PZC Opzet rammen van concurrent niet bewezen Twee weken gevangenis voor fraude Vervuiling van het milieu begint ook al bij het boodschappen doen Dienstverlening voor straatroof in Souburg A. Sturm Elke meter grond heeft bestemming Kritisch consumeren is zaak van bewuste keus provincie berger voor de rechter NCVB'ers bespraken armoede Gerechtshof Den Haag spreekt Middelburger vrij van fraude studiedag cda-vrouwen over milieu: heroïnegebruik aanleiding eerste gids voor zeeland uit VERMIST!! WOENSDAG 25 OKTOBER 1989 1 5 Bijeenkomst computerclub Fietskar Opvoeden gekookte worsten komt u maar! Dat wordt smullen! Individueel Gemeenten MIDDELBURG - De 34-jarige schipper S. G. H. van O. uit Hansweert stond dinsdag voor de politierechter in Middel burg op verdenking van het opzettelijk veroorzaken van een aanvaring van zijn sleepboot Bravo van de firma Polderman met de Zephyrus van zijn concurrent Multraship. Door de klap van de botsing raakte het tweejarig zoontje van schipper J. van den Berge van de Zephyrus licht aan het hoofd gewond. Het achterschip van de Zephyrus liep voor 16.000 gulden scha de op. De sleepboten spoedden zich 30 sep tember vorig jaar op topsnelheid naar een in de Witte Tonnen Vlije aan de grond gelopen zeiljacht. De schipper van het jacht had geen assistentie ge vraagd omdat hij verwachtte met op- MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft de 24-jarige M. M. J. V. uit Hulst dinsdag veroordeeld tot acht weken gevangenisstraf waarvan zes weken voorwaardelijk voor uitke ringsfraude. V. werkte in de jaren 1985 tot en met 1988 geregeld in België zonder dat op te geven bij de sociale dienst in zijn woonplaats waar hij een werkloosheidsuitkering had. De ge meente Hulst heeft over die periode 37.000 gulden te veel aan hem uitbe taald. V. heeft nog niets aan de gemeente te rugbetaald. Hij had zelf voorgesteld om 7500 gulden te vergoeden, het be drag dat hij te veel had ontvangen over de maanden april tot en met septem ber 1986 en juli tot en met september 1987, van welke periodes onomstote lijk vaststond dat hij ten onrechte een uitkering had genoten. Hij had op die manier een strafvervolging willen voorkomen, maar de gemeente had zijn aanbod afgewezen omdat zij het volle bedrag van hem wil terugontvan gen. Hij heeft nu vast werk en verklaar de in staat te zijn maandelijks 400 gul den van zijn schuld af te lossen. Officier van justitie mr J. J. A. Groen stelde vast dat de grensstreken door dit soort sociale-zekerheidsfraude ern stiger getroffen worden, omdat bijzon der moeilijk is vast te stellen wat uit keringsgerechtigden in het buitenland bijverdienen. Hij ging ervan uit dat V. over de volle vier jaar gefraudeerd had. Zijn eis was acht weken gevangenis straf waarvan drie weken voorwaarde lijk. V.'s advocaat mr F. L. I. de Vleesschau- wer merkte op dat zijn cliënt in België doorgaans maar heel weinig verdien de. Hij had er op leercontracten in de horeca en in kapperszaken gewerkt. „Hij heeft al die tijd geprobeerd vast werk te krijgen", aldus de raadsman. Hij vroeg met het oog op V.'s huidige werkkring het onvoorwaardelijk deel van de straf zo kort mogelijk te hou den. Politierechter mr A. A. Schuering beperkte die tot twee weken om hem in staat te stellen de straf in zijn vakan tie uit te zitten. MIDDELBURG - De Computer Club Zeeland houdt zaterdag 28 oktober de tweede bijeenkomst voor computert- gebruikers van dit seizoen. Er zijn naast homecomputers ook personals en MSX-machines aanwezig. Voorts worden er demonstraties gegeven. De bijeenkomst, in basisschool De West- burch aan de Beneluxlaan in Middel burg, duurt van 10.30 tot 16.00 uur. GOES - Armoede is een relatief be grip. Vergelijk je de