'n Kleintje in de PZC Stil gezicht op Zierikzee Bewijzen dat Bouterse banden heeft met handelaren in drugs Mislukte IRA-aanslag op Britse generaal Swapo wint verkiezingen Rundergehakt, UITREISVISA AFGESCHAFT REGERING EN KAMER OP DE HOOGTE LASERPRINTERS Wankele kans op centraal akkoord WEES SPORTIEF TEGEN DE REGEN - jacks - Melka Meevaller EG levert kwart miljard op MECA Zonnig 232e jaargang no. 264 A/oensdag 15 november 1989 Strijd Problemen Mishandeling Wiegedood PVC Gasprijs Geld Oranje STEUTEL HERENMODE] 2.999 excl. BTW - 500 gram JASr 4.99 kilo43r99" 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Eerst nog enkele wolkenvelden, maar later ruime zonnige perioden. Matige noordelijke wind. Temperatuur 10 graden. Vul de bon in op pagina 8 ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN W/. Tsjechen kunnen ook vrij reizen (Van onze correspondent) WARSCHAU - De Tsjechoslowaken kunnen voortaan naar het Westen reizen zonder eerst om een uitreisvisum te moeten vra gen. De Tsjechische premier Adamec heeft dit dinsdag in het parlement verklaard. Adamec zei dat het besluit bedoeld is om een einde te maken aan de tijdrovende aanvraagprocedure voor een uitreisvisum. Die kon tot dertig dagen duren, waarbij de plaatselijke afdeling van de Communistische Partij, de werkgever en het leger toestemming moesten geven. In Praag wordt de beslissing gezien als een voorteken van politieke hervor mingen in Tsjechoslowakije. Adamec duidde daar ook op, toen hij de volks vertegenwoordiging toevoegde, dat de Tsjechische regering zich zeker be wust is van de veranderingen die heb ben plaatsgegrepen in de buurlanden. Vooral na de omwentelingen in de DDR, ingeleid met het vertrek van Erich Honecker als partijleider, zijn de Tsjechische communisten in een isole ment geraakt. Honecker zat politiek op één lijn met de oude partijtop in Praag. Waarne mers in de Tsjechische hoofdstad me nen dat Adamec en de Praagse partij chef Stepan zich nu sterk genoeg voe len om de strijd aan te binden met partijleider Milos Jakes en haviken als partijideoloog Fojtik. Afgelopen zondag nog bekritiseerde Jakes voor een bijeenkomst van com munistische jongeren 'hervormingen die worden afgedwongen door de straat", een niet mis te verstane af wijzing van de gebeurtenissen in de DDR. De regering in Praag heeft de reismo gelijkheden de laatste twee jaar gelei delijk aan uitgebreid. Dat begon met een versoepeling van de regels betref fende het aanhouden van banktegoe den in het westen. De afgelopen zomer bleek dat het opheffen van de reisbe perkingen al leidde tot een grote stroom Tsjechische toeristèn naar Oostenrijk en de Bondsrepubliek. Het aantal meldingen van kin dermishandelingen is in vier jaar tijd verdubbeld. PAGINA 3 De sterfte door wiegedood is vorig jaar flink gedaald. PAGINA 5 Per 1 september 1990 moeten alle pvc-verpakkingen weg uit de winkels. PAGINA 5 De gasprijs voor huishoudelijk verbruik gaat volgend jaar twee keer omhoog. PAGINA 7 Zeeland steekt komend jaar aanzienlijk meer geld in milieu en welzijnsvoorzieningen. PAGINA 11 Jan Wouters is verbitterd, met kwaadwilligen praten blijkt zinloos. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 9 Provincie: 11,13,14, 15,17 Sport: 18 en 19 Dat de veranderingen in de DDR de Tsjechische machthebbers voor pro blemen plaatsen wordt met relatief kleine maar niettemin gloednieuwe verschijnselen aangetoond. In Polen bevinden zich sinds vorige week twee Tsjechische vluchtelingen die poli tiek asiel hebben aangevraagd. Zij willen, zoals een hoge functionaris van het ministerie van sociale zaken deze correspondent vertelde, naar Oostenrijk. De weg via Hongarije was door visa- weigering afgesloten, dus vluchtten de twee via de DDR naar Polen. De ironie van deze opmerkelijke vluchtroute is, dat de twee aanvankelijk door de poli tie over de grens dreigden te worden gezet. Na ingrijpen van hogerhand op het ministerie van binnenlandse za ken, probeert nu een kolonel, die aan het hoofd staat van de defensie-afde