PZC WVC geeft geen geld voor bemannen van vuurtoren Nieuwe sporthal Zierikzee met 1,5 ton gemeentegeld mogelijk Gemeente dreigt met wegslepen caravans Abva/Kabo wil op Schouwen en Goeree een vrouwengroep Kadercursus moet tekort natuurgidsen aanvullen stappen in Sensatie en spanning op gigantisch filmscherm streek WOENSDAG 8 NOVEMBER 1989 s16 IN BURGH-HAAMSTEDE Toezegging Automoblist bij ongeluk gewond STANDPUNT CDA DOORSLAGGEVEND ZAAK VOOR RAAD VAN STATE Brandje op dak na werkzaamheden EERSTE BIJEENKOMST IN MIDDELHARNIS Onderwerpen OP SCHOUWEN EN DE BEVELANDEN EO maakt opnamen in Zierikzee voor muziekprogramma Woensdag 8 november Donderdag 9 november Vrijdag 10 november Zaterdag 11 november Zondag 12 november Maandag 13 november Dinsdag 14 november Woensdag 15 november Donderdag 16 november Vrijdag 17 november Zaterdag 18 november Zondag 19 november Maandag 20 november Dinsdag 21 november Demonstraties BURGH-HAAMSTEDE - Het minis terie van WVC (welzijn, volksgezond heid en cultuur) wil geen geld be schikbaar stellen voor de bemanning van de vuurtoren in Burgh-Haamste- de. Oud-minister E. Brinkman ant woordt dit op vragen van de VVD-ka- merleden mr A. J. te Veldhuis en A. Jorritsma-Lebbink. Met het weigeren van geld door WVC, vervalt ook de eventuele bijdrage van justitie, die al leen voor menselijke bezetting wilde betalen als andere ministeries dat ook doen. De bemanning van de vuurtoren in Burgh-Haamstede, zes mensen, wordt per 1 januari drastisch ingekrompen. Er blijft alleen een objectbeheerder over. De radar moet het werk van de mensen overnemen. De afgelopen tijd hebben zowel burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer van Wester- schouwen als vuurtorenwachter J. C. Kloet ai het mogelijke in het werk ge steld de vuurtoren toch bemand te houden. Hun argumenten komen er in het kort op neer, dat mens en radar sa men meer zien dan een radar alleen. De ambtenaren van de gemeente Wes- terschouwen beraden zich dezer dagen over een mogelijkheid als gemeente zelf een persoon te financieren. Ver wacht wordt dat in december het amb telijk advies rond is. Naast zoeken naar geld in eigen huis, zijn diverse ministeries benaderd voor een subsidie. Het ministerie van ver keer en waterstaat is bereid anderhal ve arbeidskracht te financieren, bij wijze van overgangsregeling. WVC heeft het verzoek bij zich neergelegd. Terugtrekken van mensen op de toren in Burgh-Haamstede heeft volgens Brinkman geen nadelige gevolgen voor de kustbewaking. Oud-minister Korthals Altes deed tij dens een verkiezingsbijeenkomst in Zierikzee in augustus de toezegging dat ook zijn ministerie geld beschik baar zou stellen (uit het oogpunt van criminaliteitsbestrijding), mits ande re ministeries dat ook zouden doen. Kloet werd naar eigen zeggen na af loop van die bijeenkomst veelvuldig gefeliciteerd. De buit is binnen, hoorde hij de mensen zeggen. Zelf hield hij de nodige slagen om de arm: „Het was verkiezingstijd, dacht ik, en boven dien stelde de minister voorwaarden". Dat wantrouwen van Kloet blijkt nu terecht te zijn geweest. Een woord voerster van justitie meldde dinsdag dat het departement zich inderdaad heeft teruggetrokken. Dat het ministe rie van WVC geen geld wil betalen was haar niet bekend. De woordvoerster meende dat de oorzaak lag bij de wei gering van VROM (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu). Vuurtorenwachter Kloet constateert dat er zo langzamerhand bitter weinig overblijft. „Met één man kan je niet functioneren. Het gaat ernaar