TV10 probeert via Tros op het scherm te komen Bookmakers wedden op aftreden van Thatcher de PZC vandaag week-uit week-in Moskou kondigt nieuwe terugtrekking leger aan GROOT JUBILEUMFEEST 'Eruit met 'm!' 'Goed idee, schat!' Veel wind 232e jaargang no. 249 Zaterdag 28 oktober 1989 Nu!! Alpenkreuzer 1990-modellen met 500,- winterkorting VOUWWAGENS Trouwe paladijnen Sjaal Kom Gehandicapte Fraude Visserij Museum Mecir dataflmw Garage Van Strien B.V. GESPREKKEN MET KANDIDATEN DEN HAAG (GPD) PvdA-fractievoorzitter Wim Kok wordt minister van Financiën in het nieuwe kabinet. Formateur Lubbers besloot gisteravond na overleg met Kok en CDA-on- derhandelaar De Vries dit ministerie toe te wijzen aan de PvdA. In het weekeinde leggen Lubbers en Kok de eerste, in formele contacten met kandidaat-bewindslieden voor een te vormen centrum-links kabinet. Beiden doen dat vooralsnog afzonderlijk, elk in eigen kring. OOK TF1 NOG IN DE RACE AFTREDEN LAW SON LEIDT TOT CRISIS RADSON Nieuwe statenzaal Burgemeester Barbé Half tot zwaar bewolkt en vanochtend enige tijd regen. Later op de dag buien. Harde tot stormachtige wind. Eerst uit zuid, later uit zuidwest. Middagtempe- ratuur 16 graden. korting geldig op alle typen typen: Duet, Select, Allure, Super GT en de nieuwe Prestige! Haast u! OP OP!! Hoek Rijksweg-Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES PROVINCIALE ZEEUWSE COURA TERNEUZEN - CDA-gedeputeerde drs R. C. E. Barbé (48) wordt de nieuwe burgemeester van Terneuzen. Zijn benoeming, per 1 december, is vrijdag bekendge maakt. Hij is de opvolger van PvdA-burgemeester C. Ockeloen die onlangs met pensioen ging. De benoeming betekent dat Barbé, na zeven jaar lid te zijn geweest van het dagelijks provinciebestuur, op nieuw aantreedt als bestuurder van een gemeente waar uit hij nooit is weggeweest. De nieuwe burgemeester woont met zijn gezin in het Terneuzense dorp Hoek. Barbé was in Terneuzen twaalf jaar wethouder, waar van zeven jaar loco-burgemeester. Hij was acht jaar dijkgraaf, eerst van het waterschap De Verenigde Braakmanpolders, later van De Drie Ambachten. Hij gaf die functies in 1982 op om aan te kunnen treden als gedeputeerde. Terneuzens nieuwe burgemeester werd geboren in Phi lippine, bezocht de hbs in Oostburg en studeerde econo mie aan het Bestuurswetenschappelijk Instituut in Til burg. Hij begon zijn carrière in 1968 op de afdeling Con trollers Department bij Dow Chemical Terneuzen. Twee jaar later bracht hij het tot wethouder. Hij combi neerde die functie de eerste zes jaar met een baan als leraar economie, boekhouden en maatschappijleer aan het Terneuzense Zeldenrustcollege. Als gedeputeerde blijft Barbé nog enkele weken verant woordelijk voor het provinciaal economisch beleid, de WOV-plannen en het onderwijsbeleid. De statenfractie van het CDA bespreekt maandag zijn opvolging als ge deputeerde. (Zie ook pagina 11 Dank zij het opnemen DEN HAAG (GPD) - In Den Haag zijn gisteravond laat twee bomaanslagen gepleegd op Spaanse diplomatieke vestigingen. Een forse ontploffing deed zich voor in het Spaanse handelsbureau aan de Burgemeester Patijnlaan; twee minuten later onplofte een bom in het Spaanse ar beidsbureau aan de verderop gelegen Riouwstraat. De Explosieven Opruimings Dienst onderzocht ook nog een verdacht pakket dat werd aangetroffen op de hoek van de Riouwstraat en de Koninginnegracht. De huizen in de om geving werden ontruimd. De bom in het Spaanse handelsbureau is door onbekenden naar binnen gegooid nadat eerst een ruit werd stukge maakt. Direct na de ontploffing ontstond brand die snel door de brandweer kon worden geblust. Er was op dat mo ment niemand in het gebouw aanwezig. De bom die enkele minuten