PZC Hotelgroep exploiteert Hof Domburg Havenschap Vlissingen wil steiger voor ro-ro-schepen in beeld ...zwarte huishoudelijke hulpen worden als slaven behandeld... Geschenkenregen van Sport Steunt Zonneveld De gewapende bij Jeugc vrede en Gezin ZUID-AFRIKA provincie 15 Zangavond met 1 koren in lissingen VRIJDAG 17 NOVEMBER 1989 OVEREENKOMST IN DE MAAK I DOMBURG - De semi-gemeentelijke Stichting Badplaatsbe- langen Domburg wil volgende week een contract-manage- Iment overeenkomst tekenen met de Duitse recreatieketen Do rint. Die keten gaat dan het bungalowpark Hof Domburg met I het bijbehorende kuur- en recreatiebad en de camping Dom burg exploiteren. De camping wordt op dit moment gereno- Iveerd en het Hof moet volgend jaar voor het seizoen voor het I eerst de deuren openen. \Gemeentelijk respreksgroep voor lesbische vrouwen Middelburg - Het coc Midden- (Bad) hotel Lichtgewonde n Inzameling |Het hele complex zal omgedoopt wor- Iden in Dorint Vakantiepark Domburg [en het bad gaat Dorimare heten. De I exploitatie wordt uitgevoerd voor ris ico en rekening van de SBD en Dorint I krijgt een percentage van de omzet en |de winst. De medewerkers blijven in Idienst van de SBD. „Je zou Dorint in [deze constructie oneerbiedig een soort I super-medewerker van ons kunnen [noemen," zegt N. van Schaik, interim- Iraanager van de SBD. |0e SBD wil de overeenkomst met Do- Irint aangaan vanwege de naamsbe kendheid van die keten met name op |de Duitse markt. Van alle mogelijke [partners bleek Dorint het best bij de Ikwalitatieve wensen van de SBD en de {gemeente aan te sluiten. Het college |van burgemeester en wethouders van {Domburg is bij de besprekingen nauw ■betrokken geweest. {Burgemeester H. Hietkamp verklaar- |de dat het college meewerkt, wanneer {in het formele stuk dezelfde afspraken |zijn vastgelegd als tot nu toe gemaakt {zijn. Samengevat zijn de voorwaarden: |de stichting moet gemeentelijk blijven |en het project mag niet in de rode cij- |fers belanden. Dorint heeft ruim 30 ho- |tels in beheer, waarvan enkele ook sa linen met een vakantiepark in dezelfde |plaats. De meeste zijn gevestigd in {Duitsland, maar de keten heeft ook |vestigingen in Nederland, Zwitser land, Oostenrijk en België. „Wij zijn blij een onderneming met zo'n naam binnen Domburg te krijgen", zegt bur- Igemeester Hietkamp. Overigens is Do- Irint ook juist zeer geïnteresseerd in |Domburg vanwege de naam, die de badplaats al op de Duitse markt heeft. |SBD-manager Van Schaik: „Het is een verschrikkelijk moeilijke zaak om toe- |gang tot de bungalowverhuurmarkt te krijgen. Dorint beweegt zich daar al [succesvol en heeft de markt gevonden [waar wij interesse in hebben. Zo'n or ganisatie heeft ook feeling met wensen jen trends. Wij zouden zelf nog een heel verkoopapparaat en promotie-appa- Iraat op hebben moeten bouwen en dat contact met de markt moeten krijgen. |Ik denk dat we door deze overeen komst jaren winnen." Dorint krijgt voor de exploitatie van het Domburgse project 6 procent van pe omzet en maximaal 10 procent van pe bruto-winst. Begonnen wordt met 1 procent. De SBD heeft een clausule in het contract opgenomen dat het overi ge werk van de stichting, het schoon houden van de stranden en dergelijke, altijd betaald moet kunnen worden uit pe omzet van het Hof Domburg, hoe de winst ook is. Tot nu toe werd pat onrendabele werk dat de stichting peeland begint donderdag een ge spreksgroep voor lesbische vrouwen. De kennismakingsbijeenkomst be- kïnt om 20 uur in het pand in