PZC Arbiter in Colombia vermoord f? JL Hekkesluiter wint van lijstaanvoerder op tv Vlissingen bekert tegen Roosendaal Zeeuws-Vlaamse wielerweekend in topcompetitie Vermeule en Reynierse favorieten Mosselloop Weinig hoop Oranje-fans op kaartjes voor het WK liever in vliegtuig dan op race- fiets sport Kaartverkoop jubileumduel start zaterdag Piontek dient contract uit 21 VERRASSING IN ZAALVOETBAL SPONSORINKOMSTEN ANDERHALF MILJOEN VRIJDAG 17 NOVEMBER 1989 Tennis WK-DAMMEN WK-duel tussen Sijbrands en Tsjizjov Amersfoort MEDELLIN (DPA) - De Colombiaanse scheidsrechter Alvaro Ortega is na de voetbalwedstrijd tussen Indepen dente Medellin en America de Cali (0-0) woensdag in Medellin vermoord. Volgens de politie werd de 32-jarige scheidsrechter bij terugkeer in zijn ho tel door drie onbekende mannen onder vuur genomen. Hij was op slag dood. Aan vrienden had Ortega verteld dat hij twee maanden geleden telefonisch al met de dood was bedreigd. De ano nieme beller had de scheidsrechter be- schuligd Independiente in een eerdere wedstrijd tegen America de Cali bena deeld te hebben. Eind vorig jaar had de drugs-mafia uit Medellin de Colombiaanse scheids rechters gewaarschuwd tegen zes clubswaaronder Independiente, geen nadelige beslissingen te nemen als hun het leven lief was. De zes verenigingen worden gefinan cierd door de invloedrijke drugssmok kelaars uit Medellin. Twee andere clubs worden 'gesponsord' door een concurrerende bende uit Cali. De poli tie sluit niet uit dat de moord op Orte ga het werk is van de drugs-mafia uit Medellin. rn Ld 1_j Badminton "anton. Wereldbeker (top-twaalf): Smith ng) - Van der Knaap (Ned) 11-4 8-11; 11-7, edergaard (Den) - Coene (Ned) 11-6 11-2. Golf Powerliften yndney. WK. Vrouwen tot 52 kg: 1. Dol- an (Ned) 422,5 kg, 2. Burns (VSt) 400, 3. ansen (Noo) 370. Tafeltennis VRIJDAG 10.00-13.00 EURO: Snooker: Dubai Open. 13.00-16.00 EURO: Golf: World Cupwedstrij den in Spanje. 15.15-16.50 BBC 2: Sport on Friday: met paarderennenin Ascot en zwemmen. 16.00-16.30 EURO: Motor Sports News. 16.30-17.00 EURO: Surfer Magazine. 18.00-19.00 EURO: Acrobatiek: Worldcup- wedstrijden in de Sovjetunie. il8.50-19.20 RTL V: Match. 19.00-20.00 EURO: Tafeltennis: Groot-Brit- tannië-Sovjetunie. "0.00-21.00 EURO: Rugby League: hoogte- unten. MERSFOORT (ANP) - De tweekamp m de wereldtitel dammen tussen uit- ager Ton Sijbrands en de Sovjetrus- ische wereldkampioen Alexei Tsjiz- ov wordt in Amersfoort gehouden an 27 januari tot 27 februari. ijbrands en Tsjizjov maken in 20 par ijen uit wie de nieuwe wereldkam- ioen wordt. Sijbrands mocht Tsjizjov itdagen omdat hij in september Ana- ~li Gantwarg in een tweekamp met 7- had verslagen. De spelers van dit elftal, het Nederlands elftal, vormen de komende maanden het middelpunt van commerciële activitei ten. Wat de spelers zelf gaan verdienen aan het WK, daarover zal verbaal nog een stevig robbertje worden gevochten. Commercie stort zich op Oranje ROTTERDAM (GPD) De dans om het gouden kalf kan begin nen. Nu het Nederlands elftal zich woensdagavond definitief heeft geplaatst voor het WK volgend jaar in Italië, is het de komende weken de beurt aan anderen dan de spelers. Die ko men hooguit nog in het geweer als het gaat om de hoogte van de WK-premie. De problemen die daarover eventueel kunnen ontstaan hangen echter nauw samen met het commerciële ge vecht achter de schermen over de uitbating van Oranje. Voor het bereiken van de eindronde moet de voetbalbond in totaal zeven ton aan premies uitkeren. De