Gentlemenkoers: reünie van Zeeuwse wielersport Truus Provoost een rots in de branding voor kanoclub Zeeuws-Vlaams tennis naar hoger peil tillen sport VOORZITTER: UITBREIDING NODIG Al honderd aanmeldingen tennistoernooi LAATSTE MAAL IN SLUISKIL Uitbreiding VERENIGING VIERT 50-JARIG BESTAAN Verslingerd Geen oor BROERS SIMON STARTEN TENNIS CIRCUIT OP Strijd Kwaliteit VRIJDAG 20 OKTOBER 1989 Woeste Kop barst bijna uit voegen AXEL - Hij volgde in mei de in het zakenleven geslaagde Hans Hoekman op en heeft dus zijn eerste maanden als voorzitter van De Woeste Kop achter de rug. Rob van den Bosch, directeur van het verpleegtehuis Ter Schorre in Terneuzen, verzekert dat hij niet bepaald stond te sprin gen om praeses van de golfvereniging te worden, maar spreekt niettemin van een uitdaging. Het is vooral zijn wens om van de meer dan vierhonderd leden tellende club een hechte vereni ging te maken. Daarnaast wil Van den Bosch zich sterk maken voor de uitbreiding van de accommodatie. Rob van den Bosch is al sinds de op richting van De Woeste Kop lid van de club. Hij maakte deel uit van verschil lende commissies en trad vorig jaar de cember toe tot het bestuur. Van den Bosch was een half jaar vice-voorzit ter, toen Hans Hoekman bekend maakte dat hij met zijn bestuurlijke activiteiten zou stoppen. „Ik stond ab soluut niet te trappelen om voorzitter te worden," vertelt hij, „maar uiteinde lijk heb ik die taak toch op me geno men. Hans Hoekman was een uitste kende voorzitter. Hij heeft met vier vrienden de club opgericht en het be stuurlijk gezicht van de vereniging be paald. Het is altijd moeilijk om zo ie mand op te volgen." „Als voorzitter ben je met zo veel be stuurlijke zaken bezig, dat je spel er onder lijdt," weet hij. „Maar de taken zijn nu wat beter verdeeld. Ik vind het een voordeel dat ik de club van jongsaf aan ken. Ik ken de 'ins' en 'outs' en ik kan bovendien op de ervaring van de andere bestuursleden terugvallen." In vier jaar tijd groeide De Woeste Kop uit tot een club met meer dan vierhonderd leden, die sinds een paar jaar op het terrein aan de Smitsschor- re speelt. „Het is een jonge vereniging en een jonge vereniging heeft altijd proble men," weet Van den Bosch. „We willen een aantal initiatieven ontplooien om het clubgebeuren meer vorm te geven. We kennen al uitwisselingen met Domburg en Reimerswaal, maar ik vind dat we meer wedstrijden moeten spelen, met teams in een competitie. Daarnaast willen we binnen het club huis behalve golf ook andere sporten introduceren, bijvoorbeeld bridge. En je kunt ook denken aan activiteiten die niet zozeer met sport of spel te ma ken hebben, maar waarbij het accent op de gezelligheid ligt." Hij vervolgt: „We kennen in dat kader binnen de club ook het mentorschap. De mentor heeft tot taak om een nieuw lid te in troduceren. Golf is nu eenmaal geen teamsport, je maakt dus geen deel uit van een team. Maar het is wel de be doeling dat je later binnen de vereni ging gaat participeren." In de vijfjaren die hij inmiddels lid is van De Woeste Kop is het ook Rob van Voorzitter Rob van den Bosch van De Woeste Kop: een elitair etiket opgeplakt." Golf krijgt steeds minder naar de macht willen (en proberen) doen. Verschillende renners hebben toege zegd deel te zullen nemen. Onder hen uiteraard de plaatselijke coureurs Pa trick van Passel en Karei van Goe- them. Maar voorts ook bijvoorbeeld Toine Goense en Pierre Raas. En daar bij hopen Mariette van Tatenhove en Eddy van Hijfte er opnieuw op dat er bijvoorbeeld vanuit Brabant een grote delegatie (met bijvoorbeeld vader en zoon Wies van