PZC aanhang in hele land Italië zondag in teken derby Inter-AC Milan Het Zeeuwse voetbal haalt achterstand in ielerunie vreest wurgcontracten met adviseurs sport 23 06-0443 Toto VRIJDAG 17 NOVEMBER 1989 HEIN POELL, NIEUWE KNVB-TRAINER: Vlissingen ...en dan krijgt u de Belastinglèlefoon voor ondernemers. Belastingdienst vereenkomst W urgcontracten MILAAN (GPD) De derby Inter-AC Milan van komende zondag had een voorspel moeten worden op de Europa Cup I-finale aan het eind van dit seizoen. Maar zover zal het ze ker niet komen, omdat Inter zich verrassend liet uitschake len in de Europa Cup. De Milanese tweestrijd lijkt daarom niet meer dan een gewone competitiewedstrijd. Hoewel ge woon, het duel tussen de kampioen van Italië en die van Europa is voor alle tifosi van de heide clubs natuurlijk de belangrijkste wedstrijd van het jaar. Voor een week verge ten zij de competitiestand. Het gaat om de eer van de stads- hegemonie. De tweestrijd tussen AC Milan en In- ter bepaalt in feite het dagelijks le ven van beide clubs. De resultaten worden altijd met die van de concur rent vergeleken. Van de twee clubs is AC Milan de populairste, zowel in als buiten Milaan. De rossoneri hebben sinds het Europa Cup-succes ook weer de grootste geregistreerde aan hang van het schiereiland en van de wereld. De 230.000 Milan-supporters zijn verdeeld over 1500 fanclubs. In- ter komt slechts tot 810. De aanhang van beide clubs is verspreid over het hele land en de scheidslijn loopt door alle sociale lagen en families heen. In Zuid-Italië bezitten Inter en AC een zeer grote achterban. „Dat maakt de Milanese derby ook zo bijzonder. De derby's in de andere steden zijn vooral plaatselijk van toe- lang. Deze tweestrijd wordt vooral ook intens beleefd op Sicilië. Het is niet alleen een wedstrijd van de stad Milaan. Heel Italië voelt zich ermee verbonden", legt manager Ariedo Braida van AC Milan uit. Vanuit alle delen van het land komen de suppor ters van beide clubs naar het San Si- ro stadion. De „derby della Maduni- na" is een symbool van de Noordita- liaanse metropool zoals de Dom, de Scala Opera, de modehuizen en Campari dat ook zijn. Ook de spelers ontkomen niet aan de opgefokte spanning. De twee derby's zijn de belangrijkste wedstrijden van het seizoen. Ruud Gullit hoorde in het eerste jaar verbaasd alle opge wonden verhalen aan. „Ik werd er haast gek van. Overal werd me ge vraagd om vooral die derby te win nen. Inter verslaan, dat vinden de fans van Milan nog belangrijker dan het winnen van de landstitel". Gullit speelde slechts twee keer tegen Inter en won beide wedstrijden op weg naar het kampioenschap van 1988. Hij scoorde zelf één keer en is daar mee de enige Nederlander die als schutter in de derby-annalen voor komt. Van Basten en Rijkaard moe ten zelfs nog op een eerste overwin ning wachten. Ze zien het duel dan ook nog als een gewone competitie wedstrijd. Toch is er zeker één Nederlander die tot op heden wel geschiedenis heeft geschreven in de Milanese twee strijd: Faas Wilkes. De Rotterdam mer wordt door de oudere Inter- aanhangers nog altijd als II Tulipa- no Volante (de vliegende tulp) ge roemd vanwege zijn drie seizoenen bij de blauwzwarte club. Men be schouwt hem als de eerste Neder landse topvoetbalier uit de geschie denis. De Zweedse sterspeler Nils Liedholm, die in dezelfde periode bij AC Milan speelde, heeft nog al tijd een zwak voor zijn voormalige rivaal: „Faas was de beste dribbe laar die ik in de afgelopen veertig jaar heb gezien. Een onwaarschijn lijk groot talent, die vanwege een blessure niet datgene heeft gewon nen waar hij op basis van zijn klasse recht op had. Met Cruijff, Gullit en Van Basten behoort hij tot de beste spelers die het Nederlandse voetbal heeft voortgebracht". Wilkes speelde zes keer de derby, die hij later omschreef als „een verruk kelijke burgeroorlog". In een artikel voor Nieuwe Revue omschreef hij in 1964 wat er in Milaan aan deze wed strijd voorafgaat: „Dagen gonst Mi laan reeds van de opwinding, de sup porters verzinnen de dolste grappen om elkaar en de spelers te ergeren. Zo gleed er bij mij enkele dagen voor een derby een rouwbrief in de bus: 'Mona... Een rouwbrief!' riep ik ge schrokken tegen mijn vrouw. Meer angstig dan nieuwsgierig scheurde ik de envelop open. 