almanak Staten voelen zich bekocht Super-snelbus en fiets drukken autogebruik jWeg over de Oesterdam officieel open aadslid Van Himme raakt zijn estuur en steunfractie kwijt Staten redden studiefonds Staten wijzen bezuinigingen voor Zeeuwse Bibliotheek af ^unst in centrum revelingenschap wmmm Bloemen PVDA: MEER DAN 100 MILJOEN OPGEPOT AUTOKILOMETERS AAN BANDEN Busverbinding Toerisme Onbehoorlijk DINSDAG 7 NOVEMBER 1989 '1 ERBURINGREIMERSWAAL EN THOLEN BE STERDAM - Reimerswaal en Tholen zijn weer een beetje meer buur van elkaar. Commissaris der koningin dr C. Boer- tien 'knipte' maandag de weg over de Oesterdam officieel o en. Dat gebeurde met een historische schaar. Prinses Julia na stelde destijds de Zeelandbrug ermee in gebruik, pe commissaris kreeg hulp van de tien Dr Boertien bood Henriëtte van Dam me en Marcel Jansen het boek 'Achter dijken en dammen' aan voor hun be wezen diensten. Verbree en Van der Munnik mochten de uit de kluiten ge wassen vorken, waarmee ze de oester hadden 'geslacht', tot hun bezit reke nen. ar oude en in klederdracht gehulde ënriëtte van Damme uit Kruiningen Marcel Jansen uit Tholen. Zij zaten rscholen in een reusachtige oester, e de burgemeesters A. Verbree van eimerswaal en H. A. van der Munnik .et een vork mochten openprikken. e vreugde over de Oesterdam kan iet op. De toenmalige Reimerswaalse |urgemeester H. Boer en de Thoolse co-burgemeester Van Schetsen reik en elkaar in oktober 1986 de hand bij |e sluiting van de laatste opening, het olensche Gat. Toen vorig jaar het rkeer over de Oesterdam kon, vierde |e gemeente Tholen alvast een feestje |ij de Bergse Diepsluis. Vorige maand am de verbindingsweg tussen de esterdam en de rondweg Tholen/Sint aartensdijk klaar, waarmee de nieu- e peperdure route was voltooid. #e provincie spendeerde er 25 miljoen lulden aan. Een massa genodigden Jerzamelde zich maandag bij het Yer- kse dorpshuis De Zaete voor de offi- fële opening. Vijf bussen, waaronder ee lege, brachten het gezelschap laar de Oesterdam. Het ceremonieel Joltrok zich op Reimerswaals grond- bied, waar de gemeente Tholen de |andacht op zich vestigde door een iegtuigje met de sleep 'Op Tholen erkt het' het luchtruim van de buur- meente te laten cirkelen. lUDDORP - In het voorlichtingscen- ffum van het natuur- en recreatie- jjchap De Grevelingen wordt vanaf za terdag een tentoonstelling gehouden San de kunstenaar Jan Sikkens. Sik- 4fens komt uit Leerdam en laat in het Hentrum aquarellen en olieverfschil derijen zien. «ij heeft zich bij zijn werk laten inspi reren door het Grevelingenmeer. Zo- yel de ruimte, de harmonie van het ringende landschap als het Greve- ngenmeer zelf spelen een grote rol. |)e directeur van het Grevelingen- hap, L. Rietveld, opent de expositie, at gebeurt zaterdag om 14.00 uur. De «toonstelling is te zien tot en met ijdag 8 december, steeds tussen .00 uur en 17.00 uur. Het centrum aat op de Punt aan het meer, in de luurt van Ouddorp. De stand zag er keurig uit op die beurs in Goes. Sprekende foto's aan de wand. Wervende folders op de balie. En dat alles opgesierd met twee, met crea tief gevoel opgemaakte bloem stukken. Na afloop van de beurs werd het expositiemateriaal weer netjes afgeleverd bij de op drachtgever. „En waar zijn de bloemstukjes gebleven", informeerde deze, de afgeleverde dozen met ma teriaal inspecterend. Die heb ik maar weggegooid", luidde de reactie. „Ik had ze zaterdag al in de stand gezet. Na vijf dagen was het er ver mee gedaan". „Dat lijkt me sterk", sprak de opdrachtgever ijzig. „Het wa ren zijdebloemen". Aan de kop van de verbindingsweg plantte burgemeester Van der Munnik de eerste van 151 resistente iepen. Aan de overzijde van de kruising zal de pro vincie de weg opsieren met hoogstam- bomen. Het plan voorziet in 18 jutpe- ren, 22 sterappels