Wegvervoer is boos over verhoging van veertarieven Verwaarloosd buiten te koop Export van aardappelen maar langzaam op gang Conferentie neemt plan groene kaart zeeschepen over DANKZIJ AMENDEMENT CDA 13 OcÉ aliii*ottde* rég^rakkoord Inbraken Souburg en Vlissingen Wm" lyj VRIJDAG 20 OKTOBER 1989 KERSTBRUNCHES KERSTDINER-DANSANT Hulp Onderzoeken Spijt OOGST ZIT ER VRIJWEL OP Friet NEDERLANDS SUCCES En..... Golden Tulip Westduin Party-Service zeeland VLISSINGEN - Het wegvervoer is verontwaardigd over de voorgeno men verhoging van de veertarieven over de Westerschelde in verband met automatisering van de kaartverkoop. In een protestbrief dringen de NOB Wegtransport, PCB-Wegvervoer en de EVO er bij provinciale staten van Zeeland met klem op aan het wijzi gingsvoorstel van gedeputeerde sta ten voor de tariefstructuur en tarief stelling af te wijzen. De transportorganisaties menen dat besparingen door automatisering ten goede moeten komen aan alle gebrui kers van de veerdiensten. Zij vinden het onterecht dat de voorgestelde wij zigingen leiden tot tariefstijgingen voor het goederenvervoer en het zake lijke personenautoverkeer. Het aangevoerde argument van betere dienstverlening achten de briefschrij vers misplaatst. „Het bedrijfsleven wordt met kostenverhoging gecon fronteerd zonder dat daarin voorde len zijn verbonden. De sjfvice is ver minderd. De wachttijdenzijn voor het vrachtverkeer de laatst jaren alleen maar toegenomen. Daardoor zijn de vervoerkosten op zichzelf al gestegen, terwijl tevens grote problemen zijn ontstaan bij het na'omen van de Rij- tijdenwet", aldus cé vervoerders. Het aannemen v*n het voortstel van gs zou neerkomen op tariefstijgingen voor het bedriysleven, variërend van 12 tot 36 procent. WOV maakt kans in regeerakkoord (Van onze Haagse redactrice) DEN HAAG - Naar alle waarschijnlijkheid wordt in het re geerakkoord van het nieuwe kabinet toch opgenomen dat er een Westerschelde Oeververbinding (WOV) moet komen. De CDA-fractie heeft deze week unaniem een amendement (wijzi gingsvoorstel) aangenomen om een WOV budgettair neutraal te realiseren. De PvdA-fractie vindt dit amendement 'goed be spreekbaar'. Met dit voorstel op zak gaan de CDA- onderhandelaars De Vries en Brink man naar informateur Lubbers. Begin volgende week zal duidelijk zijn of de onderhandelaars van de PvdA het amendement in tact hebben gelaten. De verwachting is dat De Kok en Wölt- gens (PvdA) geen grote bezwaren te- (Van onze Haagse redactrice DEN HAAG - In het regeerak koord dat in juli 1986 door de fracties van CDA en VVD werd goedgekeurd, was de Wester schelde Oeververbinding (WOV) ook al opgenomen. Het huidige demissionaire kabi net heeft toen de volgende tekst over de WOV in het akkoord ver werkt: „Er komt een nader on derzoek inzake de noodzaak en wenselijkheid van de aanleg van een Westerschelde Oeververbin ding". (Advertentie) in de nieuwe zalen van ARNEVILLE HOTEL Bel voor de menu's 01180-38456. Als er in deze provincie één ding is waarover we ons niet bezorgd hoeven te maken, dan is het over de toewijding waar mee over ons aller welzijn wordt gewaakt. Zo is daar de 'Beraadsgroep Jeugdhulpverlening'een club met gewichtige taken. Onlangs bijvoorbeeld formuleerden de leden een 'overall-reactie' op een 'concept-uitgangspunten nota'. Deze 'voorwaardenscheppen de' bezigheid leverde een fraai stuk proza op dat wij u niet wil len onthouden. „Te verwachten is", zo lazen wij, „dat de functie-ontwikke ling, vooral omdat daaraan ook een norm-prijs per functie verbonden gaat worden, be langrijke invloed zal hebben op de toekomstige functie-in deling voor de sector'. Klare taal, waarmee wij deze beraadsgroep van harte zou den willen feliciteren. Maar dat kan niet meer. Want de club, zo lazen wij, 'bevindt zich momenteel in een proces van herstructurering' gen het CDA-voorstel zullen opwer pen. De letterlijke tekst van het CDA- amendement luidt: „De aanleg van een Westerschelde Oeververbinding zal op een voor