PZC I Geweld in café Koewacht bestraft met 600 gulden Bus Museum Zeeland legt de laatste hand aan museumbus oto van bioloog it Kapelle maakt ans op prijs provincie ONINGBOUW IN OTHENE POLDER VRIJDAG 17 NOVEMBER 1989 urks-Nederlandse vereniging opent jen nieuw honk AANLEIDING: AFKNIPPEN HAAR Kloppartij Indringer steelt 1000 uit woning in Wemeldinge Stroperij Regenboog Dertig leden Tweede huis Havengeld Vaart erneuzen mikt op stadsuitbreiding TERNEUZEN - De planologen van de gemeente Terneuzen maken zich op voor 'de sprong' over de Otheense Kreek. Om- lat over twee tot drie jaar in de huidige bestemmingsplannen le bouwgrond voor met name woningen van het type twee-on- ler-één-kap en voor bungalows op is, moeten nieuwe plannen tvorden ontwikkeld. De sprong over de Kreek is daarbij onver mijdelijk. B en w hebben opdracht gegeven de planvoorberei- ling te starten voor een nieuw woongebied pal achter de ücheldedijk in de Nieuw Othene Polder. [n het gebied, tussen verpleeghuis Ter Schorre en Het Schelpenhoekje, is :uimte voor zo'n 400 woningen. Over Brie jaar kan, als alles volgens plan rerloopt, met de bouw van de eerste woningen worden begonnen. Wethou- ier W. Gosselaar (volkshuisvesting en •uimtelijke ordening): „Qua omvang In capaciteit is de nieuwe woonwijk te ergelijken met de wijk Oude Vaart oord, ook ongeveer 20 hectare groot, pet bouwrijpmaken van die wijk heeft p totaal ongeveer 20 miljoen gulden ;ekost." olitiek Terneuzen praat al jaren over ,e stadsuitbreiding, oostelijk van de theense Kreek. In 1981 leidden uitge breide studies tot een nota, waarin de uitbreidingsplannen waren uitge werkt. Ook toen al lag het in de bedoe- Rng de uitbreiding in fasen te laten Berlopen, te beginnen achter de zee- Bijk en in een later stadium in het ge- Bied tussen de buurtschap Othene en Be oost-west-verbinding Terhole-Drie- Begen. Gosselaar: „In het recente ver fden is al voor ongeveer 450.000 gul- en aan onderzoek verricht. Veel on- ^IIDDELBURG - De Turks-Neder- andse sociaal-culturele vereniging (TNSKV) opent zaterdag 25 november }m 15.00 uur haar nieuwe vereni gingsgebouw aan de Nassaulaan in jgtliddclburg. De vereniging viert het jjfetrekken van het nieuwe gebouw act een avondvullend programma lat speciaal gewijd is aan de jonge- ■en. r feestavond begint om 19.00 uur in Jet ontmoetingscentrum Dauwendae- k in Middelburg. Tot middernacht tre den folkloregroepen, een Turkse zan- Eferes en danseres, dansgroep The |gweet Aloha's en theatergroep Mavi f oncuk op. derzoek is er nu dan ook niet meer no dig. We hebben besloten nu met de voorbereidingen te beginnen omdat de bestemmingsplanprocedures al bij al ruim twee jaar in beslag nemen. We moéten nu wel beginnen willen we straks over voldoende bouwgrond kunnen beschikken." B en w hebben de knoop doorgehakt naar aanleiding van de uitkomsten van een onderzoekje naar de huidige en toekomstige situatie op de bouw markt. In de huursector worden de ko mende jaren geen problemen ver wacht. Er is een gemiddelde leegstand van 2,7 procent en daarin komt nauwe lijks verandering. Wat bungalowbouw betreft zou de gemeente nog een jaar of zes voort kunnen. Gosselaar: „We heb ben het gebied dat is vrijgekomen na de sloop van het Julianaziekenhuis en bejaardenhuis Scheldeoord, het plan De Kraag en het Zuiderpark, na de herschikking van de sportvelden. Valt dat laatste gebied om de een of andere reden weg, dan hebben we nog vol doende bouwgrond om het in die sec tor twee tot drie jaar uit te zingen." Maar hèt probleem vormt de bouw grond voor woningen van bet type twee-onder-één-kap. Gosselaar: „Dat soort woningen wordt nu volop ge bouwd in het plan St Anna. We ver wachten dat dat plangebied in 1992 vol is. En dan moet er dus nieuwe bouwgrond beschikbaar zijn." De nieuwe wijk wordt nog niet, zoals