Gezamenlijk beleid over de grenzen Aanpak vervuilde havens Bruinisse in volle gang Problemen dreigen voor textielfabriek Theaterbureaus kunnen nieuwe muziek aan ZEELAND EN VLAANDEREN 13 Dagtaak Acties Terreinwater BEVESTIGING ORDE UIT NOTITIE UIT EN ZUIDLANDTHEATER Plan VRIJDAG 17 NOVEMBER 1989 zeeland Iin het voormalige gemeentehuis van het Belgische Middelburg. Dit dorp, behorend tot de gemeente Maldegem, verd gekozen om de centrale ligging Ivoor de drie provincies 'en natuurlijk ;Ook om de naam,' zoals Boertien liet Iweten. grensoverschrijdende samenwerking Es niet nieuw. Op allerlei terrein (werken gemeenten van de drie provin ces bijvoorbeeld al tijden samen. De Zeeuws-Vlaamse gemeente Hontenis- se en de Belgische 'buurman' Stekene inderhouden al jaren zeer vriend schappelijke banden. De gemeenten üardenburg en Maldegem beklonken :nkele maanden geleden officieel de grensoverschrijdende samenwerking >p het gebied van de brandbestrijding, tooie initiatieven die de prettige rela te tussen de verschillende gemeenten aten zien; maar in het zicht van de )pen Europese markt niet genoeg, be- ïadrukten de commissaris en de gou verneurs om het hardst. Zeeland en de >eide Vlaanderens vormen geen zoge- ïaamde Euregio. Tot nu toe hebben de irovinciebesturen zich daar nog niet ïard voor gemaakt. Maar nu valt er icht niet meer aan te ontkomen. I .Vriendelijk naar elkaar kijken is niet Stom, stom, stom. De Middelburgse man had er dagenlang naar uitgekeken. Eindelijk, na zoveel jaren, zou het Nederlands voetbalelftal zich weer kunnen plaatsen voor een wereldkampioen schap. Dat wordt een avondje genie ten voor de buis, had hij zich zelf beloofd. De klap kwam hard aan: woensdagmorgen, bij het doornemen van z'n dagpro gramma, stuitte hij op een krabbel in z'n agenda. Hoe had-ie zo stom kunnen zijn. Een afspraak met een belang rijke zakenrelatie. Weken gele den al gemaakt. Uitgerekend voor woensdagavond. Afbellen met een rotsmoes? Dat zou te doorzichtig zijn. Dus trok hij, met een humeur ver beneden het vriespunt, woensdagavond de huisdeur krachtig achter zich dicht. Maar niet nadat-ie z'n echtge note op strenge toon had bevo len De Wedstrijd op de video op te nemen. De hele avond hield de man zich allergisch voor televisie toestellen en radio's. Want stel dat-ie de uitslag zou horen, dat zou straks alle pret bederven. Ver na twaalven kon hij zich eindelijk voor z'n tv'tje instal leren. Schuimend pilsje in de hand, het bakje wokkels op de bijzettafel. De band draaide nog geen vijf minuten, of de man werd ge stoord door enig gestommel op de trap. Goed hè pap?", klonk het sla perig vanuit heit trapgat, „die 3-0". De 'wil tot samenwerken' schriftelijk vastgelegd door de Oost-Vlaamse gouver neur H. Balthazar (l), Zeelands commissaris der Koningin C. Boertien en gou- verneur O. Vanneste (r). (Van onze verslaggever) MIDDELBURG (B) - Met het oog op het magische jaar 1992 hebben de provincie Zeeland en de Belgische provincies Oost en West-Vlaanderen hun 'wil tot samenwerken' bekrachtigd. Zo vertaalde de West-Vlaamse gouverneur O. Vanneste de 'ge meenschappelijke intentieverklaring voor grensoverschrij dende samenwerking' die hij en zijn collega's H. Balthazar van Oost-Vlaanderen en de Zeeuwse commissaris der koningin dr C. Boertien donderdag ondertekenden. lüe drie 'proviniciehoofden' deden dat langer genoeg. Het is tijd voor een be tere samenwerking bij staatkundige ontwikkelingen en zeker ook op het ge bied van infra-structuur", betoogde Boertien. Om de beoogde samenwerking te stroomlijnen dient een bestuurlijk netwerk te worden opgezet. Een stuurgroep moet, voor de helft gefi nancierd door de EG en voor de ande re helft door de drie provincies, bestu deren hoe de Euregio Scheldemond het best gestalte kan worden gegeven. Ook moeten Zeeuwen en Vlamingen een economisch concept opstellen, waarmee zij gezamenlijk de te reali seren Europese interne markt op kun nen. Een bestuurlijk netwerk, gemakkelij ker gemaakt