PZC Machtsvacuüm op Sri Lanka door vertrek van Indiërs opinie en achtergrond 4 Marius van Amelsvoort Piet Bukman Dieuwke De Graaff-Nauta Enneüs Heerma Van Voorst tot Voorst Piet Dankert Aad Kosto Elske ter Veld Hans Simons Jacques Wallage DINSDAG 7 NOVEMBER 1989 Vredesakkoord. TRIJFEL Nico Scheepmaker A De tien staatssecretarissen in het kabinet-Lubbers III Tien staatssecretarissen, in de meeste gevallen bekende gezich ten, zullen deel uitmaken van het kabinet Lubbers III. Demissio naire staatssecretarissen Heerma en De Graaff-Nauta blijven op hun 'oude'stek. Van Voorst verhuist, Van Amelsvoort maakt een come back en Bukman wordt 'gedegradeerd' van minister tot staatssecretaris. Dankert blijft zich met de Europese Ge meenschap bezighouden; zijn standplaats is niet langer Straatsburg en Brussel, maar Den Haag. Een viertal PvdA-ka- merleden maakt 'de sprong' naar een staatssecretariaat. Tot op het laatste moment was zijn be noeming onzeker. Pas maandagmid dag laat ging de kogel door de kerk. Maar daar moest wel topoverleg tus sen Lubbers, De Vries en Kok aan te pas komen. Financiën is geen onbe kend terrein voor drs. Van Amelsvoort (59). Van 16 april 1980 tot 11 september 1981 was hij al eens 'vice-minister' op het departement. Hij nam toen het es tafettestokje over van mr. Nooteboom, die opstapte wegens een meningsver schil over het financieel-economisch beleid. Na zijn korte verblijf op Financiën kon de kersverse bewindsman terug de Ka mer in, om na ruim een jaar weer op het 'pluche' terecht te komen: staatssecre- Uiterlijk onverstoorbaar heeft minis ter drs. Pieter Bukman (55) de laatste weken moeten aanzien hoe er binnen zijn CDA een pokerspel gaande was rond met de bezetting van de minister sposten als inzet. Bukman mocht nog even hopen op Verkeer en Waterstaat, maar een vrouw stak hem de loef af. Kwade tongen beweren zelfs dat het CDA hem willens en wetens van een ministerspost wilde afhouden. Het staatssecretariaat op buitenlandse handel geeft Bukman nog het recht zich in het buitenland minister te noe men. Een schrale troost. Sociaal geograaf van huis uit, begon hij zijn loopbaan bij boerenorganisa- ties en het landbouwschap. Zijn be noeming tot minister van ontwikke lingssamenwerking was een beloning taris Binnenlandse Zaken in het eerste kabinet-Lubbers. Na vier jaar kwam die loopbaan echter te einde. Tot zijn eigen grote woede en teleurstelling kon de Brabantse CDA'er terug naar de kamerbankjes. Daar was hem al leen nog het woordvoerderschap voor de fractie op financieel-economisch terrein toebedacht. Het eind van zijn carrière leek nabij. Nu kan hij dus terug naar de plaats waar hij ooit de eerste schreden bin nen een kabinet zette. Klein detail: Van Amelsvoort is de enige bewinds man met twee ridderorden. Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de Orde van Oranje Nassau. voor bewezen diensten als partijvoor zitter. Hij leidde het CDA met harde, autoritaire, hand en dwong de eenheid af. Subtiliteit is hem vreemd. Zijn daden als minister waren weinig opmerkelijk. Hij paste keurig op de winkel en introduceerde het begrip 'jonge democratieën': met name lan den in Midden-Amerika mochten re kenen op Nederlands ontwikkelings geld. Bukman moest verder een forse 'vervuiling' van zijn begroting toe staan: er werd uit zijn budget geld ge reserveerd voor de opvang en huisves ting van asielzoekers. Bukman keurde onlangs een suggestie van Van den Broek af om de pot Ontwikkelingssa menwerking aan te spreken voor de fi nanciële ondersteuning van Oosteuro- pese landen. In 1986 vond zij het ministerschap