BfflSTOL Nigel Lawson stapt op na geschil over Brits pond Milieubeleid aangescherpt I wov viee^prtómier Autotelefoonnet 3 even uitgeschakeld. HEDEN Stabiele basis nieuw kabinet GROOT JUBILEUMFEEST Booker Kernwapenvrij Asielzoekers Symposium mkmm JOHN MAJOR NIEUWE MAN OP FINANCIËN REGEERAKKOORD OP HOOFDPUNTEN ONAANGETAST Unieke serviezenshow restaurant De Ploeg Middelburg, Markt 55 cjc§cc(ckteLaje[ pttltelecom ZATERDAG 28 OKTOBER 9'ro'17'm" Van Scheldemond tot Zwingeul ÏARTVÜNÏ 06-320.330.10 Geleidelijk zonnig 232e jaargang no. 248 Vrijdag 27 oktober1989 HAARDEN-KEUKENS-PARKET Nog 2 Dagen (vr.-zat Garage Van Strien B.V. Weg voor kabinet CDA/PvdA is vrij DEN HAAG (GPD) De fracties van CDA en PvdA hebben unaniem ingestemd met het defini tieve regeerakkoord zoals hun onderhandelaars De Vries en Kok dat onder leiding van infor mateur Lubbers hebben opgesteld. Hiermee is de weg vrij voor de benoeming van Lubbers tot formateur. Dat zal vandaag nog gebeuren. PvdA-voorman Kok liet gisteren weten als vice-pre- mier tot het te vormen kabinet te willen toetreden. „Er is een goede basis gelegd voor een nieuwe coalitie. Wij gaan met vertrou wen de volgende fase in", aldus CDA'er De Vries na zijn fractieberaad. Zijn fractie reageerde „ontspannen en positief' op het definitieve regeera- koord. Volgens De Vries is de tekst van het akkoord ten opzichte van het con cept dat een week geleden werd uitge bracht, duidelijk verbeterd en verhel derd. Binnen het CDA is de samenwer king met de PvdA ook „geaccep teerd", zei hij. Kok stelde dat binnen zijn fractie alge meen waardering bestond voor het on derhandelingsresultaat. Door de bank genomen was het akkoord positief ont vangen. Kok: „Men is gewend aan het compromis". De Japans-Engelse schrijver Kazuo Ishiguro wint de Book er Prize '89. PAGINA 2 Gorbatsjov wil van Oostzee kernwapenvrije zone maken. PAGINA 3 Politie arresteert 14 mensen na vondst van partij hasj. PAGINA 5 De aanleg van een WOV is vastgelegd in regeerakkoord. PAGINA 15 Middelburg inventariseert ge schikte lokaties voor een asiel zoekerscentrum. PAGINA 17 Schelde havens moeten hun distributievoorzieningen meer richten op technisch hoog waardige produkten is één van de conclusies van het Schelde- mond-symposium. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 6 Vrijdagbijlage: 9,11, 12 en 13 Provincie: 15, 17, 18, 19 en 21 Sport: 23 en 25 (Advertentie 100% acryl pul lover met kontrast op boorden. In zwart bordo, lichtgrijs bm en armygreen. IsPB aWi Maten M-L-XL ]JÊ Adviesprijs 49.95 alléén vandaag fflJB en morgen BM De Vries én Kok erkenden dat met de in het regeerakkoord gekozen formule ringen rond de koppeling tussen lonen en uitkeringen er jaarlijks een fikse discussie gevoerd zal moeten worden in het kabinet. De Vries gaat er echter van uit dat ook de PvdA zich in die ge sprekken zal houden aan de overige fi nanciële afspraken. Over het koopkrachtbeeld zei De Vries dat dit „duidelijk wat is bijgesteld". Hij noemde het nu ontstane beeld ac ceptabel. Kok was hier wat pessimisti scher. „Het beeld voor 1990 is niet echt evenwichtig geworden", meende hij. De PvdA'er noemde daarvan met na me de noodzaak om de belastingope- ratie-Oort onverkort te handhaven als oorzaak. Voor de periode 1991-1994 achtte Kok het koopkrachtbeeld „re delijk". Bovendien zijn er door het nog DEN HAAG (GPD) - PvdA-leider Wim Kok wil vice-premier worden van het nieuwe centrum-linkse kabinet. Kok doorbrak donderdagavond het stilzwijgen over zijn politieke toe komst, nadat zijn fractie het licht voor de coalitie van CDA en PvdA op groen had gezet. De leider van de socialisten liet in het midden