situatie in Neder land met die in de Derde Wereld, dan komen wij er goed vanaf. Echter: zo lang er nog sprake is van een grote in komensongelijkheid, moeten we ons niet neerleggen bij de situatie, maar politiek actief blijven. Tot deze con clusie kwamen de leden van de Neder landse Christen Vrouwenbond (NCVB) dinsdag op de gewestelijke najaarsvergadering in de Oosterkerk in Goes. De afgevaardigden van de verschillen de Zeeuwse afdelingen spraken tijdens de bijeenkomst over het onderwerp Armoede en gezondheid van vrouwen in Nederland en de Derde Wereld. Dit sluit aan bij het landelijke thema Ge zondheidszorg, een gezonde zaak waarde NCVB zich tussen 1988 en 1991 mee bezighoudt. Aan de discussie tijdens de najaarsver gadering gingen twee lezingen vooraf. Een bijstandsmoeder uit Vlissingen zette uiteen welke problemen de mini ma hebben bij het betalen van de ziek tekosten. Zij noemde daarbij het spe cialistengeeltje, de medicijnknaak en de eigen bijdrage voor extra hulpmid delen. De vrouw deed een beroep op de diakonie om 'een open oog, oor en hart' te hebben voor armoede binnen de ge meente. Anneloes Steglich, medewerkster van het Centrum voor Ontwikkelingssa menwerking Zeeland, vertelde over de relatie tussen armoede en gezond heidszorg in de Derde Wereld. Zij legde uit dat vrouwen hiervan steeds het meest te lijden hebben. Het baren, voe den, verzorgen en verplegen komt al tijd op hun schouders terecht. Ze be nadrukte dat scholing vrouwen in ont wikkelingslanden slechts weerbaar der maakt als ook de noodzakelijke basisvoorzieningen aanwezig zijn. Het heeft pas nut als er ook een kraan met schoon water is." komend water vanzelf weer vlot te ko men. Het was mooi, windstil weer. De sleepbootschippers roken echter een lucratief klusje. In zijn haast om aan het jacht te kunnen vastmaken ta xeerde de schipper van de Zephyrus de diepte van het vaarwater verkeerd en liep hij zelf met een forse vaart om hoog. De Bravo, die hem vlak op de hielen zat, knalde achterop hem, waar bij een reusachtige deuk ontstond. Een week eerder had zich in de Witte Tonnen Vlije een soortgelijk incident afgespeeld nadat een binnenvaart schip op een plaat was gelopen. Ter wijl de Zephyrus vastmaakte zou de Bravo hem daarbij gehinderd hebben en zijn concurrent met opzet hebben aangevaren. Het was opkomend water en het binnenschip was na tien minu ten al weer vlot. Dit incident was Van O. niet ten laste gelegd, omdat bewij zen ontbraken. Volgens officier van justitie mr J. J. A. Groen was bij de aanvaring van 30 sep tember sprake geweest van willens en wetens rammen van de Zephyrus. Bo vendien zou er levensgevaar voor de opvarenden hebben kunnen ontstaan, was de visie van de officier. Hij verge leek de bergers met concurrerende ta xibedrijven, waarvan de chauffeurs el kaar van de weg afrijden. Hij eiste 2000 gulden boete en een maand voorwaar delijke gevangenisstraf met een proef tijd van twee jaar. Van O. ontkende dat hij met opzet op de Zephyrus was ingevaren. Hij zou nog volle kracht achteruit geslagen hebben, maar daarbij was zijn boeg naar stuurboord gegaan. Daarop volgde de klap. Volgens zijn advocaat mr Buzek ging de vergelijking tussen bergers en taxichauffeurs volkomen mank. „Bergers zijn hulpverleners die dag en nacht klaar staan", aldus de raadsman, „zij hebben een grote beroepstrots en het is een hard bedrijf waar de concurrentie zwaar is". Hij betoogde dat de schade aan de Ze phyrus veel groter geweest zou zijn als de Bravo volle kracht (22 km per uur) op hem ingevaren was. Zijns inziens was er geen opzet in het spel geweest en hij vroeg vrijspraak. Politierechter mr A. A. Schuering besloot tot ontslag van rechtsvervolging. „Geen opzet