PZC Verwerken reuma als rouwproces Hoofdagent nu hotelier in Obervellach streek GESLAAGDE ACTIE PATER SWINNE WOENSDAG 8 NOVEMBER 1989 Brokkenmakers Dassenjacht Hennep Hiha-honde. Extra Psychisch Tegen een muur Accepteren Taalproblemen HTM O O BRUSSEL - „De Belg blijft een brokkenpiloot." Dat meldden de Vlaamse gazetten de afgelopen week met twijfelachtige trots. Het Belgisch documentatie- en informatiecentrum van het ver zekeringswezen verzamelde de afgelopen jaren statistische ge gevens over het rijgedrag van onze zuiderburen, ging vervol gens te rade bij collega-institu ten in de andere Europese lan den en legde daarna de gegevens naast elkaar. Uit het onderzoek is gebleken dat de Britten en wij, de Nederlanders, de voorbeel- digste weggebruikers zijn. In ons land vallen jaarlijks 264 doden in het verkeer per miljoen voer tuigen. In Groot-Brittannië valt dat cijfer zelfs nog lager uit, 255 doden. Zuidelijker, in Portugal en Griekenland, is bijna ieder een achter het stuur van een au to aan te merken als wegpiraat. Het aantal verkeersslachtoffers rijst er verhoudingsgewijs dan ook de pan uit. Onze buren kun nen echter achter het stuur geze ten ook heel wat brokken maken. Zeker op de snelwegen, waar in België de meeste ernstige onge vallen plaatsvinden. Per miljoen auto's vallen er in ons buurland jaarlijks 495 slachtoffers te be treuren. LILLO - De week zat er op en de Antwerpenaar had zin in een pint voor hij huiswaarts keerde. „Ge moet een keer naar den Boe- repan in Lillo gaan, da's een tof stamineeke"hadden zijn colle ga's gezegd. En ja, waarom zou je een goed advies in de wind slaan. Kort na zessen stapte hij de kroeg binnen. Het was redelijk druk. Een zure lucht van bier en okseldampen kwam hem tege moet. Naar de toog. Hij ging zit ten, keek wat rond, bestelde een pint, die even later op een viltje voor hem werd neergezet. Hij raakte aan de praat met een dokwerker, babbelde wat over koetjes en kalfjes en zag plots een schaar onder zijn kin han gen. Uitbaatster Arlette deed knip en weg was de onderste der tig centimeter van zijn stropdas. „Allez, wat is dat hierre. Hoe moet ik dat thuis uitleggen", slaakte hij verontwaardigd. „Ah, zeg maar tegen uw vrouw dat ze de rest van uw das hier dagelijks kan komen bekijken", zei de da der, die de dashelft vervolgens overhandigde aan haar echtge noot. Deze pakte een stoel, klom er op en jaste met een spijker het stukgeknipte dasje tegen een ei kenhouten balk, waar nog een hele rits dassen tentoongesteld hing. Een nieuw slachtoffer was weer het slachtoffer geworden van de dassenjacht van kroeg bazin Arlette. Wie nog eens in de buurt van Lillo komt is gewaar schuwd. ZWIJNDRECHT - Het kweken van hennepplanten mag dan in België bij wet verboden zijn; de beheerder van de E17 tussen Zwijndrecht en Melsele, het mi nisterie van Openbare Werken, stoort zich klaarblijkelijk in het geheel niet aan het verbod. Langs het wegdeel heeft zich in de berm de afgelopen maanden een aardige kruidentuin ontwik keld, waarin honderden bijna metershoge hennepplanten te vinden zijn. Tijdens een surveil- lancetocht stuitte de rijkswacht op de wilde planten en rappor teerde dit aan de commandant van de brigade in Antwerpen. Die beval dat de planten onmid dellijk gekortwiekt moesten wor den, omdat anders liefhebbers van de softe drugs in de berm van de snelweg zouden duiken. Het geen geschiedde. BRUGGE - Voetbal is oorlog. Ook in de zaal. De Bruggenaar F. R. deed de uitspraak van trainer Michels