spelers, die bij vijf of zes kwalificatiewedstrij den in het veld stonden, krijgen, bo venop de vier mille per wedstrijd, de maximale extra premie van 20.000 gul den. De anderen krijgen minder, naar mate het aantal wedstrijden dat ze van de partij waren. Voor de deelneming aan de WK zullen de spelers echter een aanzienlijk hoger bedrag vragen, voor al gelet op de commerciële waarde van dit evenement. Als de prognoses immers niet bedrie gen, wordt dit veertiende wereldkam pioenschap een tv-spektakel van allu re. Naar schatting van de WK-organi- satie zal een kwart van de wereldbe volking tussen 8 juni en 8 juli de strijd van de 24 landen via het scherm vol gen. Het gecummuleerde bereik bij de WK van Mexico bedroeg ruim 12,8 mil jardkijkers, de Amerikanen dromen in 1994 zelfs van 24 miljard. Ter vergelij king: bij het WK van 1958 in Zweden was dat aantal nog maar 450 miljoen. De nog steeds toenemende populari teit van topvoetbal als tv-vermaak drijft de prijzen volgens marketing deskundige Hans Schraders flink op. „We hebben de laatste tijd gemerkt, dat er zeer veel vraag naar Oranje is". Het zijn vooral grote bedrijven als ban ken en supermarktketens, die kenne lijk staan te dringen om straks te kun nen pronken met de veren van de Eu ropees kampioen. Bovenop de inbreng van de acht sponsors die de KNVB al heeft, verwacht Schraders dat de extra sponsorinkomsten de anderhalf mil joen gulden te boven gaan. De voormalige verkoopleider van Bols Nederland, die samen met Theo van Seggelen sinds kort een sport- en mar- keting-adviesbureau leidt, is een van de gegadigden om de commerciële be langen van Oranje te gaan behartigen. Andere kandidaten zijn Inter Foot ball, Pro Sport en de kleinzoon van Cor Coster. Het bureau van Schraders en Van Seggelen heeft zich al in een vroeg stadium bij de KNVB aangemeld. Schraders: „Naar ik heb begrepen, gaat de KNVB een openbare aanbeste ding houden. Dat lijkt me ook het meest logisch. Als je een huis gaat bou wen, vraag je ook twee of drie offertes aan". Het is volgende week dinsdag een van de onderwerpen op de bestuursverga dering van de sectie betaald voetbal, die zich dan gaat buigen over het tota le WK-plan. Op de najaarsvergadering van 27 november wil het nieuwe sectie- bestuur het plan voorleggen aan de clubs en de spelersafgevaardigden. De technische staf gaat zich al deze week buigen over het draaiboek, dat vol gens Libregts vergeleken kan worden met dat van het EK 1988. „Veel zaken zullen hetzelfde zijn", aldus de bonds coach, „alleen de data moeten veran derd worden". In dat draaiboek staan voorlopig data voor drie wedstrijden, op 20 december tegen Brazilië, in februari tegen Italië en een maand later in de Sovjetunie. Als het aan Libregts ligt, komt de se lectie drie weken voor het WK bijeen. De plaats van samenkomst hangt nauw samen met de uitkomst van de loting op 9 december in Rome en de beschikbaarheid van de spelers. Li bregts: „Het werk begint nu opnieuw. Het is te gemakkelijk om nu te denken dat de weg naar de wereldtitel voor het Nederlands elftal open ligt. Voor zo'n zwaar toernooi is de beschikbaarheid van alle spelers een absolute nood zaak". HULST - Een levensgrote verrassing in de hoofdklas van het zaalvoetbal regio Zeeuwsch-Vlaanderen. Het on- deraanstaande Vervaet bracht met een monsterscore (10-3 koploper Van Westen de eerste nederlaag toe in deze competitie. De absolute uitblin ker heette Harry Kint met zes treffers. De snelle aanvaller wist met name na rust te profiteren van