Kinderen willen graag bij de jeugdbrandweer Raad Wester schouwen weigert aanleg duiker in Burgh te betalen Storm blaast haan hoog van de toren Schot in plan restauratie korenmolen Zonnemaire Raad Middelburg verschilt van mening over jumelages Reclame sportvelden Brouwershaven mag Canadese bevrijders krijgen gedenkplaat PLAN BRIGADE WESTERSCHOUWEN KOSTEN VOOR AANNEMER 14 MILLE Afvalscheiding f AANKOOP DOOR GEMEENTE IN ZICHT Bereikbaar WEL NIEUWE RELATIE POOLSE STAD STRIKTE VOORWAARDEN ALS EIS Weerstand 'S-GRAVENPOLDER KAMPERLAND Rijschoolhouders geven proeflessen Middelburg krijgt mogelijk centrum voor asielzoekers Twee gewonden bij aanrijding GOES OUD-VOSSEMEER ZIERIKZEE BURGH-HAAMSTEDE - Wil de tien jarige Paul Reerink uit Burgh-Haam- stede later soms brandweerman wor den? Paul: „Ik denk wel in die rich ting, ja." Het komt hem dan ook prima uit dat het brandweerkorps van Wes- terschouwen een jeugdbrigade wil Ouderenbond - De Protestants Christelijke Ouderenbond in 's-Gra- venpolder houdt donderdag vanaf 14.30 uur een ledenvergadering in het Dorpshuis. Ir W. G. Beeftink uit Mid delburg spreekt over de schorvegeta tie en de gevoeligheid hiervan voor veranderingen in het milieu. Verder besteedt L. Murre aandacht aan het vijfjarig bestaan van de bond. Ouderenbond - De protestants christelijke ouderenbond houdt don derdag vanaf 14.00 uur een vergade ring in het jkhr mr De Casembroothuis in Kamperland. De heer A. Katsman uit Wolphaartsdijk houdt een lezing over Jacob Cats. Mevrouw Verschuure uit Wolphaartsdijk brengt een decla matie. opzetten. Paul gaat zich natüürlijk aanmelden. De plannen voor een jeugdbrandweer hebben volgens de comandant van de vrijwillige brandweer Westerschou- wen. S. L. de Feiter, alles te maken met het feit dat het steeds moeilijker wordt nieuwe mensen te vinden voor de brandweer. „We hebben nog geen te kort en mogen niet mopperen. Maar liever hebben we een wachtlijst. Een van de mogelijkheden daartoe, is de jeugd interesseren voor de brand weer." Want een jeugdkorps is in ande re plaatsen (bijvoorbeeld Bruinisse) een belangrijke kweekvijver voor toe komstige brandweerlieden. Het Westerschouwse korps is vrij jong, zegt De Feiter. Er zitten veel mannen in met kinderen van een jaar of tien. Die komen geregeld eens een kijkje ne men bij hun vaders brandweerwerk zaamheden. En op scholen wordt veel aan voorlichting gedaan. „Van de manschappen kwam het idee voor de jeugdbrandweer. Dat werken we nu uit." Het lijkt Paul Reeling prachtig, de brandweer. „Je kunt lekker in de rook gaan, en mensen redden." Paul weet dat de jeugdbrigade niet daadwerke lijk wordt ingezet bij het bestrijden van een brand. „Maar ze steken wel af BURGH-HAAMSTEDE - De gemeen teraad van Westerschouwen is niet bereid de aanleg van een duiker, ten behoeve van de afwatering van de Ba- dresidentie in Burgh-Haamstede, te betalen. In de exploitatieovereen komst moet volgens de raad opgeno men worden dat de aannemer de ruim 14.000 gulden betaalt. Dat die exploi tatieovereenkomst nog niet is afge sloten, vond met name de PvdA maan dagavond een zeer vreemde zaak. Voor alle fracties staat vast dat er een goed afwateringssysteem moet ko men. Problemen als bij de Grevelin- genlaan, waar de bewoners kampten met wateroverlast, wil de raad abso luut voorkomen. Maar de aannemer, Van de Vorm, moet betalen. Dat moet volgens de fracties in de exploitatie overeenkomst komen te staan. Die overeenkomst is er nog niet. C. Verton van de PvdA noemde dit zeer kwalijk. Het gebrek aan een dergelijke contract kan er volgens hem toe leiden dat de gemeente