Dongen) naar Sluiskil afreist. Niet voor de prijzen. „Want die zijn voor ieder gelijk". Maar wel voor de 'na-koers': de feestavond in café At lanta, die al regelmatig is uitgelopen op een zware 'Nacht van Sluiskil'. Maar eerst moet de koppeltijdrit nog worden afgewerkt. Om 14.30 uur wordt de eerste start zaterdag gegeven; de SLUISKIL - Het is inmiddels alweer jaren geleden dat het wielercomité van Philippine behoorlijk aan de weg timmerde. Niets was destijds te dol in het Mosseldorp. Eén van die dolle ideeën was de organisatie van een Gentlemenkoers als 'echte' afsluiting van het Zeeuwse wielerseizoen. Maar na enkele jaren zagen de Philipiense organisatoren geen heil meer in deze 'wedstrijd'. In Sluiskil zag Jan van Tatenhove er meteen brood in om de organisatie over te nemen. En met succes. In het Kanaaldorp is de Gent lemenkoers steeds blijven bestaan. Morgen, zaterdag, is het weer zover. Nog één maal rukt de Zeeuwse wieler- wereld in al zijn geledingen dan uit naar Sluiskil. Dan komen de Zeeuwse wielrenners (maar ook een groot aan tal 'buitenlandse' renners zijn graag van de partij in Sluiskil) nog eens in actie tijdens wat in feite de echte af sluiting van het Zeeuwse wielersei zoen is. Vooral voor de 'prominenten' is de Gentlemenkoers een hoogtijdag. Officials, bestuurders, supporters en oud-coureurs komen dan samen; niet voor de koers op zich, maar wel voor de Gentlemenkoers. Want deze speelt zich niet af op de weg. Als de laatste meters zijn afgelegd, dan begint voor hen de echte afsluiting van het seizoen. Tenminste, zo wordt dit alweer jaren ervaren door Mariette van Tatenhove (die na het overlijden van haar echtgenoot de organisatie heeft voortgezet). „Vooral dit laatste maakt van de Gentlemenkoers iets bijzonders. Dan ontmoeten ze elkaar nog eens. Onder een pint worden dan nog eens herinneringen opgehaald. Niet alleen van het wielerseizoen, maar ook van vroeger. Gezellig", vindt de Sluiskilse caféhoudster, die samen met Eddy van Hijfte er jaarlijks weer in slaagt deze reünie van de Zeeuwse wielrennerij draaiende te houden. Maar niet alleen voor de 'prominenten' is de Gentlemenkoers iets bijzonders. Ook van de zijde van de renners is er telkens een grote belangstelling om aan een schitterende afsluiting van het seizoen mee te werken. Graag ko men zij naar Sluiskil om aan de zijde van een prominent (Gentleman) het parkoers op te gaan voor het rijden van de koppeltijdrit. den Bosch niet ontgaan dat het golf nog steeds een elitair etiketje krijgt opgeplakt. „Het wordt gelukkig steeds minder," constateert hij. „Maar de exploitatie van zo'n hele golfbaan is een kostbare aangelegenheid. Dat zal dus voor een groot gedeelte door de leden van de club moeten worden betaald. Maar," zo verzekert hij, „wij zijn één van de goedkoopste golfverenigingen van Ne derland. Onze leden betalen driehon derd gulden entreegeld, duizend gul den voor een participatiebewijs (een bedrag dat bij de opzegging van het lidmaatschap wordt terugbetaald) en 850 gulden contributie per jaar. Dat betekent dat de drempel bij De Woeste Kop dus niet zo hoog is." Bovendien, zo legt hij uit, kan iedereen eens een keer op proef golfen. Van den Bosch: „Voor vijf gulden mag iedereen het eens een keer met de 'pro' (de profes sional) proberen. De baan op? Nee, dat is uitgesloten, vanwege mogelijke schade aan de baan." Hoewel de club onlangs nog vijftig nieuwe leden kon verwelkomen, is er momenteel opnieuw een wachtlijst. „Er is blijkbaar een grotere behoef te," stelt Rob van den Bosch tevreden vast. „Daarom is op de algemene le denvergadering