te hoog gegrepen. Nu is ze daarvoor niet 'in' geweest. Dieuwke De Graaff-Nau ta (59), staatssecretaris op Binnen landse Zaken. Was deze Friezin in 1986 nog een complete verrassing in het tweede kabinet-Lubbers, inmiddels is ze zo ingeburgerd dat ze niemand meer opvalt. Nu is mevrouw De Graaff nooit opgevallen. Ze werkte op de achter grond aan betere contacten tussen rijksoverheid, provincies en gemeen ten. Beheerde de geldstromen tussen deze drie 'overheden'. Alleen rond de gemeentelijke herindeling ontstond in de eerste drie jaar van haar loopbaan enige commotie. Alle deelbelangetjes werden uiteindelijk te veel voor dit streven naar grootschalig besturen. De gemeentelijke herindeling werd tot nul teruggeschroefd. Dat mevrouw De Graaff ooit een seconde wakker heeft gelegen over het stranden van dit deel van haar taakopdracht, is onwaar schijnlijk. Het ligt niet in haar aard. Gehuld in grijze mantel, met handtas, legt zij wekelijks enkele keren te voet de afstand tussen Binnenlandse Za ken en de Kamergebouwen af. Ze heeft iets van een stille kracht, waarvoor een hernieuwd staatssecretariaat de belo ning werd. Vrouw zijn en het CHU-lid- maatschap waren daarbij zeer behulp zame, maar bijkomende kenmerken. Drs. Enneüs Heerma (44) geldt als een van de aanstormende jonge talenten van het CDA. Zijn curriculum ver meldt enkel promoties: in de Amster damse gemeenteraad was hij achter eenvolgens fractievoorzitter van de ARP, van het CDA, wethouder van economische zaken en loco-burge meester. In 1986 deed hij zijn entree in de landelijke politiek als staatssecre taris van economische zaken. Hij mocht daar de risicoloze portefeuille van buitenlandse handel beheren Hij deed dat welgeteld drie maanden en tien dagen, om daarna de m onge nade gevallen Gerrit Brokx op te vol gen als staatssecretaris van volkshuis vesting. Heerma maakte in die hoeda- nigheid indruk met een nota over de toekomst van de volkshuisvesting. Algemeen werd verwacht dat Heerma promotie zou maken en in het derde kabinet-Lubbers minister zou worden. Hij heeft het niet gehaald en moet zich tevreden stellen met voortzetting van zijn 'oude' baan, die van staatssecreta ris Volkshuisvesting. Ruim een jaar geleden uit het niets op gedoken om de afgetreden staatsse cretaris EG-zaken Van der Linden op te volgen. Mr. Berend-Jan baron Van Voorst tot Voorst (het liefst kort hij zijn achternaam af tot 'Van Voorst') verhuist nu naar Defensie, om er als staatssecretaris materiële en persone le zaken te bestieren. Afkomstig van het ministerie van eco nomische zaken, waar hij ook buiten landse ervaring opdeed als directeur- generaal Buitenlandse economische betrekkingen. Maakt binnen het CDA nu snel carrière, hoewel hij volgens een partijgenoot nooit met vlaggetjes ach ter een CDA-kraampje werd gesigna leerd. Geldt als een keurig en aimabel man, beweegt zich gemakkelijk in diploma tieke kringen. Moet nu met de gene raals in de slag om besparingen en be zuinigingen, met name op materieel- gebied, er door te krijgen. De hoge mi litairen zullen geen gemakkelijke aan hem hebben; besluiten neemt hij al leen op grond van goede documentatie en informatie. Invloedrijk man in het Europees parle ment. Werd lid in 1977 en was van 1982 tot '84 voorzitter van het EP. Na een M.O.