PZC Bedrij v enterr ein V rij burg dit jaar niet van de grond Westkapelle kapt met zomermarkt Toch door de knieën voor Paul van Vliet Tunnelelementen aangebracht bij kruising Vrouwenpolder Geen oplossing in zicht schoon branden autobanden Aankomst Sint per boot in Middelburg streek A VERWERVING VERGT MEER TIJD Niet grootschalig Te groot WERK GAAT NIEUWE FASE IN VLISSINGS WOONWAGENCENTRUM DE WINDHOEK Inkomstenbron Aansprakelijk fill WOENSDAG 8 NOVEMBER 1989 Zaalvoetbal in Middelburg [ondenvereniging alcheren jubileert Middelburgse Rode Kruis houdt drie verkopingen Zangvereniging viert jubileum NCRV houdt een Israël-avond Rode Kruisleden brengen blijspel Middelburg wil eigenaren meer rioolafvoerrecht laten betalen M I h VLISSINGEN De ondernemers die staan te trappelen om zich te vestigen op het toekomstige bedrijventerrein Vrijburg bij Vlissingen, moeten hun geduld nog enige tijd bewaren. Het tussen Nieuw Abeele en West-Sou burg geplande kleinschalige indus trieterrein wordt ondanks de haast van het Vlissings gemeentebestuur dit jaar niet meer tot ontwikkeling gebracht. De gemeente is nog niet rond met de verwerving van de grond. Vanwege de taxatie van de grond en de onderhandelingen met de eigenaren is het al een halfjaar stil rond het project. Volgens het bewonerscomité Vrijburg is door de stilzwijgende houding van de gemeente de geruchtenstoom op volle sterkte gekomen. Voorzitter me vrouw C. Castel-Smeets citeert hier uit: „Het plan zou helemaal niet meer doorgaan, omdat de grondeigenaren niet akkoord gaan met verkoop. An derzijds wordt gesuggereerd dat alles al in kannen en kruiken is." „Geruchten zijn er altijd", zegt T. R. K. Meijers, de Vlissingse wethouder van ruimtelijke ordening. De gemeente is bezig met de verwerving van de gron den. Volgens Meijers zijn de eigenaren in principe bereid te verkopen. „Alles is natuurlijk afhankelijk van de prijs. Daarover wordt nog onderhandeld. De zaak moet niet worden gëforceerd." Voor de komende jaren denkt de ge meente vier a vijf hectare nodig te heb ben. Vrijburg moet uiteindelijk tien hectare groot worden. De in eerste in stantie benodigde grond is volgens de wethouder in handen van één of twee mensen. Wanneer met hen geen over eenstemming wordt bereikt, kan de gemeente overgaan tot onteigening. Dat is echter een langdurige procedu re die liever wordt voorkomen. Op Vrijburg moeten zich ambachtelij ke en verzorgende bedrijfjes vestigen. Zij moeten een nauwe relatie hebben tot het stedelijk gebied. Voor groot schalige industrie is geen ruimte. Vrijburg wordt vorm gegeven naar het voorbeeld van Baskensburg. Dit bedrijventerrein aan beide kanten van de President Rooseveltlaan is vol. Nu Baskensburg is uitverkocht, heeft de gemeente nauwelijks meer bedrijfsruimte beschikbaar. Daarom werd vaart gezet achter de ontwikke ling van Vrijburg. Het eerste bedrijf zou zich er dit jaar nog willen vesti gen, zo werd in april gezegd. Meijers wil zich niet op een datum vastprikken, maar hij denkt dat de pioniers moeten wachten tot volgend jaar. „Er zijn verschillende gegadig den. Zowel bedrijven uit Vlissingen als die van buiten de gemeente hebben in teresse getoond. Nee, ik noem geen na men". Het bewonerscomité Vrijburg heeft zijn verzet tegen de komst van het be drijventerrein inmiddels laten varen. Het probeert door gebruik te maken van de inspraakprocedure het plan nog in zijn voordeel bij te schaven. Me vrouw Castel: „Op onze brief van april hebben wij echter nooit een reactie ge had. Wij willen op de hoogte blijven van de ontwikkelingen die toch van