toe dat we alleen in de zomer een aantal uren, bijvoorbeeld van tien tot tien, kunnen- draaien. Je kunt dan wel zeggen dat het met de visuele waarneming op de vuurtoren van Haamstede afgelopen is". Het zestal werknemers inmiddels weet ook niet meer waar het aan toe is. Be doeling is. dat zij gaan werken op de vuurtoren in Ouddorp. Kloet: „Het mi nisterie zegt gewoon: er zijn toch geen problemen, jullie kunnen naar Oud dorp. Maar aan die verhuizing zijn be paalde sociale aspecten verbonden, denk alleen maar aan het vervoer, waar wij ook niet om zitten te sprin gen". Bovendien blijft de vuurtoren in dat geval onbemensd. En dat is. heeft Kloet meermalen duidelijk gemaakt, een onaanvaardbare vermindering van de bewaking van kust en strand. „We kunnen alleen nog hopen op het nieuwe kabinet, dat die met de neus op de feiten worden gedrukt". ZIERIKZEE - Een onwel geworden automobilist was maandagmorgen de vermoedelijke oorzaak van een aan rijding op de Nieuwe Kooiweg in Zie rikzee. De 77-jarïge C. Z. uit Ooster- land reed om 10.30 uur over de Nieuwe Kooiweg en werd vermoedelijk on wel, waardoor hij de macht over het stuur verloor en terechtkwam op de rijstrook van het tegemoetkomende verkeer. Uit de tegengestelde richting kwam op dat ogenblik een auto met een aan hangwagen beladen met glazen ruiten, bestuurd door A. W. P. H. uit Sint Willi- brord. H. kon de op hem af komende auto niet meer ontwijken en raakte hem in de flank. Door de klap braken de ruiten en het glas lag verspreid over het wegdek. Z. liep een kleine hoofd wond op en is ter observatie opgeno men in het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis in Zierikzee. Zijn auto moest worden weggesleept. ZIERIKZEE Als de gemeenteraad van Zierikzee anderhalve ton op tafel legt kan het monumentenstadje be schikken over een tweede sporthal. Dan moet de gemeente nog wel de grond voor die tweede hal voor een symbolische prijs beschikbaar stel len, maar dat is niet het grootste strui kelblok. Een derde voorwaarde is dat de gemeenteraad bereid moet zijn het huidige exploitatietekort voor het Zierikzeese sportcentrum te garande ren. Als de gemeenteraad daarmee ak koord gaat kan de nieuwe hal in het seizoen 1990/1991 in gebruik worden genomen. De nieuwe sporthal moet, ais het aan de stichting Sportcentrum Schou- wen-Duiveland ligt, pal naast de be staande sporthal gebouwd worden. Deze tweede hal staat dan in het ver lengde van het huidige parkeerterrein. Dat wil zeggen rechts van de bestaan de hoofdingang, die ais zodanig kan blijven bestaan. De nog te realiseren hal krijgt dusdanige afmetingen dat er voldoende ruimte voor drie tennisba nen is. De lengte wordt 48 meter en de breedte 36 meter. Met de bouw is een bedrag van 1,9 mil joen gulden gemoeid. Een studie van de stichting sportcentrum Schouwen- Duiveland heeft geleerd dat de hal ge durende enkele avonden bezet is voor indoorsporten. De overige uren zullen gedurende 8 maanden voor 80 procent door tennissers opgevuld worden. Vooral voor tennissers kan de tweede hal een uitkomst zijn, omdat op Schouwen-Duiveland grote behoefte (Van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De gemeente Wester- schouwen wil dat de heer A. Padmos, die in de gemeente Midden-Schouwen een mini-camping exploiteert, vijf stacaravans verwijderd van hun hui dige stek. Volgens de gemeente staan deze caravans op het zogenaamde 'overloop-terrein' dat alleen mag worden gebruikt tijdens hele drukke perioden in de zomer. De eigenaar van de mini-camping is bij