het Rijk budgettair neutrale wijze worden gerealiseerd." De PvdA-fractie laat weten de cijfers wel kritisch in de gaten te zullen hou den. De ondernemingen die de WOV bouwen, moeten het niet té makkelijk krijgen en de tracékeuze moet be spreekbaar blijven, vindt de PvdA. Eerder deze maand bleek dat voor het geld dat het Rijk nu kwijt is aan de veerdiensten plus het onderhoud van de veerhavens (totaal 35,6 miljoen) een Westerschelde Oeververbinding kan worden aangelegd. Althans die bood schap bracht de Zeeuwse gedeputeer de Barbé onlangs mee naar Den Haag. Hij vond tijdens een overleg met de vaste commissie voor verkeer en wa terstaat in de Tweede Kamer toen vooral gehoor bij CDA en VVD. Nu de toekomstig coalitiegenoot PvdA zich ook kan vinden in de aan leg van een WOV, mits dat budgettair neutraal kan gebeuren, ligt de bal bij de volgende minister van verkeer en waterstaat. Die zal zich aan het re geerakkoord moeten houden. De ver wachting is dat deze minister in no vember in de Tweede Kamer moet verschijnen om zich te verantwoor den over de WOV. Hij of zij zal moeten onderzoeken of de WOV inderdaad budgettair neutraal kan worden aan gelegd. De cijfers die demissionair minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) onlangs naar de Tweede Kamer zond, wijzen er op dat een WOV in de toe komst zelfs een bezuiniging voor het Rijk oplevert. In 2020 is het Rijk bijna 65 miljoen gulden kwijt aan subsidie voor de veerdiensten en het onder houd van de veerhavens, terwijl onder houd van de WOV dan nog 9,7 miljoen bedraagt. VLISSINGEN - Op vijf plaatsen is in de nacht van woensdag op donderdag in Vlissingen ingebroken. De grootste buit is gemaakt bij een inbraak in een woning aan de Willem van de Velde- laan waar een fototoestel, twee horlo ges, etenswaren en schrijfmateriaal zijn weggenomen. De daders kwamen het huis van L. J. van B. binnen door de voordeur te forceren. De buren meldden donderdagmorgen de politie de inbraak. De deur stond open. De huurder Van B. deed later, na thuiskomst, aangifte bij de politie. Me vrouw M. S. A. D. ontdekte ook don derdagochtend dat haar woning aan de Van Dishoeckstraat was bezocht. Zij mist 85 gulden, een handtas, per soonlijke papieren waaronder een rij bewijs en bankcheques- en pasjes. Een raam van haar huis was open geduwd. Uit het repetitielokaal van het Twirl Team aan de Irenestraat in Oost-Sou burg is woensdagnacht snoepgoed ge stolen en vijftig gulden. De voordeur was opengebroken. Het gebouwtje bij de weegbrug van het bedrijf Vlimeta aan de Prins Hendrikweg is in de nacht van woensdag op donderdag ook be zocht door dieven. Zij vernielden een ruit, maar vonden niets van hun ga ding. Inbrekers deden dat wel in de woning van P. M. de V. aan de Lunenburg in Vlissingen. Zij gooiden een ruit in met een steen en namen vijftig gulden mee uit de slaapkamer. De bewoner was niet thuis. Het was tot afgelopen woensdag de be doeling dat demissionair minister Smit-Kroes 31 oktober een mondeling overleg met de vaste commissie voor verkeer en waterstaat zou voeren. CDA-Tweede Kamerlid H. Eversdijk heeft echter zoals gemeld aan de voor zitter van de commissie gevraagd dat overleg uit te stellen. Hij voelt liever een nieuwe minister over de WOV aan de tand. Volgens Eversdijk is Smit- Kroes té demissionair om nog zaken mee te doen. Overigens ziet PvdA-kamerlid J. Lili- paly minister Smit-Kroes met spijt op deze wijze vertrekken. „De duidelijk heid naar Zeeland waar al zo lang om is gevraagd, wordt nu weer uitge steld. Maar het is goed gebruik dat je het verzoek van een collega respec teert. Daar houd ik me natuurlijk aan". Datzelfde geldt voor het WD-Tweede Kamerlid J. te Veldhuis, hoewel hij ei genlijk een motie in zijn tas had om de Kamer uit te laten spreken dat de WOV - gezien de gepresenteerde cij fers - er kan komen. „Je had dan als kamer de nieuwe ministers van ver keer en waterstaat én financiën met dat besluit kunnen confronteren. En een pas beginnend