JHtJ Ultimatum Brinkman aa|j bewoners van Lunetten Koppelingsprobleem is moeilijk oplosbaar CONTACT A '89 23 24 25 Dodental Californië veel lager Britse nonnen geven hun kippen op voor bonbons week-uit I Sterrewacht ziet zeldzaam Poollicht r Busongeluk in Australië: 22 doden 3 Bévier 00 zw BEWIND BELOOFT PASPOORTEN ijnbachbv Engelse Stijlmeubelen Zie 'Eruit met 'm!' 'Goed idee, schat!' Zeelands bestuur ontwijkt keuzes Onstuimig 232e jaargang no. 243 Zaterdag 21 oktober 1989 1.000 m2 BONN (RTR) - De DDR is van plan iedere burger de mogelijk heid te bieden het Westen te bezoeken. Dit heeft Otto Reinhold, de Oostduitse partijideoloog gezegd. De verklaring van deze hoge functionaris van de communistische partij lijkt een tege moetkoming aan diegenen die zich tegen de geldende reisbe perkingen verzetten. Stroom Tandarts Brand Brug LUBBERS ER NOG NIET UIT Traag Formulering Bekneld RADSON Zwaar bewolkt en perioden met regen. Harde tot stormachtig wind uit zuid tot zuidwest. Middagtemperatuur om streeks 17 graden. Stenevate 2 Heinkenszand 01106-148? vrijdagavond koopavond T^(0) n o or; W%/ iÉ*' P ll (Van onze correspondente) LONDEN Ambtenaren van het Britse ministerie van landbouw trok ken vrijdag ten strijde tegen 5000 met salmonella besmette kippen. Het was de tweede keer dat de heren het gevecht met het pluimvee aan gin gen. De eerste keer hadden de eigenaressen van de dieren, de nonnen van het Our Lady off Passion-klooster bij Daventry, zich met de beesten in het kippenhok verschanst. Van daaruit haalden de ambtenaren de nonnen over het lot van de dieren in handen te leggen van een hogere instantie. Maar de rechtbank stelde het ministerie in het gelijk; de dieren moesten eraan. Toen de mannen van het ministerie vrijdag terugkwamen om de 5000 kippen te doden, boden de nonnen geen enkel verzet. Ze lieten weten de pluimveeproduktie voorgoed vaanvel te hebben gezegd. De nonnen gaan zich toeleggen op de vervaardiging van luxe bonbons. Brinkman DEN HAAG (GPD) Minister Brinkman (WVC) heeft de bewoners van het Molukse woonoord Lunetten voor het blok gezet: voor maandagmiddag vijf uur moeten aile be woners schriftelijk akkoord gaan met de vorige week ge sloten principe-overeenkomst, of de afspraak gaat niet door. In dat laatste geval zal het gehele woonoord Lunet ten ontruimd worden. Vertegenwoordigers van Brinkman bereikten vorige week zaterdag een principe-overeenkomst met vertegenwoordi gers van de bewoners van het Molukse woonoord. Deze hield in dat 87 gezinnen in een verkleind en gerenoveerd Lunetten zouden mogen blijven wonen. Zij zouden niet meer hoeven te verhuizen naar een speciaal voor hen ge bouwde woonwijk in Vught. Daartegen hebben zij zich ja renlang hevig verzet. De voorwaarde die minister Brink man stelde was, dat alle 87 gezinshoofden akkoord zouden gaan. Tot nu toe hebben 73 van hen de overeenkomst getekend. Zes zijn nog op vakantie, maar van hen wordt verwacht dat ze wel akkoord zullen gaan. Van de overige acht willen drie niet tekenen en vijf alleen onder bepaalde voorwaarden. Voor minister Brinkman is dat onaanvaardbaar, aldus zijn woordvoerder. DDR-burger mag westen bezoeken Het stroomverbruik door ge zinnen is in 1988 licht gestegen. PAGINA 6 De Nederlander is als de dood voor de tandarts. PAGINA 7 In het bejaardenhuis Huize Emmaüs in IJzendijke heeft een felle uitslaande brand ge woed. PAGINA 9 Middelburg en rijkswaterstaat zijn het eens over