In Zondert ligt een nieuwe uitdaging op me te wachten Eigen oefen- en lesruimte voorlopig nog een ideaal van Dixhoorn streek MMJMË MEVROUW L. THOMAES-VAN CANTFORT STOPT WOENSDAG 25 OKTOBER 1989 Portier Portret Pralines Vogels Vluchtelingen PASTORAAL WERKER VAN GELOOF VERTREKT Roeping HALVE EEUW RK-EHBO TERNEUZEN Bijblijven Verrassing ANTWERPEN - Hij dacht een manier gevonden te hebben om makkelijk aan wat extra, pecu nia te komen. „Ik overval me zelf' en hij deed het. Maandag troffen twee agenten P. C. uit Deurne aan in een steegje bij de Charlottelei in Antwerpen. Hij was bewusteloos en iedereen kon zien dal de man was toegetakeld. „Ik ben overvallen"mompelde hij, toen de agenten hem over eind tilden. Twee overvallers, zo vertelde hij verder, zuidelijke ty pes nog wel, hadden hem een pi stool onder de neus geduwd en gesnauwd de dagopbrengst van het hotel waar hij voor werkte af te geven. Met dat geld, dik vijf duizend gulden was hij op weg naar de bank. Voor hij het goed en wel in de gaten had waren de mannen met de buit aan de haal en lag hij met een buil op zijn hoofd in de steeg. De politieagenten maakten aan tekeningen, lieten de man gaan na verhoor en bleven hem in de gaten halen. Hij ging naar het hotel, deed zijn dienst uit ën ging naar. een garage, waar hij nog een pittige rekening te vereffe nen had omdat hij graag in mooie dure karren reed. Hij at nog een hapje in een chique res taurant en kwam vervolgens thuis ivaar hij de politie aan de deur kreeg. Die moesten niet lang aandringen om te verne men dat de portier wegens geld gebrek de hele overval gefin geerd had. LAKEN - Koning Boudewijn houdt niet van zijn beeltenis op de nieuwe vijfenvijftig frank- stukken. Daarom is voor het nieuwe stukje van 1 frank geop teerd voor het oude beeld, zoals dat op de munt van twintig frank voorkomt. De Mechelse kunstenaar J-P. Laenen, die de nieuwe muntstuk ken van vijf en vijftig frank heeft ontworpen is door de Belgische munt niet vooraf geconsulteerd. Hetgeen hem heeft aangegrepen. Laenen was in de veronderstel ling dat zijn werk er best wezen mocht. Dat de koning er niet te vreden mee is stemt hem enigs zins triest. „Ik respecteer het dat iemand zijn portret niet ge slaagd vindt, maar erger is dat de Munt er in heeft zitten romme len. Eigenlijk is er teveel misge gaan." Met de nieuwe 1 franksmunt ging het eveneens mis. Daarop prijkt aan de achterzijde het logo van Mercedes-Benz, het welbekende sterretje. Bij de Belgische Munt vreest men nu dat de Duitse au tofabrikant gaat procederen, want plagiaat blijft plagiaat. GENT - De jeugdige M. S. uit Wetteren moest zich deze week voor de Gentse rechtbank ver antwoorden voor een niët-alle- daagse diefstal. In een jaar tijd had de jongeman 400 kilogram niet te versmaden pralines weten te verschalken bij een bakker in Oostakker. De jongen werkte in de bakkerij en bij wijze van bij verdienste mocht hij van de bak ker wekelijks een hoeveelheid bonbons tegen kostprijs inko pen, om ze vervolgens zelf in en buiten familiekring aan de man te brengen. Het leverde de jon gen een aardige bijverdienste op, maar blijkbaar niet genoeg. Tel kens wanneer de bakker een nieuwe levering binnenkreeg en de jongen zijn aandeel gaf, zag de bakkersknecht kans om enke le kilo's extra buit te maken. Toen de bakker na een jaar de kas opmaakte bleek hij 400 kilo pralines kwijt te zijn geraakt, zonder dat daar inkomsten te genover stonden. Toen hij bij