'We nodigen u uit voor de begrafenis van Inter!' lazen we. Zo kondigden de supporters van Van Basten bracht zijn trainer Arrigo Sacchi al vele malen tot euforie, maar scoorde nog nimmer in de derby tegen stadgenoot Inter Milan. Milan bij voorbaat de nederlaag van Inter aan". Wilkes won met Inter geen enkele keer de landstitel, maar hij speelde wel mee in de meest beruchte derby uit de geschiedenis. AC Milan stond toen binnen 18 minuten met 4-1 voor, maar uiteindelijk won Inter met 6-5. „Ik heb het altijd jammer gevonden dat ik in dat duel niet heb gescoord. Het is een van de meest bijzondere wedstrijden die ik heb gespeeld", meent Wilkes veertig jaar later. Toch speelde hij een belangrijke rol in dat duel, getuige het verslag van La Gaz- zetta dello Sport: „Geen enkel doel punt van Inter kwam tot stand zon der het voorbereidende werk van Wilkes." De toenmalige voorzitter van Inter, Masseroni, was na afloop zo trots op „zijn jongens", dat hij een speciale premie van 100.000 lire (500 gulden) uitloofde. Het was de eerste keer dat zoiets gebeurde in Italië. Tegenwoor dig kunnen de spelers veel meer ver dienen, maar Berlusconi heeft de derbypremie afgeschaft. „Die wed strijd win je immers niet om het geld maar om de eer." VLISSINGEN - Vrijwel geruisloos is hij binnen gekomen. Drie maanden geleden vertrok Hein Poell uit Lim burg om Hans Mewiss op te volgen als STK-er (Staf-Technisch Kader-func tionaris) bij de KNVB afdeling Zee land. Weinigen weten nog maar van zijn bestaan en eigenlijk is dat niet zo verwonderlijk. De 28-jarige Limbur ger is namelijk niet het type dat zich met veel bombarie aankondigt en zich op de borst slaat. Het bevalt me hier uitstekend", vindt Poell, die over zijn eerste drie maanden louter posi tieve geluiden laat horen. Hoewel hij nog maar net in zijn functie is ingewerkt, is Poell toch al in staat een oordeel te vellen over het Zeeuwse voetbal. „Toen ik hier kwam wist ik ei genlijk niets van het Zeeuwse voetbal. Ik moet zeggen dat het ontzettend is meegevallen. Er werd me bijvoorbeeld verteld dat de Zeeuwse jeugdselecties meestal verloren van ander provincie genoten. Ik kan wel stellen dat dat nu niet meer het geval is. Zeeland is zijn achterstand blijkbaar aan het inha len." Hein Poell begon zijn prille voetbal loopbaan bij Merefeldia uit Neder- weert. Reeds op zestienjarige leeftijd stond hij in het eerste elftal van de der deklasser. Voor die tijd fungeerde hij al als jeugdtrainer. Uiteindelijk kwam hij als trainer terecht bij VW, waar hij on der meer met Sjef Vergoossen werkte. Na het voltooien van zijn opleiding aan het CIOS en het halen van aanvul lende papieren op de sportacademie, was de Limburger maar liefst vijfjaar werkzaam als STK-er bij Sparta'25 uit Beek en Donk, opvallend genoeg ook de vereniging waar zijn Zeeuwse voor ganger Hans Mewiss werkzaam was. Hij nam in die periode de jeugd van de Brabantse vereniging voor zijn reke ning en werd ook al betrokken bij als hulptrainer van de eerste selectie. De volgende stap werd Zeeland. De eerste kennismaking met het Zeeuw se voetbal vond overigens al zo'n twee jaar geleden plaats. „Toen speelde Sparta'25 tegen Vlissingen. Toen viel me meteen al op dat er een fantasti sche entourage was", aldus Poell, die een toetreding van Vlissingen tot het betaalde