Middel- purg. Set COC Midden-Zeeland zoekt vrij willigers voor enkele activiteiten, zo- kis mensen voor voorlichting, opvang, gespreksgroepen, de bar en redactiele- nen. Woensdag is er een bijeenkomst foor nieuwe vrijwilligers, vanaf 20 uur i het pand Eigenhaardstraat 2 in Mid delburg. hUSSINGEN - De Koninklijke Christelijke Zangersbond afdeling peeland houdt morgen, zaterdag, een langavond in de Sint Jacobskerk in Jlissingen. Tijdens de avond, die om li.oo uur begint, verzorgen organist pnan de Zwarte de muziek en A. P. J. |e Kort uit Hulst de jurering. Er doen eventien koren en zanggroepen mee. Pe zangavond wordt omstreeks 22.30 |ur afgesloten. Pet christelijk gemengd koor Ons Ge- |oegen uit Heinkenszand opent de angavond. De andere deelnemers Ijn: het interkerkelijk mannenkoor lomt nu met sangh uit Middelburg, {et Nieuwlands dameskoor uit Nieuw- |n Sint Joosland, het interkerkelijk jemengd Koor Wissenkerke, het Thristelijk gemengd koor Laudate Do- pinum uit Stavenisse, het Nederlands (ervormd kerkkoor Dreischor, het hristelijk gemengd koor Halleluja uit frijpskerke, het interkerkelijk ge lengd koor De Zuiderzangers uit Mid- lelburg, het gereformeerd kerkkoor ?et hart en stem uit Meliskerke, het [hristelijk gemengd koor Kapelle-Bie- Jelinge, het kerkkoor Jubilate uit Kou- {ekerke, het gereformeerd kerkkoor |oli Deo Gloria uit Middelburg, het vo- |*al ensemble Sint Laurens, het hristelijk gemengd koor Eén in geest h leven uit Serooskerk, het christelijk Emengd koor Soli Deo Gloria uit lost-Souburg, het christelijk ge- pengd koor Sursum Corda uit Oost- apelle en het christelijk gemengd °or De Lofstem uit Sint Laurens. voor de gemeente verricht altijd be taald uit de opbrengsten van de vijf sterren camping. De gemeente wilde het Hof Domburg proj eet van de grond getild zien om de kwaliteit van de toe ristische voorzieningen in de bad plaats te verhogen en de elk-weer- voorziening te kunnen stichten. De verwachting van de SBD is dat het nieuwe project nu een kortere aan looptijd nodig zal hebben. Het contract loopt 10 jaar. De SBD heeft de mogelijkheid na 5 jaar de overeenkomst op te zeggen, wanneer Dorint het project niet winstgevend genoeg kan maken. Ook Dorint kan het contract opzeggen, maar dan na 3 jaar, wanneer er in Domburg geen mo gelijkheid blijkt te zijn om ook een ho tel in exploitatie te nemen. Een vrije- tijdspark en een hotel in een plaats is een voor de keten een zeer gebruike lijke combinatie. Tegen deze achter grond wil de gemeente proberen Do rint en de eigenaar van het Badhotel BAM weer bij elkaar te bengen voor de exploitatie van het Badhotel; eer der dit jaar stapte de rereatieketen uit het project. Dorint stuurt na de ondertekening van het contract B. Noyons naar Dom burg, een manager die de komende maanden het project op gaat zetten tot er een vaste directie benoemd wordt. Noyons is ook betrokken bij de ontwikkeling van andere Nederlandse vestigingen van de keten in Eindho ven en bij Schiphol. Hij benadrukt dat de wens voor het hotel niet wil zeggen dat zijn organisatie het Hof Domburg ook zal laten vallen, wanneer er na 3 jaar geen hotel in exploitatie genomen is in de Walcherse badplaats. „We be houden ons enkel het recht voor de si tuatie dan te heroverwegen", zegt hij. De plannen voor de overeenkomst tus sen SBD en Dorint zijn ook op ambte lijk niveau met de provincie bespro ken en ook daar werd Domburg niet teruggefloten. Een bespreking met ge deputeerde staten volgt nog voor de ondertekening van het contract. De