en ook geen sprake van levensgevaar", was zijn conclusie. OOSTKAPELLE - Aan de Oostkapelse ronde stelling molen D'Arke zijn dinsdag de eerste onderdelen van een stel nieuwe wieken bevestigd. De wieken worden in de loop van de week verder in elkaar gezet. Er moeten in de molen ook nog enkele kleinere karweitjes aan het binnenwerk gebeuren, maar de verwachting is dat de restauratie binnen een paar weken afgerond is. Het opknappen van D'Arke had nogal wat voeten in aarde. Het werk lag tijden stil omdat de molenbouiver, Versluis uit Colijnsplaat, met tegenslag kampte. Bouw materialen werden niet op tijd aangeleverd en door ziekte werd de personeelssterkte van het ambachtelijke kleinschalige bedrijfje onverwachts gehalveerd. Ook bleek een andere klus, waaraan de molenbouwer tege lijkertijd werkte, omvangrijker dan verwacht. D'Arke, die uit 1858 dateert, kwam in 1984 in handen van de gemeente Domburg. Het gebouw was toen vol strekt verwaarloosd. De gemeenteraad besloot daarom enkele jaren later tot de restauratie, die enkele tonnen kostte. Ook de provincie, het Rijk en het Prins Bernhard Fonds betaalden mee. VLISSINGEN - Milieubelastende produkten en het huishouden: het CDA-Vrouwenberaad afdeling Zee land besprak gisteren tijdens een stu diedag in het Vlissingse hotel Britan nia de verschillende aspecten van de milieuvervuiling. De zestig aanwezi gen luisterden niet alleen naar enkele sprekers over dit onderwerp, zij gin gen tevens op excursie naar een su permarkt. Veel milieubelastende produkten be landen via de winkels in het huishou den - de directe omgeving dus. Voor een belangrijk deel van de studiedag werd dan ook doorgebracht met bood schappen doen. Het Ahold-concern, moederbedrijf van de AH-supermarktketen, heeft sinds juni vorig jaar een milieu-afdeling. Hoofd milieuzaken van het concern, ir A. J. de Lint vertelde in Britannia dat er bij het hoofdkantoor in Zaandam zoveel vragen en reactie over het mi lieu binnenkwamen, dat werd beslo ten daarop in te spelen met een specia le afdeling. „Niet alleen om het publiek te informeren, maar ook de eigen me dewerkers". Volgens De Lint bepaalt de consu ment hoeveel succes milieuvriendelij ke produkten in supermarkten kun nen hebben. De consument immers bepaalt of een produkt de winkel schappen wel verlaat. „De houding van de consument heeft grote invloed op het gedrag van de producent,", viel een andere spreekster, mevrouw H. P. H. M. Leyendekker van het ministerie van VROM, ir De Lint bij. lijst om de vervuilende produkten te noteren en suggesties te geven voor al ternatieven liepen ze langs de winkel schappen. Verschillende plasticver pakkingen, die de dames als te uitbun dig beoordeelden, moesten het ontgel den. Lof was er onder meer voor CFK-loze vleeswarenschaaltjes en statiegeld- flessen. De plastic 'PET'-fles met een dubbeltje statiegeld werd door een be geleidende AH-medewerker ook mi lieuvriendelijk genoemd. Het plastic afval verdwijnt door dat dubbeltje in Die stelling riep nogal wat discussie op in de zaal. Wanneer winkels scha delijke produkten niet langer aanbie den, kan de consument ze ook niet ko pen, vonden enkele toehoorders. De Lint meende dat deze vorm van mi lieubescherming te ver gaat. „Een su permarkt houdt zich niet bezig met de opvoeding van mensen. Wel kan een supermarkt de mogelijkheid tot kie zen bieden", zei hij. Hij gaf als voor beelden ongekleurd toiletpapier in plaats van papier met kleurstof en fosfaatvrije wasmiddelen. Ahold biedt deze keuze niet voor melk in een - opnieuw bruikbare - fles. Albert Heyn prefereert om uitleenlopende redenen voorlopig het wegwerp-pak. Om zelf te zien wat het Ahold-concern inmiddels aan milieuvriendelijke keu