PZC Vlees Reefer Freighter vrij van radio-activiteit Weinig animo voor project in Brazilië Zondagsopening in Terneuzen lijkt nog onhaalbaar ...niet iedereen blij met plan vast aantal kampeerplekken. Meerderheid raad wil voorfinanciering derde kanaalkruising in beeld provincie WOENSDAG 25 OKTOBER 1989 13 MINI-CAMPINGS Echtpaar uit Grijpskerke raakt gewond in Frankrijk NIET AFKOMSTIG VAN LADING REEFER RIO Verdwenen BOEREN NIET AANGEMOEDIGD Zeeuwse Vereniging Autisme bijeen Avontuur SOMBERE CONCLUSIE RAPPORT KNOV Ligging ALGEMENE BESCHOUWINGEN MIDDELBURG: Niet afwijzend Belastingen Regeling ANTWERPEN/HULST - Het vlees uit de Reefer Freighter, het Cypriotische schip, dat dinsdag door de controledienst van de Antwerpse douane van onder tot boven doorzocht werd, heeft nooit deel uitgemaakt van de lading vlees uit de Reefer Rio. Onderzoek van de Belgische douane heeft uitgewezen dat de circa 600 ton vlees in augustus in Montevideo (Uruguay) werd ingescheept. De vracht had Libreville in Gabon als eindbestemming. Daar werd de partij om onduidelijke redenen geweigerd. Volgens scheepsagent T. Gillibert van de Reefer Freigh ter gebeurde dit, omdat de autoriteiten in Libreville van mening waren dat het ging om een partij radio-actief besmet vlees. Een woordvoerder van de Antwerpse douane be schouwt dit echter als een drogreden. „Het vlees, al zal het nooit geschikt zijn voor menselijke consumptien, is goed van kwaliteit. Onderzoek met een becquerelmeter op de kaai heeft geen radio-actieve besmetting aange toond. De Afrikaanse instanties hebben naar alle waar schijnlijkheid de lading niet willen accepteren, omdat er geen deviezen genoeg waren. Ze konden de partij ge woonweg niet betalen." De scheepsagent heeft aangekondigd gerechtelijke stappen te ondernemen tegen de autoriteiten in Libre ville. In eerste instantie nam de Antwerpse douane aan dat de Reefer Freighter een partij vlees aan boord had die afkomstig was uit Vlissingen. Daar ligt nog steeds de lading vlees opgeslagen die in 1988 uit de Reefer Rio werd gehaald omdat zij gedeeltelijk radio-actief besmet was. Sinds augustus van dit jaar deed het gerucht de ronde dat circa 100 ton van deze lading verscheept was. Naar aanleiding van dit gerucht sloten toen met name Afrikaanse landen hun grenzen voor Europees vlees. Voorlichtster A. Dijkstra van het ministerie van WVC gaf dinsdag toe dat die 100 ton vlees daadwerkelijk uit de Vlissingse koelhuizen verdwenen is. „Dat vlees is in vier separate partijen aan de man gebracht. Echter niet in Derde Wereldlanden, maar in landen buiten de EEG. Waar precies, dat is zaak van de Ierse eigenaar van het vlees. De overige 5900 ton uit de Reefer Rio ligt nog steeds in Vlissingen. Als daar een deel van ver dwijnt, is de douane daarvan op de hoogte. De partij vlees die zoveel commotie heeft verwekt, wordt goed in de gaten gehouden". Dat landen als Gabon, Nigeria en Ivoorkust Europees vlees blijven weigeren is volgens mevrouw Dijkstra 'be treurenswaardig'. „Maar", voegde zij er aan toe, „dat dit gebeurt, staat los van wat er met de lading van de Ree fer Rio is voorgevallen. Dat heeft andere redenen." Hoe het ook zij, de woordvoerder van de Antwerpse douane, liet gisteren weten dat er momenteel nog vijf schepen geladen met vlees dat in Afrika is geweigerd, opstomen naar Belgische havens. Het vlees uit de Reefer Freighter werd dinsdag na te zijn onderzocht door de douane en een veearts overgebracht naar koel-en vrieshuizen van een vleesverwerkend be drijf in Turnhout. Als het aan het college van b en w van Valkenisse zou liggen, mogen de karnpeerboeren gedurende het hele seizoen vijftien kampeereenheden bij hun bedrijf plaatsen. politie zou dan wel komen opdraven wanneer er een ontruiming diende plaats