Msmmm almanak Pleeggezinnen willen stem in beleid voor jeugdhulp Antwerpen treedt binnenkort toe tot de Wachters van de Schelde Smit: mijn is geen gevaar voor pijlerdam 11 Kamer wil uitleg over beperking van kustvisserij Meisje raakt zwaargewond bij botsing Activiteiten Beddenreductie NVP VOELT ZICH NIET SERIEUS GENOMEN ACTIEGROEP REDT DE SCHELDE IS VERRAST Man gewond bij ongeval op schip WOENSDAG 25 OKTOBER 1989 Besmettelijk Eerlijk zeeland SSSiflWSBSBSSSBsS Al ruim een halfjaar heeft dat meisje uit Goes nu last van keelontsteking, diverse varia ties griep, oorpijn, een chro nisch verstopte neus en ondui delijke aandoeningen als de vijfde en de zesde kinderziekte. Dat is heel lang en heel veel als je nog maar vier jaar bent. Ze is door deze onaangenaam heden al goed ingevoerd ge raakt in de medische wereld. Begrippen als bloedonder zoek, röntgenfoto, amandelen pellen en besmettelijkheid heb ben voor haar geen geheimen meer. En ze weet inmiddels ook dat van een bezoekje aan de huisarts noch van de medicij nen die hij voorschrijft wonde ren mogen ivorden venvacht. Nu zijn het dan waterpokken die haar kwellen. De arts, die zo langzamerhand kind aan huis is, zag het aan en mompel de iets over niet krabben en heel besmettelijk. Dejo?ige pa tiënte hoorde het gelaten aan en nadat de medicus was ver trokken, zuchtte ze, een half jaar leed overziend: „Ik denk dat de dokter zelf besmettelijk is." Meer kansen zwakzinnige door project MIDDELBURG - Het Regionaal Overleg Zwakzinnigenzorg Walcheren (ROZ) wil een arbeidsproject voor geestelijk ge handicapten opzetten. Uiterlijk per 1 augustus 1990 moet het project met 30 tot 45 deelnemers van start gaan. Hoofddoel is de geestelijk gehandicapten een grotere kans op passend werk te bieden en tegelijkertijd de talrijke knelpunten in de dagop vang te verminderen. Het project richt zich vooral op gehandi capten, die na hun schoolopleiding niet in een sociale werk plaats of in een dagverblijf terecht kunnen. De laatste jaren nam het aantal aan meldingen voor de sociale werkplaat sen, gezinsvervangende tehuizen en dagverblijven voor ouderen als gevolg van de verslechterde arbeidsmarkt sterk toe. Lang niet iedereen kon wor den geplaatst, zodat er wachtlijsten moesten worden aangelegd. Die ontwikkeling was voor gedepu teerde W. Don aanleiding om begin dit jaar te pleiten voor het opzetten van een project, dat de arbeidsmogelijkhe den voor geestelijk gehandicapten zou vergroten. Het ROZ-Walcheren heeft die suggestie opgepakt. Donderdag om 20.00 uur krijgt de gedeputeerde in het provinciehuis in Middelburg het eerste exemplaar van het projectplan overhandigd. Landelijk gezien is het Walcherse overleg één van de voorlo pers op dit terrein. Vertegenwoordigers van het speciaal onderwijs, het Interlevensbeschouwe- lijk Vormings Instituut (IVI), de Werk plaatsen Walcheren, het dagverblijf voor ouderen De Windroos en het cen trum voor geestelijk gehandicapten Vijvervreugd hebben voor een geza menlijke aanpak gekozen. Zij vonden elkaar in de werkgroep dagbesteding van het ROZ. Zorg op maat, dat is het centrale the ma van het nieuwe project. Die zorg moet zeker geboden worden aan schoolverlaters van het onderwijs voor zeer moeilijk lerende kinderen, voor wie - al dan niet tijdelijk - geen dagopvang beschikbaar is. (Van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De fracties van CDA, PvdA, WD en SGP in de Tweede Ka mer vermoeden dat demissionair mi nister Braks (landbouw en visserij) wil voorkomen dat andere vissers dan de mossel- en oestervissers vrij zijn om op dit zeebanket te vissen. De vier fracties hebben de