PIANOHANDEL UIT HET SLOP vrijdagkrant de vrij(e)dagkrant zelf muziek maken moet weer aantrekkelijk worden 8 reform 8 postkeuken 9 gezicht 9 batcar 10 blondje 11 kunst PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 20 OKTOBER 1989 kleinschaliger redactie PZC-bijlagen advertentie en Vlissingen administratie Terneuzen opening kantoren reformvoeding: laat het natuurlij ke zo natuurlijk mogelijk speciaal postorderbedrijf voor professionele keukenapparatuur brilcollecties zijn modieus en ge varieerd batman ging van strip-auto naar recordwagen de wekelijkse uit-agenda en joke bruijs bewijst dat zij geen dom blondje is het expositie-overzicht en het pro gramma van de bioscopen concertpiano's vrijdagkrant maar de top zal nooit meer bereikt worden; dat realiseren de handelaren zich terdege. Maar voor een nieuwe Rijken De Lange, een Bender of een Matla is genoeg ruimte op de markt. Klijnsmit: „De markt kan weer groeien. Daarvoor moeten we meer promotie maken voor het zelf musiceren. De Nederlandse pianohandel heeft te veel gewacht op de dingen die kwamen en zich te weinig op de markt begeven. Men is in onze branche altijd bang geweest voor commercie, maar met een kleiner budget moetje wel". Als voorbeeld noemt hij de Anton Philipszaal in Den Haag, genoemd naar de sponsor. „En ook steeds meer conservatoria noemen hun nieuwe zalen naar een of andere geldschieter. Ik vindt dat positief. Commercie is niet vies, op voorwaarde dat het niet overheerst". Hoewel Klijnsmit en Labree de publiciteit nog niet gezocht hebben is de klantenkring van Rijken de Lange nu al weer uitgebreid. „Ach, het is natuurlijk wat kleinschaliger geworden. Maar wij hebben nog steeds een naam opgebouwd, die pianisten wat zegt. Ons klantenbestand bestaat uit Rotterdamse musici en particulieren, maar we hebben ook klanten uit Maastricht en Groningen". Het zijn ook nog wel particulieren die graag bij een zaak 'met naam' kopen. „Zo duur zijn wij echt niet. De piano's die we hier hebben staan variëren van 4.800 tot 35.000 gulden. De consument is nu veel gevoeliger voor kwaliteit. Het gaat beter sinds tien jaar geleden, maar hij kan nog niet alles. Als een Nederlander geld uitgeeft, wil- ie dat goed doen". Veel pianohandelaren richten zich, nu de verkoop niet floreert, op de service. Dat heeft het personeel van de een paar jaar geleden failliet gegane pianohandel Goldschmeding in Amsterdam gedaan. Onder de naam Clavis is het nu het grootste pianobedrijf van Nederland met verhuur, service en verkoop. Ook Rijken De Lange zal nadruk gaan leggen op die service. „Die service begint al bij de verkoop. Het gaat niet alleen om de verkoop, wij hebben ook geen prijspakkers van de week. Dat past niet bij een piano. Wij adviseren in eerste instantie alleen en hopen dat diegene bij ons een geschikt instrument vindt". ANJE ROMEIN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 Middelburg Markt 51 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000 Goes Grote Markt 2 4461 AJ Goes Tel. 01100-31800 Nieuwstraat 22 4531 CW Terneuzen Tel. 01150-94457 Hulst Steenstraat 6 4561 AS Hulst Tel. 01140-14058 Zierikzee Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. 01110-15380 Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. Een begrip als biologisch-dynamisch is niet per se gekoppeld aan reform. Op 14 augustus viel het d»ck voor de handel in de betera piano's. Gereriommmeerde zaken waaronder Rijken De Lange iterdam, Matla in Den :n Bender in Amsti rdam, gingen alle faillid. Een ongelooflijke klap voorlandelaren èn musici, rog geen twee maanden o heeft Bender weer een in Arnhem en hangt er itla het hoopvolle bordje Wegens herot eningsvoorbereidingen en' op de deur. Hèt bewijs van de terugkeer van de piandiandèl bevindt zich in sehojwburg De Doelen in _.io. i\.. i inRoi Haag Maar na da filiaa bij M Rotti rdam: Rijken De Lange in demooiste zaak die het bedr jf sinds 1852 ooit heeft gehajl. De ondergang van de pianphandel had ongeveer anderhalfjaar geleden haar oors irong. Genoemde piamhandelaren gingen in zee met ie Fender holding, die een pres tgieus plan op tafel had gele ;d. Er zou een winkelketen komen van gegoede zaken, die naajt het gebruikelijke assortiment ook keybords en higt tech, als synthesizers en mengpanelen zouden moeten verkopen. Daarvoor verkochten ze hun aandelen aai importeur van im dekinstrumenten J. Domp rit Mijdrecht, onderdeel van ider. Een zaak met een 'estigde naam, waarvan de méeste pianohandelaren al jaijer klant