zemogelijkheden in huis heeft, togen enkele CDA-vrouwen (per auto) naar het supermarktfiliaal aan de Vlis singse Gildeweg. Gewapend met een De heer Van Riet, ontwerper van de milieuvriendelijke boodschappenfietskar. Een uitvinding om mensen boodschappen te laten doen zonder dat ze de auto hoeven te gebruiken. I Van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De gemeenten in de provincie Zeeland heb ben het 'buitengebied' opvallend goed in kaart gebracht in bestemmingsplannen. Dit blijkt uit antiooorden van demis sionair minister Nijpels {VROM) op vragen van het Tiveede Kamerlid A. J. te Veldhuis (VVD). Zeeland heeft de hele provincie in bestemmingsplannen vervat. Op elke meter grond rust een bestemmingDit in tegenstelling tot Noord-Brabant, waarover Te Veldhuis zijn vragen stelde. Deze provincie heeft 10 procent van het 'buitengebied' niet in een bestemmingsplan opgenomen. De provincie Groningen scoort nog hoger met 22 procent. Al- DEN HAAG - Het Haag se gerechtshof heeft dinsdag de 34-jarige Middelburger C. D. vrij gesproken van steun- fraude. De man werd er van beschuldigd dat hij van 1 oktober 1984 tot februari 1986 steunfrau- de zou hebben gepleegd. Hij had een RWW-uitke- ring en werkte tegelij kertijd als taxichauf feur. Die bijverdienste zou hij niet helemaal hebben opgegeven. D. verklaar de dat bij zijn weten wel de juiste inkomsten wa ren opgegeven. Iedere maand sloot hij een loonstrook in, waarop het cummulatieve be drag werd vermeld. De raadsman stelde dat de sociale dienst dit zelf had moeten zien en dat dus de juiste gegevens zijn doorgegeven. De so ciale dienst heeft er al leen geen gebuik van ge maakt. D. werkte bij twee. aan elkaar gelieer de, taxi-bedrijven. De man is wel bezig een bedrag aan de sociale dienst terug te betalen. In totaal zou de Middel burger zesduizend gul den te veel hebben ge kregen. De politierech ter in Middelburg had de man veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk. Hij was in hoger beroep geko men, omdat hij tijdens de politierechterzitting het gevoel had gehad, niet genoeg aan het woord te zijn geweest. MIDDELBURG - Het gezin van de destijds in Vlissingen wonende B. J. A. S. (26) kwam vorig jaar september door zijn heroïnegebruik zodanig in moeilijkheden dat hij ten einde raad een paar tassen van op straat lopende vrouwen roofde. „Mijn kind moest zonder brood naar school", legde hij de Middelburgse politierechter mr A. A. Schuering dinsdag uit om aan te ge ven hoe hoog de nood gestegen was. Op 2 september graaide hij in Oost- Souburg een schoudertas van een wandelende vrouw weg terwijl hij op de flets passeerde. Tien dagen later roofde hij eveneens per flets de bood schappentas van een vrouw die op straat liep. In het eerste geval bracht de diefstal 125 gulden op. Bij de tweede tasjesroof bestond de buit uit girobe taalkaarten, een pasje, twee vrijver- voersbewijzen van de NS en de sleutels van het station Vlissingen-Souburg. S. gaf drie girobetaalkaarten aan de 34- jarige Vlissingse I. M. B., die de helft van de opbrengst mocht houden als ze erin slaagde ze te verzilveren. S. verklaarde de periode van drugsge bruik helemaal achter zich te hebben gelaten. Hij woont nu in Temeuzen, waar hij met steun van zijn ouders een nieuw leven kon beginnen. Zijn advo caat mr E. G. M. Smit vroeg hem dan ook geen onvoorwaardelijke gevange nisstraf op te leggen waardoor hij in het criminele circuit terecht zou kun nen komen. Hij wees erop dat S. nog nooit met justitie in aanraking was ge weest, ondanks het feit dat hij sinds 1986 heroïne gebruikte. Het ging pas mis toen hij zijn baan kwijt raakte. Officier van justitie mr J. J. A. Groen vond het verzoek van de raadsman re