welke portefeuille hij wil gaan beheren in het kabinet on der premier Lubbers (CDA). te ontwikkeien beleid wijzigingen mo gelijk. Beide onderhandelaars gaven toe dat op een aantal punten in het definitie ve regeerakkoord bewust meer ruim te is geschapen voor nadere afwegin gen. Dat geldt vooral voor de beste ding van 2,7 miljard gulden aan een btw-verlaging of aan andere lasten verlichtende maatregelen, de bestem ming van gelden die vrijkomen door een extra verhoging van het huur waardeforfait en de aanwending van eventuele financiële meevallers. Binnen de CDA-fractie maakten drie leden op onderdelen van het regeerak koord een voorbehoud. Dat waren: Van Leijenhorst (medisch-ethische vragen en gelijke behandeling), Her mes (gelijke behandeling) en Paulis (medisch-ethische vragen). In de PvdA-ffactie was daarvan geen spra ke. Wel blijven voorbehouden die le den eerder ten aanzien van het eigen verkiezingsprogramma maakten (bij voorbeeld atoompacifisten), onver kort gelden. WD-leider Voorhoeve reageerde af wijzend op het definitieve regeerak koord van CDA en PvdA. Volgens hem is het „vaag en financieel riskant". „Moeilijke besluitvorming op immate rieel terrein is naar de toekomst ver schoven. Financiële spankracht om tegenvallers op te vangen, is er niet meer", aldus de liberale voorman. Groen Links noemde het resultaat van de CDA-PvdA-besprekingen „ronduit teleurstellend". (zie ook pagina's 3 en 4) TAIPEI (AP) - Een vrouw barst in huilen uit nadat zij gehoord heeft, dat haar broer met zijn vrouw en hun twee kinderen in de Boeing 737 van de Taiwanese luchtvaartmaat schappij China Airlines zaten, De Boeing verongelukte gisteren kort na het opstijgen. Waarschijnlijk zijn alle 54 inzittenden omgeko men, aldus functionarissen van de maatschappij. Het toestel vloog bij het dorp Chia Min tegen een berg en explodeerde, ongeveer vijf minuten nadat het was opgestegen van het vliegveld van Hualien. Het was op weg naar Tai pei, ongeveer 150 kilometer naar het noordoosten. De Boeing had 47 passagiers en ze ven bemanningsleden aan boord. Op een 41-jarige zakenman uit Cali fornia na waren alle inzittenden Tai- wanezen. Uren na het ongeluk hadden hulp verleners het wrak nog niet kunnen bereiken, aldus de politie in Hua lien. Het gebied waar het toestel neerstortte, ongeveer 20 kilometer van het vliegveld, is alleen te voet bereikbaar. Het verongelukte toestel was vol gens woordvoerder Lo amper twee jaar oud. De verkeerstoren van Hua lien had de piloot opdracht gegeven naar rechts af te buigen en over de zee te vliegen, maar in plaats daar van was de piloot naar links ge draaid. Wat daarvoor de reden was, was volgens Lo nog duister. DEN HAAG (ANP) - CD A-onder handelaars De Vries en Brinkman kunnen na het accepteren van het regeerakkoord door de fracties van CDA en PvdA even rustig achteroverleunen. (Van onze correspondent LONDEN - De Britse minister van Fi nanciën, Nigel Lawson, is donderdag afgetreden na een meningsverschil met premier Thatcher over de advie zen van haar persoonlijke economi sche 'goeroe', Sir Alan Walters. Deze heeft daarop ook zijn functie neerge legd. Lawson wordt vervangen door John Major, die pas drie maanden mi nister van Buitenlandse Zaken is. Zijn plaats wordt ingenomen door minister van Binnenlandse Zaken Douglas Hurd. De aankondiging van Lawsons vertrek leidde tot zo'n tumult in het Lager huis, dat de zitting vier uur werd ge schorst. Ondanks de verklaringen van waarnemend premier Geoffrey Howe en de nieuwe man op financiën dat het financieel-economische beleid onge wijzigd blijft, duikelde het pond ster ling behoorlijk. Aan het slot van de handel