eer aan door tijdens een zaalvoetbalwedstrijd volledig door het lint te gaan. Hij was het niet eens met een scheidsrechter lijke beslissing en kreeg vervol gens een gele kaart voorgescho teld. Die kaart werkte als een ro de lap op een stier en in zijn drift gafR. de scheidsrechter een mep. De arbiter floot toen de wedstrijd af en kreeg het na die beslissing opnieuw aan de stok met R. De ploegen en de scheidsrechter gingen naar de kleedkamers, on der de douche en toen was het de beurt aan de arbiter, die naar het bleek ook in het dagelijks leven een fluitje bleek te hanteren. De rijkswachter (scheidsrechter) wachtte keurig in uniform de voetballer op en slingerde hem op de bon wegens mishandeling. Uiteindelijk kwam het grapje de voetballer op twee maanden voorwaardelijk, een boete van ruim 300 gulden en een schade vergoeding van 1000 gulden te staan. Voetballen kan hij de rest van zijn leven wel vergeten. De Belgische bond heeft hem een le venslange schorsing opgelegd. Derde Wereldhulp vanuit Hulst werpt vruchten af HULST - Eind oktober vierden de leerlingen van het 'Colegio Comunal Mixto' in de Columbiaanse miljoe nenstad Barranquilla het tienjarig bestaan van de school in de volks buurt. De Steense pater Cyriel Swin- ne maakte het feest van dichtbij mee, het is per slot van rekening zijn school. Maar niet van hem alleen, ook enigszins van de leden van de veertig Hulster verenigingen die zich de afge lopen jaar hebben ingezet om het ge bouw van de wijkschool te vernieu wen, uit te breiden en te verbeteren. De Hulster gemeenschap stak in to taal ruim 80.000 gulden in de school en het gemeenschaps-annex- gezond heidscentrum in de wijk. Een voor beeld van een geslaagd ontwikke lingsproject van een gemeente. De Hulster wethouder P. V. V. Wee- maes (welzijn), nauw betrokken bij de activiteiten die in het kader van de steunactie in Hulst werden opgezet, is uitermate tevreden over het verloop van het project-Swinne. De actie is for meel gezien teneinde, maar nog steeds druppelt er geld binnen. Geld dat Swinne en de zijnen in Barranquilla nog steeds kunnen gebruiken, al is er met de eerste 76.000 gulden die vanuit Hulst werden overgemaakt al veel ver wezenlijkt. „Het belangrijkste zit hem volgens mij echter niet in de materiële zaken die gerealiseerd zijn, maar in de niet-materiële. De school van Swinne is mede door toedoen van ons hier in Hulst nu officieel erkend als onderwij sinstituut door Unesco. Een tweede stap is nu de erkenning van de Colum biaanse overheid zonder dat deze poli tieke tegenprestaties eist. Is dat het geval, dan kunnen de leerkrachten van de school rekenen op het wettig minimum-loon", legt Weemaes uit. Een ander enorm winstpunt is dat nu aan de andere kant van de aardbol mensen leven die weten dat andere mensen met hun lot begaan zijn. Dat geeft dit project net dat beetje extra boven al die grote acties van bijvoor beeld de kerken. Grote probleem, waarmee ook wij kampten was de te rugkoppeling, hoe betrek je mensen hier direct met wat er in Columbia ge beurt en omgekeerd, dat was erg moei lijk. We hebben dat probleem probe ren op te lossen door van de acties die in Hulst gehouden werden verslag te doen, kranteberichten en brieven te sturen naar ginds. Op hun beurt wer den er ook werkstukken, maar ook tas jes en koffie naar hier gestuurd, die we tijdens de Sterrefeesten vervolgens weer aan de man hebben gebracht. Op die manier ontstond er een wisselwer king, die noodzakelijk is om acties als deze een