voetbal alleen maar toe juicht. Het zal een positieve uitstra ling hebben op de rest van Zeeland. Daar moet iedereen van doordrongen zijn. Ik begrijp dat er wel eens angst is bij omliggende verenigingen dat ze al hun talenten kwijt raken. De realiteit is dat de echte talenten toch wel ver trekken." „Het was natuurlijk een -behoorlijke overgang. Bij Sparta '25 was ik echt een clubtrainer. Dan ben je sta je er dichter en directer op. Nu heb ik als trainer te maken met 95 verenigingen. Dat is heel wat anders." De KNVB-trainer heeft zich intussen al aardig aangepast als Limburger on der de Zeeuwen. Zeeuwen staan be kend als een stug volkje, maar Poell Hein Poell heeft tot nog toe alle medewerking ge had, die hij zich maar kon wensen. „Ze kijken hier wel eerst de kat uit de boom, maar dat lijkt me normaal. Ik zit nu nog in de periode waarin ik moet laten zien wat ik kan en wat ik niet kan." Poell: „Mijn werk bestaat hier eigen lijk uit drie taken. Ten eerste ben ik trainer van de Zeeuwse jeugd- en da messelecties. Ten tweede moet ik het voetbal in de regio Zeeland promoten en ten derde neem ik een aantal oplei dingen voor mijn rekening, zoals de (Advertentie) Als u, als ondernemer, met vragen zit over de Belastingherziening ('Oort'), bel dan gratis de Belasting- Telefoon voor ondernemers. Het nummer is op werkdagen bereikbaar van 8 tot 5 uur. jeugdtrainerscursus en trainer/coach 3." Bij het promoten van het voetbal en het verzorgen van de trainersoplei dingen is het vooral de bedoeling dat Poell de 'Zeister visie' uitdraagt. „Dat wil zeggen dat er vooral getraind wordt op het voetbal zelf. Dus bij voorbeeld niet meer dat jeugdvoet ballers maar doelloos rondjes moeten lopen om conditie te krijgen. Op die manier verlies je je leden." In de drie maanden dat Poell werkt heeft hij al één ding gewijzigd. Het was vroeger altijd de gewoonte om voor het vormen van alle de jeugdselecties se lectiewedstrijden te volgen. Om tot het komen van een selectie van zes tienjarigen te komen, heeft de in Vlis singen woonachtige Poell echter de se lectiewedstrijden opgeheven. „Er wor den alleen nog maar selectiewedstrij den gespeeld bij de dertien- en veer tienjarigen. Voor de zestienjarigen wordt alleen nog maar gericht ges- cout. Dus als ik een rechtsback nodig heb wordt er gezocht naar een rechts back. De realiteit is namelijk dat 80 procent van de dertien- en veertienja rigen toch wel doorstroomt." Daarnaast wil hij nog wat meer gaan doen voor de opleiding van het trai ningskader bij kleine verenigingen. „Bij de grote verenigingen is dat meestal goed verzorgd, maar vooral bij de kleinere clubs volgen de leiders geen trainingscursus. Door het geven van trainingen en voorlichtingsavon den zou je daar op in kunnen spelen." 1 Nederland-Finland X 2 Duitsland-Wales X 3 Roemenië-Denemarken X 4 Griekenland-Bulgarije X 5 Albanië-Polen X 6 Oostenrijk-DDR X 7 Schotland-Noorwegen X 8 Spanje-Hongarije X 9 Malta-Ierland X 10 Zwitserland-Luxemburg X 11 Portugal-Tsjechoslowakije X 12 Jong Oranje-Jong Finland X Dubbel-toto 45a: Eerste prijs: 45 winnaars, 187,-, tweede prijs: 1088 winnaars, 2,50, derde prijs: 8164 winnaars, 2,50. Cijferspel 45 en 45a: winnend nummer 91 99 89. Zes cijfers goed: 1 winnaar, bruto 100.000 gulden, vijf cijfers: 2 winnaars, elk bruto 10.000,-, vier cijfers: 24 winnaars, 1000,-, drie cijfers: 230 winnaars, 100,-, twee cijfers, 2539 winnaars. 10.