jaren geleden de bedoeling was, ont sloten door middel van eert rotonde bij verpleeghuis Ter Schorre en een weg over de afwateringssluis net achter de zeedijk. Gosselaar meent dat een der gelijke ontsluiting pas echt nodig is, wanneer ook andere fasen van de oostelijke uitbreiding zijn verwezen lijkt. Hij verwacht dat pas over zeven jaar behoefte zal bestaan aan een tweede bouwfase. B en w hebben trouwens ook besloten een onderzoek te laten verrichten naar recreatieve ontwikkelingen aan de oostelijke oever van de Otheense Kreek. Daarvoor was een paar jaar ge leden al 50.000 gulden gereserveerd. Wethouder Gosselaar: „Ik wil daar verder niet op vooruitlopen, maar het college staat wel op het standpunt dat de landschappelijke waarde van dat gebied niet mag worden aangetast. Er komt op die plaats dus geen bebou wing." De verschillende raadscommissies worden in de loop van december uitge breid geinformeerd over de voorne mens van b en w. De Nieuwe Othene Polder: plaats voor ongeveer 400 ivoningen. MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft de 30-jarige I. M. H. en de 21-jarige K. A. L. uit Koewacht beiden tot een maand voorwaardelij ke gevangenisstraf en 600 gulden boe te veroordeeld voor openlijke ge weldpleging. Zij tuigden in een plaat selijk café zonder enige aanleiding twee bezoekers af. H. begon met de moeilijkheden door in het café verschillende mensen een stuk van hun haar af te knippen. Om hem daarmee op te laten houden bood een cafégast zich als slachtoffer aan in de hoop dat hij anderen met rust zou laten. Het aanbod werd echter beant woord met klappen. H. stompte het slachtoffer en diens broer tegen het hoofd, daarbij geholpen door L. Eén van hen liep een flinke snee in het ge zicht op en zijn kunstgebit brak door midden. Op de zitting verklaarde H. niets ge daan te hebben en L. zei dat hij alleen maar had geprobeerd de vechtenden te scheiden. Politierechter mr G. H. Nomes herinnerde H. eraan dat hij het slachtoffer geld had geboden als er geen aangifte zou worden gedaan. H. antwoordde dat hij zich alleen bereid had getoond om de schade aan het ge bit te vergoeden, maar dat hij er nooit meer iets van had gehoord. Het vonnis was conform de eis. C. E. F. S. (21) en M. de J. (19) uit Hal steren stonden terecht voor het ple gen van openlijk geweld in Tholen. Zij maakten deel uit van een groepje van een man of tien dat 8 augustus drie jongens in de leeftijd van 16 tot 18 jaar in elkaar sloeg. Aanleiding voor de kloppartij was het feit dat één van hun makkers in Tholen een klap had opgelopen. Hij mobiliseerde zijn vrienden om de Tholenaren een lesje te leren. De jongelui uit Halsteren reden met twee auto's naar het stadje en vonden hun tegenstanders op de Zoekweg en de Molenvlietsedijk. Zij stopten en stormden onmiddellijk met knuppels en andere handwapens op hen af. Eén lid van de groep bewerkte een Thole- naar met wurgstokjes, een ander beuk te met een bromfietshelm op de jonge lui in. Officier van justitie mr J. J. A. Groen WEMELDINGE - Een man die zich on der valse voorwendsels in een woning in Wemeldinge drong heeft daar ruim duizend gulden gestolen. Woensdag middag belde de man aan. Hij vertel de dat een gaslek was geconstateerd en de mogelijkheid bestond voor een ontploffing, waarvoor hij nu de zaak kwam controleren. Hij keek wat rond bij de ketel van de centrale verwarming en presenteerde de bewoonster voor zijn diensten een rekening van 162. De bewoonster nam 100 uit een laatje en haalde 62 uit de keuken. Toen de man verdwe nen was, miste de bewoonster nog dui zend gulden plus wat kleingeld uit het laatje. Het signalement van de man is: plus minus 40 jaar, lang, zwart slonzig haar en een vrij groot postuur. De politie verzoekt personen die nadere inlich tingen kunnen geven zich met