kans op slagen te bieden", vervolgt hij. Toch verliep niet altijd alles op rol letjes. Een delegatie Columbianen die in Hulst verslag zou doen van de vor deringen aan de school kwam wel in Nederland, maar niet in Hulst terecht. Iets wat Swinne, zo liet hij in zijn brie ven aan de wethouder blijken, uiter mate betreurde. De werkzaamheden voor de bouw van de school van pater Swinne zijn hier nog in volle gang. Desondanks meent Weemaes dat de actie best voor herhaling vatbaar is. „Gezien het enthousiasme binnen het verenigingsleven in Hulst om iets voor de pater en zijn parochie in Co lumbia te doen acht ik een herhaling, mogelijk voor een andere ontwikke lingswerker uit het Hulsterse niet uit gesloten." Dat het ministerie van buitenlandse zaken nog steeds niet happig is op ge meenten die er zelf een buitenlands, of Derde Wereldbeleid op nahouden be seft Weemaes. „Het is echter wel zo dat wanneer een gemeente in Nederland contacten als nu met die wijk in Bar ranquilla legt, of met een streek in een willekeurig ander land, men daar niet negatief tegenover staat. Als er een wisselwerking ontstaat, dan zal een project als het onze zelfs kunnen reke nen op steun van het ministerie. Dat in ogenschouw nemend denk ik dat we bij een ander project in de toekomst mogen uitgaan van een nog bredere aanpak. Ik denk dan aan onze zuster- gemeente Michelstadt, die wel een geldbedrag geschonken heeft, maar waar verder niet erg veel aandacht is besteed aan dit project. Dat is een ge miste kans. Ook denk ik aan de scho len in Hulst, die zich geweldig hebben ingezet, maar die geen van alle blijven de contacten onderhouden met de school in Barranquilla. Dat vind ik spijtig", aldus Weemaes. Hoe dan ook, het Hulster project heefl er volgens pater Swinne aan bijgedra gen dat zijn school niet alleen nu kan beschikken over goede lokalen en een multifunctionele zaal, maar ook enorm aan prestige heeft gewonnen. „Dat vinden wij hier belangrijk, omdat we van mening zijn dat de school steeds meer door de gemeenschap zelf gedragen zal moeten worden. Het is erg moeilijk om mensen enthousiast te krijgen voor een schooltje dat niet eens aan de minimum-eisen voldoet. Nu zien we dat de mensen steeds trot ser worden op hun 'colegio'." Swinne blijft echter realist en schrijft in een van zijn laatste brieven aan zijn Hulster 'supporters'. „Wat onze verdere activiteiten hier betreft zijn er meer projecten en initiatieven dan personen die er zich voor kunnen in zetten. Nu het Colegio Comunal Mixto weer enigszins functioneert, vraagt de andere school in onze parochie weer aandacht. En terecht, het is een school waar 800 kinderen studeren en die in zo'n slechte staat verkeert dat we aan nieuwbouw moeten denken. Op het ogenblik zijn we bezig met het uitwerken van dat project...en dan maar hopen dat we er steun voor vin den." Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Voetje voor voetje de trap afdalen, terwijl bij elke stap de pijnscheuten door het lichaam gieren. Een doorgaans simpele beweging als op een fiets stappen: een martelscène van soms wel een half uur. Om nog maar te zwijgen van handelingen als aardappelen schillen, ramen lappen of zo maar een fles openen. Het zijn herkenbare maar letterlijk pijnlijke taferelen voor mensen met reuma. Zij worden dag in dag uit geconfronteerd met een chronische pijn die hun hele leven beheerst. In Zeeuwsch-Vlaan- deren bestaat sinds een jaar een afde ling van de Reumapatiëntenvereni ging. Het motto van de vereniging: „Reuma? U staat niet alleen!" Reuma mag dan bijkans zo oud zijn als de mensheid zelf, dat er onder de alge mene term zo'n tweehonderd aandoe ningen schuil gaan weet bijna nie mand. In feite is reuma min of meer on der te verdelen in een aantal hoofd groepen: atrose (slijtage aan de ge wrichten), reumatoide arthritis (chro nische gewrichtsontsteking), de ziekte van Bechterew (reuma die de wervel kolom aantast), weke-delen-reuma, fi- bromyalgie {ontsteking aan spieren, pezen en bindweefsel) en jicht (aantas ting van gewrichten door te hoge uri- nezuurconcentratie). „Je gaat 's avonds naar bed met vrese lijke pijn en je staat er 's morgens weer mee op", vertelt mevrouw J. L. Ver- helst, bestuurslid van de reumavereni ging. Zeven jaar lang heeft ze met de bekende kraag om haar nek gelopen, voordat de doktoren eindelijk vast stelden dat ze reumatoide arthritis heeft. „Je vermoedt wel dat je zoiets hebt. Maar je wilt er eigenlijk niet aan, omdat je dan veroordeeld bent om le ven lang pijn te houden." En dat is waar de reuma-patiënt dage lijks mee moet leven: met een chroni sche, maar vooral allesbeheersende pijn die nooit meer weg zal gaan. En de dokter? Die weet vaak ook niet wat hij met de .pijnpatiënten aanmoet. Me vrouw A. van Beek: „In eerste instan tie komen veel mensen in het psychi sche circuit terecht. Het zal wel psy chisch zijn, wordt dan gezegd. Ge woonlijk krijgen de mensen weinig voorlichting over de aandoening die ze hebben. Ook bij de huisarts ontmoet je veel onbegrip en onkunde. Niet alleen hebben ze te weinig over reuma ge leerd bij hun opleiding, maar ook ver wijzen ze vaak verkeerd door. Zo las ik laatst over iemand die ontzettende pijn had tussen zijn wervelkolom, maar vijfjaar lang niet door de doktor op de ziekte van Bechterew werd on derzocht. Hier in Terneuzen worden reuma-patienten behandeld door de internist. Maar wij willen graag dat er een reumatoloog, iemand met meer kennis van zaken, in het ziekenhuis aanwezig is. In Nederland zijn er te weinig reuamotlogen, als gevolg van de bezuinigingen in de gezondheids zorg." Bij Cathy Scheele openbaarde reuma toide arthritis zich op 17-jarige leeftijd. „En ik heb er nog steeds moeite mee", zegt ze nu, vijfjaar ouder. „Vooral om- datje zo jong bent, vraagje je af waar je aan toe bent. De omstanders op school begrepen mij niet. Ook op mijn werk nu weet bijna niemand dat ik reuma heb. Ik wilde het er eerst niet over heb ben. Bang als ik was dat iemand mij naar mijn ziekte gaat behandelen. Bang als ik was dat iemand zei: „Zal ik dit of dat voor je doen." Nu weten alleen de mensen waarmee ik nauw samenwerk van mijn ziekte." Mensen met reuma lopen vaak tegen die muur van onbegrip, die onwetend heid als fundament heeft. Cathy: „Men snapt niet dat je altijd pijn hebt. Als ze me uitnodigen om badminton te spelen, weten ze niet dat ik daarna drie dagen plat moet liggen van wege de pijn. Veel mensen zien reuma toch als een ziekte voor ouderen of voor rolstoelgebruikers. En als je beroerd bent, dan blijf je thuis. Ze zien je ei genlijk alleen als je weer enigszins goed bent. En heb ik dan pijn, dan loop ik met een grimas op mijn ge zicht. Dan vragen ze of ik chagrijnig ben. En je wilt je toch bewijzen tegen over anderen. Anders zeggen ze: „Daar heb je die zeurpiet ook weer." Je probeert vrolijk te zijn, terwijl je het helemaal niet bent." Onbegrip voor de aandoening ontmoe ten de reuma-patiënten ook in het ge zinsleven. Het heeft te maken met het feit dat