de afdeling rechtspraak van de raad van state in beroep gegaan tegen de politiedwang (wegslepen) die de gemeente Midden- Schouwen wil toepassen om de cara vans te verwijderen. De buren van Padmos hebben inmid dels ook hun bezwaren tegen de staca ravans op het 'overloop-terrein' ken baar gemaakt. Volgens camping-exploitant Padmos zijn de vaste gasten, die nu op het over loop-terrein staan, doorgaans rustiger dan de passanten. Bovendien, zo stelt Padmos, is het overloop-terrein mooi er dan het stukje grond voor passan ten. Vaste gasten behoren de mooiste plaatsen toe, vindt de exploitant. Tenslotte heeft de gemeente volgens Padmos al jaren een oogje toegekne pen en nooit bezwaar gemaakt tegen NCVB De afdeling Kamperland van de NCVB houdt vandaag, woens dag, in het Casembroodhuis in Kam perland haar maandelijkse vergade ring. Mevrouw E. Reynhoudt-Kaland uit Westkapelle spreekt over het on derwerp 'Gezondheidszorg - een ge zonde zaak'. De aanvang is om 19.30 uur. de huidige situatie. De gemeente be- stijdt dat. „Al in 1986 is de heer Pad mos erop gewezen dat hij zich niet aan de kampeervergunning hield. Daarna is herhaaldelijk verzocht de situatie te wijzigen", aldus de gemeente. De afdeling rechtspraak van de raad van state doet over enkele weken uit spraak. is aan overdekte tennisruimte. Die be hoefte was zodanig dat zelfs de Schouwse tenniswereld al met plan nen rondliep om zelf een hal te realise ren. Dat bleek uiteindelijk echter niet haalbaar. Ook al lijkt het er nu op dat Zierikzee voor anderhalve ton kan beschikken over een vrij goedkope tweede sport hal; de meerderheid van de gemeente raad staat nog niet te trappelen om dat geld beschikbaar te stellen. Vooral de grootste fractie, de PvdA, ziet het niet zitten. PvdA-fractievoozitter D. van der Wek ken liet dinsdag in een reactie op de plannen van de stichting sportcen trum Schouwen-Duiveland weten dat hij momenteel niet ziet waar het geld vandaan moet komen. Hij wees er op dat de begroting voor 1990 en het meerjarenperspectief onlangs zijn ge publiceerd en daarin is volgens hem geen ruimte voor het eenmalige be drag van 150.000 gulden voor de sport hal. Daar komt bij dat zijn fractie na de aanleg van de kunststof-atletiekbaan al heeft verklaard dat Zierikzee wat de PvdA betreft voldoende in zijn sport accommodaties zit. „Wij hebben er dan ook grote moeite mee nu weer zo veel geld beschikbaar te stellen", laat hij eten, „Het bestedingplan voor 1990 is al behoorlijk gereduceerd, dat bete kent dat iets anders verschoven moet worden. En waar moet je dan voor kie zen? Voor de herinrichting van de bin nenstad of bijvoorbeeld de riolerings plannen op de Scheepstimmerdijk? Ik denk dan ook dat de PvdA-fractie er op dit moment niet voor te porren is om dat geld voor de sporthal uit te ge ven". De fractievoorzitter van de WD, J. J. Geleijnse, denkt daar heel anders over. Die sporthal moet er gewoon ko men, is zijn mening. Eerder al leed een voorstel van de VVD om de uitgave voor de hal alvst op het activiteiten programma voor 1990 op te voeren schipbreuk. Maar dat hoeft voor de heer Geleijnse geen probleem te zijn. Hij rekent er op dat de gemeente nog enkele financile meevallertjes krijgt en ook de rekening voor 1989 geld op zal leveren. Daarmee zou wat hem be treft de gemeenteraad een bijdrage voor de tweede sporthal kunnen beta len. De ffactievoorziter van de Reformato rische Unie (RU), W. F. Sprengelmeij- er, wil nog niet bij voorbaat 'nee' zeg gen tegen de nieuwe accommodatie. Maar eerst wil hij