Gezamenlijke aanpak instellingen en politie beperkt drankgebruik 'MRA Scripties bekroond met Saunders t Scripties bekroond met Saunders Awards PZC Gehandicapten doen judo in Reimerswaal Steeds meer vrouwen vinden werk via GAB Ouderenbeleid moet worden geïntegreerd Het Europa van de twaalf wordt Europa van regio's GOES OPENT VANDAAG! provincie 19 Gehannes Chemie Stabiel ROOSEVELT STUDIE CENTRUM FELLE KRITIEK DOW-TOPMAN AANZET TOT OPTIMAAL BEWEGEN Zelfvertrouwen THEMADAG VROUW-VRIJWILLIG-WERK Succes VERGADERING ANBO CONCLUSIE STUDIEDAG IN YERSEKE Beraadsavonden van werkgroep conciliair proces Torenring 6-8, 's- jndskerke, tel. 01180-1298. DEMONSTRATIES! |- AANBIEDINGEN! VRIJDAG 27 OKTOBER 1989 Artiestencafé is aan derde seizoen begonnen SYMPOSIUM SCHELDEMOND-EUROHAVEN Bovendien stelde hij vast dat het over heidsbeleid in vele opzichten zodanig onvoorspelbaar en onstandvastig is dat het bedrijfsleven zeer voorzichtig is met investeren. Dat geldt voor het milieubeleid. Ruules: „Het woord dio xine valt nog niet of de hele melkex- port klapt in elkaar en alle verbran dingsovens krijgen de strengste eisen in heel Europa opgelegd. Zonder enig overleg met het bedrijfsleven." En dat geldt ook voor het onderwijs- en we tenschapsbeleid. De Dow-bestuurder droeg voor uit de nota Wetenschaps budget, waarin staat dat kennis uit de hoek van de gedrags- en maatschap pijwetenschappen nodig is om het eco nomisch beleid te ondersteunen in het tegengaan van schaarse middelen. „Dat is een anti-industrie verklaring", brieste Ruules. „Wij hebben een tekort aan technische mensen en niet aan af gestudeerden in gedrags- en maat schappijwetenschappen. Verre van mild was verder zijn beoor deling van minister N. Smit-Kroe.s van verkeer en waterstaat, die hij 'ge hannes met de belangen van de Zeeu wen' verweet. „Een vaste oeverver binding is er niet bij", zei hij bitter. „Een duidelijke visie over de infra structuur in Zeeland ontbreekt. Landbouw wegen tot in het jaar 2000." Ruules kleineerde en passant ook de ijver waarmee de aanleg van een spoorlijn naar de Axelse Vlakte veilig is gesteld. „Zo'n treintje is natuurlijk leuk", schamperde hij, „maar wij heb ben toch een ander beeld van moge lijkheden voor expansie in de eerst ko mende 25 jaar." En dat beeld bestaat dan uit industriële ontwikkelingen aan beide zijden van het kanaal Gent-Terneuzen, bereikbaar via auto wegen die aansluiten op het Belgische gebied en via onder meer een tunnel bij Sluiskil met elkaar verbonden. Ruules meende dat het fout is bij sa menwerking tussen havenschappen uitsluitend naar Terneuzen en Vlissin- gen te kijken. Dat getuigt naar zijn idee van een 'centralistische mentali teit' en geeft verder blijk van onvol doende inzicht in de economische be langen van Zeeland. Hij vond dat een havengemeenschap Genb-Zelzate-Terneuzen veel meer voor de hand ligt. „Het economisch be- MIDDELBURG - De havens aan de Westerschelde moeten hun distribu tie- en opslagvoorzieningen meer richten op aan- en afvoer van tech nisch hoogwaardige produkten. De vorming van een Rijn-Maas-Schelde regio is het overwegen waard. Maat regelen die leiden tot een schonere Schelde verdienen absolute voor rang. De Westerschelde-oeververbinding is een onmisbare schakel voor de econo mische ontwikkeling van het Wester- scheldebekken. Samenwerking tussen de Hogeschool Zeeland en de universi teiten in Gent en Rotterdam dient krachtig te worden bevorderd. Conclu sies als deze kwamen donderdag bo vendrijven tijdens het symposium Scheldemond-Eurohaven in Middel burg. Commissaris van de koningin dr C. Boertien zette de toon. Aan het begin van de door de Maatschappij voor Nij verheid en Handel en de Acquisitie- groep Zeeland georganiseerde bijeen komst merkte hij op