gemeenteraad is tijdens een besloten vergadering van de commissie abz in gelicht. Het staaltransport op weg naar Hof Domburg. DOMBURG - De firma Meijers Staalbouw uit Seroos- kerke verzorgde donderdag een spectaculair staal transport over de Walcherse wegen. Een buis met een diameter van zes meter en een lengte van tien meter werd op een vrachtwagen naar het Hof Domburg, het in aanbouw zijnde Domburgse bungalowcomplex met kuur- en recreatiebaden, vervoerd. Daar werd de buis verwerkt in de elk-weer-voorziening. De vrachtwagen met het staal reed via Westkapelle naar het bouwter rein, om stagnatie in de kern Domburg te voorkomen. Bij het Hof Domburg, even buiten het dorp, werd de buis eerst over de dijk rond het bouwterrein heengetild en vervolgens weer op de vrachtwagen geladen die er mee naar de plaats van bestemming reed. Het transport zou eigenlijk dinsdag plaatsvinden, maar vanwege de mist werd dit uitgesteld. Het bouwproject bereikte donderdag, doordat de buis als spil van het badgedeelte van de elk-weer-voorzie- ning werd aangebracht, ook het hoogste punt. Enige pa niek ontstond toen een bovenstuk van een ontplofte fos- forbom werd gevonden. Aanvankelijk zag dat eruit als een landmijn. De explosieven opruimingsdienst ont dekte echter al snel hoe de vork in de steel zat. VLISSINGEN - Het Havenschap Vlis singen gaat inspelen op de plannen voor een roll-on/roll-off dienst tussen Engeland en Vlissingen. Daarom wil het dagelijks bestuur van het Haven schap volgend jaar een aanlegplaats voor zogenaamde ro-ro schepen ma ken. Daarvoor is de kop van de Bijle- veldhaven uitgekozen. De steiger kost ongeveer 3,5 miljoen gulden. Het havenschapsbestuur maakt in de IJZENDIJKE - De automobilist H. H. van P. uit Terneuzen is bij een aanrij ding op rijksweg 61 in IJzendijke, don derdagmorgen omstreeks kwart voor elf, licht gewond geraakt aan zijn hoofd. Van P. zag te laat dat de voor hem rijdende auto, bestuurd door A. de J. uit IJzendijke, linksaf sloeg, waardoor hij met z'n auto achterop die van De J. botste. begroting 1990 melding van deze in vestering. Een andere grote uitgave- post is de verdere aanleg van de groen- zone bij Borssele. Er moeten enkele percelen grond worden aangekocht en ingeplant. Kosten: 1 miljoen gulden. De toename van het goederenvervoer per spoor van en naar het Sloegebied maakt het noodzakelijk dat de capaci teit van het rangeeremplacement bij Nieuwdorp wordt uitgebreid met twee sporen. Daarmee is 400.000 gulden ge moeid. Het Havenschap Vlissingen komt vol gend jaar 3,3 miljoen gulden tekort. Dit negatieve resultaat wordt vrijwel geheel veroorzaakt door de bouw grondexploitatie. Het Havenschap zit met ongeveer 600 ha onverkochte grond. Met het havenbedrijf gaat het langzaam de goede kant op. Voor 1989 is een tekort geraamd van bijna 320.000 gulden. De verwachting is dat dit volgend jaar kan worden terugge- TF MIDDELBURG - Een studiedag over de positie van de zwarte vrouw in Afrika. Dat was donderdag het of ficiële thema van de bijeenkomst in de Concert- en Gehoorzaal in Mid delburg. Maar, als het aan Buni Sex- wale ligt, blijft het niet bij studie al leen. Solidariteit, bewustzijn, dat zijn voor haar de belangrijkste tref woorden. De zwarte vrouwen in Zuidafrika, die nog steeds slachtof fer zijn van het apartheidsregime, kunnen ieders steun geruiken. Buni Sexwale gaf gisteren een inlei ding op de studiedag van de Zeeuwse afdeling Vrouw Kerk 2/3 Wereld en het Centrum voor Ontwikkelingssa menwerking. Zij kon de aanwezigen