PZC Pleidooi voor sluiten disco in Zoutelande Beperk gebruik van aantal polderwegen tot landbouwverkeer B en w Valkenisse trage uitvoering plannen verweten Zuidstraat moet weer in Westkapelle allure krijgen Domburg ziet nieuwe kansen voor plan Badhotel met Dorint Een dooie Kees de Jongen streek 18 DWANG GEMEENTE NIET MOGELIJK PVDA/PPR VALKENISSE: 'TE VEEL OP LANGE BAAN' Niet hard genoeg Zwembad BEMIDDELENDE ROL VRIJDAG 17 NOVEMBER 1989 Tafeltennis voor bedrijven moest deels uitgesteld Verkoop vismijn Breskens is niet aantrekkelijk ARNEMUIDEN MELISKERKE MIDDELBURG OOST-SOUBURG RITTHEM SEROOSKERKE(W) VLISSINGEN WESTKAPELLE ZOUTELANDE - Discotheek Jojo aan de Zoutelandse Smidsstraat moet als milieuhinderlijk bedrijf uit de dorps kern worden verwijderd. Hierdoor kan de onrust en overlast in de nachtelijke uren worden beperkt. Het SGP-raadslid A. Dommisse heeft hier donderdag tijdens de algemene be schouwingen in Valkenisse voor ge pleit. Het idee is niet nieuw. De nieuwste dis cotheek in Vlissingen, Cosmo, heeft bewust gekozen voor een lokatie op een bedrijventerrein, zodat de overlast tot een minimum blijft beperkt. Bur gemeester drs W. J. Plomp ziet geen mogelijkheden Jojo tot verhuizing te dwingen. „Het bedrijf is niet milieu hinderlijk. Het gebouw is bijvoorbeeld goed geisoleerd." Hij onderkent echter de problematiek. Naast regelgeving ziet hij ook mentaliteitsverandering als instrument om de discocriminali- teit aan te pakken. Onderzoek heeft uitgewezen dat de plaatselijke jeugd verantwoordelijk is voor 56 procent van het vandalisme. Het beschuldi gende vingertje mag daarom niet al leen naar de toeristen wijzen. „We gaan de rijkspolitie vragen met de jon gelui en hun ouders te spreken", aldus Plomp. De burgemeester maakte daarnaast enkele getroffen maatrege len bekend. De leeftijd om binnen te komen wordt opgeschroefd. Met de ei genaar is 2.00 uur als sluitingstijd afge sproken. Verder komt in de nieuwe APV (algemene politie verordening) een alcoholverbod voor op straat en wordt de mogelijkheid geschapen bij chronische verstoring van de openba re orde het sluitingsuur te vervroegen. Mevrouw L. Jakobsen-Huibregtse (PvdA/PPR) noemde vervroegde slui- A. Dommisse:.Disco Jojo in Zoutelan de is milieuhinderlijk. KOUDEKERKE - Een aantal wegen op het Walcherse platteland moet voor doorgaand verkeer worden afge sloten. Hiermee kunnen de kosten voor het onderhoud worden beperkt. De PvdA/PPR-fractie in de gemeente raad van Valkenisse heeft dit voorstel donderdag tijdens de algemene be schouwingen gelanceerd. Burgemees ter drs W. J. Plomp noemde het idee sympathiek, maar twijfelt aan de haalbaarheid. De PvdA/PPR vindt de kosten voor wegenonderhoud erg hoog oplopen. De gemeente is volgend jaar bijvoor beeld 400.000 gulden kwijt aan het Wegschap Walcheren. Door het ge bruik van sommige polderwegen te be perken tot landbouwverkeer, aanwo- nenden en fietsers wil de fractie de kos ten drukken. Ze denkt dat het ook voor de recreatie aantrekkelijk is. Plomp plaatste zijn vraagtekens bij de politieke haalbaarheid en de eventue le inpassing in het systeem van het wegschap. Hij zegde toe binnenkort met de fracties te overleggen over mo gelijkheden om de bijdrage aan het wegschap te verlagen. De PvdA/PPR verwijt het college een tweeslachtige houding ten opzicht van de kwaliteit van het Westerschel- dewater. Aan de ene kant wordt beke ken hoe de vervuiling van het water door België kan worden aangepakt. Aan de andere kant probeert Valke nisse de blauwe