PZC 'De burgers mogen mij altijd bellen' Geen extra subsidie gezondheidsdienst Nieuwe apparatuur voor Scheldegolf dankzij gift van de hervormde kerk Provinciale Waterstaat vindt weg Axel-Spui veilig genoeg Koninklijke Marechaussee in Terneuzen houdt open huis provincie Boer mag grasland niet veranderen in bouwland B EN W HONTENISSE: CDA-fractie kritiseert spaarbeleid Hontenisse BURGEMEESTER KESSEN OVER KRITIEK PVDA: Antroposofische peutergroep houdt open dag Ruiten vernield IN KADER 175-JARIG BESTAAN GEEN AANLEIDING TOT MAATREGELEN Nieuwe cursus textiel verven vrouwengilde Taken DINSDAG 24 OKTOBER 1989 z10 KLOOSTERZANDE - Als men met vragen zit, zaken ver duidelijkt wil hebben, dan kan men mij altijd bellen. Het is echter niet zo dat het college op elke brief van wie dan ook meteen een antwoord klaar heeft." Dit zegt burge meester mr A. A. L. G. M. Kessen naar aanleiding van een boze brief van de PvdA-afdeling Hontenisse. Kessen weigerde vorige maand naar aanleiding van een brief van de afdeling aan de raad en b en w duidelijkheid te verstrekken over het al dan niet gaan innen van de toeris tenbelasting. De burgemeester vond dat de PvdA, die niet in de raad ver tegenwoordigd is, met haar brief een discussie probeerde uit te lokken. Een discussie die hij niet voorzien had en die in zijn ogen ook niet moest plaatsvinden. „Als we dat gaan doen, ontaarden deze raadsvergaderingen in anarchisme," stelde hij. Dat laatste, als zou de PvdA uit zijn op wanorde en chaos, is de afdeling in het verkeerde keelgat geschoten. „Wij kun nen ons voorstellen dat onze werkwijze bij u de nodige irri tatie opwekt, maar het gaat ons te ver de PvdA het verwijt te maken dat de gekozen werkwijze aanleiding zou geven tot anarchisme," schrijft de afdeling. Kessen op zijn beurt vindt dat de PvdA zijn woorden iets te zwaar gewogen heeft. „Kijk, het is begrijpelijk dat deze po litieke partij zich in Hontenisse probeert te profileren. Daar is niets op tegen, maar het moet niet op deze manier gebeu ren. Brieven aan de raad en het college, prima, dat mag, maar dan is het wel zo dat wij ze niet mondeling gaan beantwoorden in de raadsvergadering. Dat kan tijd kosten en daar moet men zich bij neerleggen. Overigens als er pro blemen zijn - en dat geldt voor alle burgers - dan kunnen ze mij altijd bellen," reageert Kessen. KLOOSTERZANDE - De Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst Zeeland (GGD) hoeft niet te rekenen op een subsidie van 1200 gulden van de gemeente Hontenisse oni het vestigingsbeleid van huisartsen te bekostigen. 4 Het dagelijks gemeentebestuur vindt dat de GGD zich niet met het vesti gingsbeleid moet bezighouden, ook niet nu dit geen gemeentelijke taak meer is. Volgens b en w van Hontenisse heeft de dienst, door subsidie voor het vestigingsbeleid van huisartsen aan de gemeenten te vragen, getracht op een oneigenlijke wijze inkomsten te verwerven. Het college voelt er evenmin voor om een deel van de kosten voor het maken KLOOSTERZANDE - Het dage lijks bestuur van de gemeente Hontenisse spaart er naar de zin van de CDA-fractie te lustig op los. Dit stelt de fractie in een reactie op de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1990. Het CDA vindt dat het college van b en w door het hanteren van meer dan veertig verschillende spaar potjes de grondslag heeft gelegd voor een ondoorzichtig finan cieel beleid en de gemeentelijke diensten opzadelt met nodeloos administratief werk. „U wekt de schijn dat u iets we zenlijks doet, maar het blijft be perkt tot het parkeren van gel den uit de saldi-reserves in afzon derlijke voorzieningen," stelt de fractie. De christen-democraten pleiten dan ook voor een resolute afschaffing van de spaarpotme thodiek. Binnen de financiële commissie zouden over deze kwestie nieuwe afspraken moe ten worden gemaakt. Het CDA wil voorts niets weten van het reserveren van 400.000 gulden voor de bouw van