PZC Schieten is ontspannende sport voor elke leeftijd Kruiningen wil onderzoek naar mogelijkheid overdekt zwembad Brouwershaven steunt bouw van familiehuis Den Hoedkliniek gezicht is Ylissingen een miljoenen ver lies waard CDA en RU Westerschouwen Je kunt het Prob,eem alleen zels oplossen tegen aidsvoorlichting GGD Volksnaam Havenplateau Burghsluis nu officieel provincie 10 Lichtere eis voor schietende cafébezoeker DE EENDRACHT THOLEN BESTAAT 30 JAAR Groei RAAD POSITIEF OVER GRONDVERKOOP MEERDERHEID RAAD VOOR i i n ij» i CURSUS HYPERVENTILATIE Plastic zakje Verwijzen DINSDAG 24 OKTOBER 1989 BIJDRAGE VAN DUIZEND GULDEN PROCUREUR: GEEN MOORDPOGING Aanrijding in Groede Happyband te horen in Zuidlandtheater Autoradio gestolen sb THOLEN - Tweemaal in de week, tij dens de vaste oefenavonden, stroomt het clubhuis van schietvereniging 'De Eendracht' in Tholen vol. Het leden tal is met name de laatste jaren aan zienlijk gegroeid. Onder meer dankzij de uitbreiding van de faciliteiten. Het dertigjarig bestaan van de vereniging kan dan ook gevierd worden in een onderkomen, compleet met schietba nen voor licht en zwaar kaliber en een ruime kantine. Het clubhuis blijkt de trots van de ver eniging te zijn. In 1980 kon de vereni ging de voormalige bedrijfsloods be trekken. „Het was toen een grote ruim te", weten D. Melse (75) en J. Overbee- ke (71) zich te herinneren. Gezamenlijk legden de twee leden van het eerste uur destijds de 12 meter lange geweer schietbaan voor licht kaliber aan. An dere leden toverden de rest van de ruimte om in een kantine waarin mo menteel onder meer een bar en een kaartenbalie staan. „Vanaf 1972 heb ben wij geen cent van de gemeente ge had en weinig medewerking van die zijde", voegt Overbeeke aan het ver haal toe. „De gemeente wilde destijds een schietbaan voor het hele eiland, maar daar trapten wij niet in. We waren hier al mee bezig". „We hadden toen al veel leden uit Brabant", legt Melse uit. „Als de schietbaan verder op het eiland zou komen, zou onze vereniging de mist in gaan". De eerste twintig jaar is de vereniging verschillende malen van huisvesting veranderd. De ruimte bleek echter nooit optimaal. „In 1959, bij de oprich ting", vertelt Overbeeke, „hadden wij een buitenbaan waar we zomers scho ten. In de winter gingen we naar de ou de gasfabriek". De buitenbaan moest echter wijken voor het Schelde- Rijnkanaal en de schietvereniging zocht een onderkomen in een voorma lige school in de Dalemsestraat in Tho len. „We schoten in de gang met twee kaarten, net boven de gasleiding", her inneren de twee nestors zich. Met duim en wijsvinger geeft Overbeeke aan: „We schoten zo ver in de muur". Hierna hield De Eendracht nog enige tijd domicilie in een voormalige huurkazerne in de Hoogstraat voor dat naar de huidige behuizing werd overgegaan. Het ledental van de ver eniging is in dertig jaar gegroeid van 17 naar 115. Volgens de huidige voor zitter, P. F. J. van Rooij, is dit vooral te danken aan de nieuwe 25 meter pi- stoolbaan voor zwaar kaliber. „Op de eerste open dag in 1985 kwa men hier vijftig nieuwe leden op af'. Nog steeds houdt de vereniging jaar lijks een keer open huis. Doel hierbij is met name de schietsport bij de men sen bekend te maken en bestaande vooroordelen weg te nemen. 'Opa' J. Uitdewilligen is er op iedere trainings avond het voorbeeld van dat leeftijd bij schietsport niet belangrijk is. Tweemaal in de week oefent hij met pi stool en geweer. Met zijn 87 jaar is hij het oudste lid van de vereniging. „En op een na de oudste bij de KNSA (Ko ninklijke Nederlandse Schutters Asso ciatie)", voegt hij hier zelf trots aan toe. Ook Overbeeke neemt nog regel matig deel aan de trainingsavonden. Melse is 27 jaar lid van De Eendracht en houdt zich tegenwoordig voorna melijk bezig met de administratie en het beheer van het clubgebouw. „De schietsport is ontspannend voor elke leeftijd", laat Van Rooij weten. „Het jongste lid van de vereniging is 17 jaar", en zo voegt hij hieraan toe, „er zijn ook dames lid van de