voor grote bedragen het schip ingaat. Wethouder A. J. Pad mos (cda) gaf toe dat de gemeente wel licht te goed van vertrouwen is ge weest bij het alvast afgeven van ver gunningen en het bouwrijp maken van de grond. Desalniettemin zei hij te verwachten dat een en ander keurig wordt gere geld. Nog deze week zal de aannemer worden aangespoord haast te maken met de beoordeling van de concept overeenkomst. Daarin zal alsnog op genomen worden dat de aannemer de duiker voor de afwatering betaalt. Wil hij dat niet, dan zal het college weer terug moeten naar de raad. De PvdA zou graag zien dat de ge meente het voortouw neemt wat be treft het gescheiden inzamelen van af val, wat betekent dat milieu-vriende lijk en milieu-onvriendelijk afval niet op dezelfde hoop terechtkomt. Als de gemeente wacht op de eilande- lijke reinigingsdienst, zoals wethou der A. J. Padmos deels voorstelde, ge beurt er volgens PvdA-woordvoerder G. J. W. van der Salm nooit wat. Uit een onlangs gehouden enquete in het gemeentelijke mededelingenblad is gebleken dat er weinig animo is voor aanschaf van een compostvat. Maar wethouder Padmos gaf aan dat het ge brek aan belangstelling voornamelijk te wijten is aan het feit dat de bewo ners het voorlichtingsblad slecht le zen. Hij vermoedde dat er toch meer interesse is dan op grond van het on derzoekje mag worden aangenomen. De commissie openbare werken kan binnenkort een notitie verwachten over de gescheiden inzameling, zegde Padmos toe. OOSTKAPELLE - De weerhaan van de Oostkapelse hervormde kerk heeft de storm van afgelopen weekeinde niet doorstaan. Het dier, dat al sinds de jaren zestig de top van de kerktoren bekroonde, maakte zaterdagmiddag een buite ling naar beneden. De torentrans ving de haan op, zodat er verder niets beschadigd werd. De haan is niet erg groot, ongeveer 70 centimeter hoog en breed. De windwijzer is gemaakt van verguld metaal. Het vergulsel was er in de loop van de jaren deels afgesleten. Het onderstel waarop de haan be vestigd was, wordt deze week naar beneden gehaald. Of en wanneer de windwijzer weer op de toren terug geplaatst wordt, is nog niet duide lijk. De Domburgse dienst gemeen tewerken wil nu eerst uitzoeken waardoor de haan zo plotseling af gebroken is. en toe een pak stro in de brand. Dat moeten wij dan blussen." Ook Marius Geleijnse (12) en Sander de Feiter (11) hebben zo hun verwachtingen ten aan zien van de jeugdbrigade, waarvoor zij zich zeker gaan opgeven. „Knopen leg gen, leren blussen en spuiten door een bord met een gat." Volgens brandweercommandant De Feiter krijgen de kinderen bij de jeugd brandweer inzicht in hoe de brand weer werkt. Het aflegsysteem bijvoor beeld - 'van de ene plaats naar de an dere gaan zonder dat er een woord bij wordt gezegd' - wordt de jeugd uitge legd. Nadruk ligt er daarnaast op edu catie: hoe ontstaat een brand, en hoe kan die worden voorkomen. Ook zal er aandacht zijn voor sport en oefenin gen. Wellicht zijn er ook mogelijkhe den, mee te doen aan de jeugdwedstrij den. „Dan heb je", zegt de brandweer commandant, „iets om naar toe te werken." Het enige nadruk stelt De Feiter dat ook meisjes van harte welkom zijn. Net als bij de brandweer zelf, overigens. „Ze zeggen weieens: meisjes kunnen het zware werk niet doen. Maar mijn ervaring is dat de mannen de werk zaamheden verdelen. De één doet dit, de ander dat. Dus een meisje kan best wat anders doen als iets voor haar te zwaar is. En voor een jongen geldt dat ook." Bij de brandweer doen inmiddels zo'n acht namen de ronde van kinderen die belangstelling hebben. „En dan heb ben we nog