door de gemeenschappe lijke taal, is ook belangrijk met de te voorziene infra-structurele ontwikke lingen. De Kanaaltunnel, een super snelle trein door West-Europa (de TGV) en een vaste oeververbinding over de Westerschelde zullen de ver voersstromen drastisch veranderen. Vanneste gaf de toehoorders het idee dat de komst van de WOV nog lang niet in kannen en kruiken is. „Al in 1957 bij een Benelux-studiedag werd over het grote belang van een WOV ge sproken. Nu dertig jaar later is deze problematiek nog steeds actueel", me moreerde de West-Vlaamse gouver neur. Een werkgroep gaat aan de slag om de maatschappelijke situatie aan weers zijden van de grens in kaart te bren gen. In eerste instantie komen zaken als ruimtelijke ordening, huisvesting, infra-structuur, sociaal-culturele voor zieningen, economische structuur en 'alledaagse grensproblemen' aan de orde. Op basis van die inventarisatie kan dan een actieprogramma worden opgesteld, schetste Boertien. Een stuurgroep met naast provinciale des kundigen ook vertegenwoordigers van de Europese Commissie, het ministe rie van Economische Zaken en de Vlaamse Executieve begeleidt dat programma tot een 'gemeenschappe lijk ontwikkelingsconcept' tot stand is gekomen. GOES - De grens in het kruiswerk is bereikt. De wijkverpleegkundigen en -verzorgenden komen niet meer aan voldoende zorg toe. De werk druk is groot. Vooral in de vakantie periode loopt de stress hoog op. De medewerkers moeten vaak noodge dwongen overwerken. Deze extra uren moeten dan weer worden ge compenseerd, waardoor een vicieu ze cirkel ontstaat. Zo luidt de klacht van vier medewerksters van Het Zeeuwse Kruis in Goes. Het bezuinigingsbeleid van de eerste twee kabinetten Lubbers heeft ertoe geleid dat de druk op de thuiszorg toeneemt. Steeds meer mensen heb ben steeds langer thuis verpleging nodig. De wachtlijsten voor bejaar den- en verpleegtehuizen zijn lang. Hierdoor is ook een overbruggingsre geling niet altijd mogelijk, zoals bij voorbeeld de tijdelijke opname van ouderen die even niet kunnen reke nen op de steun van familie of buren. Daarnaast neemt ook het bewustzijn bij de zieken toe. Terminale patiën ten besluiten vaker thuis te willen sterven. De gevolgen voor het Kruis werk blijken uit de jaarverslagen: het aantal uren op de werkvloer neemt toe. Zo heeft het team Goes in 1987 in to taal 9733 uren besteed aan lichame lijke en hygiënische verzorging. In 1988 was dit 13.119 uur. De toename zit hem vooral in de leeftijdsgroep van 80 jaar en ouder. Het aantal ver zorgingsuren in die groep steeg met 1768 tot 6628. Maar ook de overige leeftijdscategorieën vertonen een stijging. Daarnaast waren de mede werkers van de kruisvereniging Noord-Beveland en Zuid-Beveland- West vaker nodig voor zaken als het toedienen van medicijnen, hulp bij therapie en begeleiding in probleem situaties. Hoofdwijkverpleegkundi- ge J. M. H. Bookelaar verwacht dat de cijfers in 1989 bij een gelijkblijven de personeelsbezetting opnieuw ho ger uitvallen. Een dagtaak begint voor de wijk teams met visite rijden. Iedere mede werkster bezoekt tussen acht en half één zo'n negen tot tien patiënten. De kruiswerksters moeten zich aan een strak schema houden om uit te ko men met hun tijd. „Mist, gesloten spoorbomen, een vuilniswagen of een opengebroken straat zorgen dan voor veel frustratie", vertelt wijkzie kenverzorgende Toke Stoel. Ook komt het wel voor dat een patiënt de deur niet open doet. „Vooral als je in suline moet spuiten, is dat heel verve lend. Dat moet immers op tijd wor den toegediend", aldus Toke. „Soms moet de politie er aan te pas komen om je binnen te laten. Zulke dingen kosten al gauw een half uur of meer." Wijkverpleegkundigen en verzorgen den zijn een soort coördinerende dui zendpoten. Na de huisarts worden zij meestal als eerste bij een zorgbehoe vende betrokken. Zonodig mobilise ren zij ook de gezinsverzorging en fa milie, buren en vrienden. „Soms bouw je een klein ziekenhuis in een