haar in verbinding te stellen. Tevens waar schuwt ze voor dergelijke praktijken. merkte op dat de wraakactie volslagen ten onrechte was geweest. De Halster- se jongen had weliswaar een klap ge kregen, maar pas nadat hij de eerste had uitgedeeld. „Daarmee had de zaak afgedaan moeten zijn", vond mi- Groen. Zijn eis was twee weken voor waardelijk en 400 gulden boete. Mr No- mes vonniste conform. De 28-jarige A. H. uit Oirschot kreeg vier weken voorwaardelijk en 500 gulden boete opgelegd voor illegaal vuurwapenbezit en stroperij. G. F. van E. (29) uit Eindhoven werd bij verstek tot een week hechtenis, drie weken gevangenisstraf voorwaarde lijk en 600 gulden veroordeeld voor dezelfde feiten. Zij waren samen met nog een Eindho- venaar en een Tilburger 29 januari be trapt op het schieten van hazen en ko nijnen in de polders bij Goes. Zij had den een .22 kogelgeweer, waarvoor geen vergunning was afgegeven, en werkten met een lichtbak. Toen de po litie hen aanhield hadden zij het ge weer en de munitie in een sloot ge gooid. In de auto vond de politie een schijnwerper, die als lichtbak diende, en enkele lege hulzen, waarvan het ka liber overeenkwam met dat van de la ter opgeviste munitie. Verder lag er pasgeschoten wild. H. verklaarde op de zitting dat hij zich niets van de gebeurtenissen kon herin neren, omdat hij de hele avond hasjies had gerookt. „Het kan best zijn dat ik geschoten heb", antwoordde hij op een vraag van de politierechter. Het von nis van Van E. viel zwaarder uit omdat hij al eerder voor stroperij was veroor deeld. De twee anderen moeten nog te- reci tstaan. KRUININGEN - D'r zijn voetbal gekken die zo oplepelen hoever Ajax het in 1970 schopte. Sommige Stonesfreaks hebben de complete discografie onder de hersenpan zit ten. Geef Henk Kwakernaat uit Krabbendijke, buschauffeur bij de ZWN, een busnummer en hij noemt bouwjaar, type en de plaats waar het lange vehikel heeft gereden. De gegevens van de 2158, een bejaarde Leyland die hij voor een prikje kon kopen, schudt hij even uit z'n mouw. Het gele gevaarte wordt de promo tiebus van het Bus Museum Zee land, een door Kwakernaat en vier andere busfanaten opgerichte ver eniging die oude bustypes voor de schroothoop wil behoeden en een schat aan documentatie bijhoudt. De BMZ begint bij Kwakernaats aankoop. In Wassenaar stond hij, de 2158. Toevallig om de hoek bij oud minister. drs Neelie Smit-Kroes. Een plaatselijke kunstenaarsgroep moest er dringend vanaf. Geld ont brak om nog langer onder het motto 'Kunst'op weg' met de elftonner door de Zuidhollandse gemeente te koer sen. Henk Kwakernaat kreeg via één van de vele vakbladen die hij door spit, lucht van dit buitenkansje. Want afgeschreven bussen van het streekvervoer zijn moeilijk te krijgen en vaak prijzig. „Als je als particulier een bus wil hebben, kun je je inschrij ven bij het Centrale Autoherstel Be drijf. Je komt dan op een wachtlijst. Als je aan de beurt bent wijst het CAB een bus toe. Die kost minimaal tien mille exclusief btw. Je weet dus niet wat je koopt. En garantie tot de poort, begrijp je." De uit 1971 stam mende Leyland was en is nog een perfect exemplaar van de stan- daard-streekvervoerbus. Eén mil joen en 99.000 kilometers had hij ach ter de rug. Maar zo'n 50.000 kilome ters terug was de 2158 voorzien van een ruilmotor met net een ton erop. „Da's niks, deze bussen kunnen rus tig zes tot zeven ton draaien en soms nog veel meer. In het streekvervoer rijdt een bus ruim een ton per jaar, dus zo'n motor mag niet snel slijten", legt Henk uit. Het aanbod was spek kie voor z'n bekkie. Weinig kilome ters en bij de papieren zat ook een nauwelijks gebruikte 60-dagen- kaart en de verplichte vrachtwagen keuring. Maar het prijsje was door slaggevend: 4.100 pietermannen. Origineel was de Leyland bepaald