alleen in de eigen kringen gekeken", aldus De Feiter. „We zou den kunnen uitgroeien tot een groep van ongeveer veertien jongens en meisjes." Bij het college van burgemeester en wethouders zijn de plannen goed ont vangen. „Het lijkt ons een goede zaak dat de jongeren leren om te gaan met de spullen en wat leren over preven tie", zegt burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer. Wanneer ook de raad achter het idee staat en er wat geld (De Feiter noemt 1000 gul den) voor beschikbaar wil stellen, kan de jeugdbrigade volgens De Fei ter begin volgend jaar beginnen. Momenteel hangt de haan aan de toren van de Oostkapelse hervormde kerk. GOES - Rijbewijsbezitters kunnen zaterdag in Goes hun vaardigheden met het voertuig toetsën. En mensen die hun rijbewijs willen halen kun nen dan alvast een proefles nemen. Van 10.00 tot 16.00 uur zijn er ver scheidene activiteiten op het voorma lige veilingterrein aan de Fruitlaan. Op het terrein kunnen aankomende bestuurders kiezen uit vijftien ver schillende auto's, zo'n tien motorfiet sen, een vrachtwagen, een bus en een jeep met aanhangwagen. Er zijn na bootsingen van gevaarlijke situaties in het dagelijks verkeer. Daarbij staat het thema 'Zien en gezien worden' cen traal'. Elk half uur zijn er demonstra ties in het 'slalommen' met een perso nenauto. Tevens voeren chauffeurs precisiewerk uit met motoren en een vrachtwagencombinatie. Voor elk type rijbewijs bestaat de mo gelijkheid een praktijktest te rijden. Op het uitslagformulier is te lezen of iemand nog 'verkeersveilig' is. Tevens kunnen mensen een theorietest doen. De dag is georganiseerd door de geza menlijke rijschoolhouders in Goes. MIDDELBURG - Het ministerie van WVC voert donderdagochtend een oriënterend gesprek met burgemees ter mr C. G. J. Rutten van Middelburg over de mogelijke komst van een asielzoekerscentrum in de gemeente. Daarbij zal, zo verwacht de burge meester, het departement de gemeen te vragen of zij bereid is een grote groep asielzoekers op te vangen en of de gemeente een leegstaand gebouw tot haar beschikking heeft. Mr Rutten kondigde dit maandagmiddag aan tij dens de raadsvergadering. Volgens de Middelburgse burgemees ter is nog lang geen sprake van een asielzoekerscentrum in de Zeeuwse hoofdstad. „Het is een puur informa tief gesprek, waarbij alle ins en outs aan de orde zullen komen. WVC zal dat met wel meer gemeenten doen, nu er sprake is van een grote stroom asiel zoekers naar Nederland", aldus mr Rutten. Het ministerie heeft op korte termijn behoefte aan 1500 plaatsen. Volgend jaar moeten er zes nieuwe op vangcentra worden gebouwd in Neder land. Daarover worden onder meer ge sprekken gevoerd in het Groningse Nuis en in Almelo. De korenmolen in Zonnemaire. ZONNEMAIRE - Er komt schot in de plannen voor restauratie van ko renmolen De Korenbloem in Zon nemaire. De gemeente Brouwers haven is met de eigenaresse over eengekomen dat ze de molen zal overnemen. Vooropgesteld dat de gemeente financiering van aan koop en restauratie voor elkaar kan krijgen, aldus hoofd gemeentewer ken ing J. H. M. Beek van Brouwers haven. De in 1872 gebouwde stellingmolen in Zonnemaire verkeert door achter stallig onderhoud al een aantal ja ren in slechte staat, maar de binnen kant is nog redelijk compleet. De molen kan dan ook, wat de inventa ris betreft, zonder grote problemen weer draai- en maalvaardig worden gemaakt. En juist dat gegeven was voor de gemeente een belangrijke reden om de molen aan te kopen en in oude staat te herstellen. Als er geen tegenvallers komen zal de res tauratie reeds in de loop van