J eVK vandaag Bodem vervuiler moet 90 min schoonmaakkosten betalen e- SPOTGOEDKOOP.' Groep Iraniërs dringt ambassade Nederland in Teheran binnen Tulsp De kunst van het goed verzekerd zijn. week-uit week-in deMerk BIQSTOL A.G. verzekeringen. Meesters in zekerheid. Bulgaarse leider legt functie neer Slopers bij de Berlijnse Muur Politie maakt eind aan ontvoering Zacht 232e jaargang no. 261 Zaterdag 11 november 1989 HAARDEN-KEUKENS-PARKET Sluiting Operatie Centrum Afscheid Weg Feest presenteert de luxe in kleur uitgevoerde December-Uit-Krant met 1001 ideeën en sub-tropische zwemarrangementen voor St. Nicolaaskado's, Kerstdiners en Oud- en Nieuwviering. Bel 01107-4200 voor een gratis toezending. werving selectie mor kwaliteit op sleutelposities Vlotte effen PUMP met moderne hak In de kleuren zwart en blauw. Maten 36 - 42. Adviesprijs-34r^5 alléén vandaag slechts VAN DEN BROEK: AANSLAG Lijnbach Flinke perioden met zon. Droog weer. Temperatuur 15 graden. Vrij krachti ge zuidenwind. Breng 'ns een bezoek aan onze showroom. Het is zeker de moeite waard. JACOBSE - vakwerk uit Arnemuiden Langstraat 7, 4341 EB Arnemuiden Telefoon 01182 - 2950 Ommekeer in DDR niet te stuiten BERLIJN, DEN HAAG (AP/GPD/DPA/AFP/RTR/) - Achten twintigjaar na de bouw wordt met de afbraak van de Berlijn- se Muur begonnen. Op twee plaatsen zijn vrijdag nieuwe door laatposten gemaakt en vandaag begint de DDR met neerhalen van delen van de Muur om plaats te maken voor nog meer doorlaatposten. Aan het eind van een driedaagse zit- ting met verbazingwekkende resulta ten heeft het Centraal Comité van de Oostduitse communistische partij SED) vrijdag een gedetailleerd actie programma uitgebracht. De ontevre den bevolking worden vrije verkiezin gen, economische hervormingen en en parlementair onderzoek van de ge vreesde veiligheidsdienst in het voor- itzicht gesteld. r zal voorrang worden verleend aan e produktie van consumptiegoede- en en de staatssubsidies zullen afne- en. Er wordt en eind gemaakt aan de peeiale gunsten en uitzonderingsre- els die er bestaan voor partijleden, 'et actieprogramma vormt de basis oor een buitengewoon congres van de SED dat van 15 tot 17 december ge- ouden wordt. 'et Centraal Comité gebruikte giste- en zijn laatste vergaderdag om choon schip te maken onder de leden ~n kandidaat-leden van het politburo, oewel er pas twee dagen geleden een euw politburo benoemd was. Eén id, de in ongenade gevallen voorstan- Jer van de harde lijn, Hans-Joachim öhme (59), en drie kandidaat-leden erden ontslagen, officieel op eigen De voorgenomen sluiting van een aantal warenhuizen van V en D blijft voorlopig beperkt tot het opheffen van het filiaal in IJmuiden. PAGINA 3 De eerste Nederlandse long transplantatie is met succes in het St. Antoniusziekenhuis in Nieuwegein uitgevoerd. PAGINA 5 Middelburg krijgt volgend jaar een asielzoekerscentrum. PAGINA 9 Tijdens een zeer druk bezochte receptie werd afscheid geno men van burgemeester Van den Heuvel van Borsele. PAGINA 11 Kees Vermunt stapt teleurge steld op bij voetbalclub Baro nie. PAGINA 34 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11,13,15 en 17 Sport: 34 en 35 Germaine Greer ontdekte haar vader Sterke novellen van Margriet de Moor Litera tuur in de oorlogsjaren: van Spoortje weelde onder het juk tot Heulen met de vijand Ik heet Armando Architect Aldo van Eyck met gewone dingen bijzonder. PAGINA 19, 20, 21 en 23 Berlijn 1989 De dino-koorts slaat over naar Nederland Lekker leven is troef Ita liaanse bejaardenzorg ramp zalig Pijn telt niet in kick-bo xen Beb Bakhuys schreef voetbalgeschiedenis Denk sporten en puzzel. PAGINA 27, 28, 29, 31 en 33 verzoek. Het politburo, dat woensdag nog 21 leden telde, bestaat nu uit nog maar uit 10 leden. Oostduitsers zullen in de toekomst vrij naar het buitenland mogen blij ven reizen, zo maakte de Oostduitse minister van binnenlandse zaken, Friedrich Dickel, vrijdagavond be