-. OOSENDAAL (GPD) - Contract- ausules, fiscus, mondialisering: elke topsporter kan tegenwoordig g blindelings de kortste weg vin- n naar het grote geld? Gelukkig zijn adviseurs die wel willen helpen. f>or een vergoeding uiteraard, een 'gantische vergoeding vaak. "cent fenomeen is de wielermakelaar euwe stijl. De renner hoeft alleen aar te fietsen. Voor de rest wordt ge- rgd. Mag daar dan wat tegenover pan? Mag zo'n adviseur er dan zelf k een beetje beter van worden? Heeds meer managers en coureurs nden van wel. Steeds groter wordt «gelijkertijd de aversie van met name wielerbond tegen een verschijnsel, - zich in nog geen jaar tijd razend- 'el heeft ontwikkeld. Brige week. Comé van Rijen blijft jolop in training gedurende zijn laat- contractperiode bij Peter Post. In ."enstelling tot andersluidende be- Jhten, wil de Hoevenaar profrenner Wven. Contacten met Belgische ploe- Jn zijn in een ver gevorderd stadium, ■or nadere inlichtingen verwijst Van Hjen naar zijn manager: André Bos- a Brige week. PDM is in Etten-Leür lor een fotosessie met het oog op het gigend seizoen. De afvallers zijn er iturlijk niet bij, de nieuwkomers wel. Mk Breukink (Panasonic) is er, Jos van Aert (Hitachi) eveneens. Maar ook jsrt Jakobs, die op dat moment nog Ifft onder zijn nog één jaar durende ■'tract met Jan Raas uit is. Toch ■frien er al vast opnamen gemaakt rf Jakobs in PDM-shirt. Voor meer chtingen verwijst de renner naar ?ene die zijn zaakjes regelt: André |Skamp. }'a" Rijen en Jakobs sloten begin dit Pfr met Boskamps stichting Sport In ■siness een management-overeen- °i st af voor de duur van drie jaar. ■waren niet de enigen. Andere ren- ÉP die bij dezelfde stichting onder ®tract staan, zijn bijvoorbeeld Bsser Martin Hendriks, neo-prof Jarten den Bakker, maar ook Teun f> Vliet en Tom Cordes. Brallen staan voorlopig bij Boskamp er contract. Wat dat kan beteke- blijkt uit de tekst in één van de reenkomsten tussen stichting en er. De revenuën voor de bemidde- f z'in hiet mals en lopen op tot der- Jprocent bij een inkomensverbete- van meer dan 45 procent, naast een jaarlijks inschrijfgeld van dui g-P tot tienduizend gulden en tien ■pent van een bruto gemiddeld ^salaris bij overgang van de ene naar de andere ploeg zonder dat de coureur daarvan meer dan tien pro cent wijzer is geworden. Dat is nog maar de puur financiële kant van de zaak. Verder regelt de ma nager alle reclame- en promotieactivi teiten, de dagindeling van 'zijn' pupil ('Partij A houdt de zakelijke agenda van partij B bij. Laatstgenoemde ver plicht zich zijn beroepsactiviteiten conform de agenda uit te voeren') en waakt zelfs over het gedrag ('Het is partij B verboden zich wanneer en waar dan ook te gedragen op een wijze die afbreuk doet aan zijn naam en/of sportieve prestaties, dan wel aan de naam van partij A, diens onderneming en/of de daarin vervaardigd en/of ver handeld wordende producten') van de renner. De 'georganiseerde' wielerwereld heeft niet veel tijd nodig gehad om dit soort overeenkomsten af te doen met de term 'wurgcontracten', maar is lakser met het bieden van een goed al ternatief. Theo Mangnus, voorzitter van de profsectie van de KNWU, voor zitter ook van het BWF, het beroeps- wielerfonds dat renners onder fiscaal gunstige voorwaarden behoedt voor het zwarte gat na de actieve carrière, bezint zich tandenknarsend op wat te genwoordig gebeurt: „Je reinste wurgcontracten, blanco cheque's. De renner die bij Sport in Business onder contract staat, moet eerst bij wijze van spreken aan Boskamp vragen of ie wel naar de wc mag." Theo Mangnus, in het dagelijks leven personal-manager bij Shell 'en met ex tra interesse in de sociale- en rechtspo sitie van het personeel daar en de KNWU-renners hier', zegt hevig ver ontrust te zijn over de nieuwe ontwik kelingen in wielerland. „Boskamp be paalt wat een renner draagt welke schoenen, welke verzekeringen er af gesloten dienen te worden en bij welke maatschappijen. Gezien de financiële paragrafen in het contract is de mana ger erbij gebaat dat de renner zoveel mogelijk van ploeg wisselt met ronsel praktijken en dat soort zaken tot ge volg. Dat zie je nu al. Ik vind het een heel gevaarlijke