minister zal niet zo snel van een kameruitspraak afwij ken", aldus Te Veldhuis. Hij zal zijn motie nu op tafel leggen bij een debat met de nieuwe minister van verkeer en waterstaat. Het landgoed Duinvliet aan de Domburgseweg: te koop... DOMBURG - Het uit 1840 daterende buiten Duinvliet aan de Domburg seweg in Domburg is te koop. De vraagprijs is 975.000 gulden - kosten koper. Een nieuwe eigenaar zal ook nog middelen moeten bezitten om de verwaarloosde buitenplaats te kunnen opknappen. Het landgoed bestaat uit een villa, een woning, een garage, een schuur, een monu mentaal theehuisje en een tuin met gazon, oprijlaan, vijver, bos en boomgaard. Het' buiten staat al enige jaren leeg en is erg in verval geraakt. Veel ver anderingen mag een toekomstige nieuwe eigenaar er niet doorvoeren. De opstallen en gronden van Duin vliet liggen in het beschermd natuur gebied De Manteling. Ook het ge meentelijk bestemmingsplan geeft het buiten een natuurbestemming. Domburg hanteert bij het toestaan van nieuwe bestemmingen voor der gelijke buitenplaatsen verder twee uitgangspunten: een nieuwe be stemming mag de in- en uitwendige karakteristiek niet aantasten en het gebruik mag niet strijdig zijn met de beleidsopvattingen van de gemeen te. Dat betekent concreet dat er strikte voorwaarden zijn voor ver bouwingen en dat er bijvoorbeeld geen verblijfsrecreatie in het huis mag komen, maar dat het weer wel kan worden opgesplitst in apparte menten voor permanente bewoning. Duinvliet is in de jaren 1839/1840 ge bouwd in opdracht van Abraham Jo hannes van den Broecke. In de strook tussen Domburg en Oostka- pelle, waar het buiten ligt, zijn vanaf ongeveer 1700 meer van dergelijke buitens gebouwd, vaak als zomer huis voor rijke Middelburgers. Zo stond er voor het huidige Duinvliet nog een ouder Duinvliet tegenover het bestaande buiten, op een stuk grond dat later Hoogduin is ge noemd. Het eerste Duinvliet werd in 1815 gesloopt. Duinvliet had na de Van den Broec- kes verschillende andere bewoners. In 1936 kwam het landgoed in bezit van de huidige eigenaar, de familie Trimpe-Burger. SMHÜHMHI De houten viskotter Fiat Voluntas aan de Piet Heinkade: weer boven wa ter. VLISSINGEN - Een lek tussen twee huidplanken is de oorzaak van het zinken van de voormalige houten viskotter Fiat Voluntas aan de Piet Heinkade in Vlissingen. De technische recherche van de rijks politie Zeeland heeft dit donder dagmiddag vastgesteld. Het scheepje, eigendom van P. Regoort uit Biggekerke, is donderdag on der grote publieke belangstelling geborgen door het Vlissings ber gingsbedrijf K en S Polyboats. De viskotter zonk dinsdagnacht on verwacht. Een motorjacht dat aan de kotter was vastgemaakt, ging mee de diepte in. Van sabotage of vernieling is, vol gens een woordvoerder van de rijks politie te water, geen sprake ge weest. De lekkage in de scheeps huid is naar zijn mening door ouder dom en achterstallig onderhoud ontstaan. Het scheepje moet lang zaam volgelopen zijn waarna het snel is gezonken. Eigenaar Regoort, die volgens de rijkspolitie te water niet verzekerd is, wilde donderdag middag geen commentaar geven. Hij laat naar verluidt de oude vis kotter repareren in Oostende. De rijkspolitie te water maakt alleen een rapport op en onderneemt ver der geen stappen. Het bergingsbedrijf K en S Poly- coats begon donderdagmorgen om acht uur met het karwei. Het Mid delburgse duikbedrijf Zeelandia en het kraanverhuurbedrijf Helleman uit Westkapelle verleenden assis tentie. Zij slaagden er binnen drie uur in het motorjacht The Lucky One boven water te trekken. De berging van de kotter nam iets meer tijd in beslag. De stroppen wa ren om tien minuten voor twee uur bevestigd waarna het optakelen van het schip kon beginnen. Nog geen half uur later was ook dit on derdeel van het bergingswerk ge klaard. De kotter moest drijvend worden gehouden door er constant water uit te pompen. Tientallen nieuwsgierigen sloegen donderdag de werkzaamheden gade. De woordvoerder