vastgesteld dat we er naar zullen streven om de baan uit te breiden. We beschikken over een offi cieel erkende negen holes tellende baan, we kunnen dus rustig blijven bestaan. Maar uiteindelijk is een ne gen holes-baan maar een halve baan. En meer holes in een baan betekent meer uitdaging. We zijn momenteel aan het inventariseren welke moge lijkheden er zijn. De (nieuwe) grond is van verschillende eigenaren. We ho pen onze leden daar in december wat meer zicht in te kunnen geven en te kunnen vertellen aan welke termijn moet worden gedacht." In verband met de uitbreiding is de nieuwbouw van het clubhuis wat naar achter geschoven. „We denken nu eerst aan een aanpassing. Kleedruim tes, douches, toiletten, een stokken- loods en nog wat bergruimte," somt hij op. „Maar dat is semi-permanent. Uit eindelijk is het wel de bedoeling dat we over een aantal jaar een nieuw club huis neerzetten." HULST - De voorbereidingen voor het Etectennistoernooi, dat van 11 tot en met 19 november in De Dullaert in Hulst plaatsvindt, zijn in volle gang. Het voor Zeeuws-Vlaanderen op bij zonder hoog staande niveau heeft reeds veel tennisspelers en -speelsters doen besluiten tot inschrijven. Met reeds zo'n honderd aanmeldingen kan nu al van een succes worden gespro ken. Tot 23 oktober is er, vooral in de Dl en C-categorie, zowel bij dames als heren, nog de mogelijkheid voor het toernooi laatste wordt nog even afwachtenin te schrijven. Een aantal leden van Kanoclub Zeeland prepareert zich op de training: Barbara Keijmel, Patrick Keymel, Ivo Provoost. Mieke Buijs, Frans Provoost, Niels Buys. TERNEUZEN - Bloemen en fruit manden vanuit het Zeeuwse kano wereldje vormen het decor in de slaapkamer van Truus Provoost. De voorzitter van de Kanoclub Zeeland had het echter liever anders gezien, hoewel ze de belangstelling de volle honderd procent kan waarderen. In haar woning aan het Schoolplein in Terneuzen verbijt ze haar woorden als ze terugdenkt aan het afgelopen weekeinde. Toen vierde de Kanoclub Zeeland het vijfjarig bestaan met een uitge breid programma aan het Veerse meer. Zonder haar voorzitter! Die zat gekluisterd aan het bed. Eerst in het streekziekenhuis en vervolgens thuis. „Ik heb flink zitten balen. Ik had me er zo op verheugd, maar ik heb er niet bij mogen zijn." Een korte impressie van de activitei ten - Filmydia-avond met Walter van Tienen die vertelt over de Groenlan dexpeditie, kanovaren op-het Veerse meer, juileumreceptie, koudbuffet met muziek/playback, verrassings- tocht - maakt in dat opzicht heel veel duidelijk. Truus Provoost is zo'n beetje het verlengstuk van de Zeeuwse kanoclub, welke in kort tijdbestek onder haar voorzitter schap is uitgegroeid tot een volwaar dige vereniging. Wie had gedacht, toen onder impuls van Cor Overdulve uit Koewacht vijf jaar geleden (13 oktober 1984) het idee ontstond om een kanoclub op te richten, de vereniging nu een be stand heeft van 300 leden? In de eerste uren van het prille be staan van de Zeeuwse kanoclub was Truus Provoost nog niet bij de club betrokken. Zij kwam een half jaar later in beeld mede door toedoen van haar man Frans en haar zoon Yvo, beiden verslingerd aan het ka novaren. „Zij hebben de stiel ge leerd tijdens de grote vakanties in Frankrijk." Het hart van de club ligt in Zeeuwsch-Vlaanderen, want be halve Provoost en Overdulve voert Henk Bouman uit Terneuzen daar naast nog eens het secretariaat. De enige vrouwelijke bestuurder werd al gauw tot voorzitter gebom bardeerd. Zelf is ze nooit als kano vaarder actief geweest, maar dit be lette haar niet op andere terreinen haar 