Auto-Lease Walcheren Berde arrestatie bom-incident Leipzig ziet het grootste protest uit DDR-historie Uitroepen van republiek Hongarije vol emotie BOERENKOOL EN SLAVINKEN Kjceukens Wie vanavond niet toevallig dineert met Berlusconi of Freddie Heineken is vandaag in Goes CONTACT A 89 TIJDELIJK KORTING OP l/RRIRBELE GLRZEN vandaag schelfhorst CONTACTEN MET TF1 VERGEVORDERD Duikeling op Wall Street Opklaringen 232e jaargang no. 245 Dinsdag 24 oktober 1989 HÈT LEASEBEDRIJF MET CONCURRERENDE PRIJZEN ÈN 24 UUR SERVICE....! BEL VOOR INFORMATIE. Gildeweg 22 - Vlissingen - telefoon 01184-19610 Abortus Milieu Machines Liefkenshöek Vlakte Doping MASSALE HERDENKING VAN OPSTAND IN 1956 fy* Boerenkool, Slavinken, 100 g 165-1.45 1 O Cfj kilo lë^ülO.ÜU albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Het voetbal met de handen omhoog IHEDEN cjc gecjekje tafel Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. De Bedrijven Contactdagen in de Zeelandhallen vormen het belangrijkste zakelijke evenement voor Zuid West Nederland. Met 3.000 topmanagers. Moet u daar niet bij zijn? Vandaag, dinsdag 24 okt. en woensdag 25 okt. van 14.00-22.00 uur. J Middelburg /^JwTgTII WIEE^v Bergen op Zoom Goes, Hulst (ijUltfTO Vlissingen Terneuzen Roosendaal Wolkenvelden, maar later ook perio den met zon. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen, later zuid west toenemend vrij krachtig. Middag- temperatuur 15 graden. PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN DEN HAAG (GPD) - De politie van Amsterdam heeft giste ren in Ridderkerk een derde persoon aangehouden die er van wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij het bo nincident zondag tijdens Ajax-Feyenoord. Het gaat vol gens een woordvoerder van de Amsterdamse politie om een 17-jarige inwoner van Rotterdam. De twee Feyenoord-supporters die kort na het ontploffen van de bommen werden gepakt, zitten nog steeds vast. Bei de fans, inwoners van Schiedam, ontkennen de projectie len te hebben gegooid. Eén van de mogelijke daders is door een politiefunctionaris herkend. Alle twaalf gewonden die ten gevolge van de explosie in het ziekenhuis moesten wor den opgenomen, mochten gisteren naar huis. Het pas geïnstalleerde sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB komt vanavond bijeen om zich te beraden over het bomincident. Op korte termijn heeft de voetbalbond ook topberaad met de ministers van binnenlandse zaken en justitie. „We gaan dan bekijken wat we samen kunnen doen om dit soort incidenten te voorkomen"aldus Maarten van Rooij- en, voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB. „Het probleem is zeer complex. Simpele maatregelen hel pen allang niet meer. Wij kunnen het als sportbond ook niet alleen. We moeten oppassen voor allerlei soorten kretolo gie. Voor onbepaalde of bepaalde tijd stoppen met voetbal, zoals is gesuggereerd, is in mijn ogen ook geen oplossing. Het is het laatste dat we moeten overwegen" Het weren van supporters van bezoekende clubs is één van de agendapunten. „Je kan daardoor voorkomen dat twee rivaliserende supportersgroepen elkaar bestrijden. Maar ik moet toegeven dat daarmee niet alles is opgelost". (Zie ook pagina 15) TV 10 stelt datum van uitzending uit DEN HAAG (GPD) - De start van het commerciële televisiestation TV 10 is twee weken uitge steld. Dat heeft TV 10 maandagmiddag de adverteerders laten weten. De eerste uitzendingen van de nieuwe zender zullen niet op 28 oktober maar waarschijnlijk op 11 november plaatsvin den. Het Franse commerciële station TF1 heeft gisteren bevestigd dat het op stellen van de contracten tussen het station en TV 10 in een vergevorderd stadium is. Vandaag vertrekt een dele gatie van TV 10 naar Parijs om de con tracten voor te leggen. Of die vandaag of over een paar dagen worden onder tekend, is nog niet duidelijk. In het nieuwe samenwerkingsver band, waarin ook het Zweedse bedrijf Esselte en de Amerikaanse omroep NBC betrokken zijn, zal van de naam TV 10 geen sprake meer zijn. Hoe de nieuwe naam van het station zal lui den, is echter