en vier meikersen. De burgemeester toonde zich ver heugd dat de provincie de beplantin gen langs wegen niet vergeet en ook aandacht heeft voor het soort bomen dat de grond ingaat. De genodigden scheepten zich vervol gens bij de Bergse Diepsluis in. De rondvaartboot Stad Zier^kzee bracht hen terug naar Yerseke. Aan boord maakte gedeputeerde J. D. de Voogd (verkeer en waterstaat) zich zorgen over het gedrag van recreanten langs de Oesterdam, waar het zomers irrite rend druk kan zijn met alle (verkeers problemen vandien. Een provinciale werkgroep buigt zich momenteel over de kwestie. De burgemeesters Van der Munnik en Verbree vonden dat surfen, zwemmen en pieresteken mogelijk moet zijn, mits dat goed wordt gere geld. De laatste betreurde het dat een dergelijke regulering niet aan gemeen ten wordt overgelaten, omdat die dicht bij de bevolking staan. In dat verband noemde Van der Mun nik recreatief gebruik van de zoute kant van de Speelsmansplaten niet per se ongewenst. „Het is een illusie in de huidige situatie recreanten uit de Oosterschelde te weren. De provincie moet in haar optreden niet verder wil len gaan dan het ministerie van land bouw en visserij via de aanwijzing al doet." Zijn Reimerswaalse collega Verbree wenste aan de geopende dam geen toe standen a la de Brouwersdam. „We willen een rustige ontwikkeling van de toeristische potentie, waarbij de na druk ligt op de Speelmansplaten." De burgemeesters Verbree (links) en Van der Munnik prikten met grote vorken een oester open, waarin Henriëtte van Damme en Marcel Jansen zaten. De twee in klederdracht gehulde kinderen overhandigden commissaris Boertien vervolgens de historische schaar, waarmee het lint over de Oesterdamweg werd doorge knipt. De huidige - Rotterdam. in de ogen van D66 te langzame - verbinding tussen Vlissingen en MIDDELBURG - Inzet van een super-snelbus tussen Rot terdam en Middelburg (D66). Het beschikbaar stellen van dienstfietsen voor ambtenaren die de auto laten staan (VVD). Met deze ideeën hopen de twee partijen daadwer kelijk het autogebruik in Zeeland terug te dringen. In hun algemene beschouwingen op de provinciebegroting '90 beklemtonen de statenfracties van D66 en VVD dat het praten over minder autokilometers omgezet moet worden in daden. De PPR vraagt om voorstellen van het dagelijks provinciebestuur. Volgens de VVD moet het provinciaal bestuur werknemers die op milieuvriendelijke wijze naar hun werk gaan, belo nen door dienstfietsen aan te schaffen. De liberalen ver wachten dat zo'n voorbeeld door andere diensten en bedrij ven wordt nagevolgd. Ook wil de VVD dat proeven worden genomen met tele shopping, via de kabeltelevisie van Zekatel. De liberale fractie constateert dat het huidige openbaar vervoer niet voldoet. In Zeeland worden vele kernen slechts spaarzaam aan gedaan. De VVD wijst erop dat voor groepsvervoer bussen en auto's van bedrijven verschillende malen per dag in vrijwel alle woonkernen komen. De fractie wil dat het dagelijks provin ciebestuur onderzoekt of dat groepsvervoer ook kan wor den benut als onderdeel van het openbaar vervoernet. Uit gangspunt: een betere bereikbaarheid van de kernen. Een proefproject met steun van het rijk ziet de VVD wel zitten. Een spoorlijn over de koppen van de Zeeuwse en Zuidhol landse eilanden spreekt D66 aan, maar uitvoering daar van ligt in een vèr verschiet. Daarom pleit de fractie voor verbetering van de busverbinding over de koppen van de eilanden tussen Rotterdam en Vlissingen. De route die nu gereden wordt is teveel een kruising van lange afstands verkeer en stadsbus. D66 pleit voor een super-snelbus, die het karakter heeft van de Franse super-sneltrein. Een lijn rechtstreeks vanuit Rotterdam, met maar één stopplaats per eiland. Luxe ver voer, met goede overstapmogelijkheden per eiland. D66 