huiskamer", vertelt Toke. „Je regelt dan een hoog/laagbed, een po-stoel, een papegaai, en waterbed of een luchtmatras. Het gevolg is wel dat de verpleegsters en verzorgsters niet klaar zijn als ze thuis de deur achter zich dicht trekken. „Soms zitje thuis nog oplossingen te bedenken", ver telt gezinsverpleegster Carla Bonten. „Of moetje nog even bellen", valt To ke haar bij. In het verleden konden de mede werksters van de kruisvereniging nog wel eens een beroep doen op vrij willigers als ze noodgedwongen werk moesten laten liggen. De vier ervaren echter dat het steeds moeilijker is mensen te vinden die bij een alleen staande zieke of bejaarde ogen willen druppelen, voor hen langs de apo theek gaan of een eindje met hen gaan wandelen. Veel vrijwilligers zijn naar de instellingen gegaan en op hen kunnen wij dus geen beroep meer doen, concluderen ze. De vier verwijten de overheid dat ze te weinig rekening houdt met de werkelijkheid. „De regering legt de nadruk op de thuiszorg maar kijkt niet of de eerste lijn dit wel op kan vangen", aldus Carla. Ze hekelen ook het feit dat bij de ver deling van de mankracht over de kruisverenigingen wordt gekeken naar de omvang van de bevolking en niet naar de samenstelling ervan. Voor het sterk vergrijzende Zeeland is dit een nadeel. De VVIO wil de komende weken de aandacht vestigen op de problemen bij het kruiswerk. De belangenver eniging van verplegend en verzor gend personeel wil naast verminde-, ring van de werkdruk ook een forse loonsverhoging. Als het kabinet die eisen niet inwilligt, komen er acties. De vier Goese kruiswerksters betwij felen of ze aan acties mee kunnen doen: „Daar is nauwelijks tijd voor, al kan een beetje loonsverhoging geen kwaad. We zitten nog beneden de CAO voor het Ziekenhuiswezen." Daarnaast willen de vier ook af van het imago dat het beroep nog heeft van vroeger: een wijkverpleegster was toen een soort co-piloot van de huisarts, 24 uur per dag voor de sa menleving beschikbaar. „We zijn te lief geweest", concludeert Carla. Deze tank op de kade van de vissershaven in Bruinisse zal ondergronds dienen als afscheidings-installatie voor het vervuilde terreinioater. BRUINISSE - De uitvoering van het preventieplan voor de gemeen tehavens in Bruinisse is in volle gang. Alle maatregelen beogen het voorkomen van verontreiniging van de havenbodems. Eind novem ber of begin december wil Rijkswa terstaat beginnen met baggeren. Eerst worden de meest verontrei nigde delen van de havenbodems aangepakt. Dit slib gaat voor me chanisch zuivering naar de nabij Bruinisse gestationeerde speciale slibontwaterings- en zuiveringsin stallatie ('blower-fabriek' in werk- haven Grevelingen). Het minder vervuilde slib gaat naar het bagger specie-depot Oosterscheldehavens in Hansweert. Bedoeling van het preventieplan is dat na de komende sehoonmaak- operatie de bodems van de gemeen telijke vissershaven en de reparatie haven niet opnieuw aan vervuiling worden blootgesteld. „De kwaliteit van de baggerspecie dient in de toe- ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■Ml komst zodanig te zijn dat deze zon der problemen in het bodemmilieu onder water kan worden terugge bracht", aldus A. A. Verschoor, waarnemend directeur gemeente werken Bruinisse. In uitvoering is momenteel de aan leg van riolering voor afvoer van afr valwater van toiletten, douches, keukens en kantines van de vier scheepsbouwbedrijven. Door mid del van een rioolpomp wordt het af valwater afgevoerd naar het riool stelsel in het dorp. Tevens wordt een vuilwaterleiding gelegd voor de opvang van het ter reinwater op de havenkaden. Dit terreinwater is vaak verontreinigd als gevolg van werkzaamheden op de kaden en wordt via straatkolken opgevangen in een bezinksel- en olie-afscheider. De afscheidings-in stallatie, een zes meter lange tank met een doorsnee van 180 centime ter, wordt ondergronds geplaatst en loost het terreinwater in gezuiverde toestand in de haven. Het met be hulp van filters gezuiverde