in grijpend belang zijn voor de bewoners. We hebben de indruk dat ons informa tie wordt onthouden". Meijers ontkent dat. „De reacties op het ontwerp-bestemmingsplan zijn verwerkt. Binnenkort komt een voor stel tot wijziging van het bestem mingsplan. Verder zijn er geen nieuwe ontwikkelingen te melden. Ik kan geen informatie verstrekken die er niet is", aldus de wethouder. In de eerste klas van in Middelburg be- Het gebied bij West-Souburg waar het bedrijventerrein Vrijburg moet komen. WESTKAPELLE - Na drie mislukte jaren wordt de zomermarkt in West kapelle stopgezet. De markt bleek niet aan te slaan bij de kooplieden en het publiek. Daarom zijn burgemees ter en wethouders van het dijkdorp van mening dat niet langer moet wor den doorgegaan. Ook de pinkster- markt wordt opgeheven. Het besluit is gevallen op aanraden van marktmeester L. Marcelis. Hij heeft burgemeester H. A. van Malde- gem geadviseerd ermee te kappen. De Tilburger vond bij het college van b en w een gewillig oor. Officieel moet nog overleg worden gepleegd met de com missie midden- en kleinbedrijf en toe risme, maar het doodvonnis voor de markt lijkt getekend. Vol optimisme werd in 1987 met de sei- zoenmarkt begonnen. Van Maldegem dacht hiermee de aantrekkelijkheid van het dorp voor zowel de eigen inwo ners als de toeristen te bevorderen. Een markt werkt sfeerverhogend. Bo vendien was het een verbreding van de koopmogelijkheden in Westkapelle." Hij nam als marktmeester Marcelis in de arm, die ervaring had met de zomer- markten in Zoutelande, Vrouwenpol der en Domburg. Deze liepen alle drie goed. Westkapelle was echter ge doemd te mislukken. Zelfs voor een ouwe rot in het vak als Marcelis, die overigens in september is gestopt met zijn werk op de vier Wal- cherse markten, is onduidelijk wat in Westkapelle fout is gegaan. Hij noemt een aantal factoren die ertoe kunnen hebben bijgedragen dat de Westkap- pelaars op dinsdag de fiets naar Zoute lande pakten en hun eigen markt op vrijdag links lieten liggen. Het kan lig gen aan de lokatie, de dag, de sfeer, de slechte start. Het staat voor hem vast dat de markt het eerste jaar te groot is opgezet. Het gemeentebestuur gaf tachtig vergun ningen af in plaats van de vijftig die Marcelis voor ogen had. „Daardoor viel er voor de handelaren geen droog brood te verdienen. Onderlinge con currentie is nodig op een markt als sfeerbepalend element, maar wan- leer er vijf kramen met antiek zijn, wordt de spoeling dun." Na drie uarktdagen waren er van de tachtig vramen nog tweeëntwintig over. „En ils een markt een slechte naam heeft, is zij verloren." Door het wegblijven van de handela- en ontstonden lege plekken op de narkt, waardoor het publiek het weer iet afweten. Het marktplein werd er liet vrolijker op 's zomers. Burgemees- er Van Maldegem: „Een oplossing "'leek niet voor handen. Daarom heb ben we voorgesteld er maar mee te stoppen." De gewone weekmarkt op vrijdagmiddag blijft bestaan. Bij vier kramen zijn kaas, groenten, noten en bloemen verkrijgbaar. Uitbreiding tot zeven kramen is mogelijk. MIDDELBURG- het zaalvoetbal haalde OCMA een klinkende 8-2 over winning op Iïauwendaele I. FC Lau rens I verloor op het nippertje (5-6) van Mobuco en Loodgietersbedrijf Middelburg bleef met 4-2 de baas over Draadkrabbers II In de tweede klas is Sinar '751 door een 0-1 verlies tegen RPM I uit de kop groep weggevallen. Zeelandia II blijft aan de leiding op een gedeelde tweede plaats gevolgd door Bijou Lederwaren I, dat een 5-1 zege boekte tegen Raja Wali II en De Pantalon II dat met 3-2 van Zeelandia I