later in het arbeidsbureau ont plofte, werd ook naar binnen gegooid. Een vrouw, die op dat moment voorbij liep, raakte lichtgewond en kon na be handeling weer naar huis. Brandweer en politie hebben de wijde omgeving afgezet. Burgemeester Havermans van Den Haag kwam afgelopen nacht zelf poolshoogte nemen. Eerder deze week werd de ailto van de Spaanse consul door een zware bom vernield. De auto stond geparkeerd voor het huis van de consul in de Delistraat, dezelfde buurt waar zich nu de ontploffingen hebben voorgedaan. De bomaan slag op de auto van de consul is nog niemand opgeëist. Di rect na deze aanslag stelde de Haagse politie verscherpte controle in op Spaanse diplomatieke vestigingen. Religieuze sjaal m,ag weer op Franse scholen. PAGINA 4 Gemeenten lappen grens van 30 km per uur in de bebouwde kom aan hun laars. PAGINA 5 De computer wordt een be langrijk hulpmiddel voor de gehandicapten. PAGINA 7 Een ex-administrateur van de provinciale VVV Zeeland is gearresteerd op verdenking van valsheid in geschrifte. PAGINA 9 De Zeeuwse visserij ziet de toe komst weer zonnig in. PAGINA 13 In de gemeente Valkenisse is het mogelijk een oorlogsmu seum te realiseren in combina tie met een bunkerroute. PAGINA 15 Ontketende Mecir wipt McEn roe. PAGINA 39 György Konrad: als je doet wat de ander graag wil, doe je het best mogelijke Marion Bloem verstrikt zich in Het In dische God volgens Franco Ferrucci De Camera Obscu- ra heeft een lange adem Mu zikale sleutelgedachten van Witold Lutoslawski Rumoer rond de opera. PAGINA 21, 22, 23 en 25. Het tropisch oerwoud en de levensverzekerings-economie Sint-Willibrord in Zeeland PCH: Scheveningen Radio De oorlog van het kind, de oor log van de agressor Geweld, godsdienst en opium regeren Pakistan Denksporten en puzzel Wielrennen in Zee land in het dal. PAGINA 29, 30, 31, 33, 35 en 37. Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 6 Provincie: 9,11,13,15 en 19 Sport: 38 en 39 Advertentie automatisering (Advertentie) Laatste dag bij v. d. Spiegelstraat 92 Goes, 01100-14840 Kok krijgt post van Financiën Formateur Lubbers zei gisteren blij te zijn met het feit dat Kok ook als vice- premier tot een te vormen kabinet wil toetreden. Nu deze duidelijkheid er is, wil Lubbers de PvdA-voorman ook na drukkelijk betrekken bij alle gesprek ken die formeel met kandidaat-be windslieden gevoerd gaan worden. „Ik ga ervan uit dat hij bij die gesprekken zit", aldus Lubbers over Koks positie. Kok is bewust geen co-formateur naast Lubbers. „Het is het beste als er maar één verantwoordelijk is", aldus de formateur. Lubbers zei nog geen voorspellingen te durven doen over de duur van de for matie en het tijdstip waarop het kabi net Lubbers-Kok beëdigd kan worden. Wel wil de formateur hetzelfde hoge werktempo vasthouden dat tot nu toe bij de formatie is gehanteerd. De demissionair-premier erkende de afgelopen dagen al veel te hebben na gedacht over de personele bezetting van het te vormen kabinet. Vaststaat dat het huidige aantal van veertien minister gehandhaafd wordt. Bij het aantal staatssecretariaten, nu elf, zijn nog wel wijzigingen mogelijk. De mi nistersposten zullen gelijk over CDA en PvdA worden verdeeld: elk zeven. Bij de staatssecretarissen streeft Lub bers een soortgelijke verdeling na. Op de vraag of ook sekse een criterium is bij het aanzoeken van bewindsper sonen ging Lubbers niet in. Zoals be kend wil de PvdA vier vrouwen in het kabinet hebben. Donderdag liet PvdA-voorman Kok echter al blijken dat hij voor het vervullen van die wens mede op het CDA rekent bij het naar voren schuiven van kandidaat-be windspersonen. De voorzitters van de PvdA en het CDA, resp. M. Sint en W. van