water voldoet aan alle aan het lozen op het oppervlaktewater gestelde eisen, al dus waarnemend directeur Ver schoor. In het kader van het preventieplan gemeentehavens Bruinisse worden komende tijd voorts ontvangstin stallaties geplaatst waar de gebrui kers van de havens oliefilters, afge werkte olie en verfblikken en der gelijke kwijt kunnen. Ook aan de bedrijven worden de nodige eisen gesteld, zoals aansluiten op de rio lering. „Er mag geen verontreini ging meer in de havens terechtko men", onderstreept de heer Ver schoor. Met de uitvoering van het preventieplan is een bedrag van ongeveer twee ton gemoeid. De werkzaamheden worden uitge voerd door aannemingsbedrijf Van de Velde Bruinisse. EEDE - Het blijft nog even spannend voor het personeel van Seyntex Tex tiel en Leder BV uit Eede. Het bedrijf heeft nog steeds geen bevestiging bin nen van een grote order voor speciale legerkledij. Mocht de opdracht over drie weken niet officieel zijn gegeven dan staat zo'n veertig van de ruim vijftig werknemers tijdelijk op straat. Algemeen technisch-directeur L. T'Joen draait er niet omheen. De Ee- dese textielfabriek zit weer even moei lijk. De voorraad werk is bijna op en de bevestiging van nieuwe orders laat op zich wachten. Hij houdt rekening met de mogelijkheid dat het grootste deel van het personeel tussen Sinterklaas en Nieuwjaar thuis kan zitten. De Seyntex-fabriek in Eede werkt, evenals de hoofdvestiging in het Belgi sche Tielt, alleen aan speciale kledij en andere bijzondere opdrachten. Bulk goed als simpele overalls en blouses worden gefabriceerd in de lage-loon- landen Portugal en Tunesië waar Seyntex (in totaal zo'n vijfhonderd werknemers) ook vestigingen heeft. Veel opdrachten kunnen bij ministe ries van defensie worden gevonden. „Ik heb een beetje de indruk dat de budgetten voor dit jaar op zijn. Met an dere woorden, de opdrachtgevers zou ten hun bestellingen nog even op tot het volgende kalenderjaar", denkt T'Joen. Het is voor Seyntex geen nieuw ver schijnsel. In zijn ruim tienjarige be staan, heeft het Eedese bedrijf twee keer eerder eenzelfde 'crisis' meege maakt. En overleefd. Seyntex twijfelt er niet aan dat de opdrachten weer binnenkomen. De directie heeft er dan ook geen seconde aan gedacht om de fabriek in Eede te sluiten. „Nee, die ge ruchten waren nergens op gebaseerd. Als de opdrachten nog een tijdje uit blijven, kan het wel zo zijn dat een aan tal mensen tijdelijk zonder werk zit. Zo gauw als we dan weer een opdracht hebben, kunnen ze direct weer aan de slag. Met kleine opdrachtjes hopen we de fabriek draaiend te houden. We gaan ervan uit dat in elk geval twintig procent van het personeel nodig blijft om de zaak open te houden." De produktie van legerkleding bij het textielberijf in Eede. MIDDELBURG - De theaters in Zee land voelen zich wèl in staat om nieu we muziek in deze provincie te bevor- Directeur H.Scholten van het Terneu- zens.e Zuidlandtheater deren. Voor 300.000 gulden provincia le subsidie (en eventueel geld van rijk en gemeentebesturen) per jaar kun nen de stichting Uit in Zeeland en het Zuidlandtheater in Terneuzen een festival, concerten, cursussen, lezin gen over eigentijdse en andere mu ziek van deze eeuw in alle delen van de provincie organiseren. Dat blijkt uit de concept-nota 'Muziek van deze eeuw, een plan voor Zeeland', dat ge schreven is door J.A. de la Mar, direc teur van Uit in Zeeland en H.C. Schol ten, directeur van het Terneuzense theater. Het stuk ligt nu bij gedeputeerde me vrouw G. de Vries-Hommes op het bu reau, die het aan het eind van deze maand bespreekt met de wethouders voor cultuur in Middelburg, Vlissin- gen, Goes en Terneuzen. Het was ook mevrouw De Vries die om de nota heeft gevraagd. De theaterdirecties zeggen veel méér voor de nieuwere muziek soorten te kunnen doen dan de stich ting Nieuwe Muziek in Zeeland die mo gelijk per 1 januari wordt opgeheven. De beide directeuren scharen zich ach ter het principe van de gedeputeerde