won. Dank zij een forse 10-1 winst op VPV behoudt Bijou Lederwaren II de twee de plaats in de derde klas. Tramzicht zegevierde met 3-2 over SV Duo I. In de vierde klas bleef Dauwendaele III met 4-3 de meerdere over Brandweer, VCK liep een 1-4 nederlaag op tegen Dau wendaele IV en Draadkrabbers III en SV Duo II deelden de punten, 1-1. De stand, eerste klas: 1 SVSW '72 I 8-15, 2 Rosario I 7-14, 3 De Pinten 8-10, 4 Assuran tiekantoor De Bruyne 8-8, 5 Amgas 8-8, 6 Draadkrabbers II 8-7, 7 Mobuco 8-8, 8 Dau wendaele 8-5, 9 Middelburg II 6-4, 10 Lood gietersbedrijf Middelburg 7-6, 11 FC Lau rens I 6-3, 12 OCMA 8-4. Tweede klas: 1 Zeelandia II7-12,2 Bijou Le derwaren I 8-11, 3 De Pantalon II 8-11, 4 Si- nar '7518-9,5 RPM 18-9,6 FC Laurens II7-8, 7 Rosario II6-7,8 Amemuiden 7-7, 9 Chrom- pack 7-5, 10 Raja Wali II 8-5, 11 Zeelandia I 8-3,12 Streekschool I 8-2. Derde klas: 1 Combinatie 6-12, 2 Bijou Le derwaren II 5-10, 3 Dauwendaele II 5-7, 4 Trefcenter 4-6,5 SV Duo 17-6,6 Hoechstboys 6-5, 7 FC Laurens III 6-5, 8 Tramzicht 4-4, 9 Middelburg III 6-4, 10 VPV 6-1, 11 Kraaien 5-0. Vierde klas: 1 Sinar '75II 6-10, 2 Welsinge II 6-8, 3 Dauwendaele III 6-8, 4 Dauwendaele TV 7-8, 5 RPM II 5-7, 6 Brandweer 6-6, 7 FC Laurens TV 4-4,8 SV Duo II6-4,9 Draadkrab bers III 6-4, 10 VCK 7-4, 11 SVSW '72 II 5-1. VLISSINGEN - De honden vereniging Walcheren (Howa) viert zaterdag 9 de- pember in hotel Britannia in Vlissin gen het vijfjarig bestaan, dat op 12 de- pember officieel een feit wordt. Er kan vorden gedanst, er zijn liedjes, toneel pn voordrachten door leden van de Ho- jva, video-opnamen uit de afgelopen pijf jaar en een bingo. Het feest begint pm 19.30 uur. MIDDELBURG, STADSSCHOUWBURG 'Een gat in de lucht', one-man-show van Paul van Vliet, met begeleiding van John Eskes muzikaal leider en composities), Klaas van Dijk en Frans Span. De prettigste momenten voor de spiegel zijn die, waarin het al lemaal nog wel meevalt met de rimpels, de grijze haren en het buikje. Waarin het je (terecht) weer eens opvalt, dat er nog leven flik kert in de licht-omwalde ogen. En er is haast geen fijnere spiegel te wensen dan een show van Paul van Vliet. Hij laat wel ongeveer zien hoe het er voor staat met onze Westeurope- se beschaving met al zijn hebbe lijkheden. Alle plagen van Neder land worden minstens even (maar dan wel heel vluchtig) genoemd. En hij loopt in het (overigens schit terende) lied 'Ah joh, dat komt wel goed' al vooruit op wat je straks gaat zeggen. Het valt allemaal nog wel mee. Als Paul van Vliet zijn show opent met een lied, waarin hij zegt de wol ken, de liefde, het leven nog niet te kennen, besluit hij ermee, dat hij het publiek toch wel zo'n beetje kent. Aanvankelijk rijst (bij mij) verzet, want wie is er zo gemakke lijk te kennen? En zeker, als je met 'Hallo Middelburg!' wordt aange sproken. Maar aan het eind moet ik toegeven: Paul van Vliet ként zijn publiek, van haver tot gort! Hij is de ongekroonde meester van de publiekspsychologie, die in een ragfijn spel weet te geven aan de stemming, aan de sentimentaliteit, aan de behoefte aan liefde, rust en tevredenheid. En die even fijnzinnig weet te nemen van ons bewustzijn dat al die vakanties, al die fitness, al die gezondheidsrages ergens niet kloppen en dat we allemaal maar 'Jantjes Tamelijk' zijn. In een strak volgehouden afwisse ling van lied en conférence (om en om) bezingt hij het niet te doorgron den leven, bepleit hij (kennelijk tot geruststelling van vele dames) dat moeders dikker moeten blijven dan hun dochters, veroordeelt hij de botte macho die het