een sport-en evenementenhal. Een dergelijke reservering wordt voorbarig geacht. De fractie heeft het college ook gevraagd duidelijkheid te ver schaffen over de inkomstenpost voor de toeristenbelasting, die in de begroting wordt opgevoerd ondanks het feit dat deze ge meentelijke belasting voor het tweede achtereenvolgende jaar niet geïnd is. Het college ant woordt het CDA dat het de be doeling is nog deze maand de voorlopige aanslagen voor 1989 aan de campinghouders te stu ren. De belasting over 1988, waarvoor uitstel van betaling werd verleend, zal eveneens op korte termijn gevorderd worden. Ten aanzien van het gemeentelij ke spaarpottenbeleid wil het col lege van geen kritiek horen. „Wij zijn van mening dat ten aanzien van het omgaan van reserves en voorzieningen de juiste spelre gels worden gehanteerd," bena drukt het gemeentebestuur. De gemeenteraad buigt zich woensdagavond over de begro ting voor 1990. De openbare raadsvergadering in Klooster- zande begint om 19.00 uur. TERNEUZEN - De antroposofische peutergroep Doppejan in Terneuzen houdt zaterdag 4 november een open dag in de speelzaal aan de Walstraat in Terneuzen. Van 11.00 tot 17.00 uur kunnen belangstellenden er terecht. Van 14.00 tot 16.00 wordt een kinder voorstelling 'Huisje, boompje, beestje' gegeven. De bezoekers kunnen verder terecht bij een boekenkraam, er wor den antroposofische poppen verkocht en er is een stand van de initiatief groep Vrije School. TERNEUZEN - Vandalen hebben in het weekeinde de ruiten van een bouw- kraan en een heftruck, die stonden aan de burgemeester Geillstraat in Ter neuzen, ingegooid. De bouwmachines stonden daar in verband met werk zaamheden aan het in aanbouw zijnde ABC-complex. van een historisch werk over de grens palen in Zeeuwsch-Vlaanderen te be kostigen. Uitgeverij De Walburg Pers, die de gemeenten in de streek had aan geschreven om het tekort van 7163 gul den voor hun rekening te nemen, hoeft niet te rekenen op de gevraagde 510 gulden. Ook de werkgroep voor lesbische vrou wen in Zeeland Prima Donna en het Landelijk Bureau Slachtofferhulp hebben tevergeefs bij de gemeente aangeklopt om subsidie, evenals de stichting Vrouwen bellen Vrouwen en de Stichting Verkeersbrigadiers. De stichting Het werkend Trekpaard kan wèl rekenen op een financiële bijdrage in het exploitatietekort van 230 gul den. De Actiegroep Redt de Schelde, die ij vert voor het schoon krijgen van de rivier- en zeearm, kan geen Wachter van de Schelde, een beeld van de hand van de Breskense pastoor O. Gielliet, slijten aan de gemeente Hontenisse. Enkele leden van de welzijnscommis- sie uitten hun twijfels over het nut van de aanschaf van het beeld. Wel onder steunde de commissie de doelstelling van de actiegroep. Om die reden op teert het college van b en w voor een waarderingssubsidie van 500 gulden voor de actiegroep. De gemeentelijke adviescommissie fi nanciën vergadert maandag 30 okto ber over het al dan niet verstrekken van subsidies aan de verschillende in stellingen. De commissievergadering in pand Hof te Zandeplein 6 in Kloos- terzande begint om 15.00 uur. De Koewachtse kazerne van de Marechaussee in 1911. Peter Boon, radioman van de Scheldegolf in het Terneuzense verpleegtehuis Ter Schorre geeft vanachter zijn panelen uitleg aan de bezoekers van de IJzendijkse hervormde kerk. TERNEUZEN - De radiostudio 'Scheldegolf van het Terneuzense verpleeghuis Ter Schorre heeft dankzij een gift van ruim 5000 gul den van de Classis van de Neder landse hervormde kerk uit IJzendij- ke een belangrijke face-lift gekre gen. Voor het bedrag werd nieuwe appa ratuur, zoals twee CD-spelers, twee cassetterecorders, een nieuw meng paneel, twee microfoons en koptele foons aangeschaft. De ruimte werd enigszins aangepast. Een delegatie van de Classis kwam maandagmid dag in Terneuzen een kijkje nemen in de vernieuwde studio van het ver pleegtehuis. Ds R. de Jonge sprak namens de