kend. Hij deelde verder mee dat de DDR van plan is diverse nieuwe grensovergangen te openen aan de Muur in Berlijn, die 160 km rond West-Berlijn loopt, en langs de gehele grens tussen Oost- en West-Duitsland. De DDR wil voor maandag acht nieu we grensovergangen openstellen in Berlijn. De beroemde Glienecke-brug in Berlijn, waar tot dusver spionnen- ruilen tussen oost en west werden afge wikkeld, werd vrijdagavond al openge steld. Dickel kondigde aan dat de Oostber- lijnse metro aan de ondergrondse van het westelijke stadsdeel zal worden ge koppeld, dat tussen beide stadsdelen vaste lijndiensten met autobussen worden ingesteld en dat er treinver bindingen tussen de Bondsrepubliek en de DDR komen. Foto boven: Duizenden vooral jonge Berlijners bevolken de Muur. De Oostduitse politie- in een lange rij opgesteld - kijkt toe maar maakt vol strekt geen aanstalten om in te grijpen. Foto onder: Historisch beeld van Berlijners, die vrijdag na het vrijgeven i| van het grensverkeer tussen de twee stadsdelen met volle kracht inhak ken op de Muur. Berlijn was ook vrijdag het toneel van een volksfeest. Overal klonk mu ziek en er werd op straat gedanst. De tienduizenden als 'dagjesmensen' naar het westelijk stadsdeel gekomen Oostberlijners overstroomden de Kurfürstendamm en andere winkel straten in het westelijke stadscen trum. Bij een van de grensovergangen stond op een gegeven moment een rij van een kilometer lang. Op de muur zelf waren Berlijners bezig de Muur te slopen met houwelen en hamers Pogingen door (Slot zie pagina 3 kolom 7) DEN HAAG/GRONINGEN (ANP) - Het bestrijdingsmidde- lenbedrijf Aagrunol moet voor de sanering van zijn voor malige bedrijfsterrein in de binnenstad van Groningen de volledige kosten betalen: naar schatting 90 miljoen gul den. Dit heeft de rechtbank in Groningen vrijdag bepaald in een civiele procedure die het ministerie van Volkshuisvesting- Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) tegen het bedrijf had aangespannen. Een woordvoerder van het ministerie heeft dat meegedeeld. De procedure was in 1984 gestart. Het ministerie beschouwt de uitspraak van groot belang voor de uitspraken in talrijke nog lopende procedures te gen bodemvervuilers. De rechter heeft namelijk bepaald dat het bedrijf, dat tussen 1946 en 1980 in Groningen actief is geweest, aansprakelijk blijft. Ook al zegt het lange tijd niet op de hoogte te kunnen zijn geweest van de schadelijk heid van bepaalde stoffen, zoals in dit geval kwik en arseen. VROM is ook verheugd dat in de procedure tevens een pri- vé-persoon, een ex-directeur, aansprakelijk is gesteld. Dat betekent dat het ministerie ook in de toekomst privé- personen kan aanklagen van kleine bedrijven, die inmid dels failliet zijn. Uit de uitspraak van de rechter blijkt voorts dat de Staat gerechtigd is vermogenskwesties bij de burgerlijke rechter aan te kaarten. Over deze kwestie, die sommige rechters anders hebben beoordeeld, doet de Hoge Raad over een week een principe-uitspraak. Aagrunol levert zijn bestrijdingsmiddelen voornamelijk aan de landbouw. In 1980 heeft het bedrijf Groningen verla ten en een geheel nieuwe fabriek opgezet in Delfzijl. Het eerste bodemonderzoek verrichtte de overheid in 1980. Dat gold als een standaardprocedure, die steeds wordt uit gevoerd sinds de affaire-Lekkerkerk. Het onderzoek toon de verontreinigingen aan met kwik, arseen en daarnaast een „cocktail van stoffen", aldus de woordvoerder van VROM. De civiele procedure heeft zolang geduurd omdat Aagrunol sinds 1984 in totaal zo'n tachtig kortstondige schaduw- BV's heeft opgericht om de vervolging te bemoeilijken. Het vervuilde terrein waarop de fabriek in Groningen heeft gestaan, heeft inmiddels een proefreiniging ondergaan. Daarbij is gebleken dat de definitieve sanering technisch niet zonder problemen is. Vandaar ook dat de kosten op het forse bedrag van 90 miljoen zijn geraamd. (Advertentie) Advertentie RECREATIE k wtdviesbureair^~y Londensekaai Z Postbus 293. 