vereniging". De Eendracht houdt op 28 oktober van 10.00 tot 17.00 uur weer een open dag. In het clubgebouw zal dan een wapen handelaar aanwezig zijn met kleding, pistolen en geweren. Daarnaast kun nen belangstellenden onder leiding van instructeurs, met pistool of geweer schieten. Ter gelegenheid van het jubi leum vindt op 4 november van 14.00 tot 16.00 uur in het clubgebouw een re ceptie plaats. Hierbij zullen de prijzen van de onlangs gehouden jubileum wedstrijd uitgereikt worden aan ko ning en ridder of jonkvrouw. Daar naast zullen ook de meesterkruizen en sterren verdeeld worden. Een kijkje in het huidige zwembad Den Inkel in Kruiningen. KRUININGEN - Een aanvullend onderzoek moet uitwijzen wat de fi nanciële gevolgen zijn van een overdekt zwembad op het terrein van het huidige buitenbad Den In kel in Kruiningen. Daarin kan met een boven water komen of het mo gelijk is het openluchtbad open te houden naast een nieuw overdekt instructiebad. Het onderzoekje kost een kleine twintig mille. Het sluit aan op een rapport van Sport fondsen Nederland NV over de haalbaarheid van een zwemaccom- modatie in Reimerswaal. In hun voorstel zeggen b en w dat de aanvullende onderzoeksresultaten nooit weg zijn, ook al blijkt dat de bouw van een overdekt zwembad gewoon niet haalbaar is. Als Den In kel open blijft, is aanpassing van de technische installaties onvermijde lijk. De gemeente wil met het extra onderzoekje op een rijtje hebben wat de kosten en gevolgen zijn van een binnen- en buitenbad op Den In kel. Uit het haalbaarheidsrapport blijkt namenlijk dat het jaarlijks slechts 17.500 gulden meer- kost, wanneer het openluchtbassin naast een overdekt zwembad in stand blijft. De onderzoekers gaan dan wel uit van nieuwe zwemaccommodatie naast de sporthal aan de Blauwhoef- seweg. Die lokatie biedt het meeste voordeel, wat betreft ligging, inves teringen en exploitatie. Een aantal zaken zoals de schoonmaak en het beheer is te combineren met de sporthal. Bovendien vervallen enke le dure investeringen in bijvoor beeld parkeervoorzieningen, de toe gang en andere ruimten. Overigens zal Sportfondsen Nederland de uit eindelijke lokatiekeuze nog nader onderbouwen. Vast staat dat het in structiebad De Kreeft in Yerseke in alle gevallen dichtgaat. Een nieuw zwembad in Kruiningen kost naar schatting 4,3 miljoen gul den. De onderzoekers berekenen een begrotingstekort van 190.000 gulden, waarbij personeelskosten de grootste last vormen. Inclusief uit de investering voortvloeiende kapitaalslasten moet Reimerswaal rekening houden met een totaal ne gatief resultaat van 576.000 gulden. Het zwembad zal naar verwachting pakweg 75.000 bezoekers per jaar trekken. Dat is de helft van het aan tal gasten dat een overdekt bad in Nederland gemiddeld trekt. Het is verstandig daarom een niet al te grote accommodatie te bouwen met een bassin van maximaal 330 vier kante meter. Wel moet het bad aan trekkelijk ogen. Het rapport raadt aan onderwaterverlichting, een wa terval, een borrelbank en waterspui- telementen te plaatsen. Zitjes, plan ten, een zonneweide en een terras verhogen de sfeer. Het college van b en w neemt pas een standpunt in als de resultaten van het aanvullend onderzoek bekend zijn. Het krediet daarvoor komt dinsdag 31 oktober aan de orde in de raad. De grondleggers van schietvereniging De Eendracht JOverbeeke rechtsen D. Melse flankeren het oudste lid van de vereniging J. Uitdewilligen. Uiterst links voorzitter P. van Rooij. BROUWERSHAVEN - De gemeente raad van Brouwershaven stelde maandagavond op voorstel van de PvdA-fractie duizend gulden beschik baar voor de bouw van het familie huis bij de dr Daniël den Hoed Kli niek te Rotterdam. Het college van burgemeester en wethouders had een bijdrage van vijfhonderd gulden in gedachten, maar was graag bereid dat bedrag, op voorstel van PvdA-woord- voerster M. P. Ketting-Koopman te verdubbelen. Alle Brouwse fracties voelden zich nauw betrokken bij de landelijke actie voor de bouw van een onderkomen voor familieleden