vlag te bemachtigen, omdat de kwaliteit van het zwemwa ter in de gemeente zo goed zou zijn. Plomp spreekt liever van een moedi ge en doortastende houding dan van een tweeslachtige. „Ons zwemwater is goed en dat willen we juist zo hou den. Bovendien worden bij toeken ning van de blauwe vlag ook voorzie ningen op het strand meegewogen." Het CDA sprak waardering uit voor de strijd van Plomp tegen Belgi/e, maar twijfelt aan de waarde. Fractievoorzit ter A. van Vlaanderen haalde het blad Binnenlands Bestuur aan, waarin over Plomps brief aan minister Van den Broek werd geschreven: „De inhoud is een mengeling van goedgelovigheid, MIDDELBURG - Vijf van de negen wedstrijden voor de competitie van de Walcherse Bedrijfs Tafeltennis Vereniging (WBTV) zijn woensdag avond uitgesteld. Competitieleider Hans Wooninck kreeg overigens van geen der teams het excuus 'sorry, maar ik kijk liever voetbal'. Over werk en een plotseling ingelaste cur susavond waren de meest voorko mende 'argumenten' om uitstel te vra gen. „Aan die positieve redenen geef ik graag mijn medewerking tot uit stel", licht Wooninck toch wel wat te leurgesteld toe. In de eerste klas heeft Gieterij I, door een 7-3 overwinning op De Voogd, de leiding overgenomen van PZEM. De Gieterij-formatie heeft echter wel een wedstrijd meer gespeeld dan de con currentie. In de tweede klas zijn Meulenberg en Madi I een plaatsje gezakt in de rang schikking. Meulenberg liep een 7-3 ver lies op tegen PNL II en Madi I verloor met dezelfde cijfers van PPN. In de derde klas pakte Havenschap met een 10-0 zege op Hogeschool de lei ding over van Meppers. De stand, eerste klas: 1 Gieterij I 4-26, 2 PZEM 3-24, 3 De Voogd 3-18, 4 Middelburg I 3-14, 5 PNL 13-14, 6 Basco I 3-14, 7 CBBZ 2-6, 8 Administratiekantoor Lansu 3-4. Tweede klas: 1 Middelburg II3-26, 2 PPN 4- 26, 3 Amor 3-20, 4 PNL II 4-16, 5 Provincie 3- 15, 6 Meulenberg 4-15, 7 Madi 14-13, 8 Giete rij II3-9. Derde klas: 1 Havenschap 5-40, 2 Meppers 4-31,3 Geschiere Wattel 4-26,4 ETB Zeeland 4-23, 5 Basco II 4-19, 6 Hogeschool 5-19, 7 Middelburg III4-11,8 Madi II4-1. Het wedstrijdprogramma voor woensdag 22 november, derde klas: Basco II - Geschiere WattelMeppers - ETB Zeeland, Madi II - Middelburg III. schoolmeesterij en hypocrisie, maar wel leuk." De burgemeester is echter van plan een groter draagvlak (provin cie, andere gemeenten, milieubewe ging) te zoeken en vervolgens de juridi sche strijd aan te binden. ting een slecht middel. „Het is beter om het sluitingsuur vrij te laten, want dan komen de discogangers druppels gewijs naar buiten en zorgen ze voor minder overlast." Plomp deelt die me ning niet. Hij noemde Domburg als ge meente die is teruggekomen op dat vrije sluitingsuur. „Het risico is groot dat er dan geen enkele nachtrust in Zoutelande meer mogelijk is." OOSTBURG - Is het nodig dat de vis mijn in Breskens in handen blijft van de gemeente? Die vraag stelde het CDA-raadslid L. Cuelenaere donder dag tijdens de raadsvergadering in Oostburg. Het raadslid vond dat de mogelijkheden bekeken moeten wor den het complex af te stoten voordat er aanpassingen plaatsvinden. Wethouder J. Thomaes reageerde ver baasd op het voorstel. „Als er aanpas singen aan het Ledeltheater moeten plaatsvinden, dan praten wij toch ook niet over verkoop", zei hij. Thomaes verklaarde dat het college zelf ook aan de mogelijkheid tot ver koop heeft gedacht. „Maar financieel maakt het niets uit. Het zou alleen een belemmering opleveren voor het be drijf', aldus de wethouder. „Ik