donderdag in New York stond het pond sterling op 3,2635 gulden, bijna acht en een hal ve cent lager dan de slotkoers van 3,3480 gulden eerder die dag in Am sterdam. In de City, het Londense za kencentrum, meent men dat het ver trek van minister Lawson het vertrou wen in het regeringsbeleid verder zal ondermijnen. Maar de uitspraak van een financieel adviseur dat de beurs vrijdag een 'bloedbad' te wachten staat, werd van de hand gewezen als enigszins overdreven. Het meningsverschil tussen Walters De afgetreden Britse minister van Fi nanciën, Nigel Lawson. en Lawson ging over het al of niet toe treden van het pond sterling tot het Europees Monetair Systeem. Lawson pleitte voor toetreding op korte ter mijn, terwijl Walters het EMS „half bakken" noemde. De oppositie ziet het vertrek van Law son als een persoonlijke aanslag op de status van premier Thatcher. Onzekerheid en teleurstelling waren donderdag troef op de effectenbeurs van New York. De donderdagmorgen bekendgemaakte winstcijfers van veel Amerikaanse ondernemingen over het derde kwartaal stemden de handel somber en het nieuws later op de dag over het aftreden van Lawson. De Dow Jones-index daalde met 39,54 punten tot 2613,74. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie heeft twee jongens aan gehouden die er van verdacht worden betrokken te zijn geweest bij het vervaardigen en het gooien van de fragmentatie bommen afgelopen zondag tijdens de voetbalwedstrijd Ajax-Feyenoord. De rechtercom missaris in Amsterdam heeft donderdagmiddag de bewaring van de twee bevolen. Beide verdachten hebben bekend. Dit heeft de persofficier van justitie in Amsterdam, L. De Wit, donderdag middag bekend gemaakt. De twee Feyenoord-aanhangers die afgelopen zondag werden gearresteerd op verdenking van betrokkenheid bij het gooien van twee fragmentatiebommen tijdens de wedstrijd Ajax-Feye noord, zijn woensdag vrijgelaten. De nieuwe verdachten zijn de achttien jarige P.M. uit Dordrecht en de negentienjarige J.W. uit Rotterdam. Vol gens De Wit zijn in het huis van één van de verdachten de restanten aan getroffen van het materiaal waarmee de bommen zijn gemaakt. De poli tie heeft het spul in beslag genomen. (zie verder pagina 23) Advertentie BRISTOL in MIDDELBURG Markt 45 (naast de N.M.B.) tel. 01180-29911 Donderdag koopavond DEN HAAG (GPD) - De onderhande lingen tussen CDA en PvdA over wij zigingen in het concept-regeerak koord hebben de hoofdlijnen van de afspraken onaangetast gelaten. Wel zijn op tal van kleinere punten veran deringen aangebracht, en is vooral het milieubeleid verscherpt. Dat blijkt uit de definitieve tekst van het regeerakkoord, zoals die donderdag door informateur Lubbers is gepubli ceerd. De belangrijkste afwijkingen in verge lijking met het concept-regeerak koord zijn: - Een extraatje voor de laagste inko mens: de uitkeringen worden op 1 juli niet met 1,25 maar met 1,4 procent ver hoogd. - De aangekondigde BTW-verlaging met anderhalf procent is onzeker: de lastenverlichting kan ook op een ande re manier gestalte krijgen. - CDA en PvdA trekken meer geld uit voor arbeidspools (50 miljoen meer) en voor kinderopvang (300 in plaats van 200 miljoen). - Er Wordt geen 300 miljoen gulden meer gereserveerd voor hervormingen in de gezondheidszorg (het 'plan-Dek ker'). De bestuurlijke verbeteringen in de volksgezondheid gaan door, de grootscheepse financiële reorganisa ties worden vertraagd. - De signaleringsplicht voor bijvoor beeld de sociale dienst om illegalen bij de vreemdelingenpolitie te melden, is vooralsnog in de ijskast gezet. - Het regeerakkoord opent de moge lijkheid de 'genen-print', net als de