kleintjes Door toeloop langere verkiezingen Namibia Kabinet wil afspraken over beheerste loonontwikkeling ..YÓ&irtprè bankiert na overvallen Geen harde beloftes op milieuconferentie Brouwers Bier Bovengistend 0.55 ch BERAAD POLITBURO e PZC vandaag Dales moet reorganisatie van politie regelen Regen en wind 232e jaargang no. 258 Woensdag 8 november 1989 7ervangen Vertrek W Planning Betogingen Ademtest Hess Hoechst Burgemeester Bruin Psychiatrie Droom Financieringstekort HAAGMAN ADVOCATEN De rijke smaak van 't oorspron kelijke bier. Nu nieuw. Nu met gratis glas. Fles 0.3 liter van-0^0" voor Krat 12 flessen-§r25-6.60. Gratis Brouwers Bier boven gistend glas bij aankoop van een krat.* Veel bewolking en geruime tijd regen. Temperatuur 11 graden. De zuidooste lijke wind neemt toe tot hard en wordt vanavond stormachtig uit west. Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen PROVINCIALE ZEEUWSE COMA Regering van DDR stapt op BERLIJN (AP) - De 44 leden tellende regering van de DDR is dinsdag en bloc afgetreden, zo heeft de nieuwe Oostduitse re geringswoordvoerder Wolfgang Meyer in Oost-Berlijn bekend gemaakt. Volgens Meyer zal de ministerraad, onder leiding van premier Willi Stoph, de staatszaken blijven waarnemen totdat de Volkskammer, het Oostduitse parlement, een nieu we regering heeft benoemd. De woordvoerder zei niet wan neer die verkiezing plaats zou hebben. In een verklaring riepen de vertrek- chef van de staatsveiligheidsdienst pende ministers de DDR-burgers op Erich Mielke en partij-ideoloog Kurt |om ondanks de ernstige politieke en conomische situatie in eigen land te ilijven. „Ons socialistisch vaderland eeft iedereen nodig", aldus de verkla- ing. h het Oostduitse bestel tot nu toe had de ministerraad weinig macht en werd tiet beleid uitgestippeld door het Polit buro van de communistische partij 3ED. Dit college was dinsdag bijeen im zich te beraden over wijzigingen in de politieke top. Die ziet zich voor een crisissituatie geplaatst nu DDR-bur- *ers massaal naar de Bondsrepubliek ivegtrekken en onder de achterblijvers de roep om democratische hervormin gen steeds krachtiger en openlijker ordt. iet Politburo telt 21 leden. Volgens Ingewijden zullen minstens acht le llen het veld moeten ruimen. Het be- eidsorgaan debatteerde dinsdag iver een „actieprogramma", dat vol lens de nieuwe leider Egon Krenz Irastische politieke en economische lervormingen behelst, trenz heeft gezegd dat vijf oudgedien- len in het Politburo, die als nauwe iondgenoten van voormalig leider Ho- lecker gelden, eind deze week vervan en zullen worden. Onder hen zijn de Hager. Vandaag komt het Centraal Comité van de SED bijeen voor een vergade ring van drie dagen, waarbij verdere wijzigingen aan de orde zullen komen. Sinds zaterdag, toen de Oostduitse autoriteiten besloten de DDR-vluch- ters in Praag in staat te stellen zonder verdere procedurele verwikkelingen naar de Bondsrepubliek te reizen, hebben al meer dan 28.000 Oostduit sers van deze mogelijkheid gebruik gemaakt. Het Oostduitse staatspers- bureau ADN zei te verwachten dat hun aantal vandaag tot boven de 30.000 zal stijgen. Maandag presenteerde de regering een nieuwe wet, die DDR-burgers de mogelijkheid biedt om 30 dagen per jaar vrij te reizen. Een commissie van de Volkskammer heeft dit wetsvoor stel inmiddels als ontoereikend ver worpen en voorgesteld een wet in te voeren, waarin geen enkele restrictie meer is opgenomen. Daarnaast riep de grondwetscommissie van de Volks kammer op tot een spoedvergadering van de gehele Volkskammer, voor be raad over de huidige crisissituatie. DEN HAAG (GPD) - Minister Dales (Binnenlandse Zaken) wordt verant- woordeliijk voor de samenvoeging van gemeente- en rijkspolitie tot re gionale politiekorpsen. Het is de be doeling dat de rijkspolitie verdwijnt. De op te zetten regionale politie zal wat betreft de grote steden overeen komen met de nu bestaande gemeen tepolitie. In de overige gebieden zal de regionale politie onder beheer staan van de burgemeester in de grootste gemeente binnen de regio. Burgemeesters in kleinere gemeenten verliezen het beheer over 'hun' poli tiekorps. Premier Lubbers heeft dit gisteren be kendgemaakt na afloop van het con stituerend beraad van het CDA- PvdA-kabinet. Lubbers maakte dui delijk dat de