wijzigingen in de openingstijden van de Schroe- en Stationsbrug. PAGINA II Invasie van Japanse kunst in België In de Letterkundi ge Kroniek: Federico Garcia Lorca Nobelprijs voor Cela, de Grote Vernieuwer Het be wogen leven van Camille Clau- del Bejaarde Belcampo voelt zich als een koopman bij het scheiden van de markt Wim Koole over televisie- troost. PAGINA 21, 22, 23 en 25 Reinhold zei in een interview vanuit Oost-Berlijn met de Westduitse televi sie dat het doel van de discussie over een nieuwe reiswet is om iedere Oost duitser in staat te stellen een paspoort te verwerven. Gevraagd of dit betekent dat indien de wet een feit is, iedere Oostduister in staat zal zijn te reizen, antwoordde Reinhold „Ja". Eerder had het officiële persbureau ADN gemeld dat de Raad van ministers de minister van binnen landse zaken, Friedrich Dickel, had gemachtigd wetgeving over buiten- lansdse reizen voor te bereiden, Ontevredenheid over de grote beper kingen waaraan het reizen naar het buitenland zijn onderworpen, zorgde mede voor de massale vlucht van Oostduitsers naar het Westen en voor protesten voor hervormingen die in het vertrek van de Oostduitse leider Erich Honecker resulteerden. De opvolger van Honecker, Egon Krenz, had eerder al gezegd dat onder de nieuwe wet de mogelijkheden om Oosteuropese landen te bezoeken ver- ruimd zouden worden. Maar hij zei dat het Westduitse beleid om Oost duitsers automatisch als eigen onder danen te beschouwen een grote hin dernis vormt bij een versoepeling van de reismogelijkheden naar het Wes ten. Volgens Reinhold vormt niet alleen het Westduitse burgerschap een pro bleem, maar ook de materiële moge lijkheden om op reis te gaan. Reizigers hebben geld nodig en moeten hun geld wisselen (voor harde, westerse valuta, red.). „Dat is een groot probleem voor ons", aldus de partijideoloog. De DDR heeft net als andere Oosteuropese lan den een groot gebrek aan harde valu ta. De nieuwe Oostduitse partijleider, Egon Krenz, moet een kans krijgen, zei oprichter Rolf Henrich van de op positiebeweging Neues Forum in de DDR vrijdag in een vraaggesprek dat in Westduitse kranten verscheen. Sovjetleider Michail Gorbatsjov was eerst ook een partij bureaucraat, maar Krenz moet wel „direct geloof waardige signalen geven dat er werkelijk ingrijpende veranderingen komen", meent Henrich. De geleide Oostduitse pers bleek al vrijdag in haar geheel - met inbegrip van het partijblad Neues Deutschland - omgezwaaid naar heftige kritiek op het vroegere beleid. (Advertentie) LIMA - Twee Peruaanse vrouwen worden door de politie aangehouden tijdens demonstraties in de hoofdstad Lima. Leden van verschillende vakbonden gingen de straat op om loonsverhoging te eisen ter compensatie van de hollende inflatie, die dit jaar 3300 procent bedraagt. KANTOORINSTALLATIES ft/O £3 Het nieuwe Delta-denken, een close-harmony van natuur en economie Te koop: T- shirt met de tekst: Ik overleef de de grote aardbeving van 1989 De slag om de kokkels Denksporten en puzzel Kim Reynierse draaft door. PAGINA 29, 31, 33, 35 en 37 HOEVEN (ANP) - In ons land was gis teravond poollicht waarneembaar dat de vorm aannam van rode gordij nen. Poollicht komt doorgaans slechts op enkele dagen in een jaar voor. De sterrenwacht Simon Stevin in Hoeven maakte gisteravond mel ding van het verschijnsel. Het verschijnsel was op het platteland beter waarneemnaar dan in de stad vanwege het omgevingslicht. Pool licht