Eversdijk weg als CDA vice-fractievoorzitter Waterkwaliteit Krammer-V olker ak ernstig bedreigd Vitale ruiter op leeftiji Egyptenaar (31) zonder papieren aangehouden Burgemeester Markusse benoemd in IJsselmuiden Fracties niet door vertrek verrast Automobilist gedood bij ongeluk bij 's-Heerenhoek Ondernemingsraad NATUURBESCHERMINGSRAAD NA ACHT JAAR WEG UIT ARNEMUIDEN VLISSINGEN - Bij de vestiging Vlissingen van Hoechst Hol land NV is enige beroering ontstaan over conflicten in de fon kelnieuwe TAED-fabriek. Het botert niet tussen de de be drijfsleider en de fabricagechef aan de ene kant en de overige medewerkers aan de andere kant. De operators voelen zich grof en onheus bejegend door hun chefs. 's-HEERENHOEK - De 54-ja- rige H. F. van Sprang is dins dagmiddag dodelijk veronge lukt op de kruising Sloeweg- Stoofweg bij 's Heerenhoek. Het slachtoffer verleende, met zijn auto rijdend over de Stoof- weg uit de richting Lewedorp, geen voorrang aan A. van der W. uit Krimpen aan de IJssel, die over de Sloeweg richting Borssele reed. Het slachtoffer, afkomstig uit Rotterdam, overleed ter plaat se. Beide auto's werden ver nield. Van der W. bleef onge deerd. Kaartje FNV hekelt TAED-staf van Hoechst In een ledenbulletin heeft de Indus triebond FNV de problemen in niet mis te verstane bewoordingen aan de kaak gesteld. De twee leidinggevende functionarissen in de TAED-fabriek zouden hun medewerkers 'als kleine kinderen' bejegenen. I Een 'regelrechte hondse behandeling' is geen uitzondering. Daarbij komt dat j over het werk niet wordt gepraat. Er worden slechts orders en opdrachten gegeven. Het bulletin meldt dat de medewer kers het over 'kadaverdiscipline' heb ben. De bedrijfsleider en de fabricage chef worden ongeschikt geacht voor hun functie. Van de laatste is, nog steeds volgens het bulletin, al jaren be kend dat hij ieder gevoel voor om gangsvormen mist en niet met mensen om kan gaan. De TAED-fabriek is het jongste onder deel van de Vlissingse Hoechst-vesti- ging. Er wordt een stof geproduceerd lelie voluit tetra-acetylethyleendiami- I ne heet, een bleekmiddelactivator, die I aan wasmiddelen wordt toegevoegd om deze ook bij lage temperaturen schoon te laten wassen. Anderhalve I maand geleden stelde de toenmalige I minister van economische zaken R. de 1 Korte de aanwinst officieel in gebruik. In de fabriek werken ongeveer vijftig I operators in ploegendienst. Voorzitter B. van de Kreeke van de ondernemingsraad van Hoechst in Vlissingen wilde niet ingaan op de (Van onze Haagse redactrice) I DEN HAAG - Het Zeeuwse Tweede Kamerlid drs H. Eversdijk treedt af als vice-fractievoorzitter van het CDA. i Na deze functie zeven jaar vervuld te I hebben, meent Eversdijk plaats te I moeten maken. „Het is een keer wel- letjes, want ook al deed ik het graag, het 'deja-vu' gaat toch een rol spelen. Bovendien ben ik niet van plan een 'winkeldochter' te worden", schrijft [Eversdijk aan zijn fractie. Eversdijk [wordt opgevolgd door volkshuisves- ting-specialist Wolters. j De CDA'er wijst in zijn brief nadrukke- I lijk op het feit dat hij zijn vertrek al ruim voor de formatie heeft aangekon- j digd. Een verband met zijn teleurstel- I ling over het mislopen van het voorzit- t terschap van de Tweede Kamer (Deet- Iman werd gekozen) en een post als I staatssecretaris wil hij duidelijk ver- Imijden. Toch staat in zijn brief: „Al Jmet al ga ik met genoegen, wel een en- Ikele illusie armer, maar zeer vele erva- j ringen rijker". Tenslotte meldt Evers pij k dat hij als kamerlid meer aan- I dacht gaat schenken aan de eigen re- Igio (Zeeland, red) en aan nevenfunc- Ities. jTwee van die nevenfuncties zijn van daag bekend geworden: lid van de Ne derlandse delegatie naar de Raad van (Europa en lid van de Nederlandse de- problemen bij de TEAD-fabriek. Hij deelde slechts mee dat de OR ervan op de hoogte is en meehelpt naar oplos singen te zoeken. Districtsbestuurder A. Oudenaarden van de Industriebond FNV hield zich op een afstand. Hij liet weten dat hij zich zorgen maakt om de gang van za ken. „Het is een moderne fabriek", merkte hij op. „Dus er mag