kon toch niet weten dat u daar zelf al over gedacht had. Het was maar een idee", verontschuldigde Cuelenaere zich. Ook de brief die mevrouw J. Casteleijn uit Zuidzande aan het college heeft ge schreven over het vernieuwen van de speeltuin in haar woonplaats kwam aan de orde. De raad was ontevreden over het antwoord (dat vernielingen aan de toestellen zouden zijn ge pleegd) van het college. Nu werd dui delijk dat door de ligging van de speel plaats weinig sociale controle bestaat. De gemeente zal bekijken of er duurza me en onderhoudsarme speelwerktui- gen geplaatst kunnen worden, zoals in IJzendijke. KOUDEKERKE - Het college van b en w in Valkenisse maakt veel plan nen, maar voert er weinig uit. Die kri tiek spuide de PvdA/PPR-fractie don derdag tijdens de algemene beschou wingen in de gemeenteraad. Ze sprak van onevenwichtigheid, omdat nu aan het einde van de raadsperiode op eens heel veel moet worden gereali seerd. „Die voortvarendheid hebben we al die tijd daarvoor gemist. Alleen voor de kampeerboeren werd slagvaardig opgetreden", stelde frac tievoorzitter mevrouw L. Jakobsen- Huibregtse. Het SGP-raadslid A. Dommisse on derschreef de kritiek dat tot voor kort veel plannen op de lange baan zijn.ge schoven. De WD concludeerde dat het college ineens heel hard van stapel loopt. Voor komend jaar heeft het col lege onder meer de herinrichting van de Zoutelandse Langstraat, de ver bouw van het gemeentehuis en de re constructie van het Dorpsplein in Koudekerke op de rol staan. Burge meester drs W. J. Plomp legde de kri tiek naast zich neer. „De voorberei ding duurt lang", zei hij. „Bovendien hebben b en w niet alles in de hand. Maar beter plannen op de lange ter mijn dan helemaal geen plannen." Als voorbeeld haalde Plomp de Bea- trixlaan in Koudekerke aan. De ge meente heeft al jaren plannen voor wo ningbouw op het terrein waar tuin- dersbedrijf Kesteloo is gevestigd. De eigenaar wilde de grond echter niet verkopen. Toen Valkenisse wilde ont- De Zuidstraat in Westkapelle ter hoogte van de vuurtoren. eigenen, gaf de eigenaar te kennen het terrein zelf te willen ontwikkelen voor de woningbouw. Hierdoor verstreken jaren. Plomp had echter goed nieuws voor de raad. Hij heeft vorige week te horen gekregen dat de pachter de grond november 1990 kaal oplevert, zodat met woningbouw kan worden begonnen. De gebroeders Kesteloo krijgen een ander bedrijfsterrein naast de kassen aan de overkant van de Mid delburgsestraat. Zowel de VVD- als de CDA-fractie hadden het college even daarvoor nog bekritiseerd omdat het niet hard ge noeg aan het plan Beatrixlaan zou hebben gewerkt. A. van Vlaanderen (CDA): „In verleden is niet geluisterd naar onze raad om veel meer spoed achter het plan te zetten." De wijze van financieren van de Langs traat, het Dorpsplein en de verbouw van de secretarie werd onder druk van de voltallige raad gewijzigd. Voor vol gendjaar wordt slechts de helft van de geraamde kosten beschikbaar gesteld. Voor het voorstel om de drie posten voorlopig af te voeren voelde het colle ge niets, omdat daarmee de ontwikke ling van de projecten zou stagneren. De raad maakte het voorbehoud dat er een goede dekking moet zijn voordat groen licht wordt gegeven aan be schikbaarstelling van het gehele kre diet. WESTKAPELLE - De Zuidstraat in Westkapelle krijgt volgend jaar de volle aandacht van het gemeentebe stuur. De bocht bij de vuurtoren wordt verkeersveiliger gemaakt, de leegstand van woningen wordt be streden en een aantal huizen wordt