ontwikkeling". De KNWU en verwante instituten als de WBW (vereniging voor beroeps wielrenners) bezinnen zich momenteel op tegenmaatregelen en een goed al ternatief. De sectie beroepswielrennen heeft een commissie in het leven geroe pen die tot doel heeft de overgang van amateurs naar profs gemakkelijker te laten verlopen. Zowel die commissie als de WBW weten niet hoe hard ze moeten waarschuwen tegen de prak tijken van mensen als Boskamp en Li- bregts. Commissielid Gerrie Knetemann: „Het is een nieuw verschijnsel, in de ze vorm. Wij lieten ons vroeger ook adviseren, door Peter Bonthuis bij voorbeeld. Maar hij vroeg dan tien procent van het contract dat hij af sloot en daarmee was de kous af." „Tegenwoordig gaat het veel verder. Boskamp laat zelfs junioren al teke nen, en amateurs. Ik begrijp niet dat ze erin trappen. Het is een soort mensen handel. En de sponsor interesseert het niks met wie hij praat, uit die hoek hoef je niks te verwachten. Die con tracten van Boskamp, die zijn zo een zijdig, het zijn net sluizen. En die ren ners van hem: heb je ze bij de uitslagen gezien? Nee? Gek hè. De vakbond, de WBW moet zich heel gauw heel sterk gaan maken en met een alternatief ko men." Dick Groeneweg, voorziter van de WBW (het wielerequivalent van de WCS bij de voetballers) geeft toe: „We hebben nog geen goed tegengif, maar binnen nu en veertien dagen komen we met een voorstel voor een nieuw be stuur dat van behoorlijk kaliber is. Met een meester in de rechten erin, met mensen die op het gebied van be lastingwetgeving alles weten. Zodat wijzelf straks hetzelfde pakket kunnen bieden als dat waarmee managers schermen, maar dan zonder erzelf be ter van te worden en zonder uitbui ting." Groeneweg weet waar de aantrek kingskracht van Boskamp vandaan komt: Hij is niet de enige die zo werkt, maar wel de grootste en de slechtste. De renners die bij hem teke nen, zijn jongens, die hij in zijn tijd als amateur- en juniorencoach van de KNWU heeft begeleid. Voor de cou reurs die zo met hem te maken hebben gehad, stond hij toen direct onder onze lieve heer. Dat is nu dus duidelijk an ders. Het is hemelschreiend wat er aan de hand is. Iemand die van een uitke Gerrie Knetemann: ik begrijp niet dat ze er in trappen. André Boskamp: we zijn niet op winst bejag uit. Gert Jacobs: nog onder contract bij Jan Raas, maar ook al onder contract bij André Boskamp ring leeft en nog gedeeltelijk door de KNWU betaald wordt als regeling na dat hij op non-actief is gesteld als bondscoach, en nu zo zit te wroeten. Hoe is dat mogelijk? Hetzelfde vraagt André Boskamp zich nu af. Hoe is het mogelijk dat 'men' zo over hem kan denken. „Ik dacht dat ik een afspraak had met de KNWU dat we eventuele problemen intern zou den bespreken. Ik vind het van weinig niveau getuigen de zaken nu via de media naar buiten te brengen. Het eni ge dat ik doe is tegemoet komen aan de wens van een groot aantal renners die zelf naar mij toe zijn gekomen. Ik voorzie in een behoefte, daar waar de KNWU en de vakbond een aantal za ken laten liggen. In mijn bureau parti ciperen ook een aantal advocaten. Op terminologieën als wurgcontracten en dergelijke ga ik niet eens in. Dat vind ik wel zo weinig niveau hebben. M'n ei gen zakken vullen, dat is wel het laat ste wat ik wil. Het gaat erom dat ik jon ge kerels op een goede manier begeleid in de professionele wielerwereld. En als de KNWU straks met een alterna tief komt, vind ik dat best, maar ze moeten niet denken mij daarmee weg te krijgen. Renners zullen de weg naar m'n bureau blijven vinden, omdat ik de zaken goed voor elkaar heb en ver trouwen geniet. Ze voelen zich happy bij me, er kloppen elke dag nog nieuwe coureurs aan, dus ik maak me geen zorgen over de toekomst". Over zijn eigen toekomstmogelijkhe den: ,Het is denkbaar dat