Treintaxi Middelburg 1 februari van start Geen plaats meer voor persoonlijke benadering Zes mensen tekort voor uitvoeren van goed milieubeleid Middelburg laat Leger in de kou staan 11 GS STOPPEN SUBSIDIE Insteekhaven Sluiskil is van de baan Oesterdief betrapt bij Brouwerhaven Afhoudend ASIELZOEKERSCENTRUM OVERVOL Gedeelde smart Wachten BIJ PROVINCIE Reorganisatie INZAMELING JUBILEUM DREIGT SOF TE WORDEN Niet mislukt WOENSDAG 1 NOVEMBER 1989 Kanarie Palingdieven na bekentenis vrij zeeland k' Doek valt voor Nieu Muziek MIDDELBURG - Nieuwe Muziek Zeeland - jarenlang wereld podium voor hedendaagse muziek - heeft zo goed als zeker af gedaan. Het dagelijks provinciebestuur besloot dinsdagmid- lag om de subsidiëring, per 1 januari van het komend jaar, stop te zetten. Dat gebeurde op voorstel van cultuur-gedepu teerde G. de Vries-Hommes. [et besluit wordt in december voorge legd aan de Zeeuwse Staten. Die zullen lan - als niet op het laatste moment de stemming omslaat - het doek laten val len. Er verdwijnt dan een organisatie lie tot buiten de landsgrenzen aan lacht heeft getrokken met baanbre kende activiteiten, maar die in eigen provincie steeds omstreden is ge neest. folgens cultuur-gedeputeerde De fries-Hommes, die Nieuwe Muziek lim twee weken geleden al de wacht ianzegde, zit er financieel gezien geen ïuziek meer in de organisatie. Ze Dleek de afgelopen dagen niet meer ontvankelijk voor pogingen van het Stichtingsbestuur om haar van het te gendeel te overtuigen. De manager van Nieuwe Muziek, Ad van 't Veer, verwijt de gedeputeerde dat ze een overrompelingstactiek Moeder ging op vakantie en haar schoondochter zou op de kanarie passen. Henkie, zo heette het vogeltje, gedroeg zich aanvankelijk keurig en de schoondochter had er alle ver trouwen in dat moeder haar lieveling bij terugkomst in bla kende gezondheid zou aantref fen. Tot het beestje bij een schoon maakbeurt van de kooi het op z'n heupen kreeg, ontglipte en de kamer doorfladderde... recht tegen het raam. Vertwij feld stond de schoondochter bij het slappe lichaampje. Hoe moest ze moeder dat verdriet besparen? Haar collega's wisten raad: hop, naar de dierenwinkel en een nieuwe Henkie gekocht. Inderdaad, het vogeltje leek precies op z'n voorganger en moeder had na thuiskomst niets in de gaten. Drie weken later kwam ze weer op bezoek. Met een voorzichtige vraag. „Zeg, eh, wat hebben jullie met Henkie gedaan in de vakan tie?" O jee. „Niets, hoezo?" „Nou, hij is toch al dertien jaar, maar nou fladdert en fluit 'ie weer in zijn kooi dat het een lie ve lust is Henkie II, zo ongeveer vers uit het nest, zal waarschijnlijk tot grote verrassing van moeder de voor kanaries zeer gezegen de leeftijd van 26 jaar halen. heeft toegepast. „De provincie maakt ons kapot op grond van foute bereke ningen van de ambtenaren. Men is niet eens bereid daarover te discus sieren. Als we ons verweren krijgen we te maken met financiële ambtena ren die niet eens weten hoe subsidie regelingen in elkaar zitten. Ik verbaas me hogelijk dat Boertien en de zijnen dat zomaar overnemen." Van 't Veer die als het enige full-time personeelslid het artistiek beleid van Nieuwe Muziek bepaald heeft, gaat er vanuit dat hij nu werkloos op straat komt te staan. „Mijn bestuur en ikzelf zullen tot het laatst proberen leven in de zaak te houden. Maar ik vrees dat ik de bijstand in moet." Zoals gemeld kijkt Nieuwe Muziek te gen een tekort aan van 100.000 gulden, vooral ontstaan doordat het ministe rie van WVC tegen de verwachting in geen projectsubsidies beschikbaar stelde voor begin vorig jaar georgani seerde evenementen. De Vries-Hom mes acht Nieuwe Muziek niet in staat dat tekort in te lopen. De discussie