te vinden". Volgens gedeputeerde Maris-Koster is de Kampeerwet volstrekt duidelijk over het toegestane aantal eenheden rond het kamperen bij de boer. B en w van Valkenisse hoeven dan ook naar haar mening niet op de steun van de provincie te rekenen. „Er is maar één conclusie mogelijk: men heeft zich aan de wet te houden. Maar het is een legitieme zaak om over die kwestie kamerleden te benaderen". Maris- Koster vindt verder dat er sprake is van 'krasse taal' daar waar in de nota wordt aangegeven, dat belangen op het terrein van milieu, landschap en ruimtelijke ordening zich niet verzet ten tegen de voorgestelde regeling. De vereniging van karnpeerboeren Vekabo stond mede aan de wieg van de nota en staat volledig achter het pleidooi. Wanneer wordt vastgesteld dat er het hele jaar door 15 kampee reenheden op het boerenerf mogen staan, ontstaat er voor de gast een hoop duidelijkheid en zekerheid. „Als nu mensen van tevoren bellen om te reserveren, moeten we altijd een slag om de arm houden", zegt be stuurslid mevrouw J. Wisse-Francke van de Vekabo. „We moeten dan zeg gen: als er een verruiming van de mo gelijkheden komt, is er misschien plaats. In de nieuwe situatie kunnen we duidelijkheid geven op de vraag of er plaats zal zijn. Het is ja of het is nee". Secretaris Gert-Jan Brinkman van de in de organisatie Recron verza melde reguliere campinghouders is kernachtig in zijn afkeurende reactie. „Iedere burger dient zich aan de re gels te houden. Dat doen wij als Re cron ook". Brinkman verzet zich met name tegen de uitspraak in de nota van Valkenisse dat er van een con currentie met de reguliere campings geen sprake is. „Ondanks het mooie weer zijn deze zomer de reguliere campings maar gemiddeld acht da gen helemaal vol geweest. Elke plek die wordt uitgebreid is teveel. Al die mensen die voor het kamperen bij de boer kiezen kunnen met elkaar wel drie tot vier grote campings vullen. Er is wel degelijk sprake van concur rentie". Jacques Cats De Reefer Freighter in de haven van Antwerpen. GOES - De traditionele belangstelling van Zeeuwse boeren voor Brazilië als emigratieland heeft zich nog niet vertaald in deelname van Zeeuwen in het omstreden Novo Eldora-project in het Amazonegebied. Een kamerbrede meerderheid heeft, zoals gemeld, de regering gevraagd Nederlandse boeren te weerhouden van deelname omdat grote stukken tropisch re genwoud zouden moeten worden gekapt. Ook C. P. F. van der Wal, migratieconsulent voor zuid-west-Nederland, ziet de boe ren liever niet gaan. „Maar niet zozeer vanwege het regen woud dat zou moeten verdwijnen, want dat is een conclusie die wat al te overhaast getrokken is. Het betrokken gebied bestaat uit 15.000 hectare pampa-achtig landschap en wat bos- sages. Maar dat dan ook alleen: geen wegen, dorpen, fabrieken, plantages of wat dan ook". Juist daarin is voor Van der Wal de noodzaak gelegen zich verre van het nieuwe project te houden. „Juist Bra zilië is een land waar een doelmatige agrarische aanpak enorm verschilt van het boerenbedrijf in Nederland. Een boer die daar wil gaan wonen en werken, moet beschikken over een he leboel randvoorzieningen. Daarvan ontbreekt in het Nova Eldora-project ieder spoor". De consulent legt uit dat Nederlandse boeren best een toekomst kunnen .op bouwen in Brazilië. Maar dan spreekt hij wel over de bestaande Nederlandse kolonies, die in de loop van deze eeuw zijn ontstaan en die naar tevredenheid functioneren zonder aanslagen te ple gen op het regenwoud. In Brazilië zijn twee nederzettingen van de rooms-ka- tholieke kolonisten, de Hollambra en MIDDELBURG - Bij een ernstig au to-ongeval nabij Troyes in Frankrijk is het echtpaar Jonas uit Grijpskerke vorige week zwaar gewond geraakt. In het ziekenhuis van Troyes, ten zuidoosten