ook wel een modern management zijn." Ondanks dat het beeldmerk van zijn bond op het ledenbulletin prijkt, zei hij zich niet verantwoordelijk te voelen voor de inhoud en de woordkeus. Ou denaarden vertelde verder dat hij de kwestie zal aankaarten tijdens een pe riodiek gesprek met de Hoechst-direc- tie. Hoofd personeelszaken C. D. Beindorf van Hoechst verklaarde dat de direc tie al op de hoogte was van de onenig heden in de TAED-fabriek en bezig is zich op stappen te beraden. „We zijn met de bedrijfsleiding in gesprek over oplossingen", zei hij. „Dit soort zaken los je niet in een of twee dagen op." Met het FNV-bulletin toonde hij zich niet bijster gelukkig. Beinsdorf: „Als signaal was het niet nodig, want de kwestie was ons al bekend. En als men toch meent signalen te moeten afge ven, was het logischer geweest de weg via personeelszaken of de onderne mingsraad te kiezen." Commentaar op de toon van het bulle tin wenste Beisdorf niet te geven. Maar hij zei zich voor te kunnen stellen dat er eens met de Industriebond FNV over zal worden gesproken. legatie naar de West Europese Unie (WEU). Deze functies kunnen naast het kamerlidmaatschap worden uit geoefend. De beide autowrakken moes ten worden weggesleept. (Van onze Haagse redactrice) DEN HAAG - De Natuurbescher- mingsraad is zeer bezorgd over de kwaliteit van het oppervlaktewater in het Krammer-Volkerak. Om te voorkomen dat de verontreiniging een bedreiging vormt voor de ecosys temen moeten de oevers voor de drooggevallen gronden beter worden beschermd. Dit schrijft de raad in een advies aan minister Braks (landbouw en visserij). Volgens de Natuurbeschermingsraad staan de doorvoer van verontreinigd water uit het Hollands Diep, de drukke scheepvaart en de lozing van polder water in West-Brabant een gunstige ontwikkeling van de natte gebiedsde len in de weg. Door actief biologisch beheer kan wel een aanzienlijke verbetering van de waterkwaliteit worden bereikt, aldus de raad. Maar de verontreiniging blijft een bedreiging. Daarom moeten de oe vers voor de drooggevallen gronden beter worden beschermd. Deze oevers moeten een waterkerende werking hebben en de erosie tegengaan. De Krammer-Volkerak wordt een zoetwatermeer met grote schorren langs de randen. Na de afsluiting in 1987 heeft minister Braks het gebied aangewezen als beschermd- en staats- natuurmonument. Sindsdien wordt er gewerkt aan een plan voor het beheer van het gebied. Deze zogeheten be heers visie is door de Natuurbescher mingsraad kritisch tegen het licht ge houden. De raad staat positief tegenover de perspectieven voor de natuur op de drooggevallen gronden. De spontane ontwikkeling moet zoveel mogelijk worden bevorderd, vindt de raad. ssss ui» »l!—i mniujmmuii De 74-jarige Piet van der Blom tijdens een ochtendrit met de Friese merrie Gabi. KAPELLE (S) - In snelle draf nadert een opvallend tweetal. De Friese merrie Gabi en haar 74-jarige berij der Piet van der Blom komen terug van een uurtje stap pen door de polder rond Kapelle. De oud-cavalerist uit Bruinisse en de 5-jarige merrie vormen inmiddels een vertrouwd duo in de buurt. Zes dagen in de week vertrekt hij met Gabi na de och tendkoffie bij de eigenaresse van het paard. Gré van den Ouden-Zwart heeft zelf te weinig tijd om regelmatig op pad te gaan met Gabi. Anderhalf jaar geleden kwam ze in contact met Piet die graag van de mogelijkheid gebruik maakte het paard zo nu en dan af te rijden. Van het een kwam het ander. Nu draaft Piet, behalve op zon dag, iedere ochtend langs de polderwegen. Tijdens zijn diensttijd in de jaren dertig was Van der Blom bij de cavalerie. Als één van de drie ruiters op een voor artillerie gespannen zesspan, deed hij de nodige ervaring op met paarden. Een eigen paard heeft Piet nooit gehad. Wel heeft hij door de jaren heen zijn paard rijkunst op peil kunnen houden bij maneges of particu lieren. Wanneer zijn leeftijd ter sprake komt, 74-jarige ruiters komt een mens tenslotte niet zo vaak tegen, weet Piet te vertellen dat hij na een tocht met Gabi niet echt moe is. „Het is een kwestie van bezig blijven", luidt zijn verkla