-opleiding geschiedenis doceerde hij dat vak onder andere aan het gym nasium te Gorinchem. Van 1968 tot 1981 Tweede Kamerlid. Eén van de Ne derlanders die een zogenoemd 'dub- belmandaat' had; zowel lid van de Tweede Kamer als van het EP. Uit zijn uitgebreide curriculum: lid van de NA- VO-assemblee, Raad van Europa en West Europese Unie. Was verder inter nationaal secretaris van de PvdA. Hield zich vooral bezig met fraude-za ken. Vergalloppeerde zich daarbij twee maal. In 1975 maakte Dankert via het Franse dagblad 'Le Monde' we reldkundig dat de vliegtuigfabriek Na het behalen van het kandidaats-ex amen theologie in 1961 vervolgde hij zijn studie-loopbaan met rechten. In 1966 studeerde hij af aan de universi teit van Amsterdam. Mr. Aad Kosto was gedurende korte tijd fractie-mede werker van de PvdA in de Tweede Ka mer. Stapte vervolgens over naar het bedrijfsleven; als bedrijfsjurist en per soneelschef bij de firma in edelmetaal Fijnhout. In 1972 terug in de gebouwen van de Tweede Kamer, nu als lid. Hield zich in vroeger jaren nogal inten sief met radio en televisie bezig. Werk te onder andere mee aan de televisie rechtbank en het programma „Zo-is- het-toevallig-ook-nog-eens-een-keer". Bestuurslid van het Amsterdams To neel en voorzitter van het Publiek- stheater. Haar kennis op het terrein van de so ciale zekerheid wordt alom geroemd. Als beginnend kamerlid wist zij ooit haar voorganger, staatssecretaris De Graaf, bijna tot wanhoop te brengen in de debatten over de herziening van het sociaal zekerheidsstelsel. Ze was de enige die met een fabelachtige kennis, de rode draad in de debatten nog wist te ontwaren. Nu mag deze 45-jarige in Groningen geboren, PvdA'ster het zelf gaan pro beren. In rustiger tijden, in elk geval op het terrein van de sociale zekerheid. Vandaar dat Ter Veld er ook emanci patiezaken bij krijgt, een dossier dat minister De Vries niet van zijn voor- Drs H. J. Simons (41was in Rotterdam de stuwende kracht achter het initia tief uitkeringen van werklozen 'pro- duktief te maken. Het idee uitkerings- geld in te zetten om werklozen aan de slag te helpen, is nu ook opgenomen in het regeerakkoord. De Rotterdamse wethouder van On derwijs en Culturele Minderheden, te vens voorzitter van het subcollege Werkgelegenheid, kwam al in 1974 in de gemeenteraad. Hij representeerde toen nog de PPR. Drie jaar later be dankte hij voor die partij. In '78 keerde hij terug in de raad, nu voor de PvdA. In 1982 werd hij wethouder. Simons studeerde sociologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Hij was directie-secretaris bij de Stichting Dassault pogingen had ondernomen europarlementariërs om te kopen. Na een onderzoek werd de Nederlandse vertegenwoordiger van Dassault in een rechtzaak vrijgesproken, omdat overtuigend bewijs ontbrak. Een tweede scheve schaats reed hij in de boterfraude-affaire. Dankert be schuldigde mimister van landbouw Braks ervan op de hoogte te zijn ge weest van laakbare handelingen door de zuivel-industrie: het aanbieden van boter ter opkoop aan de EG, terwijl het goedje niet volgens de EG-regels was geproduceerd. Ook hier ontbrak het bewijs en Dankert moest zijn aantij gingen inslikken. Met zijn 'Europese kennis' lijkt Dankert de juiste man op de juiste plaats als staatssecretaris voor EG-zaken. In de Kamer specialiseerde hij zich op de terreinen binnenlandse zaken en justitie. Vooral vreemdelingen-zaken hadden zijn aandacht. Voerde keurige, soms harde oppositie tegen het beleid van staatssecretaris Korte-van He mel. Mag nu aantonen een betere staatssecretaris te zijn op justitie. ganger De Koning wenste over te ne men. Met Ter Veld hebben de vrouwen niets te klagen. Als oud-medewerkster van het feministische maandblad Opzij, met ervaring als lid van het Neder landse comité jaar van de vrouw en de Adviescommissie emancipatie, kent Ter Veld de vrouwenbelangen als geen