vol gend jaar aangepakt kunnen wor den, verwacht de heer Beek. Met aankoop en restauratie is een totaal bedrag van ongeveer vijfe- neenhalve ton gemoeid. Als de aan gevraagde provinciale en rijkssubsi dies voor aankoop en restauratie ge honoreerd worden - en dat is vrijwel zeker volgens ing. Beek - blijft er voor gemeenterekening ongeveer een ton aan kosten over. Daarbij moeten dan nog de kosten worden opgeteld om de molen, die niet aan de openbare weg staat, voor bezoekers bereikbaar te ma ken. De gemeente denkt daarvoor een oplossing gevonden te hebben door een weg aan te leggen over het stuk gemeentegrond dat achter de molen ligt. Met de pachtster van dat perceel bouwland is daarvoor overeenstemming bereikt, vertelt ing Beek. Molen De Korenbloem aan de Mo- lendreef is tot oktober 1960 regelma tig in bedrijf geweest. Het is een ste nen bovenkruier, met een lage stel ling en vijf zolders. De zogenaamde bovenzeiler heeft een diameter van zeven meter en is vijftien meter hoog. Er bevinden zich drie maal- stoelen in de molen, elk compleet met een koppel molenstenen. Momenteel stelt Monumentenzorg een restauratieplan op. Gemeente werken denkt eind volgende maand dat plan in bezit te hebben. Beek verwacht niet dat de gemeenteraad grote problemen zal hebben met de restauratieplannen. Het is de bedoe ling de korenmolen in Zonnemaire weer als voorheen onder leiding van ee ambachtelijk molenaar te laten draaien. Want de gemeenteraad van Brouwershaven heeft afgelopen ja ren al diverse malen aangedrongen op restauratie en behoud van de ou de korenmolen. MIDDELBURG - Binnen de gemeen teraad van Middelburg bestaat een verschil van mening over het nut van buitenlandse zustersteden. De PvdA pleit ervoor de relatie met het Belgi sche Vilvoorde af te bouwen. De een mansfracties PPR en D66 en het CDA vinden dat de band met het Japanse Nagasaki op de helling moet als het rijk weigert eerder toegezegde finan ciële verplichtingen na te komen. De WD tenslotte, daarbij gesteund door klein links, wil graag een jumelage met Vlissingen. De gemeenteraad, met uitzondering van de WD, ging maandagmiddag niettemin akkoord met een jumelage met de Poolse stad Glogow. Na Vilvoorde, Folkstone en Nagasaki is Glogow de vierde stad in het rijtje waarmee de gemeente Middelburg een bestuurlijke relatie onderhoudt. Al leen de uitwisseling tussen burgers uit Folkstone en Middelburg verloopt naar volle tevredenheid, zo bleek maandag. De jumelage met Nagasaki is aan kritiek onderhevig, omdat taal en reisafstand een grote barrière vor mer. voor uitwisselingen. D66-fractievoorzitter drs W. Ovaa en het PvdA-raadslid J. J. Korstanje toonden zich het felst in hun bezwaren tegen een nieuwe jumelage. „Het moe ten inhoudsvolle contacten zijn", al dus Ovaa. „Aan het heen en weer ge reis van bestuurders heb ik weinig be hoefte." Volgens de PvdA dient een ju melage tot 'meerwaarde' van een ge meente of gemeenschap. In de huidige relaties met drie zustersteden had hij die nog niet ontdekt. „De kennisma king met de cultuur van bijvoorbeeld Nagasaki is te beperkt. Ook wat be treft Vilvoorde. Daarbij gaat het alleen om een bestuurlijke uitwisseling", al dus Korstanje. De liberale WD-raadsleden betwij felden eveneens het nut van een nieu we zusterstad, tenzij de gemeente MIDDELBURG - Bij een aanrijding op de kruising Torenweg/Schroeweg in Middelburg zijn maandagmorgen vroeg twee mensen gewond geraakt. De aanrijding gebeurde om 6.55 uur. De Middelburger J. M. (28), die op de Torenweg reed, botste op de kruising tegen de auto van de Vlissinger A. M. (22). De Middelburger