ring voor zijn goede conditie. Een Fries paard is zoals de eigenaresse het uitdrukt 'kijkerig'. Gabi signaleert nauwlettend de dingen die haar pad kruisen. Het is aan Piet om het paard in toom te houden. Aan het drukke verkeer is ze inmiddels ge wend omdat haar wei aan de drukke weg ligt. Tot nu toe is Van der Blom zijn tochten met Gabi zonder kleer scheuren doorgekomen. Toch blijft het altijd uitkijken. Van der Blom:,,Een paard kan zich van de meeste au to's niks aantrekken en net bij die ene wel anders reage ren. Die vreemde reacties zie je van te voren niet aanko men". Een buitenrit met Gabi heeft weinig weg van Van der Bloms vroegere cavaleriedagen. Een ding blijft voor Piet hetzelfde: „Je moet altijd alert blijven, het blijft een levend wezen". Drs H. Eversdijk. MIDDELBURG - De gemeentepolitie van Middelburg heeft dinsdagmiddag de 31-jarige M. L. F. uit Cairo aange houden. De man verblijft volgens een woordvoerder van de politie sinds het voorjaar van 1988 zonder geldige pa pieren in Nederland. F. zit op dit mo ment vast op het politiebureau, waar hij wordt verhoord. Justitie maakt uiteindelijk uit wat er met de Egypte naar gebeurt. De woordvoerder sluit niet uit dat hij op vrij korte termijn het land wordt uitgezet. De politie wist al enige tijd dat F. ille gaal in Nederland zou verblijven. Een brief, waarin hem werd gevraagd zich te melden op het bureau, werd niet beantwoord. Dinsdagmiddag zag een surveillance-wagen de Egyptenaar in Middelburg lopen, waarna hij werd aangehouden. Volgens een kennis van F. heeft de man geruime tijd in Vlissingen ge werkt en heeft zowel de werkgever als de Egyptenaar netjes belasting be taald. F. volgde in Middelburg zelfs een cursus basiseducatie en was inge schreven bij het arbeidsbureau als werkzoekende. „Maar dat neemt niet weg dat F. niet voldoet aan de toela tingscriteria", aldus de politie. De politiewoordvoerder verklaarde dinsdagavond dat F. politiek asiel heeft aangevraagd. Zijn zaak is inmid dels aangemeld bij het ministerie van justitie, directie vreemdelingenzaken. Die afdeling zal bekijken of F. het land wordt uitgezet of dat hij de tijdrovende asielprocedure kan volgen. Hangende een dergelijke procedure kan een vreemdeling gewoon in Nederland blij ven. Volgens de woordvoerder van de gemeentepolitie zal het feit dat F. on derdak heeft in Middelburg en gerui me tijd heeft gewerkt in Zeeland mee gewogen worden in de beslissing of hij mag blijven. Dit dagblad meldde vorige week, dat vanaf 1 februari van het volgende jaar treinreizi gers in dertig gemeenten met een Intercity-station, waaron der Middelburg, zich voor vijf gulden per trein-taxi kunnen laten vervoeren van het sta tion naar een willekeurige plaats binnen de gemeente of omgekeerd. In dat woord omgekeerd zit, zo concludeerde een Vlissinger bij lezing van het bericht, een adder onder het gras....want kaartjes voor de trein-taxi zijn alleen te koop op vertoon van een geldig treinkaartje. Reizi gers die zich thuis willen laten ophalen moeten hun trein-ta- xibiljet derhalve in voorver koop aanschaffen. Zo kwam de Vlissingse treinliefhebber tot de onthutsende conclusie: als je dan toch op het station bent om het kaartje op te halen, dan kun je meteen op reis.... ARNEMUIDEN - Burgemeester M. Markusse van Arnemuiden is be noemd tot burgemeester van het Overijsselse IJsselmuiden. Per 16 de cember gaat hij in zijn nieuwe ge meente aan de slag. Markusse (48), lid van de SGP, is acht jaar burgemeester in Arnemuiden geweest, zijn eerste post. In IJsselmuiden volgt hij zijn partijgenoot E. van Voorden op, die onlangs is benoemd tot burgemeester van Rijssen. IJsselmuiden telt 13.000 inwoners en Arnemuiden 4600. De grotere schaal van zijn nieuwe<gemeente is één van de zaken die Markusse erg aantrekken in zijn nieuwe baan. Markusse: „Ik ben blij met mijn benoeming en ik zie het als een promotie. Zaken die me in Ar nemuiden bevielen, zie ik in IJsselmui den terug. Het is een gemeente die goed is te vergelijken met Arnemuiden qua bedrijvigheid en bevolkingssa menstelling. Er is ook veel woning bouw. Verder trekt