een verhaal vanuit het hart van Zuidafrika voorschotelen. Een ver haal over onrecht, geweld en onder drukking. Ondanks alle mooie woor den van de nieuwe regering De Klerk blijven de zwarte vrouwen, die meestal als huishoudelijke hulp in blanke gezinnen werk vinden, volle dig overgeleverd aan de grillen van hun werkgevers. Het woord vluchteling neemt ze lie ver niet in de mond. Buni Sexwale (40) noemt zichzelf een vrijheidsstrij der. Feit is dat ze in 1985 gedwongen was het thuisland Lesotho te verla ten. Buni is politiek actief voor het ANC, het African National Congress, een organisatie die zich al sinds 1912 inzet voor de gelijkberechtiging van de zwarte inwoners van Zuidafrika. In september 1985 overvielen Zuid- afrikaanse militairen Lesotho, op zoek naar ANC-strijders. Buni Sexwale overleefde de raid met haar twee kinderen, die toen 8 en 10 jaar waren. Maar ze moest toezien hoe 42 van haar kameraden werden omgebracht. „Ik ruik het traangas nog, als ik aan de overval terugdenk. Het was een hel. Overal lagen de doorzeefde lichamen van mijn kame raden; mensen zoals ik, die alleen maar om vrijheid hadden gevraagd en als medemensen behandeld wil den worden. Als je dat in Zuidafrika vraagt, ben je een terrorist." Na de raid leefde Buni onder een con stante bedreiging. Haar man dook in het buitenland onder. De Verenigde Staten en Australië wezen haar vi sum-aanvraag af, omdat ze als terro rist te boek stond. „Een afschuwelij ke situatie", zegt ze. „Het is alsof je leven pas waarde krijgt als je dood bent. Overleef je de strijd voor gelij ke rechten, dan noemen ze je een ter rorist." Uiteindelijk vond ze een uitweg naar Nederland, waar ze zich als student aan het Internationaal In stituut voor Sociale Studies in Den Haag liet inschrijven. Ze woont nu vier jaar in Den Haag. „Vier jaar: het lijken er wel veertig. Ik wil ont zettend graag terug naar Zuidafri ka, hier voel ik me heel ver van mijn geboortegrond verwijderd." Van de nood kan ook een deugd wor den gemaakt. In Nederland geeft Bu ni Sexwale regelmatig lezingen over de positie van de zwarte vrouw in het land van de apartheid. Dat is haar bijdrage aan de strijd van haar on derdrukte sexe-genoten. „Die vrou wen daar", legt ze uit, „zijn een deel van mijn leven. Ik ben tussen hen op gegroeid, ik heb gezien hoe ze wor den uitgebuit." De meeste Afrikaanse vrouwen in Lesotho en andere thuislanden heb ben nauwelijks ondeiwijs genoten. Om in hun levensonderhoud te voor zien werken ze in de huishouding van de blanke families in Zuidafrika. De thuislanden zijn overbevolkt, de mensen zijn er arm en kunnen niet aan de noodzakelijke eerste levens behoeften komen. Illegaal werk in Zuidafrika is meestal de enige oplos sing. Die uitgangssituatie biedt alle gele genheid voor uitbuiting. Buni Sex wale: „De vrouwen zijn volkomen Buni Sexioale: rist." ,Als je in Zuid-Afrika om vrijheid vraagt, ben je een terro- rechteloos. Ze moeten hun kinderen in het thuisland achterlaten. For meel werken ze van zws uur 's mor gens tot zes uur 's avonds, maar als ze in het huis van de werkgever wo nen worden ze ook 's nachts opgeroe pen. Volgens de wet zijn de huishou delijke hulpen geen werknemers. Dat houdt in dat ze niet verzekerd zijn voor ziekte en ongevallen, dat ze geen pensioen krijgen en dat ze van de één op de andere dag op straat kunnen worden gezet. Als er al loon wordt betaald, is het niet meer dan 70 gulden per maand. Op de boerde rijen op het platteland is de situatie nog slechter. Daar worden de