Booreiland zinkt op 100 km van Den Helder Naar vrije verkiezingen DDR Dinkins is eerste zwarte burgemeester New York Bond eist uitleg bericht sluiting V D-winkels Goed nieuws voor heren in Goes. *n Kleintje in de PZC De DDR kraakt in zijn voegen WERKEN OP ZATERDAG INZET Weerman Aanval Beeld Kerncentrale Pontje Bouwvak Strafzaak Woedend Burgemeesters Zie pay. 12 Minder wind 232e jaargang no. 259 Donderdag 9 november 1989 IJMUIDEN (ANP) - Op ruim honderd kilometer ten noordwesten van Den Hel der is woensdagavond het zelfheffende booreiland Interocean 2 in stormweer gezonken, zo meldt het Kustwachtcentrum in IJmuiden. Alle 51 opvarenden zijn tijdig door vier Britse helikopters van boord gehaald en overgebracht naar booreilanden in de omgeving. Het platform werd door de sleepboten Tartran en An Viking versleept naar een nieuwe lokatie. In zware storm kracht tien tot elf) brak van één van beide sle pers de tros, waarna ook de andere sleepboot het gevaarte niet meer kon hou den. Door de storm maakte het eiland al snel een toenemende slagzij en werd het in de richting van andere boorplatforms gedreven. Rond half tien woensdagavond dreef het eiland het Nederlands continentaal plat ten zuiden van de Doggersbank binnen. Spoedig daarna kantelde het. Vol gens de Kustwacht dreef het boorplatform onder water nog lagzaam verder, maar is het gevaar voor een botsing met andere eilanden geweken. Het valt gisteravond nog niet te overzien of het langzaam zinkende booreiland een zodanig gevaar voor de scheepvaart gaat vormen, dat het geborgen moet worden. Verharding cao-gesprek in metaal LUXEMBURG (ANP) - De Industriebond FNV vindt dat de me- taalwerkgevers de confrontatie zoeken met voorstellen over het zonder extra beloning werken op zaterdag en op termijn afschaffen van de vut. „Er dreigt de komende maanden een I onnodige verharding aan het cao-front als de lijn die FME-voorzitter Blankert woensdag heeft ingezet ook wordt vol- I gehouden", aldus de voorzitter van de [industriebond FNV, B. van der Weg woensdag op een persconferentie in Luxemburg. De bondsraad van de in- [dustriebond was in Luxemburg bijeen I vanwege een congres over de Europese I verhoudingen. Ivan der Weg noemde de voorstellen Ivan Blankert „leuk voor zijn achter- I ban, maar niet echt een basis voor een I cao-akkoord". Werken op zaterdag te- Igen eenzelfde vergoeding is voor de in- I dustriebond onbespreekbaar. Frank Kroonenberg wordt de nieuwe weerman bij het jour naal. PAGINA 2 Stemerdink haalt fel uit naar zijn partijgenoten Ter Beek en Kok. PAGINA 3 Jean Michel Jarre: een concert moet een compleet beeld scheppen van een muzikant. PAGINA 9 De aanpassing van de kern centrale in Borssele kost 71 miljoen gulden. PAGINA 15 Het pontje van Sluiskil kan misschien toch worden behou den. PAGINA 15 Bedrijven maken leerlingen warm voor een toekomst in de bouwvak. PAGINA 17 De strafzaak tegen voetballer Eric Rijckaert is definitief ge sloten. PAGINA 25 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Kunst en cultuur: 9 Financiën en economie: 11 Provincie: 15,17,19 en 21 Sport: 23 en 25 De looneis van 4 procent die de Indus triebond FNV in de komende cao-on derhandelingen wil stellen is defini tief. De ledenvertegenwoordiging (bondsraad) is woensdag in Luxem burg vrijwel unaniem akkoord ge gaan met het voorgestelde cao-pak ket. Voorzitter B. van der Weg benadrukte op een persconferentie na afloop van de bondsraad dat een looneis van vier procent de beschikbare ruimte in sec toren en bedrijven niet