ontstaat doordat elektrisch gela den deeltjes vanaf de zon in aanraking komen met de atmosfeer van de aarde. De elektronen blijven in de hoogste la gen van de dampkring steken, maar de ionen dringen diep in de dampkring culen, die naar hun normale toestand DOOR HONKBALWEDSTRIJD WEINIG VERKEER terugkeren onder het uitzenden van licht. VLISSINGEN Industrieweg 1-3 Tel. 01184-10740 Fax 01184-13307 MINOLTA goedkopieert beter! DEN HAAG (GPD) - Informateur Ruud Lubbers is er vrijdag niet in ge slaagd de meningsverschillen te over bruggen tussen CDA en PvdA op het punt van de koppeling van lonen en uitkeringen. Eigen compromistek sten van de informateur hebben de onderhandelaars De Vries (CDA) en Kok (PvdA) niet tot elkaar gebracht. De besprekingen over het regeerak koord voor het nieuwe kabinet wor den vandaag en maandag voortgezet. De onderhandelingen over de tiental len wijzigingsvoorstellen verlopen zo traag, dat Lubbers op z'n vroegst dins dag de definitieve tekst van het regeer akkoord aan De Vries en Kok kan voorleggen. Als zij akkoord gaan, moe ten de fracties vervolgens definitief 'ja of nee' zeggen tegen het programma van het centrum-linkse kabinet. Naast de koppeling vormen ook de defensie uitgaven en de milieuparagraaf nog obstakels. Vrijdag is vrijwel uitsluitend over so ciaal-economische onderwerpen ge sproken, De meningsverschillen over zaken als de basisvorming en kunst matige bevruchting zijn doorverwezen naar specialisten in de fracties. Over de defensie-uitgaven hebben De Vries en Kok slechts hun (tegengestelde) standpunten herhaald. De onderhan delaars hebben geen enkel punt afge rond. Bij de koppeling tussen lonen en uit keringen draait het om de formule ring van de voorwaarden waaronder deze 'grondregel' zal worden toege past. Een 'excessieve loonstijging', 'schade aan de werkgelegenheid' en 'nadeel voor de rijksfinanciën' zijn de drie belangrijkste uitzonderingen, maar de formuleringen luisteren poli tiek heel nauw. De PvdA wil zo weinig mogelijk uitzonderingen toestaan, terwijl het CDA vreest voor de finan ciële gevolgen. (Advertentie) Drie dagen lang zakelijke topontmoetingen, 10.000-de innoverende produkten voor bedrij ven, overheden en instel lingen. OKTOBER (Advertentie) (Van onze correspondent) SAN FRANCISCO - Het dodental na de aardbeving van dinsdag in Noord- Californië is waarschijnlijk veel la ger dan eerst werd aangenomen. Het officiële aantal doden van de aardbe ving is nu op 44 gebracht. Dat aantal zal zeker verder oplopen. De eerste schattingen gingen uit van 250 slachtoffers, die voor het meren deel op de ingestorte dubbele brug van autosnelweg 880 vielen, maar volgens een woordvoerdster van het Witte Huis zal het dodental rond de honderd komen te liggen. De reden hiervoor is dat er weinig verkeer op de weg was op het moment dat de aardbeving plaats vond, omdat een belangrijke honkbal wedstrijd, de World Series, op het punt stond te beginnen. Het bovenste wegdek van de brug is over een lengte van twee kiometer op de onderste helft gestort. Tientallen auto's raakten onder de enorme be- tonplakken bekneld. Volgens deskun digen kan het nog maanden duren voordat alle lijken geborgen zijn. Intussen heeft de Amerikaanse presi dent Bush gisteren in Californië de schade van de beving in ogenschouw genomen. De president begon zijn be zoek in Oakland, waar Rijksweg 880 ineenstortte. Een zichtbaar geschokte president zei „zeer ontdaan" te