ander. Of zoals minister d'Ancona op merkte: „We hebben een prima verte genwoordiger voor emancipatieza ken". Het afwegen van belangen heeft de kersverse staatssecretaris voldoen de ondervonden in haar functies bij de SER, De Sociale verzekeringsbank, de Stichting van de Arbeid, de FNV en het Internationaal verbond voor vrije vakverenigingen. Musische Vorming in Rotterdam en lid van de Harmonisatieraad voor het Welzijnsbeleid, een adviescollege van de regering. Onlangs werd hij be noemd tot voorzitter van de Raad voor de Volwassenen Educatie, eveneens een adviesorgaan van de regering. Onder minister Hedy d'Ancona wordt hij staatssecretaris op WVC, belast met de belangrijke post Volksgezond heid. Als felste tegenstander van Onderwijs minister Deetman, zeker in de laatste jaren, mag deze 43-jarige PvdA'er het nu zelf gaan proberen op Onderwijs. Afgelopen zomer stelde Wallage al dui delijk zijn kandidatuur. De pers werd ruim voorzien van filosofische betogen over de toekomst van het onderwijs. Duidelijk moest worden gemaakt dat het kamerlid, na acht jaar in de groene bankjes, de tijd rijp achtte voor een ho gere positie. Dat het niet het voor Wallage zelf ge hoopte ministerschap, doch 'slechts' een staatssecretariaat werd, is een klein vlekje op het blazoen. Aan de an dere kant kan een goed staatssecreta riaat ook prima als opstapje dienen naar iets mooiers in de verdere toe komst. Vast staat dat Wallage het vak gebied kent, terwijl hij bovendien als jarenlang specialist op onderwijsge bied, bij 'het veld' geen onbekende is. De wederzijdse entree staat vast. Zijn ervaring als wethouder op onder wijs in Groningen en als wetenschap pelijk medewerker aan de universiteit in die stad kunnen verder een basis vormen voor een goede 'bestuurscar rière'. Een minpuntje ligt bij de anti apartheidsbeweging. De PvdA moet op zoek naar een andere pleitbezorger voor een economische boycot van Zuid-Afrika. Door Senthil Ratnasabapathy van Inter Press Service, IPS) Toen Tamil Tijgers zondag bij da geraad het vuur openden op twee barakken van de volksmilitie in de stad Batticaloa (Oost-Sri Lanka) za gen de inwoners hun vrees bevestigd. De vertrekkende Indische vredes macht laat een machtsvacuüm achter en de rivaliserende groepen staan klaar om elkaar naar de keel te vliegen. „Zodra de Indiërs weg zijn, zal alles hier exploderen", voorspelt de katho lieke priester Dominic Saminathan. „Dan hebben we de Tijgers, het rege ringsleger en het leger van de provin ciale raad, die alle zullen proberen hun macht op te leggen". De 36 doden van zondag, dertig leden van de militie en zes guerrillero's, waren een voorproef je van wat het noordoosten van Sri Lanka te wachten staat. In het centrum van de machtsstrijd zit de Nationale Tamilraad (TNC), een provinciaal bestuur dat onder toe ziend oog van de Indische vredes macht is ingesteld. Nu de Indische be schermers weg gaan, heeft de raad in allerijl een volksmilitie van pubers op gericht. Volgens velen'in de provincie is dit niets minder dan een eigen leger, dat zelfs een onofficiële naam draagt: het Nationale Tamilleger (TNA). De nafjonale regering in Colombo heeft zich met hand en tand verzet te gen de vorming van een apart leger in de Noordoostelijke Provincie. De pre mier van de provincie, Varatharajah Perumal heeft echter ontkend dat er zoiets als een TNA bestaat. Alle gewa pende jongens in de provincie behoren tot de Burger Vrijwilligersstrijdmacht (CVF), een militie die wel door Colom bo wordt gedoogd en bewapend, aldus de provinciale premier. Volgens de Ta mil Tijgers liegt