daarover wordt vertroebeld door me ningsverschillen over de interpretatie van strengere subsidievoorwaarde waarmee de provincie twee jaar gele den plotseling voor de dag kwam. Zeven jaar geleden, de organisatie heette toen nog Jeugd en Muziek, wa ren er ook financiële problemen. Die leidden toen tot een faillissement, een jaar later gevolgd door de oprichting van een nieuwe stichting. De Vries-Hommes wil deze keer niet al le schuld in de schoenen schuiven van Nieuwe Muziek. Ze legt de zwarte Piet liever in Den Haag. Het ministerie van WVC, zo vindt de gedeputeerde, had zich garant moeten stellen voor een jaarlijkse subsidiestroom naar Nieuwe Muziek. De organisatie had dan een landelijke 'laboratoriumfunctie' kun nen behouden. Maar WVC, aldus de ge deputeerde, heeft dat botweg gewei gerd. „Ik heb nog verschillende keren geprobeerd de zaak overeind te hou den, maar de rijksoverheid vindt dat in de Randstad een breder draagvlak is voor de laboratoriumfunctie." Manager Ad van 't Veer van Nieuwe Muziek stelt daarentegen het provin ciebestuur verantwoordelijk voor de weinig toeschietelijke houding van het ministerie. Logisch, zegt hij, dat WVC geen jaarlijkse subsidiestroom wil ga randeren. „Het ministerie heeft hele maal geen regeling voor zo'n structu rele subsidie. Maar het is best bereid om op project-basis geld te geven. WVC dat ook altijd gedaan, 3 ton vorig jaar, 70.000 gulden dit jaar." Nieuwe Muziek-manager Ad van 't Veer Volgens Van 't Veer wil het ministerie en het adviesorgaan, de Raad voor de Kunst, nu eerst eens zien wat de pro vincie zelf ervoor over heeft om het draagvlak van Nieuwe Muziek te ver sterken. „De provincie heeft naar ons toe nooit eens spontaan gereageerd, heeft altijd afhoudend gedaan als we van de provincie zelf eens wat geld vroegen voor een aardig project." Maar de provincie stak toch al ruim drie ton per jaar in Nieuwe Muziek? Van 't Veer: Dat is in feite ook WVC- geld. De provincie krijgt dat geld spe ciaal met het oog op onze activiteiten. En meent daar naar ons toe nu ook nog allerlei beperkende subsidievoorwaar den aan te moeten verbinden. Wat de provincie nu van WVC wil, is dubbe lop." Gedeputeerde De Vries-Hommes daarentegen houdt onverstoorbaar vol dat Nieuwe Muziek juist moet wor den opgeheven, wil het ministerie ook in de toekomst de drie ton naar de pro vincie overmaken. Want Nieuwe Mu ziek, meent ze, heeft echt geen levens vatbaarheid meer. De gedeputeerde wil het geld vanaf komend jaar aan de twee Zeeuwse Schouwburgbureaus (Uit in Zeeland, Zuidlantheater) ge ven. Ze presenteert dat als een 'red dingsplan', bedoeld om de middelen voor 'grensverleggende en vernieu wende' kunst veilig te stellen. De kamer van het gezin Kaninle, man, vrouw en drie kinderen in het Goese opvangcentrum voor asielzoekers. GOES - Een driejarige dreumes steekt zijn hoofd boven het bed uit als er bezoekers zijn kamer binnen komen. De nauwe ruimte tussen matras en raam is zijn speelterrein. De kamer, overvol met vier bedden, een klerenkast, een stoel en een kin derbedje, deelt hij met zijn vader, moeder en twee zusjes. Het is al ruim twee maanden leef- en slaap- ruimte van de Somaliër Mohamed Omer Kaninle en zijn gezin in het Asielzoekerscentrum (AZC) Berg- zicht in Goes. Net als de andere op vangcentra in Nederland herbergt het AZC op dit moment meer vluch telingen dan de officiële capaciteit toelaat. De asielzoekerscentra zijn opgezet voor de eerste opvang, maximaal negen weken. „Maar we zitten nu op een gemiddelde van negen weken; en dat betekent dat sommigen veel langer moeten wachten totdat ze naar een woning elders kunnen wor den geplaatst", stelt Bergzicht-di- recteur J. A. Gortworst vast. „En dat