4330 AG Middelburg telefoon 01180-37676. fax 01180-36611 Advertentie DEN HAAG (GPD) - Een twintigtal onbekende Iraniërs is donderdag de Nederlandse kanselarij in Teheran binnengedrongen. De twintig richt ten flinke schade aan gebouw en meu bilair aan. Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) sprak gisteren van „een aanslag" op de kanselarij. Het is onduidelijk met welk doel de Iraniërs de vernielingen hebben aan gericht. Ze lieten op de muren van het gebouw leuzen als 'Weg met imperia listisch Holland' achter. Van den Broek zei de indruk te hebben dat het ging om een wraakactie op eerdere ac ties tegen de Iraanse ambassade in Den Haag. Op het moment van de aanslag bevon den zich geen Nederlanders in de am bassade. De ambassadeur is in Neder land. De (Iraanse) huismeester werd korte tijd in een kamer opgesloten, maar later ongedeerd vrijgelaten. Vol gens Van den Broek probeerden de in dringers verder vergeefs de deur van de code- en telexkamer te forceren. De Nederlandse tijdelijk zaakgelastig- Advertentie AUTOMATISERING Industrieweg 1-3 4382 NA Vllsslngen W 01184 18810 Advertentie BRISTOL in MIDDELBURG Markt 45 (naast de N.M.B.) tel. 01180-29911 Donderdag koopavond De één maakt van de kunst z'n vak, de ander van zijn vak een kunst. A.G. verzekeringen in Utrecht verstaat de kunst van goed verzeke ren als geen ander. Door meer dan 150 jaar ervaring zijn wij meesters in schade- en levensverzekeringen. Uw assurantie-adviseur ként ons. Pallas Athenedreef 10 Postbus9888 3506GW Utrecht Telefoon (030)643911 de in Teheran heeft op het Iraanse mi nisterie van buitenlandse zaken zijn grote ontstemming uitgesproken en om een onmiddellijk onderzoek ge vraagd. Nederland wil weten wat het doel van de twintig Iraniërs was. Het achterhalen van de identiteit van de binnengedrongen personen kan daar bij van belang zijn. In Den Haag is de tijdelijk zaakgelas tigde van Iran op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden. Een ho ge ambtenaar ontving de Iraniër en drong op grond van de Weense conven tie ter bescherming van diplomatieke en consulaire gebouwen aan op herstel van de aangerichte schade. ROTTERDAM (GPD) - De Amster damse politie heeft gisteren de ont voering van een dertigjarige Rotter dam beëindigd. Dat gebeurde bij toe val, nadat bij een verkeerscontrole de ontvoerders en hun gijzelaar waren aangehouden. De politie trof het slachtoffer geboeid aan op de achter bank van de auto. Een van de twee ontvoerders probeerde nog uit het dashboard-kastje een pistool te grij pen maar de controlerende agenten konden dit voorkomen. Uit onderzoek is komen vast te staan dat de drie mannen eerder een 'bespre king' hebben gehad in een woning in de Rotterdamse wijk Crooswijk. Daar hebben de drie ruzie gekregen, ver moedelijk om een vrouw. De ontvoer ders zijn een 26-jarige Rotterdammer en een 23-jarige man uit Vlaardingen. inds gisteren staan slo- Muur. Het is nauwelijks te geloven. Bijna dertig jaar ge leden - in 1961 - begon de bouw van dit grimmige symbool van vrijheidsberoving, dit gehate beton nen obstakel dat Europa zo uitdagend in tweeën sneed. Met het historische besluit om alle Oostduitse grenzen open te stellen heeft de (nieuwe) rege ring van de DDR tegelijk de Muur zijn functie ontnomen. Het bouwwerk van de afgezette partijleider Erich Honec- ker heeft de democratische volksrevo lutie onder de Oostduitsers nog geen twee weken overleefd. Het kwam alle maal zo plotseling en zo overrompe lend, gisternacht, dat de feestroes op de grens van Oost- en West-Berlijn iets had van een verschijnsel uit een ande re wereld. Veel Oostduitsers lijken de gebeurtenissen van de afgelopen da gen dan ook nauwelijks te kunnen ver werken. Veertig jaar lang zijn ze klein en onmondig gehouden, opgesloten achter de grenzen van hun land, voor gelogen en murw geïndoctrineerd met de idealen van de