minister schriftelijk om een reactie gevraagd. Zij willen weten of het klopt dat Braks voor de vrije visserij - vooral in de kok kel- en de garnalensector - commer ciële huurprijzen voor niet-afgebaken- de percelen wil invoeren. In een Alge mene Maatregel van Bestuur (AMvB) heeft Braks dit onlangs geregeld. Verder rekent de projectgroep ook de wél geplaatste schoolverlaters tot de mogelijke deelnemers aan het project. In de huidige praktijk komt het vol gens Piet van Hooydonk van de werk groep dagbesteding te dikwijls voor, dat geestelijk gehandicapten in een voor hen niet passende zorgvoorzie ning terecht komen. Hij zegt: „We moeten ons op een eerlijke manier met de gehandicapten bezig houden. Vaak gaat het om mensen, die de mogelijk heid hebben om na hun schooloplei ding door te groeien en arbeid te gaan verrichten. Nu komen er velen op een plaats terecht, waar ze niet uit de verf komen. Ik vind het altijd heel erg jam mer wanneer een gehandicapte, die een deel van zijn tijd aan maatschap pelijk nuttig werk zou kunnen beste den, helemaal op non-actief wordt ge zet." Ook de geestelijk gehandicapten in de sociale werkplaats, die met het ouder worden aangewezen raken op een meer begeleide vorm van opvang en arbeid, worden tot de doelgroep ge rekend. Het is de bedoeling dat medewerkers van verschillende instellingen in het project mee gaan draaien. Zij moeten zowel onderwijs als begeleiding voor hun rekening nemen. In een eigen huisvesting, die nog moet worden ge zocht, zal een heel scala aan activitei ten worden geboden: test en training, werkactiviteiten, uitstroommoge lijkheden naar de meest passende voorzieningen, recreatieve en reacti veringsmogelijkheden. Een nog in te stellen toewijzingscommissie zal be palen wie tot het project wordt toege laten. Binnen een j aar zou er een ande re, op de persoon toegesneden bestem ming voor de gehandicapte gevonden moeten worden. Tevens wordt er naar nauwe samenwerking gestreefd met de toekomstige provinciaal consu lent, die knelpunten in de arbeidsbe middeling gaat inventariseren. De financiering van het arbeidsproject moet nog worden afgerond. Naar schatting zal er jaarlijks minstens een bedrag van 5,6 ton benodigd zijn. De initiatiefnemers hebben het oog laten vallen op de extra middelen, die bin nenkort voor het dagverblijf voor ou deren vrijkomen; ook zou er een be roep kunnen worden gedaan op het WVC-potje voor regionale samenwer king en een gelijksoortig fonds van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Europese Gemeenschap, provincie en gemeen ten worden eveneens tot de potentiële subsidieverleners gerekend. GOES - Het is eigenlijk een beetje vreemd: pleegouders vangen pro bleemkinderen op, maar mogen als groep op geen enkel (beleids)terrein van de pleegzorg meepraten. Terwijl het in feite parttime-hulpverleners met een eigen deskundigheid zijn, al dus contactpersoon M. Wiersma van de Zeeuwse regio-werkgroep van Ne derlandse Vereniging voor Pleegge zinnen (NVP). Volgens Wiersma wordt het hoog tijd dat de NVP een zetel krijgt in de be- raadsgroep jeugdhulpverlening, een orgaan dat de provincie over belangrij ke beslissingen in de pleegzorg advi seert. „Het zou handig zijn als we daarbij zit ten. Enerzijds om onze belangen te be hartigen, anderzijds om samen met in stellingen problemen op te lossen", meent Wiersma. In Zeeland zijn 200 tot 250 pleeggezinnen. Van hun ervarin gen maken de professionele instellin gen naar zijn smaak te weinig gebruik. De NVP voelt zich eigenlijk niet se rieus genomen. Ze verlangt meer in spraak in de wijze van jeugdhulpverle ning. „Pleegouders moeten