is lang, zeker voor gezinnen. De ouders hebben geen privacy, de kin deren raken van slag. Het is moeilijk een gezinsleven te leiden in zo'n cen trum met 300 mensen van tien ver schillende nationaliteiten." De toeloop van asielzoekers in Ne derland betekent voor het AZC in Goes passen en meten zodra er een bed vrijkomt. „Onze normale capa citeit is 275 mensen; nu hebben we meer dan 300 bewoners, van wie tien procent kinderen. In totaal bezitten we 325 bedden, maar die kunnen niet allemaal tegelijkertijd gebruikt worden: als je een gezin hebt van drie personen, hou je op die kamer één bed over. Daar kan je niet een ander bijstoppen. In de overige slaapruimten moeten we daar wel toe overgaan. Nu zitten er bijvoor beeld mannen uit Angola, Somalië en Polen samen op één kamer. Dat is niet ideaal". De sfeer in AZC Bergzicht is goed, beklemtoont de directeur. „Gedeel de smart is ook hier halve smart". Maar met die drukte in het huis ne men de spanningen wel toe. „En dan krijg je niet een ruzie tussen twee personen, maar dat wordt meteen een strijd tussen bijvoor beeld alle Somaliërs aan de ene kant en de arabieren aan de andere kant. Ergenissen en opgekropte ge voelens komen er dan uit. Maar het aantal ruzies valt me nog mee". Mohamed Omer Kaninle laat zijn kinderen liever niet in het huis rond dwalen. „Ze kunnen klappen oplo pen", meent hij. Ook kan hij dan kwalijke invloeden op zijn kinderen niet voorkomen. „Er wordt veel ge rookt, soms ziet het blauw. En als zo'n kind alleen naar de wc gaat, let hij er niet op of het daar smerig is. En dat is het vaak wel: want niet ieder een is even hygiënisch". De grote druk op de opvangcentra is een direct gevolg van de aanwas van asielaanvragen in Nederland. Begin dit jaar klopten nog gemiddeld acht- tot negenhonderd asielzoe kers aan bij de Nederlandse justitie; in juli kwam dat aantal boven de duizend en nu is dat opgelopen tot bijna 1500 per maand. De opvang in woningen in gemeenten verspreid over het land houdt daarmee geen gelijke tred; en dus vormt zich een stuwmeer in de grote centra voor tij delijke opvang. Vorige week heeft het ministerie van WVC de gemeen ten gevraagd om een verdubbeling van het aantal opvangplaatsen van één naar twee per 1000 inwoners. In de Ganzestad zijn nog niet zulke problemen als in Alkmaar, waar 400 mensen worden opgevangen met een capaciteit van 275. „Maar door de geringe doorstroommogelijkhe den van asielzoekers naar woningen in het land ontstaat er teleurstelling en frustratie bij onze bewoners", on dervindt Gortworst. „De één wacht al negen weken op een woning en heeft geen zicht op plaatsing, terwijl hij ziet dan een ander al na twee we ken naar een huis mag. Dat is voor ons moeilijk uit te leggen, en voor hen niet te verkroppen". Hij constateert dat de twee maat schappelijk werkers nauwelijks meer aan hun eigenlijk werk toeko men: mensen helpen en luisteren naar hun persoonlijke problemen. „Omdat de mensen hier zo lang zit ten kunnen ze minder van elkaar ve len. En dan ben je meer bezig met conflicten oplossen en ruzies sussen. We komen er niet meer aan toe om een wekelijkse ronde te maken en de mensen op hun kamers op te zoe ken. Dat is jammer, want de gezin nen zie je dan niet meer. Ik maak me vooral zorgen om de kinderen. Vol wassenen geven wel aan wanneer ze. het niet meer zien zitten. Maar die kleintjes? Die zitten op de kamers en houden zich stil". Voor Mohamed Omer Kaninle werd het laatst even teveel, toen zijn jong ste dochtertje, een zuigeling nog, ziek werd. Het kind lag met een tem peratuur van 39 graden en medicij nen drukten de koorts wel, maar niet afdoende. „De medicijnen kreeg ik vrijdag, en maandagoch tend wilde ik meteen