van kankerpatiën ten. De woorden van mevrouw Ketting dat het familiehuis een onontbeerlijke voorziening is, werden van alle kanten van harte onderschreven. R. J. van der Wekken (cda) plaatste overigens de kanttekening dat er waarschijnlijk voldoende geld voor het beoogde doel zal binnenkomen. Hij opperde, gelet daarop, dat het wel licht beter zou zijn een extra bedrag voor bijvoorbeeld de kankerbestrij ding te geven. „Het benodigde geld zal zeker binnenkomen en het is nu ook weer niet nodig dat te overschrijden." Maar ook Van der Wekken schaarde zich vervolgens royaal achter het PvdA-voorstel. Want volgens wethou der S. C. J. B. Loschacoff-De Kanter (pvda) is er dan ook weinig of geen 'risi co' dat er 'te veel geld' voor de bouw van het familiehuis bij de dr Daniël den Hoed Kliniek zal binnenkomen. PvdA en CDA spraken met enige zorg over de fusieplannen WMZ en PZEM. De fractievoorzitters, C. J. de Munnik en Van der Wekken, bepleitten met na druk aandacht voor de positie van het personeel. Meer in het bijzonder waren ze in dit verband verontrust over een in het kader van de fusie mogelijke sluiting van het PZEM-rayonkantoor Zierikzee. De signalen daaromtrent nemen in aantal toe, benadrukte Van der Wekken. Burgemeester L. N. La- bruyère zei te verwachten dat er bij een fusie met zorg naar de personele ontwikkeling gekeken zal worden. VLISSINGEN - De verliesgevende grondverkoop voor de realisatie van een splinternieuw winkelcentrum op de Kop van De Schelde in Vlissingen kan rekenen op de volledige steun van de Vlissingse gemeenteraad. Vier raadscommissies gingen maandag avond akkoord met de grondovereen- komst die Vlissingen met de ontwik kelaar van het project, de Maatschap pij voor Bedrijfs Objecten (MBO), wil afsluiten. Het tekort van 5,6 miljoen gulden dat de gemeente Vlissingen op die trans actie lijdt, weegt volgens de raadsle den niet op tegen het positieve effect van het nieuwe winkelhart op de Vlis singse binnenstad. Wethouder D. J. P. Bruinooge zei in zijn voorwoord 'bui tengewoon voldaan' te zijn. Hij herin nerde er aan dat de eerste stap naar de realisatie van dit project slechts drie jaar geleden is gezet. „Dat is een rede lijk korte tijd." Het college van burge meester en wethouders kreeg voor die snelheid van handelen een compli mentvan A. J. de Koene (pvda), J. Lust (vvd) en 'oppositieleider' M. Dekker (cda). De positieve opstelling van de Vlis singse gemeenteraad was geen verras sing. Het grondcontract met MBO is het logisch vervolg op eerder genomen besluiten waartegen nauwelijks oppo sitie bestond in de gemeenteraad. Slechts één raadslid, C. J. van der Wee le van de rechts-protestants christelij ke unie (rpcu), keerde zich in het verle den tegen de actieve rol die Vlissingen bij de koop van grond speelde. De gemeente Vlissingen volgde die taktiek om de ontwikkelng van de Kop van De Schelde te kunnen sturen. Zij wilde niet alle troeven uit handen geven aan MBO. Van der Weele bleef een tegenstander van die werkwijze, vooral wat betreft de verwerving van de winkels aan het begin van de Wal- straat. „Die hoek, ik noem dat maar de 'hoek Speckens', kost de gemeente het meeste geld," stelde Van der Weele vast. Ondanks die kritiek schaarde Van der Weele zich in het koor van juichende raadsleden. Hij vergeleek het ge schatte verlies op de grondverkoop met de restauratiekosten van het mo nument Rondeel. Dat kleine vesting werk bij de Koopmanshaven wordt gerestaureerd voor twee miljoen gul den. Van der Weele vond een tekort van 5,6 miljoen gulden voor de Kop van De Schelde tegen die achtergrond zeer aanvaardbaar. „Het aanzicht van Vlissingen wijzigt enorm. Dat is zo veel geld waard." J. Schaap (d66) hield voor de presenta tie van het bouwplan voor de Kop van De Schelde zijn hart vast. Hij waar schuwde bijna in elke vergadering het college van b en w stedebouwkundig niet in de fout te gaan. De democraat was maandagavond gerustgesteld en uitte zelfs lof voor het ontwerp van het nieuwe winkelcentrum. De Vlissingse raad beslist, na