niet meer. De veteraan telde bijna twaalf meter lang de tinten zalmro ze, lichtgroen, citroengeel, oranje, hard blauw en paars. Een minder prettige erfenis van de artistieke verkoper. Henk schakelde pa in, een voormalig schilder en plaatwerker. Vader kwastte de 2158 weer keurig in 'streekgeel' met een wit dak en rondom een grijze band. Voor de leek is hij slechts aan de op de zij kant geschilderde Bergeend te on derscheiden van ZWN-bussen. „Dat is in feite de mascotte. Bij de Rotterdamse Tramweg Maat schappij, een voorloper van de huidi ge ZWN, had elke bus zo'n afbeel ding. Het is een stukje nostalgie." De nieuwe aanwinst werd de eerste aan zet voor het Bus Museum Zeeland, dat eigenlijk pas dit jaar serieus van de grond is gekomen. De provincie was tot dat moment voor bezielde buskenners een witte vlek. De in 1963 opgerichte landelijke Autobus Documentatie Vereniging zag nooit wat in een Zeeuwse onderafdeling. En ook de Stichting Veteranen Auto bussen deed het gewest geen werk groepje cadeau. Henk: „Ik heb dat altijd vreemd gevonden. Door de ei landen, dammen en bruggen heeft het streekvervoer in Zeeland een toch apart karakter. Het neemt van wege de Deltastructuur ook een be langrijke plaats in." Vijf enthousiastelingen stonden aan de BMZ-wieg. Inmiddels telt de ver eniging dertig leden, onder wie veel chauffeurs. Om jong antieke types voor het nageslacht te bewaren, heeft het Bus Museum Zeeland 'oud jes' in beheer van Zeeuwse tourope rators en busbedrijven, die als eige naar hand- en spandiensten verle nen. Kwakernaat somt op: een Fiat Van Hooi uit 1965, een Volvo Dom burg met bouwjaar 1956, een Ley land Roset uit 1964, een twee jaar ou der kort Mercedes-busje en een oude ZWN-buurtbus. Voor snuffelaars be zit de BMZ een omvangrijk archief vol met kentekens, informatie over materieel, dienstregelingen, vergun ningen, plaatsbewijzen en een berg foto's. Een brok van die verzameling krijgt bij bijzondere gelegenheden een plaats in de Leyland 2158. Want dit wordt de promotiebus, waarmee de BMZ op Zeeuwse markten en plei nen zich lang en breed gaat presente ren. Aan boord verkoopt de vereni ging ook foto's, stickers en minia tuurtjes. „Er moet", licht Henk toe, „geld binnenkomen, want deze hob by kost veel. De bus slurpt bijvoor beeld een liter op drie kilometer en vergunningen, verzekeringen en on derdelen zijn ook erg duur." Om die reden is de bus in de toekomst te huur, inclusief chauffeur. Voor de Kruiningse buschauffeur en BMZ-lid Jan Bruijnooge is de 2158 nu een beetje z'n tweede huis. Elk vrij uur steekt hij in de aankleding van het interieur. Als half Kruinin- gen op één oor ligt, fabriceert Jan nog zitjes, legt vloerbedekking of geeft de kassa een lik verf. Er zit haast achter. De Leyland moet 25 november te bezichtigen zijn tij dens een BMZ-excursie. Vanuit Rotterdam zakken dan twee bussen met 'kenners' van het Friese Birdaard tot aan Maastricht af naar Zeeland en doen dan verschillende busmaatschappijen aan. Wat drijft hen zo ver? Henk: „Poeehhh, wat is er mooi aan vrachtwagen?" Jan peinst ook even. „Tja, als je over de Leyland hebt, dat is een stukje nostalgie. Het is een trage bus, maar hij douwt wel door. Met tachtig de tunnel in en ook met tachtig er weer uit. En hij maakt een prachtig ge luid, net een scheepsmotor. Zo van: toet, toet, toet, toet ItkRNEUZEN - De haven van Terneu- |zen heeft de eerste negen maanden van dit jaar minder goederen ver- verkt dan in de vergelijkbare periode j. De eerste drie kwartalen van idit jaar werd 6,83 miljoen ton aan goe- Ideren gelost of geladen, een daling van 2,6 procent ten opzichte van vorig Ijaar. Toen werd 7,01 miljoen ton goe deren overgeslagen. Dat blijkt uit cij- jfers van het Havenschap Terneuzen. jln het derde kwartaal, waarvan de cij fers nu beschikbaar