naar de dokter in het asielzoekerscentrum. Maar ik kreeg te horen dat ik op mijn beurt moest wachten. Toen ben ik uit mijn slof geschoten". De Somaliër bena drukt dat hij heel blij is dat hij in Ne derland opgevangen wordt. „Maar voor het familieleven is het moeilijk, zeker als je een ziek kind hebt". Directeur Gortworst merkt dat er meer er meer geregeld moet wor den in het AZC, willen de zaken blijven marcheren. „Maar we wil len niet gaan over-organiseren en een omgeving scheppen waarin de asielzoekers alleen nog maar met regeltjes worden geconfronteerd". Maar een persoonlijke benadering van de tijdelijke bewoners schiet er bij in. „Vroeger zaten we met z'n al len bezorgd om tafel als iemand een negatieve beschikking kreeg. Nu krijgt hij gewoon de uitspraak en moet hij het verder zelf maar uit zoeken. Hij weet waar de rechts hulp zit". UTRECHT (ANP) - Vanaf 1 februari volgend jaar kunnen treinreizigers in 30 gemeenten met een Intercity-sta tion, waaronder Middelburg, zich voor 5 gulden laten vervoeren van het station naar een willekeurige plaats binnen de gemeente of omgekeerd. De treintaxi is een project van de Neder landse Spoorwegen, een samenwer kingsverband van 24 taxibedrijven en de betrokken gemeenten. Het treintaxi-plan werd in maart dit jaar gepresenteerd. Toen was het nog de bedoeling dat de eerste treintaxi al SLUISKIL - De insteekhaven 'Sluis kil-Noord' is helemaal van de baan. Loco-burgemeester J. van Rooijen zei dinsdag in de commissie Economi sche Aangelegenheden van de ge meente Terneuzen dat de aanleg van deze haven, even ten noorden van het voormalige Sluiskil-Oost, geen haal bare kaart is gebleken. Het overslag bedrijf Ovet en de Cokesfabriek con cludeerden dat de aanleg niet kan zonder hele grote investeringen in mi- lieubeschermende maatregelen. De gemeente Terneuzen, zo zei Van Rooijen, heeft er ook geen behoefte aan om haar voorwaarden voor het milieu ten behoeve van deze aanleg aan te passen. Als voorbeeld van een hoge investe ring noemde Van Rooijen de trans portbanden voor de kolen rond de ha ven. Die zouden om de omgeving te be schermen allemaal overkapt moeten worden en dat maakt de investering te hoog. Ovet, een kolen- en erts-over slagbedrijf, werkt nu nog in de kern Terneuzen en kreeg tot voor kort veel klachten over stofoverlast, met name uit de wijk Oudevaart. De laatste tijd zijn door andere werkmethoden de klachten afgenomen. dit najaar zou rijden. Volgens een woordvoerder van NS kostte het pro ject echter veel meer voorbereiding dan was voorzien. Het ministerie van verkeer en water staat draagt in het kader van het Structuurschema Verkeer en Vervoer 15 miljoen gulden bij aan de treintaxi. NS betaalt een even groot bedrag. Om het volgens NS 'in de wereld unieke' project kostendekkend te maken zijn 3 miljoen reizigers per jaar nodig. Uiteindelijk zijn er voorlopig 30 'Inter city-steden' voor het treintaxi-project geselecteerd: alle provinciehoofdste den behalve Arnhem en Utrecht en verder een groot aantal plaatsen met een intercity-station. Amsterdam, Rotterdam en Den Haag doen niet mee. Kaartjes voor de treintaxi zijn alleen te koop aan het NS-loket op vertoon van een geldig treinkaartje. Reizigers die zich thuis willen laten ophalen moeten hun trein-taxibiljet derhalve in de voorverkoop aanschaffen. Ie mand die gebruik wil maken van deze vorm van vervoer moet er rekening mee houden dat een taxi wacht (maxi maal tien minuten) op medepassa giers. Treintaxi's rijden vanaf zeven uur 's ochtends tot na aankomst van de laatste trein. VLISSINGEN - De afgelopen week einde op verdenking van palingdief stal aangehouden Alblasserdammers zijn maandagavond op vrije voeten gesteld. Zij