nog niet bekend. Het uitstel van twee weken kost TV 10 naar schatting 10 miljoen gulden aan advertentie-inkomsten. De adverteer ders zijn niet erg gelukkig met de ver late start. „Een aantal adverteerders had reclamecampagnes en de lance ring van nieuwe produkten gepland voor de laatste dagen van oktober en de eerste weken van november. Nu TV 10, of hoe de zender straks zal he ten, pas midden november te zien is, zal dat voor sommigen problemen op leveren", aldus een zegsman. Formeel zullen de contracten met de adverteerders ook moeten worden her zien nu de constructie van TV 10 niet meer dezelfde is als toen de contracten werden afgesloten. Toch verwacht de Bond van Adverteerders niet dat de klanten het nieuwe station de rug zul len toekeren. „We doen straks geen za ken meer met Van den Ende, maar met TF1. Als de programma's hetzelfde blijven, zullen de adverteerders even enthousiast blijven". PZC Een nieuwe abortuswet doet de emoties in België hoog oplaai en. PAGINA 4 Strengere regels spelen de mi lieu-criminelen in de kaart. PAGINA 5 De machinebouw haalt meer orders binnen, maar kampt met een tekort aan personeel. PAGINA 7 De Liefkenshoektunnel is geen volwaardig alternatief voor de WOV. PAGINA 9 Het rijk maakt alsnog geld vrij voor een snelle ontsluiting van de Axelse Vlakte. PAGINA 9 Laurent Fignon is woest na een onverwachte dopingcontrole bij de Zesdaagse van Parijs. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11 en 13 Sport: 14 en 15 De programmering van het nieuwe station zal op bepaalde onderdelen veranderen. Zo zal er veel minder geld worden uitgegeven aan nieuwspro gramma's. De landelijke organisatie van kabel exploitanten Vecai adviseert haar le den TV 10 op de kabel te plaatsen zo dra de uitzendingen zijn begonnen. „TV 10 voldoet inmiddels aan de cri teria, dat hebben onze juristen uitge zocht. De uitspraak van het Commis sariaat voor de Media dat TV 10 een Nederlandse onderneming is, was een momentopname en telt nu niet meer," aldus een Vecai-woordvoerder." De andere omstreden commerciële te levisiezender, RTL Véronique, heeft in de afgelopen drie weken een kleine tien procent van de mensen die televi sie kijken weggetrokken van de zen ders Nederland 1, 2 en 3. De afdeling kijk- en luisteronderzoek van de NOS heeft dat meegedeeld. De cijfers zijn af komstig uit het continu kijk- en luis teronderzoek dat het bureau Intomart uitvoert in opdracht van de NOS en de STER. De menigte kijkt en luistert terwijl waarnemend president Szuros uiterst links op balkon met vlag) de republiek Hongarije uitroept. HELSINKI (RTR) - Werknemers verlieten gisteren met jaar geleden met die van Wartsila samenvoegde, ook ernstige gezichten het terrein van de werf in Helsinki nadat zij te horen hadden gekregen dat het scheeps- bouwconcern Wartsila Marine het faillisement heeft aangevraagd. De Finse onderneming zit zwaar in de verliezen en binnen twee weken zal worden besloten of de lopende orders, voor onder meer cruiseschepen en veerboten, nog kunnen worden afgemaakt, zo heeft de directie maandag laten weten. Twee maanden geleden besloot de Finse regering voor het laatst te hulp te ko men op voorwaarde dat het concern Wartsila, dat voor negentien procent eigenaar is van de werven, en het concern Valmet, dat zijn scheepsbouwactiviteiten drie financiële steun zouden bieden. Aanvankelijk werd een verlies verwacht van een mil jard Finse mark (490 miljoen gulden). Deskundigen schatten nu dat 1989 een verlies zal opleveren van 1,6 miljard mark (784 miljoen gulden). Wartsila Marine bouwde ooit dertig procent van alle cruiseschepen ter wereld en bijna de helft van alle ijs- brekers. De onderneming heeft gezegd in de problemen te zijn geraakt door de subsidies die de EG-scheeps- bouw ontvangt, door de hoge kosten in Finland en door een vermindering van orders uit de Sovjetunie. (Van onze correspondent OOST-BERLIJN - In Oost-Berlijn, Leipzig en Schwerin zijn maandag avond grote demonstraties gehouden tegen de nieuwe partijleider Egon Krenz. In Leipzig schreeuwden meer dan 300.000 