waren. et leek allemaal heel mooi, wé zigen het al voor ons. Rijken Lange door heel Nederland en zelfs in de rest vande Benelux en in Duitsland en Frankrijk. We stonden net voo' een opvolgprobleem wat betieft de leiding, omdat er kor na eikaar twee De Rijkens ova'leden waren. De overname leef ons een goede oplossing". Da; vertellen N. Labree en G. Kljnsmit, de kersverse eigenaren-directeuren van Rjken De Lange-nieuwe otzet. „We waren toen nog steeds een gezond bedrijf', virzekeren ze nadrukkelijk. Toch ging het voor de ireenstorting al bergafwaarts met de instrumentenbranche. Ondeelnemende bedrijven Matla en Bender (met filialen in Arnhem, Breda en Leiden) en gevestigde zaken in Emmen, Groningen en Hilversum konden wel een financiële injectie gebruiken. De voorgenomen winkelketen van Fender leek de toekomst veilig te kunnen stellen. De laatste drie zaken gingen verder onder denaam Rijken De Lange, „hoewel ze dus in principe niks met ons te maken hadden". Toen ging het fout. In anderhalf jaar tijd stortte de handel in. J. W. Matla 'zag zijn zaak als los zand uit zijn vingers glijden', terwijl het personeel van Rijken De Lange al in april het zwaard van Damocles boven het hoofd zag hangen. Domp, Rijken de Lange en Bender kregen surséance van betaling. Op 14 augustus stonden tientallen stemmers, verkopers en technici op straat. 'Hoe heeft dit kunnen gebeuren', vroegen betrokkenen zich in vertwijfeling af. De ware toedracht is ook Labree en Klijnsmit niet helemaal duidelijk. „We waren het vaak niet eens met het beleid. Zo wilden ze dat we stopten met het verkopen van bladmuziek, terwijl dat juist perfect met de instrumentenverkoop te combineren was. We hebben natuurlijk wel onze vermoedens, maar zolang we over veel andere zaken geen bewijzen hebben, gaan we Fender niet zonder meer zwart maken". In ieder geval weten Klijnsmit en Labree dat in de administratie van Fender holding een aantal bv's voorkomt waarvan niemand het bestaan wist en vele leningen die niet gedekt waren. Het financiële beleid van Fender, een onbekende in de pianowereld, was volgens hen van dien aard dat binnen 14 maanden diverse gezonde bedrijven ter ziele gingen. Klijnsmit zegt het zo: „Als je een nieuw project opzet, moet je eerst een paar jaar investeren en niet direct na een paar maanden willen oogsten. Dat heeft Fender wel gewild". Vanaf april hebben Labree en Klijnsmit geknokt voor 'hun' zaak, omdat er volgens hen wel behoefte is aan een betere pianozaak. Na het faillissement zijn ze gekomen tot de oprichting van de Klijnsmit en Labree bv, kochten ze met toestemming van de Rotterdamse curator F. van der Stap de naam Rijken De Lange en vonden ze een schitterende locatie in de oude Bözendorferzaal van De Doelen. Klijnsmit en Labree durven het blijkbaar weer aan in de pianohandel. Ze zijn letterlijk gestart vanuit de kelder. Eigenlijk is er weinig veranderd, de oude crew van het voormalige Rijken de Lange is ook nu nog in dienst bij de zaak, zij het werkzaam onder twee nieuwe eigenaren. Het grootste geluk is geweest N. Labree (links) en G. Klijnsmit, de nieuwe eigenaren-directeuren van de herrezen pianohandel Rijken De Lange. dat heel piaonominnend Rotterdam achter hen stond. Het Rotterdams conservatorium, de Rotterdamse muziekschool (de grootste van Nederland) en als kroon op hun werk directeur Van Dael van De Doelen van wie ze het verzoek kregen het groot onderhoud te doen aan de concertvleugels. Klijnsmit draait er niet omheen: „Daar zijn wij gewoon ontzettend trots op". Klijnsmit en Labree zien het wel weer zitten. Het gaat in de gehele piaonowereld ook weer een heel klein beetje beter, na de kentering in het begin van de jaren tachtig. De pianobranche had toen net tien vette jaren achter de rug. De welvaart van de jaren zeventig bracht in bijna iedere Nederlands huisgezin wel een piano. Er werden er zelfs meer verkocht dan er gebouwd konden worden. Het hoorde erbij, zoals ook op vakantiegaan er bij hoorde. Muziek was belangrijk, daar had men zelfs wel een hypotheekverhoging voor over. Begin jaren tachtig moesten de pianohandelaren een paar grote stappen terug doen. De verkoop is van vijftienduizend piano's per jaar gekelderd naar zo'n achtduizend. Gezinnen bleven wel geïnteresseerd, maar er was geen geld meer voor. Bovendien veranderde de vrije-tijdsbesteding. Computers en video's verdrongen de plaats van de piano. In 1985 kwam daar een kleine verbetering in, f V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 7