zijn knecht te rade ging, viel deze diep beschaamd door de maand. WEELDE - De voorzitter van de Belgische Ornithologische Ver eniging (De Vogelkennersclub ligt overhoop met het Belgische Verbond voor de Vogelbescher ming. De voorzitter van de Vogel kennersclub heeft zich in het re cente verleden namelijk schul dig gemaakt aan praktijken die van een echte vogelliefhebber niet verwacht mogen worden. Zo viel de politie bij de voorzitter in en trof in zijn woning lijmstokken en tal van kooien aan ivaarin be schermde vogeltjes huisden. Die beestjes werden door de politie onverwijld in beslag genomen. De Vogelbeschermers hebben di rect een aanklacht tegen de voorzitter van de Ornithologi sche Vereniging ingediend. Wat de beschermde vogels betreft, daar kan de voorzitter nu al naar fluiten, die huizen nu totdat de zaak voor de rechter komt in een politiekazerne. De scheidende ere-consul van België, mevrouw L. Thomaes-van Cantfort bij het wapenschild van België boven de deur van haar woonhuis. Belgische consul-dynastie na ruim 11 jaar ten einde TERNEUZEN - Het grote schild met het wapen van het koninkrijk België verhuist op 1 november van de Leeu wenlaan naar de Axelsestraat in Ter- neuzen. De reis gaat van de woning van mevrouw L. Thomaes-van Cant fort, de scheidende consul van België, naar de Rabobank waarvan de nieu we consul, J. Wisse, directeur is. „Eigenlijk neem ik nu afscheid van een dynastie", zei ambassadeur dr L. J. M. Ceyssens van België in april van dit jaar, toen hij alvast afscheid nam van de vrouw die twintig jaar lang grote buurman België vertegenwoor digde in Zeeuwsch-Vlaanderen. Me vrouw Thomaes is namelijk de laatste van de familie die de titel ere-consul van België mocht voeren. Haar vader, H. van Cantfort, en haar echtgenoot, wijlen A. L. Thomaes, gingen haar in deze functie voor. Een functie die se dert 1912 (met een paar jaar onderbre king) in de familie was. Een zeer eervol le functie en wie wil weten welk belang een familie kan hechten aan een derge lijke positie, ook al valt er geen droog brood aan te verdienen, kan zijn licht opsteken in de roman Buddenbrooks van Thomas Mann. Ook de familie Buddenbrook hield van geslacht op geslacht een consulaat. Mevrouw Thomaes is nu 71 en eigen lijk is 70 zelfs de absolute leeftijds grens voor dit soort werk. Eerder dit jaar al deed ze het consulaire werk voor Frankrijk, waarmee haar vader reeds in de jaren dertig was begonnen, over aan Y. H. M. Simenel, algemeen directeur van Ovet in Terneuzen. Frankrijk kent geen ere-consuls, maar alleen consulair-agentschappen. Dat agentschap bekleedde haar, man van 1955 tot aan zijn overlijden in 1969. Hij had toen pas twee jaar het Belgische consulaat erbij, een veel omvangrijker taak overigens dan het Franse agent schap. Niet alleen omdat er veel meer Belgen in Zeeuwsch-Vlaanderen wo nen (6000 tegenover een handjevol Fransen) maar ook omdat België zijn consuls veel meer werk laat doen. Voor Frankrijk mocht de familie Van Cant- fort/Thomaes zo nu en dan een overlij- denskwestie afhandelen, voor België lag er in Zeeuwsch-Vlaanderen een zeer omvangrijke taak: het verzorgen van paspoorten, identiteitspapieren, monsterboekjes van zeelieden, zee brieven van kapiteins en het voorui thelpen van gestrande landgenoten. Dat laatste omvat in Zeeuwsch-Vlaan deren, met het vaderland op loopaf stand, niet veel werk. Behalve in 1914. Hubert van Cantfort, die oorspronkelijk uit Brussel