lichaam van een vrouw niet met respect verwent en verbijt hij in scherpe ironie onze stille interesse in pittoreske armoe. En zelfs de (mechanische) kat mag vanuit zijn mandje even de kop schudden. Zijn grootste bekendheid heeft Paul van Vliet te danken aan het uitbeelden van typetjes. Voor mijn gevoel is dat (grote) talent in zijn huidige show wat minder uitge speeld, al ontmoeten we Benny de toneelmeester weer en ook 'de feest ganger', die nooit iets leuk vindt en desondanks wat heeft bedacht voor een verkleed-feest. Die typetjes blij ven me boeien, omdat Van Vliet er ontzettend listig een heleboel ge nuanceerde en prettig relativeren de mensenkennis in weet te stop pen. Onder meer door de structuur, maar ook door de milde inhoud van zijn show onstaat de indruk dat de avond in een rustig, constant tempo verloopt. De muzikale ondersteu ning is voortreffelijk, gevarieerd van stijl en, hoewel altijd de show 'dienend', menigmaal heel boeiend op zich. De verdere omlijsting -met name de belichting- is uitgekiend, tot in de puntjes verzorgd en ademt de sfeer van de 'relaxing nineties'. Het is kortom een avond vol onbe kommerd kijk- en luisterplezier. Zoals de spiegel nooit het antwoord geeft op de vraag wie je nou eigen lijk bent, zo blijft ook hier het raad sel Paul van Vliet zwijgen. Hij zingt vinnig het al eerder genoemde 'Pit toreske armoe', hij zingt magistraal het nog niet geroemde 'Multira- ciaal'. Is dat maatschappijkritisch, of zijn we nou eenmaal zo? In het eveneens prachtige lied 'Jazz Café' schotelt hij ons de paradox voor: 'Als ik slecht leef, voel ik me vaak ontzettend goed'. Moeten we nou stoppen met roken, of stoppen met joggen? Ik kan het nooit zo goed hebben als ik niet weet of ik met haring of kuit naar huis ga en in dat opzicht kan ik Paul van Vliet moeilijk verteren. Maar voor de mensenkenner die zijn publiek geeft waar het om vraagt, voor de zanger die in een lied over het leven een platvloerse zin als 'Maar de tijden verstrijken en er komt steeds meer voor kijken' tot (voor mijn part zondags-)poëzie weet te maken, daarvoor ga ik ten slotte door de knieën. Willem Nijssen Paul van Vliet's show 'Een gat in de lucht' speelt vandaag, morgen en over morgen nog in de (overigens goeddeels uitverkochte) Middelburgse Stads schouwburg. Tot de reconstructie van het kruispunt bij Vrouwenpolder behoort ook de aanleg van eenjïetstunnel. VROUWENPOLDER De recon structie van de kruising Dorps- dijk/Provinciale Weg/Polredijk bij Vrouwenpolder is in volle gang. Dinsdag was het voor de werkers een gedenkwaardige dag. De eerste tunnelelementen voor de fïetstun- nels werden geplaatst. Sinds half september is er vooral gegraven en zijn funderingen aangelegd. Nu be gint het werk in een nieuwe fase te komen en binnen een paar weken zal er meer te zien zijn dan alleen wat grote hopen omgewoelde aarde en diepe gaten en gleuven. Eerst worden nu de geplaatste be tonnen elementen samengevoegd tot twee tunnels. Daarna worden op de al aangelegde nieuwe weggedeel ten fosforslakken aangebracht. Eind november kan er geasfalteerd worden. Vervolgens wordt het ver keer omgeleid op de nieuwe rijbaan en kan het werk aan de andere kant van de weg beginnen, waar nu de au to's rijden. Bedoeling is om tijdens het hele karwei, dat voor Pasen vol gend jaar klaar moet zijn, steeds in ieder geval één rijbaan vrij te hou den voor het verkeer. Het werk wordt in de winter uitge voerd omdat het kruispunt in het zo merseizoen te druk is. Volgend jaar moeten de wegen volledig aan de steeds toenemende toeristische drukte