PZC Beheer over Aquadelta wordt slepende kwestie Westerschouwen wil meer kampeer plaatsen fruitgaarden Café Westenschouwen door brand verwoest Schouwen-Duiveland Oppervlakkigheid kenmerkt fotoboek Schouwen-Duivelandse archieven kampen met een tekort aan ruimte Commissie weigert winkeluitbreiding zaken in Renesse Brandweer voor eerste Zierikzee oefent maal in stadhuis streek .18 WOENSDAG 25 OKTOBER 1989 KORT GEDING VOOR RECHTBANK MIDDELBURG Zijspoor EXTRA EENHEDEN HOOGSEIZOEN Eén paard Zomerhuizen EIGEN AAK VIT PAND GERED STREEKARCHIVARIS H. VIL: Radioberichten BROUWERSHAVEN WESTERSCHOUWEN Man gewond bij botsing Oosterland Toeristenkerk mist na inbraak Christusbeeld RAMPENPLAN GETOETST Eerste hulp Vertwijfeling Voorwaarden 8$Lf jjS v \f% Jjf MIDDELBURG - Zolang de rechter nog niet besloten heeft wie het beheer mag voeren in het recreatiedorp Aquadelta in Bruinisse moet de firma Aquadelta Beheer bv II dat beheer, in ieder geval tot en met 1990, op zich ne men. Dat eiste de stichting recreatie centrum Aquadelta dinsdagmiddag in kort geding voor de Middelburgse rechtbank. De stichting voegt daar mee een nieuw hoofdstuk toe aan de slepende 'affaire Aauadelta'. De stichting spande het geding aan te gen een groot aantal eigenaren van vakantiehuizen in Aquadelta, onder gebracht in verenigingen. Inzet van het geding is de vraag wie volgend jaar directeur wordt van het recreatiedorp. De meerderheid van de stichting be sloot vrijdag om voor een jaar een overeenkomst aan te gaan met de hui dige directie, Aquadelta Beheer bv II. De verenigingen van huiseigenaren pleitten voor een andere, goedkopere directeur. De stichting wil, volgens haar advo caat mr J. M. den Hollander, „dol graag" door met de huidige directeur over wie bij zijn weten nooit geklaagd is. De president van de rechtbank, mr G. R. André de la Porte, bepaalde ech ter in juni dat de stichting geen over eenkomst mag sluiten met de huidige directie. Hiermee kwam De la Porte te gemoet aan de eis van de verenigingen van huiseigenaren. De huiseigenaren moesten wel een zo genoemde bodemprocedure aanspan nen. Daarin wordt uitgezocht of be sluit van de stichting om verder te gaan met de firma Aquadelta beheer, rechtsgeldig is. De bodemprocedure is in gang gezet. Raadsman Den Hollander op zijn beurt was niet onder de indruk van de kandidaat-notaris die de vereniging van huiseigenaren naar voren schoof. Hij wist niets van de man noch de orga nisatie die erachter stond, stelde hij. Den Hollander noemde het beheer van Aquadelta een hele klus die niet zo maar door iedereen gedaan kan wor den. Tombe daarentegen dacht dat 'ie dereen met een diploma boekhouden' tot het beheer in staat is, omdat zowat alle werkzaamheden worden uitge voerd door derden. De rechtbankpresident vond dat de partijen dinsdagmiddag op een zij spoor terecht waren gekomen. Het wezenlijke probleem is volgens presi dent de la Porte de stemverhouding in de stichting recreatiecentrum Aqua delta. De verenigingen van huiseige naren willen een zwaardere stem in de stichting. En daar werd aan voor bijgegaan, concludeerde de recht bankpresident. De rechtbankpresident doet 5 decem ber uitspraak. Hij zei te hopen dat hij in het vonnis de uitspraak van de bo demprocedure kan betrekken. Nog niet duidelijk is of die uitspraak begin december al bekend zal zijn. De advocaat van drie van de vier ver enigingen van huiseigenaren, mr C. J. Tombe, verweet de stichting te wed den op één paard. De stichting gaat er volgens de advocaat van uit dat zij de bodemprocedure wint (en dat de hui dige directeur dus het beheer mag blijven voeren). De stichting weigert een alternatief te zoeken voor het ge val zij verliest, vond Tombe. De stich ting