PZC Wallenbergs deden zaken met nazi's Reiskostenforfait moet blijven van FNV-bond nummer een rdp vakantie rubriek Groei binnenlandse vakanties gewenst Nederland wil Saoedi's helpen bij opleiding onderzeedienst binnen- en buitenland 1EDERLANDSE HISTORICI: Commerciële verzekeraars praten over samenwerking Acht procent 60-phissers heeft nog betaalde baan Brandstichter Haags station aangehouden BELANGRIJK VOOR DE BOUW PLEIDOOI CONGRES HORECA ORDER VOOR SCHEPEN BLIJFT VOORLOPIG UIT RDM Concurrenten DINSDAG 7 NOVEMBER 1989 I KOPENHAGEN - De Zweedse bankiersfamilie Wallenberg heeft tijdens de Tweede Wereld oorlog op grote schaal gecollaboreerd met de nazi's. Zo heeft de Enskilda-bank van Marcus en Jacob Wallenberg het Duitse Rijk leningen verstrekt om onderzoek naar een atoomwapen te (doen. Bovendien verzilverde deze bank in neutrale landen door Duitsers aangeboden van jo lden geroofde aandelen en effecten. Alleen al in Nederland ging het om 215 miljoen gulden. )ieven stelen vijftien schilderijen uit villa leindochter Picasso Ontvoerd' meisje n Borculo ging lit vrije wil mee Referendum in Georgië over onafhankelijkheid CIDI ontstemd over meedoen CDA/Dóó aan evenement PLO Elke zaterdag van 29 Nederlandse regionale dagbladen JEN HAAG (ANP) - De PvdA wil in Den Haag een keten van zeventig buurt-milieuwinkels oprichten. Burgers moe ten de kans krijgen daar glas, papier, textiel en klein che- nisch afval kwijt te raken. Het project zou aan twee- tot iriehonderd langdurig werklozen werk kunnen bieden, lat schrijft het raadslid J. Huurman in een notitie aan de gemeenteraad. De PvdA plaatst vraagtekens bij de effecti viteit van tot dusver getroffen maatregelen. Het aartbod van afval stijgt nog steeds. De in de stad geplaatste papier bakken worden slecht gebruikt. De chemocar voor inzame ling van klein chemisch afval is nog geen vertrouwd begrip. Alleen de opbrengst van glasbakken is redelijk goed. (Van onze correspondent |Dat schrijven de Nederlandse onder- I zoekers, Cees Wiebes en Gerard Aal- Iders, in hun maandag in Stockholm I verschenen boek 'The Art of Cloaking' (De kunst van het verhullen). [Volgens Wiebes en Aalders hebben de [broers Wallenberg na de oorlog erkend [te hebben gehandeld in van joden ge- Jroofde waardepapieren. Wiebes noemt [het cynisch dat met dat geld de uit breidingen van de kampen Vught en jWesterbork werden gefinancierd en de [Nederlandse Spoorwegen werden be- [taald voor transporten van joden naar [de vernietigingskampen. Via leningen |van de Wallenbergs konden de Duit- [sers de Noorse zwaar-waterfabriek, no- [dig voor nucleair onderzoek, na vemie- [tiging door de geallieerden weer op- Ibouwen. leide onderzoekers hebben ook de rol Itijdens W02 van de Zweedse kogella- [gerfabriek SKF, eigendom van de Wal lenbergs, onder de loep genomen. Deze strategisch zeer belangrijke onderde den werden niet alleen aan de geallieer den geleverd, maar ook aan Duitsland via een Zuidamerikaanse postbusfir- na. Iet boek, dat in januari in het Neder lands uitkomt, is met verbazing ont vangen in Zweden. Volgens Ulf Ols- son, professor in de economische ge schiedenis, is het niet zo simpel als liet duo schrijft. „Na de oorlog hebben ve bezoek gehad van een aantal geal lieerde commissies die de Duitse oor logsbuit in Zweden grondig hebben onderzocht. Daarbij is voor 125 mil joen gevonden. De waardepapieren vaar de Nederlanders het over heb ben, zijn daarbij echter buiten be schouwing gebleven". De onthullingen schieten een gat in de Vallenberg-legende, volgens welke de broers tijdens de oorlog via hun con- pacten met de geallieerde zakenwereld tiet neutrale Zweden grote diensten PARIJS (AP) - Uit de woning van Ma- rina Picasso, de kleindochter van wij den Pablo Picasso, zijn zondagmorgen vijftien schilderijen gestolen met een gezamenlijke waarde van naar schat ting 105 miljoen franc (35 miljoen gul- Jen). Onder de gestolen werken be vinden