niet de laatste stem, maar wel een stem hebben. Alle problemen tussen instellingen en pleegouders spelen zich tot nu toe op een individueel niveau af. Maar het zijn vaak geen incidenten. De proble men houden dikwijls verband met maatschappelijke veranderingen. Zo moet tegenwoordig heel wat gebeuren voordat een kind uit huis wordt ge plaatst. Bovendien is de gemiddelde leeftijd van pleegkinderen gestegen. Vroeger kreeg je nog kinderen van een jaar of acht, nu zit het gros in de puber teit." Steeds vaker krijgen pleegouders ook te maken met de problematiek van in cest. „Als je een meisje van veertien jaar met dergelijke ervaringen in huis krijgt, wordt het als pleegvader erg moeilijk daar een relatie mee op te bouwen. Kortom, het pleegouder schap vergt gemiddeld meer dan vroe ger." Wiersma vindt de aanspraak van de NVP op meer medezeggenschap te recht. Pleegouders vangen groten deels de beddenreductie in de kinder bescherming op. Ze hebben boven dien hun eigen deskundigheid. Het pleegkind is er het meest bij gebaat als pleegouders, begeleiders en ande re specialisten samen een team vor men. „In feite is het natuurlijk van de zotte. Alles is georganiseerd, behalve het uitvoerende werk. Een grotere sa menhang in beleid en een betere af stemming kan de kwaliteit van de pleegzorg verhogen. Het afbreken van plaatsingen zal hierdoor afnemen. Daarnaast zullen meer kinderen een thuis in een pleeggezin vinden. Daar draait het tenslotte om." De Zeeuwse NVP is alvast begonnen in de eigen gelederen meer kennis en kwaliteit te kweken. De vereniging houdt 18 en 19 november samen met de Volkshogeschool Zeeland een the maweekend voor pleegouders en hun kinderen in Cadzand. Centraal staat de communicatie met maatschappe lijk werk(st)ers en pleegkinderen. „Ik vind het wel gek", zegt Wiersma, „dat wij als vrijwilligers dit soort din gen moeten bedenken en betalen. In feite moeten instellingen met zoiets op de proppen komen. Dat kan d'r best af. Op het gigantische budget voor de jeugdhulpverlening is een stukje scho ling van pleegouders natuurlijk 'pea nuts'." Wiersma wil ook vaart achter goede contracten tussen instellingen en pleegouders. Verder zijn klachtenrege lingen broodnodig. Onlangs heeft de NVP daarop aangedrongen bij instel lingen die kinderen plaatsen en pleeg gezinnen begeleiden. Slechts één orga nisatie reageerde op de brief. Een veelgehoorde klacht is dat instel lingen te weinig oog hebben voor de gevolgen die de plaatsing van een pleegkind voor het gezin heeft. Zeker bij korte opvang krijgt Wiersma de in druk dat een kind tijdelijk even wordt geparkeerd. De NVP wenst daarom ook invloed in de besturen van instel lingen. AXEL - Een groep van dertig ME'ers, deel uitmakend van het peloton Zeeland, streek gisteren in Axel neer voor een oefening. De ME'er werden in vier groepen verdeeld en vervol gens op pad gestuurd. Onderweg kregen zij vanuit het mobiele commandocentrum op het RES-crossterrein verschillende opdrachten. Een van de groepen moest, onder grote belangstelling van bewoners en personeel, langs een zijgevel van bejaardencentrum De Vurssche afdalen. Andere groepen moesten aan touwen waterlo pen oversteken. Dat bleek de ME wel toevertrouwd: nie mand haalde een nat pak. Het doel van de oefening was, zoals de ME het omschreef, groepsbinding te bewerk stelligen. Leden van de actiegroep legen enkele emmers Scheldewater voor de trappen van het stadhuis. Uiterst rechts pastoor Gielliet en tweede van links het Terneuzense raadslid Van Himme met rechts naast hem burgemeester Denert van de Belgische gemeente Kruibeke. ANTWERPEN - De stad Antwerpen