van Parijs, is bij beiden in middels een operatieve ingreep ver richt. Mr J. A. F. Jonas, directeur van de Al gemene Zeeuwse Verzekeringsmij. te Middelburg, werd zo ernstig gewond dat aanvankelijk voor zijn leven werd gevreesd. Hij liep inwendig letsel en gecompliceerde botbreuken op. Deze week wordt een tweede operatie uitge voerd. Zijn echtgenote liep lichtere verwon dingen op, onder meer aan hoofd en ogen. Het echtpaar was na een korte vakantie in Frankrijk op de terugweg naar Walcheren toen het bij een ver keersongeval werd betrokken. Over de toedracht zijn nog geen bijzonderhe den bekend. MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de Nederlandse Vereniging voor Autisme houdt zaterdag 28 oktober een bijeenkomst in de Klimopschool aan de Grevelingenstraat in Middel burg. Mieke Davies houdt een inlei ding over autisme, onderwijs en dag besteding. De bijeenkomst duurt van 13.30 tot 16 uur. drie van de protestantse organisaties, de Parana. Van die laatste is de Ca- ramber de grootste en bijna geheel ge richt op de zuivelproduktie. „In die grote nederzettingen is alles ge regeld. Er zijn goede wegen, coöpera tieve fabrieken, distributielijnen en af- zetcorporaties. Er zijn scholen en zie kenhuizen en de achtergrond is over wegend Nederlands. Toch begeleiden we adspirant-emigranten altijd met stageprojecten. Een jonge boer uit Ne derland, een oudere trouwens ook, kan zich niet voorstellen hoe het agrari sche en sociale leven zich in Brazilië afspeelt. Voor andere emigratielanden hebben we ook stageprograma's; voor Brazilië is het echter voorwaarde dat emigranten er eerst een jaartje gaan kijken", aldus Van der Wal. Het Nederlands Migratie Instituut (NMI) in Den Haag, de organisatie waarvoor Van der Wal werkt, heeft wel contacten gehad met de project ontwikkelaars van Nova Eldora maar daarbij is het gebleven. „Boeren die daaraan deelnemen wordt geen emi- gratieprogramma geboden, maar een avontuur. Daaraan werken wij niet mee.". Volgens Van der Wal is er helemaal niets in het gebied waar het Nova El- doraproject ontwikkeld zal worden. De dichtstbijzijnde haven ligt op 2000 kilometer afstand en er is slechts een zandweg die daarheen leidt. Huizen moeten nog gebouwd worden evenals fabrieken en pakhuizen. Voorzienin gen in volksgezondheid, distributie en afzetcorporaties zijn er niet, om van scholen maar te zwijgen. „De hectare- prijs is erg laag: 375 dollar. Daarvan is 20 dollar gereserveerd voor infrastruc turele ontwikkeling. Je kunt wel na gaan dat dat erg weinig is als er om te beginnen een asfaltweg van 2000 kilo meter moet worden gelegd", rekent Van der Wal voor. De consulent verwacht dat deelne mers aan het project op z'n minst moe ten zijn opgewassen tegen tien jaar volledig sociaal isolement. „Alle gege vens bijelkaar zijn voor ons aanleiding om niet aan het project mee te werken. Voorzover wij weten zijn er in heel Ne derland acht mensen die grond heb ben gekocht bij Nova Eldora. De helft daarvan is gewoon investeerder en hel maal niet van plan naar Brazilië te gaan." Zeeuwen zitter er, volgens de consulent, helemaal niet bij, terwijl zij juist altijd ruim vertegenwoordigd zijn bij informatiebijeenkomsten over emi gratie naar Brazilië. TERNEUZEN - Zondagsopening: van winkels in Terneuzen is nog ver weg. Zelfs wanneer Scheldorado er staat - en de werkstad aan de Westerschelde aantrekkelijker wordt voor het Belgi sche publiek - is zondagsopening zo als Hulst, Sluis en Sas van Gent die kennen, nog steeds geen haalbare kaart. Ook al is Terneuzen de grootste stad van Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze sombere conclusies worden getrok ken in het rapport 'Terneuzen, madi- wodovrza... zo?' van het KNOV, het Koninklijk Nederlands