delijk en eiste zes weken voorwaarde lijk en 60 uur dienstverlening. Hij vond dat aan één van de beroofde vrouwen de door haar gevraagde 228 gulden schadevergoeding moest worden toe gewezen. De politierechter vonniste conform de eis. Dat was ook het geval in de zaak van de niet verschenen mevrouw B. Zij werd wegens heling bij verstek veroor deeld tot 750 gulden boete en drie we ken voorwaardelijke gevangenisstraf. Advertentie 100 meter boerenleverworst (met verse lever) 100 ringen (zacht gerookt) 100 verse rookworsten (vers gerookt) 50 droge worsten (bijzonder lekker) 25 osseworstjes (de echte) En nog heel veel andere lekkere worstsoorten! Maar onze worstkeuken heeft weer op volle toeren gedraaid, dus "ïlkestfjoutoertj VEERSESINGEL 90 4332 TC MIDDELBURG TEL. 01180-12343 ieder geval niet in de huishoudelijke vuilnisbak. De grote hoeveelheid gekleurd toilet papier ontlokte boze reacties: „Dat speelde al tien, twaalf jaar geleden en nu zitten we er nog mee". Volgens de begeleidende AH-mede werker is er ook genoeg grijs papier in voorraad, maar het publiek geeft de voorkeur aan het gekleurde papier. Hij merkte wel op dat op andere terrei nen het milieubewustzijn van de klan ten goed te merken is. Zo verkoopt het concern de laatste tijd veel minder kof fiemelk in pakken. Milieubelastende artikelen in een huishouden komen niet alleen uit de winkel; er staat doorgaans ook een grote vervuiler voor de deur. Daarom presenteerde in de middag T. van Riet, medewerker van de afdeling mi lieu van de provincie een vervanger voor de auto: de fiets-boodschappen- kar, zijn eigen ontwerp. De kar is zo wel als winkelwagen als als fietskar te gebruiken. Er wordt nog gewerkt aan een model van zijn ontwerp dat op grote schaal geproduceerd kan worden. Als zo'n model in de verkoop komt, zal het blij kens de reacties uit de zaal op een war me ontvangst kunnen rekenen. „Het belangrijkste van bijeenkomsten als deze is bewustwording", zei het CDA-statenlid A. M. Dek, die als be langstellende aanwezig was. Zijn frac tiegenote L. Nederhoed-Zijlstra, die de bijeenkomst leidde, vond de dag waar devol omdat mensen zo hun machtelo ze gevoel tegenover de milieuvervui ling kwijt raken. „Ze merken datje wel degelijk iets kunt doen." leen Flevoland kan zich met stip naast Zeeland voegen: ook daar is de gehele provincie in bestemmingsplannen vervat. Volgens Nijpels is het belangrijk dat de gemeenten moder ne en goede bestemmingsplannen voor het buitengebied maken. De beivindsman van VROM wijst in dit kader op het onlangs gepresenteerde Nationaal Milieubeleidsplan (NMP). In de bestemmingsplannen moeten volgens de mi nister de richtlijnen uit het NMP worden opgenomen. De bescherming van natuurwaarden moet afdoende geregeld worden in de bestemmingsplannen voor de buitengebie den, zo laat Nijpels weten. GOES - Het moet, het kan anders. Dat is behalve de titel ook het mot to van de eerste gids voor kritisch consumeren in Zeeland. Een boek je dat een stimulans en hulpmiddel moet zijn voor mensen die bij het doen van aankopen rekening wil len houden met milieu- en derde wereldbelangen. De gids ver schijnt op het juiste moment. Want dat het anders moét heeft iedereen de laatste tijd kunnen waarnemen. De situatie van het milieu is derma te zorgwekkend dat ingrijpende (en kostbare) maatregelen niet uit kun nen blijven. Ook mensen die dat nog altijd willen ontkennen, kun nen niet meer om de harde milieu feiten heen. Duidelijk is dat het milieuprobleem niet los staat van andere maat schappelijke vraagstukken. Wat steeds nadrukkelijker naar voren komt - en ook meer en meer in de belangstelling staat - is de samen hang tussen de milieuproblematiek en de situatie in de derde