zwarte' vrouwen echt als slaven behandeld." De ervaring heeft geleerd dat bunde ling van de krachten de enige manier is om rechten af te dwingen. Voor dat doel werd in 1986 de SADWU opge richt, de bond voor huishoudelijk personeel. De organisatie heeft tot nu toe beperkt succes gehad. Buni Sexwale daarover: „Het blijkt erg moeilijk de vrouwen te organiseren. Ze werken in individuele huishou dens. Bovendien verblijven ze in een blank gebied, waar ze zich niet vrij mogen bewegen." Van de nieuwe president De Klerk moet volgens de vrijheidsstrijder weinig goeds worden verwacht. „Hij houdt de wereld voor de gek", klinkt het resoluut. „Hij heeft alleen de ou de zwarte leiders vrij gelaten. Tege lijkertijd worden de jonge strijders in de gevangenis gegooid. De afgekon digde demonstratievrijheid is ook heel beperkt. Er mogen alleen mar sen worden gehouden als de blanke leiders ermee instemmen." Het ziet er dan ook naar uit dat Buni nog lang niet naar haar geboorte land terug kan keren. Ze zal zolang in Nederland moeten blijven. „Ook in dit land", zegt ze, „bestaat nog veel verborgen racisme. Veel men sen zijn het zich niet bewust, maar ze doen net alsof je als zwarte niet voor jezelf kunt opkomen. Kijk maar naar de rest van Afrika en La- tijns-Amerika, zeggen ze dan; als jullie zelf gaan regeren, wordt het een troep." Jan van Damme MIDDELBURG - Het bestuur van de Stichting Sport Steunt Zonneveld be zocht donderdag in de hele provincie de door de stichting geadopteerde in richtingen. Dit jaar heeft de stichting in totaal 29.250 gulden weten in te za melen om de instellingen wat extra's voor de bewoners te kunnen laten aanschaffen. Het geld werd verdeeld onder De Ster- re, Huize Den Berg, Vijvervreugd, Hui ze Ipenoord, de dagverblijven De Windroos en Akka, de Vereniging Kin- derzorg en het zeehospitium Zonne veld. De Stichting Sport Steun Zonne veld hield de 'cadeautjestoer' dit jaar voor de 37ste keer. De meeste inrichtingen hadden het aan hen toegekende bedrag al besteed, zodat de geschenken tijdens de over drachtsbijeenkomsten te bewonderen waren. De cadeautjestoer begon don derdagochtend in De Sterre in Clinge. Daar gaf het bestuur van Sport Steunt Zonneveld 4750 gulden voor inrichting van de snoezelruimte, een cd-speler en een cassetterecorder, 's Middag werd in Goes Huize Den Berg bezocht. Voor de 5250 gulden die dat instituut was toegekend zijn vele zaken voor de be woners aangeschaft, zoals fotomate riaal, een filmcamera, een pannenset en cassetterecorders. Op Walcheren werd de rest van de dag doorgebracht en daar werd een reeks instellingen met geschenken bedacht. De verpleeginrichting Vijvervreugd kreeg 5250 gulden voor een combina tietoestel trap/glijbaan/platform voor diep gestoorde bewoners. Het dagver blijf De Windroos ontving 1500 gulden voor vakantieweken die volgend jaar gehouden worden. Ook het dagverblijf Akka zal de 1000 gulden die Sport Steunt Zonneveld schonk aan dat doel besteden. Huize Ipenoord kreeg 1750 gulden voor de aanschaf van twee cd- spelers en een friteuse van groot for maat. De Vereniging Kinderzorg ontving 5250 gulden en kocht daar een reeks cadeaus van, waaronder fietsen, spel materiaal en gereedschap. Ook wordt een deel van de gift besteed aan de zo merkampen van de vereniging. Het zeehospitium Zonneveld kreeg 4500 gulden wat onder meer gebruikt wordt voor uitbreiding van de bibliotheek, lesmateriaal en een computer. De stichting zamelt het geld voor de Zeeuwse inrichtingen in door middel van een loterij. Verder