zijn door wat hij in Oakland zag. „Ik heb tegenstrijdige gevoelens. Aan de ene kant voel ik groot verdriet, aan de an dere kant werkelijke waardering voor wat de gemeenschap hier doet". Gooi ook uw oude CV-ketel eruit en kies een super- zuinige Radson. Zeer milieuvriendelijk - vooral de nieuwe NOX^COMBI - en overal direkt warm water. Ontdek de komfortabele voorsprong van Radson. spaart u energie SAN FRANCISCO - In de door de aardbeving zwaar getroffen Marina-wijk van San Francisco is begonnen met het afbreken van onherstelbaar verklaarde woningen. Na gesprekken met functionarissen in Oakland, reisde Bush per helicopter door naar Santa Cruz, 100 kilometer ten zuiden van San Francisco. Daar bekeek hij de resten van wat eens het Pacific Garden winkelcentrum was. Vijf mensen kwamen om, toen een groot deel van dit winkelcentrum dins dag instortte. Zowel in Santa Cruz als in Oakland werd de president er door lokale func tionarissen op gewezen, dat erg veel geld nodig zal zijn. De totale schade wordt nu op 4 miljard dollar geschat, maar dat is een bedrag dat nog met het uur stijgt. Leden van het Huis van Afgevaardig den hebben aangekondigd, maandag een wet te zullen indienen waarin om 2,5 miljard dollar aan federale fond sen wordt gevraagd. Emotionele taferelen speelden zich gisterochtend af in het historische Ma- rina gebied, waar tientallen huizen door de aardbeving zijn beschadigd of vernield. De inwoners van de bescha digde huizen kregen gisteren te horen, wat er met hun woning zal gebeuren. Dat ging door middel van de uitreiking van kaarten. Van degenen die een rode kaart kregen, zullen de huizen worden afgebroken. De mensen die een groene kaart ontvingen, mochten naar huis teruggaan, en de ontvangers van een gele kaart mochten, onder begelei ding, een kwartier hun huis in om spul len bijeen te garen. Over de laatste ca tegorie huizen zal later worden beslist. AAiÖf' TT Tanneer Zeeuwse be- VV stuurders het over de toekomstige positie van de ze provincie hebben, dan houden ze steevast grote sla gen om de arm. Dat lijkt hun een tame lijk veilige benadering in een wereld vol onzekerheden. Drie jaar geleden werd in Middelburg een goed bezocht symposium gehouden met als thema 'Zeeland na(ar) 2000'. De organisatie van het symposium was in handen van het departement Zeeland van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel. Een van de inlei ders daar, oud Philips-topman Wisse Dekker, hield de Zeeuwse beleidsma kers voor dat het hoog tijd was om de ontwikkelingsmogelijkheden van dit gewest zorgvuldig in kaart te brengen. Maak een beleidsplan voor de toe komst richting eeuwwisseling, was zijn advies. Geen gedetailleerde blauwdruk, die alleen maar vertra gend en verstarrend werkt. Nee, een duidelijke visie op wat Zeeland wil met zijn eigen toekomst. Een visie, die uit mondt in een globaal en buigzaam plan. Dekker voegde er toen aan toe: „Op hoofdlijnen zal men wèl moeten kiezen. Natuurlijk betekent kiezen dat bepaalde mogelijkheden worden uit gesloten. Iedere keuze heeft zijn prijs. Maar de prijs van het uitstellen van de keuze zou nog wel eens hoger kunnen zijn". Volgende week donderdag be legt Nijverheid en Handel opnieuw een symposium. Het gaat nu over 'Schel- demond-Eurohaven, de toekomst van het Westerscheldebekken'. Het denk werk over Zeelands toekomst is drie jaar in de tijd opgeschoven. Maar het beleidsplan ligt er nog steeds niet. Sterker nog: het idee