kwam maar in Terneuzen een overslagbe drijf in hout en kolen was begonnen, was toen al twee jaar consul van zijn oude vaderland. De inval van de Duit sers leverde een stroom vluchtelin gen naar Zeeuwsch-Vlaanderen op. Veel ontredderde Belgen deden een beroep op het echtpaar Van Cantfort. „Want dat ben je als consul ook, een toeverlaat voor je landgenoten in den vreemde", aldus mevrouw Thomaes, „maar een consulaat is vooral be- doeld voor de stimulering van de han del en ze zagen daarom het liefst con suls die zelf nauwe banden met de handel hebben. Vandaar mijn vader." Inderdaad was haar vader destijds een belangrijk zakenman in de stad en de streek. Zijn overslagbedrijf verwerkte scheepsladingen hout voor Willebroek bij Brussel, kolen voor de Cokesfa- briek en andere goederen die zoal langs het kanaal van Gent naar Ter neuzen aan de wal werden gezet. Van Cantfort had in die vooroorlogse jaren daarnaast nog scheepsagenturen en andere maritieme belangen, die alle maal werden behartigd vanuit het sta tige pand aan de Nieuwstraat, waarin nu zeilmakerij Van der Sneppen is ge vestigd. Het wapenschild van België en later ook dat van Frankrijk ernaast boven de deur droegen alleen maar bij aan het aanzien van de firma. Van Cantfort kreeg als dank voor zijn in spanningen ten bate van de welvaart in deze streek zelfs een straat (nabij de Tramstraat) naar zich vernoemd. In mei 1940 vluchtte de hele familie Van Cantfort naar Frankrijk. „Mijn va der wist nog uit de Eerste Wereldoor log datje moest vluchten voor de Duit sers. We zijn naar de Pyreneeën ge gaan en hebben daar tot augustus 1940 gezeten. Het was een ellendige tijd." De familie keerde evenwel terug naar Terneuzen en trof het mooie huis in de Nieuwstraat aan in droevige toestand: het was gevorderd door de Duitsers en een stel officieren had er zijn intrek ge nomen. „In onze mooie salon, waar wij anders nooit kwamen, stond nu een pingpongtafel." Ze mochten er voorlo pig niet meer in en de familie nam haar intrek in het hotel Des Pays Bas erte genover. In de oorlog viel er geen consulair werk te doen en na de oorlog (Van Cantfort was inmiddels ver in de zeventig) was het niet alleen voorbij met het over slagbedrijf (concurrent August de Meyer nam de koppositie over) maar ook met de consulaten. Directeur F. Wats van de NSM werd consul en vestigde zijn consulaat in zijn woning in Sluiskil. Toen hij in 1955 naar Ter neuzen ging nam hij de schoonzoon van de voormalige consul, Thomaes, tot secretaris. „Vanaf die tijd deed mijn man het consulaire werk. Wats was al wat ouder. Die kwam nog twee keer in de week een sigaar roken en een praatje maken." In '56 kon Thomaes het Franse consulaire agentschap er bij nemen. „In 1969 overleed mijn man en toen hebben ze blijkbaar vertrouwen in mij gehad. Eerst was ik waarnemend con sul voor België en later definitief. Ik wist eigenlijk van niets. Ik moest nog leren typen ook. Je wordt er wel niet voor betaald, maar ik had een doel ge vonden en dat was in de toestand waarin ik mij toen bevond hard nodig, 's Morgens wanneer ik uit mijn bed kwam, kon ik aan de slag. Ik was wedu we geworden en een weduwe zit nog steeds maatschappelijk in een hoekje. Ze kan geen kant meer uit. Maar die consulaatschappen voor België en Frankrijk bewezen dat ze dan toch ver trouwen in mij hadden en dat is mijn redding geweest." Tien jaar geleden werd mevrouw Tho maes vanuit Brussel benoemd tot rid der in de Belgische