Velzen, hebben inmiddels laten weten dat zij partijvoorzitter willen blijven. AMSTERDAM (ANP) - Prinses Margriet heeft gisteren aan de Oostelijke Handelskade in de hoofdstad een re plica van de Oostindiêvaarder Amsterdam gedoopt. De bouw van het schip startte in 1985 als een project voor werklozen en heeft 8,5 miljoen gulden gekost. De rijksoverheid en de gemeente Amsterdam namen daarvan 5 miljoen gulden voor hun rekening door het verstrekken van een subsidie entof premie. Een aantal bedrijven kocht voor een bedrag van 1,5 miljoen gulden aandelen bij de Stichting Administratiekantoor Aande len Oostindiêvaarder Amsterdam, terwijl de rest op de ze wijze door particulieren werd bijgedragen. De Oostindiêvaarder was eigendom van de Vereenigde Oostindische Compagnie (VOC) en verging op 26 janua ri in 1749 bij Hastings met 333 opvarenden aan boord. Direct na het vertrek was het schip in een vliegende storm beland en zijn roer kwijt geraakt. Na een stuurlo ze tocht over de Noordzee strandde het schip uiteinde lijk op de Britse kust. Op 9 augustus 1990 zal de nieuwe Amsterdam voorop varen tijdens de scheepsparade van de manifestatie Sail 90. Daarna zal het zijn definitieve ligplaats krijgen achter het Scheepvaartkwartier om als toeristische trekpleister te gaan dienen. De Britse premier Margaret Thatcher vrijdag bij het verlaten van haar ambts woning. HILVERSUM (ANP) - Joop van den Ende (TV10) probeert samen met de TROS commerciële televisie te gaan bedrijven. Hij denkt daarover volgen de week een besluit te kunnen nemen. Van den Ende verklaarde .dat gister avond. Het deze week door minister Brinkman naar de Tweede Kamer ge stuurde ontwerp voor een wijziging van de Mediawet ziet er volgens hem goed uit. Er ligt voor TV 10 ook een aanbieding van de Franse zender TF1. Volgens Van den Ende heeft deze zender nu toegezegd ook nieuws en sport te zul len brengen in een op Nederland ge richt programma. Er zullen geen ont slagen vallen. Van den Ende verklaarde vrijdag eer der op de dag bij de Vara-radio binnen 14 dagen te kunnen beginnen met uit zendingen als in zee wordt gegaan met TF1. Gaat de opzet met de Tros en an deren door, dan zou ook binnen enkele weken gestart moeten worden, wel licht op basis van een „experimen teer-vergunning", zoals Tros-directeur C. Wolzak aangaf. Van den Ende bestudeert momenteel samen met de TROS de schets voor een wijziging van de Mediawet. Hij vindt die er als gezegd goed uitzien en hij geeft er de voorkeur aan om als le gale Nederlandse commerciële om roep door de voordeur binnen te ko men. TV10 zou aanvankelijk vandaag met de uitzendingen beginnen maar maan dag werd bekend dat dit tot nader or der is uitgesteld. Voor de Mediawet is gewijzigd, zullen naar het zich laat aanzien, zeker enige maanden passe ren. Directeur Wolzak van de TROS noem de de nieuwe samenwerking tussen hem en Van den Ende een serieuze po ging, geïnspireerd door de voorgeno men wijziging van de Mediawet. Het voorontwerp biedt volgens hem goe de aanknopingspunten: „Het is wel laat, maar het lijkt erop dat er een wet komt die commerciële omroep moge lijk maakt". Teleurstellend vindt Wolzak het dat de ether voor de com merciële televisie gesloten blijft en er alleen ruimte komt op de kabel. MOSKOU (DPA/RTR) - De Sovjet troepenmacht in het noordwesten van het land zal vóór 1991 met 40.000 man en 1200 tanks worden ingekrom pen. Ook zal het aantal stuks artille rie fors worden verminderd zodat de troepenmacht in het Balticum en rond Leningrad een „puur defensief karakter" krijgt. Volgens de chef van de generale staf, generaal Michail Moisejev, die dit vrij dag bekendmaakte, is de troepente rugtrekking te danken aan de „positie