schaart zich zeer binnenkort onder het korps van 'Wachters van de Schelde'. Dit had schepen A. Ge- rards van leefmilieu dinsdagoch tend te melden aan de leden van de actiegroep 'Redt de Schelde'. Het stadsbestuur van Antwerpen is van plan om een replica van het Schel- dewachtersbeeld van de Breskense pastoor O. Gielliet aan te schaffen. Gerards deed de leden van de actie groep die dinsdag Antwerpen aan deden, tevens de toezegging dat het stadsbestuur in de nabije toekomst zal ijveren voor een consequentere en strengere controle op lozingen van afvalwater. Voor de ontmoeting met de wethou der van leefmilieu inBorgerhout, een Antwerpse deelgemeente, hadden"' leden van de werkgroep onder lei ding van het Terneuzense raadslid A. A. P. van Himme en de burge meester van Kruibeke, A. Denert, enkele emmers water uit de Schelde gehaald en die voor de trappen van het stadhuis van Antwerpen gele digd. In eerste instantie was het de bedoe ling dat pastoor Gielliet daarmee het stadsbestuur van Antwerpen en het stadhuis zou zegenen. Zover kwam het echter niet. Eerst en vooral niet, omdat burgemeester Cools en zijn wethouders afwezig waren en twee- dens niet, omdat de Breskense pas toor weigerde om het 'smerige water voor een geestelijke taak te gebrui ken'. Tijdens de korte samenkomst op de Antwerpse markt werden stickers op beelden en muren geplakt, affiches opgehangen en vlugschriften uitge deeld aan voorbijgangers. Na de ludieke actie voor het stadhuis vertrok het gezelschap actievoer ders in een lange stoet naar Borger- hout, waar zij ontvangen werden door wethouder Gerards. Tijdens die samenkomst werd de schepen een oorkonde met bijbelse tekst over- MIDDELBURG - Het Greenpeace-schip Moby Dick ligt het komende week einde, zaterdag 28 en zondag 29 oktober, afgemeerd in Middelburg. Het schip ligt aan de Loskade en is toegankelijk voor het publiek. De Moby Dick is één van de zeven actieschepen van Greenpeace en sinds 1988 in gebruik. Bezoekers krijgen tussen 11.00 en 16.30 uur informatie over de lopende cam pagne voor een schoon Scheldebekken. Donderdag en vrijdag doet de Greenpeace actiebus eveneens de Zeeuwse hoofdstad aan. Donderdag staat de bus bij de Stadsschouwburg, waar een aantal burgemeesters van oevergemeenten aan de Westerschelde een eer der aan hen toegestuurde intentieverklaring zal ondertekenen. Hierin steu nen ze het streven van Greenpeace om tot een internationaal actieprogram ma voor de Schelde te komen. Vrijdag staat de bus tusen 14.00 en 17.30 uur bij de Moby Dick aan de Loska de. Gedeputeerde G. de Vries-Hommes geeft daar om 16.30 uur een toelich ting op het standpunt dat provinciale staten van Zeeland over de Schelde- vervuiling innemen. De campagne wordt gevoerd vanwege de desastreuze toestand van de Schelde en het Scheldebekken. Greenpeace meent dat gebleken is dat de betrokken autoriteiten niet op de hoogte zijn van de ernst van de verontrei niging en dat er geen goede beleidsinstrumenten zijn om de vervuiling tegen te gaan. Daarom pleit Greenpeace voor de opstelling van een gezamenlijk actieprogramma door Nederland, België en Frankrijk. Dit programma moet voor een snelle schoonmaak van de Schelde en het Scheldebekken zorgen. handigd en zette Van Himme het doel van de actie uiteen. Een doel dat bij de Antwerpse be stuurder op sympathie kon rekenen. De leden van de actiegroep waren hierdoor enigszins verrast, omdat het stadsbestuur in eerste instantie te kennen gegeven had niet voor een replica van de Wachters van de Schelde in de beurs te willen tasten. Gerards zei dat dit op een vergissing berustte. „De brief van de actiegroep is