bloedproef, als bewijsmateriaal in strafzaken toe te laten. - Studenten die meer dan vijfjaar over hun studie doen, krijgen een lagere ba sisbeurs en zullen meer moeten lenen. Ook zal een globale beoordeling van de studieresultaten van invloed kun nen zijn op het recht op studiefinancie ring. Voor studenten uit de laagste in komensgroepen komt er een regeling dat hun studieschuld niet te hoog kan oplopen. - Precieze besluiten over het 'rekening rijden' (tolheffing) en de bouw van vijf tunnels zullen pas worden genomen "als een en ander concreet is uitge werkt". Het openbaar vervoer moet goedkoper worden in verhouding tot het privé-autogebruik. (Advertentie) tot 28 okt. verzorgd door de groothandel m kristal, porselein lafelbesteken pannensets als u echt wilt kiezen in serviezen. - Een heffing op brandstoffen, die gelei delijk ingevoerd had moeten worden, gaat op 1 januari volgend jaar al in en moet meteen 150 miljoen opleveren. Het geld van deze heffing zal vooral worden gebruikt om de uitstoot van kooldioxyde (CO-2) tegen te gaan. De kabinetscrisis en het lange uitblijven van een nieuwe regering zullen leiden tot vertraging bij de verscherping van het milieubeleid, waarschuwt Lub bers. Investeringen in het treinnet zul len worden versneld. - Gemeenten die een arbeidspool op zetten en zo het aantal bijstands-uit keringen verminderen, krijgen een fi nanciële bonus. - Er komt geen 'pot' voor steun aan so ciaal zwakke groepen; bestaande uit keringen zullen worden samenge voegd. Het moeizaam bereikte compromis over de bezuinigingen op defensie is door de onderhandelaars niet openge broken. Ook hebben De Vries en Kok besloten niet nog meer extra geld uit te trekken voor milieubeleid, en is de inhoud van de afspraken over de kop peling tussen lonen en uitkeringen on gewijzigd gebleven. Het centrum linkse kabinet heeft 5,4 miljard gulden beschikbaar voor 'nieuw beleid'. Het financieringstekort zal de komende kabinetsperiode twee procent dalen. De druk van belastingen en premies stijgt enigszins, 0,3 procent. Wegens uitbreiding van de centrale voor het 3de autotelefoonnet wordt dit net vannacht (27 op 28 oktober) plaatselijk enkele minuten uitgeschakeld. Om zoveel mogelijk ongemak te voorkomen vinden de werkzaamheden plaats tussen 22.00 en 06.00 uur. Wij hopen dat u begrip heeft voor de noodzaak van dit tijdelijk ongerief. Advertentie oi meer et timmerwerk aan een kabinet van CDA en PvdA is klaar. De klus is snel geklaard en gladjes verlo pen. Het hoeft nu niet lang duren of de nieuwe regeer- ploeg staat bij de koningin op het bor des. Want met een door beide partijen eenstemmig omarmd akkoord kan Lubbers als formateur aan de slag met de personele samenstelling van de nieuwe centrum-linkse regering. Ach teraf bezien is het allemaal onwezen lijk geruisloos gegaan. Het CDA heeft aanmerkelijk minder moeite gehad met de overstap van WD naar PvdA dan in de campagne voor de verkiezin gen van bijna twee maanden geleden nog werd gesuggereerd. Bij de PvdA zorgden de redelijkheid van het pro gramma en de vaste wil om te regeren ervoor dat er aan de onderhandelings tafel een sfeer ontstond, waarin zaken konden worden gedaan. Dat is niet al leen voortvarend, maar ook grondig gebeurd. Vandaar dat de laatste versie van het ontwerp-akkoord gisteren niet veel problemem meer opleverde. Trou wens, de aangebrachte veranderingen - resultaat van de kritiek in de fracties - hebben de hoofdlijnen, waarop CDA en PvdA elkaar hadden gevonden, niet wezenlijk aangetast. De milieupara graaf is aangescherpt, logisch na het zware accent in verkiezingstijd. De de fensie-uitgaven zijn gebleven zoals