moest met verwon dingen aan het hoofd naar het zieken huis worden overgebracht. De 20-jari- ge P. van de M. uit Vlissingen, een pas sagier van A. M„ werd met een lichte hersenschudding naar het ziekenhuis overgebracht. De beide bij het ongeval betrokken au to's werden volledig vernield. Over de exacte oorzaak van de aanrijding be staat nog geen duidelijkheid. De ver keerslichten werkten en de politie neemt aan dat één van de automobilis ten door rood is gereden. Er zijn echter tegenstrijdige verklaringen afgelegd. De politie heeft inmiddels een getuige kunnen achterhalen. Die heeft ver klaard dat er ten tijde van de aanrij ding een meisje in regenkleding stond te wachten voor het verkeerslicht voor fietsers aan de Torenweg. Zij reed rich ting industrieterrein. De politie zoekt contact met haar en mogelijke andere getuigen. daadwerkelijk (financiële) hulp ver leent. „Maar dan denken we meer aan ontwikkelingshulp", aldus fractie voorzitter mevrouw C. Koster. „We ervaren nu al hoe lastig het is om met mensen uit Nagasaki te praten via tol ken. Waarom gaan we eigenlijk geen jumelage aan met Vlissingen. Dat is veel dichterbij. Dat kunnen we met de fiets halen." Hoewel de SGP/RPF/GPV-fractie aanvankelijk pleitte voor een jumela ge met een bij voorkeur Israëlische stad, kon zij wel akkoord gaan met de Poolse samenwerking. „Er zijn vol doende redenen om de Poolse stad po sitief te benaderen. Het land heeft eeu wenlang gevochten voor een eigen identiteit en vrijheid. Het democrati seringsproces dwingt respect af." Volgens burgemeester mr C. G. J. Rut ten is de 'meerwaarde' van de jumela ge met Glogow zeker aanwezig. „Er is een groot verschil in politiek en cul tuur. De stad hoopt dat door de jume lage het Zeeuwse bedrijfsleven neven vestigingen sticht in de stad. Of wij er beter van worden? Reizen werkt zeer verrijkend: je doet andere culturen op en neemt vooroordelen weg. Dat is een beste basis voor een vredesbeleid." Rutten zei zich bijzonder teleurgesteld te voelen als een meerderheid van de raad zou besluiten tegen de Poolse ju melage te stemmen. Zover kwam het niet. Een jumelage met Vlissingen zag mr Rutten niet zitten, omdat beide ge meentebesturen al intensief overleg voeren over zaken die de beide Wal- cherse gemeenten aangaan. Een meerderheid van de gemeente raad besloot verder om het budget voor jumelages structureel te verho gen met vijfduizend gulden. Alleen de PvdA en D66 stemden tegen. BROUWERSHAVEN - De sportver enigingen in Brouwershaven mogen met ingang van 1 november reclame op de sportterreinen toelaten. Dat geldt met name voor de gemeentelij ke sportterreinen in Brouwershaven, Dreischor en Zonnemaire en de ge meentelijke tennisbaan in Brouwers haven. De gemeenteraad van Brouwershaven heeft dit maandagavond besloten, middels een wijziging van de voor waarden voor de ingebruikgeving van de sportterreinen en tennisbaan. De verbodsbepaling in de vorige voor waarden kwam daarmee te vervallen. Aan het schrappen van de bepaling is uitvoerig overleg tussen de sportver enigingen en de gemeente voorafge gaan, zo bleek uit de toelichting van het college van burgemeester en wet houders. Het college kwam met het voorstel het reclameverbod op te heffen in verband met de noodzaak van de sportvereni gingen meer inkomsten te verkrijgen. Volgens b en w hebben de clubs te kampen met een terugloop van het aantal leden en vermindering van de toto- en lottogelden. Het verlenen van een reclame-vergunning wordt intus sen aan strikte voorwaarden verbon den. Zo worden er eisen gesteld aan de afmeting en kwaliteit van