niemand kan voelen wat zij voelen. Daarom vergeten ze wel eens dat er iemand in hun buurt is die reu ma heeft. Zelf worden ze ook bestormd met vra gen. Waarom heb juist ik die reuma. De weg van acceptatie is vaak lang. Tenminste? „Ik accepteer het nooit", zegt mevrouw Verhelst persoonlijk. Mevrouw Van Beek: „Het aanvaarden van reuma is als een rouwproces. Je moet langzaamaan wel accepteren dat je bepaalde dingen niet kunt. Je moet leren omgaan met je pijn." Aan die acceptatie wil de Zeeuwsch- Vlaamse afdeling van de reumapatiën tenvereniging werken. Een jaar gele den bundelden de reuma-patiënten hun krachten. Reuma? U staat niet al leen. Want dit credo van de vereniging is tevens een doel; mensen met reuma met elkaar in contact brengen zodat zij ervaringen kunnen uitwisselen. Want bij mensen die hetzelfde hebben vinden de reuma-patiënten een stuk er- en herkenning. Op het moment is er een Bechterew-praatgroep. Een derge lijke groep voor fibromyalgie-patiën- ten is in oprichting. Ook gaan verschil lende patiënten gezamelijk zwemmen in De Dolfijn in Terneuzen. Speciaal voor hen laat de beheerder van het zwembad de temperatuur van het wa ter enige graadjes stijgen. Het geldt als een therapie. De belangenvereniging verzamelt informatie over reuma, on derhoudt contacten met reumatolo gen en met allerlei instanties op het ge bied van de gezondheidszorg. „Maar", zegt Ria van Beek „We zijn geen klaag- club. Veel mensen denken dat en wor den daarom geen lid. Maar juist door vaak de gezelligheid en de herkenning kun je soms even je pijn vergeten." Meer inlichtingen over de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Reuma patiëntenvereniging kunnen verkre gen worden bij mevrouw A van Beek, Lorentzlaan 7, telefoon (01150-96304). Gerald Bruins Hotel Zur Post. OBERVELLACH/TERNEUZEN - Oudejaarsnacht deed hij nog ge woon dienst, als hoofdagent bij de gemeentepolitie in Terneuzen. Op de zesde januari zouden ze verhui zen. Nog een paar dagen tijd dus om te pakken en de papieren verder in orde te maken. Tot op de vierde de telefoon ging. De volgende dag om zes uur zouden de verhuizers voor de deur staan. Jaap Kalle schrok zich rot. Maar dankzij de hulp van een paar bevriende politie-agenten klaarde hij het. En een paar dagen later zaten ze in Oostenrijk, Jaap en z'n vrouw Janneke. Dochter An gela maakte eerst de school af en reisde eind mei na. Met de tropi sche planten liep het verkeerd af. Die stonden een dag te lang in de vrachtwagen, bij zeventien graden onder nul- Op het eerste gezicht, nog in Ter neuzen, leek het allemaal een droom. Een groot hotel in Obervel lach in Oostenrijk. 'Zur Post' heette het en het stond al een jaar leeg. Een oud Posthuis, tegen het einde van de vorige eeuw gedeeltelijk afge brand en daama herbouwd. In ou de, sfeervolle stijl. De ouwe man netjes uit het dorp zouden het later zeggen: „Het was te groots opge zet." Maar dat zeiden ze aanvanke lijk ook van de aanpak van Jaap en Janneke Kalle. Ex-hoofdagent Jaap (hij werkte bij na vijftien jaar bij de politie): „Ik was nauw betrokken bij de viering van '100 jaar politie' in Terneuzen. We hadden gasten uit verschillende landen, ook uit Oostenrijk. En de burgemeester van Obervellach heeft me toen eigenlijk over de streep getrokken." Een handjevol kennissen uit Terneuzen reisde die eerste keer mee naar Oostenrijk. Want er was werk aan de winkel. Bij aankomst bleek die klus nog om vangrijker dan al was aangenomen. De vorige beheerder (die optrad na mens