alle informatie be studeren. „We staan als RU niet te trappelen, maar als de noodzaak blijkt zullen we medewerking verlenen". De CDA-fractie in Zierikzee weet het nog niet. Als het inderdaad bij de an derhalve ton blijft ziet die partij niet zo veel problemen. Maar raadslid M. A. Bij de Vaate-Rozendaal wil dan wel absolute zekerheid over de cijfers voor het gebruik van de hal, die de stichting heeft gepresenteerd. Ze kan zich voor stellen dat juist in het begin de hal nog niet optimaal bezet is en dat kan lei den tot onvoorziene exploitatietekor ten. Als absolute zekerheid bestaat dat het niet zo ver zal komen, gaat het CDA akkoord. Daarnaast wijst ze er op dat de stich ting ook eens kan kijken naar een an dere financieringsmogelijkheid van de 1,9 miljoen gulden. Er zijn volgens haar goedkopere manieren en die zou den er wel eens toe kunnen leiden dat de anderhalve ton van de gemeente niet nodig is. Het CDA hecht wel veel waarde aan de instelling van de sportverenigingen die nu al gebruik van de bestaande hal maken. Die zullen zich geconfronteerd zien met een tariefsverhoging van 25 procent waarmee ze als het ware de nieuwe hal meebetalen. Als ze daar 'nee' tegen zeggen dan voelt het CDA er niet veel voor om de bouw van de hal mogelijk te maken. Zoals de opstellingen van de verschil lende raadsfracties nu bekend zijn, ligt het lot van de tweede sporthal in han den van het CDA. GOES - De brandweer van Goes is dinsdag rond 16.30 uur uitgerukt voor een dakbrandje bij een tweede-hands zaak aan de Nieuwstraat in Goes. Het vuurtje was veroorzaakt door werk zaamheden met een gasbrander. De brandweer vermoedt dat een stukje van de dakbedekking nog nage- schroeid heeft. Eén straal uit een ho- ge-drukspuit was voldoende om de vlammen te doven. BURGH-HAAMSTEDE - De Abva/ Kabo afdelingen op Schouwen-Duive land en Goeree-Overflakkee zijn van plan een vrouwengroep op te richten. Op een door hen gehouden enquête zijn zestien reacties binnengekomen van vrouwen de eraan mee willen doen. Margien Bouma van het lande lijk vrouwensecretariaat van de Ab va/Kabo spreekt op de eerste vergade ring op 15 november in Middelharnis over 'Het waarom van vrouwengroe pen'. In het verleden had de Abva/Kabo één Zeeuwse vrouwengroep, die in heel Zeeland actief was. Volgens de voorzit ter van de vrouwengroep Walcheren/ Noord- en Zuid-Beveland, Paula Kore- vaar, waren de afstanden tussen de re gio's dermate lastig dat de gezamenlij ke groep is opgeheven. Alleen Mid den-Zeeland ging vervolgens verder, de andere regio's moesten het sinds dien zonder vrouwengroep stellen. De voorzitter van de afdeling Wester- schouwen van de ambtenarenbond, T. van de Ketterij, meldt dat zijn afde ling, op aangeven van een vrouwelijk lid, heeft aangedrongen op een aparte vrouwengroep. Daar een vrouwen groep voor Schouwen niet haalbaar zou zijn, is contact gezocht met Goe ree. Van dat Zuidhollandse eiland komt de meeste belangstelling. Der halve wordt de eerste vergadering in Middelharnis gehouden, in café De Zaaier. De medewerkster van het vrouwense cretariaat Jenny Sulkers vertelt dat er in den lande momenteel twintig vrouwengroepen zijn. Zij houden zich in het algemeen bezig met onderwer pen als kinderopvang, herverdeling van arbied, positieve actie, ongewen ste intimiteiten en economische zelf standigheid. Thema's die volgens Sul kers best door mannen kunnen wor den behandeld, maar daar dat nog weinig gebeurt moeten vrouwen er het voortouw in nemen. De Westerschouwse voorzitter Van de Ketterij