ve veranderingen in Europa en de ver beterde betrekkingen met Finland". Zij past binnen de al aangekondigde eenzijdige inkrimping van de Sovjet strijdkrachten met een half miljoen man vóór 1992. Moisejev zei dat verdere stappen af hankelijk zijn van tegenvoorstellen van de Verenigde Staten en de NAVO. Advertentie LONDEN (DPA/RTR) - De Britse oppositie, de Londense financiële wereld en de media toonden zich gisteren niet onder de indruk van de verklaring van premier Margaret Thatcher dat het regeringsbeleid op geen enkele wijze verandert. De Financial Times schreef dat het eerloze af treden van minister van financiën Nigel Lawson zeker het begin van het einde is van de politieke carrière van That cher. Hoge functionarissen van Thatchers Conservatieve partij liepen zich het vuur uit de sloffen om in talloze interviews met radio, tv en gedrukte media aan crisisbeheersing te doen. Thatcher zelf zei dat er geen sprake is van een crisis. De regering staat pal achter haar. Of er paniek in het kabi net heerst?, werd haar gevraagd. „Doet u niet zo absurd", was het antwoord. De beursindex op de Londense aandelenmarkt daalde bij het begin van de handel scherp met 40 punten, en het pond werd zeven cent goedkoper tegenover de Duitse mark. De premier komt naar wordt verwacht onder grote druk van hoge collega's om haar gebiedende stijl van leiderschap te matigen, zo werd gemeend in politieke kringen. De oppositionele Labour-partij, die in opiniepeilingen tien punten voorsprong heeft op de Conservatieven, legde de totale verantwoordelijkheid voor de crisis bij de premier. Partijleider Neil Kinnock noemde Thatcher incompetent. „Zij toont geen controle meer te hebben," zei hij. Volgens politieke kringen zullen de Conservatieven bin nenkort moeten besluiten of zij proberen Thatcher snel te vervangen of erop te gokken dat zij het geschokte vertrou wen herstelt. De bookmakers in Londen namen vrijdag al weddenschap pen aan op een aftreden van Thatcher nog voor de volgen de verkiezingen, in 1990 of in 1991. Gooi ook uw oude CV-ketel eruit en kies een super- zuinige Radson.Zeer milieuvriendelijk - vooral de nieuwe NOXsCOMBI - en overal direkt warm water. Ontdek de komfortabele voorsprong van Radson. Gom ZuidvlietstrMt 75 «ololoon 011W1242O Alleenvertegenwoordiging voor Z.W. Ned. Levering uitsluitend viadc installateur spaart u energie het van een passage in het pas afgesloten regeerak koord werd het gisteren toch nog een mooie dag voor de staten van Zeeland. Immers, de aanleg van een oeververbinding over/onder de Westerschelde is in elk geval weer in beeld gekomen. Met één enkele volzin in het regeerakkoord heeft de toekom stige regering van CDA en PvdA veel van de twijfels over verwezenlijking van de oeververbinding weggenomen. Dat telde gisteren voor de Zeeuwse statenleden, die bijna unaniem - uit zondering was het Zeeuws-Vlaamse statenlid Van Waterschoot - hun zo veelste motie richting Den Haag stuurden. Deze keer werd in de motie aangedrongen op volstrekte duidelijk heid over de financiën en over het met België te voeren overleg. Te zeggen dat de staten weer heilig geloven in de realisering van de door Zeeland zeer gewenste verbinding over de Wester schelde is wat te veel van het goede. Er klonk gisteren heel wat scepsis door in de beschouwingen van de statenleden, vooral die ter linker zijde, maar het 'ge baar' van Lubbers-Kok c. s. oogstte niettemin waardering. Na 33 jaar touwtrekken, met hoogtepunten en dieptepunten, gloort een lichtpuntje aan de horizon. In elk geval voor de optimisten on der de Zeeuwen, onder wie WOV-ge- deputeerde Barbé, is er weer zicht op verwezenlijking van het ambitieuze Westerscheldeproject. Zeeland