zet daarmee de huiseigenaren voor het blok: 'de bv moet het beheer wel voorlopig blijven doen, anders heeft Aquadelta zo meteen misschien geen directie.' De verenigingen van huiseigenaren hebben inmiddels een goedkopere di recteur gevonden: een kandidaat-no taris die het werk voor 60.000 gulden wil doen. De huidige directie rekent 92.000 gulden. Advocaat Tombe stelde dat de huiseigenaren alle belang heb ben bij een goedkoper beheer, omdat zij negentig procent van de kosten be talen. Volgens de advocaat van de stichting kan de directie niet goedkoper werken. Dat was gebleken uit een ver trouwelijk rapport over deze kwestie dat in opdracht van de firma Aquadel ta Beheer bv werd uitgevoerd door een „gerenommeerd" accountantsbureau. Omdat hem inzage in dat rapport werd geweigerd, verwierp advocaat Tombe dat argument. BURGH-HAAMSTEDE - Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Westerschouwen pro beert of het aantal toegestane kam peermiddelen in de fruitgaarden uit gebreid kan worden. Dinsdagavond tijdens de behandeling van het con- cept-verblijfsrecreatief ontwikke lingsprogramma (vop) zegden b en w de commissie ruimtelijke ordening toe nogmaals met het ministerie van landbouw en visserij te overleggen over uitbreiding van de regeling. Commissielid ir C. W. Veerhoek liet, net als de vertegenwoordigers van CDA en Reformatorische Unie, weten het aantal van acht standplaatsen per hectare wel erg minimaal te vinden. Hij stelde voor om naast die acht in het hoogseizoen nog zes toeristische een heden in de voormalige boomgaarden toe te staan. Het college van burgemeester en wet houders voelde daar aanvankelijk niets voor. B en w wezen de commissie erop dat het al de grootst mogelijke moeite kostte om het ministerie van landbouw en visserij te overtuigen dat het aantal van vijf naar acht moest worden opgetrokken. Dat is gelukt; het getal acht wordt gehanteerd in de concept-eindrapportage van het vop. De burgemeester waarschuwde dat het uiterst moeiljk zal worden nog meer eenheden voor elkaar te krijgen. „Elke caravan in een fruitgaard is het ministerie een doorn in het oog. Zome- teen krijgen ze dan vijftien doorns." Wethouder A. J. Padmos (CDA) voor spelde vertraging voor de vaststelling van het VOP door het ieuwe overleg met het ministerie. „We kunnen daar vast niet meteen terecht." De PvdA'er J. C. Hendrikse kondigde aan dat zijn fractie bij de behandeling in de raad tegen de eindrapportage zal stemmen. Het uitgangspunt van het VOP - kwaliteitsverbetering van het recreatieve produkt - vindt de PvdA niet terug in het eindrapport. Volgens de sociaal-democraat is er slechts sprake van legalisering van naar zijn mening onverkwikkelijke toestanden als overloopterreinen. De beantwoording van b en w op de ge stelde vragen kon hem op geen enkele manier bevredigen. Zo had hij ge vraagd om een strakke hantering van de regel dat de beplantingsbreedte rond campings tien meter moet zijn. Het college staat een soepele regeling voor die tegemoet komt aan bijzonde re omstandigheden die afwijking van de norm rechtvaardigen. De PvdA kon zich daarmee totaal niet verenigen: er verandert volgens haar niets. Net als de commissie vond het college dat een pas op de plaats gewenst is wat betreft de zomerhuizen. Er staat nog een aantal projecten op stapel; daarna is het voorlopig vol genoeg in Westerschouwen. Eveneens bleek er overeenstemming te zijn over even tuele nieuwe vestigingen. Van de in het concept-rapport genoemde extra ruimte van 1675 standplaatsen wilde het college alleen gebruik maken voor kwaliteitsverbetering van be staande bedrijven. De liberaal Veerhoek wilde overigens een uitzondering maken voor mensen die een verwaarloosde boomgaard