her vormde kerken in Zeeuwsch-Vlaan deren. „Het schenken aan charitatie ve instellingen als deze heeft voor ons een regionale functie. Ter Schor re heeft patiënten uit heel Zeeuwsch-Vlaanderen. Een gemeen schap met een geestelijke verwant schap. Daarom zijn soortgelijke uit zendingen via de radiostudio belang rijk. Als predikant bezoeken we re gelmatig het verpleegtehuis. Boven dien zit er een pastoraal werker." R. van de Bosch, directeur van Ter Schorre, herinnerde aan de moeilij ke start van radio Scheldegolf. „In het begin, zo'n tien jaar geleden, werd het vrijwilligerswerk gedaan door personeelsleden. Scheldegolf leek bijna ter ziele te gaan. Vijf jaar geleden hebben we via een adver tentie een oproep gedaan voor vrij willigers. Peter Boon reageerde en bekwaamde zich als technicus. De techniek was toen, naar de huidige maatstaven gerekend, armoedig. Wekelijks werd er één uur vanuit de huisradiostudio uitgezonden. Dit is nu uitgegroeid naar een dagelijkse uitzending van een uur." Het programma is gevarieerd met een geestelijke bijdrage, nieuws en informatie, muziek, een bijdrage van het 'eigen' koor en een verzoekplate- nuurtje. De uitzendingen worden 's morgens van tien tot elf uur voor de patiënten en het personeel de ether ingestuurd. Acht vrijwilligers (voor namelijk dames) verlenen hun mede werking. AXEL - De provinciale weg Axel- Margrette-Spui is verkeersveilig ge noeg. Er hoeven dan ook geen maatre gelen getroffen worden. Dat schrijft provincale waterstaat in een brief aan het college van b en w van Axel. B en w hadden in een brief gevraagd om maatregelen, omdat op de weg nogal wat ongelukken gebeurden. Zo wilde het college een extra afslag naar het industrieterrein Vaartwijk. Maar uit een onderzoek van provinciale wa terstaat bleek geen aanleiding voor verkeersmaatregelen. In de periode 1984 tot 1988 werden 44 ongelukken geregistreerd. Bovendien ligt het ge middeld aantal ongevallen onder het gemiddelde aantal in de provincie Zee land. Ook bleken zich op de weg geen zogenoemde 'black spots' te bevinden. De brief van de Vereniging van Huisei genaren Plan Oude Molen over de ver keersveiligheid van de Wouterij in Koewacht is boven water. Enkele maanden geleden al stuurde de vereni ging, nadat zij klachten van bewoners had gekregen, het schrijven. Tijdens de raadsvergadering in september werd naar de situatie gevraagd. Burge meester W. J. de Graaf moest echter toegeven dat de brief zich ergens in het stadhuis bij een ambtenaar bevond. Maar waar precies, kon hij niet vertel len. Het gaat, zo luiden de klachten, om het deel van de Wouterij vanaf de Nieuw- straat tot de Berlaerstraat. „Daar wordt veel dubbel geparkeerd," ver telt voorzitter J. A. Kruithof van de vereniging van huiseigenaren in Koe wacht. Afgelopen zomer, zo geeft hij als voorbeeld, zijn er door de toe stroom van gebruikers van het zwem bad veel parkeerproblemen geweest. Door het dubbel-parkeren moesten passerende transportwagens gedeel telijk over het trottoir rijden. De weg is te smal, terijl er aan weerszij den geparkeerd mag worden. De ver eniging vraagt de gemeente nu om een parkeerverbod aan die kant van de Wouterij waar het bejaardenhuis staat. Door dat verbod aan de rechter zijde van de straat wordt de verkeersi- tuatie voor met name de bejaarden veel veiliger. Aan het begin van de Wouterij, zo be pleiten de verenigde huiseigenaren ook, moet een gele streep van twintig meter komen. Intussen is al bekend dat aan de kant van het bejaardenhuis extra parkeerplaatsen komen. Dat met het oog op de ingebruikname van het bejaardentehuis in januari. Burge meester W. J. de Graaf zei dat tijdens de laatstgehouden commissieverga dering ruimtelijke ordening. Hij zei voorts te willen bekijken wat de effec ten van de parkeergelegenheid op de verkeersituatie zullen zijn. In het stadhuis in Axel wordt voor taan alleen nog maar 'zuivere koffie' geschonken. De