'mannetje' te staan. Zo klopte ze bij allerlei instanties aan om de kanosport meer aanzien aan te ge ven. Ze schreef drie jaar geleden een brief naar de toenmalige Minister van Landbouw en Visserij, ing. G. Braks, omdat ze in een artikel van de PZC had gelezen dat de minister een voorstander was van het recreatief gebruik van de waterlopen die in ei gendom en onderhoud zijn bij de ver schillende waterschappen. De kanoclub was hiervoor inmiddels al twee jaar bezig voor het verkrijgen van vaarvergunningen, maar men kreeg steeds nul op het request. De meeste waterlopen worden verpacht aan sportvisclubs of beroepsvissers en die voelen er niets voor om dat te delen met de kanoclub. De brief ein digt met 'Omdat ook de Zeeuwse Sportraad zei dat ze niets konden doen, weten we niet meer hoe het verder moet. Weet u het?' „Toen ik in het begin bij de gemeen te Terneuzen voor een gesprek was uitgenodigd, stond ik na vijf minu ten weer buiten op de stoep. Men had geen enkel oor voor mijn ver haal. Aangaande de Otheense Kreek in Terneuzen ijveren we al jaren voor een collectieve vergunning, maar de gemeente houdt zich nog steeds vast aan de uitgifte van per soonsvergunningen. In het begin hadden we als vereniging geen poot om op te staan. Geen enkele zeggen schap. We hadden zelfs geen statu ten. Het bestuur was volledig ver antwoordelijk voor haar leden. Vanaf 1986 staan we ingeschreven in het verenigingsregister van de Kamer van Koophandel in Terneu zen." Een tweede doelstelling van het nieuwe beleid was het promoten van de kanoclub. En dat is aardig gelukt. Doordat alle leden zijn verspreid over Zeeland en ook nog daarbuiten (België, Goeree-Overflakkee en Bra bant) blijft het moeilijk werken. Daarom wordt er voor de start van het seizoen een programma voor de leden gemaakt, waarin ze hun wen sen kwijt kunnen. De leden van de Kanoclub Zeeland kunnen worden onderverdeeld in ac tieve en recreatieve sporters. De laatste groep komt men vaak tegen op de Veste in Hulst, de prachtige route door West-Zeeuwsch-Vlaande ren of op het Veerse meer. Daarnaast zijn de wildwatervaar- ders vooral actief op de riviertjes in de Ardennen. Regelmatig gaan le den van de Kanoclub Zeeland rich ting Ardennen om zoals dat heet de 'uitdaging' aan te gaan. Het liefst na een week met regen en sneeuw, zodat de wildwatervaarders, ze komen overal vandaan, uit Duitsland, Frankrijk, Nederland, eventueel hun grenzen kunnen verleggen. Wel wordt aan deze discipline hoge eisen gesteld. „Er zijn natuurlijk risico's aan verbonden. Zwemvesten, spat zeilen, het dragen van een helm en voldoende drijfvermogen van de kayaks zijn belangrijk voor de veilig heid. Ook alcolhol moet ondanks het soms erg koude weer een taboe zijn", meent Provoost. Een andere disclipine is het maken van een trektocht. „De kanoclub Zeeland heeft voor het varen op de Westerschelde een speciale vergun ning nodig. Die krijgen we dan ook, mits de voorschriften goed in acht worden genomen. Zo moeten de zee kanovaarders als groep bij elkaar blijven." Binnen de vereniging zijn er een aan tal gediplomeerde instructeurs. Zo herinnert Truus Provoost zich nog goed, dat er in de eerste jaren veel polsblessures waren. ,T)it lag aan de verkeerde houding. De pols moet recht zijn bij het kanovaren. Nou, dat was bij onze club niet bekend. Zulke dingen moet je zien achter te ko men." Ook de nog jonge sport het kanowa- terpolo heeft zijn intrede gedaan in Zeeland. Een groep jongens in de leeftijd van 14 tot 24 jaar traint één keer per twee weken op de Oostkolk in Terneuzen of op de Kaai in Sluis, waar volgend jaar