te boven gaat. In de bondsraad gingen stemmen op om de looneis te verhogen, maar dat is uiteindelijk niet gebeurd. Incidenteel is een hogere eis (zoals het district Rot terdam had gevraagd) na overleg met het bondsbestuur mogelijk, maar het beleid is 4 procent. Om de looneis aan te scherpen, stelt de bond een vloer van 360 gulden per procent prijsstij ging. Als terwille van een koppeling tussen lonen en uitkeringen een pre mieverhoging nodig is, is de bond be reid de looneis te matigen. Vervroegde uittreding zal ook in de ko mende onderhandelingen over 250 ca o's voor bijna een miljoen werknemers prominente aandacht krijgen. De in dustriebond wil ook deeltijd-vut in voeren, zodat oudere werknemers hun werktijd geleidelijk kunnen afbouwen en hun opvolger alvast wegwijs ma ken. De bondsraad heeft op het gebied van werktijden het beleid aangescherpt. Werkdagen van 9,5 uur, zoals de cao's voor de metaalindustrie en -nijverheid die kennen, zijn taboe. Overigens wordt in beide bedrijfstakken nauwe lijks gebruik gemaakt van de moge lijkheid van een 9,5-urige werkdag. Werkdagen van 9 uur zijn mogelijk op voorwaarde dat met de bonden wordt overlegd. Arbeidstijdverkorting staat in 1990 wel op de agenda, maar is geen hoofdzaak. Waar mogelijk en op ver zoek van de leden wil de bond zich voor kortere werkweken inzetten, maar dan moet wel zeker zijn dat daarmee meer werkgelegenheid ontstaat. Bovendien dienen eerst knelpunten als overwerk te verdwijnen. (Zie ook pagina 11Metaalwerkgevers vinden werken op zaterdag onont koombaar) OOST-BERLIJN - Leden van de Socialistische Eenheidspartij Duitsland SED), de communistische partij van de DDR, namen gisteren deel aan demonstra ties in Oost-Berlijn. Ook wij zijn het volk, zo laten ze op een bord weten. OOST-BERLIJN (AP/GPD) - De nieuwe leiding van de Oostduitse communistische partij (SED) moet beslissen over een nieuwe kieswet die ook vrije verkiezingen mogelijk maakt, zo heeft Politburo-lid Guen- ter Schabowski woensdagavond aan het eind van de eerste vergader dag van het Centraal Comité van de SED bekend gemaakt. Het Comité koos woensdag een nieuw Politburo met Egon Krenz aan het hoofd. Nog geen vier uur nadat het hoogste college van de SED in zijn geheel was afgetreden, was er een gewijzigd Po litburo. De als hervormingsgezind bekend staande partijleider van Dresden, Hans Modrow, die met één tegenstem in het Politburo werd ge kozen, zal minister-president wor den. De Westduitse bondskanselier Hel mut Kohl heeft de DDR woensdag omvangrijke financiële hulp aange boden op voorwaarde dat het hervor mingsproces wordt voortgezet en de SED haar machtsmonopolie op geeft. In een rede voor de Bondsdag maakte Kohl ook duidelijk dat hulp ook verbonden wordt aan meer marktgerichte economische hervor mingen in de DDR. Schabowski, nieuw in het Politburo en belast met propaganda, kondig de op een persconferentie een kies wet aan die meer democratie be looft. De partij zal echter geen wets voorstel accepteren dat politieke zelfmoord betekent, zei Schabows ki. De opstelling van de nieuwe kieswet is een zaak van alle politieke krach ten en niet alleen van de SED, aldus Schabowski. Het is mogelijk dat er na verkiezingen coalities gevormd zullen worden, zo voegde hij eraan toe. Verwacht wordt dat de hervor- OOST-BERLIJN - De net herkozen partijleider Egon Krenz van de DDR smeekt betogers voor het gebouw van de communistische partij geduld te hebbén. Voor zijn oproep was hij uit een vergadering gelopen van het Cen traal Comité van de