Onderne- mersverbond. In opdracht van de stichting Noordstraatpromenade en de KNOV-afdeling Terneuzen hebben KNOV-deskundigen Terneuzen gewo gen en vooralsnog te licht bevonden. Het rapport lijkt alle hoop die sommi ge vooruitstrevende Terneuzense win keliers hadden de grond in te boren. Zondagsopening is in dit stadium niet alleen onrendabel, zegt het KNOV, maar het is ook een zeer grote vraag of het ministerie van Economische Za ken bereid is een ontheffing aan Ter neuzen te geven. Want dat privilege wordt alleen gegeven aan winkelcen tra die veel toeristen op de zondagen mogen verwelkomen. Hoewel het rap port vriendelijk blijft in zijn toonzet ting, kan het dat laatste niet van de Terneuzense binnenstad zeggen. Als de minister die ontheffing wil verlenen dan moet de gemeenteraad daar in meerderheid ook om vragen. Het is niet zeker dat de raad, die voor een be langrijk deel confessioneel is, hiervoor voelt. Het KNOV waarschuwt ook voor te hoog gespannen verwachtingen. Zo kan de zondagse omzet ten koste gaan van de omzet op andere dagen. De winst van de zondag weegt niet altijd op tegen de meerkosten die een winke lier moet maken om op zondag open te zijn en personeel te betalen. Zondagso pening is ook alleen maar aantrekke lijk indien er zeer veel winkeliers aan mee doen en niet de helft van een win kelstraat gedurende de zondag donker blijft. En de zondagsopening moet voor een zo grote omzetstijging zorgen dat het ook aantrekkelijk wordt voor 'onzondagse' winkels zoals super markten en andere winkels die verse produkten aanbieden, om de deuren onen te doen. Aan alle voorwaarden voor een winstgevende zondagsopen stelling wordt nu niet voldaan en het KNOV raadt het kortweg af. Toch kijken de Terneuzense winke liers verlangend uit naar de tijden dat ze de enige rustdag van de week mo gen inruilen voor een hogere omzet. Twee jaar geleden al heeft de D66-afde- ling Terneuzen een enquête gehouden onder de neringdoenden. Toen bleken vrijwel alle zelfstandige ondernemers een voorstander te zijn en uitsluitend de bedrijfsleiders van vestigingen van winkelketens minder te voelen vöor een extra dag werken oftewel om2et- draaien. Ook G. P. Ververs, voorzitter van het KNO V-Zeeland en boekhan delaar aan de Noordstraat in Terneu zen, behoort tot de warme voorstan ders van zondagsopening. Zij hetCop langere termijn en indien de binnen stad zo is uitgebreid en verbeterd dat met name het Belgische koperspu- bliek en de klandizie met de dikkere portemonnee graag komt en wat lan ger, bijvoorbeeld enkele uren, blijft: De binnenstad van Terneuzen heeft in de Zeeuws-Vlaamse economie een veel minder belangrijke rol dan op grond van zijn omvang en ligging ver wacht mag worden. Tot deze minder strelende conclusie kwam ook al het rapport 'Terneuzen, het kan anders, beter' dat het KNOV een half jaar ge leden uitbracht. Zondagsopening, vindt het KNOV, kan pas later, indien er veel in de stad is veranderd, een mogelijkheid wor den. „Niet als doel", zo schrijft de KNOV-adviseur drs N. G. Mol, „maar als gevolg. Het is voorlopig veel be langrijker om gezamenlijk aan het pro- dukt 'binnenstad' te werken." Hij wijst op de komst van het ABC- winkelcomplex, de bouw van allerlei attracties op de Scheldeboulevard, en de verbetering van de winkelpromeha- de in de stad, die een driepolige struc tuur (Markt-ABC-Axelsedam) gaat krijgen. Aan ABC wordt nu druk 'ge bouwd, Westkant BV en andere onder nemers werken aan de Scheldeboule vard en de stichting Noordstraatpiro- menade wil een rapport laten maken over de driepolige structuur. toestanden rond aantallen kampeer middelen uit de wereld worden gehol pen. Andere Zeeuwse recreatiegemeen ten, die dezer dagen het verzoek in de bus krijgen de nota te ondersteu nen, zien het