het opdringen van Van Westen. De leiders hadden het duel kennelijk te licht opgevat. In de eerste helft kreeg Vervaet al de betere mogelijkheden, maar bleef vooralsnog steken op een nipte 2-1 voorsprong. Toen Van Westen in de veronderstelling was het karwei na rust even te zullen klaren, sloeg Ver vaet keihard terug. De voorsprong werd via snelle tegenaanvallen uitge bouwd naar 5-1. De wedstrijd was toen gespeeld. De Hulstenaren, die in de eerste zeven wedstrijden slechts één punt verzamelden, zagen behalve Har ry Kint (6) ook nog Wim Steyns (2), Ru- di Voet en Frits Vervaet scoren. Voor Van Westen kwamen de doelpunten op naam van Werner Bisschop (hij scoorde twee keer, maar werd voor de rest aan banden gelegd) en Kees de Putter. Bella Italia verzuimde te profiteren van de misstap van de koploper. In Hulst werd met 5-2 verloren van De Kombuis. Ook hier een uitblinker: Job Zwegers nam alle vijf de doelpunten van de ploeg uit Kloosterzande voor zijn rekening. Voor het Terneuzense team scoorden Paul Tjan Asem en Mo hammed Saouib. Bij de rust was de stand 2-0 in het voordeel van De Kom buis. Door het verlies van Bella Italia is In- struad via een opmerkelijke 4-2 zege tegen het ver teruggezakte Benelux opgeklommen naar de tweede plaats in de stand. Bij de duels tussen Chur- chill-lions en Dallinga (4-4 eindstand) en Broodje Ben/De Ridder 2 tegen Klaus Biesbroeck, dat met 6-4 won, vielen veel doelpunten. Benelux-Instruad 2-4 (2-2) - Voor rust ging de wedstrijd vrijwel gelijk op. Roy Scheele zette Benelux na een 1-0 ach terstand via twee doelpunten op een 2-1 voorsprong, maar nog voor de rust was de stand gelijk (2-2) getrokken. In de tweede helft toonde Instruad zich de betere ploeg en drukte dit uit met nog twee doelpunten. Mario de Vreeze bewees zijn waarde voor Instruad met twee treffers, terwijl Paul Hubregsen met een zelfde score niet voor hem on derdeed. Churchill-lions-Dallinga 4-4 (1-1) - Een leuke wedstrijd met een terechte eindstand. Bij de thuisclub scoorden Ko Neels (twee keer), Jos Dieleman en Werner Corijn uit een strafschop. Dal linga zag Bennie van Leeuwen in de slotfase gelijk (4-4) maken, terwijl daarvoor Barry Dallinga (2) en Werner Meijer, eveneens uit een strafschop, de ploeg in de race hielden. Broodje Ben/De Ridder 2-Klaus Bies broeck 4-6 (0-3) - De Hulstenaren leken bij de rust op rozen te zitten. Toen de 3-0 voorsprong even in de tweede helft met nog een doelpunt werd vergroot, was er ogenschijnlijk geen 'vuiltje meer aan de lucht'. Toch kwam de thuisclub nog terug tot 4-3, maar daar na pakte Klaus Biesbroeck de draad weer op. Het halve dozijn doelpunten werden gemaakt door Frans Vlassen- rood (2), Jan Franse, Roland de Block (2) en Bram de Zwart. Broodje Ben had in Paul van der Hooft (2), Bennie van de Hemel en Bert Wilting zijn produc tiefste spelers. De stand in de hoofdklas regio: 1. Van Wes ten 8-14 (45-33); 2. Instruad 9-12 (32-22); 3. Bella Italia 8-10 (23-19); 4. Klaus Biesbroeck 8-10 (32-29); 5. Benelux 9-9 (32-30); 6. De Kombuis 8-8 (37-31); 7. Churchill-lions 8-7 (29-28); 8. Het Bonte Hert 8-7 (25-26); 9. Dal linga 8-6 (33-40); 10. Broodje Ben/De Ridder 2 9-5 (21-34); 11. Vervaet 8-3 (24-43). Het programma voor maandag 20 novem ber: Café Benelux-Dallinga (20.45); Ver- vaet-Churchill-lions (20.30); Het Bonte Hert-Broodje Ben/De Ridder 2 (21.25); Bella Italia-Van Westen (19.15 uur, topper!); Klaus Biesbroeck-De Kombuis (woensdag 22 november om 20.45 uur). MIDDELBURG - Ondanks eerdere vermoedens zijn de