zich behalve schilderijen van Picasso ook twee schilderijen van lenri Matisse en een borstbeeld van \uguste Rodin. Politiefunctionaris sen noemden de inbraak een van de grootste kunstdiefstallen uit de ge schiedenis. Picasso's kleindochter bevond zich Jen tijde van de diefstal op vakantie in tegève. Een huisbewaarder was op het moment van de inbraak een bood- f chap aan het doen. De politie verklaarde dat de dief ver- noedelijk op de hoogte was van de blattegrond van de woning. Hij zou de villa zonder gebruik van geweld zijn pinnengedrongen. farina Picasso erfde de collectie van haar grootvader, die in 1973 overleed, pij is de dochter van Paul Picasso en piens eerste vrouw Emilienne. Paul, hens relatie met zijn vader in diens aatste levensjaren te wensen overliet, Ivas Picasso's enig kind bij zijn eerste prouw, de uit Rusland afkomstige dan- [eres Olga Kochlova. lORCULO (GPD) - Het 15-jarige neisje uit Borculo dat afgelopen don- Ierdag door twee mannen en een 'rouw werd ontvoerd, is uit vrije wil neegegaan. Afgelopen zaterdag ver haarde ze tegenover de politie de drie e kennen en geen aangifte te doen 'an wederrechtelijke vrijheidsbene- ning. Het drietal, B. W. J. uit Veeler- 'een en het echtpaar D. uit Wedde is p vrije voeten gesteld. Drie uur na de ontvoering werden de erdachten donderdag in het Gro- hngse Sellingen aangehouden. Een 'Psporingsactie kwam op gang nadat nensen in Borculo zagen dat een meis- e op een fiets werd klemgereden en (uilend en onder verzet in een auto ferd meegevoerd. üjdens het verhoor van zaterdag ver- -*®laarde ze dat ze uit vrije wil was inge- ^B'apt. Persoonlijke problemen waren -je oorzaak van de huilbui. J. is een be- ■!®ende van het meisje. Zij heeft gerui- j® tijd bij hem in huis gewoond, nadat •.Me relatie van de man met haar moeder verbroken. Begin oktober verliet e 15-jarige de woning van de verdach- en nam haar intrek bij een pleegge- Sn. Inmiddels heeft de moeder van het weisje een klacht ingediend tegen de Herdachten wegens schaking. Het fieisje is intussen weer bij een pleegge- ,®n ondergebracht. bewezen. „Zaken waar we in dienst van de Zweedse staat waren en geen cent verdienden", aldus de overleden Marcus Wallenberg in een televisie-in terview van 1980. Zijn broer Raul heeft als Zweeds diplo maat in Budapest paspoorten ver strekt aan joden, die op die manier aan hun nazi-beulen ontkwamen. Na de Tweede Wereldoorlog is nooit meer iets van hem vernomen. Hij zou door de Russen zijn gearresteerd en al lang dood zijn. Enkele weken geleden kreeg de familie zijn persoonlijke bezittin gen terug van de Russische autoritei ten. Gert Nylander, woordvoerder van SE-Banken, de huidige Enskilde- Bank, bevestigt dat na de oorlog in derdaad een groot aantal Nederland se waardepapieren zijn gevonden. „De oorsprong daarvan konden we niet vinden. Daarvoor is nader onder zoek nodig. De Nederlanders komen echter met vage informatie en geven nauwelijks duidelijkheid". De laatste jaren verschijnen steeds meer onthullingen over de dubbelrol die het neutrale Zweden speelde tij dens de oorlog. Zo stelde Zweden niet alleen haar spoorwegen ter beschik king van de Duitse troepentranspor ten. De Kriegsmarine kreeg toestem ming door Zweedse territoriale wate ren te varen. Meer schokkende onthul lingen worden verwacht over enkele jaren als de archieven van de Zweedse overheid opengaan over een periode die door de politici de tijd van de „toe gevende neutraliteit" werd genoemd. CRE1L - De Franse controverse over het dragen van hoofddoeken door Islamitische scholieren is weer opge laaid nu de lessen na de herfstvakantie zijn hervat. Hier gaat een moslim-leerlinge, met hoofddoek, een school in Creil binnen. Links het hoofd van die school, Ernest Chenière, een van de vele leerkrachten die weigert meisjes met een hoofddoek tot de les toe te laten, ondanks een rond schrijven van de minister die het kledingstuk wel accep