in competitiever band (district en landelijk) de thuis wedstrijden worden gespeeld. Een sporttak met vreemde spelregels. Zo bevindt het doel zich twee meter bo ven het water en dit mag niet worden verdedigd door een heuse doelman. Diegene die de peddel omhoog houdt is op dat moment doelman. Regelmatig worden de kano's omge duwd, want dit is toegestaan. Er moet gescoord worden met de han den of via het dragen van de bal met de peddel. Kortom een niet te onder schatten sport, als men bedenkt dat een uitwedstrijd spelen in Alkmaar de gewoonste zaak van de wereld is. Al die vernieuwingen dragen ertoe bij, dat Zeeland met de kanosport op de goede weg lijkt. Zo vermeldt het jubileumprogram ma voor zaterdag (morgen) de eerste Zeeuwse kampioenschappen Bran dingvaren met zeekayaks, wildwa- terkayaks, combi-kayaks en polobo- ten op het strand bij de hoofdop gang in Oostkapelle. De eerste se ries op het met boeien afgezette par cours begint om 14.00 uur. „De belangstelling voor deze kam pioenschappen valt ontzettend mee", aldus de trotse voorzitter van de Kanoclub Zeeland, die voorlopig op afstand de jubileumactiviteiten van haar club moet blijven volgen. TERNEUZEN - Twee gegevens. De Terneuzense tennisvereniging Animo wil de komende jaren de sprong ma ken naar de vaderlandse tennistop. Mike en Rob Simon zitten barstens vol ambitie om het Zeeuws-Vlaamse tennis en hun eigen Ador-sporttennis in de Braakman te promoten. Combi neer die twee factoren en er komt een ambitieus plan tevoorschijn om ten nis in de streek naar een hoger niveau te tillen. Een direct resultaat daarvan is het Top Team Tennis circuit dat zondag in de hallen in de Braakman van start gaat. Mike Simon stelt het duidelijk: „De districtswintercompetitie biedt aan de getalenteerde spelers en speel sters te weinig mogelijkheden hun kwaliteiten verder te ontwikkelen. Door het opzetten van dit circuit ge ven we die groep van A- en B-tennis sers die gelegenheid wel." Zeker is dat er naar Zeeuwse begrip pen een sterke samenstelling is gevon- Overigens hebben ook Mariette van 1 atenhove en Eddy van Hijfte de laat ste jaren gezien dat de sportieve strijd steeds is toegenomen tijdens de Gent lemenkoers. Enkele deelnemers zijn er op gebrand zo hoog mogelijk in het klassement te eindigen. Bijvoorbeeld Heddie Nieuwdorp en Piet Rentmees ter. Jarenlang schreven deze twee ex- oeroepsrenners deze wedstrijd op hun naam; jaarlijks trainden zij om deze prestatie te kunnen herhalen. Meer deelnemers zijn er op deze ma- mer over gaan denken, waardoor de suprematie van het Bevelandse twee- tel aan het wankelen is gebracht, och zullen zij morgen weer een greep Het eerste en tweede team van tennisvereniging Animo, waar de ambitieuze gebroeders Simon mee aan de slag gaan. den voor wat betreft de deelnemende teams. Naast twee Animoteams zijn van Zeeuwse zijde het Middelburgse MLTC en twee teams van de nieuwe tenniscombinatie CCTV uit Vlissin- gen en Tholen van de partij. Uit Bra bant komen tennisschool Wil Simon, Pro Team uit Sint Willibrord en ten nisschool Fred Hemmes uit Goirle naar de Braakman. We zien dit circuit als een goede voor bereiding op de zomercompetitie. Voor de Animoteams is er sterke te genstand. Je krijgt tenslotte te maken met spelers en speelsters als Joost Thorenaar, Serge Carpentier, Remco Maandag, Yvonne van der Kinderen en Chris Vermeeren. Goed om erva ring op te doen en bovendien de kans om te zoeken naar de sterkste samen stelling van ons eigen team". Zeven zondagen, gemiddeld een keer per maand, is er een wedstrijddag ge pland. Waarbij alle wedstrijden plaats