zijn, werd nage noeg hetzelfde resultaat bereikt als vo- jaar: 2,18 miljoen ton nu tegen 2,2 miljoen ton toen. Volgens de directie van het Havenschap zijn de vooruit zichten voor het nu lopende laatste kwartaal redelijk. Men verwacht aan het einde van de rit dan ook een resul taat dat vergelijkbaar is met dat van vorig jaar. Het Havenschap Terneuzen ontving overigens ten opzichte van vorig jaar al bijna 70.000 gulden meer aan zeeha vengeld, omgerekend een stijging van 2,9 procent. Uit de meer gedetailleerde cijfers van de goederensoorten, die tot en met het derde kwartaal werden overgeslagen, blijkt dat er vooral in de sector chemi sche produkten sprake was van een daling ten opzichte van dezelfde perio de vorig jaar: toen 1.870.762 ton en nu 1.370.074 ton. Er werden ook minder meststoffen overgeslagen: 1.568.891 ton in '88 en nu 1.392.009 ton. De over slag van aardolie en aardolieproduk- ten daarentegen steeg met 486.823 ton tot 1.095.816 ton. De aan- en afvoer van vaste brandstoffen bleef met bijna 1,4 miljoen ton stabiel. Jan Bruinooge (l) en Henk Kwakernaat bij de tot promotiebus omgedoopte bejaarde Leyland 2158, BAPELLE - Bioloog J. de Leeuw uit Bapelle maakt kans op de Camera Bward '89, de jaarprijs voor het beste Berk van amateurfotografen en - Blmers. Zijn genomineerde foto toont rennende buffels in een wildpark van Burkina Faso, het Afrikaanse land I «aar hij vijf jaar lang ecologie do- Geerde aan de hoofdstedelijke univer siteit van Ouagadougou. De Leeuw hoort maandag 27 november in de I Amsterdamse Rai of zijn 'plaat' goed is voor de hoofdprijs: een complete cameraset. De uit Leiden afkomstige De Leeuw woont anderhalf jaar in Kapelle en doet schorren-onderzoek bij het Delta I Instituut voor Hydrobiologisch On derzoek (Diho) in Yerseke. Van foto graferen komt weinig meer. Zijn fraai ste kiekjes dateren uit zijn Afrikaanse Periode, die vorig jaar ten einde liep. Samen met tien andere biologen van l m ^n*versiteit van Groningen nam hij K1983 deel aan een project ontwikke- Mpgssamenwerking in Burkina Faso. I g-jn taak was ecologie te introduceren, want de arme staat kampt met een op- B§tkkende woestijn en de degradatie van het land. Hij ondernam met Afri- ■panse studenten excursies. ■avoriet was het wildpark dat zo'n ■p(honderd kilometer noordelijk van e hoofdstad ligt op de grens met Ni ger en Benin. Het gebied heet Arli en is II oppervlak groter dan Nederland. BPet 's n°g het grootste ongeschonden Epbied in West-Afrika. Er wonen wei- nig mensen en het park zit vol wild. Ik nam altijd m'n toestel en een speciale telelens mee. In totaal heb ik 1500 fo to's gemaakt. Het land en de bevol king, die mooie kleding draagt, is erg fotogeniek", vertelt De Leeuw. De genomineerde plaat maakte hij bij zonsopgang. „We stonden altijd lek ker vroeg op, want 's morgens vroeg of 's avonds bij zonsondergang zie je de meeste dieren op de vlakten. Op een dag hobbelden we met een bus stu denten over de zandpaden van het wildpark. Dat schrikte kennelijk een groep buffels af, want die stoof plotse ling voor ons neus het pad over. Toen knipte ik." De foto vangt duidelijk de vaart van de wegstormende buffels. De wazige schaduwen geven in combinatie met het licht van de laaghangende zon de impressie van een schilderij. „Ik heb hem flink uitvergroot en ik moet zeg gen dat het de artistiekste foto uit de collectie is." De Leeuw zag bij de fotohandel een in schrijfformulier voor de Camera Award en stuurde zijn 'rennende buf fels' in. Een nominatie had hij niet ver wacht. „Tja, ik was wel verrast. Maar aan de andere kant is het een hele mooie plaat. Want heftige bewegingen vastleggen is niet zo makkelijk als het lijkt." Bioloog J. de Leeuw uit Kapelle met de genomineerde foto.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 17