ik er op ter mijn m'n brood mee kan verdienen, nu is het nog een kwestie van investe ren in tijd en geld. We bieden service, ook voor renners die willen dat we een totaal pakket met nevenactivitei ten voor hen samenstellen. Natuur lijk krijgen we daar wel iets voor, maar het is niet zo dat we op winstbe jag uitzijn. En in dit verband is het goed te weten dat elk contract in over leg met de renner wordt gemaakt. De overeenkomsten zijn gescreend door advocaten. We zijn de laatste die niet over het schrappen van een bepaalde clausule willen praten als een renner er achteraf spijt van heeft gekregen.' De eerste moet nog komen. Comé van Rijen zegt zich prima te voelen onder de zorgzame vleugels van André Bos kamp. „Ik ken hem al, van m'n junio- rentijd en heb altijd goed met hem overweg gekund. Een contract is het eigenlijk niet wat ik met hem heb, hij regelt gewoon m'n zaakjes. Drie jaar lang ja, daar heb ik wel voor getekend. Hoe meer hij eruit kan halen voor me, hoe beter het voor mij, maar ook voor hemzelf is. Het is toch geen bedoening als ikzelf alle ploegleiders moet vra gen of ze nog een plekje voor me heb ben. Bovendien: wat moet ik met Ita liaanse en Spaanse ploegleiders doen. Ik spreek geen woord over de grens. Over de overeenkomst met Boskamp maak ik me geen enkele zorg. Als hij met een ploeg aankomt die me niet zint, teken ik gewoon niet. Ik bepaal zelf waar ik rij. Als de KNWU proble men heeft met dit soort overeenkom sten, dan hadden ze er zelf maar iets op moeten vinden". De juridische kant van de medaille dan. Heiko van Staveren, gewezen top- hockeyër, mag voor deskundige door gaan op dit gebied. Hij is hoofddocent aan de Vrije Universiteit van Amster dam en gepromoveerd op het proef schrift 'Voetbalcontract op de grens van sportgebied en rechtsgebied'. Te gen contracten als die momenteel in de wielrennerij worden afgesloten, valt volgens hem maar moeilijk iets te doen, op dit moment. „Er is een ar- beidsbemiddelingswet uit 1931 maar die biedt weinig soelaas. Inter Foot ball is een keer voor de strafrechter ge daagd, maar wist onder de oude ar beidswetgeving uit te komen. Anders wordt het waarschijnlijk als de nieuwe wet er door is. Momenteel worden voorbereidingen getroffen voor een ar- beidsvoorzieningenwet. Het ziet er naar uit dat die volgend jaar al door de Kamer zal worden geloodst. Die wet komt er met name om dit soort activi teiten te verbieden, dat blijkt ook al uit de memorie van toelichting". Zoals in de voetballerij al jaren gebrui kelijk is, draait veel om de vraag: tot hoever kan het adviseurschap gaan? Van Staveren: „Want iedereen mag natuurlijk zijn eigen adviseur kiezen en betalen voor bewezen diensten. Ik zeg dan altijd: als een manager zich gaat opstellen als een impressario, dan gaat het verder dan een adviseur schap. Om daar paal en perk aan te stellen zullen de sportbonden eerst zelf verantwoordelijkheid moeten nemen en daarnaast moeten afwachten of de overheid hen straks helpt met de nieu we wetgeving. Het probleem met top sporters is dat ze zich over van alles en nog wat laten adviseren, maar dat ze zich niet laten adviseren over hun ad viseur. Ik snap wel dat mensen met sport bezig wilen zijn en niet met za ken, maar jongens als Cruijff, Gullit, maar ook Knetemann en Zoetemelk naar ik meen, hielden toch alles zelf in de peiling. Ik heb sterk het idee dat de zaak bij het wielrennen nu in een stroomversnelling is geraakt door het invoeren van de FICP-klassementen en het grote geld dat met de mondiali sering gepaard gaat. Dan zijn er altijd allerlei figuren die mee willen profite ren van zo'n ontwikkeling. En dat re sulteert dan in zaken waarvan je zegt: maatschappelijk kan dit eigenlijk niet, juridisch wel. Nog wel".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 23