wil len kopen. Voor hen moet de mogelijk heid bestaan ook van de fruitgaardre- geling gebruik te maken. Een ant woord krijgt Veerhoek te gelegener tijd, wanneer de concept-nota in de raad aan de orde komt. Van De Blokhut stonden na de brand alleen de muren nog overeind. WESTENSCHOUWEN - Het eetcafé biljart De Blokhut in Westenschou wen is dinsdagavond omstreeks elf uur geheel uitgebrand. Op het mo ment dat het vuur ontstond waren de eigenaar A. T. en zijn zoon achter in het pand aanwezig. De zoon kon zich zelf bevrijden, maar eigenaar T. moest met hulp van de brandweer uit het gebouw worden gehaald. Hij kwam met de schrik vrij. Na de brand stonden alleen de muren en enkele bijgebouwtjes nog overeind. De Wes- terschouwse brandweercommandant S. L. de Feiter schatte de schade dins dagavond in een eerste reactie op drie ton. De melding kwam omstreeks half elf bij de brandweer binnen en nog geen tien minuten later stond het voltallige korps van Westerschouwen (drie wa gens en 39 brandweermannen) bij het pand waar de vlammen uitsloegen. Die snelle reactie was te danken aan het feit dat de brandweer dinsdag avond instructieavond hield. Commandant De Feiter vertelde dat de eerste zorg van de brandweer uit ging naar de omliggende panden. Door de vrij straffe wind werd vooral een van de panden door het vuur belaagd. De bewoners, de familie D., waren al bezig met een tuinslang het dak nat te hou den. Ook werden zeilen gebruikt om te voorkomen dat het vuur over zou slaan. Die inspanningen van de brand weer werden beloond, omdat de scha de aan de naastgelegen percelen be perkt bleef tot wateroverlast. Ook een transformatorhuisje van de PZEM kon behouden blijven. Aan het brandende pand kon niet veel meer worden gedaan. De Feiter: „We konden niks meer beginnen. Eerst hebben we hoge-druk stralen ingezet, maar al vrij snel moesten we overscha kelen op uiteindelijk zeven stralen la- ge-druk." Rond elf uur kon het sein 'brand meester' worden gegeven. Omwonenden hebben de brandweer gealarmeerd. Onder de belangstellen den bevond zich burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer. Ze toon de zich tevreden over het feit dat de brand beperkt bleef tot één pand en de belendende gebouwen gespaard ble ven. Over de oorzaak van de brand kon dinsdagavond nog geen duidelijkheid worden verschaft. Op het moment dat het vuur uitbrak was het bedrijf geslo ten. De beheerder van het horecabe drijf is momenteel op vakantie. Het omslag van het fotoboek over Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE - Een fotoboek over Schouwen-Duiveland. Een aardig idee om eens een dergelijk werk al leen aan dit noord-Zeeuwse eiland te wijden. Schouwen-Duiveland kwam eerder al voor in werken die de hele provincie Zeeland als on derwerp hadden, maar boeken die alleen over het eiland gaan, ver schijnen maar hoogst zelden. De verwachtingen waren dan ook enigszins gespannen toen de Zie- rikzeese drukkerij Lakenman en Ochtman bv de uitgave van een fo toboek over Schouwen-Duiveland aankondigde. Zo'n boek kan een boeiend en infor matief werk zijn waarin onder meer de geschiedenis van het eiland is weergegeven, evenals modernere ontwikkelingen zoals ontsluitingen en de spanning tussen natuur en re creatie in het gebied. Dat alles aan gevuld met originele foto's. Kortom een onderhoudend en aantrekkelijk boek. Zoiets is het nieuwste boek over Schouwen-Duiveland duidelijk niet geworden. Schrijver Aad van der Wouden, chef-redacteur van de Zie- rikzeesche Nieuwsbode, heeft voor een oppervlakkiger aanpak geko zen. Schouwen-Duiveland had nog geen fotoboek in deze vorm waarbij het accent nu eens niet bij de rijke his torie is gelegd, maar op het leven van alledag, zo