zijn aangepast. Op de Pro vinciale Weg worden aparte opstel stroken gemaakt voor verkeer dat rechtsaf, rechtdoor en linksaf gaat. op de Dorpsdijk en Polredijk komen twee opstelstroken: één voor rechts- afslaand verkeer en één gecombi neerde strook voor rechtdoorgaand en linksafslaand verkeer. Ook komt er langs de Provinciale Weg aan de kant van het dorp een korte busbaan. Aan de andere kant van de weg wordt een gewone bus halte gemaakt. Het kruispunt wordt verder voorzien van een nieuwe verkeersregelinstallatie. Voor het (brom)flets- en voetgan gersverkeer worden twee tunnels aangelegd: één onder de Dorpsdijk en één onder de Provinciale Weg. De bestaande fietspaden worden verlegd. Langs de Polredijk komt het fietspad daardoor achter de huizen te liggen. De reconstructie wordt in opdracht van de Provincie uitgevoerd. Het project kost in totaal 3,7 miljoen gul den. De gemeente Veere draagt 100.000 gulden bij en het Wegschap Walcheren 650.000 gulden. De rest betaalt de Provincie. VLISSINGEN - Roetzwarte wolken stijgen regelmatig op boven de bui tenhaven in Vlissingen. De tanks van de NV Haven van Vlissingen lijken in brand te staan, maar schijn bedriegt. Op het Vlissings woonwagencentrum De Windhoek worden autobanden en kabels schoon gebrand. Het zeer gifti ge dioxine komt daardoor in de lucht, maar de gemeente Vlissingen kan zeer moeilijk greep krijgen op die illegale praktijk. De afdeling milieu zoekt naar een oplossing. Wat is scheef ge groeid in vele jaren en kan niet zo maar in een mum van tijd worden recht gezet. De verbranding van kabels kwam af gelopen zomer opeens in de schijnwer pers te staan. De gemeente Culemborg constateerde dat in de omgeving van drie kabelverbranderijen de grond ernstig is vervuild met dioxine. De be zitters van volkstuintjes in de omge ving van de fabrieken werd aangera den de eigen gekweekte groenten en fruit niet meer te eten. Het gemeente bestuur van het Gelderse stadje Cu lemborg herhaalde gisteren, dinsdag, die oproep op grond van een nieuw on derzoek. De situatie bij het woonwa gencentrum De Windhoek in Vlissin gen is onvergelijkbaar met die in Cu lemborg. De kabelbranderijen werken daar constant, terwijl het schoon bran den van kabels en autobanden in Vlis singen incidenteel gebeurt. De oproep van de gemeente Culemborg is illu stratief voor de gevaren. De afdeling milieu van de gemeente Vlissingen publiceerde alweer twee jaar geleden een onderzoek over mi lieuvervuiling op De Windhoek. Dat was uniek. De gemeente Vlissingen had zich daarmee nooit bemoeid. De bewoners van het woonwagencentrum hadden zich illegaal een weiland toe geëigend en omgebouwd tot autokerk hof. De eigenaresse, de gemeente Vlis singen, liet niets horen. Zij gaf zo zich zelf een brevet van onvermogen en spiegelde de bewoners van De Wind hoek voor dat alles mocht. Het rapport uit 1987 was een doorbraak. Sindsdien is ook het één en ander bereikt. De drie grote autosloperijen op het woonwa gencentrum hebben bij de provincie Zeeland een vergunning op de grond van de afvalstoffenwet aangevraagd. Op het gebied van het schoon branden van kabels en autobanden is geen stap vooruit gezet. Dat was te verwachten, blijkt uit het onderzoek. De kabels en autobanden zijn op zich weinig waard. Als het omhulsel van de ka bels en de autobanden wordt ver brand, blijven waardevolle metalen over. Het afval is dan drie keer zoveel waard. Voor enkele bewoners van De Windhoek is de verkoop van metalen een belangrijke inkomstenbron. De afdeling milieu van de gemeente Vlis singen onderkende dat. Zij wilde een