dat het Europa van de twaalf lidstaten plaats gaat ma ken voor het Europa van de regio's. Daarmee doelde hij op het wegvallen van de binnengrenzen in de Europese Gemeenschap in 1992. Het gebied dat economisch afhankelijk is van de Schelde, Zeeland en Vlaanderen, is zo'n regio. Boertien meende dat de kansen èn de risico's voor Zeeuwsch- Vlaanderen het grootst zijn. En hij roerde ook de milieuproblematiek in de Westerschelde aan. Gedeputeerde drs R. C. E. Barbé van economische zaken onderstreepte dat de verdieping van de Westerschelde een gezamenlijk belang van Zeeland en Antwerpen is. De haven van Vlissin- gen kan er beter door bereikbaar wor den voor kolenschepen. Iets dergelijks geldt voor verbeteringen aan het ka naal Gent-Terneuzen. De twee ge meenten die hun naam aan deze scheepvaartweg hebben gegeven, zijn immers als voordeurdelers te beschou wen. Belangrijk voor de toekomst van het haven- en industriegebied Vlissingen- Oost is volgens Barbé een uitbreiding van de pijpleidingenstructuur-. Die is thans naar zijn mening onvoldoende. staan van het Westerscheldebekken is afhankelijk van de samenwerking tus sen alle havens in dit gebied: van Rot terdam, Dordrecht, Vlissingen, Zee- brugge, Gent, Terneuzen en Antwer pen." Gouverneur prof dr H. A. Balthazar van Oost-Vlaanderen merkte op dat het streven naar grensoverschrijden de samenwerking vaak stuit op daad loosheid. Die wordt veroorzaakt door bescherming van vermeende belan gen of door de onmogelijkheid een ge schikte gesprekspartner te vinden die bereid is een mouw te passen aan de talloze praktische en wettelijke knel punten die samenwerking in de weg staan. Willen is kunnen, blijkt vaak de de beste houding om resultaten te bereiken. Balthazar pleitte voor een door Zee land, Oost-Vlaanderen en West-Vlaan deren te ondertekenen intentieverkla ring die leidt tot een gemeenschappe lijk standpunt over de plaats die de provincies binnen de toekomstige EG-markt gaan innemen. Ook directeur F. Kuiper van de Rot terdamse havenondernemersvereni ging SVZ voelde voor overleg. Hij sug gereerde de oprichting van een ont- wikkelingsraad voor de Rijn-Schelde- Maas regio. „Geen nieuwe gedachte", gaf hij toe, „maar de kans van slagen is nu groter, omdat de kansen en bedrei gingen nu ook groter zijn dan in het verleden." H. Ruules Bij verbetering van de transportmoge lijkheden van vooral ethyleen en lpg nemen de kansen op nieuwe investe ringen in het Sloegebied aanmerkelijk toe. Directeur verkeer en transport van Hoechst AG, J. Strauss vestigde de aandacht op een naar zijn idee voor het Westerscheldebekken belangrijke ontwikkeling binnen de chemische industrie. De groei in deze bedrijfstak zal in Nederland boven het voor de EG becijferde gemiddelde van 3,5 pro cent per jaar komen te liggen. Maar dat gaat met andere produkten dan die tot dusver kenmerkend waren voor de chemische industrie. Strauss vertelde dat Hoechst sinds en kelen jaren verscheidene soorten mas- saprodukten niet langer vervaardigt, maar zich daarvoor in de plaats op technisch hoogwaardige materialen heeft toegelegd. Het gaat daarbij om kleine hoeveelheden produkten, die zeer aanzienlijke waarden vertegen woordigen. De havens krijgen daar door te maken met grote aantallen kleine partijen, die vaak langdurig on der speciale klimaatomstandigheden moeten worden opgeslagen. Dat ver eist aanpassingen in de havens. De tijd waarin het schetsen van moge lijke economische ontwikkelingen ge paard ging met het trekken van grote cirkels op landkaarten, is nog steeds niet verstreken. Dat bleek uit de inlei ding van de Oostvlaamse gouverneur prof dr H. A. Balthazar. Hij zag zijn provincie als het hart van een complex van vier metropolen met in totaal 36 miljoen inwoners: de Randstad