teert in de school. De Franse Raad van State zal zich op verzoek van mi nister Jospin over de kwestie uitspreken. UTRECHT (ANP) - Ze ven commerciële verze keraars hebben maan dag aangekondigd dat ze de mogelijkheden on derzoeken om te komen tot een betere beheer sing van de schadelast binnen hun ziektekos tenportefeuilles. Het zijn Aegon, Amev, Delta Lloyd, Goudse, Stad Rotterdam/Amers- foortse, Nationale-Ne- derlanden en Interpolis. Dit samenwerkingsver band heet GADANIS, naar de beginletters van de maatschappijen. Hoeveel verzekerden ze samen hebben kon een woordvoerder maandag niet zeggen. Een week geleden deel den Zilveren Kruis, Oh- ra, VGZ en UAP-Neder- land al mee dat ze een gezamenlijke stichting gaan vormen met het oog op de uitvoering van het plan-Dekker. De vier willen samen zorg gaan „inkopen" via contracten met zorgver leners of door het opzet ten van eigen voorzie ningen. Met hun 1,6 miljoen ver zekerden zijn zij goed voor eenderde van de particuliere markt. AMERSFOORT (GPD) - De Bouw- en Houtbond FNV is tegen de aftopping en mogelijke afschaffing van het reis kostenforfait, omdat dit voor werkne mers in de bouw een forse achtergang van inkomen zou betekenen. Dat bleek maandag in Amersfoort waar de bond vergaderde over het arbeids voorwaardenbeleid 1990. De FNV-bond betwijfelt of gemeente lijke arbeidspools voor langdurig werklozen, waarover in de formatie overeenstemming is bereikt, zoden aan de dijk zet voor de bouwnijver heid. De bond vindt dat pools nauw moeten aansluiten bij de scholings- en werkervaringsafspraken zoals die in de cao zijn gemaakt. Met dit Bouw- Vak-Werk moeten 2.500 langdurig werklozen weer aan de bak komen. Voorzitter J. Schuller zei fel gekant te HEDEL - Het Maasdorpje Hedel mag de titel 'Grootste Paardemarkt van Europa blijven voeren. Gisteren werden 1612 paarden aangevoerd, een paar honderd meer dan enkele weken geleden in concurrent Zuidlaren. Het evene ment trok ondanks de mist rond 40.000 bezoekers. zijn tegen een beloning op het niveau van het minimloon voor mensen die via een arbeidspool aan de slag gaan: „Voor ons is de cao maatgevend voor de vaststelling van het beloningsni veau." Schuller toonde zich voorstander van een Centraal Akkoord met afspraken over een gematigde loonstijging in het bedrijfsleven, maatregelen ter vermin dering van de werkloosheid en verho ging van de ambtenarensalarissen en de uitkeringen die gelijk oploopt met de stijging van de lonen in het bedrijfs leven. De bond zal alleen akkoord gaan met een dergelijke overeenkomst als daar in uitzicht wordt geboden op verdere herverdeling van arbeid. Daarnaast zal er volgens Schuller „eindelijk eens TBILISI (UPI) - De bevolking van Sovjetrepubliek Georgië zal zich in een referendum mogen uitspreken over de vraag of Georgië onafhanke lijk moet worden, zo heeft de Sovjet staatstelevisie bekendgemaakt. Na de bekendmaking van de volksraad pleging gingen inwoners van de Geor gische hoofdstad Tbilisi de straat op om uiting te geven aan hun vreugde. (Advertentie) een goede regeling van het vakbonds werk in de onderneming moeten wor den aangekondigd. UTRECHT (ANP) - De Spoorwegpoli tie heeft maandag een 20-jarige man uit Rotterdam aangehouden op ver denking van brandstichting in het station Den Haag Hollands Spoor. De verdachte heeft volgens NS tijdens een eerste verhoor al bekend de brand te hebben aangestoken. In de nacht van 14 op 15 oktober werd een gedeelte van het historische sta tion door brand verwoest. NS raamt de schade op enkele miljoenen guldens. DEN HAAG (ANP) - Het Centrum voor Informatie en Dokumentatie Israël (CIDI) is boos over de deelname van sprekers van CDA en D66 aan een bij eenkomst van de PLO in Den Haag. Die vindt 23 november plaats om de Intifada (Palestijnse opstand) te steu nen en ter gelegenheid van het feit dat de PLO een jaar geleden de staat Pale stina uitriep. In een brief aan de partijbesturen