vindt dat ook het openbaar vervoernet in Zeeuwsch-Vlaan deren zo'n opzet moet krijgen, in sterke samenhang met België. MIDDELBURG De Zeeuwse staten voelen zich bij de neus genomen. Ge deputeerde J. D. Ventevogel (finan ciën) meldde in juni dat de provincie op zwart zaad zat. Vorige maand schudde hij plotseling een groots aan tal financiële meevallers uit de mouw. Diverse fracties voelen zich bekocht omdat eerst wellicht onno dig is bezuinigd, terwijl later moge lijk al te gul geld is beloofd aan aller lei instanties. Er is, zoals de SGP dat uitdrukt, spra ke van 'een zeer merkwaardig cijferta- fereel' dat tot een aantal 'ongeloof waardige' en deels 'onaanvaardbare' keuzes heeft geleid. De klacht wordt door vrijwel alle sta tenfracties ondersteund, al is de toon zetting verschillend. Dat blijkt uit de algemene beschouwingen over de pro vinciebegroting 1990 die de fracties op schrift hebben gezet en die vanaf van daag openbaar zijn. De PvdA concludeert: „De pessimisti sche geluiden in juni blijken zwaar overtrokken. Beschikten de staten over voldoende informatie?" De fractie verwijthet dagelijks provin ciebestuur een te behoudend finan cieel beleid. De ontwikkeling van Zee land, aldus de sociaal-democraten, wordt afgeremd omdat het provincie bestuur teveel geld oppot. De PvdA heeft uitgerekend dat in de vele pro vinciale fondsen en reserves meer dan 100 miljoen gulden zit, waarvoor nog geen verplichtingen zijn aangegaan. „Een oproep tot bezuinigen uit oog punt van schaarste aan provinciaal geld is niet verdedigbaar" zo wordt ge deputeerde Ventevogel door de PvdA gekapitteld. De fractie stelt voor ruim 1 miljoen gulden extra uit te trekken, vooral voor milieubeleid en welzijns voorzieningen. Volgens de PvdA kan ook de voeding van de reserve voor een vaste Westerschelde-oeververbinding worden verminderd. Bijna alle fracties klagen over het uit blijven van duidelijke keuzes. De pro vincie, zo wordt meermalen opge merkt, probeert van teveel walletjes te eten. Dat vindt ook de WD. De libera len schrijven dat het dagelijks provin ciebestuur in het vervolg een betere in schatting moet maken van de beschik bare financiële ruimte. De VVD wil vooral dat een duidelijke sociaal-economische koers wordt in gezet. „Wij zien in het beleidsplaneta- rium teveel manen hun eigen rondjes draaien." De PvdA schrijft dat de provincie 'on geloofwaardige eisen' stelt aan het personeel van de Zeeuwse Biblio theek. „Aan de ene kant een steeds groter beroep van het publiek op de ge boden dienstverlening en aan de ande re kant een subsidiegever die jaarlijks en ongemotiveerd wenst te bezuini gen". Het is de bedoeling dat de gemeente Middelburg de jongste bezuinigingseis compenseert door 100.000 gulden ex tra op tafel te leggen. Maar het is nog lang niet zeker dat Middelburg daar toe bereid is. De VVD noemt het 'niet behoorlijk' dat het dagelijks provinciebestuur hierop vooruitloopt. „Zeker niet na alle inspanningen die in de Zeeuwse Bibliotheek recent zijn geleverd om tot omvangrijke bezuinigingen te ko men". De WD legt de vinger op nog een zere plek. De plaatselijke bibliotheken ne men minder diensten af van de Zeeuw se Bibliotheek. Dat betekent minder inkomsten. De provincie straft dat af met een korting van nog eens 30.000 gulden op de jaarlijkse subsidie. De SGP accepteert de bezuiniging wel, tenminste wanneer er een princi piële keuze aan ten grondslag zou lig gen. „Wij hechten aan de wetenschap pelijke en onderwijsfunctie, niet aan culturele functie". RPF/GPV vindt dat de provincie de bi bliotheek jaarlijks een afgepast bud get ter hand moet stellen. Het biblio- theekbestuur kan dan zelf beslissen welke problemen met dat geld het eerst worden opgelost. Het CDA is van alle fracties nog het mildst over het provinciaal beleid. De fractie wil