Hol land, de Randstad Vlaanderen, het ge bied Lille-Tourcoing- Roubaix-Kort- rijk-Calais-Duinkerken en het Rijn- Roer gebied. Balthazar wees op het belang van de Westerschelde-oeververbinding voor de Gentse kanaalzone. Die verbindt Rotterdam met de Kanaaltunnel, waardoor Londen even dicht bij Rot terdam komt te liggen als Frankfurt. De handels- en industriële activiteiten die dit zal aantrekken, komen volgens hem voor een groot deel in de omge ving van Gent terecht. GOES - Vrouwen die opnieuw een baan willen, raken op de Bevelanden, Tholen en Sehouwen-Duiveland steeds vaker aan de slag. Plaatsing via het Gewestelijke Arbeidsbureau (GAB) loopt gesmeerd. Dat deelde 'plattelandsvrouw' K. J. Hoek-van Dijke donderdag mee tijdens de the madag Vrouw-Vrijwillig-Werk in Goes. De dag was een initiatief van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Mevrouw Hoek-van Dijke beklem toonde wel dat de meeste zogeheten 'herintreedsters' opleiding tekort ko men en daardoor moeilijk een vaste baan vinden. In totaal heeft 72 procent van de werkwillende vrouwen op de Bevelanden, Tholen en Sehouwen- Duiveland slechts een lagere oplei ding. Om die achterstand weg te werken is scholing en aansluitend een sollicita tiecursus aan te bevelen. Vrouwen die graag weer willen werken kampen ver der met een gebrek aan kinderopvang, de combinatie werk-gezin en geringe eigen vervoersmogelijkheden. De ster ke troef van herintreedsters is volgens mevrouw Hoek-van Dijke hun motiva tie en verantwoordelijkheidsgevoel. Het principe dat vrouwen in alle beroe pen gelijke kansen moeten hebben als mannen, lijkt in sommige sectoren ver weg. Coördinatrice J. van der Meulen van het bureau Vrouw en Werk in Goes constateerde dat in Zeeland in de bouw en de procesindustrie vrouwen op de werkvloer nog met argusogen worden bekeken. „De onvriendelijke bedrijfscultuur weerhoudt vrouwen en meisjes ervan in die richting een baan te zoeken, ter wijl bijvoorbeeld vrouwelijke opera tors best goede kansen maken", stipte ze een gevolg aan. De Zeeuwse Plattelandsvrouwen vin den dat hun leden de maatschappelij ke en economische ontwikkelingen kritisch moeten volgen. De studiedag was daartoe een aanzet. Het is de be doeling dat de verschillende afdelin gen het thema oppikken en verder uit diepen. MIDDELBURG De werkgroep con ciliair proces van de Zeeuwse Raad van Kerken houdt maandag beraads avonden voor mensen die betrokken zijn bij dit proces. De bijeenkomsten hebben plaats in Goes (Westerkerk), Middelburg (Stadsschouwburg) en Terneuzen (Goede Herderkerk) om 19.30 uur. YERSEKE - Overlast, mishandeling, vandalisme, dronken rijden en ande re gevolgen van overmatig drankge bruik kunnen alleen worden inge damd als gemeenten samen met poli tie, ondernemers en gezondheidszorg instellingen samenwerken. Deze con clusie kwam in Yerseke naar voren tijdens een studiedag van de gemeen te Reimerswaal en het Zeeuws Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs over gemeentelijk alcoholpreventie- beleid. Jarenlang waren overheid en gemeen ten meer gericht op het bestrijden van het drugsprobleem. Alcoholpreventie stond op een veel lager pitje, en be- perkte-zich veelal tot verkeerscontro les en het devies 'glaasje op, laatje rij den'. Totdat de problemen steeds ern stiger werden, en her en der vechtpar tijen ontstonden als gevolg van over matig drankgebruik. In 1984 werd Ne derland opgeschrikt door het dood schoppen van een vakantieganger op het strand van Egmond aan Zee. Ook Renesse beleefde een veel te hete zomer; al liepen hier de rellen iets min der ver uit de hand. Zeeland was niet langer meer een rustige provincie met gezellig vertier. De gebeurtenissen wa ren voor de gemeente Westerschou- wen reden om meteen actie te