resterende Zeeuwse clubs in de districtsbeker in de volgende ronde niet tegen elkaar geplaatst (met uitzondering van Tholense Boys en Hoek). In de vijfde ronde worden gespeeld: Hoek-Tholense Boys, Vlissingen-Roosen- daal, Concordia SVD-Veloc, Helmond-Geldrop, DESK-NOAD, in het weekein de van 9/10 december. Dan worden uit de vierde ronde tevens nog gespeeld: UDI'19-TOP en Rood Wit-TSC, waarna de winnaars daarvan in de vijfde ronde moeten spelen tegen respectievelijk SCI en De Valk. Longa is vrijgeloot. Dan resteert Zierikzee, dan thuis moet spelen tegen Halsteren. De Brabanders echter moeten in dat weekeinde nog voor de KNVB-beker spelen tegen NAC (in Breda), zodat deze bekerwedstrijd pas op 24 december gespeeld kan wor den. HOEK - De enige amateur-etappe wedstrijd in Zeeland, het Zeeuws- Vlaams Wielerweekend, is voor het seizoen 1990 opgenomen in de lande lijke topcompetitie van de wielrenu- nie (KNWU). Hiervoor worden in Ne derland 12 wedstrijden geselecteerd, waarvan 1 meerdaagse. Het deelnemersveld van het Zeeuws- Vlaams Wielerweekend zal, door het toetreden tot de topcompetitie, alle larbella, wereldbeker voor teams, eerste onde: 1. Australië 134 (Fowler 66, Grady 8). 2. Spanje 141 (Olazabal 70, Canizares 71), Zweden 142 (Lanner 69, Sellberg 73), 4. erenigde Staten 143 (Azinger 70, McCum- er 73), 5. Nieuw-Zeeland 145 (Owen 72, Tur- er 73), Engeland 145 (Roe 71, Durnian 74), prland 145 (Smyth 72, O'Connor jr. 73), 8. ales 147 (Parkin 72, Mouland 75), 28. Ne erland 160 (Bos 78, Van de Velde 82), Uru- ay 160 (Canessa 77, Fernandez 83), 32. en atste België 172 (Van Damme 83, Buysse ,9). udapest, 16e open Hongaarse kampioen happen, landentoernooi, vrouwen, eerste nde: Nederland - Joegoslavië 1-3 (Keen - |0ljak 22-24 21-16 19-21, Kloppenburg - Faz- f 21-18 21-17, Kloppenburg/Keen - Poljak/ jazlic 21-15 20-22 20-22, Kloppenburg - Pol- k 20-22 21-11 20-22). annen, eerste ronde: Nederland - Italië 1-3 akker - Costantini 21-11 17-21 22-24, Keen Nannoni 13-21 21-11 13-21, Bakker/De rind - Costantini/Di Napoli 22-20 21-18, een - Costantini 22-24 16-21). ZIERIKZEE - De Mosselloop, die de Zierikzeese atletiekvereniging Delta Sport morgen, zaterdag voor de 22e keer in het natuurgebied van Westen- schouwen op touw zet, heeft een enor me aantrekkingskracht op de atleten. Riet Jansen, èèn van de organisatoren van de loop, verwacht dat her record aantal deelnemers van vorig jaar (cir ca 600) ruim verbeterd zal worden. „De voor inschrijving stromen binnen uit Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Bra bant. Alleen al bij de wedstrijdloop voor heren en veteranen zijn al 160 at leten aangemeld en voor de dames wedstrijd staan er ruim 35 atleten ge noteerd, hierbij komen dan nog vele na-inschrijvingen binnen", aldus Jan sen. Tot de favorieten behoren ongetwij feld John Vermeule en Kim Reijnierse van Dynamo uit Middelburg. De beide nationale toplopers krijgen te maken met de winnaar van vorig jaar, Jan Ko- revaer uit Sliedrecht en de sterke at leet Erwin Nederlof uit Dordrecht. Ook komen namen als Ejob Muller (Spark), Racid Fadiz (Spark), Leon van der Velden (AV'56), Hans van de Griendt (Schelde Sport), Jan van Hee- teren (SI.Sport), Piet Westerweele (De Wielingen), Jan Hoek (Delta Sport) en Henk Cijsouw (Delta Sport) op de deel nemerslijst voor. De senioren lopen 9000 meter. De winnares van vorig jaar Carlien Harms uit Den Haag komt haar titel verdedigen bij de damesloop over 3000 meter. UTRECHT (GPD) - Dankzij de simpele 3-0 overwinning