gemeente ontving een brief van SOS-wereldhandel, waarin de instantie oproept om koffie met het Max Havelaar Keurmerk aan te schaf fen. Deze koffie wordt zuiver ge noemd omdat er getracht wordt zo weinig mogelijk te werken met tus senhandelaren bij het opkopen van de koffiebonen bij de kleine boeren in Zuid-Amerika. Op die manier krijgen deze kleine koffieboeren meer geld voor hun oogst. Het college heeft ge hoor gegeven aan die oproep. Raadsleden en bezoekers van de ge meenteraad zullen waarschijnlijk don derdag al kunnen genieten van de zui vere koffie. Dan komt namelijk vanaf 19.00 uur de gemeenteraad in het stad huis bij elkaar. TERNEUZEN - „Het open huis op zaterdag 28 okto ber heeft een tweeledig doel: de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen kennis laten maken met de brigade in Terneuzen en ons werk én we hopen dat er ook een wervende functie van uit gaat." Marechaussee-adjudant T. Hayette van de brigade in Terneuzen heeft met collega W. C. Roelandt het openhuis voorbereid. Aanleiding is het 175-jarig be staan van de Koninklijke Marechaussee (Schuts- vrouwe Koningin Beatrix) in Nederland. Behalve de Terneuzense brigades nodigen nog dertien brigades in Nederland het publiek uit bij hun burelen. De Zeeuws-Vlaamse tak van de marechaussee is overigens nog niet toe aan deze respectabele leef tijd. Precies 111 jaar geleden, in 1878, startte men in Terneuzen met een onderofficier en vier manschap pen. De vijf werden gehuisvest in de Lange Kerk straat 26 tot en met 30. In 1903 trok men naar het Tuinpad. Toen na de Eerste Wereldoorlog het in Terneuzen gelegerde garnizoen werd opgeheven, verhuisde de marechaussee naar de infirmerie - in middels afgebroken vanwege de komst van het ABC-complex - in de Nieuwstraat. Dat was in 1920. Ruim vijftig jaar later, in 1971, werd de binnenstad verlaten en betrok de inmiddels flink gegroeide bri gade de kazerne aan de Sweelinckhof. Hier worden zaterdag ook de bezoekers ontvangen. Met de groei zijn ook de taken van het korps veran derd. De huidige 27 marechaussees hebben als voornaamste zorg het bemannen van de Benelux doorlaatpost Gent-Terneuzen in het Havenge bouw. Van hieruit worden alle werkzaamheden ge bundeld met betrekking tot de controle op de vele nationaliteiten van in- en uitgaande zeeschepen en hun bemanningen. Overigens bedraagt op papier de sterkte van het Terneuzense korps 32 man, maar door uitzendingen naar het buitenland (Duitsland, Libanon, Namibië bijvoorbeeld) wijzigt dit aantal regelmatig. Is de grensbewaking een van de omvangrijkere ta ken, ook ten aanzien van het vreemdelingenver keer, gewenst en ongewenst, heeft het korps grote beslissingsbevoegdheid. Op het terrein van de Mili taire Politie (MP) - de taak waarmee de marachaus- see vaak wordt vereenzelvigd - wordt vaak samen gewerkt met de MP uit andere landen. Andere taken van het korps zijn paleisbeveiliging, steunverlening aan de politie en beveiliging geldtransporten van de Nederlandse Bank. Rechercheurs binnen het korps houden zich bezig met opsporingswerk, maar ook met milieuzaken. Hayette: „Veelzijdig werk, niet altijd van gevaar of spanning ontbloot. Neem bijvoorbeeld het ingrijpen bij rellen, opstandjes, gijzelingen of het ontzetten van kraakpanden." In Terneuzen zullen de bezoekers van al deze activi teiten kennis kunnen nemen middels video-beel den, foldermateriaal en diverse stands waar voor lichting wordt gegeven over voorkoming van mis drijven, verdovende middelen en 'vervalsing-reisdo cument'. Geïnteresseerden in het korps, dat lande lijk 4000 manschappen tot haar beschikking heeft aangevuld met 600 vrijwilligers, verdeeld over zo'n vijftig kazernes, kunnen vragen stellen aan een voorlichtings/wervingsfunctionaris. Ook op het gebied van materiaal kan de liefhebber zijn hart ophalen. Voor het eerst in Zeeuwsch- Vlaanderen zal men de M 113 kunnen bewonderen: een rupsvoertuig/pantserwagen