wijst het CIDI er op dat de PLO onder de staat Palestina ook Israël rekent. „De aanwezigheid van de politici stimu leert de krachten die Israel's recht op internationale erkende grenzen willen ondermijnen", aldus het CIDI. Het Centrum vindt het „onkies" dat de sprekers meedoen aan „een feestelijk samenzijn dat de Intifada memoreert terwijl daarbij 700 doden zijn geval len". Volgens het CIDI strookt aanwer zigheid van de sprekers niet met de respec tie velij ke p artij standpunten over Israël en de PLO. Een woordvoerder van het CDA zei niet te kunnen reageren omdat de spreker, N. Schmelzer, op Malta ver blijft. D66 bespreekt de aanwezigheid van haar woordvoerder J. Kohn- stamm deze week in haar fractie om dat pas bij de defmtieve uitnodiging bleek onder welk motto de bijeen komst wordt gehouden, aldus een woordvoerder. AMSTERDAM (ANP) - Sandra Schwarzhaupt, een Il-jarig Westduits zangeresje, geeft op 26 november in de grote zaal van het Concertgebouw in Amsterdam een uniek benefietcon cert voor de Nederlandse Kankerbe strijding. De sopraan verzorgt een re cital met Mozart-liederen. Volgens een woordvoerster van het Concertgebouw is het niet eerder voor gekomen dat in deze muziektempel een zo jonge vocaliste met een derge lijk zwaar recital voor het voetlicht treedt. De pianiste Tan Crone en het Prome nadekoor uit Almere onder leiding van Bert Moll zullen Sandra Schwarz haupt begeleiden. Sandra is in 1978 in Keulen geboren. Drie jaar geleden kreeg ze haar eerste zanglessen. Vorig jaar trad ze voor het eerst „officieel" op. Dat gebeurde tij dens twee benefietconcerten: voor een kinderziekenhuis en het Wereldna- tuurfonds. Soliste en koor treden eveneens belan geloos op. De hele opbrengst van de kaartverkoop (25 gulden per stuk) gaat naar de kankerbestrijding. voor informatie en reservering VND-RDP/072-196222 HOORN (ANP) - Het toeristisch be drijfsleven moet de Nederlander meer in eigen land houden. De beste dingen van buitenlanders in Neder land liggen op een veel lager niveau dan de uitgaven van de Nederlandse toeristen over de grenzen. Nederland is ook voor de eigen bevolking een pri ma vakantieland, maar de kwaliteit van de toeristische voorzieningen kan beter. Dit zei directeur-generaal mr. W. de Boer van het ministerie van economi sche zaken maandag in Hoorn op het congres van Horeca Nederland. Hij sprak de rede uit van staatssecretaris Van Rooy, die in verband met de kabi netsformatie was verhinderd naar Hoorn te komen. Haar oproep stond in het teken van Europa 1992. In dat jaar gaan de Europese binnengrenzen open en dat zorgt voor groei van het toeris me. Buitenlandse toeristen besteden zes miljard gulden per jaar in Nederland en Nederlandse toeristen geven in ei gen land 30 miljard uit. De Boer: „Wij geven echter ook 14 miljard gulden uit aan vakanties in het buitenland. Ook hiervan moeten wij proberen een deel naar Nederland te halen. Dit zijn forse bedragen. Maar U moet zich bedenken dat toerisme in het jaar 2000 waar schijnlijk de grootste economische sector in de wereld zal zijn". Nederland heeft volgens de staatsse cretaris ook voor de eigen bevolking een aantrekkelijk toeristisch produkt te bieden. De vaak gehoorde bewering „wij zijn geen echt vakantieland, in ons land schijnt de zon te weinig" wijst zij van de hand: „wij hebben cultuur, wij hebben veel kansen als waterland en wij zijn zeer compact als vakantie bestemming". Zorgen heeft Van Rooy echter over de kwaliteit van de toeristische sector. De dienstverlening kan worden verbe terd en ook de kwaliteit van de be drijfsvoering moet omhoog. AMSTERDAM (ANP) - Nederland heeft Saoediarabië aangeboden te helpen bij de opleiding van personeel voor een onderzeedienst. Saoedische marine-officieren worden binnenkort in Nederland verwacht om dit aanbod te bespreken. Dit heeft jhr. mr. E. van Lennep, die de afgelopen dagen een missie naar Riadh heeft geleid, maandagochtend