mensen eisen tot hervor mingen. De massa scandeerde 'Mo- drow in plaats van Krenz' en 'Vrije vakbonden, Vrije verkiezingen'. In Schwerin riepen ruim 40.000 mensen om meer vrijheden. Modrow is de par tijchef in Dresden, die geldt als ver nieuwer. Vandaag komt de Volkskammer (par lement) bijeen om partijleider Krenz tot staatshoofd te kiezen. Krenz' nieu we koers lijkt te worden bedreigd door de massale demonstraties en het brute optreden van de Oostduitse politie en veiligheidsdiensten op 7 en 8 oktober tegen demonstranten. Uit een maandag door de oppositie ge- NEW YORK (ANP/UCN) - De aande lenkoersen op de effectenbeurs van New York zijn de week begonnen met een flinke duikeling. De Dow Jones- index van de dertig industriële fond sen sloot maandag op 2662,91 punten en dat was 26,24 punten lager dan het slot van afgelopen vrijdag. De beurs- barometer stond vrijwel de hele dag door op verlies. De omzet kwam uit op ongeveer 135 miljoen aandelen tegen 163 miljoen eind vorige week. presenteerd rapport staat op welk een mensonterende wijze het regime begin oktober heeft ingeslagen op demon stranten. Daarbij zouden in Oost-Ber- lijn ook twee doden zijn gevallen. Een woordvoerder verklaarde dat veilig heidsagenten tevoren was voorgehou den dat de demonstranten lynchpar tijen hadden voorbereid. „In dat kli maat was het eigenlijk logisch dat het tot mishandelingen kwam", aldus de woordvoerder. Het communistische regime probeert de gebeurtenissen te bagatelliseren. Voor partijleider Krenz zitten er ge vaarlijke kanten aan de nieuwe pro- testgolf, want hij is en was verantwoor delijk voor de binnenlandse veiligheid. Volgens het Westduitse boulevard- (Advertentie) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. huismerk zak 300 gram De omschrijving 'risico volle blad Bild zal het centraal comité van de Oostduitse communistische partij SED van 10 tot 15 november opnieuw bijeenkomen. Er zouden daarbij wij zigingen worden doorgevoerd in het Politburo ten gunste van de hervor mingsgezinde vleugel. In de editie van gisteren staat dat de portefeuille binnenlandse en buiten landse veiligheid van de vorige week woensdag als opvolger van Erich Ho- necker tot partijleider benoemde Egon Krenz overgaat in handen van Markus (Mischa) Wolf die chef van de Oostduitse geheime dienst is geweest. Volgens Bild, dat goed ingevoerd is in DDR-zaken, wordt de partijtop op nog zeven plaatsen gewijzigd. (Zie ook pagina 4) voetbalwedstrijd' begint na de jongste inciden ten bij Ajax een steeds on heilspellender klank te krij gen. Maar nog veel treuriger is de ma nier waarop gisteren vrijwel iedereen, die iets te maken heeft met de gang van zaken bij dit. soort wedstrijden - politie, justitie, gemeentebesturen en de voetbalwereld zelf - met de handen in de lucht stond. 'Zo kan het niet lan ger meer. Nu moet er echt iets gebeu ren. We moeten gaan kijken hoe we sa men iets afdoends kunnen opzetten om geweld van dit kaliber uit te ban nen.' Stuk voor stuk volzinnen waar de totale onmacht tegen de criminele uit wassen, zoals in het Ajax-stadion, van afdruipt. Op dergelijke momenten slaat ook het gevoel van capitulatie toe. De één oppert de gedachte om Aj ax voorlopig maar eens voor een half jaartje met het betaald voetbal te la ten stopen. De ander pleit voor wed strijden zonder publiek. Daarmee wordt dan natuurlijk tegelijk zoiets als het definitieve einde van de voetbal sport op dit niveau in Nederland aan gekondigd. De bommengooiers en de stavensmijters hebben dan gewonnen. Nederland tolerantieland heeft in dat geval de twijfelachtige reputatie dat het de supportersrazernij de uiterste grens heeft laten overschrijden. Alleen: een totaal faillissement van het betaald voetbal in Nederland langs deze weg lost niets op. Want de rotzooimakers zullen een andere uit laatklep zoeken voor hun activiteiten, bij voorkeur op plaatsen waar de poli tie massale gebeurtenissen op volle oorlogssterkte begeleidt. Het is juist de uitdaging die van dat soort confron taties uitgaat, waarmee in toenemen de mate rekening moet