Kroonorde en on langs promoveerde zij tot de nog eer vollere Leopoldsorde. Bij de over dracht van haar werk voor Frankrijk ontving zij uit Parijs de eretekenen die horen bij de Ordre National du Mérite. Eén van haar taken is het melden van ontwikkelingen in het werkgebied die voor België van belang kunnen zijn. Mevrouw Thomaes kon dus bij elk be richt over de Westerschelde de schaar in de Zeeuwse kranten zetten en vaak een dikke stapel knipsels naar het con sulaat-generaal in Rotterdam sturen. Of ze meldde hoe er in haar werkge bied over België wordt gedacht. Want dat willen ze in Brussel ook graag we ten. „Boven de rivieren wordt nog wel eens meewarig over Belgen gedaan, maar hier in Zeeuwsch-Vlaanderen niet. De mensen hier hebben er teveel mee te maken. Ze verdienen aan Bel gen en ze gaan uit in België en ik denk dat de mentaliteit hier van oorsprong pro-Belgisch is. De relatie tussen Bel gië en Zeeuwsch-Vlaanderen is pret tig, vriendelijk, fijn." HULST - Als kersvers pastoraal me dewerker begon H. M. van Geloof zes jaar geleden in Hulst. Per 1 decem ber stopt hij daar, om direct in het nieuwe jaar te beginnen in het Bra bantse Zundert. „Toen ik in Hulst be gon was ik net afgestudeerd, het was mijn eerste baan, dus van veel erva ring kun je niet spreken. Het was een hele fijne tijd, zowel om te werken als te wonen, maar in Zundert ligt een nieuwe uitdaging op me te wachten. Op een feest ga je ook weg op het hoog tepunt, hier is dat ook het geval." Ondanks het enthousiasme waarmee Van Geloof werkt in Hulst, kijkt hij vol verwachting uit naar zijn nieuwe baan. Hij heeft er zin in. Net als zes jaar gele den in Hulst moet hij in Zundert van de grond af aan beginnen, maar het grote vershcil is, dat Van Geloof nu de pastorale zorg krijgt voor 15.000 men sen. De parochie in Hulst telt 'slechts' 8.500 gelovigen. „Het is eigenlijk wel fijn dat ik daar de eerste pastoraal me dewerker wordt'vertelt hijJe wordt niet vergeleken met een voorganger, dus je kunt het werk invullen zoals je dat zelf wil. Op die manier werk je na tuurlijk het prettigst en dat is in mijn vak heel belangrijk". Om de opvolging in Hulst te regelen, zijn er al enkele informele gesprekken gevoerd, maar er is nog niets zeker. doen heb je onregelmatige werktij den, je moet altijd voor iedereen be reikbaar zijn. Dat kan niet als je geen geloofsovertuiging hebt, dan redt je het niet." Van Geloof was dan ook al van jongs af aan betrokken bij de kerk. Hij begon als misdienaar, om vervolgens lector te worden, toch maakte hij pas in het eindexamenjaar van het atheneum de keuze om theologie te gaan studeren. Die studie sluit niet bepaald aan bij zijn vooropleiding. „Ik heb een exact pakket gevolgd, wiskunde enzo. Het is niet gebruikelijk dat iemand met athe- neum-b voor theologie kiest. Nu heb ik er toch plezier van. Doordat ik heb ge leerd logisch te denken, blijf ik met beide benen op de grond staan. In dit vak moet je niet gaan 'zweven', dan kun je niet meer goed functioneren." En goed functioneren is belangrijk. Het is een heel breed veld, aldus Van Geloof. „Je werkt op diverse vlakken. Ikzelf ben bijvoorbeeld actief in de li turgie, de kerkdiensten dus, maar ook met mensen." Deze verstrengeling met de samenleving noemt de pasto raal werker het voornaamste en tevens In het werk van een pastoraal mede werker is het, volgens Van Geloof wel voornaam dat er een stuk roeping meespeelt. „Het werken met mensen