borden en platen, en het onderhoud ervan. Alle fracties konden zich vinden in het voorstel van b en w. Wethouder S. C. J. B. Loschacoff-De Kan ter (pvda) teken de nog aan dat de sportverenigingen zelf alles in het werk stellen om finan cieel op de been te blijven. „En de con tributies zijn bepaald niet mis." De begroting 1990 van de gemeen schappelijke bibliotheekvoorziening gaf in de vergadering van de gemeen teraad van Brouwershaven aanlei ding tot een uitgebreide discussie. Uiteindelijk gaven alle fracties schoorvoetend hun goedkeuring, zij het onder de door PvdA en SGP/GPV/ RPF bedongen voorwaarde dat het college alles in het werk zal stellen het aantal bezoekuren van de biblio bus te handhaven op vijf. Of dat zal lukken hangt in eerste instantie af van de - nu nog onbekende - financië le ruimte van de gemeente voor vol gend jaar, bracht burgemeester L. N. Labruyere de pleitbezorgers onder ogen. PvdA-woordvoerder H. Akkers- dijk liet op voorhand weten dat zijn fractie niet zonder meer genoegen zal nemen met vermindering van het aantal bezoekuren van de bibliobus. Dat zou het college zeker niet minder pijn doen, zo was wethouder S. C. J. B. Loschacoff-De Kanter het met haar fractie eens. Het totale bibliotheekwerk gaat de gemeente Brouwershaven met in gang van 1990 ruim 61.000 gulden kos ten. De totale bijdrage van de zes Schouwen-Duivelandse gemeenten stijgt met 239.000 gulden, met name als gevolg van het structureel maken van twee tijdelijke arbeidsplaatsen. Wethouder Loschacoff legde desge vraagd uit waarom de kosten van het bibliotheekwerk veel duurder zijn ge worden dan bij de start enkele jaren geleden was te voorzien. Verder bena drukte zij dat de dienstverlening in de hoofdbbliotheek in Zierikzee alleen op het huidige peil gehandhaafd kan blij ven als de twee tijdelijke krachten in vaste dienst worden genomen. „Alleen dan kan de bibliotheek geopend blij ven als nu het geval is. En in feite is dat toch al niet zo bar vaak," aldus wet houder Loschacoff. WAARDE - Het Canadese regiment Les Fuseliers de Mont Royal, de be vrijder van Oost-Zuid-Beveland, krijgt een bronzen gedenkplaat in Waarde. Donderdag is het precies 45 jaar geleden dat de Canadezen het Reimerswaalse dorp binnentrokken na zware gevechten bij de buurtschap Gawege. De plaquette wordt aange bracht op het muurtje bij het vijfjaar oude monument, dat herinnert aan de in Waarde neergestorte Britse Lan caster. Acht mensen kwamen bij dat ongeluk om het leven. Het monument was een initiatief van transportondernemer J. J. Goud, ge boren en getogen in Waarde maar nu woonachtig in Krabbendijke. Ook de gedenkplaat komt uit Gouds koker. „Nergens in Zeeland heeft dit regi ment een plaquette. De meeste oud strijders zijn -inmiddels gepensio neerd, maar nog nooit teruggeweest op het slagveld. Als ze komen, kunnen ze zien dat we hen niet zijn vergeten." Het heeft volgens Goud geen zin met de gedenkplaat te wachten tot vijftig jaar na dato. „Oorlogsveteranen vor men een uitstervend ras. Die gedenk plaat moet er dus nu komen." Lange tijd bestond er geen contact tussen Waarde en Montreal, de basis van de Les Fuseliers de Mont Royal. De correspondentie is pas de laatste twee jaar op gang gekomen. Goud wist via de oud-Hansweerter B. P. Burkunk uit Ossendrecht adressen van Canade se veteranen te bemachtigen. Zo kwam de complete historie van het re giment in zijn bezit. De geschiedenis van Les Fuseliers de Mont Royal is niet altijd even glorieus. In 1942 hakten de Duitsers het geal lieerde regiment in de pan bij de proef- landing in Dieppe. Onder dezelfde vlag