op een verkeerde afdeling terecht gekomen. Niet bij het stadsbestuur, vandaar onze afwijzing, maar we wil len dat alsnog rechtzetten", beklem toonde hij. Dit gegeven en het feit dat het Ant werpse stadsbestuur de bereidheid heeft getoond om mee te werken aan een verbetering van de kwaliteit van het Scheldewater was voor actie voorman Van Himme reden om de ludieke actie van dinsdag als ge slaagd te beschouwen. Het Terneuzense raadslid kon even wel niet nalaten zijn ongenoegen te uiten over het gebrek aan steun voor de actie van de Zeeuwse gemeenten. „Tot nu toe is de respons op onze ac tie in Zeeland erg teleurstellend. We hopen dat daarin nog verandering komt", zo zei Van Himme. Slechts drie gemeenten hebben de actie groep 'Redt de Schelde' tot op heden steun toegezegd. In Vlaanderen in middels acht gemeenten. (Van onze Haagse redactrice) DEN HAAG - De stormvloedkering heeft geen gevaar gelopen toen een visser onlangs in de buurt van de pij- lerdam een door hem opgeviste zee mijn uit de Tweede Wereldoorlog weer overboord zette. De mislukte zoekactie die Rijkswaterstaat en de marine naar de bom moesten onder nemen, heeft het Rijk totaal 67.000 gulden gekost. Dit antwoord geeft demissionair mi nister Smit-Kroes (verkeer en water staat) op vragen van het Tweede Ka merlid J. te Veldhuis (VVD). Te Veld huis verwees in zijn vragen naar een in de PZC verschenen artikel over een Zeeuwse visser die de mijn in de Noordzee had opgevist. De visser mocht de mijn niet door de Roompot- sluis in de Oosterschelde vervoeren en heeft toen het projectiel weer over boord gezet nabij de stormvloedke ring. De bewindsvrouwe laat Te Veld huis weten dat de kans op aanspoeling van een projectiel richting storm vloedkering wordt uitgesloten door de aanwezigheid van ontgrondingskuilen en stortbedden. Volgens Smit-Kroes leveren de naar schatting duizenden niet-ontplofte bommen en mijnen op de bodem van de Noordzee geen gevaar op voor de scheepvaart en het milieu. „Zolang de mijnen op de zeebodem rusten en niet worden blootgesteld aan schokken is het explosiegevaar te verwaarlozen. Opgeviste projectielen kunnen wel ge vaar veroorzaken door schokken of on deskundig handelen", aldus de minis ter. VLISSINGEN - Bij een arbeidsonge val op reparatiewerf Scheldepoort in Vlissingen-Oost is dinsdagmiddag rond half twee een werknemer ge wond geraakt. De uit België afkomsti ge L. E. D. van T. kreeg een kist op zijn rug en liep daardoor een hersenschud ding op. De man is voor behandeling naar het Bethesda St. Josephziekenhuis in Vlissingen gebracht. Het ongeval deed zich voor aan boord van het motorschip Lions Gate Bridge dat voor reparatie in dok ligt. Twee ar beiders sjouwden een kist via een stei le trap naar beneden. Zij konden het ding niet meer houden, waardoor hij naar beneden viel. De kist raakte L. E. D. van T. die onderaan de trap in de machinekamer stond. De arbeidsin spectie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. MELISKERKE - Een 13-jarig meisje uit Biggekerke is dinsdagavond in Meliskerke ernstig gewond geraakt toen ze met haar fiets in aanrijding kwam met een vrachtauto met aan hanger. Het meisje is, nadat ze naar het Gasthuis in Middelburg was ver voerd, overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht. Het slachtoffer, S. A. F., reed rond zes uur over de Kaasboerweg, waar ze werd gepasseerd door een vrachtauto met aanhanger, bestuurd door J. W. de R. uit Middelburg. Op dat moment raakte het meisje met haar fiets in de berm en kwam ten val, waarbij ze in aanraking kwam met de aanhanger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 31