het positieve advies van de vier raadscommissies, donder dagavond definitief over de overeen komst met projectontwikkelaar MBO. DEN HAAG/VLISSINGEN - Wegens bedreiging en verboden vuurwapen bezit is maandag voor het Haagse ge rechtshof twee maanden voorwaar delijke gevangenisstraf en vijftien honderd gulden boete geëist tegen de 48-jarige Vlissinger I. B. De man zou op 16 november 1986 kogels hebben afgevuurd op de gelagkamer van café De Branding aan de Nieuwendijk in Vlissingen. De rechtbank in Middelburg veroor deelde de man tot drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf en dienst verlening. Het openbaar ministerie ging tegen deze uitspraak in hoger be roep. De officier van justitie achtte in dertijd poging tot moord en bedrei ging met zwaar lichamelijk letsel of doodslag bewezen. De rechtbank echter niet en procu reur-generaal mr H. den Os was het hier mee eens. De Vlissinger was de toegang tot het café geweigerd. Daarna was hij terug gekomen met een revolver en zou heb ben geroepen: „Ik schiet je kapot." Daarop schoot hij van buiten naar bin nen. Een kogel kwam ergens op een hoogte van één meter tachtig terecht en een andere kogel werd door de deur geschoten. „Het is moeilijk iemand op grote af stand te raken en dan nog wel door ob stakels heen", meende de procureur, die zijn schietervaring liet meespre ken. Volgens mr den Os waren de koge linslagen niet in de richting van de mensen die aan de bar zaten. Daarom bleef alleen de poging tot bedreiging over, meende de procureur. In zijn eis liet mr Den Os ook de dienst verlening schieten omdat de medische situatie van de verdachte niet best is. Daarom was de man op advies van zijn advocaat gisteren ook niet op de zit ting van het hof in Den Haag versche nen en werd zijn zaak bij verstek be handeld. Het hof wijst 6 november ar rest. GROEDE - Bij een aanrijding op de provincialeweg te Groede is maandag morgen omstreeks kwart voor elf de auto van de heer De G. uit Evergem (B) zwaar beschadigd. De aanrijding ge beurde toen de auto, bestuurd door C. E. uit Vlissingen uit een uitrit de pro vincialeweg opreed. Hij verleende daarbij geen voorrang aan De G. die niet tijdig meer kon stoppen. TERNEUZEN - De Happy Band, de Terneuzense muziekband van geeste lijk gehandicapten, treedt vanavond (dinsdag) voor het eerst in zijn be staan op in het Zuidlandtheater. Aan leiding voor de band om op het grote podium van een echte schouwburg te gaan staan is het succes dat geboekt werd tijdens de Gildefeesten in Sluis kil. De Happy Band staat in het voor programma van 'Maatwerk'. Deze laatste is een Rotterdamse toneel groep van geestelijk gehandicapten. De Happy Band bestaat nu vijf jaar en de groep telt 23 leden uit heel Zeeuwsch-Vlaanderen, die iedere dins dagavond in de Dagboog in Terneuzen oefenen onder leiding van de oprichter en de leidster Jeannette Barentsen. Er worden op tal van instrumenten aller lei populaire liedjes gespeeld, maar ook klassieke melodieën en kerkliede ren. SAS VAN GENT - In de nacht van zon dag op maandag werd ingebroken in een grijze Renault 21, die aan de West kade (ter hoogte van Cerestar) stond geparkeerd. Uit de wagen, eigendom van B. T. uit Groningen, werd de auto radio gestolen. De dader(s) verschaf- te(n) zich toegang tot de auto door een van de zijruitjes in te slaan. De politie van Sas van Gent zoekt naar getuigen van het voorval. A. Jfc. T Y T Minnm RIIRU Onwirper (icn nrn. ccVio ifioctifon q1« mpnspn Hip Iramwn henvppl hvnprvent.ilnnten er een hekel er ademhalinersoefeninee BURGH-HAAMSTEDE - Het CDA in de gemeente Westerschouwen is het net als de Reformatorische Unie, niet eens met de aidsvoorlichting zoals de gemeenschappelijke gezondheids dienst (GGD) die voert. Beide fracties lieten tijdens de gemeenteraadsver gadering maandagavond weten, zich te kunnen vinden in de opstelling van de gemeente Sint Philipsland, die on langs sterk heeft geageerd tegen de GGD-voorlichting. Sint Philipsland heeft de overige Zeeuwse gemeenten schriftelijk haar