de ligging me aan. Ik denk dat het een plaats is waar ik me wel thuis kan voelen." De gemeenteraad van IJsselmuiden is samengesteld uit: 6 zetels voor CDA, 4 voor SGP, 2 voor PvdA, 2 voor RPF en 1 zetel voor de VVD. De nieuwe burge meester van IJsselmuiden deed begin dit jaar al een gooi naar het burge meestersschap van een andere als or thodox-christelijk bekend staande ge meente: Urk. „Als je acht jaar ergens burgemeester bent geweest, is het denk ik goed voor jezelf en voor de ge meente, wanneer er een wisseling komt. Ik wilde zeker niet op stel en sprong weg uit Arnemuiden, maar op een gegeven moment doet zich dan een kans voor. Dan moet je een keus maken." Markusse kijkt met plezier terug op zijn tijd als burgemeester van Arne muiden. Hij beheerde in het college van burgemeester en wethouders naast de voor een burgemeester ge bruikelijke portefeuilles, zoals open bare orde, ook de portefeuilles ruimte lijke ordening, volkshuisvesting en fi nanciën. „Ik vond het fijn omtaiet an deren te mogen werken aan de uit bouw van Arnemuiden in vele facet ten", zegt hij. Markusse was de afgelopen jaren in het Zeeuwse niet alleen actief als bur gemeester maar ook als voorzitter van de Arnemuidse visserijvereni ging DEL, als bestuurslid van het Psy chiatrisch Ziekenhuis in Goes, als dis trictsvoorzitter van Veilig Verkeer Nederland en als voorzitter van het bestuur van de Centrale Dienst Ge meentewerken. Sinds 1987 was hij lid van provinciale staten voor de SGP. „Ik heb dat met veel plezier gedaan en het was goed met mijn functie te combineren. Er wa ren goede afspraken met de beide wet houders. Het statenlidmaatschap brengt echter erg veel werk met zich mee en ik denk niet dat ik daar in een grotere gemeente nog tijd voor heb." Burgemeester Markusse is een gebo ren Goesenaar. Hij begon zijn carrière Burgemeester M. Markusse:„....een plezierige tijd in Arnemuiden..." in 1958 als klerk bij een Middelburgs hypotheekkantoor. In 1962 werd hij ambtenaar bij de gemeente Vlissingen en een jaar later stapte hij over naar de gemeente Yerseke. Daarna werkte hij nog als gemeentesecretaris in Leer dam en Alphen aan de Rijn en als refe rendaris bij het provinciebestuur van Noord-Holland. ARNEMUIDEN - De voorzitters van de Arnemuidse raadsfracties zijn niet erg verrast door het vertrek van bur gemeester M. Markusse naar IJssel muiden. Na zijn pogingen burgemees ter van Urk te worden, hadden ze wel verwacht dat hij zou doorgaan met solliciteren. De fractievoorzitters spraken hun waardering uit voor de wijze waarop de burgemeester zijn werk in Arnemuiden heeft gedaan. De CDA'er W. Bezemer heeft zijn ge dachten al laten gaan over de opvol ging van Markusse. „Wij zullen er alles aan doen om weer een CDA-burge- meester naar Arnemuiden te krijgen", zegt hij. „Voor De Jonge en Markusse hier benoemd werden, was er altijd een CDA-burgemeester. Destijds is blijk baar omwille van de landelijke verde ling van burgemeesterssposten geko zen voor een SGP'er, maar ook gezien de samenstelling van de gemeente raad zou hier een CDA-burgemeester op zijn plaats zijn." W. Verschoor, fractievoorzitter van de WD, kan dat standpunt wel onder schrijven. „Het CDA is in Arnemuiden de grootste partij. Ik voel zelf ook wat meer voor een CDA'er omdat we als WD natuurlijk wat dichter bij het CDA staan dan bij de SGP." De PvdA-fractievoorzitter B. de Reu vindt het CDA-standpunt achter haald. In de plaatselijke politiek kun je beter letten op de kwaliteiten van een burgemeesterskandidaat dan strak vasthouden aan een bepaalde partij, vindt hij. De SGP'er C. Marijs ziet het liefst weer een SGP'er als burgemeester. „Maar ik vind het wat voorbarig om nu al te gaan schreeuwen: we moeten een SGP'er", zegt hij. Ook de voorkeur van J. Siereveld, frac tievoorzitter van de RPF gaat uit naar een 'confessioneel iemand'. Hij vult daar nog geen partij achter in, maar denkt aan zijn eigen partij en de SGP. De Arnemuidse gemeenteraad telt drie raadsleden van het CDA, 3 SGP'ers, 2 PvdA'ers, 2 raadsleden van de RPF en 1 VVD'er.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 11