worden parti culiere donateurs benaderd en sport verenigingen. Met name de ringrij- ders brengen jaarlijks een groot be drag bijeen. De Stichting Sport Steunt Zonneveld begon ooit geld op te halen voor de in stelling Zonneveld in Oostkapelle in de loop van de jaren zijn er heel wat inrichtingen bijgekomen, die jaarlijks wat extra's krijgen. De oude naam is blijven bestaan. De stichting laat de instellingen die gesteund worden al tijd zelf de cadeaus uitzoeken. Er wordt maar één voorwaarde gesteld en dat is dat de geschenken ook echt aan de bewoners ten goede moeten komen. Het bestuur van de stichting gaat jaar lijks, als een soort vervroegde 'sin terklaas, al in november op pad omdat de laatste maand van het jaar met de sinterklaas- en kersttijd voor instellin gen toch altijd al erg druk is. bracht tot 62.000 gulden. De exploita tie van de havens in het Sloegebied le vert verlies op. Alleen de Vlissingse binnen- en buitenhaven heeft een posi tieve opbrengst. Volgens een vaste verdeelsleutel zor gen de vier deelnemers aan het Ha venschap (rijk, provincie, Vlissingen en Borsele) voor dekking van dat te kort. Het rijk betaalt de helft, de pro vincie een kwart en de twee gemeen ten de resterende kwart. Dat laatste deel wordt op basis van de verhou ding tweederde/eenderde tussen Vlis singen en Borsele opgesplitst. Het tekort loopt overigens in de pas met het dekkingsplan van het Haven schap. Enkele jaren geleden is beslo ten geen rente meer bij te schrijven op onverkochte industrieterreinen, om dat de grond onverkoopbaar dreigde te worden. De havenschapspartners nemen sindsdien de negatieve exploi- tatiesaldi voor eigen rekening. Het bestuur van Sport Steunt Zonneveld deelde 's middags in de zwakzinnigen inrichting Vijvervreugd in Middelburg aan vier instellingen tegelijk cadeaus uit. In het midden SSZ-voorzitter C. Westerweel. MIDDELBURG - Een ernstige gezags crisis in het ouderlijk huis? De Stich ting voor Jeugd en Gezin staat klaar om te 'interveniëren'. Opvoeding in gevaar? De instelling zal de voogdij wel eventjes op zich nemen. Een uit huisplaatsing', begeleiding, goede raad? Overal in Zeeland waar iets goed mis is met de relatie tussen ou- der(s) en kind(eren) wordt Jeugd en Gezin geacht de helpende hand te kunnen bieden. De instelling, zo heet het, is daar uitermate in gespeciali seerd. Maar nu blijkt ineens dat ze er bij Jeugd en Gezin niet eens in slagen om in eigen huis de orde te bewaren. Zelden is duidelijker naar buiten ge bracht dat de gezagsverhouding bin nen een Zeeuwse instelling grondig is verziekt dan met de brief waarmee vrijwel het voltallige personeel van Jeugd en Gezin vorige week het ont slag eiste van directeur J. Dieteren. Ruim anderhalf jaar geleden al zegde een personeelsvertegenwoordiging van Jeugd en Gezin zowel in hem als in de bestuurders het vertrouwen op. Er begon 'zo langzamerhand een "vorm van chaos te ontstaan'. Sindsdien, meldt de brief van het per soneel, is de situatie zover verslech terd dat 'geen sprake meer is van een verantwoorde hulpverlening'. Het per soneel stelt de directeur onder meer verantwoordelijk voor 'een volledige afwezigheid van beleid', 'een verslech tering van het werkklimaat van onge kende omvang', 'intimidatie' van indi viduele personeelsleden, een 'schrik barend' toegenomen ziekteverzuim en het wegelopen van 'kwalitatief goede' collega's. Het bestuur reageerde even machteloos als koeltjes: adviezen van externe deskundigen geven geen aan leiding tot de veronderstelling dat