onder nemen. Onder meer door afgestemde sluitingstijden, een verbod om alcohol op straat te nuttigen en een verbeterd taxivervoer. Maar ook gemeenten zon der noemenswaardige problemen, zo als Reimerswaal, zagen de noodzaak in van een 'alcoholontmoedigingsbe- leid'. HEINKENSZAND - Het D66-staten- lid J. Boogerd-Quaak vindt dat op ou deren gerichte instanties de handen ineen moeten slaan. De toenemende vergrijzing vraagt om geïntegreerd ouderenbeleid. Zij zei dit donderdag in de Stenge in Heinkenszand tijdens de gewestelijke najaarsvergadering van de afdeling Zeeland van de Alge mene Nederlandse Bond voor Oude ren. H. Asma, de provinciale voorzitter van ven tie ve werking van uitgaat. Voor lichting blijkt eveneens aan te slaan. Zo wees mr Van der Bel op een project van de rijkspolitie op Sehouwen-Dui veland. Daar kon het publiek zien wel ke gevolgen alcoholgebruik had en welke straffen daarop staan. „Acht tot tien glazen kan leiden tot een boete van 1000 gulden en een half jaar rijont zegging. Daar schrikt het publiek wel van". Positieve geluiden liet drs J. C. van der Stel van het ZCAD horen. Alco holgebruik stijgt niet meer; eerder is sprake van een - zeer - lichte daling van de consumptie. Ook over jonge ren in de middelbare schoolleeftijd had hij goed nieuws: zij drinken ge middeld weinig. „Ze hebben wel wat anders te doen. Automatisering en in formatica verlangen een alcoholvrij hoofd". Oudere jongeren hebben va ker drankproblemen, bijvoorbeeld als ze te maken hebben met werkloos heid of andere problemen waarin ze zich onmachtig voelen. Voorlichting is de belangrijkste pijler in een alcoholmatigingsbeleid. Maar daarbij moeten de voorlichters oppas sen voor bemoeizucht, waarschuwde B. Geleijnse van de gezondheidsvoor lichting- en opvoeding van de GGD- Zeeland. Maatregelen moeten de bre de steun hebben uit de samenleving, wjllen ze effect hebben. de ANBO hekelde het huidige oude renbeleid. Hij herinnerde de aanwezi gen aan het feit dat de koopkracht van de AOW-ers de afgelopen jaren met twaalf procent is gedaald. Asma zei daarom verontwaardigd te zijn over het voorstel van demissionair minister Ruding geld uit de pensioenfondsen aan te wenden voor loonsverhoging. „Dit geld moet benut worden ten gun ste van de senioren." boren Norman Podhoretz. Na 1970 werd hij een bekende intellectueel, die zich hard maakte voor de Amerikaan se deugden. Het anti-communisme was één van zijn sterkste drijfveren. De tweede prijs ging naar Pieter Bur- manje, eveneens student aan de uni versiteit van Amsterdam. Zijn scriptie Onbegrip en Onbehagen behandelt dè Nederlandse emigratie naar Amerika in de tweede helft van de negentiende eeuw. De calvinistische pers in Neder land zag heil in het vertrek van landge noten naar de nieuwe wereld. Zolang ze erin slaagden hun Nederlandse identiteit in stand te houden, zou het wel goed komen met Amerika. „De Ne derlanders", merkte dr M. van Rossem van de Universiteit van Utrecht op, „slaagden daarin niet. En dus..." Bart de Vries van de Universiteit van Leiden kreeg de derde prijs voor zijn werkstuk over Andrew Young, één van de naaste medewerkers van Martin Luther King. De scripties van Els van der Leeuw over Eleanor Roosevelt en D. Kraaijeveld over de onlangs overle den journalist I. F. Stone kregen eer volle vermeldingen. Vandaag (vrijdag) maakt de Roose- velt-delegatie een rondrit door de pro vincie. Advertentie De prijswinnaars van de scriptiewedstrijd van het Roosevelt Studie Centrum vlnr: D. Kraaijeveld, mevrouw De Vries die haar zoon B. de Vries verving, E. van der Leeuw, P. Burmanje en eerste prijswinnaar M. A. Pennings. MIDDELBURG - In het Roosevelt Studie Centrum in Middelburg wer den donderdag voor de derde keer de Lawrence J. Saunders