op Fin land heeft Nederland zich woens dag geplaatst voor het WK 1990 in Italië. De voetbalkoorts in ons land zal, naarmate het evenement dich terbij komt, alleen maar toenemen. Zeker als Oranje zijn poulewed strijden in Milaan afwerkt. Een groot contingent supporters is zeker van plan de vakantie te com bineren met het bezoeken van een aantal wedstrijden in de laars van Europa. Hoewel de loting pas op 9 december in Rome plaatsvindt, kan nu al bij een aantal reisbureaus wor den gereserveerd en is inschrijving voor een aantal 'reizen op maat' mo gelijk. Wat betreft de toegangskaarten, in totaal zijn er 2,6 miljoen exemplaren beschikbaar. Daarvan is de helft be stemd voor de Italiaanse markt. De voorverkoop aldaar is in april van dit jaar gestart en 300.000 kaartjes zijn inmiddels aan de man gebracht. De meeste entreebewijzen zijn in se rie verkocht via een passepartout voor alle wedstrijden die in het be treffende stadion worden afgewerkt. Losse kaarten zijn op de Italiaanse markt nog niet te verkrijgen. De toegangsprijzen per duel varië ren tussen de 45 en 150 gulden. Op merkelijk bij de passepartouts is dat die duurder uitvallen dan de totaal som van een gelijkwaardig aantal losse kaartjes. Bij de prijsstelling moet worden aangemerkt dat staanplaatsen practisch niet ver kocht worden. De rangen zijn onder verdeeld in de categoriën 1 (het duurst), 2, 3 en 4 (het goedkoopst). Niet alleen variëren de prijzen per rang, maar gaan ook per ronde (de fases) omhoog naarmate het toer nooi vordert. Zo kosten zitplaatsen eerste categorie in de voorrondes (eerste fase) 100.000 lire (150,=) per duel, terwijl dezelfde zetels bij de fi nale (vierde fase) 210.000 lire moeten opbrengen. Voor de openingswed strijd op 8 juni in Milaan en voor de finale op 8 juli in Rome start de voor verkoop pas op 1 december van dit jaar. De andere 1,3 miljoen kaarten zijn voor de buitenlandse markt. Dat lijkt heel aardig, maar wat voor het publiek beschikbaar komt, is uiterst mager. Vijftien procent gaat naar de wereldvoetbalbond (FIFA), die de tickets doorgeeft aan alle bij die or ganisatie aangesloten landen. Ongeveer 22 procent gaat naar '90 Tour', een speciaal door de Italian Tourist Company (CIT) en Italia- tour voor de WK opgezette reisorga nisatie. Daarin zijn onder meer de spoorwegen en de nationale vlieg maatschappij (Alitalia) vertegen woordigd. De CIT komt later in het verhaal nog terug. De officiële WK-sponsors kunnen re kenen op 4,5 procent van de toe gangsbewijzen. Slechts vijf procent (65.000 kaarten) gaat naar de Euro pese voetballanden. De KNVB krijgt dus op twee manieren kaarten in haar bezit. Een gedeelte van de 15 procent die naar de FIFA gaat en een gedeelte van de vijf procent die in Europa wordt verdeeld. Dat slechts een klein aantal kaarten voor de particulier in omloop komt, iaat zich op grond van deze cijfers al raden, maar het wordt waarschijn lijk nog erger. Hoewel de KNVB offi cieel nog geen mededeling over de kaartverkoop kan doen tot de exac te aantallen bekend zijn en de loting is verricht, kan op grond van het ver leden een vrij risicoloze voorspelling worden gedaan. De bond voorziet nu al wel dat, mochten er losse kaarten verkrijg baar zijn, deze naar alle waar- schijnlijkheis gaan naar de houders van de Oranjepas. Onder de officië le subsponsors van de 100-jarige bond bevinden zich namelijk twee reisorganisaties: OAD en Roever. Het ligt voor de hand zie de erva ringen tijdens het EK van '88 in Westduitsland dat het grootste gedeelte