de Duitse eigenaar) had z'n sporen nagelaten, ook op financieel gebied. Kalle moest praten als Brugman voordat bijvoorbeeld de installatiebureaus aan de slag wil den. Ze hadden hun handen vol aan alle mogelijke opknapwerk; zo moest bijvoorbeeld die olietank met een capaciteit van 6000 liter worden schoongebikt...En toen de installaties eenmaal waren aange sloten, was de 6000 liter geleverde olie binnen drie weken opgestookt. Maar toen was 'Zur Post' dan ook wel vochtvrij. Intussen probeerde Kalle zich in ijl tempo op de hoogte te stellen van de dagelijkse gang van zaken in een hotel. Want horeca-ervaring had hij dus helemaal niet. Enkele collega's adviseerden hem bij het inkopen van goederen, tussen de bedrijven door moesten verzekeringen wor den afgesloten (een kwestie van ka pitalen) en het hotel moest verder worden ingericht. Trouwens, ook al le mogelijke overleg met de over heid (over de paspoorten, over alle mogelijke vergunningen) vergde veel tijd. Kalle: „Die burgemeester vertelde me destijds dat het alle maal zo gepiept zou zijn. Nou, dat pakte even anders uit. Nou dacht ik altijd dat er in Nederland sprake was van ambtenarij, maar hier is dat in sommige gevallen nog een graadje erger. Het is echt zoiets van de ambtenarij tegen de mensen..." Begin februari was de opening. 'Zur Post' was volkomen gereno veerd, met 23 kamers, 55 bedden, een grillroom, een ontbijtzaal, een restaurant en de onvermijdelijke wein- en bierstube. Op de ope ningsreceptie was ook de burge meester er weer, inmiddels een goeie kennis. Jaap Kalle: „In het begin waren er zeker taalproble men, ook al spreek ik redelijk Duits. Maar die speciale uitdruk king voor bijvoorbeeld cocktails. Maar de reacties van de bevolking waren in ieder geval erg positief. En het loopt boven verwachting met een bezetting van minimaal 80 procent." Er is in het dorp nog één ander hotel en dat levert de nodige concurrentiestrijd op. Vooral de bezettingsgraad leidt bijna tot be- drijfsspionage... Jaap en Janneke Kalle werken met vijfman personeel. Kalle: „Vergele ken met m'n vroegere baan...ach, je kunt het helemaal niet vergelijken. Vroeger leidde ik eigenlijk wel een overzichtelijk leventje, ook op fi nancieel gebied. Nu ben ik verplicht iedere dag de boekhouding te doen en een heleboel andere dingen te re gelen. Kijk, vroeger had ik vaste diensten en nu ga je vaak niet voor half twee naar bed en sta je er tegen zevenen al weer naast." Kalle begint al aardig te aarden in de hotelwereld. Wekelijks stoppen er bussen met vakantiegangers, wintersporters, voor z'n deur. De Japanse schaatskernploeg zat er een paar weken en verder komen er vooral veel Hollanders. De Kalle's onderhouden bijvoorbeeld inten sieve contacten met de Nederland se Ski Vereniging. Specialiteiten? „Nee, gewoon de normale Oosten rijkse keuken. Zelf mis ik de Hol landse keuken trouwens enorm, Fricandellen, haring, mosselen, hutspot...die dingen." Jaap en Jan neke Kalle waren intussen al weer even terug. En de eerste gang van Jaap was dus naar het viskraam op de Terneuzense weekmarkt. „Heimwee hebben we niet, maar we rijden wel zo af en toe even op en neer." Even: 1200 kilometer... Jaap en Anneke Kalle runnen sinds februari dit jaar in het Oostenrijkse Obervellach hotel Zur Post. Mevrouw A. van Beek (l) en mevrouw J. L. Verhelst in het speciaal voor hen wat verwarmde water van het Terneuzense zwembad tijdens het zwemuurtje voor reumapatiënten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 31