meldt dat er in de bond ver schillend wordt gedacht over aparte vrouwengroepen. Is het nodig, vragen sommige leden zich af. Zelf geeft Van de Ketterij aan dat de bond een aantal belangengroepen kent: een voor ge pensioneerden, een voor uitkeringsge rechtigden en een voor vrouwen. Hij vermoedt dat gescheiden belangen groepen, dus de vrouwengroep ook, aantrekkingskracht kunnen uitoefe nen op nieuwe leden. „Er zouden daar door weieens meer vrouwelijke leden bij kunnen komen. Een vrouwengroep is dus zeker geen verlies voor onze af deling". GOES - Op de Bevelanden en Schou wen-Duiveland zijn nauwelijks na tuurgidsen actief. Door gebrek aan vrijwilligers moeten de enkelingen die zich nu bezighouden met natuur- en milieu-educatie veel tijd in dit werk steken. Daarom zoekt de afde ling De Bevelanden van de Koninklij ke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging (KNNV), samen met het Instituut voor Natuurbeschermingse ducatie (IVN) belangstellenden voor een nieuwe kadercursus in Goes. „De cursus is niet bedoeld voor men sen die alleen uit liefhebberij meer van de natuur willen weten", beklemtoont docente Nelleke Volker. „Het is uit drukkelijk de bedoeling dat de deelne mers zelf excursies gaan organiseren, tentoonstellingen opzetten of op scho len gaan vertellen over natuur en mi lieu". De cursisten worden daarom van meet af aan getraind in het over dragen van hun kennis aan anderen. De nieuwe cursus voor natuur- en mi lieu-educatief medewerker komt in de plaats van de vroegere natuurgidsen- cursus. „In de oude opzet wisten de deelnemers na afloop wel veel van de natuur, maar bleek de drempel vaak te hoog om daar anderen over te vertel len", betoogt mevrouw Kiek Zwager. Uiteraard moeten de toekomstige na- tuurgidsen-nieuwe stijl eerst zelf de nodige kennis opdoen over de natuur. In de cursus komt onder meer bodem kunde aan bod, het landschap, flora en fauna en vervuiling. „Het gaat niet al leen om, bijvoorbeeld, een plantje; maar om de hele omgeving waarin het floreert", stelt Nelleke Volker. Eerst onder begeleiding, maar uitein delijk zelfstandig zullen de natuur gidsen tochten uitzetten, bijvoor beeld langs de Oosterschelde of de bloemdijken in de Zak van Zuid-Be veland, of meedoen aan een 'milieu karavaan', tentoonstellingen opzet ten over bijvoorbeeld chemisch afval of lezingen houden voor groepjes be langstellenden. Op die manier probe ren ze ook mensen bewust te maken van milieu(problematiek). De cursus duurt anderhalf jaar en vindt plaats in het gebouw van Scho lengemeenschap Groot Stelle in Goes. De lessen vinden eens in de twee we ken plaats op maandagavond. Belang stellenden kunnen zich opgeven bij Kiek Zwager in Kortgene. Ongeveer eens per maand is op zaterdag een ex cursie in de natuur. ZIERIKZEE - De Evangelische Omroep maakt donderdag 16 no vember radio-opnames in Zie rikzee voor het programma Met muziek het hele land door. Men sen die de opnamen willen bij wonen, moeten om 19.30 uur in de Concertzaal aan de Paarden straat zijn. Gert en Hermien Timmermans, de gebroeders Brouwer met hun trompetten, de vocalgroep Voice en het radio- en tv-orkest van de EO, Psalter en televisiepresenta tor Bart van Leeuwen treden op. Speciale gast is de winnaar van de EO-talentenjacht 1989, Sa muel Jonckheere. Vaste onder delen van het radioprogramma zijn de talentenjacht, een pu- blieksspel en het spel Ken uw land. Wim Pols, bekend van Country Trail, presenteert de avond. Sportpaleis Ahoy - 20.00 Paul McCartney in concert De Doelen, grote zaal - 20.15 Ray Charles in concert De Doelen, kleine zaal - 20.15 Concert door een internationaal ge zelschap met o.a. Christiaan Bor (viool) met werk van o.a. Beethoven en Mendelssohn Luxor Theater - 20.15 'Sweet Charity', musical met Simo- ne Kleinsma Rotterdamse Schouwburg, grote zaal -19.30 'Lulu', toneelvoorstelling door To neelgroep Amsterdam over een vrouw die mannen ten gronde richt Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Mancini', voorstelling door het Na tionaal Fonds Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Look back in anger' toneelvoor stelling door New Triad Theatre Company - London Poppentheater Lucia Sies - 14.30 'Dwaallichtje', voor kinderen vanaf 6 jaar Jeugdtheater Hofplein -14.00 'Klaasje, ergens anders' voorstelling door poppentheater Minikuul voor iedereen vanaf 4 jaar Theater 't Kapelletje - 14.00 'Alles of niets', voorstelling Lantaren 1 - 20.30 'De Mexicaanse hond VI' voorstel ling van Alex Warmerdam Lantaren 2 - 21.00 'Vitale Delen', voorstelling door Alex D'Elextrique De Doelen, grote zaal - 20.15 Rotterdam Philharmonisch Orkest o.l.v. Valeri Gergiejev m.m.v. Naum Grubert (piano) met werken van De Leeuw, Rachmaninov en Beethoven Luxor Theater - 20.15 'Sweet Charity' (zie woensdag 8 no vember) Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 Voortelling Maatschappij Discordia Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Er staat en gek om de hoek', pro gramma door Jack Spijkerman Theater De Evenaar - 20.15 'La mort accidentaire d'un anar chiste', voorstelling in het kader van het Stagedoor Festival Lantaren 1 -»20.30 'De Mexicaanse hond VI' (zie woens dag 8 november) Lantaren 2 - 21.00 'Vitale delen' (zie woensdag 8 no vember) Sportpaleis Ahoy - 20.00 Paul McCartney in concert De Doelen, grote zaal - 20.15 Rotterdams Philharmonisch Or kest (zie donderdag 9 november) De Doelen, kleine zaal - 20.15 Nederlands Gitaartrio Luxor Theater - 20.15 'Sweet Charity' (zie woendag 8 no vember) Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 'Midzomernachtsdroom 2', dans voorstelling door het Nationaal Bal let Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 Maatschappij Discordia (zie don derdag 9 november) Theater Zuidplein, Arlecchino - 20.30 Fons Jansen leest voor uit eigen werk Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 Voorleesavond met Remco Cam pers, Jan Mulder en Bart Chabot Bibliotheek theater - 20.30 'Allemaal verhalen', Leen Vermei- ren met 'De kleine Eva uit de Krom me Bijlstraat' m.m.v. Ignaas Ver- meiren (celo) Theater De Evenaar - 20.15 'Paco en Leroy get screwed', voor stelling door Mobiele Bochel in het kader van het Stagedoor Festival Lantaren 1 - 20.30 'De Mexicaanse hond VI' (zie woens dag 8 november) Lantaren 2 - 21.00 'Vitale delen' (zie woensdag 8 no vember) Draaipunt - 21.00 Optreden Fay Lovsky Ahoy tentoonstellingscomplex - 9.00 tot 17.00 De Rotterdamse Vlooienmarkt Sportpaleis Ahoy - 20.00 Paul McCartney concert De Doelen, grote hal - 10.30 tot 16.30 Poppenbeur met zo'n 100 poppen- maakster die exposeren en verko pen De Doelen, kleine zaal - 20.15 Nieuw Operakoor Rotterdam o.l.v. Thijs Sikking De Doelen, grote zaal - 20.15 'Two heart tour '89', door Wall Street Crash Luxor Theater - 20.15 'Sweet Charity' (zie woensdag 8 no vember) Rotterdamse Schouwburg, grote zaal-20.15 'Midzomernachtsdroom 2', (zie vrij dag 10 november) Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 Maatschappij Discordia Theater Zuidplein, Arlecchino 20.30 Fons Jansen leest voor