geïsoleerd tegen geluidoverlast. Het gedeelte tussen de Markt en de Koe straat wordt momenteel opnieuw in gericht. De Zuidstraat moet weer de allure krijgen van Westkappels hoofdstraat. De entree van het dorp bij de vuurto ren is gevaarlijk. Vooral fietsers ko men in de bocht bij de vuurtoren in de verdrukking. De gemeente stelt in 1990 een plan op voor reconstructie. Ook de aansluitingen met de Kerke- weg en het Noordkerkepad gaan op de schop. Een herbestrating van de Zuid straat tot het Dreef] e wordt eveneens noodzakelijk geacht. De provincie stelt voor het aanpakken van de bocht uit de knelpuntenpot stads- en dorps vernieuwing 40.000 gulden beschik baar. Het werk moet volgend jaar wor den uitgevoerd. In de begeleidingsbrief bij de begro ting 1990 valt verder te lezen dat plan nen worden ontwikkeld voor sanering van het oostelijk deel van de Zuid straat. Hierbij wordt gedacht aan te rugdringen van de leegstand en het aantal recreatiewoningen. De gemeen te wil extra subsidies voor woningver betering toekennen. In het uiterste ge val wil ze zelf woningen aankopen en verbeteren. Ook hiervoor heeft het provinciaal bestuur een extra subsidie van 40.000 gulden toegezegd. Vanwege het drukke verkeer in de Zuidstraat is de geluidbelasting van een aantal woningen hoger dan is toe gestaan. Dit is gebleken uit een akoes tisch onderzoek van de Provinciale Geluidhinderdienst. In overleg met de bewoners wordt volgend jaar begon nen met isolatie. Provinciale Water staat verstrekt voor de eerste fase een subsidie van 100.000 gulden. B en w van Westkapelle proberen de kosten voor de gemeente op nul te houden. Het zwembad op het sportterrein baart het college zorgen. De instand houding van het instructiebad vergt in de ogen van b en w grote offers. Ze zullen zich na afloop van het zwemsei- zoen nader bezinnen over de toekomst van het bad. De mogelijkheid wordt onderzocht om het schoolzwemmen elders te laten plaatsvinden. De gemeente koopt twee abri's aan de Grindweg van de firma Alrecon. Gede puteerde Staten hebben de gemeente gemaand de reclame van de bushokjes langs de provinciale weg naar Zoute lande te verwijderen. De levensgrote reclame zou de verkeersveiligheid be dreigen. Alrecon exploiteert abri's met de reclame-opbrengsten. Omdat dit niet langer is toegestaan, moet West kapelle de bushokjes aankopen en voortaan onderhouden. De kosten hiervoor worden geschat op 16.000 gul den. DOMBURG - De gemeente Domburg wil de BAM, eigenaresse van de puin hopen van het Badhotel, en Dorint weer bij elkaar te brengen nu de Duit se hotelketen de wens uitgesproken heeft een hotel in Domburg te exploi teren samen met het Hof Domburg en de Camping Domburg. Dorint is zelf niet actief bezig een partner te zoe ken, maar heeft zijn wens bekend ge maakt en wacht nu af wat voor reac ties er komen. Een overeenkomst tussen Dorint en de BAM over de ontwikkeling van het Badhotel tot een hotel met apparte menten liep eerder op niets uit. Er bleek te weinig belangstelling voor de luxe-appartementen, die verkocht moesten worden om het geheel exploi tabel te maken. Deze zomer verbrak Dorint het contract met de BAM om dat het project in een impasse was ge raakt en het de organisatie allemaal te lang ging duren. B. Noyons van Dorint heeft de BAM nu niet opnieuw gebeld. Dat is hij voorlopig ook niet van plan, maar het Badhotel wordt door Dorint als mogelijkheid niet uitgesloten. Ook de BAM zal de telefoon niet on- middelijk grijpen om contact op te ne men met Dorint. C. van