communistische boeren- en arbeidersstaat. Veertig jaar onvrijheid. En nu dit. Bij alle uitbundigheid en opluch ting overheerst voorlopig de ver warring. Want het wantrouwen tegen alles wat de gestaalde communisti sche partij kaders met hun elite-voor delen de gedesillusioneerde bevolking van de DDR hebben proberen wijs te maken, zit verschrikkelijk diep. De Berlijnse Muur heeft al die jaren een zo bedreigende sfeer rondom de Oost duitsers geschapen, dat hij van het ene op het andere moment niet zo maar valt weg te denken. De noodzaak om te vluchten overbodig geworden? En bo venop dat alles de aankondiging dat op korte termijn democratische, vrije verkiezingen zullen worden gehouden. Is het mannen als Egon Krenz en Gün- ter Schabowski werkelijk ernst met wat ze de menigte nu toeroepen? Veel Oostduitsers, die gebleven zijn, zullen tijd nodig hebben om aan dat idee te wennen. De honderdduizenden, die de afgelopen maanden de wijk hebben ge nomen naar het westen, zullen eerst willen zien en dan pas geloven. Lo gisch en begrijpelijk, want de Berlijnse Muur stond model voor een dramati sche periode uit de naoorlogse ge schiedenis. Hij werd opgericht om mensen te verhinderen weg te lopen van een ideologie die een leugen bleek te zijn. Hij werd onderdeel van een sys teem dat mensen, die beter wisten, koeioneerde en hun elke dadendrang ontnam. Die Muur heeft nu afgedaan omdat dezelfde mensen de bouwer hebben weggejaagd en zijn handlan gers het vuur na aan de schenen heb ben gelegd. Het nieuws van de gaten in de Ber lijnse Muur is overal in de wereld met instemming begroet. Vooral in de Duitse Bondsrepubliek, die zo direct te maken heeft met de verbijsterend snelle ontwikkelingen aan de over kant van de grens. Na alles wat eraan voorafging was dit teminste een onom keerbare beslissing, die aangeeft dat het de - vervangen - machthebbers in de DDR nu ernst is met hun politieke hervormingen. Met dit verfoeilijke bouwsel, waarop prikkeldraadver sperringen, schijnwerpers en gewa pende Vopo's jarenlang de vrijheidge- voelens van de Oostduitsers probeer den te breken, zullen altijd momenten van grote internationale spanning rechtstreeks verbonden blijven. De Muur in het hart van de gedeelde stad Berlijn was het ijkpunt voor de kille verhouding tussen oost en west, de mascotte van de Koude Oorlog. De we reld heeft leren leven met de Berlijnse Muur. Heeft ook steeds meegevoeld met de inwoners van deze onvrije hoofdstad van een onvrij land. Bij zijn bezoek aan de Muur stelde de Ameri kaanse president John F. Kennedy dat destijds treffend vast: „Ich bin ein Berliner". Diezelfde morele en daad werkelijke steun van de rest van de we reld zullen de Oostduitsers hard nodig hebben nu de Berlijnse Muur wordt ge sloopt. vdM. SOFIA (RTR/ANP) - Tegen de achter grond van de razendsnelle ontwikke lingen die zich in Oost-Europa vol trekken heeft de Bulgaarse president en partijleider Todor Zivkov vrijdag geheel onverwachts ontslag geno men. Zhivkov legde ook het lidmaat schap van het politburo neer. Met zijn 35 dienstjaren was Todor Christov Zivkov (78) in Oost-Europa de staats man met de langste staat van dienst. Tijdens een plenum van het Centraal Comité werd minister van buitenland se zaken Petar Mladenov (53) als de nieuwe partijleider aangewezen, zo heeft het officiële persbureau BTA be kend gemaakt. Mladenov was minis ter van buitenlandse zaken sinds 1971. Het aftreden van Zhivkov kwam voor westerse waarnemers in Sofia als een volslagen verrassing. Het centraal co mité zou bijeen komen om te praten over „het voortzetten van de Bulgaar se perestrojka", die door Zhivkov was afgekondigd. Nog maar enkele dagen geleden had deze zich aan het hoofd gesteld van de hervormingsbeweging in zijn land. De veranderingen in de Bulgaarse politiek zijn duidelijk ach- tergeleven bij de hervormingen in de Sovjetunie, verklaarde Zhivkov.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1