ling bij het ministerie van sociale za ken, hun overtocht naar Oostenrijk te regelen. Advertentie TENSON Lange Kerkstraat 41, Goes, 01100-16415 ZIERIKZEE/AMSTERDAM - Behalve autobotsingen en ongemak op de wegen en te water, de Westerscheldeveren lagen enkele uren stil en voeren met vertraging, leverde de hardnekkige, dichte mist dinsdag ook sfeer. Zoals deze foto toont, een stil gezicht op Zierikzee met de Zuidhavenpoort. De minder prettige kant van de mist ervoeren weggebruikers vooral op de snelwegen. Bij een grote reeks kettingbotsingen op de rijksweg Alkmaar- Amstelveen zijn dinsdag rond het middaguur ten minste 150 voertuigen be trokken geweest. De Haarlemmermeerse politie sloot de A 9 af vanwege het grote aantal wrakken dat op de weg stond. Omstreeks half drie 's middags werd de A9 weer vrijgegeven. Een zegsman van de politie schat het aantal aanrijdingen op de A 9 op 25 tot 30. Daarbij is een nog onbekend aantal licht gewonden gevallen. Volgens de zegsman zijn er geen ernstig gewonden. De materiële schade is enorm. Door het afsluiten van de A9 ontstonden er op omliggende wegen lange files. Rond half drie trok de mist boven Schiphol op. Vanaf dat moment kwam het vliegverkeer weer „normaal" op gang, aldus een woordvoerder. Zie ook pagina 11 DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse regering beschikt over bewijzen dat de Surinaamse legerleider Desi Bou terse in nauw contact staat met drugshandelaren. Dat blijkt uit een eerst nu geopenbaard verslag van een geheime bijeenkomst van de kamer commissie voor de inlichtingen- en veiligheidsdiensten. In het verslag wordt gerept over „bewezen banden" van Bouterse met drugshandelaren. Tot nog toe werd door de Nederlandse regering alleen over 'vermoedens' ge sproken. De kamercommissie, bestaande uit de fractievoorzitters van de vier grootste partijen, besprak de affaire op 11 april van dit jaar met premier Lubbers en de toenmalige ministers Van Dijk (Bin nenlandse Zaken) en Korthals Altes (Justitie). Namens de vier grote partij en waren De Vries (CDA), Kok (PvdA), Voorhoeve (VVD) en Van Mierlo (D66) aanwezig. (Van onze correspondent LONDEN - De belangrijkste Britse generaal, sir David Ramsbotham, is aan de dood ontsnapt toen een plakbom onder zijn auto los liet bij het wegrijden en zonder te ontploffen op straat bleef liggen. Nadat aanvankelijk nog een andere auto bij het parkeren over de bom reed, werd het projectiel toch opgemerkt en na een haastig alarm door bomexperts van de politie onschadelijk gemaakt. Onmiddellijk volgde een diepgaand onderzoek door de anti-terrorisme-afde- ling van Scotland Yard, die al gauw de sterke indruk had dat hier sprake was van een mislukte IRA-aanslag op de 55-jarige luitenant-generaal en comman dant van het Britse veldleger. Ramsbotham heeft van collega's de bijnaam 'Rambo' gekregen en wordt alom beschouwd als de grote held uit de oorlog om de Falkland-eilanden. In het verslag, dat op 20 oktober dooi de kamercommissie en de bewindslie den werd goedgekeurd, wordt in een korte alinea ingegaan op een gesprek over „de betrokkenheid van de Suri naamse burgers en militairen bij inter nationale drugshandel". Even verder op staat te lezen: „De bewindslieden verstrekten de commissie uitvoerig in formatie over bewezen en vermoede banden van genoemde legerleider met diverse bij drugshandel betrokken personen; banden die zich uitstrekken van het Zuidamerikaanse continent en het Caraïbische gebied tot de Ver enigde Staten en West-Europa, waar onder Nederland". De bijeenkomst op 11 april werd ook bijgewoond door het hoofd van de Bin nenlandse Veiligheidsdienst, Docters van Leeuwen en het hoofd van de Cen trale Recherche- en Informatiedienst (CRI), Wilzing. De discussie over de betrokkenheid van Bouterse kwam in februari 1989 aan het rollen door een artikel in het 'Tijdschrift voor de Politie'. Daarin werd betoogd dat informatie uit „o- pen bronnen in Nederland en de Ver enigde Staten" leidde tot sterke ver moeden dat Bouterse