Awards uitge reikt. Het gaat daarbij om onder scheidingen voor doctoraal-scripties over de moderne geschiedenis van Amerika. Dit jaar ging de eerste prijs naar M. A. Pennings van de Universi teit van Amsterdam. De Amerikaan Steven R. Saunders, bestuurslid van de Theodore Roose velt association, stelt de prijzen be schikbaar om Nederlandse studenten te stimuleren bij hun bestudering van de Amerikaanse geschiedenis. Tevens wil hij bereiken dat er veelvuldig ge bruik wordt gemaakt van de in het Roosevelt Studie Centrum aanwezige bronnen. De prijzen zijn vernoemd naar zijn vader Lawrence J. Saunders, die nauwe betrekkingen met Neder land onderhield. Een delegatie van de Theodore Roose velt Association was bij de prijsuitrei king aanwezig. De speciaal overgeko men Theodore Roosevelt IV, ach terkleinzoon van de beroemde presi dent, overhandigde de oorkonden en Roosevelt-plaquettes. De Amsterdamse student Pennings schreef een scriptie over de in 1930 ge- Rijk speelt te weinig in op één Europa MIDDELBURG - De Nederlandse overheid heeft onvoldoende oog voor de mogelijkheden van het Westerscheldebekken. De regering speelt te weinig in op de situatie die na het wegvallen van de binnengrenzen in de Europese Gemeenschap voor Zee land, de Randstad en Vlaanderen zal ontstaan. Een visie op economische groei met een grensoverschrijdend karakter ont breekt. Onverbloemde kritiek van vice-president H. Ruules van Dow Benelux donderdag tijdens het symposium Schelde mond-Eurohaven in Middelburg. Bij het beoefenen van dejudosport door lichamelijk gehandicapten wordt gebruik gemaakt van speciale hulpmid delen. GOES - Waarom zouden gehandi capten niet aan judo kunnen doen In de regio Zuid-West-Nederland hadden mensen met een lichamelij ke handicap tot nu toe niet de moge lijkheid een potje Japans te gaan stoeien. Maar sinds kort is dat an ders. Judovereniging Reimerswaal heeft het voortouw genomen en richtte een jmjogroep voor gehandicapten op. Inmiddels trainen negen judoka's elke woensdagavond in de Reimers- waalhal in Kruiningen. Dick Schip per, Els Koster (allebei leraar licha melijke opvoeding en als trainer ver bonden aan de vereniging), Pim van Soelen (fysiotherapeut in revalida tiecentrum Zonneveld in Oostka- pelle) en Erik Blanchard (stagiair van de mdgo-opleiding Sport en Be wegen in Goes) begeleiden de spor ters. De Stichting Vervoer Gehandi captensport Zeeland brengt de deel nemers heen en terug. De les begint elke week met de tradi tionele Japanse groet. Daarna ma ken de gehandicapten de spieren los met een aantal 'speelse' oefeningen. Vaak gebeurt dat twee aan twee. Geleidelijk aan komt het rollen aan bod en nemen de judoka's elkaar af en toe in een flinke greep. Dat kost soms veel zweet, vooral voor de zwaar gehandicapten. Als je je in het dagelijks leven in een rolstoel moet verplaatsen, vergt het flink wat in spanning zonder hulpmiddel over de mat te bewegen. Trainster Els Koster van de vereni ging legt uit dat de gehandicapte sporters op deze manier hun gren zen leren kennen. Ze vertelt: „Judo zet hen aan tot optimaal bewegen. Het is vaak zo dat iemand hele da gen zit of ligt vanwege die handi cap. De spieren die wel goed func tioneren komen dan ook niet aan bod. Wanneer gehandicapten dan ontdekken dat ze bepaalde bewe gingen best kunnen maken, ver groot dat hun zelfvertrouwen." Niet alle deelnemers hebben even veel moeite met de oefeningen. Ju doleraar Dick Schipper wijst op een jongen die enthousiast met de vechtsport bezig is. „Hij doet al lan ger aan judo en zou, als hij zo door gaat, best kunnen overstappen naar een 'gewone' groep. Dat is eigenlijk de bedoeling van deze groep: inte gratie van lichamelijk gehandicap ten in de reguliere judo-sport. Dat ook rolstoelers