacht opnieuw de hel los. Het gerechtshof bestrijdt de wet tigheid van de analyse, omdat de verdachte geen recht op tegenonder zoek heeft. Het Openbaar Ministerie gaat in cassatie bij de Hoge Raad, een spoedprocedure die niettemin enige tijd kan duren. Het OM gaat in tussen door met de alcoholcontroles, ondanks het risico dat dronken be stuurders worden vrijgesproken. Na vijftien jaar blijft het nog steeds suk kelen met de alcoholwet. aan de patiënt vragen: „Bent u c laatste tijd nog met uw vrouw mengegaan"? Het meest wam schijnlijke antwoord is dan niet maar „waarheen bedoelt u, dokter En omdat de dokter ergens andy heen wil, gebruikt hij of zij Latiji Dan hoeven de dingen niet bij hu naam genoemd te worden en de pc tiënt iveet onmiddellijk op ivelke mengang zijn arts uit is. Nog zo'n verhullende term is menai che, waarmee bedoeld wordt de ktj tijd waarop de maandelijkse dingen bij het meisje beginnen, j letterlijk mogelijk vertaald beteken het zoiets als 'begin van de maand Op de vraag „wanneer was het begii van mv maand", antwoordt eens se patiënte natuurlijk „op dezelji dag als dat van u dokter'. Zeker hi een mannelijke arts is dat ietvii shockerend. De medicus-seksuolom verpakt die bijzondere maand daar om in een klassiek of ander omslac) tig papiertje, zodat de patiënte wet dat er voor een brutaal antwoon geen plaats is. Trouwens, het woord menstrualh zou mijns inziens zonder meer l door zijn ongeveer letterlijke betek nis van 'maandstuwing' of 'maani stroom' vervangen kunnen worda Iedere vrouw, meer of minder gekt terd, zou onmiddelijk begrijpen ia de vraag „is uw maandstroom regit matig" niets met het provincial elektriciteitsbedrijf van doen ht Een bron van ergernis is ook het gt bruik van het woord vagina doo seksuologen. Een schede, wantdati de letterlijke betekenis van dit la tijnse woord, is volgens de meestee cyclopediëen 'n aan één zijde opei langwerpige ruimte, die gewoonll gevuld is en slechts af en toe ledig.i gebruikten de Romeinen het wooi vooral voor de holster van e? zwaard, dat gewoonlijk in de scheé vertoeft en slechts op bijzondere m menten, zoals bij een veldslag, ent wordt gehaald. In het geval van vagina der seksuologie lijkt een de gelijk gebruik ietwat onprakM niet in het minst omdat gynaecoh gisch onderzoek erdoor wordt i; moeïlijkt. De meeste vrouwen zullen zich wam schijnlijk ook beledigd voelen alsi zich realiseren dat medici (en voori ook seksuologen) borsten in hu vakjargon en dossiers plegen aan I duiden als mammae. Het worn mamma betekent oorspronkelij zoogklier (vergelijk ook het Engels woord mammal zoogdier). U terlijk genomen staan er dus in mei sche rapporten opmerkingen ah „bij zoogklierenonderzoek van m vrouw Z geen afwijkingen van belt kenis gevonden." Of: „patièri meldt pijn in zoogklier links." Zulke beestachtige opmerkingen) gens vrouwen zijn overigens ook i het dagelijkse leven zó gewoon jt worden dat niemand, zelfs vrouw, zich daar nog aan stoort. Ei voorbeeld. Twee middelbare scholit ren, die bij thuiskomst uitroepend „mamma gelukkig niet thuis is", noemen degene die voor hen was strijkt, de boel opruimt en het gen lig maakt in meerdere opzichten ai een klier. Het is, tussen haakjes, trouwens ht lemaal niet zo verwonderlijk dat i de belangrijkste vrouw in ons lew aanduiden met een woord dat lette lijk genomen maar op één (meen minder) bescheiden onderdeel w haar slaat. Want onze cultuur is i zoogkliergericht, dat vrijwel respectabel week- of maandblad!» ten of binnen als meest essentie kenmerk van de vrouw haar mat ma's toont. Vooruitstrevende ken hebben tegenwoordig niet allee een sectie computer, sport, hifi, tuur, en huisdieren, maar ook eend deling zoogklieren. Een seksuoH als het tenminste een echte is,x moeten popelen om daar een bori. 'mamma-bladen' op te spijkeren. Maar misschien val ik de seksuoli gen wel te hard aan, als ik hen allee bekritiseer voor het feit dat zet worden betaald voor mistig, kratti mikkig en taalkundig onpruimbae woordgebruik. De wetenschap, vod al de medische, staat er in het ar meen bol van. Een veel gehoorde dediging is dat daardoor de comM nicatie tussen wetenschappers W gemakkélijkt zou worden. Soms dat inderdaad zo, maar veel vaker dat klinkklare onzin. Iedere samenleving krijgt de wetef schap die ze verdient. En als dien tenschap zich van allerlei omtreh kende termen bedient, dan komt 4 omdat die samenleving er ook nieti van houdt dat bepaalde dingen reet bij hun naam worden genoe Het volgende verhaal legt nog het waarom uit. Een koning had een angstige droot- Hij droomde dat al zijn tanden ene na de andere, uit zijn mond len. Hij riep er een droomuitleg5' bij, en die verklaarde dat de d een droevige was. Net zoals zijn te* den zou de koning al zijn onderis nen, de ene na de andere, verliezen Vertoornd liet de koning de man of sluiten en liet een andere uitlegt opdraven. Die verklaarde dat h een gelukkige droom was. De koni»! zou ouder worden dan al zijn ondt' danen, hij zou ze allemaal overleef Deze uitlegger werd rijkelijk loond. De hovelingen waren zeers» baasd en zeiden tegen de uitleggir „Jij hebt de koning toch niks ande* gezegd dan je arme collega. Waart* wordt jij beloond en hij gestraft De droomuitlegger antwoordt „We hebben beide dezelfde beteken* aan de droom gegeven. Maar li- komt er niet alleen op aan waif zegt, maar ook hoe je het zegt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 4