van een strate gische beleidsplan voor Zeeland, waarmee de bestuurders van deze pro vincie een tijdlang hebben gespeeld, is inmiddels losgelaten. Zoiets concreets als een plan is verwaterd tot het voor nemen om 'strategische toekomstver kenningen' te formuleren. Maar die zijn kennelijk heel moeilijk op papier te krijgen, zo moest de daarvoor ver antwoordelijke gedeputeerde Vente- vogel onlangs publiekelijk erkennen. Aan ideeën overigens geen gebrek. Aan onderzoek, aan rapportages, aan achtergrondgesprekken en aan deel studies ook niet. Elders in deze krant (pagina 29) schetsen twee van onze PZC-redacteuren hoe het tot nu toe traditionele beeld over de toekomst perspectieven van Zeeland aan ver schuiving onderhevig is. In de binnen kamers van de Middelburgse Abdijge bouwen begint het besef van een nieuw evenwicht in de verdere ontwik keling van deze provincie wel te rijpen. Vorig jaar nog, na het zogenaamde 'na jaarsconclaaf, kwam het college van gedeputeerde staten met de filosofie naar buiten dat Zeeland een 'kwali teitsprovincie' moet worden. Niet al leen meer de haven- en industriegebie den bij Vlissingen worden als de motor van de economie beschouwd, maar ook het woon- en leefklimaat van Zee land hebben die functie. Met andere woorden: zeker zoveel aandacht voor milieu, natuur, onderwijs, gezond heidszorg en cultuur. Behoud van het 'groene Zeeland' als hoge prioriteit voor de economische ontwikkeling. Gs hebben zich bij inklinking van dit nieuwe gedachtengoed laten bijstaan door een groepje van onafhankelijke 'wijze mannen'. Een aardig begin in ie der geval. Het is alleen jammer dat het ver volgverhaal zo lang op zich laat wachten. Wisse Dekker zei het in 1986 al: kiezen betekent dat bepaalde mo gelijkheden worden uitgesloten. Aan die stap is het provinciebestuur van Zeeland nog steeds niet toe. Er worden wel voorzetten voor een nieuwe ont wikkelingsrichting gegeven, maar in de dagelijkse praktijk van het beleid ontwijken gedeputeerde staten echte keuzes. Natuurlijk speelt onzekerheid over de speelruimte van beleid en de financiële armslag, die 'Den Haag' de ze provincie voor de toekomst wil bie den bij dergelijke aarzelingen een rol. Daarom worden oude denkbeelden (zoals een centrale verkeersader Rot terdam-Zeeland met aansluiting op de Westerschelde-oeververbinding WOV) nog altijd achter de hand gehouden. Het is een misplaatste voorzichtigheid om afstand te nemen van de geijkte ontwikkelingsfilosofie, waarmee Zee land een kwart eeuw heeft geleefd. Het is gebrek aan bestuurlijke durf om, niet alleen met woorden maar daad werkelijk te koersen naar een toekom stig Zeeland als 'kwaliteitsprovineie'. Naar buiten toe wekt het de indruk dat Zeeland in verwarring is, niet weet wat het wil. Dat is een slechte zaak. Deze provincie moet haast maken met haar nieuwe profiel. De toekomst staat al op de stoep. vdM. SYDNEY (AP) - Bij een frontale bot sing tussen een touringcar en een landbouwtrekker vrijdag in het noor den van New South Wales in Austra lië zijn 22 mensen om leven gekomen en zeker 22 anderen gewond geraakt, van wie veel ernstig. Een van de do den was de berijder van de tractor. De touringcar was op weg van Sydney naar Brisbane. De gewonden werden per helikopter naar Brisbane ver voerd. obb ar Alleenvertegenwoordiging Goee ZuidvlietsuMt 75 telefoon 011«L 12420 Levering uitsluitend via de installateur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1