wil zó graag zijn oeververbinding, heeft die dan ook broodnodig voor zijn econo mische infrastructuur, dat de meer derheid van de staten zelfs tegen beter weten in bereid is alle feilen van rijks- en provinciebestuurders met de man tel der liefde te bedekken. Hoe vaak heeft Zeeland de WOV niet kantje boord gemist? Hoeveel keren was de zaak al niet rond, toen ze toch nog op het allerlaatste moment afsprong? Zo veel keer zelfs, dat het aantal afwijzin gen niet op de vingers van één hand is te tellen. Wie herinnert zich niet de truc over het rentepercentage? Als de rente beneden de tien procent komt, is er geen probleem meer, hield 'Pen Haag' de beleefd luisterende Zeeuwse bestuurders voor. Eenmaal beneden de tien procent, werd weer naarstig naar nieuwe argumenten gezocht - en ze werden gevonden - om de WOV-aan- leg te torpederen. Den Haag de kwade pier; de Zeeuwse bestuurders onmach tig het scenario naar hun hand te zet ten: zó is het drieëndertig jaar lang ge weest. Je moet in sprookjes geloven om vertrouwen te hebben in een enkel zinnetje in het pas gesloten regeerak koord. De staten van Zeeland grepen gisteren als trouwe paladijnen de laat ste strohalm. Naïveteit? Misschien. Aan de andere kant krijgt zoveel vast houdendheid en vertrouwen - zelfs dat nog - uiteindelijk toch een beloning: een WOV. Wie zal het zeggen? Een mooie dbg was het ook in ander opzicht voor de staten. Ze verga derden voor het eerst in de vernieuwde statenzaal, volgens het veelbesproken en veel gekritiseerde plan van archi tect Cees Dam. In alle eerlijkheid: ver gader-technisch en functioneel is spra ke van een opmerkelijke verbetering. Alle ruimten kunnen beter worden be nut dan ooit het geval is geweest. Van af het eerste ogenblik bewogen de da mes en heren statenleden zich buiten gewoon gemakkelijk in hun nieuwe omgeving en werden de 'wandelgan gen' al meteen zeer intensief gebruikt. De staten van Zeeland voelden zich in overgrote meerderheid duidelijk in hun element in de vernieuwde omge ving. Dat alles neemt echter niet weg dat de inrichting een vloek is voor schoonheid van het eeuwenoude ge bouw. Opdrachtgevers, architect en bouwers hebben weinig oog gehad voor de cultuur-historische waarde van dit deel van het Adbijcomplex. Wie dat cultuur-historisch besef wèl met zich meedraagt ervaart de veran deringen in en aan de statenzaal als een regelrechte aanslag. Het was gisteren ook een mooie dag voor gedeputeerde Ron Barbé, die tijdens het statendebat officieel kreeg te horen dat hij per 1 december a. s. is benoemd tot burgemeester van Terneuzen. Een .spontaan applaus barstte los, toen de commissaris der koningin dr. C. Boertien de medede ling deed van Barbés benoeming. Het gevoelen van 'daar vertrekt een goed en gerespecteerd gedeputeerde' was algemeen. Terneuzen krijgt nu één van zijn eigen zonen als burgemeester. Dat kan een voordeel zijn. Barbé weet in elk geval dat hij zeer gewenst is bij een groot deel van de gemeenteraad. Dat door de benoeming van deze CDA-gedeputeerde, de Partij van de Arbeid - Barbés voorganger Ockeloen is PvdA-er - wordt gepasseerd, kan hooguit als een schoonheidsfout wor den beschouwd. De verantwoordelijk heid daarvoor ligt bij de commissaris der koningin, die in dit geval de per soon boven de partij stelde. Het bete kent wel, dat bij een rechtvaardige ver deling van burgemeestersposten over de verschillende politieke partijen de Partij van de Arbeid met claims zal ko men. Als die tot gevolg hebben dat in een aantal Zeeuwse gemeenten de po litieke kleur van de burgemeester zal wisselen en de juiste man op de juiste plaats komt, is daar niets op tegen. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1