minister van Justitie, Hirsch-Ballin, verantwoordelijk is voor een wetswijziging waardoor de nieuwe opzet van de politie definitief geregeld wordt. Nu ligt in de Politie wet vast dat er naast gemeente- ook rijkspolitie bestaat. Justitie houdt ook anderszins bij de reorganisatie van de politie een vinger in de pap, aldus Lubbers. Zo zal er in elke regio een overleggroep komen, be staande uit hoofdofficier van justitie, korpschef en beheerder (de burge meester van de grootste gemeente). In dit overleg zullen onder meer zaken van openbare orde en politie-inzet be sproken worden. Lubbers gaf verder te kennen dat Jus titie kan verlangen dat er bijzondere bovenregionale teams van politiemen sen worden samengesteld die bepaal de vormen van criminaliteit gaan aan pakken. DEN HAAG (ANP) - Na 62 dagen formeren is dinsdag het derde kabinet Lubbers van start gegaan. Koningin Beatrix beëdigde gistermiddag in pa leis Huis ten Bosch de nieuwe ministers en staatssecretarissen. Minister Dales van Binnenlandse Zaken (overheidspersoneel) kreeg van de bonden voor ambtenaren meteen een warm welkom. De ambtenarenbon den willen voor volgend jaar 5 procent van de loonsom (ruim twee miljard gulden) voor verbetering van arbeidsvoorwaarden van het overheidsperso neel. Dit is ongeveer het dubbele van wat in het regeerakkoord aan loon ruimte voor volgend jaar voor de ambtenaren is opgenomen. Ook voor minister J. Pronk voor Ontwikkelingssamenwerking zijn de eerste schermutselingen direct uitgebroken. Twee VVD-Kamerleden willen in schriftelijke vragen van met name minister Kok van financiën weten of hij het nieuwe „kritische beleid" van Pronk ondersteunt. Pronk verklaarde on langs onder meer dat hij wil breken met de traditie dat het Nederlandse hulpbeleid moet aansluiten bij dat van de Wereldbank en het IMF. De nieuwe minister van Onderwijs Ritzen lag ook meteen in de vuurlinie. Ritzen sprak de verwachting uit dat hij binnen een jaar de financiële proble men op zijn departement de baas zal kunnen zijn. CDA-Kamerlid Lansink stelde voor de KRO-radio „dat Ritzen zichzelf nog wel tegen zal komen". DEN HAAG (GPD) - Staatsiefoto van het derde kabinet Lubbers op paleis Huis ten Bosch. Voorste rij van links naar rechts: Dales (Binnenlandse Zaken), Van den Broek Buitenlandse Zaken), premier Lubbers, en rechts van de koningin vice-premier Kok FinanciënHirsch Ballin (Justitie) en Ritzen (Onderwijs en Wetenschappen). Achterste rij van links naar rechts: Braks Landbouw en Visserij), D'Anco- na (Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur), Maij-Weggen Verkeer en Water staat), Ter Beek (Defensie)Alders (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu), Andriessen (Economische Zaken), De Vries (Sociale Zaken)en Pronk Ontwikkelingssamenwerking Er bestaat nog veel onwetend heid over gezinsplanning. PAGINA 2 Tijdens de parade in Moskou zijn betogingen gehouden. PAGINA 3 Het Openbaar Ministerie handhaaft het vervolgingsbe leid bij ademtesten. PAGINA 4 De moordtheorie op Rudolf Hess valt niet te bewijzen. PAGINA 5 De FNV hekelt de staf van de nieuwe Hoechstfabriek. PAGINA 11 Burgemeester Markusse ruilt Arnemuiden voor IJsselmui- den. PAGINA 11 De koffie is niet overal bruin op het Zeeuwse strand. PAGINA 13 De patiënten worden de dupe van het Zeeuwse plan voor de psychiatrie. PAGINA 15 Conflict verstoort de tafelten- nisdroom in Arnemuiden. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 8 Financiën en economie: 9 Provincie: 11,13,15 en 17 Sport: 18 en 19 WINDHOEK - Een politieman regelt het kiezers-verkeer in het woonoord Katatura bij Windhoek op de eerste verkiezingsdag in Namibia. (Van onze correspondent) WINDHOEK - De gisteren begon nen eerste vrije verkiezingen in Na mibia zullen bijna zeker een of zelfs twee dagen langer duren dan de vijf die waren voorzien. De verlenging is noodzakelijk vanwege de over weldigende opkomst en de om slachtige stemprocedures. De ruim 700.000 stemgerechtigde Namibiërs kiezen deze week een parlement dat een Grondwet voor deze laatste kolonie in Afrika moet schrijven. Aan de verkiezingen doen tien partijen mee. De eerste verkie zingsdag verliep gisteren in vrijwel heel Namibia rimpelloos. Ook uit de erkende probleemgebie den, Ovambo-land in het noorden en het woonoord Katutura bij de