worden gehou den. Terecht begint de politiek zich dan ook langzamerhand af te vragen of het nog wel verantwoord en maat schappelijk aanvaardbaar is om er mee door te gaan wedstrijden in het betaald voetbal te omringen met steeds zwaardere politiecordons. Het bomincident van afgelopen zondag heeft in ieder geval bewezen dat crimi neel gedrag van deze soort niet is te voorkomen met nóg een blik politie mensen erbij. Trouwens, het voetbal legt op deze manier een onevenredig grote claim op de inzet van het politie apparaat in Nederland. Andere taken van de politie komen in het gedrang bij een bijna wekelijkse mobilisatie van grote groepen ME-ers. Een inzet, die el ders in de dienstroosters moet worden gecompenseerd. Zoals vorige week nog eens bleek bij de absurde eis van uit het betaald voetbal om de wed strijd Vitesse-Ajax in Arnhem te spe len op 24 december, waarvoor dan kerstverloven van de politie zouden moeten worden ingetrokken. Uit de schrik en de verwarring over de bommen bij Ajax-Feyenoord van afgelopen zondag zou nu eens de conclusie moeten worden getrokken dat er geen tijd meer is te verliezen. Er gerlijk getreuzel met voor de hand lig gende maatregelen - zoals afschaffing van staantribunes in het totaal verou derde Ajax-stadion - zijn er mede de bet aan dat de veiligheid van de bezoe kers niet kan worden gegarandeerd. Oeverloos bakkeleien over de voor- en nadelen van een pasjesregeling zijn er de oorzaak van dat er nog steeds geen effectieve methode voorhanden is om gevaarlijke maniakken uit het suppor terslegioen te isoleren. Toch zal een oplossing voor het verziekende voet balgeweld in deze sfeer moeten wor den gezocht. Zolang mensen met een criminele inslag in de gelegenheid blij ven om zich naamloos te verschuilen in de massa, daar ongehinderd hun gang kunnen gaan en weer even onge zien kunnen verdwijnen, helpt geen vertienvoudiging van politie-inzet. Zo lang opgespoorde daders vervolgens de kans krijgen om de gevolgen van hun optreden langs hun kouwe kleren te laten afglijden, zal de kick van de herhaling alleen maar aantrekkelijker worden. Zolang de overheid en het va derlandse voetbalwezen het met el kaar oneens blijven over wat er echt moet gebeuren, blijft deze populaire sport de gevangene van dit soort krankzinnige incidenten. vdM. (Advertentie) Advertentie (Van onze correspondent) BUDAPEST - Onder luid gejuich van tienduizenden toehoorders heeft de Hongaarse waarnemend president Matyas Szuros maandag Hongarije tot republiek uitgeroepen. Hongarije werd sinds de communistische machtsovername in 1948 aangeduid als Volksrepubliek. „Vanaf vandaag heet ons land de Re publiek Hongarije," verklaarde Szuros ten overstaan van ruim honderddui zend mensen die bijeen waren geko- Advertentie men voor de eerste toegestane herden king van de opstand van 1956, die door het Hongaarse en Sovjet-leger werd neergeslagen. Bij de officiële ceremonie voor het uit roepen van de Hongaarse Republiek krijgt Szuros, jarenlang bekleder van hoge functies in het partijapparaat, onmiddellijk een fluitconcert als hij verklaart dat de nieuwe republiek streeft naar „rimpelloze en evenwich tige betrekkingen met de Sovjetunie". Applaus is er voor zijn opmerking dat de republiek ook de relaties met de Verenigde Staten wil verdiepen. i Loskade 45 - Middelburg - 01180-2 91 01 (Advertentie) Unieke serviezenshow restaurant De Ploeg Middelburg, Markt 55 tot 28 okt. verzorgd door de groothandel m kristol, porselein taFelbesteken pannensets als u echt wilt kiezen in serviezen. Variabele glazen zijn glazen waardoor u op alle afstanden goed I kunt zien zonder hinderlijke overgang. Glazen zonder halve- maantjes dus. Veel mensen vinden dat prettiger en in ieder geval staat het mooier. I Brilmij geeft t/m 4 november as. tegen inlevering van deze bon, I maar liefst f50,- korting bij aankoop van een paar variabele glazen. IfGeen andere kortingen te zelfder tijd.) En u mag twee maanden proberen of ze u bevallen. In de Gouden Gids vindt u de adressen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1