partij. mingsbeweging Nieuw Forum van daag officieel zal worden toegelaten. Het Centraal Comité vergadert tot vrijdag. De oude en nieuwe partijleider Krenz rekende af met de partijbu reaucraten. Zij zijn verantwoordelijk voor de crisis in het land, zo zei hij in zijn rede tot het afgelankte Politbu ro. Het telt nog elf leden en zes kandi daat-leden tegen totaal 26 in de tijd van Erich Honecker. Vier nieuwelin gen maken hun intrede in het Poli- buro, dat nu een mengeling is van hervormingsgezinde communisten, technocraten en conservatieven, wier invloed drastisch is geredu ceerd. In Oost-Duitsland is gematigd posi tief gereageerd op de besluiten. Vol spanning wordt nu afgewacht wel ke stappen verder worden onderne men om de geloofwaardigheid van de aangeslagen partij te herstellen. De schrijfster Christa Wolf richtte zich namens alle oppositiegroepen via de televisie tot de Oostduitsers met een emotionele oproep om te blijven. „We staan aan het begin. Help ons dat deze droom niet in de kiem wordt gesmoord". NEW YORK - David Dinkins begroet met opgestoken duim zijn aanhang NEW YORK (AP)- De dinsdag gehou den verkiezingen in de Verenigde Sta ten hebben de eerste zwarte burge meester van New York opgeleverd en de eerste zwarte gouverneur. De in woners van de grootste Amerikaanse stad kozen de Democraat David Din kins tot hun eerste burger. In Virginia werden de verkiezingn voor de gou verneurszetel een overwinning voor Douglas Wilder, kleinzoon van groot ouders die als slaaf opgroeiden. Dinkins zei woensdag in een commen taar op zijn zege dat de kiezers „met de UTRECHT (ANP/GPD) - Bestuurder G. Toussaint van de Dienstenbond FNV heeft van de directie van Vroom en Dreesmann snel uitleg geëist over berichten over sluiting van warenhuizen en supermarkten, die in de wereld zijn gekomen tijdens een satelliet-tv-uitzending voor de per soneelsleden, dinsdagavond. Krijgt hij niet snel informa tie, dan dreigen er op korte termijn, mogelijk vandaag al, acties in de vestigingen. Van de veertig supermarkten die Vroom Dreesmann vo rig jaar nog in zijn warenhuizen had, zijn er al veertien ver dwenen in het kader van de reorganisatie. Van de overige 26 zal nog een aantal worden gesloten, wellicht verdwijnen ze allemaal. In het vroege voorjaar nullen daarover de defi nitieve besluiten vallen. Pas in een later stadium zal een besluit vallen over acht warenhuizen die door hun geringe afmetingen of door hun ligging niet geschikt lijken om er het nieuwe type waren huis van te maken dat V D voor de toekomst aan het ontwikkelen is. Volgens directie-woordvoerder drs. J. Lempers behoort sluiting wel tot de mogelijkheden, maar evenzeer is een aangepaste vorm van de vestigingen denk baar .FNV-bestuurderToussaint is woedend op de directie van V en D. Hij neemt het directeur Kessels hoogst kwa lijk dat er met voorbijgaan van de speciaal in het leven geroepen overlegorganen uit de school is geklapt over de plannen van de bedrijfsleiding. „Dat is een dermate fla grante schending van de afspraken dat ik woest ben, laai end", zei hij. De bestuurder heeft grote inhoudelijke bezwaren tegen sluiting van warenhuizen. Volgens hem draagt dat niet bij aan het beoogde rendementsherstel. „Wij dachten eindelijk van dat verhaal af te zijn en nu ko men ze er toch weer mee". Vorig jaar ontstond ook al grote beroering rondom de aangekondigde sluiting van een aan tal filialen, die aanvankelijk met een groot aantal ontsla gen gepaard zou gaan. De directie zag uiteindelijk van sluiting af. Volgens