dat de toeristische groei niet teveel ten koste gaat van natuur- en landschap. De christen-democra ten vragen zich daarbij af: „Beschikt de provincie over voldoende sturings mogelijkheden en politieke moed om selectieve groei te reguleren?" De SGP ziet teveel tegenstrijdigheden in het provinciaal beleid. „Enerzijds een groen, open Zeeland met een goed milieu. Anderzijds de gedachte van een Zeeland-Boulevard, speeltuin voor post-actieven, met daarnaast be houd van zoveel mogelijk en gediffe rentieerd mogelijke werkgelegen heid." De 'vrijetijds-industrie', zo voor spelt de SGP, zal eveneens 'grote spanningen' veroorzaken. De fractie stelt voor om bijna 1,8 miljoen gulden weg te halen uit de sfeer van de 'strate gische verkenningen', toerisme en wel zijn. Dat geld, zo vindt de SGP, moet gebruikt worden voor sociaal-econo misch beleid, milieu en Zeelandbrug. D66 waarschuwt dat Zeeland niet lan ger 'kan voortdobberen in het kielzog van het rijksbeleid'. De provincie moet stoppen met het 'zigzag-beleid' en nu eerst duidelijke keuzes maken. De de mocraten willen ruim 1 miljoen extra uitgeven voor milieu en welzijn. De fractie wil ook 24.000 gulden extra voor ontwikkelingssamenwerking. Er kan, wat D66 betreft, minder geld naar de WOV-spaarpot. De RPF-GPV-combinatie verwijt het provinciebestuur het voeren van een (Slot zie pagina 10 kolom 6) MIDDELBURG - Het Zeeuws Studie fonds blijft voorlopig bestaan. De sta ten geven het dagelijks provinciebe stuur geen toestemming het fonds (nu al) op te heffen. Er zijn, zo vinden de meeste fracties, nog teveel Zeeuwse studenten die geholpen kunnen wor den met een kleine bijdrage uit 'dit vangnet voor gaten die de rijksstudie financiering laat vallen'. Wel zal het in de toekomst moeilijker worden om van het fonds te profiteren. Dat blijkt uit de algemene beschou wingen over de nieuwe provinciebe groting. De opheffing van het fonds, waarin overigens ook de gemeenten geld stoppen, had de provincie een be sparing opgeleverd van 100.000 gulden per jaar. Zeeuwse studenten zouden dan geen tegemoetkoming meer kun nen krijgen voor studiekosten die niet door de rijksoverheid worden vergoed. Het gaat daarbij met name om Zeeu wen die in België studeren of een oplei ding volgen bij een particulier insti tuut. Algemene klacht is dat het beheer van het fonds teveel kost in vergelijking met de vele betrekkelijk kleine bedra gen die worden uitgekeerd. Het gaat meestal om een paar duizend gulden per student. De PvdA vindt opheffing 'niet aanvaardbaar'. Wel wil deze frac tie dat wordt bekeken hoe beter met het fonds kan worden Omgegaan. Het CDA wil 'afbouw en ombouw tot een voorziening die specifieke studiemo gelijkheden ondersteunt'. De WD wil een beslissing uitstellen tot na 1 au gustus 1991. „Dan pas bestaat duide lijkheid over de verwachte verruiming van de studiefinanciering door het rijk." D66 kan leven met een halvering van de provinciale bijdrage. De PPR wil fonds 'instand houden'. Ook de SGP vindt dat het fonds 'niet overbodig is geworden' en pleit ervoor de 'admini stratie doelmatiger te verzorgen'. zeeland WISSENKERKE - Wissenkerke wil iets doen voor asielzoekers. Een ge baar van goede wil nadat de gemeente vorige week verklaarde geen asielzoekers meer te willen huisvesten. Wissenkerke wil niet meedoen aan de regeling twee asielzoekers per duizend eigen inwoners op te ne men, omdat eerder de opvang van bootvluchtelingen mislukte. Deze Vietnamezen bleken niet te kunnen aarden in het afgelegen Geersdijk, de kern waar ze werden gehuisvest. Wissenkerke zal nu waarschijnlijk kiezen voor financiële steun. Het geld dat de gemeente anders kwijt zou zijn geweest aan opvang zal nu op een andere manier aan asielzoekers worden besteed. Dit besloot de gemeente raad maandag tijdens de Wissenkerkse begrotingsraad, op