wordt toegelicht. Het ruim 60 pagina's tellende boek kent slechts vijf bladzijden tekst. Daardoor heeft het geheel het ka rakter gekregen van een willekeuri ge WV-folder. In het laatste hoofd stuk wordt onder het kopje 'Ont wikkelingen' vooral stilgestaan bij enkele karakteristieken van het stadje Zierikzee, zodanig dat de tekst nog het meest doet denken aan een gemeentelijke voorlich tingsfolder. De fotokeus bij dit hoofdstuk wijkt ook af van het karakter van de fo to's die de andere hoofdstukken il lustreren. In plaats van karakteris tieke plekjes in Zierikzee, beelden van een modern schoolgebouw en een verpleegster met een baby in de armen. De foto's zijn van Joop van Houdt en op een enkele uitzondering na vrij clichématig en enigszins afstan delijk. Schouwen-Duiveland is vooral van de positieve zijde belicht en er zijn dan ook nergens beelden te zien van de botsing tussen natuur en recreatie, overvolle campings en stranden en files in de Schouwse westhoek. In plaats daarvan schrijft Van der Wouden bij een foto van twee houten werksloepen in een rustige kreek: „Een onomstote lijk bewijs, dat toerisme en recrea tie best samen kunnen gaan met rustieke landschappen." Soms ook roepen de bijschriften vragen op, zoals een illustratie van het strand nabij Scharendijke met de tekst:„Het beroemde koepeltje bij Scharendijke." Nergens staat dat het koepeltje een onderdeel is geweest van het Buitenhuis Re- paer. Dat buitenhuis was een gelief de verblijf van de Schouwse heem raden die er graag over het water uit mochten kijken. Storend is verder het feit dat het foto-bijschrift be stemd voor pagina (60/61) zowel op bladzijde 55 als op bladzijde 59 staat gedrukt. Het boek is nog het meest aantrek kelijk voor de vakantieganger die voor het eerst Schouwen-Duive land bezoekt en een tastbare herin nering aan zijn vakantie mee wil ne men. Maar als dat de bedoeling was is het toch wel op het verkeerde mo ment verschenen: de vakantiegan gers zijn al weer naar huis. Het lijkt er wel op dat die gedachte achter de uitgave zit want er zijn ook exem plaren verkrijgbaar met een Duitse en Engelse vertaling van de tek sten. Een dergelijk werkje zou ook als Sinterklaas-cadeautje bruik baar zijn, maar dan staat de prijs van 39,90 gulden niet in verhouding tot het gebodene. Rene Schrier ZIERIKZEE - De reserve-capaciteit van de archiefbewaarplaatsen van de gemeenten Zierikzee en Westerschou wen is op termijn onvoldoende. Met name voor Zierikzee is het dringend gewenst mogelijkheden tot uitbrei ding of nieuwbouw na te gaan. Be zwaarlijk is ook de geringe studie ruimte - die ook als werkkamer dient voor de streekarchivaris - in het Zie- rikzeese stadhuis. Dit blijkt uit een tussentijds overzicht (1 januari - 31 juli 1989) van archivaris H. Uil van het streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philips- land. Volgens de streekarchivaris kan de toestand van de archiefbewaar plaatsen in de verschillende gemeen ten overigens redelijk tot goed worden genoemd. De studieruimte van het streekarchi variaat in Zierikzee is sinds vorig jaar op alle werkdagen opengesteld voor bezoekers. De streekarchivaris er vaart dit als „zeer plezierig". Maar hij tekent er onmiddellijk bij aan dat een belangrijk deel van de bezoekers nog steeds onaangekondigd komt. Het is regel in het archief dat de documenta tie geraadpleegd kan worden op af spraak, om de bezoekersaantallen te spreiden. Archivaris Uil vermeldt in zijn tus sentijds verslag onder meer een be langrijke schenking van L. Hoefna gels uit Urk aan de gemeente Bruinis se. Het zijn radioberichten uit de rampdagen in 1953. De berichten wer- Plattelandsvrouwen - De Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen afdeling Brouwershaven houdt vandaag, woensdag, een bijeenkomst in het Tonnenmagazijn over rotsplan- ten. De heer H. Goudswaard uit Sint- Philipsland verzorgt een lezing met dia's. In de pauze kunnen de deel neemsters winterharde rotsplanten kopen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Collecte - De opbrengst van de Na tionale Collecte voor Geestelijk Ge handicapten bedraagt in Burgh- Haamstede 1721,95; in Renesse 1035,25; in Noordwelle 159,20 en in Serooskerke 69,50. den ontvangen en verzonden via de radiozender van Hoefnagels' schip Sumus Umbra (de UK 41). Een met name voor Sint Philipsland interessant project betreft de opzet van een zogenaamd historisch hui zen-kadaster. In dat kadaster moeten alle gegevens over onroerend bezit van Sint Philipsland, Vanaf de herbedij king in 1645 tot de invoering van het kadaster, geordend worden. Daarbij gaat het in het bijzonder om huizen en boerderijen. Het bronnenmateriaal voor een dergelijk project is in Sint Philipsland vrijwel volledig aanwezig, volgens Uil. Het verslag van de streekarchivaris wordt behandeld in een openbare ver gadering van de streekarchiefcommis- sie Schouwen-Duiveland en Sint Phi lipsland op maandag 30 oktober. De commissie vergadert vanaf 16.00 uur, in de grote conmmissiekamer van het stadhuis in Zierikzee. OOSTERLAND - In Oosterland maandagmiddag om één uur de auto mobilist T. van S. uit Ouwerkerk ge wond geraakt bij een aanrijding. Hij werd met onder meer gekneusde rib ben en een hersenschudding opgeno men in het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis in Zierikzee. Van T. reed over de Lage Rampertse- weg richting Oosterland. Uit tegenge stelde richting kwam een auto, be stuurd door J. de B. uit Oosterland, die linksaf een erf op wilde rijden. Door on bekende oorzaak zag Van T. de auto niet en een aanrijding volgde. Het voertuig van De B. raakte zwaar be schadigd en de auto van Van T. werd geheel vernield. RENESSE - Uit de Toeristenkerk aan de Hoogeboomlaan in Renesse is tus sen vorige week woensdag en afgelo pen maandag een Christusbeeld stolen. De dader heeft vermoedelijk met een breekijzer twee deuren gefor ceerd. De kerk is doorzocht, maar ver der wordt er niets vermist. BURGH-HAAMSTEDE - De leden van de commissie ruimtelijke orde ning van de gemeente Westerschou wen vonden het plan voor uitbreiding van de drogisterij in Renesse op zich bijzonder aardig. Maar goedkeuring konden ze er niet aan geven. Ze wil den wachten op een onderzoek van het stedebouwkundig bureau van de gemeente naar onder andere de haal baarheid van nieuwe winkels in Re nesse. De eigenaresse van de drogisterij liet vanaf de publieke tribune weten dat zij zat te springen om uitbreiding. Op het onderzoek wilde ze niet wachten. Zij vond daarbij burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet aan haar zijde, die zich afvroeg waarom nog langer gedraald moest worden nu er zo'n leuk plan op tafel lag. Afspraak is afspraak, vond de commis sie. Na een uitstapje in het voorjaar naar de Zoom in Renesse was besloten een onderzoekje te laten doen naar de ZIERIKZEE - Het brandweerkorps Zierikzee hield dinsdagavond voor de eerste maal een oefening in het Zie- rikzeese stadhuis. Dit in samenwer king met de bedrijfshulpverlenings- dienst van het raadhuis en vrijwilli gers van het Rode Kruis. Doel van de oefening was, het rampenplan van het stadhuis met name op samenwerking en coördinatie te toetsen. Helemaal soepeitjes verliep de samen werking tussen de drie partijen nog niet volgens ondercommandant van het korps Zierikzee M. van de Schee. „Maar het is de eerste keer en daarom een leerzame ervaring", volgens de on dercommandant. Commandant H. J. Fierens