in dienst van de kerk vergt ontzettend veel iznet en tijd. Als je het goed wilt TERNEUZEN - Sint Joannes den Deo, de Terneuzense afdeling van de rk- EHBO (eerste hulp bij ongelukken) viert dit jaar haar 50-jarig jubileum. De Terneuzense mevrouw Van Rom-' pu, presidente van het Wit-Gele Kruis, gaf op 24 januari 1939 de aanzet voor de eerste bijeenkomst om te ko men tot oprichting van een onderaf deling van de Katholieke Bond voor EHBO. Voor die tijd was men voor hulp bij ongevallen aangewezen op het toenmalige Wit-Gele Kruis. Volgens Herman van Leeuwen, één van de oudste leden van de rk-EHBO afdeling Terneuzen, was de invloed van de oorlog een belangrijk argument voor oprichting van de rk-EHBO. „Er was toen veel hulp nodig zodat een EHBO-afdeling in Terneuzen noodza kelijk was. Zodoende was het niet ver wonderlijk dat tijdens de eerste be sprekingen tot het opzetten van een onderafdeling van de rk-EHBO vele mensen aanwezig waren, ruim vijfen zestig", zo weet de 61-jarige Van Leeu wen uit de oprichtingsnotulen van 50 jaar geleden. Ook het vormen van een bestuur was voor de zojuist opgerichte afdeling geen probleem en heeft volgens Van Leeuwen ook in de loop der jaren nooit moeilijkheden heeft gegeven. Op be stuurlijk vlak was en is de rk-EHBO af deling Terneuzen altijd vrij volledig, met actieve bestuursleden en een groeiend ledental. Dé Terneuzenaar Van Leeuwen is als één van de weinige léden van de rk- EHBO afdeling Terneuzen ruim 35 jaar lid van deze actieve club waarbin nen hij in de loop der vele jaren vele bestuurlijke en leidinggevende func ties heeft vervuld. Herman van Leeuwen: „Zo'n 35 jaar geleden was ik patrouilleleider bij de verkenners en ik vond het noodzake lijk om iets meer van EHBO af te we ten. Ik kon de keuze maken tussen het Rode Kruis en de rk-EHBO. Vanwege mijn katholieke achtergrond koos ik voor het laatste. Tegenwoordig is de rk-EHBO niet alleen meer voor katho lieken, maar kunnen mensen van alle gezindten zich nu bij de rk-EHBO aan melden als lid," De EHBO richt zich vooral op de hulp bij ongevallen in de huis-tuin- en keu kensfeer, De rk-EHBO afdeling Ter neuzen is met haar 150 leden de groot ste afdeling van Zeeuwsch-Vlaande ren en goeit nog steeds. Voornaamste taak van allen: eerste hulp bij ongeval len en dienen als voorbode van de arts. „Velen hebben tegenwoordig het EH- BO-diploma (waaronder ook veel be- drijfs-EHBO-ers) en dat is een groot pluspunt. Bij een ongeval is meestal heel snel een EHBO-er ter plekke. Dan kan voorkomen worden dat mensen die onkundig zijn op EHBO-gebied verkeerde handelingen bij het slacht offer gaan verrichten die fatale gevol gen kunnen hebben", zo spreekt de EHBO-er Van Leeuwen uit ervaring. Degenen die zich 'aanmelden als lid van de EHBO-afdeling kunnen een 20 lessen omvattende opleidingscursus EHBO volgen, waarna men een diplo ma ontvangt. Jaarlijks moeten er dan nog diverse herhalingslessen worden bijgewoond om het diploma geldig te laten blijven. „Het is een 'must' om bij te blijven op dat gebied. De gediplomeerden moe ten dus de theorie goed bijhouden. Vandaar dat de afdeling jaarlijks de herhalingscursussen geeft, vooral voor hen die nog gebrek aan praktijk ervaring hebben. Daarnaast start voor de beginnelingen jaarlijks'een nieuwe, volledig op de praktijk afge stemde opleiding die door twee volle dig gediplomeerde kaderinstructeurs van de eigen afdeling wordt gedo ceerd en onder toezicht staat van een