standpunt meegedeeld. Volgens de be stuurders in Sint Philipsland doet de GGD aan symptoombestrijding en BURGH-HAAMSTEDE - In de volksmond heet het stuk van de ha ven Burghsluis waar het haven kantoor staat al sinds jaar en dag het havenplateau. Dat zal best, vindt C. Verton van de Wester- schouwse PvdA, maar daarom hoeft het ook nog niet officiéél zo te heten. Maandagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering liet hij weten meer te voelen voor 'Boot sinlaag.' Verton herinnerde de collega raadsleden eraan dat het betreffen de gedeelte voor de watersnood ramp de naam Bootsinlaag droeg. Die naam zou het havenplateau wëer moeten krijgen, vond hij. Het voorstel van het college aan te slui ten bij wat iedereen zegt, namelijk Havenplateau, noemde hij weinig origineel. J. W. Geleijnse (cda) ontging het verband tussen de door Verton voorgestelde naam en de situatie bij de haven. „Bootsinlaag doet denken aan laag, terwijl het plateau juist hoog ligt." Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer had een compromisvoorstel in gedach ten: „Laten we de watersportver eniging die op het plateau een club gebouw wil zetten, vragen dat on derkomen Bootsinlaag te noemen." Wethouder A. J. Padmos zag daar op zijn beurt niets in. „Dat vind ik gek." Ook J. C. de Feiter (vvd) deed een duit in het zakje. „Ik heb er nog ge speeld." Wethouder Padmos daar op: „Laten we het dan De Feiter plateau noemen." Het werd uitein delijk Havenplateau, een naam waar ook Verton niet wakker van zou liggen. daarbij zet de GGD ook nog de ver keerde middelen, bijvoorbeeld biervil tjes, in. Nadruk in de campagne moet volgens Sint Philipsland liggen op het monogame huwelijk: houdt een ieder zich bij een partner van de andere sek se, dan bestaat aids niet meer, meent Sint Philipsland. Proganda voor 'vei lig vrijen', zoals de GGD doet, is uit den boze. De christen-democraten in de gemeen te Westerschouwen en de Reformato rische Unie zijn het met de opstelling van Sint Philipsland eens. Burgemees ter J. L. Niemantsverdriet-Leenheer gaf aan dat de vertegenwoordiger van de gemeente in de GGD dit standpunt over zal brengen. Dat mag, vond G. J. W. van der Salm (pvda), maar alleen als die vertegenwoordiger duidelijk stelt dat een minderheid van de raad deze mening is toegedaan. Zowel de PvdA als de VVD bleken geen enkele moeite te hebben met de voorlichting van de GGD. Ten dele overigens kon de liberaal J. C. de Feiter zich in het standpunt van de confessionelen vinden. De aandacht voor voorlichting in gezinnen, zoals in de brief van Sint Philipsland wordt be pleit, vond hij erg goed. Zijn fractiege note C. van der Haven-Eikelenboom evenwel meende dat van de gezinnen niet teveel verwacht moet worden. Ze ker in een recreatiegemeente als Wes terschouwen moet juist de gemeente er volgens haar alles om de gasten en de bevolking te waarschuwen voor de ziekte. „Het is heel belangrijk dat de GGD dit goed in handen heeft." MIDDELBURG - Ongeveer tien pro cent van alle bezoekers van het spreekuur van de huisarts heeft hy- perventilatie-klachten. Dat is uit on derzoek gebleken. Naar schatting een miljoen mensen kampt in Nederland in meer of mindere mate met die aan doening. Spanningen zijn bij hen vaak de oorzaak van een verkeerd ademhalingspatroon waarbij teveel koolzuur het lichaam verlaat, waarna de hyperventilatie-klachten zich voordoen. Het Zeeuwse Kruiswerk geeft met die onderzoeksgegevens in het achter hoofd deze winter voor het tweede sei zoen in Goes, Vlissingen en Terneuzen cursussen voor hyperventilanten. Het doel is in negen bijeenkomsten te leren hoe beter om te gaan met span ningen en hoe beter te ademen, zodat klachten of een aanval voorkomen kunnen worden of beter zijn te door staan. Ook wordt inzicht verschaft in de mogelijke oorzaken van de hyper ventilatie en bedoeling is dat de deel nemers daar verder zelf mee aan de slag gaan. Mevrouw A. Renkema, die de cursus voor het Kruiswerk heeft op gezet, staat op het standpunt: „Als cursusleider kun je