die reeds zijn waarde heeft bewezen bij opstandjes en andere vormen van massaal protest. Een demonstratie team gespecialiseerd in het bestrijden van bran den en traangasbommen zal haar kundigheid aan het publiek tonen. Rondleiding door het gebouw behoort tot de mogelijkheden. Het patrouille-vaartuig RV 169 zal met belangstel lenden korte trips op het kanaal maken. Het vervoer wordt vanaf de kazerne geregeld. „Wat betreft de werving hopen we belangstelling te kunnen wekken bij de Zeeuws-Vlaamse bevolking. Het korps heeft op zich niet echt een tekort aan mankracht, maar voor dit gebied is het moeilijk de mensen te krijgen." In de 111 jaar dat het Wapen in Zeeuwsch-Vlaande ren 'woont', is veel veranderd. Van de ooit 17 briga des is er nog één over, van de oorspronkelijke taak stelling is weinig meer terug te vinden. Wel is het korps meegegroeid met haar tijd. Maar de comman dant die in 1878 de burgemeester van Terneuzen schreef: „Ik heb de eer U Edelachtbare te berigten dat den 25e juni aanstaande de brigade Marechaus see sterk 1 onderofficier en 4 man in uwen gemeente zal worden geïnstalleerd," zal nimmer hebben dur ven bevroeden dat anno 1989 acht procent van de 'mankracht' wordt bezet door dames. Het beleid is er op gericht dit percentage op te voeren tot 20 pro cent. Het open huis begint om elf uur en duurt tot 16.00 uur. W. J. de Graaf HULST - De afdeling Hulst van het Katholiek Vrouwen Gilde in Hulst houdt woensdag 25 oktober een ken nismakingsles voor de cursus Tri- chemborduurverven. In de les, die duurt van 9.30 tot 11.30 uur, wordt uit gelegd wat deze vorm van textiel ver ven inhoudt. De les wordt gegeven door mevrouw Oord. De bijeenkomst vindt plaats in het gemeenschapscen trum Den Dullaert in Hulst. Op 6,13,27 en 30 november wordt door het Katholiek Vrouwen Gilde een cur sus koken Moermantherapie gegeven onder leiding van mevrouw Hol van de landelijke vereniging Moerman. In de cursus wordt geleerd hoe het speciale dieet van de Moermantherapie tegen kanker te bereiden. Op de openings avond op maandag 6 november is on der meer Noors open borduurwerk van mevrouw Sponselee te zien. De Moermantherapie-kookcursus vindt plaats in het kooklokaal van Sint-Martha aan de Paardenmarkt 2 in Hulst en wordt gehouden van 13.30 tot 16.30 uur. IJZENDIJKE - Een stuk land in de Groote Oudemanspolder bij IJzen- dijke moet door de eigenaar, een landbouwer uit Westdorpe, weer zo snel mogelijk in oude staat wor den hersteld. B en w van Oostburg besloten dat het grasland niet mag worden 'gescheurd'. Scheuren be tekent hier ploegen om weiland in bouwland te transformeren. Het gebied heeft de bestemming 'be schermd gebied met agrarisch ge bruik'. De boer egaliseerde het land vorige week om er tarwe te zaaien. Natuur beschermers van 't Duumpje trok ken bij de gemeente aan de bel. Het grasland had een zandige bodem. De schraalheid van de grond is juist de voedingsbodem voor bijzondere planten. „In zo'n geaccidenteerd, drassig terrein krijgt aparte vegeta tie een kans. Zo kunnen er bijvoor beeld orchideeën bloeien. En ook voor weidevogels is grasland als dit van belang," argumenteer een woordvoerder van 't Duumpje. Het Oostburgse college heeft geoor deeld dat de eigenaar niet op eigen houtje het bestemmingsplan kan veranderen. De Westdorpenaar is vorige week al verbaliseerd. Deze week krijgt hij nog schriftelijk de sommatie zijn land in oude staat te herstellen. Dat betekent dat hij op nieuw gras moet inzaaien. Of het land dan weer snel in oude staat is hersteld, valt overigens nog te bezien, meent de medewerker van 't Duumpje. „Er is al een draina gesysteem aangelegd. En als de landbouwer al flink wat bodemver- rijkende kunstmest heeft gestrooid, duurt het wel weer even voor de| schraalheid van het grasland terug is." De eigenaar van het stuk land was maandag niet voor commen taar bereikbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 28