Valkenisser standpunt wel zitten. „Wij staan er zeker niet afwijzend tegenover", zegt burge meester drs Hietkamp van Dom burg. Hij is coördinator van het overleg van plattelandsgemeente besturen op Walcheren. Dat overleg gaat over te nemen seizoenmaatre gelen, zoals het bepalen van het mo ment waarop de piekopvangrege- ling in werking behoort te komen. De burgemeester van Domburg vindt het een goede zaak, wanneer er rond het aantal toe te stane kam peermiddelen bij de boer duidelijk heid zou komen. Voor een heel jaar. „En vijftien eenheden wijzen wij be paald niet af'. De gemeente Dom burg behoort tot de ondertekenaars van een regionale smeekbede van de gemeente Veere bij 'Den Haag' om nu eindelijk eens vaart te maken met de vaststelling van de Wet op de Openluchtrecreatie. De betrokkenheid van de politie bij al dat gegoochel met aantallen kam peermiddelen was de laatste tijd al beduidend minder geworden. „Jaren geleden hadden we nog de handen vol aan de controle op de naleving van de regels", zegt commandant G. M. Brasser van de rijkspolitiegroep Veere. „Maar het beleid rond het kamperen bij de boer was op een be paald moment per gemeente zo ver schillend, dat de politie zich na over leg met justitie op het standpunt stel de, dat de gemeenten hun eigen za ken maar moesten controleren. De VLISSINGEN - De tenten liggen in middels opgeslagen op vlieringen en in garages en de caravans staan op stal. Maar dat wil nog niet zeggen dat niemand meer met de gedachten bij de vakantieviering zit. Het toe- ristisch-recreatief bedrijfsleven in deze provincie benut deze periode van stilte op het vakantiefront om onderhoudswerk aan te pakken en nieuwe dingen te realiseren. Ook bestuurders zitten niet met de armen over elkaar. Zo hebben burge meester en wethouders van Valkenis se een nota in elkaar getimmerd, die als pleidooi moet dienen voor een wettelijke regeling voor de plaatsing van vijftien kampeermiddelen gedu- gesteld, eindelijk een duidelijke en controleerbare regeling in het leven worden geroepen voor alle partijen die direct of indirect met het kampe ren bij de boer te maken hebben. Zo als de (mini)campinghouders, politie en justitie en het toeristenpubliek. Met name de vakantiegasten kunnen er bijna geen touw meer aan vastkno pen. De nu nog geldende Kampeerwet gaat uit van vijf kampeermiddelen per agrarisch bedrijf, dat aan bepaal de eisen voldoet. Gedurende zes we ken, in juli en augustus, krijgen die geselecteerde agrarische bedrijven toestemming om nog eens vijf tenten of caravans extra op hun erf toe te la- MIDDELBURG - Als het aan de Mid- wil dat het college de dit najaar gepre- delburgse raadsfracties van WD, senteerde pleitnota 'Walcheren en de CDA en klein rechts ligt (samen een Dammenroute' vergezeld van 'drin- meerderheid), komt er door (gedeelte- gende en dwingende eisen' toestuurt lijke) voorfinanciering toch sneller aan een nieuwe minister van verkeer een derde kanaalkruising over het en waterstaat. De SGP/RPF/GPV Kanaal door Walcheren. Zoals ge- pleit.ervoor om nu alvast geld opzij te meld ziet minister Smit-Kroes van leggen voor de derde kanaalkruising, verkeer en waterstaat pas kans een Het college krijgt van zowel PPR als aquaduct na 2000 in het investerings- WD kritiek te verduren op de begro- programma op te nemen. De partijen ting, die volgens de partijen visie en schrijven dit in hun algemene be- beleid mist. Waarom is er bijvoorbeëld schouwingen op de gemeentebegro- wel sprake van een emancipatienota, ting voor volgend jaar. zo wil klein links weten, maar niet van De WD wil dat burgemeester en wet- een vredesbeleid. Milieu krijgt veel houders in Den Haag aankloppen om aandacht van de PPR-eenmansfrac- de derde kanaalkruising (naast de tie, waaronder de eis van