alleen wat handrei kingen doen. Mensen moeten zelf aan het werk gaan. Dat is de enige manier om het probleem uiteindelijk op te los sen." Hyperventilatie kan plotselinge aan vallen met zich mee brengen, maar kan ook chronisch zijn. De bekendste symptomen van de aandoening zijn: pijn in de hartstreek, hartkloppingen, duizeligheid, angst, verstijving van de spieren, tintelingen in de lippen, vin gers en voeten, bewustzijnsdaling en kortademigheid. De cursus van het Kruiswerk is bedoeld voor alle hyper ventilanten, zowel mensen met chroni sche klachten als mensen die kampen met aanvallen. „Het duurt vaak best lang voor de diagnose hyperventilatie wordt ge steld", zegt mevrouw Renkema, die consulente gezondheidsvoorlichting en -opvoeding bij het Kruiswerk is. „Een arts denkt meestal niet gelijk aan hyperventilatie bij mensen met chronische hoofdpijnklachten of tinte lende vingers, maar die klachten kun nen wel door verkeerd ademen veroor zaakt worden. Een hyperventilatie- aanval lijkt in eerste instantie vaak op een hartaanval en mensen worden soms van specialist naar specialist ge stuurd. Veel hyperventilanten willen zelf verder niet snel aanvaarden dat ze xast van die aandoening hebben. Hy perventilanten worden op den duur vaak meesters in het vermijden van spannende situaties, waarvan ze klachten krijgen. Dat kan erg ver gaan en mensen gaan zich dan steeds meer isoleren." De bekendste therapie tegen een aan val van hyperventilatie is ongetwij feld het plastic zakje om in te ademen. Het evenwicht tussen koolzuur- en zuurstofgehalte in het bloed, dat door verkeerd ademen (bijvoorbeeld te op- pervlakig of te diep) is verstoord, her stelt zich weer en de aanval ver dwijnt. Dat plastic zakje wordt in het kader van de zelfhulp juist vermeden in de cursussen van het Kruiswerk. Mevrouw Renkema: „Mensen kunnen allemaal leren om goed, vanuit de buik, te ademen en dat moeten ze dan ook leren. Zo'n plastic zak is alleen een hulpmiddel tegen de symptomen, maar het lost niets op. Bovendien heb- benveel hyperventilanten er een hekel aan omdat het zo zichtbaar is. Adem halingsoefeningen zijn dat niet en het effect is gelijk." Een cursusbijeenkomst hyperventila tie heeft bij het Kruiswerk een vast pa troon. De bijeenkomsten duren twee uur en eerst bespreken de deelnemers recente ervaringen met de aandoe ning. Daarna volgt een korte inleiding van de cursusleider over aspecten die met hyperventilatie te maken hebben. Na opnieuw een gespreksronde volgen er ademhalingsoefeningen. De deelne mers moeten oók thuis oefeningen doen. Bewust is gekozen voor een bre de opzet van de cursus, zodat iedereen er wat van mee kan pikken, en voor één cursusgroep, zodat mensen met el kaar in contact worden gebracht en er varingen uit kunnen wisselen. Mevrouw A. Renkema. Er zijn meer hulpverleningsorganisa ties in Zeeland die zich met hyperven tilatie bezig houden, maar vaak gaat het dan om één aspect van de aandoe ning of om een individuele behande ling. „Wanneer iemand met een ande re opzet dan onze groep beter gehol pen is dan verwijzen we hem of haar natuurlijk ook gewoon", zegt me vrouw Renkema. „We moeten als or ganisaties gebruik maken van el- kaars specifieke deskundigheid. Wij zijn begonnen met cursussen hyper ventilatie omdat er zo enorm veel be langstelling voor was. Het liep storm bij een voorlichtingsbijeenkomst en de cursussen sloegen ook meteen aan. De resultaten zijn prima. Deelnemers zijn heel enthousiast en hebben er ook echt wat aan." De hyperventilatiecurus in Goes is on langs begonnen en daar kunnen geen deelnemers meer bij. Ruimte voor nieuwe aanmeldingen is er nog in Vlis singen en in Terneuzen, waar de cur sussen beide op vrijdag 27 oktober be ginnen. De hyperven tilatiecurssen zijn overigens een vast terugkerend onderdeel van het werk van het Zeeuwse Kruiswerk geworden en ze worden regelmatig op verschillende plaatsen gegeven. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de Provin ciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 20