hoofdstad Windhoek, zijn geen on geregeldheden gemeld. In het Swa- po-bolwerk Katutura stonden dins dag kilometers lange rijen voor de drie stembureau's. De Democrati sche Turnhalle Alliantie is de enige rivaal van de South West Africa People's Organization. Maar de ver kiezingen zullen ruimschoots ge wonnen worden door Swapo, de voormalige verzetsbeweging. De vraag is alleen of Swapo de tweeder de meerderheid zal behalen in de 72 zetels tellende Grondwetgevende Vergadering. Met die meerderheid zou zij haar socialistisch getinte pro gramma tot wet kunnen verheffen. Twee factoren kunnen voor Swapo spelbreker worden: de onthullingen over martelingen en moorden in strafkampen; en het veranderen van het partijsymbool (van een bran dende fakkel in een figuur met een opgestoken vuist), waardoor onge letterde aanhangers in de war ra ken. De fakkel is nu het beeldmerk van een Swapo-afsplitsing. DEN HAAG (GPD) - Het derde kabi- net-Lubbers streeft ernaar om nog voor de regeringsverklaring, die op 27 november in de Kamer zal worden af gelegd, tot een 'intentieverklaring' met werkgevers en vakbeweging te komen. Ministers Andriessen (econo mische zaken) heeft dit gisteren na af loop van het eerste kabinetsberaad verklaard. In de intentieverklaring zullen twee zaken vastgelegd moeten worden: een beheerste loonontwikkeling en een ac tiverend arbeidsmarktbeleid. Tussen beide ligt een koppeling. Het kabinet steeft ernaar een deel van de ruimte die er voor loonsverhogingen in de be drijven is, te bestemmen voor maatre gelen ten behoeve van werklozen en scholing. Het overblijvende deel kan dan in de vorm van loonsverhogingen uitbetaald worden. Andriessen weigerde zich na afloop van het kabinetsberaad vast te leggen op concrete percentages, daar waar het gaat om de loonstijging in de be drijven. Vaststaat echter dat het kabi net Lubbers-Kok alleen bij een gema tigde loonontwikkeling in staat is de koppeling tussen lonen in de bedrij ven, uitkeringen en salarissen van ambtenaren en trendvolgers te hand haven. „Dat is een zaak van het be drijfsleven zelf', aldus Andriessen over de gewenste loonstijging. Het financieringstekort zal de komen de kabinetsperiode met een half pro cent per jaar omlaag gaan. Een te ver wachten stijging van het tekort in 1991 zal worden opgevangen door te putten uit de financiële reserves van de sociale fondsen, met name het fonds voor de betaling van de kinder bijslag. Het gaat dan om een bedrag van circa 3 miljard gulden dat in twee jaar zal worden afgeboekt. Volgens de plannen zal het financie ringstekort van 5 procent in 1990 dalen tot 3,25 procent in 1994. Het kabinet kwam voorts tot nadere afspraken in zake de financiële discipline die elke minister op moet brengen. Besloten werd dat ministers zich aan de vastge legde meerjarencijfers voor hun begro ting moeten houden. Overschrijdin gen dienen zij zelf via bezuinigingen op te vangen. Onder druk van minister Kok (finan ciën) werd besloten dat meevallers op de diverse begrotingen niet gebruikt mogen worden voor nieuw beleid. Bij meevallers zal een afweging gemaakt moeten worden tussen het financie ringstekort, de hoogte van belastingen en premies of betere overheidsvoorzie ningen. Meevallers zullen in ieder ge- Advertentie (Advertentie) ROTTERDAM val niet aangewend mogen worden om tegenvallers op te vangen. In haar eerste vergadering besliste de nieuwe ministersploeg dat premier Lubbers vooralsnog de belangen van de Antillen en Aruba gaat behartigen. Op een later moment moet dan uitge maakt worden wie deze taak van oud minister De Koning (sociale zaken) overneemt. Daarvoor zijn twee kandi daten: minister De Vries (sociale za ken) of minister Hirsch-Ballin (justi tie). Deze laatste maakt de meeste kans. Ook werd besloten dat het omstreden paspoortproject (de vervaardiging van een nieuw, fraudebestendig paspoort) van Buitenlandse Zaken naar Binnen landse Zaken gaat. Dit laatste minis terie zal ook verantwoordelijk worden voor de produktie van identificatie-do cumenten, een zaak waar nu Justitie zich nog mee bezighoudt. Het ministerie van minister Braks (landbouw) krijgt een nieuwe naam, zo werd besloten: landbouw, natuurbe heer en visserij. Op deze manier moet het belang van natuurbeheer, dat al onder Braks viel, beter tot uitdruk king