dat juist naar een verbreding van de nieuwe muziek moet worden gezocht. De nieuwe muziek moet uit haar isole ment worden gehaald, staat in de nota. Een gevolg daarvan is dat de laborato rium-functie van Zeeland voor de ech te avant-garde niet op de eerste plaats kan staan. Enerzijds omdat het rijk dat 'laboratorium' ook al niet aan Zee land wil geven. „Anderzijds zijn noch Uit in Zeeland noch het Zuidlandthea ter toegerust om een dergelijke functie te vervullen. Daarmee wil overigens niet gezegd zijn dat er in de sfeer van opdrachten en/of nieuwe produkties niets meer mogelijk zou zijn," aldus de nota. Er wordt niet ingegaan op de recente voorstellen van het muziekcentrum De IJsbreker in Amsterdam om de Zeeuwse stichting onder haar vleugels te nemen. Desgevraagd zei Zuidland- directeur Scholten op de boodschap van IJsbreker-directeur J. Wolff dat de provincie „zich wel drie keer mag be denken voordat zij in zee gaat met een Amsterdams instituut." Scholten, een Groninger, heeft in zijn geboorte streek minder goede ervaringen opge daan met samenwerkingen tussen een hoofdstedelijke organisatie en een plattelandsprovincie. De statencom missie voor Welzijn vergadert vandaag (vrijdag) over Nieuwe Muziek. Scholten en De la Mar willen ten noor den van de Westerschelde, waar Uit in Zeeland de theaters bestrijkt, per sei zoen 28 concerten organiseren; veer tien in Middelburg, zeven in Goes en zeven in Vlissingen. Met name de Klo veniersdoelen is geschikt voor de gro ter bezette orkesten en 't Beest in Goes voor muziek in kleine bezetting. Voor het Vestzaktheater in Vlissingen wordt vooral de geïmproviseerde mu ziek gereserveerd. Daarbij denken de theaterdirecties aan een jaarlijks „Muziekfestival van de Twintigste Eeuw" in Middelburg, bijvoorbeeld in nauwe samenwerking met de stich ting Gaudeamus, die ook mee kan hel pen aan de programmering van de Kloveniersdoelen. Naar Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen ieder jaar zes concerten worden ge haald, voor grotere bezetting in het Zuidlandtheater, kleinere bezettingen van hedendaagse muziek en van geïm proviseerde muziek in Porgy Bess. De hedendaagse muziek kan volgens de nota ondergebracht worden in het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen, dat dit jaar voor het eerst werd gehou den. Voor 1990 stond toch al de Scandi navische muziek op het programma, schrijven Scholten en De la Mar, dus waarom geen avant-garde muziek uit Zweden erbij genomen? Om de nieuwe muzieksoorten een be tere toegang tot het publiek te geven is samenwerking nodig met muziekscho len voor cursussen en met amateurge zelschappen. Zeeuwse harmonie-or kesten zouden uitgenodigd kunnen worden om een weekend lang twintig- ste-eeuws repertoire in te studeren. De afdeling Muziek van de landelijke Raad voor de Kunst vindt dat theaters niet geschikt zijn voor de bevordering van de nieuwe muziek. Scholten rea geerde donderdag boos op dit verwijt. „Ze doen wel laatdunkend maar ze moeten eens kijken hoe wij in onze theaters bijvoorbeeld de moderne dans stimuleren." De Raad voor de Kunst zou ook eens kennis moeten ne men, vindt Scholten, van de publici teitsgolf (vooral in België) die het Fes tival van Zeeuwsch-Vlaanderen, een onderdeel van het Festival van Vlaan deren, heeft opgeleverd. Scholten: „Ik denk dat wij zeker een festival kunnen organiseren dat de aandacht trekt en dat uitstraling heeft." Maar wat de stichting Nieuwe Muziek doet, zoals het Xenakis Ensemble op de been houden, kunnen De la Mar en Scholten niet. „Wij vinden het belang rijker dat we de nieuwste ontwikke lingen hoorbaar maken. Het aantal concerten dat wij via dit plan opzet ten is een veelvoud van wat Nieuwe Muziek doet, voor hetzelfde geld. Ik denk dat Zeeland nu voor de keuze staat: of een interessant muziek-aan- bod voor de ingewijden in Middel burg in stand houden of de muziek van deze eeuw voor heel Zeeland toe gankelijk maken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 13