der Wal van de BAM staat niet te trappelen van en thousiasme om nu opnieuw met de Duitse recreatieketen in zee te gaan. „Voor ons is er in de situatie niets ver anderd", zegt hij. „Zakelijk hebben wij niets met Dorint te maken." Van der Wal zegt dat het plan voor het Badho tel wat zijn organisatie betreft nog steeds in een impasse zit. Er is weinig anders mogelijk op de lokatie Badho tel dan het plan dat werd ontwikkeld en dat bleek niet levensvatbaar. Van der Wal geeft wel aan dat het niet uitgesloten is dat er alsnog openingen kunnen komen omdat bij het verstrij ken van de tijd de markt, financiers en de politiek kunnen veranderen. „Het ontwikkelen van een dergelijke pro ject is een zeer complexe aangelegen heid", zegt hij. Van der Wal geeft wel voorzichtig toe dat de zaken van Do rint in Domburg misschien een prikkel zouden kunnen zijn om veranderingen in de situatie op gang te brengen. Mo menteel is er voor de BAM echter geen Om het ophalen van huisvuil te kun nen dekken, wordt de afvalstoffenhef fing volgend jaar weer met tien gulden verhoogd. De tarieven van alle andere gemeentelijke rechten en belastingen worden trendmatig met twee procent verhoogd. Alleen voor de toeristenbe lasting wordt een uitzondering ge maakt. De inwoners van Westkapelle zullen in 1990 voor het eerst wat mer ken van de jumelage met het West- duitse Reinhardshagen. Naast uitwis selingen op bestuurlijk niveau worden ook de verenigingen erbij betrokken. Afgelopen jaar zijn veel bomen op de begraafplaats achter de vuurtoren ge rooid. Het bomenbestand heeft veel te lijden gehad van de iepziekte. B en w denken erover alle iepen aan de kant van de Prelaatweg te verwijderen en te vervangen door andere bomen. Ze ach ten het verstandig om de vervanging over een aantal jaren uit te smeren, zo dat geen kaalslag op de begraafplaats ontstaat. De gemeenteraad van West kapelle geeft donderdag 30 november zijn oordeel over de beleidsvoorne mens voor volgend jaar. Vrouwenbond - De afdeling Arne- muiden van de Nederlandse Christen Vrouwenbond (NCVB) vergadert dins dag in het plaatselijke verenigingsge bouw De Arne. Mevrouw A. Oerle ver telt over het werk van de Nierstich ting. De bijeenkomst begint om 20 uur. Verkoping - Vrouwenvereniging De Kandelaar houdt zaterdag 25 no vember een verkoping in de zalen bij de kerk van de Gereformeerde Ge meente in Meliskerke. Te koop zijn on der meer handwerken, sokken, gebak, babbelaars, bloemen, boeken, speel goed en nog vele andere zaken. De ver koping wordt gehouden van 14.30 tot 16.30 uur. Bazaar - De Stichting Vrije School Zeeland houdt zaterdag van 10 tot 14 uur haar jaarlijkse bazaar in het schoolgebouw aan de W. Arondeus- straat 59 in Middelburg. Er wordt speelgoed verkocht dat, door ouders, van uitsluitend natuurlijk materiaal is vervaardigd. Ook is er kinderkleding te koop. De boekentafel is voorzien van een speciaal voor de bazaar aange kocht assortiment. Voor de kinderen zijn er poppenkastvoorstellingen, een verrassing bij de pottenbakker en een huisje van Hans en Grietje. Ook is een deel van de school herschapen in een café/restaurant en staat er een rad van avontuur opgesteld. Natuurvereniging - De Natuur- vereniging Walcheren van de KNNV houdt zaterdag, onder leiding van me vrouw Duindam en de heer Van de Vrie, een excursie langs het gemeente lijk groen in Middelburg. Belangstel lenden moeten zich om 14.00 uur ver zamelen bij de ingang van het bolwerk op de Seisbuitenbrug. Hout- en Bouwbond CNV - De afdeling Middelburg