een cheiïio- reeds bestaande Schroe- en Stations- kar en de oprichting van een milieu- brug) zo snel mogelijk, in ieder geval educatief centrum. D66 en de PPR voor 2000, te realiseren. Om dringende pleiten voor een gemeentelijke veror- economische redenen kan een aqua- dening, waarin het terugdringen van duet niet achterwege blijven. Het CDA tropisch hardhout wordt tegenge gaan. De overlast door hondepoep krijgt de aandacht van het CDA en D66, waarbij alleen de laatste partij concrete maat regelen voorstelt. D66 zal in een motie een verordening voorstellen waarbij eigenaren van viervoeters flinke be perkingen krijgen opgelegd. Iedereen die zijn hond uitlaat moet een schep of zak kunnen tonen, waarmee de uit werpselen van het dier verwijderd kunnen worden. De huidige sociaal re chercheur zou daarop moeten toezien. Als hondeneigenaren niet zo'n zak of schep kunnen tonen, krijgen ze een fik se boete. De SGP/RPF/GPV wil dat het college meer geld uittrekt voor het gemeentelijk milieubeheer. De verhoging van de gemeentelijke be lastingen ontmoet bij de meeste partij en weinig weerstand. Alleen D66 wil geen verhoging van de onroerehd- goedbelasting, de rioolafvoerrechten en de reinigingsrechten. De PPR wil alleen een hogere rioolbelasting on dersteunen als die wordt betaald door eigenaren en niet door de huurders. De WD is voorstander van een gespreide verhoging en. niet van een stijging van vier procent, zoals het college voor stelt. Als het aan de liberalen ligt gaan de belastingen volgend jaar met twee procent en de twee jaren daarna met één procent omhoog. Klein rechts laat zich niet uit over haar keuze. „Wij heb ben er moeite mee", aldus de algemene beschouwingen. „Middelburg is een dure, zo niet de duurste gemeente uit onze omgeving." Het CDA pleit voor onderzoek om bedrijven die meer lo zen op het riool hoger te belasten. De woningbouw bij het Brigdamse Padje, zoals voorgesteld in de struc tuurschets 1989, is niet bij iedereen in goede aarde gevallen, omdat de bouw van een nieuwe wijk op die plek in strijd is met landschappelijke belan gen. D66 ziet meer in woningbouw langs de Abeelseweg. SGP/RPF/GPV wil meer geld aanwenden om lege plekken in de binnenstad op te vullen en woningen te verbeteren. De fractie wordt daarin gesteund door de PPR. „Uitbreidingen mogen niet plaatsvin den, als daardoor de leegstand zal toe nemen." Het CDA wil van het college graag weten waarom het Brigdamse Padje in aanmerking komt voor wo ningbouw, terwijl dat een paar jaar ge leden nog uit den boze was. rende de hele periode dat men kam peerders op het erf kan verwachten, zeg maar van maart tot november. Die uniforme, gelijkluidende rege ling, zou - zo wil Valkenisse met de nota aan politiek Den Haag duidelijk maken - moeten worden opgenomen in de Wet op de Openluchtrecreatie. Het Zeeuwse kamerlid Eversdijk heeft al een paar keer aangekondigd dat die wet er nu toch echt aan zit te komen, maar de vaststelling laat in tussen toch lelijk op zich wachten. Met de door b en w van Valkenisse voorgestelde oplossing kan, zo wordt ten. Tenslotte kunnen gemeenten in tijden van topdrukte andermaal vijf eenheden extra toestaan. Deze laat ste regeling, die wordt ontleend aan een gemeentewetsartikel ter hand having van de openbare orde, wordt aangeduid met 'piekopvang'. Het moment van de inwerkingtre ding van de piekopvangregeling is nooit tevoren bekend. Daardoor ont staan er in de praktijk op z'n minst onduidelijke, maar vaak ook chaoti sche situaties. Daartegen kan, zo is in een aantal zaken gebleken, admini- stratief-rechtelijk of strafrechtelijk maar moeilijk worden opgetreden. Met de door Valkenisse voorgestelde oplossing kunnen al die vervelende

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 13