hierop af zouden ko men, hadden we niet verwacht." Judo voor lichamelijk gehandicap ten in Zeeland zit nog in een proefpe riode. De provincie subsidieert het initiatief. Dick Schipper: „Aan het einde van deze eerste drie maanden vervalt de subsidie en moeten we het zelf kunnen redden. Bij twaalf deelnemers bedruipt de groep zich zelf." Als de groep dus in de toe komst op eigen houtje verder wil, moet het aantal deelnemers nog iets groeien. In Westerschouwen heeft het preven tiebeleid succes, zo stelde gemeente secretaris jhr mr J. O. R. Alberda van Ekenstein. Maar dat kon alleen door samenwerking met de ondernemers, die bijvoorbeeld bijtijds de muziek uit moeten zetten, de verkoop van al cohol staken en glaswerk op het ter ras meteen opruimen. Van het alco holverbod, ook op het strand, ging een preventieve werking uit. Ook zonder controles werd minder gedronken. Het lik-op-stuk-beleid van de politie (meteen een forse boete betalen) schrok het publiek af. Zeeland was op dit gebied overigens lange tijd een bijna witte vlek, zo stel de drs J. de Vink van het ministerie van WVC woensdag in Yerseke. Hij be toogde dat een preventiebeleid moet bestaan uit samenhangende maatre gelen. Regelgeving over bijvoorbeeld sluitingstijden en andere vergunnin gen in de horeca moet vergezeld gaan van publieksvoorlichting die gericht is op matiger alcoholgebruik, maar ook van een doelmatiger hulpverlening aan individuele probleemdrinkers. Gemeenten kunnen de discussie over alcoholgebruik aanzwengelen in het onderwijs, sportclubs, jongereninstel- lingen, bij politie, horeca en eerste lijnsgezondheidszorg. Samenwerking met andere gemeenten is geboden: het heeft weinig zin om een sluitingstijd van 2 uur 's nachts te hanteren als de buurgemeente het op 4 uur houdt; dan verplaatsen de dranklustigen zich al leen maar. En met het risico dat ze dronken achter het stuur gaan zitten. In dat verband onderstreepte de Mid delburgse officier van justitie mr D. van der Bel het belang van alcoholcon troles. De politie moet zich niet alleen richten op automobilisten bij wie ze al coholgebruik vermoeden, maar bij een controle iedereen laten blazen. Liefst vroeg op de avond, zodat er een pre- MIDDELBURG - Het artiestencafé in het Mini-theater aan de Verwerij- straat in Middelburg is aan het derde seizoen begonnen. Nadat de laatste zondag van september voor het eerst na de zomervakantie weer voorzich tig werd geïnformeerd wie er wat had voorbereid om op het podium ten ge hore te brengen, worden zondag avond 29 oktober meer Zeeuwse ama teurs verwacht die beslagen ten ijs komen. De deuren van het Mini-thea ter gaan open om 20.00 uur. Hoewel het artiestencafé zich de afge lopen twee seizoenen voornamelijk muzikaal heeft gemanifesteerd, is in principe alles mogelijk. Initiatief neemster Nicky Robinson meent dat ook amateurs die zich bewegen op het terrein van toneel, cabaret, mime, dans en dergelijke een plaatsje verdie nen in het programma dat aan het be gin van de avond spontaan wordt sa mengesteld. In de september-bijeen- komst werd Nicky in zoverre op haar wenken bediend, dat twee mensen zich aan voordracht waagden. Voor zondag heeft zich al een pianist aange meld om wat van zijn kunsten te laten horen en Nicky acht dit keer de kans groot dat jazz-muziek onderdeel van de avond zal uitmaken. Het artiestencafé is overigens niet al leen bestemd voor Zeeuwse amateurs die op de een of andere manier de po diumkunsten - van smartlap en dra ma tot opera en cabaret - beoefenen en bereid zijn de aanwezigen te amuse ren, maar ook voor mensen die gewoon gezellig willen komen luisteren. En misschien inspiratie opdoen om een volgende keer zelf het podium te be klimmen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 39