Tous saint is rendementsherstel veel beter te bewerkstelligen met maatregelen als aanpassingen in het assortiment en de kostenstructuur en verbetering van de interne commu nicatie. stem van de hoop, hier en in Virginia", hadden gekozen. Hij versloeg zijn Re publikeinse rivaal Rudolph Giuliani en wordt de opvolger van de Demo craat Edward Koch. Dinkins behaalde 51 procent van de stemmen tegenover Giuliani 48 procent. Wilder, die verruiming van de abortus wetten tot hoeksteen van zijn campag ne had gemaakt, toonde zich uiterma te verheugd over zijn overwinning, die overigens gezien de geringe marge door zijn Republikeinse rivaal Mars hall Coleman wordt betwist. Coleman kreeg 7.700 stemmen minder dan Wil der, op een totaal aantal van ruim 1,7 miljoen, en de Republikein weigert zijn nederlaag toe te geven tot de offi ciële einduitslag bekend is gemaakt. Ook in New Jersey wist een kandidaat met een liberaal standpunt over abor tus te winnen. Daar maakte het demo cratische congreslid James Florio een einde kwam aan acht jaar Republi keins gouverneurschap. Even veelbetekenend als de verschui ving ten aanzien van de abortuskwes tie, was de winst van zwarte kandida ten in de race om het burgemeester schap van grote steden verspreid over de gehele Verenigde Staten. Behalve Dinkins volgden zwarte politici blan ke burgemeesters op in Seattle, Cle veland, New Haven, Connecticut en Durham, North Carolina. Van de 62-jarige Dinkins wordt ver wacht dat hij in staat zal zijn de raciale spanningen in New York terug te drin gen. De zwarte kandidaat kreeg ook veel stemmen van vooruitstrevende blanke kiezers. Behalve met rassen problemen heeft New York te kampen met drugsproblemen en een groot aan tal daklozen, dat geschat wordt op 90.000. Evenals in Virginia bleek de strijd in New York uiteindelijk, in tegenstelling tot hetgeen was voorspeld, een nek- aan-nek-race. Net als bij eerdere ver kiezingen bleken zwarte politici min der stemmen te trekken dan op grond van de opinie-onderzoeken mocht worden vernacht. Advertentie De crisis binnen het Oost duitse machtscentrum heeft gisteren haai' absolute dieptepunt bereikt. De com plete vervanging binnen een halve dag van het Politburo, het hoog ste orgaan van de communistische partij in de DDR, was - nadat eerder de regering al was opgestapt - een te ken van complete verwarring en on overkomelijke moeilijkheden. De sme kende oproep van partijleider Egon Krenz aan de duizenden demonstran ten in Oost-Berlijn om nog enig geduld te oefenen en de aangekondigde her vormingen een kans te geven, was het ondubbelzinnige bewijs dat de huidige politieke top de controle heeft verlo ren over wat er in de DDR aan de hand is. En de massale vlucht naar de Bondsrepubliek van Oostduitsers - gisteren in een tempo van 300 mensen per uur - geeft aan dat de vrijheids drang onder de burgers niet meer is te keren en dat elk vertrouwen in de hui dige leiders van het land is verdampt. Het gaat allemaal adembenemend snel in dit Oosteuropese land, dat veertig jaar lang onder communisti sche kadaverdiscipline heeft geleefd. Het bewind kan eigenlijk geen kant meer op. De roep om democratisering van onderop gaat samen met een grootscheepse ontregeling van het openbaren leven. Het politieke sys teem van de DDR kraakt in zijn voe gen. Aan vrije verkiezingen en (dus) deling van de macht valt voor de com munisten - zo hebben ze inmiddels er kend - niet meer te ontkomen. Het is nog maar drie weken geleden dat de ijzeren Hein van het sterie le communisme