bij cocaïnehan del was betrokken. Bovendien werd gesuggereerd dat gro te sommen Nederlands ontwikkelings geld door de Surinaamse militairen in de drugshandel werden gestoken. In een eerste reactie verklaarden de woordvoerders van de regeringspartij en CDA en VVD, Aarts en Weisglas, dat het vermoeden van betrokkenheid van Surinaamse militairen bij de drugshandel al langer bestond. De toenmalige minister van ontwikke lingssamenwerking Bukman achtte het bijna onmogelijk dat Nederlandse ontwikkelingshulp werd gebruikt voor de financiering van drugssmokkel. Het intensieve contact met de Suri naamse regering en de zwaar bemande Nederlandse ambassade in Paramari bo waren volgens Bukman goede waarborgen om dergelijke praktijken te signaleren. Overigens blijft onduidelijk op welke gronden de bewindslieden in het ge heime overleg met de kamercommis sie over „bewezen banden" van Bou- BRUSSEL (ANP) - Door een aantal forse meevallers op de EG-begroting kan minister Kok volgend jaar ruim een kwart miljard gulden meer besteden. Dat heeft de kers verse EG-staatssceretaris Piet Dankert (PVDA) dinsdag ge zegd in Brussel. Volgens Dankert kan het geld „in theorie" worden aange wend om de landen in Oost-Eu ropa financieel te steunen. In totaal hoeven de EG-landen volgend jaar 1,8 miljard ecu (1 ecu 2,33 gulden) minder af te dragen aan Brussel. Dat is vooral te danken aan de lage koers van de dollar, die de ex port van landbouwprodukten minder duur maakt. De EG-ministers van begro tingszaken besloten dinsdag 300 miljoen ecu uit te trekken voor EG-hulp aan Polen en Hongarije. terse bij de drugshandel hebben ge sproken. In het verslag wordt geen melding gemaakt van de inhoud van de rapportage van de CRI. Nog voor de regenngs- v I verklaring in de Tweede Kamer wil het nieuwe CDA1 PvdA-kabinet Lubbers-3 zich proberen te verzekeren van zoiets als een garantieverklaring voor een centraal akkoord met werk gevers en vakbonden. Gisteren heeft een delegatie van het kabinet daartoe haar voelhorens uitgestoken in een ge sprek met de voorzitters van de be langrijkste vakcentrales. Morgen is er zo'n zelfde voorbereidend overleg met de werkgevers. Het gaat allemaal heel omzichtig en subtiel ('een kennisma king, in vrijheid van gedachten wisse len zonder vooraf opgestelde stuk ken'), want de zaak ligt bijzonder ge voelig. Het kabinet is veel gelegen aan centrale afspraken met de zogeheten sociale partners, want een flinke portie van het sociaal-economisch beleid voor de komende jaren stoelt op tevo ren ingecalculeerde medewerking van juist vakbonden en werkgevers. CDA en PvdA zijn bij de kabinetsformatie overeengekomen dat lonen en sociale uitkeringen met ingang van 1 januari 1990 weer aan elkaar gekoppeld wor den. Uitkeringsgerechtigden zullen dan de gemiddelde loonontwikkeling in het bedrijfsleven volgen. Ook amb tenaren en trendvolgers kunnen reke nen op een gelijkwaardige ontwikke ling. Maar de vraag of die koppeling voor jaren zal zijn te handhaven is sterk afhankelijk van een 'verantwoor de loonontwikkeling'. Het kabinet heeft dus gegokt op de bereidheid tot loonmatiging in het bedrijfsleven. Daarmee nam het een voorschot op steun van vakbon den en werkgevers. Op de wil bij bei den om aan de onderhandelingstafel over nieuwe cao's niet af te stevenen op poencontracten. Zou dat namelijk wèl gebeuren, dan lijkt de koppeling snel onbetaalbaar te worden. De tim merlieden aan dit nieuwe kabinet van CDA en PvdA hebben vaart achter hun karwei gezet met in het achter hoofd de wetenschap dat al in decem ber in een aantal sectoren en bedrij ven (de metaalindustrie, de metaalnij verheid en de Hoogovens) de eerste rondes van cao-besprekingen van start gaan. Wanneer partijen daarbij een aanbeveling van de centrale orga nisaties zouden kunnen meekrijgen, waarin op loonmatiging wordt aange drongen is dat het kabinet natuurlijk een lief ding. Het zou dan namelijk in de Tweede Kamer al een eerste succes je kunnen melden en zo'n entree is ten slotte mooi meegenomen. Voor