de directeur niet deugt. Hoe nu? Voorzitter W. van Deventer stelt voorop: „Men moet nu niet den ken dat er geen hulp meer wordt ver leend. Ik heb er grote waardering voor dat zowel de medewerkers als de direc teur zich optimaal blijven inzetten voor de cliënten. De zorg is gewaar borgd. En zolang dat het geval is, gaat het om een redelijk beheersbaar con- clict". Gisteren probeerde voorzitter Van De venter een brug naar zijn opstandig personeel te slaan. Vooralsnog tever geefs. Het bestuur, zo hield hij het per soneel voor, kan op grond van eigen er varingen en adviezen van externe ad viseurs niet anders dan tot de conclu sie komen: „We hebben een prima di recteur". Maar het is graag bereid die conclusie te herzien. Alleen, dan moe ten daar wel goede argumenten voor zijn. En die heeft het bestuur nog niet gehoord. Met een 'eenzijdige, ongeob- jectiveerde' brief, zoals die van vorige week, kan het bestuur niet uit de voe ten. „Daarom", zegt Van Deventer, „heb ik om onderbouwing gevraagd". Hij heeft de 'instructie' uitgevaardigd dat elke personeelslid de klachten over de directeur persoonlijk bij het bestuur kenbaar kan maken, liefst schriftelijk, maar desnoods mondeling. „Ik wil in formatie in de meest zuivere vorm. Heeft ieder afzonderlijk ervaringen die de directeur verwijtbaar zijn? Of neemt men gewoon beweringen van anderen over? Het personeel (19 van de 25 medewer kers hebben de gewraakte brief onder tekend), dat zich naar buiten tot nu toe alleen laat vertegenwoordigen door re giobestuurder J. W. Dieten van de vak bond AbvaKabo, ziet vooralsnog geen heil in zo'n individuele aanpak. Die ten: „Het bestuur probeert van een collectieve zaak een individuele zaak te maken. Daarmee wordt de kern van het probleem ontkend. In onze bele ving werkt dat eerder escalerend. Bo vendien, ga je als personeelslid afzon derlijk klagen, dan loop je risico. Zo wordt dat tenminste ervaren." Heeft voorzitter Van Deventer dan geen enkele notitie van het probleem? Dat heeft hij weldegelijk. „Onze mede werkers vinden het advieswerk bijzon der belangrijk. Maar als bestuur zitten we ermee dat we daar te weinig geld voor hebben. Juist op die poot van ons werk heeft het ministerie van WVC sterk bezuinigd. De afgelopen vier jaar is het werk met 35 procent toegeno men, terwijl we het aantal maatschap pelijk werkers met 20 tot 25 procent hebben moeten inkrimpen. Iedereen is bijna voortdurend over de toeren van wege het vele werk dat moet worden verricht." Directeur J. Dieteren werd tweeënhalf jaar geleden binnengehaald om als reddende engel op te treden. Maar toen ging het pas goed mis. Van De venter: „De organisatiestructuur had het kenmerk dat de medewerkers ge zamenlijk de beslissingen namen. Noem dat een groepscultuur uit de ja ren zestig. De directeur kreeg de op dracht daar wat aan te doen: bestuur, directie, praktijkbegeleiders en de an dere medewerkers zouden ieder een ei gen taak en verantwoordelijkheid krij gen. De medewerkers waren er niet aan gewend dat door bestuur en direc tie over hen beslist werd. Daar ligt de bron van het conflict." „Een gewapende vrede", zo noemt Van Deventer de patstelling die nu is ontstaan. Hoe denkt vakbondsbe stuurder Dieter die te doorbreken? Dat, zegt hij, zal mede afhankelijk zijn van de houding van het bestuur. Als dat de problemen blijft 'kleineren' zijn er twee mogelijkheden: „Slaafs heid, nog veel meer verloop en ziekte verzuim of hardere acties". Henk Postma

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 41