uit eigen werk Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Laat je niet kisten', toneelvoorstel ling met o.a. Joop Doderer. Blijspel over de geschiedenis van een stel erfenisjagers Bibliotheek Theater - 20.30 'De Perzen', voorstelling door het Centraal Kamerkoor en Toneel groep Europa. Griekse tragedie Theater De Evenaar - 20.15 'Afrique, ce corps memorable', dans voorstelling in het kader van het Stagedoor Festival Lantaren 1 - 20.30 'De Mexicaanse hond VI' (zie woens dag 8 november) Lantaren 2 - 21.00 'Vitale delen' (zie woensdag 8 no vember) Poppentheater Lucia Sies - 14.30 'De reis naar weer-terug', poppen theatervoorstelling Serenade - 22.00 Concert De Dijk De Doelen -14.30 Grote hal: K.O.V.Symphonia o.l.v. Henk Brier met werk van o.a. Men delssohn. Kleine zaal: Het Amster dams Harpkwintet met werk van o.a. Mozart en Milhaud De Doelen, grote zaal - 20.15 Nana Mouskouri in concert Luxor Theater - 20.15 'Sweet Charity' (zie woensdag 8 no vember) Rotterdamse Schouwburg - 15.00 Kleine zaal: 'De reis naar weer te rug', poppentheater Lucia Sies. Om 16.00 uur grote zaal: 'Mare Nos trum', voorstelling door het Folklo ristisch Danstheater Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Poppenhuis - dodenhuis', voorstel ling door poppentheater Faulty Op- tic uit Engeland Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Laatje niet kisten' (zie zaterdag 11 november) Theater De Evenaar - 16.00 'Cobra norato', voorstelling door Companhia De Teatro Munganga voor iedereen vanaf 6 jaar Jeugdtheater Hofplein - 14.00 'Nootjes', voorstelling door Theater Plok voor kinderen vanaf 5 jaar. Om 13.00 klassiek kinderconcert De Doelen, grote zaal - 20.15 Nana Mouskouri in concert Zaal De Unie - 20.30 Witold Lutoslawski in Rotterdam, Poolse componist. Opvoering van zijn 'mini-ouverture' en de 'pagani- ni-variaties' Ahoy Complex - 20.00 'Holiday on Ice', wervelende ijsshow De Doelen, kleine zaal - 20.15 Serie beroemde strijkkwartetten, I Fiamminghi uit België Luxor Theater - 20.15 'Sweet Charity' (zie woensdag 8 no vember Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Collectie', een voorstelling over het geheugen (try-out) Bibliotheek Theater - 12.30 'De vijanden', lunchpauzetheater met Pim Peters en Martin Schuller Lantaren 1 - 20.30 'De Mexicaanse Hond VI' (zie woensdag 8 november) Lantaren 2-21.00 'Vitale delen' (zie woensdag 8 no vember) Jeugdtheater Hofplein -14.00 'Martientje Moeilijk', voorstelling door Theater Kwan voor iedereen vanaf 4 jaar Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 'Ik, Feuerbach' (try-out), toneel voorstelling door het Ro Theater, Een toneelspeler, die een aantal ja ren niet heeft opgetreden, komt een auditie doen voor een nieuwe pro- duktie. De Doelen, grote zaal - 20.15 Rotterdams Philharmonisch Or kest o.l.v. Witold Lutoslawski m.m.v. Anthony di Bonaventura (piano) met eigen werken Theater Zuidplein, Arlecchino - 20.30 'Soprano in concerto absurdo', Astrid van Helden met begeleiding door Han ter Horst Ahoy Complex - 15.30 en 20.00 'Holiday on Ice' (zie dinsdag 14 no vember) Bibliotheek Theater - 20.30 'Klanten kunnen niet wachten', voorstelling door het Apollo Toneel De Doelen, grote zaal - 11.00 Zondagochtendconcert met Hetty Blok in 'Zie Zo', begeleiding Bas Odijk Jeugdtheater Hofplein -14.00 'Het museum', voorstelling door 't Gevolg voor iedereen vanaf 5 jaar, Edje zit de hele nacht opgesloten in een museum. Vooraf om 13.00 klas siek kinderconcert De Doelen, kleine zaal - 20.15 'Ensemble Idomeneo' concert met werk van o.a. Mozart en Beethoven Sportpaleis Ahoy - 20.00 Stevie Nicks in concert Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 'Zomergasten', toneelvoorstelling door het Zuidelijk Toneel. Families trekken in de zomer naar hun huis jes op het platte land. Daar ontmoe ten en vervelen ze elkaar ROTTERDAM - Het Imax Maxi-film Theater in Rotterdam brengt van daag (woensdag) de première van de nieuwe films 'To fly' en 'Flyers'. 