komen. De staatssecretaris van volksgezond heid, Simons, zal tevens worden belast met medisch-ethische vragen en eu thanasie. Op dit beleidsterrein zal hij echter steeds moeten overleggen met minister Hirsch-Ballin (justitie). Hisch-Ballin zelf wordt eerstverant woordelijke voor het wetgevingsbe leid, inclusief internationale en EG-be- langen. VLISSINGEN - De recente overvallen in Vlissingen hebben de Rabobank en de Verenigde Spaarbank ertoe ge bracht enkele Vlissingse filialen op vrijdagavond te sluiten. W. J. Botting, plaatsvervangend directeur van de Vlissingse Rabobank, vertelde dins dag dat de maatregel is genomen om dat het openhouden van de bijkanto ren niet meer verantwoord is tegen over personeel en klanten. Alleen het hoofdkantoor van de Rabo bank aan de Spuistraat blijft vrijdag avond nog geopend. De filialen in Paauwenburg, Papegaaienburg en aan de Paul Krugerstraat sluiten dan de deuren. De Verenigde Spaarbank houdt vrijdagavond de loketten van de bijkantoren in Paauwenburg en Pa pegaaienburg gesloten. Het hoofdkan toor aan de Coosje Buskenstraat en de filialen op de hoek Hogeweg-Bonedij- kestraat en aan de Singel blijven open. De Verenigde Spaarbank was, aldus regio-directeur Zeeland P. T. van Stee noven, al geruime tijd van plan de vrij dagavond in de buitenwijken Paau wenburg en Papegaaienburg te schrappen. „Die kantoren liggen te geïsoleerd", zegt Van Steenhoven in een toelichting. „De recente overval op de Rabobank in Paauwenburg heeft voor ons de deur definitief dicht gedaan." Volgens de directeur heeft het publiek begrip voor de genomen maatregel. „Onze dienstverlening blijft in ruime mate overeind." Plaatsvervangend directeur Botting van de Vlissingse Rabobank hoopt dat de klanten begrip opbrengen voor de sluiting van de drie bijkantoren op vrijdagavond. „Wij hebben helaas die regeling moeten treffen", meldt hij, „maar het is de laatste tijd dan ook verschrikkelijk geworden in Vlissin gen." De andere banken in Vlissingen onder nemen geen actie. Het bijkantoor van de Algemene Bank Nederland aan de Troelstraweg in Paauwenburg was vrijdagavond nooit open. De AMRO- bank en de Nederlandse Midden stands Bank (NMB) hebben in Vlissin gen alleen een hoofdkantoor. De cen traal gelegen hoofdvestigingen hou den de gebruikelijke openingstijden aan. (Advertentie) TELEFOON 010-4364688 TELEX 26051 FAX 010-4365233 DEN HAAG (GPD) - Het is niet gelukt harde af spraken te maken over de aanpak van het broeika seffect tijdens de tweedaagse klimaatconferentie in Noordwijk. In de slotverklaring beloven „vele" industrielanden de uitstoot van kooldioxyde uiter lijk in het jaar 2000 te bevriezen. Maar er is niet afgesproken hoeveel van het gewraakte gas dan nog mag worden uitgestoten. De VS, Japan en de Sovjetunie hebben de slotverklaring wel onderte kend, maar leggen zich nergens op vast. Gastheer Nijpels - gisteren vroeg in de middag nog demissionair milieuminister - wilde de conferentie geen „groot succes" noemen. Maar er is nu wereld wijd overeenstemming over de noodzaak om de uit stoot van kooldioxyde te bevriezen. Dat is een grote stap, aldus Nijpels. Kooldioxyde komt vrij bij de verbranding van o.a. hout, olie, kolen en benzine en veroorzaakt een langzame opwarming van de aarde. De internationale milieuorganisaties beschouwen de conferentie als mislukt. „De belofte om de uit stoot van het gas in het jaar 2000 te bevriezen, is een holle frase als er geen harde getallen worden ge noemd", aldus Henselmans van Natuur en Milieu. „Jaarlijks stijgt de kooldioxyde-uitworp met 2 a 3 procent. Het is dus nogal een verschil op welk jaar tal je bevriest", meent hij. Vrijwel alle 71 deelnemen de landen waren opgelucht dat er toch nog een geza menlijke slotverklaring rolde uit de harde en lang durige onderhandelingen. In de slotverklaring worden de VS, Japan en de Sov jetunie niet apart genoemd. Zij behoren wel tot de ondertekenaars maar niet tot de „vele" industrie landen die een bevriezing toezeggen. Verdergaande afspraken over de bevriezing en eventuele vermindering van de kooldioxyde-uit- stoot worden nu verwacht op de tweede internatio nale klimaatconferentie in Genève in 1990. Aanbieding geldt tot en met zaterdag 11 november. Zolang de voorraad strekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1