van de beschikbare kaar ten naar die twee organisaties gaat. De niet malse prijzen die met name OAD rekende, liggen bij eenieder nog vers in het geheugen. nationale toppers herbergen. De ploe gen die strijden in deze 'eredivisie' zijn verplicht deel te nemen aan de twaalf geselecteerde koersen. Zo is het wieler weekend nu al verzekerd van deelna me van onder anderen de nationale amateurselectie, zeven gastrenners- verenigingen en de militaire selectie. Het geheel wordt gecompleteerd door 12 clubploegen en een aantal buiten landse teams die de wedstrijd een in ternationaal cachet geven. De organi satie is nu reeds aan het onderhande len met ploegen uit Polen, Westduits land, België en Frankrijk. Het maxi mum aantal van 150 renners zal zeker gehaald worden. Het Zeeuws-Vlaams Wielerweekend zal plaatsvinden op 9 en 10 juni 1990. Evenals dit jaar zullen Sluiskil, Vogel waarde en Breskens als etappeplaat sen fungeren. Enkele weken geleden werden besprekingen met de plaatse lijke wielercomités positief afgerond. Het wielerweekend bestaat uit een proloogtijdrit en 2 ritten in lijn door ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen. ZEIST (ANP) - De KNVB start mor gen, zaterdag, de voorverkoop voor de jubileumwedstrijd Nederland - Brazi- lië. Houders van een clubkaart kun nen die dag vanaf 8.30 uur een kaart bestellen op het speciaal daarvoor be stemde 06-nummer. De jubileumwed strijd wordt op 20 december in de Kuip gespeeld. Nadat de houders van de clubkaart gebruik hebben gemaakt van de voorrangsregeling, kunnen overige supporters vanaf 10 december terecht bij de voorverkoopadressen van Stadion Feyenoord. ew York, masters vrouwen, 1.000.000 dol- enkelspel, eerste ronde: Graf (BRD/1) - (Ovotna (Tsj) 6-3 6-4, Manuela Maleeva 1/8) - Mandlikova (Aus) 6-1 6-1. Indeling vartfinales: Graf-Sukova, Sabatini-Gar- pon, Sanchez-Maleeva, Navratilova-Seles. ubbelspel, kwartfinales: Navratilova/ river (VSt/4) - Burgin/Fairbank (VSt) 5-7 ■51-5, Smylie/Tumbull (Aus) - Adams/Gar- on (VSt/3) 6-3 7-6 (7-3). hannesburg, mannen, 692.000 dollar, 'eede ronde: Muller (ZAf) - Van 't Hof (VSt) 6-4, Bates (GBr) - Broad (ZAf) 6-1 6-4, Bo- a (ZAf) - Curren (VSt/2) w.o. wegens knie- ëssure Curren, Robertson (ZAf) - Berger St/1) 3-6 6-4 6-1. Zöcke (BRD) - Vojtisek RD) 6-2 6-3; Stich (BRD/6) - Kempers ed) 7-5 6-4; Riglewski (BRD) - Nijssen ed/7) 6-2 7-5; Cahill (Aus/2) - Feenstra ed) 7-6 (7-4) 6-0. Indeling kwartfinales lrijdag): Goldie - Srejber, Winogradsky - hovski, Stich - Zöcke, Riglewski - Cahill. bbelspel, kwartfinales: Novacek/Vajda Is)»Engle/Shelton (VSt) 7-6 (7-3) 4-6 6-4; ckmson/Osterthun (VSt/BRD) - Polja- Wojtisek (Sov/BRD) 7-6 (7-5), 6-4. allengertoernooi Valkenswaard, man- 1115.000 dollar: enkelspel, tweede ronde: cke (BrD) - Vojtisek (BrD) 6-2 6-3; Stich rD/6) - Kempers (Ned) 7-5 6-4, Riglewski Rb) - Nijssen (Ned/7) 6-2 7-5. bbelspel, kwartfinales: Novacek/Vajda SJ> - Engle/Shelton (VSt) 7-6 (7-3) 4-6 6-4; ckmson/Osterthun (VSt/BRD) - Polja- WVojtisek (Sov/BRD) 7-6 (7-5), 6-4. Arjen Jagt WOUBRUGGE (ANP) - De toekomst ligt voor Arjan Jagt in hogere sferen. Niet in het hoog gebergte van Zuid-Europa, waar in het voor jaar en in de zomer de profwielrenners een deel van hun salaris plegen te verdienen. Jagt gaat 30.000 voet, 10 kilometer, boven de aarde zijn heil zoeken. De jonge beroepsrenner wil piloot worden. Net als Olympisch- en wereld kampioen Leo Visser die zijn schaatsactivitei- ten op een lager pitje heeft gezet om in het be zit van het