'Bei de films nemen te toeschouwer mee op spectaculaire vluchten in hete- luchtballonnen, straaljagers, helicop ters, boeings en tientallen andere vliegende kisten. 'Fasten your seat- belts' is een opmerking die geheel op zijn plaats is bij het zien van deze twee schitterende maxi-films. Het pu bliek vliegt mee met een stuntteam van de Canadese Marine, geniet van een ballonvaart en glijdt in een zweef vliegtuig langs de horizon. 'To fly' geeft een beeld van de geschie denis van de Verenigde Staten van Amerika. Dit keer echter eens niet ver pakt in een serie, maar gebracht in een vliegende vaart die Amerika.-vanuit de lucht laat zien. Het is 1831Een ballon vaarder maakt aanstalten om op te stijgen voor een sensationele vlucht boven de Green Mountains van Ver mont. Slechts een zesde deel van het Imax scherm is gevuld met het beeld. De ballon stijgt langzaam op. Naar mate de ballonvaarder hoger komt, wordt zijn blikveld verruimd. Ook de toeschouwer ervaart dit. Het scherm van zeventien bij drieëntwintig meter wordt plotseling gevuld door een ex plosie van kleur en beweging. Post koets, straaljager, stoomtrein en 'hang-glider' wisselen elkaar in hoog tempo af en nemen het publiek mee op een indrukwekkende ontdekkings tocht boven Amerika. De Niagara wa tervallen, het Vrijheidsbeeld, Cape Ca naveral en Hawaii glijden onder de kij ker voorbij. 'To fly' laat de toeschou wer zelf vliegen, simpelweg toekijken is niet mogelijk. Ook in 'Flyers' staat het vliegen cen traal. Actie en spanning vormen de belangrijkste elementen in deze 'speelfilm'. Kyle Murphy, piloot tij dens de Tweede Wereldoorlog, wordt nog altijd gefascineerd door alles wat vleugels heeft. Na zijn pensionering blijft hij actief in de luchtvaart. Hij heeft zich 'gestort' op het filmen van acrobatische stunts in de lucht. De mensen die hij hiervoor nodig heeft, leidt hij zelf op. Tim Johnson is één van hen. Tijdens een adembenemende scene waarin Tim uitglijdt terwijl hij op het dak van een vliegtuig staat dat hoog boven de Grand Canyon vliegt, moet menig toe schouwer even de ogen sluiten. Ti maakt een levensgevaarlijke val. Maf ver in de diepte redt zijn instructs zijn leven door Tim met zijn vliegtt nog net op tijd op te pikken uit B luchtruim. Zonder twijfel kan stunt bestempeld worden als de mee sensationele in de luchtvaartgesct denis. Het is een film waarbij het f bliek bij alles betrokken wordt enD zweet in de handen staat. Op de dag van de première is delf van het Imax-theater omgetoverd i een 'luchtvaartmuseum'. VUegkS pen, instrumentenpanelen, propel/ en opengewerkte motoren zijn er zien. In de directe omgeving van K theater is om 15.15 een demonstrat kunstvliegen door de bekende 'PePs Pitts'. Op de Nieuwe Maas, ter hoofi van het Willemsplein vliegt Boeing Stearman N 707TJ speciaal* Engeland over om het publiek deel? noot te maken van een sensation? 'wingwalk'. Om ongeveer 15.45 uur' dernemen leden van de skydivingcl' 'The Flying Dutchman' een poging? op een ponton in de Leuvehaven' landen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 28