Perumal. Maar ook onder de aanhangers van de TNC heerst verwarring over de status van de recruten. Nagarajah Nesarajah. een hoge ambtenaar in het provinciale bestuur, ziet een verschil met de mili tie: „De CVF valt onder de centrale re gering, maar dit leger komt onder ons bevel". Shyam Khalid, de militaire comman dant van het district Ampara op ze ventig kilimeter van Batticaloa, spreekt niet graag van een Nationaal Tamilleger. Volgens hem komen de re cruten in een nieuwe militie, naast de CVF. „De CVF is bewapend met semi- automatische wapens, maar onze mili tie krijgt ook automatische". Over de taak van de nieuwe militie zegt hij: „Zodra de Indische soldaten weg zijn, zal de verantwoordelijkheid voor de openbare orde overgaan op de mili tie". In Ampara is dit al gebeurd. De Indi sche soldaten zijn vertrokken en de 2.000 recruten van Khalid patrouille ren in camouflagepakken met gloed nieuwe machinegeweren over de schouders. Ze bewaken kruispunten en controleren het verkeer. De militie heeft een avondklok van zonsonder gang tot zonsopgang afgekondigd. „We hebben al 10.000 jongens getraind en willen er nog eens 15.000 opleiden", aldus Khalid. De training is in handen van veteraan-guerrillastrijders uit de guerrillagroepen die rivaliseren met de Tijgers en nu samen het provinciaal bestuur vormen. Hijzelf leerde het vak ooit bij de Palestijnse guerrillastrij ders. De nieuwe militie is er niet alleen om de TNC te beschermen tegen aansla gen van de Tijgers, zegt Khalid, maar ook om zich te weer te stellen als Co lombo de raad wil afschaffen. De Tij gers hebben dit als eis gesteld voor een vredesakkoord en de regering lijkt daar wel oren naar te hebben. De rivaliteit tussen de Tijgers en de an dere Tamilgroepen dateert van 1987. Sri Lanka en India sloten in dat jaar een vredesakkoord. Indische soldaten kwamen om de orde te handhaven in het noorden, met een overwegend Ta- milbevolking, en het oosten, waar geen van de minderheidsgroepen van Tamils, Singalezen en moslims de overhand heeft. De Tijgers, die tot dan toe op steun uit India konden rekenen, verzetten zich echter tegen het akkoord en zetten de strijd voor een onafhankelijke Tamil - staat (Eelam) voort. Drie andere guer rillagroepen slikten het akkoord en mochten een deelstaatregering vor men, de TNC. De onderlinge haat is groot. „Zij zijn verraders en moeten van kant worden gemaakt", zegt Shankar, een activist van de Tijgers over de leden van de TNC. Nesarajah, die zijn carrière be gon als strijder van het Revolutionaire Bevrijdingsfront van Eelam (EPRLF) is even stellig: „Het volk heeft ons ge kozen en wij zullen doorvechten". 7k ben vergeten wie, maar ie, mand herinnerde er laatst aai dat de eerste televisiebezitters het begin van de jaren vijftig, in he, donker naar het scherm plachte: te kijken, tot er een waarschuwmi kwam uit Hilversum datje er bete aan deed een lampje op het toestè te plaatsen, zodat er behalve dtt wat scheelgroene licht van he beeldscherm ook nog wat geim, lamplicht in de kamer was. Teget woordig zit iedereen gewoon me. alle lampen in de huiskamer tele, sie te kijken, en is de televisie nie meer de 'huisbioscoop' waar naai je, in navolging van de bioscoop, it lichten voor dooft. Hoewel, dat ztf ik nu wel, maar toen mijn oudsé dochter Sara op haar verjaan feest een uit de videotheek gehad de griezelfilm op de TV afdraaiii zaten al die kinderen er in het don- ker naar te kijken. „Zal ik niet en een lampje aandoen?"vroeg ikali zogenaamde onnozele hals toen ij mij verstoutte even de huiskam binnen te komen. „Nee! NeeZoi het nog veel