alternatief voor het schoon branden ontwikkelen. De kabels kunnen wor den gestript, het omhulsel kan er met een machine worden afgehaald. Dat blijkt in de praktijk echter makkelij ker gezegd dan gedaan. Ing A. Matze, hoofd van de afdeling milieu, praat anno 1989 niet meer over het alterna tief. Het is te duur, bovendien kan niet elke kabel worden gestript. De gemeente Vlissingen heeft wat be treft het milieubeleid ten aanzien van De Windhoek gekozen voor de weg van geleidelijkheid. Dat is bewust gedaan om de zorgvuldig opgebouwde goede verhouding met de woonwagenbewo ners niet te verstoren. Vlissingen heeft tenslotte zelf boter op het hoofd. N. Ot to, bestuurslid van het wijkcomité De Windhoek, vertelt dat het kabel bran den regelmatig aan de orde is geweest in het wijkcomité. „Het wijkcomité is evenals tachtig procent van de bewo ners tegen het stoken", verklaart hij, „maar vroeger heeft de gemeente ons een stookplaats gegeven. Voor enke len van ons is het een broodwinning. Je kunt hun die niet zomaar afnemen. Voor hen moeten alternatieven wor den gevonden". Een oplossing komt er in de nabije toekomst niet. Matze heeft wel een idee dat ook door bewoners van De Windhoek wordt gedragen. Het indus trieterrein rondom het woonwagen centrum is momenteel nog gemeen schappelijk. Als ergens kabels wor den verbrand, kan niemand daarvoor aansprakelijk worden gesteld. De ge meente Vlissingen wil in de toekomst met alle ondernemingen van het cen trum een individueel huurcontract afsluiten voor een stukje grond. Elke huurder is dan verantwoordelijk en aansprakelijk voor activiteiten die op zijn terrein gebeuren. Zolang dat niet het geval is, blijft het onmogelijk de illegale verbranding van kabels aan te pakken. De politie krijgt, aldus een woordvoer der, regelmatig klachten binnen over het verbranden van kabels bij De Windhoek, vooral als de wind landin waarts staat. Zij kan weinig doen. „De dader staat niet bij het vuur te wach ten tot wij komen", stelt de woordvoer der. „De Vlissingse brandweer wordt", verklaart commandant W. P. van Leer- sum, „hoogst zelden door de politie ge vraagd het vuur te blussen. Dat ge beurt alleen als gevaar dreigt voor de omliggende bebouwing". MIDDELBURG - De afdeling Middel burg van het Nederlandse Rode Kruis houdt volgende week drie verkoopten toonstellingen van allerlei handge maakte artikelen. De verkopingen worden gehouden van 14 tot 15.30 uur. De eerste verkooptentoonstelling is maandag in verzorgingstehuis Swer- frust. Dinsdag is er een verkoping in het afdelingsgebouw van het Rode Kruis op het adres Klein Vlaanderen 59. De laatste verkoping wordt woens dag gehouden in het wijkcentrum van Sint-Laurens aan de Van Citters- straat. OOST-SOUBURG - De christelijke zangvereniging Soli Deo Gloria be staat zeventig jaar. Om de 34 leden van dit gemengde koor te feliciteren met het jubileum wordt zaterdag 11 november een receptie gehouden. Tussen 16.30 en 18.00 uur kunnen be langstellenden terecht in het Oost- souburgse verenigingsgebouw Reho- both. Het koor gaf afgelopen zaterdag een jubileumconcert in de Nederlands her vormde kerk aan het Oranjeplein. Op het gevarieerde programma kwamen ongeveer tweehonderd bezoekers af. Iman de Zwarte dirigeerde Soli Deo Gloria dat door Bram Beekman op or gel werd begeleid. Muzikale medewer king werd verleend door het Vocaal Ensemble St. Laurens en het Sou- burgs Koperkwintet. MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de Nederlandse Christelijke Reis- vereniging (NCRV) houdt woensdag 15 november in samenwerking met het