initiatief van de PvdA-fractie. Fractievoorzitter P. A. Hamelink stelde voor om in elk geval toch iets te doen voor asielzoekers, door het bedrag bijvoorbeeld aan het Asielzoe kerscentrum in Goes te geven of aan de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland. Burgemeester P. Wisse had een ander voorstel: hij wil het geld doorsluizen aan de Stichting Vluchteling, voor de terugkeer van Afghaan se vluchtelingen naar hun land. Dit voorstel komt volgende week woensdag (13 november) aan de orde in de raadsvergadering. Het college wilde toch al 2500 gulden uittrekken voor dat doel; nu komt er extra geld bij. MIDDELBURG - Een statenmeerder heid verzet zich tegen een nieuwe be zuiniging op de Zeeuwse Bibliotheek. PvdA, WD en D66 staan in de start blokken om het dagelijks provincie bestuur, dat dit keer 100.000 gulden van de jaarlijkse subsidie wil afhalen, terug te fluiten. Dat blijkt uit de alge mene beschouwingen over de provin ciebegroting 1990. TERNEUZEN - Het Terneuzense raadslid A. A. P. v; i Himme is zijn bestuur en zijn steunfractie kwijt. De ledenvergadering van Links Perspectief Serneuzen (LPT), de partij van PPR, PSP, CPN en Onafhankelijken voor welke Van Himme als enige jB de gemeenteraad zat, heeft gisteravond met een krappe meerderheid haar steun gegeven aan het raadslid dat vorige week in opspraak kwam door de kwestie-Barbé. Maar het bestuur, dat wil zeggen voorzitter mevrouw N. Florusse van de CPN en se cretaris P. Woudstra van Van Himme's eigen par tij, de PPR, hebben zich uit LPT teruggetrokken. Mevrouw A. Neeteson, die namens de Onafhanke lijken in het LPT-bestuur zitting heeft, weet nog Bet wat haar te doen staat. Bestuur en steunfractie (die qua personele bezet ting bijna identiek zijn) hebben Van Himme niet Meer willen steunen. In een slecht bezochte maar rumoerige vergadering gisteravond over de politie ke toekomst van Van Himme gaf het bestuur er de brui aan, toen duidelijk werd dat Van Himme door de andere LPT-leden gesteund zou worden in de kandidatuur voor het raadslidmaatschap. Een meerderheid van de PPR en de enkele aanwezi ge PSP-leden verklaarden namelijk dat de omstre den uitlatingen van Van Himme over het drankge bruik van drs R. C. E. Barbé, de nieuwe burgemees ter van Terneuzen, toelaatbaar zijn. Aangenomen werd dat deze aanhang ook voldoende is om Van Himme straks weer op een verkiesbare plaats te zet ten bij de nieuwe gemeenteraadsverkiezingen, hoe wel dan de partijnaam niet meer LPT zal zijn, maar Groen Links. Mevrouw Florusse verklaarde, toen duidelijk werd hoe de vlag erbij hangt, dat zij dan niet meer mee wil doen want de afgelopen vier jaar die zij met Van Himme heeft moeten doormaken wenst zij niet te herhalen. Van Himme's optreden is volgens haar „een blamage voor de linkse politiek". Zij is in Ter- neuzen het enige CPN-lid en indien er zich voor de verkiezingen geen nieuwe CPN'ers aanmelden, dan zal de CPN, evenmin als in de stad Groningen, geen deel uitmaken van Groen Links-Terneuzen. Mevrouw Florusse stond op de nominatie om twee de te worden op de Groen-Links-kandidatenlijst. Alleen wanneer Van Himme niet op de lijst voor komt wil zij weer terugkeren in de gemeentepoli tiek, zo verklaarde mevrouw Florusse na afloop van de vergadering. Secretaris Woudstra van LPT, tevens bestuurslid van de PPR-Zeeland, gaf al eerder te kennen dat hij Van Himme niet meer wil steunen. Er is binnen LPT, het toekomstige Groen Links, nu een vacuüm. Van Himme zei in een eerste commen taar dat er behalve de personen die nu zijn opge stapt nog meer mensen binnen LPT zijn die hem kunnen steunen. Hij nam gisteravond zijn uitspra ken over Barbé niet terug en droeg zichzelf weer voor als lijsttrekker voor Groen Links. A. A. P. van Himme.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 9