van de Hout- en Bouwbond CNV houdt donderdag 30 november een ledenvergadering in ge bouw De Schakel. Districtsbestuurder T. van Rijssel houdt een inleiding over de belangrijkste veranderingen in het belastingstelsel per 1 januari. Ook worden enkele jubilarissen gehuldigd. De bijeenkomst begint om 20 uur. Lezing - H. P. van Manen houdt van daag, vrijdag, in de Stadsschouwburg in Middelburg een lezing over het le ven en werk van Rudolf Steiner. De le zing begint om 20.00 uur. Reünie - Het Muziek- en Majoret- tenkorps van de Middelburgse Turn vereniging 1969 viert zaterdag 25 no vember het 20-jarig bestaan met een reünie voor alle leden en oud-leden in de Concert- en Gehoorzaal aan de Sin gelstraat. Deze reünie, waarop ook de partners welkom zijn, begint om 20.00 uur. Voor de muziek zorgt het dansor- kest Stardust. Het muziekkorps van MTV '69 komt morgen (zaterdag) in ac tie tijdens de intocht van Sint Nicolaas in Middelburg. Wereldwinkel - De Wereldwinkel in de Kanaalstraat in Oost-Souburg houdt woensdag 22 november een open dag. Veel artikelen uit de na jaarscatalogus van SOS Wereldhandel kunnen worden bezichtigd en/of ge kocht. Ook wordt er zuivere koffie ge schonken. Via de produkten van SOS Wereldhandel worden ambachtslie den en coöperaties in Derde-Wereld- laüden aan een inkomen geholpen en worden nieuwe gemeenschapsprojec ten bekostigd. De Wereldwinkel is woensdag vanaf 10 uur toegankelijk. Burgerlijke stand MIDDELBURG Geboren: Jacob B. zvK. F. KooleenP S. Murre; Steven, zv L. G. Hagemanen D. vd Leer. Ondertrouwd: J. Waanders, 21 jr. enC M. Chermanne, 20 jr.; D. A. Beunis,2 jr. en J. W. Leijnse, 27 jr. Getrouwd: C. M. Kuzee, 41 jr. en M. M. Arends, 32 jr.; J. L. den Boeft, 31 jr. en C. M. Leenaarts, 25 jr.; J. M. Wisse,24jr en M. J. Reijnhout, 24 jr.; E. G. Kiljan, 31 jr. en G. W. Bolier, 24 jr.; P. F. Dek ker, 26 jr. en T. Stuij, 21 jr. Overleden: L. Provoost, 71 jr. gehg, met J. vd Hage; N. Mainake, 49 jr. evA. Thenü; C. K. van Waarde, 80 jr.; E. Job- se, 88 jr. geh gew met L. Bastiaanse; G Visschers, 88 jr. geh gew met M. Dörr: C. P. de Jonge, 41 jr. ev M. C. Don;j Roth, 58 jr. ev S. M. L. Maas; H. A. Ver- meule, 66 jr. ev C. C. T. Wieleman; A. j Platteeuw, 94 jr. geh gew met D. i Leenhouts. VLISSINGEN Geboren: Sven Hamoen; Wendy Pe ters; Cincy Mulder; Dewi N. van i Waeter; Ralf Dourlein; Wesley Weg man; Miriam H. van den Hoven. Getrouwd: F. M. Wout, 32 jr. en K. ff de Geus, 37 jr.ChrM. Brown, 31 jr. e I. Triempont, 37 jr. Overleden: D. C. Vree, 69 jr.; J. c. Crucq geb. Feitsma, 99 jr.; W. H. Stibbe geb. Schot, 82 jr. Concert - De brassband ONDA i Ritthem geeft zondag een concert in de Nederlands hervormde kerk in Rit them. De aanvang is om 19.30 uur. On der leiding van Rinus Kramer speelt de band onder meer 'In Somerset' van Harvey en 'Jakeway' en 'The Freeman of al Guild' van W. Ligtenberg werken zal ONDA ook uitvoeren op het concours van de Koninklijke Ne derlandse Federatie voor Muziekver enigingen, dat aan het eind van i maand wordt gehouden in 's-Herto genbosch. Vrouwenclub - De Christelijke Vrouwenclub in Ritthem viert donder dag 23 november het Sint-Nicolaas- feest tijdens de maandelijkse bijeen komst in de consistorie van de Neder lands hervormde kerk. De aanvang is om 19.30 uur. Vrouwenbond - De afdeling Se rooskerke van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond (NCVB) vergaden woensdag in dorpshuis De Zandput M. van der Veer uit Zierikzee spreekt over zangers en voorzangers in de kerk vroeger en nu. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. Afsluiting - De Poortersweg bij het Vlissingse woonwagencentrum Ds Windhoek is maandag en dinsdag we gens asfalteringswerkzaamheden af gesloten voor gemotoriseerd verkeer. Verkeer in de richting Vlissingen/Sou- burg kan het beste gebruik maken var de Visodeweg/Deinsvlietweg. Gevonden voorwerpen - Bij de gemeentepolitie in Vlissingen zijn in de periode van 8 tot 15 november de volgende voorwerpen aangegeven: half leesbrilletje, leesbril in bruine koker, bril met goudkleurig montuur, klein mode! bril met metaalkleurig montuur, envelo] met inhoud, witte helm, dameshorloge, har gertje voor een ketting, ring en diverse sleu tels. Bij het dierenasiel in Vlissingen zijn in de zelfde periode een cyperse kater en een kiek cypers katje aangegeven. Hengelsport - De hengelsportver eniging 'Westkapelle' hield de tiende viswedstrijd voor het clubkampioen- schap bij 'Het Kustlicht'. De 53 deelne mers vingen 40 boven- en 34 onder maatse vissen. De uitslag: senioren: 1 A. van Sighem 5 vissen, 1364 punten, 2 Jaap Minderhoud 2 vissen, S punten, 3 A. Peene 1 vis, 777 punten, 4 J,i de Witte 2 vissen, 766 punten, 5 I. Verburg' vissen, 694 punten, 6 H. Lievense 5 visset 682 punten, 7 Marco Verburg 4 vissen, punten, 8 K. van Tatenhove 2 punten. I punten, 9 J. Peene 3 vissen, 623 punten, 10F de Hoop 3 vissen, 406 punten. Jeugd: 1 Maf co Verburg, 2 Thijs Peene 1 vis, 280 punter: De volgende wedstrijd is zondag 3 decern!*: van 10.00 tot 13.15 uur bij 'Het Kustlicht e Westkapelle. aanleiding aan te nemen dat er iets veranderd is, zegt hij. Burgemeester H. Hietkamp van Dom burg is de enige die wel graag de tele foon wil grijpen over de kwestie Bad hotel. Na het ondertekenen van het contract tussen de Stichting Bad- plaatsbelangen en Dorint gaat hij de partijen weer benaderen. Domburg zou graag zien dat de Badhotelpuin hoop wordt herschapen in een gere nommeerd hotel en Dorint als exploi tant daarin is een andere wens. „Wij zullen ons inspannen om tot een goede oplossing te komen. Mogelijk blijken de eisen van beide partijen on verenigbaar en moet er naar een ander hotel worden gezocht, maar de ge meente wil een actieve rol spelen om de partijen weer bij elkaar te brengen." Op de vraag of de gemeente ook wat wil veranderen aan de hoge eisen die zij aan de bebouwing van het Badho telterrein stelt, wil Hietkamp nog geen antwoord geven. /.Daarvoor is het nog te vroeg. Dat is ook een zaak van de gemeenteraad." TERNEUZEN, ZUIDLANDTHEA- TER 'Kees de Jongen', toneelbewerking van Theo Thijssens gelijknamige roman, door hét Mechels Miniatuur Teater met Jan Lauwers en Geert Defour onder regie van Christiaan Nortier. In het trappenhuis tussen de Pe trus Hondiusschool en het Zuid- landtheater hangt een reproductie van een schilderij, een impressie van een Amsterdams grachtje, in 1880 of in 1900, tijdens een winter. Die paar penseelstreken (ze konden van Breitner zijn) vertelden - aan wie er gisteravond langsliep en er oog voor had - honderd keer meer over Amsterdam aan het eind van de negentiende eeuw dan het hele toneelstuk 'Kees de Jongen' dat in dezelfde periode in Amsterdam is gesitueerd en dat gisteravond in het Zuidlandtheater werd opge voerd. De vijftien acteurs en actrices van het Mechels Miniatuur Teater (MMT) die de roman van onderwij zer/kamerlid Theo Thijssen naspeel den, bleken niet in staat de redelijk gevulde Zuidlandzaal een ook maar in de verte gelijkend beeld van dit Amsterdam te tonen. Terwijl