Centraal Bureau en het Israëlisch Ver keersbureau een promotie-avond over Israël in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De aanvang is 19.00 uur. De avond behelst onder meer een reis- informatiemarkt, filmvertoningen en optredens van de Israëlische dans groep Nitsanim. De NCRV organiseert in februari volgend jaar een elfdaagse reis naar Israël. MIDDELBURG - In de Stadsschouw burg van Middelburg is donderdag 16 november om 20 uur de première van het blijspel 'De Onbetaalbare Lood gieter' van Hans van Wijngaarden. Het stuk wordt gespeeld door leden van het Rode Kruis Middelburg. De opbrengst gaat ook naar de hulpverle ningsorganisatie. In de pauze wordt een grote verloting gehouden voor het Rode Kruis. MIDDELBURG - B en w van Middelburg willen de eigenaren van onroerend goed meer riool afvoerrecht laten betalen. Het college volgt daarmee het voor stel van de PvdA-fractie die hiervoor pleitte in haar algeme ne beschouwingen. Hoe hoog het bedrag wordt, is nog niet be kend. B en w gaan uit van de ver deelsleutel 1,7 voor eigenaren en 1 voor gebruikers. Aanvankelijk was het de bedoeling van het college dat alleen gebruikers rioolafvoerrecht moesten beta len. In de memorie van antwoord, stelt het college dat riolering zo wel voor eigenaren als voor ge bruikers van onroerend goed van belang is. Het is dan ook niet on redelijk om de kosten van onder houd en vernieuwing (gedeelte lijk) te laten betalen door beide partijen. Een vergelijking met het stelsel van onroerend-goed- bëlasting, dat een eigenaars- en een gebruikersheffing kent, noemt het college 'niet ondenk baar'. Zij kan zich daarom vin den in het wijzigingsvoorstel van de PvdA. Het plan van de PvdA om de rioolafvoerrechten voor de be drijven te verhogen, neemt het college niet over. Dat stuit op ju ridische belemmeringen. Een heffing op basis van waterver bruik, zoals de PvdA voorstelde, is niet toegestaan. -'■m Het schoon branden van kabels en autobanden bij het woonwagencentrum De Windhoek gaat gepaard met dikke, zwarte rookwolken en uitstoot van zeer giftige dioxine. MIDDELBURG Sinterklaas, verge zeld van vele zwarte pieten te voet en te paard, arriveert zaterdag 18 no vember om 13.45 uur per boot bij de gedenknaald aan de Beatrixbrug in Middelburg. Na zijn aankomst wordt een rijtoer door de stad gehouden. De stoet bestaat onder meer uit het Julia na Drum- en Buglecorps, het jeugd- corps Johan Friso met majorettes en de signaalafdeling MTV 69 met majo- ryttenpeloton. De route die de sint aflegt is als volgt: Rouaansekaai, Bierkaai, Londense- kaai, Segeersstraat, Lange Delft, Kor te Delft, Damplein rond, Korte Delft, Lange Delft, Nieuwe Burg, Groen markt, Bachtensteene, Lange Noord straat, Markt, Vlasmarkt, Kromme Weele, Seisdam, Achter de Houttui nen, Langeviele, Pottenmarkt, Plein 1940, Markt Noord- en Oostzijde, Gra venstraat, Zusterstraat, Plein 1940, Korte Geere, Lange Geere, Langevie le, Markt, stadhuis. Om 14.45 uur arriveert de stoet voor het stadhuis op de Markt, waar Sint Nicolaas en zijn gevolg officieel door het gemeentebestuur worden ontvan gen. De toespraken, die worden gehou den in de pui of bij slecht weer in de hal, zijn door middel van luidsprekers buiten te horen. Om ongeveer 15.15 uur vertrekt het drum- en buglecorps, het jeugdcorps en een aantal zwarte pieten via de Markt, Lange Delft, Se geersstraat en de kaaienroute naar de Seismolen. MTV en het majorettenpe- loton vertrekken via de Markt, Burg promenade, Groenmarkt en Korte Burg naar de Balans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 17