wees tijdens de oefening onder andere op het feit dat het verzamel punt voor de mensen die uit het ge bouw bevrijd waren, veel dichterbij hoorde te liggen. Het CJV-gebouw 'De Driehoek' ver derop in de straat, lag naar zijn mening te ver weg waardoor mensen alle kan ten op gaan en een telling onmogelijk wordt. Ook D. Hoexum, hoofd van de bedrijfshulpverleningsdienst van het stadhuis, was niet helemaal tevreden- :,,Je ziet dat mensen zich soms door hun emoties laten leiden en dingen doen waar ze geen opdracht toe gekre gen hebben." De hulpverleningsdienst staat offi cieel te boek als 'Bedrijfs Zelf Be scherming'. De dienst is bedoeld voor instanties met meer dan dertig werk nemers en voorziet in een plan van af spraken in een noodsituatie. Dinsdag avond hadden de tien gemeente-amb tenaren van deze dienst, tot taak de brandweer bij te staan en eerste hulp te geven. Medewerkers van Bedrijfs Zelf Bescherming zijn geschoold als brandwacht en/of EHBO-er. Vuursimulatoren en een rookontwik- kelaar creeërden tijdens de oefening een denkbeeldige brandhaard over de toegangswegen naar alle afdelingen op de eerste en tweede etage van het stadhuis. Het brandweerkorps was twee minuten na de melding via het 06-11 alarmnummer, ter plaatste met twee blusvoertuigen en een hulpverle ningsvoertuig. Vanuit de Meelstraat en de achterliggende Verrenieuw- straat betreed een deel van de 25 aan wezige spuitgasten het vuur. Anderen verspreidden zich vaak met zuurstof- flessen door de gangen om ingesloten lieden uit hun benarde positie te ha len. Negentien ingeslotenen, in dit geval geen gemeente-ambtenaren maar Ro de Kruis-vrijwilligers, spreidden le vensechte vertwijfeling ten toon. Alle maal de schuld van een gestoord per soon die boos op algemene zaken, een fles benzine met brandende lont het kantoor in gooide. Zelf kwam de boos doener, gespeeld door oud-brandweer man C. P. Priemus, door onvoorzichti ge manoeuvres ook in vuur en vlam te staan. Met schitterend geschminkte brandwonden verdween hij even later onder de hoede van plaatsvervangend Colonne Commandant van het Rode Kruis, mevrouw A. C. Boot-Mangold. Zonder brokken haalden de brand weermannen de ingesloten mensen naar buiten. Na de ontruiming van het pand kon binnen gestelde tijd van een uur het teken 'brand meester' ge geven worden. mogelijkheden in het betreffende ge bied. Pas aan de hand van de resulta ten van dit onderzoek, zouden nieuwe plannen beoordeeld worden. De commissieleden vonden het vreemd dat het onderzoek nog niet klaar was. De raad had er maar 9.1 gulden voor uitgetrokken, dus een heel erg groot onderzoek kon het niet wezen, dachten ze. En in september was er al groen licht gegeven. Burge meester Niemantsverdriet, die overi gens zei dat ze zelf zo'n onderzoekje wel in een middag kon klaren, meldde dat de gemeente niet iedereen aan een touwtje heeft. De commissie drong desalniettemin aan op spoed. Ook de eigenaar van een 'snoep-boe- tiek' in Renesse moest teleurgesteld naar huis. Hij wilde graag een ijssalon annex koffieshop van zijn winkel ma ken, maar de commissieleden van PvdA en Reformatorische Unie dach ten dat dit niet in overeenstemming was met de voorwaarden die waren steld bij de verkoop van de grond. De WD had op zich geen bezwaren, maar het leek de liberale vertegenwoordiger toch ook raadzaam de overeenkomst nog eens te bekijken. Dat zullen ambtenaren doen. Voor de CDA-er J, W. Geleijnse was dat volstrekt overbo dig. „Ik heb geen enkel bezwaar. Ik be grijp helemaal niet waarom dit punt op de agenda staat, dit mag de onder nemer ook zonder onze toestemming doen." De brandweerlieden in actie in het Zierikzeese stadhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 30