spannender!" In het donker naar de televisie ai ten kijken, of hooguit met een sck merlampje op het toestel,- dat t dus duidelijk een verloren gegai zaak, uitzonderingen daargelatei. Wat zeker een verloren zaak is, i de... Maar nee, laat ik niet meteen m raden wat het is, maar de metk diek van Henk Vonhoff, commissi ris van de koningin in Groninge volgen. Op weg naar de zaal ink Provinciehuis waar de dichte Jean Pierre Rawie als winnaar va: de Culturele Prijs van Groninge zou worden bezongen, hield Voi hoff onderweg even halt bij ee schoorsteenmantel, pakte een git zen bol die daarop lag en vroeg hi groepje VIP's dat hij voorging we wisten wat dat was? De bol hu de grootte van een kogel zoals di bij kogelstoten wordt gebruikt was ook behoorlijk zwaar, zij le niet zo zwaar als een kogelstooth gel. Het glas had buitenop eengi profileerd patroon, met daarin oc letters, maar die kregen we niet lezen. In de bol zat een doorzicht vloeistof. Niemand van ons (en er zaten tot knappe koppen bij!) had enig iit wat het kon zijn. Het bleek een de aard der zaak) zeer zeldzai brandbestrijdingsbol uit de W enig de Staten te zijn. Als de watt druk onvoldoende was om brand een hoog gebouw (ik noem eenw kenkrabber) te bestrijden, de werden deze met water gevut glazen bollen in de brand stuk) smeten, in de hoop dat het betI water dat er in zat de brancsk zou doen vergeten. Een geniale vinding, minder voor de brandt strijding, vrees ik, dan voor brikant die de opdracht kreeg a vervaardigen... Deze waterbom is dus verdwew, Evenals het begrip 'perrybal', mijn Amsterdamse jeugd de rm voor de tennisbal,- ik heb de pen bal als verloren gegaan begrip eerder genoemd. De schrijfsterSt Rademaker-Duyts heeft mij de drietige herinnering geschreit die haar man aan de perry bal hm Mijn man vertelde hoe zijn vaii op een dag op een tiointigje 100.000 had gewonnen. Z'n moei was stomverbaasd toen ze het ld rijnummer in de krant zag stat' Kleine Corrie, mijn man, werd op uit gestuurd om her en der km ten te kopen. Men wilde natuurt, zekerheid. Net als de andere kinderen van li gezin mocht hij toen iets uitkien dat hij graag wilde hebben. Klé Corrie vroeg een massief perryit letje;want dat stuiterde zo prat tig. Dat bleek ook wel, wantiï kwam al meteen feilloos op i tram terecht. Corrie is die tn toen van halte tot halte achten gehold, helemaal van bij de Vrol straat tot het Centraal Staüt Maar het balletje viel er niet aj. Bij het eindpunt bleek de condi teur geen medelijden met het uit) putte jongetje te hebben. Hij dn er niks aan. Ontgoocheld moest kind de lange weg naar huis utt terug lopen. Zijn vader deed er ook niks aan. 'Daar leer je van,' was zijn eiit commentaar. En Christine Hilsum-Beuckensi Bussum reageerde op de verdt nen perronkaartjes: „Toen wij in Twente op 4 of 5 0 1945 waren bevrijd, werd ons en ons gezin, omdat we spraken, regelmatig door jongt andere soldaten bezocht,- van i gadier tot 'private'. Ze kwamen» een praatje, om hun krantje te zen, of om naar huis te schrip Een van hen was een journalist het Canadese legerblaadje 'f' Tin Hat', dat wij ook kregen, 8 artikel eruit herinner ik mi) heel goed, het ging over stationst plaatsen met - voor onze journe- althans - vreemde namen, meest verbaasd was hij wel over plaats Perronkaarten. 'No mal where you go, on every station can buy a ticket to Perronkaarl I wonder where that is. It must- very interesting place, a /a* one.' We hebben hem toch maar vit droom geholpen". De nieuwe Tamil-militie laat zien hoe strijdvaardig ze is

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 4