hebben bekend op het Veerse Meer vier keer de fuiken van beroepsvissers te hebben geleegd. J. M. en N. F. wer den in de nacht van zondag op maan dag door de rijkspolitie te water aan gehouden. De in beslag genomen spul len heeft het tweetal teruggekregen. Alleen de buitenboordmotor blijft op het politiebureau. Die bleek in Dor drecht te zijn gestolen. MIDDELBURG - De provincie Zee land komt zes mensen tekort om een fatsoenlijk milieubeleid te kunnen voeren. Dat blijkt uit het milieuver slag 1989 van Provinciale Waterstaat. Deze dienst heeft becijferd zes men sen extra nodig te hebben voor 'uit breiding en verdieping van taken'. De dienst kan de eisen van een stren ger milieubeleid op dit moment vol strekt niet aan. Vooral de controleren de activiteiten laten te wensen over. Ook zijn er te weinig mensen om een goed afvalstoffenbeleid op poten te zetten. Het dagelijks provinciebestuur wei gert nog steeds om extra geld uit te trekken voor de behoeften van Provin ciale Waterstaat. In de provinciebe groting voor komend jaar is alleen ruimte gemaakt voor een extra func tionaris die wordt ingezet bij de grond waterbescherming. Dat staat los van de zes mensen die de dienst erbij wil hebben. Volgens milieu-gedeputeerde G. de Vries-Hommes (PvdA) is Provinciale Waterstaat nog niet echt in de knel ge komen bij de uitvoering van het 'ta kenpakket'. Maar dat is, zegt ze, louter te danken aan de omstandigheid dat zich dit jaar nauwelijks milieu-calami teiten hebben voorgedaan. Ze erkent: „De knelpunten worden nu toch dus danig groot dat er echt iets moet ge beuren." Daarover laat ze een notitie maken die binnenkort in het dagelijks provinciebestuur aan de orde komt. Omdat het provinciebestuur momen teel bezig is met een drastische reorga nisatie van het provinciaal ambtena renapparaat (zo worden Provinciale Waterstaat en delen van de griffie in elkaar geschoven) worden personeels uitbreidingen alleen in uiterste nood zaak toegestaan. Bovendien heeft de gedeputeerde binnen het dagelijks provinciebestuur te horen gekregen dat ze eerst maar eens met haar pro vinciaal milieubeleidsplan voor de dag moet komen. De Vries-Hommes verwacht dat dit milieubeleidsplan medio 1990 de sta ten kan passeren en wil nu toch voor stellen om daar met een zekere perso neelsuitbreiding op vooruit te lopen. „Ik vindt niet dat ik nog tot half 1990 kan wachten." Ze zegt daarvoor in middels begrip te hebben gevonden binnen het dagelijks provinciebe stuur. Bnm BROUWERSHAVEN - De rijkspolitie te water heeft een Belgische oester stroper op heterdaad betrapt. De man, de veertigjarige L. V. uit Brugge, werd aan de Langedijk in de buurt van Den Osse bij Brouwershaven aan getroffen met 800 oesters. Hij had ze aan de waterkant klaar gezet om ze naar België te transporteren. De Belg had de oesters met behulp van een duikuitrusting opgevist. In over leg met de officier van justitie is het zeebanket in het Grevelingenmeer te ruggezet. De politie heeft proces-ver baal opgemaakt. MIDDELBURG - De verwachtingen waren hoopvol, maar het resultaat is bedroevend. De Stichting Leger des Heils Middelburg 100 jaar hoopte 11 november de charitatieve instelling een nieuwe piano voor de korpszaal én ongeveer twintigduizend gulden voor een project in Suriname te kun nen overhandigen. De inzamelingsac tie van de stichting verloopt bijzon der teleurstellend, zeggen voorzitter mr J. Douwes en penningmeester L. Rivière in koor. Het Middelburgse be drijfsleven, de horecabranche en de bevolking laten het Leger in de kou staan. Nog geen twee weken voor de overhandiging is pas vijfduizend gul den bruto binnen. Het leek de in juni opgerichte stichting gepast om ter gelegenheid van het eeuwfeest