vinden in de Adorhallen. „Op die manier kunnen de Zeeuws-Vlaam se toppers zonder al te veel reistijd zich goed voorbereiden op de wed strijden de komende zomer". Het circuit past uitstekend in de opzet van Animo om een regionale voortrek kersrol te vervullen. Bram Stoffels van de Terneuzense vereniging: „Terneu zen heeft in de streek al een centrum functie. Ook op tennisgebied moet dat mogelijk zijn. Door de toppers te ver enigen breng je het peil in de streek in het algemeen omhoog. Het past ge woon in ons streven steeds vooruit te gaan". Feit is dat de tennisvereniging een sterk team op de been kan brengen. Met Sandra Begijn, Stephanie Rottier. Isabelle Leenhouwers, Nathalie Tijs- sen en Marian Copier staat er niet al leen een sterke groep dames op de baan, maar bovendien jeugd die zich in de toekomst nog verder kan ontwik kelen. Ook bij de heren genoeg toekomst. Naast de routiniers Mike en Rob Si mon is ook Mark Albers ondanks zijn 20 jaar al een van de ouderen. Tim van Veldhoven en de deze zomer echt door gebroken Dethlef Pieters completeren het team. Mike Simon is ervan overtuigd dat ge noeg kwaliteit in huis is om Animo, nu uitkomend in de overgangsklasse A en B, in de toekomst naar de hoofd klasse te brengen. Daarbij zal zijn broer Rob, als trainer aan Animo ver bonden, een belangrijke rol vervul len. „Alle spelers die we nu hebben willen we natuurlijk voor de vereniging be houden," zegt Rob. „We kunnen hier faciliteiten bieden die mensen van dit niveau nodig hebben. Naast techniek, die natuurlijk al in ruime mate aanwe zig is, richten we ons vooral op tactiek en conditie. En daar komt dan ook nog een stuk mentale training bij". Zo'n tien uur per week wordt er geza menlijk getraind. Een behoorlijke be lasting voor de jonge tennissers, die daarnaast ook individueel de nodige trainingsuren maken. Bovendien is er voor de meesten ook nog eens de stu die. Wanneer de vraag naar voren komt of de studie er af en toe niet bij inschiet, wordt er door sommige teamleden wat lacherig gereageerd. Maar de meesten weten sport en studie aardig te combi neren. Rob: „Je moet gewoon plannen. Je kunt bij beiden goede resultaten be halen en dat is dan gelijk weer karak tervorming die om de hoek komt kij ken". Bezwaren van andere verenigingen te gen de centrale rol die Animo in de streek gaat vervullen worden niet ver wacht. „Iedereen kan zoiets opzetten als wij nu doen. We gaan bovendien niet aan spelers of speelsters trekken. Nee, juist omdat we zo'n sterk team met prima faciliteiten hebben, willen anderen daar ook deel van uitmaken. Je komt dan in een stroomversnelling terecht, want je krijgt automatisch ook meer publiek". Reden om ook al eens voorzichtig te gaan denken aan het plaatsen van een kleine tribune. Animo bundelt de talenten in een team. „Het moet ook een echt team zijn," benadrukt Mike Simon. „Door een prima teamgeest kun je elkaar tij dens de wedstrijden opkrikken. Je houdt nu ook de spelers hier die anders naar de overkant of België vertrek ken". Dethlef Pieters, een representant van die groep, kan dit alleen maar beamen. „Met de basis die je nu hebt moet je tegen sterkere tegenstanders uitko men. Alleen op die manier krijg je een verdere doorstroming. De meeste clubs in de streek kunnen die moge lijkheid niet bieden. Hier kan het nu wel". Animo, een vereniging die zoals de meeste clubs voor het overgrote deel uit recreatieve tennissers bestaat, richt zich met de plannen ook op de toekomst van het competitieve deel. De club wil haar naam eer aan doen. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 39