vliegbrevet te komen. Over veertien dagen pakt Jagt zijn hele hebben en houden en vertrekt naar de Los Angeles in de Verenigde Staten, waar hij vanaf augustus volgend jaar wordt opgeleid tot verkeersvlie ger. De tussenliggende periode wil de renner uit de ploeg van Raas in dienst van een kleine Ameri kaanse ploeg overbruggen. Welke is nog niet bekend. Na dat halfjaar stopt hij definitief met wielrennen en stort zich volledig op zijn nieuwe uitdaging. Een opmerkelijke stap, is alom de mening in wielerkringen. Jagt is 23 jaar en heeft net an derhalfjaar in het profpeloton meegereden. Hij stond pas aan het begin van zijn loopbaan, maar is in die korte periode tot de conclusie ge komen dat hij niet geschikt is voor het profmé tier. „Ik was ambitieus genoeg, maar ik relativeer waarschijnlijk teveel. Ik ben realist genoeg te heseffen dat ik nooit zo goed als Greg LeMond word. Ik wilde ook de beste te worden, maar daar mis ik dus een aantal kwaliteiten voor. En dan moetje een keus maken. Bovendien had ik geen plezier meer in mijn vak. En dan moet je je bezinnen. Om goed te kunnen functioneren moetje voor de volle honderd procent achter je werk staan. En dat vooral ontbrak bij mij de laatste tijd verklaart de toekomstige piloot zijn beslissing. „Ik heb nu nog de kans om te kiezen voor een maatschappelijke loopbaan." „Het leven als profwielrenner heeft vele scha duwkanten. Je reist weliswaar ontzettend veel, maar je ziet alleen hotels en luchthavens. Je wordt geleefd. Je dagindeling wordt door anderen bepaald. Er wordt van je verwacht dat je een vaste vriendin hebt, of nog beter vinden ze dat je getrouwd bent. Dat zou je prestaties ten goede komen. Ik wil echter zelf bepalen hoe mijn leven eruit ziet. Daar heb ik niemand voor nodig." Arjan Jagt werd halverwege vorig jaar door Jan Raas bij de amateurs weggeplukt. Lang hoefde Jagt niet te denken over het aanzoek van de Zeeuwse ploegleider van de Superconfex- ploeg. De zekerheid over de deelname aan de Olympische Spelen in Seoul liet lang op zich wachten en Jagt hakte de knoop door. Een jon gensdroom leek werkelijkheid geworden. Niet voor Arjan Jagt, want zijn wens was ooit als pi loot in hogere sferen te vertoeven. „Als kleine jongen wilde ik al piloot worden. Aan profwielrenner heb ik nooit gedacht. Ook niet in mijn periode als nieuweling, junior en amateur. Zelfs bij de profs speelde steeds in mijn achterhoofd de gedachte dat ik de lucht in wilde. Een vliegtuig besturen." De Opleiding in de Verenigde Staten duurt tweeëneenhalf jaar. In het eerste halfjaar kan Jagt zijn vliegbrevet halen. De volgende twee jaar loopt hij stage. „Ik heb niet alleen voor de Verenigde Staten gekozen omdat de opleiding goedkoper is", verduidelijkt Jagt. „Ik ken daar veel mensen. Ik ben niet van plan om na mijn opleiding meteen in een Boeing 747 of DC 10 te stappen. Ik wil eerst aan de slag bij een kleine maatschappij. In Amerika is werk zat. Dat is ook een van de redenen waarom ik daarheen ga." KOPENHAGEN (AFP) - Sepp Piontek blijft bondscoach van de Deense na tionale voetbalploeg. De 49-jarige Westduitser had woens dag na de ontluisterende uitschake ling van het Deense elftal in Roemenië aangekondigd zich te bezinnen of hij zijn contract met de Deense voetbal bond zou uitdienen. Piontek heeft een verbintenis van zes jaar. Eind volgend jaar loopt die af. Piontek, sinds 1979 bondscoach van het Deense elftal, kwam gisteren op zijn beslissing om op te stappen terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 47