het Leger een geschenk aan te bieden, bijeengebracht door Mid- RpflCtieS delburgse bedrijven en inwoners. „Het Leger is zo'n bekend gegeven. Je kunt niet bij het Trefcenter binnenkomen of je ziet iemand van het Leger des Heils. gedachte achter het initiatief van de stichting. In september schreef de stichting 800 Middelburgse ondernemingen en mid denstanders aan, zo'n vijfenveertig ho- reca-bedrijven en alle banken in de Zeeuwse hoofdstad. Een gerichte ad vertentie- en publiciteitscampagne zou gulle gevers over de streep moeten trekken om een bijdrage over te ma ken op een speciaal geopende reke ning. Slechts een paar bedrijven rea geerden, waaronder één horeca-onder- neming en één bank. De stichting staat voor raadsels. „We hebben", zegt Douwes, „iedereen met officiële brie ven benaderd, in afzonderlijke enve loppen met ons logo erop. Het kan niet zo zijn dat onze brief samen met ande re folders in de papiervernietiger is ge gaan." zegt Rivière, „een specifiek Middel burgse club, waar Middelburg iets voor over zou moeten hebben." "Het opgehaalde bedrag van vijfdui zend gulden is bij lange na niet genoeg om een nieuwe piano te kunnen aan schaffen, ook al heeft een plaatselijke muziekhandel de stichting 20 procent korting aangeboden. Volgens Douwes krijgt het Leger het muziekinstrument in elk geval. „Die piano komt er", zegt hij vastberaden, „al moet het met kunst- en vliegwerk. Maar als we er he lemaal niets meer bij zouden krijgen, dan zou ons dat veel, heel veel zorgen baren." Een eventueel overgebleven bedrag zou naar een ontwikkelings project in Suriname moeten. „Maar", Een stad zonder Leger des Heils is toch anders dan een stad waar wel een Le ger is. Dat klinkt wat pathethisch, maar ik kan het niet anders in beeld brengen. Die mensen in uniform geven een vertrouwd beeld in de Middelburg se samenleving. Dat beeld moeten we vasthouden", verwoordt Douwes de Ook van de Middelburgse service clubs en de inwoners ontving de stich ting weinig respons. Rivière: „We hadden er veel meer van verwacht, gezien de gesprekken die we hebben gevoerd en de reacties die je krijgt. Over het algemeen zijn dat goede, po sitieve, reacties." Vijfentwintig jaar geleden bij het vijfenzeventigjarig bestaan van het Middelburgse Leger des Heils leverde een soortgelijke ac tie wel een flink bedrag op. „Dit is", Voorzitter mr J. Douwes (links) en penningmeester L. Rivière rechtsbespre ken de teleurstellende inzamelingsactie voor het Leger des Heils in Middelburg meldt Douwes, „we hebben zo onze ernstige twijfels öf er wel wat over blijft." Douwes en Rivière beklemtonen dat de inzamelingsactie nog niet mislukt is. „Dan zou je de mensen de bedrijven tekort doen, die wel wat hebben gege ven, maar dat het ons bijzonder is te gengevallen mag duidelijk zijn." Vol gens de stichting is het beperkte be drag wellicht toe te schrijven aan de reeks van inzamelingen waarmee Ne derland wordt overspoeld. Als voor beeld noemt Douwes de actie 'Overle ven' van de Nederlandse kankerstich- ting, die 25 miljoen gulden in het laatje bracht. „De vraag om een bij drage voor ideële doelen is bijna over voerd." De stichting heeft haar hoop ('een laat ste noodkreet') gevestigd op de zang avond die zaterdag wordt gehouden in de Middelburgse Concert- en Gehoor zaal. In totaal zijn er duizend kaarten te koop. In de voorverkoop gingen er pas veertig over de toonbank. „Ik zou", aldus Douwes, „het vreselijk, echt heel vreselijk, vinden als de zang avond mislukt." Aan deze avond werken mee de organist B. Beekman, de brassband Onda, het Gereformeerd Kerkkoor, het Hervormd Kerkkoor en het Rooms-Katholieke Kerkkoor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 23