aanvankelijk overeengekomen. Bij de afspraken over de koppeling tussen lo nen, ambtenarensalarissen en uitke ringen is zoiets ingebouwd als een be veiligingssysteem voor als het echt misgaat. Een stabiele basis dus voor een ka binet, waaraan Nederland langza merhand toe was. Het kan rekenen op een forse meerderheid in het parle ment en het weerspiegelt - afgezien van het buiten de deur gewerkte D66 - de bedoeling van de stembusuitslag. Bovendien is het regeerakkoord te be schouwen als het resultaat van twee onderhandelaars (Lubbers en Kok), die elkaar niet met achterdocht heb ben benaderd, maar steeds uit zijn ge weest op werkbare compromissen. Vandaar dat ook niet alle afspraken in deze overeenkomst voor regeringssa menwerking volledig zijn afgegren deld. Dat biedt het voordeel dat er ruimte is het beleid bij te stellen, wan neer de omstandigheden daartoe aan leiding geven. Aan de andere kant heb ben globale akkoorden altijd iets vaags en daar kan dan weer een gevaar voor interne problemen in schuilen. Hoe dan ook: Lubbers en Kok gaan als een hecht koppel de kar van dit CDA- PvdA-kabinet trekken. De nieuwe coalitie krijgt zo een betere span kracht mee dan waarop de laatste CDA-WD-combinatie kon bogen. Daar is veel voor te zeggen, want Ne derland gaat met deze nieuwe regeer- ploeg jaren '90 in, die om helder, stevig en maatschappelijk breed gedragen beleid vragen. Het symposium 'Scheldemond-Eu- rohaven, de toekomst van het Westerscheldebekken', gisteren in Middelburg, stond bol van de voorne mens tot samenwerking en goed na buurschap tussen Zeeland en Vlaan deren. Sprekers van weerskanten van de grens hamerden erop dat het gebied in tal van opzichten een eenheid vormt, die alle kansen biedt om uit te groeien tot een Euregio van formaat. 'Als de wil er maar is tot dialoog en in formatie', zei de Westvlaamse gouver neur Balthazar in het vuur van zijn toespraak. Idealen en visioenen vol doende voorhanden gisteren. Alleen vloeken die nogal eens met de praktijk van alledag. De manier waarop de Bel gen vorig weekeinde op Nederlands grondgebied de geul van het natuurge bied Zwin hebben afgesloten is daar van weer een treffend voorbeeld. Op nieuw is Nederland gewoon te goed van vertrouwen geweest tegenover België, zoals dat eerder het geval was bij de plannen voor een WOV als brug, bij afspraken over de waterkwaliteit van de Schelde en bij kwesties rondom het kanaal Gent-Terneuzen. Tussen Nederland en België leek goed overleg te bestaan over uitvoering van een project om de verzanding van de Zwin geul tegen te gaan. Maar de Belgen hebben laten zien dat ze daaraan wei nig boodschap hadden. Ze haalden simpelweg de werking van eb en vloed uit een gebied waar dat duizend jaar heeft bestaan. Ze bekommerden zich niet om de gevolgen daarvan en ver nielden zo in één klap een ecologisch waardevol brok landschap aan de rijksgrens. Opnieuw had Nederland daarbij slechts het nakijken. Tegen de achtergrond van een symposium, dat nog eens heeft duidelijk gemaakt hoe sterk Zeeland en Vlaanderen op elkaar zijn aangewezen, is zoiets volslagen ongehoord en onbegrijpelijk. vdM. (Advertentie) Versiert Bea (17) Leo? 50 cpm. Advertentie Wolkenvelden, geleidelijk zonnig en droog. De middagtemperatuur wordt 18 graden. De zuidoost tot zuidelijke wind is zwak tot matig, vanavond vrij krachtig. PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Breng 'ns een bezoek aan onze showroom. Het is zeker de moeite waard. JACOBSE - vakwerk uit Arnemuiden Langstraat 7, 4341 EB Arnemuiden Telefoon 01182 - 2950 bij v. d. Spiegelstraat 92 Goes. 01100-14840

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1