bestormden nieuwe manschappen op D-Day de stranden van Normandië, waarbij veel soldaten sneuvelden. Ook de verovering van West-Brabant en Oost-Zuid-Beveland ging niet zonder slag of stoot. De Canadezen rukten vanuit Woensdrecht op naar Rilland. In de polders boden Duitse keurtroe pen felle tegenstand. Elk mitrailleurs nest moest worden opgeruimd. Stapje voor stapje wonnen de geallieerden terrein. Ze volgden de kust en steven den in de morgen van 26 oktober 1944 vanuit de Frederikapolder af op het buurtschap Gawege. Daar was de strijd hevig. Zo'n dertig Duitse scherp schutters hielden zich op bij de boer derij van Dees en weigeren te capitule ren. Bij de gevechten vloog de hoeve in brand, waarbij de opgeslagen munitie explodeerde. Dat bracht éen enorm vuurwerk teweeg. De Duitsers trokken zich over de dijk terug naar de boerde rij van Nieuwenhuijze en vervolgens de boerderij van een andere Dees. Uit eindelijk gaf een deel zich over. Die groep schuifelde in colonne naar de geallieerden. Boer Dees moest voorop lopen en fungeerde als schietschijf voor het geval de Canadezen het vuur zouden openen. De vijand kwam ech ter van achteren. Vanuit schuttersput- ten schoten boze Duitse soldaten op hun capitulerende kameraden. De verovering van Gawege kostte een dag. Elk dijkje, elk wegje werd zwaar bevochten. Het was een gevecht van man tegen man. Om negen uur 's avonds brak de weerstand. Onder de slachtoffers waren verhoudingsge wijs veel burgers. De fuseliers van Mont Royal waren toen vrij snel in Waarde, waar ze de krijgsgevangenen samendreven in de schuur van Kos ter. Daarna wachtte het regiment nog een pittig robbertje bij Hansweert. Luitenant-kononel J. Guy Gauvreau reed in de polder op een landmijn, maar overleefde het wonderwel. Het is niet zeker of Gauvreau zich on der de vier Canadese oud-strijders be vindt, die donderdag de onthulling van de gedenkplaat bijwonen. De vete raan kampt met zijn gezondheid. De plechtige onthulling gebeurt om 14.30 uur. Daaraan gaat een bijeenkomst in het verenigingsgebouw vooraf. Een aantal in Canadees militair tenue gestoken poppen luistert het ceremo nieel op, evenals originele Canadese oorlogsvoertuigen van Keep Them Rolling. Goud zal met de veteranen een rondrit door het vroegere strijdto neel maken. Hij heeft daartoe een mooie authentieke officierswagen klaar staan. Op het programma staat verder een bezoek aan de Canadese militaire begraafplaats in Bergen op Zoom. Geslaagd - De uit Goes afkomstige J. L. Sandee is aan de rijksuniversiteit Utrecht geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht, specialisa tie Internationaal recht. Eerder slaag de hij aan dezelfde universiteit voor het doctoraal examen geschiedenis. Hengel wedstrijd - De Oud-Vos semeerse hengelsportvereniging 't Scharretje houdt zaterdag haar acht ste competitiewedstrijd bij de Van Haaftenpolder. De wedstrijd begint om 12.00 uur. Zonnebloem - De Oud-Vossemeer- se afdeling van De Zonnebloem houdt donderdag een ontspanningsmiddag voor haar gasten. De conferencier M. Stoop verzorgt een optreden. De bij eenkomst begint om 14.00 uur. Mini Stars - De Zierikzeese majo- rettengroep Mini Stars treedt zater dag 4 november op in de Graanbeurs te Zierikzee. Aan dit optreden verleent onder meer de drumband van Kunst en Eer uit Zierikzee medewerking. Ver der speelt de blaaskapel 'Oor ons noe'. Naast een gezamenlijk optreden van de majorettes staan er enkele solo voorstellingen op het programma. De optredens beginnen om 19.30 uur. In de pauze is er een verloting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 24