in de DDR, Erich Ho necker, werd gedwongen om op te stappen. Sindsdien is een ware uit tocht van oudgedienden in de partij leiding op gang gekomen. Sindsdien is de vluchtelingenstroom naar het wes ten via de opengestelde grenzen aan Tsjechoslowaakse kant zo sterk aan gezwollen, dat er zowel in de DDR zelf als in West-Duitsland steeds grotere problemen door beginnen te ontstaan. De totale volksrevolutie voltrekt zich razendsnel. Ze dwingt de autoriteiten in de DDR dagelijks tot meer stappen terug: amnestie voor vluchtelingen die willen terugkeren, toestemming voor demonstraties, overleg met de kers verse oppositie, feitelijke opheffing van de censuur op kranten, radio en te levisie. Hervormingsgezinde commu nisten komen in de plaats van de oude bewakers van de harde lijn. Maar de politieke top en de bureaucratie kun nen de ontwikkelingen niet meer bij benen; hun macht in de DDR wordt van uur tot uur verder uitgehold. Waar Polen en Hongarije vele jaren over hebben gedaan lijkt Oost-Duitsland in een minimum van tijd binnen te halen: een democratiseringsproces in de vorm van een totale omwenteling. Minstens even beklemmend bij het zien van dit alles is de manier waarop het westen reageert. Of liever gezegd: niet reageert. Op een zo snelle ineenstorting van de communistische systemen in Oost-Europa, op de ver wijdering van het IJzeren Gordijn en misschien zelfs het slopen van de Ber- lijnse Muur heeft het westen nog nau welijks een antwoord. Terwijl juist de stormachtige dingen die er nu gaande zijn wel eens op korte termijn van be duidende invloed kunnen blijken voor de toekomst van West-Europa. De Westduitse Bondskanselier Helmuth Kohl heeft gisteren de DDR krachtige economische steun toegezegd op voor waarde dat er snel een echt democra tisch stelsel ontstaat. Er moet Bonn al les aan gelegen zijn dat er in Oost-Ber lijn straks niet een groot machtsva cuüm ontstaat, met alle gevaren van dien. Beide Duitslanden raken met de dag sterker op elkaar aangewezen. Het westen zal er zich rekenschap van moeten geven dat de beide Duitslan den in een positie kunnen komen om de grenzen van het Europa van de toe komst te bepalen. Maar dat vooruit zicht is nog onvoldoende doorgedron gen, omdat het een paar weken gele den nog zo ver weg leek. vdM. HILVERSUM (GPD) - Een nog onbe kende man van circa achttien jaar is in de nacht van maandag op dinsdag in een ziekenhuis in Hilversum over leden, nadat hij was getroffen door een kogel uit het dienstpistool van een Hilversumse politieman. Het slachtoffer had samen met een 23-jari- ge man een auto in Bussum gestolen. Beiden waren ongewapend. Dit heeft de Hilversumse gementepoli- tie gisteren bekendgemaakt. De Rijks recherche is een onderzoek gestart. De Hilversumse politie achtervolgde gisternacht na een melding een gesto len auto. De auto werd klem gereden en de inzittenden aangehouden. „Daarbij viel een schot uit een dienst pistool", aldus de politiewoordvoer der. Hoe dat is gebeurd, is nog niet dui delijk. De jongen werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij om vier uur in de nacht overleed. Volgens de politie had de man geen vaste woon- of ver blijfplaats. De tweede inzittende van de gestolen auto, een 23-jarige man, zit vast op het politiebureau in Hilver sum. VuI de bond in op pagina 12 Eerst nog een enkele bui, later overwe gend droog met zon. Vanavond toene mende bewolking, vannacht regen. Tot vrij krachtig afnemende wind. Middagtemperatuur 12 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1