de jon gen Kees Bakels, elf of twaalf jaar, zijn o zo herkenbare jongensbestaan in deze evenzo herkenbare stad leidt, heeft niemand uit Mechelen en ook de regisseur Christiaan Nortier uit Groningen of de decorbouwer zich maar een moment laten leiden door de werkelijkheid van Amster dam of de ziel van de, zoals Simon Carmiggelt die noemt, bona fide jon gen Kees Bakels. Zoon van een schoenwinkelier in de Jordaan, ver liefd op Rosa Overbeek, van plan om de wereld te veroveren en daar na Rosa. i Het decor was véél te sober. Een soort staatsietrap en twee witte pa nelen met wat gaten. Het lijkt alsof dit triplex ook nog een keer gebruikt moet worden voor 'De koopman van Venetië' of voor een willekeurig an dere stad die dit Mechelse theater gezelschap in zijn toekomstig reper toire wil bezoeken. Die verkeerde zuinigheid werd niet goedgemaakt door de spelers. De hogelijk gerespecteerde vader, ge speeld door Manu Verreth, lijkt van geen kant op de tbc-lijder die hij moet zijn, maar op een luie, schreeu werige alcoholist. En de school meester (Luc Springuel) is niet het ideaal dat Thijssen van een goede schoolmeester had, maar een fatje in jaquet met pommade in het haar. Kees zelf, door Gerben Hellinga des tijds bij het bewerken van deze ro man in 1970 gesplitst in twee ac teurs, nam vele gedaanten aan en geen daarvan was bevredigend. Jan Lauwers speelde de 'werkelijke' Kees, de jongen die zijn best doet op school en Geert Defour, die meestal pal achter Lauwers stond, was de uitbeelding van Kees' gevoels- en gedachtenleven. Handig bedacht van Hellinga, want daardoor kon hij zowel de dialogen uit het boek als de gedachten (en vooral de typerende maar aandoenlijke jongensdromen van Kees), kwijtraken in spelende personages. Hij vermeed daarmee de ouderwetse 'terzijdes' ter toelich ting. Maar wat doen deze Lauwers en Defour met deze mogelijkheid die ene Kees alsmaar binnenstebuiten te keren? Alles en niets. Kees, wie het boek heeft gelezen mag hem door en door leren kennen, werd gis teravond in Terneuzen afwisselend vanalles. Pinokkio (althans het stemmetje), Jules Deelder (het pro fiel en het kapsel), Gilbert O'Sulli van (de pet en de bretels), Hector (de sulligheid van Urbanus), Franccois Glorieux (een mens van goede wil), Woutertje Pieterse (diens jongens ziel), Oliver Twist (diens armoe) en Pietje Bell (diens belevenissen), dat zijn nog maar enkele, stereotype figuren waarnaar Kees in het Zuid landtheater is gemodelleerd. Kees was dus bijelkaar niets. En zelfs Lauwers, die bewonderenswaardig de onhandige motoriek van een elf jarigejongen nabootste, heeft Thijs- sen's oogappel te weinig op waarde geschat. De opmerkingsgave voor eigen en andermans drijfveren en tekortko mingen die Thijssen Kees toedicht- ontbreekt in deze gespeelde Kees, Thijssens Kees is intelligent en stapt 'de boze wereld' zo volwassen als hij maar kan tegemoet. De Kees van Nortier en diens MMT ziet er maar dom uit en lijkt een huilebalk. Het was gisteravond geen 'jongen van Jan de Wit' met zijn zwakke plekken, die Thijssen voor ogen h maar een overgevoelig moeders kindje dat zo nu en dan stoer doet Dit was 'een dooie Kees', om in het taalgebruik van Thijssen te blijven. Overigens was het publiek in Ter- neuzen (de zaal was zelfs redelijk ge vuld) enthousiast over het gebode- ne, maar dat hoeft geen maatstaf te zijn. De Middelburgse schouwburg; bezoekers mogen dinsdag 23 januari een oordeel vellen. Joost van Leeuwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 18