dit ka binet van centrum-linkse signatuur is een stevige basis voor overleg met vak beweging en werkgevers in het alge meen van levensbelang. Ontbreekt die dan zal veel van het voorgenomen ver nieuwende beleid in de mist blijven steken. Toch is het nog maar afwachten of al die optimistische verwachtin gen in daden en feiten om te zetten zijn. Centrale akkoorden tussen over heid, vakbonden en werkgevers zijn zeldzaamheden geworden. Sinds de sluitende afspraken van 1982 is er nog nauwelijks een stuk papier geweest, dat die naam verdiende. Het nieuwe kabinet heeft zichzelf dan ook een gro te opgaaf gesteld om zoiets ditmaal wel uit de hoed te toveren. Er bestaan bij de sociale partners aan weerskan ten nogal wat aarzelingen. De werkge vers voelen eigenlijk helemaal niets voor bindende afspraken op centraal niveau. In deze kring bestaan grote be zwaren tegen herstel van de koppe ling. Het kabinet zal - uiteraard met medewerking van oud-werkgevers voorzitter Andriessen als minister van economische zaken - alle zeilen moe ten bijzetten om beweging in dit front te krijgen. Ook de vakbeweging lijkt niet meteen bereid om een blanco che que voor jarenlange loonmatiging af te geven zonder dat het kabinet daar een actiever werkgelegenheidsbeleid en verbetering van arbeidsvoorwaarden bij overheid en sociale instellingen - om maar een paar voorbeelden te noe men - tegenover stelt. Wankele kansen dus voor de nieuwe ploeg-Lubbers bij deze proefronde voor de toekomstige relatie met de sociale partners. Een zaak om zeer zorgvuldig mee om te gaan. vdM. (Advertentie) 01180-28832 OOST-BERLIJN - Oostduitse sol daten signeren een stukje beton uit de Muur nadat zij een nieuwe door gang hebben gemaakt bij Teltow in Oost-Berlijn. Uit de hele wereld komen berichten dat de commercie zich op het ope nen van de Muur stort. Een Zwitsers public relations-bureau wil een gro te veiling houden van stukken Muur die zijn beschilderd door de graffiti kunstenaar Keith Haring. (Van onze correspondent WINDHOEK - De voormalige verzets beweging Swapo heeft de eerste vrije verkiezingen in Namibia gewonnen. De partij slaagde er echter niet in de beoogde twee-derde meerderheid in de 72 zetels tellende grondwetgeven de vergadering te halen. Toen gisteravond de officiële uitslag bekend werd gemaakt, bleek Swapo 41 zetels te hebben. De enige serieuze ri vaal van Swapo, de rechtse DTA, scoorde met 21 zetels boven verwach ting hoog. Van de ruim 700.000 geregi streerde kiezers heeft meer dan 96 pro cent van zijn stemrecht gebruik ge maakt. De uitslag is in vrijwel heel Namibia zonder morren geaccepteerd. In het zwarte woonoord Katatura bij Wind hoek trokken duizenden feestende Swapo-aanhangers de straat op en ook in Ovambo-land, een erkend Swapo- bolwerk, werd de zege van Swapo uit bundig gevierd. Swapo heeft haar overwinning volle dig te danken aan haar kiezers in Ovambo-land, het dicht bevolkte ge bied in het noorden van Namibia. Van de 244.000 Ovambo's stemden meer dan 196.000 op Swapo en slechts 9000 op de DTA. Tot de uitslag in Ovambo- land bekend werd had Swapo zelfs nog een lichte achterstand op de DTA. De twee grote partijen lieten gisteren we ten de uitslag te accepteren. Behalve Swapo en de DTA, zijn nog vijf andere, kleine partijen vertegen woordigd in het college, dat een nieu we grondwet moet opstellen. Het Ver enigd Democratisch Front (VDF) is met vier zetels de grootste, gevolgd door ACN met drie en drie splinterpar tijtjes met elk een zetel. Doordat Swapo niet de twee-derde meerderheid (48 zetels) heeft behaald waarmee zij haar ontwerp-grondwet automatisch een officiële status had kunnen geven zullen de onderhande lingen over de grondwet waarschijn lijk geruime tijd duren. Het is niet uit gesloten dat de officiële datum van onafhankelijkheid, 1 april 1990, daar door in gedrang komt. Advertentie Grote braadpan gezocht. 8.99 Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 18 november

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1