plaatselijk erkende arts", aldus Van Leeuwen. Het vinden van een huisarts die bereid is medewerking te verlenen aan de EH BO-afdeling is niet altijd eenvoudig, zegt Van Leeuwen. „Die huisartsen zijn met hun praktijk en de daarbij be horende nevenactiviteiten vaak zo druk bezet dat er weinig of geen tijd meer overblijft voor EHBO-werk- zaamheden." In de laatste periode van de jaren vijf tig was het probleem om een welwil lende huisarts te vinden dan ook zo groot, dat er noodgedwongen zonder arts moest worden gewerkt. De Ter neuzenaar Albert Hofman heeft uitein delijk de afdeling Terneuzen van de rk-EHBO 'erdoor gehaald' en heeft daarmee de grondslag gelegd voor de nu zo bloeiende afdeling. De Terneuzense afdeling is een uni cum op het gebied van financieel be leid. Als vrijwel enige EHBO-afdeling binnen de rk-bond moet de Terneuzen se afdeling het stellen zonder gemeen telijke subsidie. „Desondanks wordt de vereniging toch goed draaiende ge houden en het mag toch wel gezegd worden dat het een financieel redelijk gezonde afdeling is, die alleen inkom sten ontvangt van de contributie-gel- den", concluceert Van Leeuwen. Het financieel rondkomen is voor de rk- EHBO mede mogelijk door medewer king van diverse instellingen, scholen en plaatselijke bedrijven die voordeli ge zaalruimte voor de EHBO beschik baar stellen. Van Leeuwen: „Een ideaal voor zowel het Rode Kruis als de EHBO is een ei gen oefen- en lesruimte met voldoende materiaal, waar we ten allen tijde de beschikking over zouden kunnen heb ben, maar dat is op korte termijn wel licht niet te verwezenlijken". Het 50-jarig bestaan van de rk-EHBO afdeling Terneuzen wordt vrijdag (27 oktober) gevierd met een receptie voor genodigden en een feestavond voor de leden in de Terneuzense brandweerkazerne. Een gezamenlijke oefening van EHBO en brandweer in Terneuzen, in 1986. Advertentie Pastoraal werker C.H.M. van Geloof ruilt Hulst in voor Zundert. het leukste onderdeel van het werk. „In sommige gevallen treed je op als een soort maatschappelijk werker. Veel mensen zoeken steun in de kerk, bij huwelijken, doopsels of na een sterfgeval in de naaste omgeving. Je moet dan ook afstand kunnen nemen. Dat mogen de mensen niet merken, want je zit daar tenslotte voor hen. Ik hoor met grote regelmaat verhalen aan, waar ik thuis even van moet bij komen, om vervolgens de voorberei ding voor iets geweldigs als een huwe lijk te gaan treffen. Die omgang met mensen en de afwisseling daarin, dat is gigantisch leuk!" Eén van de leukste ervaringen van Van Geloof in Hulst is het geven van godsdienstles op de basisscholen in de gemeente. „Dat was in eerste instantie een grote verrassing voor mij", lacht hij. „Op een morgen zat ik koffie te drinken met, toen nog, pastor Verhey- den. Die zei op een gegeven moment dat we naar school moesten om les te geven. Ik wist van niks en zo stond ik ineens met knikkende knieën voor een klas vol met kinderen. Het was even wennen, maar wel heel leuk altijd". Door die binding met Hulst die sinds 1983 is ontstaan heeft Van Geloof er wel een beetje moeite mee om weg te gaan. „Daarom stop ik ook een maand vante voren al. Dan hebben we de tijd om rustig te verhuizen en te wennen in Zundert. Dat zal wel nodig zijn, maar als ik langer in Hulst zou blij ven, zou het ook niet goed zijn. zo werkt dat nu eenmaal in de maat schappij..." Noordstraat 23 4531 GB TERNEUZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 35