bij terugkeer meegedeeld. De missie omvatte de plaatsvervangend chef van de marinestaf, schout-bij-nacht C. Veenendaal, het hoofd van de afdeling- buitenlandse economische betrekkin gen van Economische Zaken drs. F. Engerink, en vertegenwoordigers van de zes belangrijkste wapenfabrieken: RDM, DAF, Fokker, Van der Giessen- De Noord, Hollandse Signaal Appara ten en Oldelft. De missie bezocht Riadh op uitnodi ging van de Saoedische minister van defensie. Prins Sultan bin Abdul Aziz, die half juni in Nederland besprekin gen heeft gevoerd met onder andere zijn Nederlandse ambtgenoot Bolke- stein. Van Lennep was tot voor enkele jaren secretaris-generaal van de OESO. Hij heeft in maart '87 in Saoediarabië ge sproken over het opzetten van een on derzeedienst. Dat houdt niet alleen de levering in van zes tot acht onder zeeërs door RDM, maar ook het ver zorgen van infrastructuur en trai ning. De waarde van de onderzeeërs werd toentertijd geraamd op 3 mil jard gulden. Het afgelopen weekeinde is duidelijk geworden dat Saoediarabië denkt aan een meer gefaseerde opzet van een on derzeedienst, en dat de belangstelling vooralsnog uitgaat naar de training van personeel, aldus Van Lennep. Ook premier Lubbers en minister Van den Broek van buitenlandse zaken hebben tijdens een kort bezoek aan Saoediarabië, ruim tweeëneen half jaar geleden, over de eventuele leve ring van onderzeeërs gesproken. Het kabinet concludeerde eind 1986 dat Saoediarabië een stabiliserende factor in het Midden Oosten was, en dat de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij (RDM), indien zij een op dracht zou verwerven, op een export vergunning mocht rekenen. Van Lennep sprak in Riadh met prins Sultan, minister van buitenlandse za ken prins Saud (beiden broers van de koning) en met minister van financien sheikh Abdal Khalil. De vertegen woordigers van de wapenfabrieken hebben gesproken met deskundigen van Defensie en Economische Zaken. Nederland is niet het enige land dat geinteresseerd is in militaire samen werking met Saoediarabië. RDM-di- recteur De Geus gelooft dat Groot- Brittanië, de Duitse Bondsrepubliek, Frankrijk en Italië ook in de markt zijn voor onderzeebootorders. RDM hoopt zijn Moray, voor de ont wikkeling waarvan Economische Za ken en Defensie elk voorwaardelijk 20 miljoen gulden hebben toegezegd, aan de man te kunnen brengen. De prijs van een Moray wordt bepaald door de omvang van het schip - de grootste uit voering meet 1800 ton, en de aparatuur waarmee het wordt uitgerust. DEN HAAG (ANP) - Slechts acht procent van de Nederlandse senio ren van 60 tot en met 64 jaar heeft nog een betaald beroep. Dat blijkt uit een onderzoek onder 1.000 men sen van 50 jaar en ouder, dat is uit gevoerd door het Tilburgse Buro M-4 BV en waarvan de resultaten maandag zijn gepubliceerd. De geringe arbeidsdeelname boven de 60 is onder meer een gevolg van regelingen tussen werkgevers en werknemers of van de overheid (met name vut-regelingen), die een verplichtend karakter hebben. Van de 50-65-jarigen wil 65 procent dat de oudere die keuze zelf moet kun nen maken. Het gemiddeld aantal ouderen dat een betaalde baan heeft daalt van 45 procent (50-54-jarigen), via 38 procent (55-59) naar acht (60-64) res pectievelijk drie (65-plusser). Voor mannen gelden de percentages 66- 48-8-4; voor vrouwen bedragen ze 30-29-8-1. Uit het onderzoek blijkt dat vooral mensen met een inko men van 3.000 gulden netto of meer zelf willen kiezen of ze met betaald werk stoppen of niet. Twee kortingsfaciliteiten voor ou deren blijken overigens niet bekend te zijn bij allen die er recht op heb ben. Zo is 88 procent op de hoogte van het bestaan van de 'Pas 65', die door iedereen die 65 of ouder is bij het gemeentehuis kan worden ver- kegen. De 60-plus Seniorenkaart die de Spoorwegen te koop aan bie den is bij 68 procent van de onder vraagden bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 5