wereld. Ontwikkelingswerk met oog voor de (milieu)situatie in de derde-we reldlanden is zonder meer nood zaak. Het consumeren van inge blikt fruit uit de Filipijnen of Cuba is wellicht een stimulans voor de economie van deze landen, maar de hoeveelheid energie die nodig is om het fruit in te blikken en naar Ne derland te vervoeren, is groot en doet de stimulans weer teniet. De problemen zijn enorm. Als indi vidu voelt menigeen zich onmach tig om wezenlijke veranderingen te bewerkstelligen. Wanneer iedereen dat gebruikt als excuus om de eigen levensstijl niet te veranderen, blij ven de problemen gigantisch. Ver beter de wereld, begin bij jezelf: dat is ook in deze van toepassing. De gids biedt handreikingen bij het veranderen van het consumptiepa troon. Kritisch consumeren, in be lang van milieu en derde wereld. Dat kan zowel individueel als in groepsverband. Het betekent ook bevorderen van een produktie die mens- en milieuvriendelijk is. In de gids leggen samenstellers Ad Phernambucq en Marten Wiersma uit dat in de strijd tegen milieuver vuiling, ongelijkheid en onderont wikkeling, drie niveau's te onder scheiden zijn: micro, meso en ma cro. Op micro-niveau gaat het om het doen en laten van individuele personen: het consumptiepatroon, de keuzes die daarbij gemaakt wor den en het omgaan met afval. Ener giezuinige lampen, selectief tv kij ken, zuivere koffie, glas in de glas bak, oud-papier naar (bijvoor beeld) de zending, op de fiets naar het werk. Ook 'nee' zeggen tegen de plastic zak die in de winkel wordt aangereikt. Op meso-niveau speelt de schijnba re tegenstelling tussen verschillen de sectoren en belangen in de sa menleving, alsook de tegenstelling tussen economisch en ecologisch verantwoord handelen. Het eens zijn met maatregelen, maar wel vin den dat de buurman er maar eerst mee moet beginnen. De automobi list meent dat de industrie eerst aangepakt moet worden, de indus trie op haar beurt vindt dat juist de landbouw eerst aangepakt moet worden in de strijd tegen de verzu ring. De boeren zeggen dat ze wel anders willen, maar niet kunnen omdat dan de prijs van hun produk ten te hoog wordt. Op macro-niveau is de politieke be sluitvorming aan de orde. Het werk van maatschappelijke orga nisaties (zoals vakbonden, onder nemersbonden, milieu- en derde wereldorganisaties, politieke par tijen) is belangrijk. Mensen, plaat selijke, provinciale en landelijke groepen kunnen door acties en kri tische stellingnames invloed uitoe fenen. Zo kunnen bijvoorbeeld ge meenten lid worden van Zeeu- wind, zuivere koffie schenken, geen tropisch hardhout meer toe staan en lid worden van de LOTA (Lagere Organisatie Tegen Apart heid). Kernpunten bij kritisch consume ren zijn: is het echt nodig Hoe is de levensduur van het produkt Kan het produkt na gebruik milieu vriendelijk worden verwerkt Is het produkt gemaakt van vervang bare grondstof? In de gids komen achtereenvolgens aan de orde: landbouw, scharrel-varkensvlees, wereldwinkels, Max Havelaar-kof- fie, postorder-catalogus derde we- reldprodukten, afval en hergebruik, tweede handswinkels, auto-onder- delen, energie, bouwen en wonen. Bij alle hoofdstukken zijn namen en adressen vermeld. De gids verschijnt onder verant woordelijkheid van het Honger Hoeft Niet-overleg in Zeeland. Daarin werken samen het centrum voor ontwikkelingssamenwerking, het consulentschap natuur- en mi lieueducatie, het milieukwartet Zeeland en de wereldwinkels. De sa menstellers kondigen al een uitge breidere versie aan, omdat het as sortiment en aantal verkooppunten van milieuvriendelijke(r) produk ten groeiende zijn. De gids kost vijf gulden. Rinus Antonisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 23