van de rijkspolitie sprak van een leuk uitstapje in de herfstvakantie. GOES - De export van aardappelen komt maar langzaam op gang. Landen die gewoontegetrouw de piepers uit Nederland invoeren, hebben zelf een overvloedige oogst gehad. Ons omrin gende landen daarentegen hebben te maken met een lage opbrengst. „Zo dat de export zeker nog wel goed op gang komt", verwacht A. W. Bierens van de coöperatieve Aardappel bv, onderdeel van Cebeco. De oogst zit er vrijwel op. Alleen op Walcheren en hier en daar in Zeeuws- Vlaanderen rijden de rooiers nog op het veld. Elders liggen de akkers er al weer verlaten bij. Gokte het Centraal Bureau voor de Statistiek een maand geleden nog naar de opbrengsten, nu is er met meer zekerheid iets over de oogst te vertellen. De opwinding rond de ietwat overtrokken CBS-cijfers is inmiddels bijgetrokken. De prijzen voor de aardappelen lijken zich te sta biliseren. „Hoewel er eigenlijk meer onzekerheid over het prijsniveau zou moeten be staan dan vier weken geleden", meent J. M. Huige, algemeen directeur van aardappelverwerkend bedrijf McCain Patatoes Holland in Lewedorp. Daar bij doelt hij op de thans tegenvallende export. De onderneming verwerkt niet alleen aardappelen, maar voert ook verse piepers uit. „Meestal naar Span je, Portugal en Scandinavische lan den, maar die laten het dit jaar afwe ten. Hebben zelf een goede oogst ge- hack", aldus Huige. Bierens heeft dezelfde ervaringen. „De export moet nog op gang komen. Tra ditionele afzetmarkten als Algerije en Malta hebben dit jaar minder nodig. Maar daar staat tegenover dat in Bel gië, Engeland, West-Duitsland, Italië en Frankrijk minder knollen uit de grond zijn gekomen. Maar die eten eerst hun eigen voorraad op, pas daar na kloppen ze bij ons aan." In de totale EG is de opbrengst anderhalf tot twee miljoen ton minder dan vorig jaar. Vanwege de droge, hete zomer. „Daar heeft Nederland weinig last van, zo te gen de zee aan en met een goede bo demstructuur", meent Bierens. Door de droge zomer zitten er minder frietaardappelen (met een doorsnede van vijf centimeter of meer) tussen de knollen. Gemiddeld gaat het om zes tig procent, vorig jaar zelfs zeventig procent. Bierens schat het percentage voor dit jaar in Nederland op minder dan het gemiddelde. En in het zuid westen nog iets lager: rond de vijftig procent. Huige is optimistischer: tus sen 58 tot 63 procent. Een kleiner aanbod, maar dit heeft niet geleid tot scherp verhoogde prij zen. „De markt is iets vriendelijker voor de boeren", drukt Bierens het uit. Minder frietaardappelen dus, maar volgens Huige niet dramatisch. „We verwerken jaarlijks 1,3 miljoen ton aardappelen. Die halen we uit een ge bied in een straal van driehonderd ki lometer rond Lewedorp. Een paar we ken geleden hebben we even vraagte kens geplaatst of er wel voldoende pie pers zouden zijn. Maar inmiddels blijkt het mee te vallen. Dat is een ge ruststellende gedachte. De grondstof voor ons bedrijf is aanwezig." (Van onze Haagse redactrice) DEN HAAG - Het voorstel van Neder land om een 'groene kaart' voor zee schepen in te voeren is op de conferen tie over zeeverontreiniging in Kopen hagen door de zeventien deelnemende landen in de slotresolutie opgeno men. Op die manier kan de overheid maatregelen nemen tegen onvoldoen de verzekerde schepen die rampen veroorzaken. Deze schepen wordt ver boden worden in havens aan te lan den en daar te laden en te lossen. De Nederlandse delegatie heeft vol gens delegatielid J. te Veldhuis (WD) goed gescoord met de voorstellen. Bij na 80 procent is woensdag in de resolu tie van de conferentie opgenomen. De conferentie was georganiseerd door de Noorse Raad en werd door par lementaire delegaties uit de zeventien landen bijgewoond. Namens Neder land waren R. Kruisinga en A. Esse- link (CDA), W. Swildens-Rozendaal (Slot zie pagina 15 kolom 1 Advertentie verzorgt uw feestelijkheden op lokatie van 10-1000 personen. Eigen organisatie en materialen tot in detail. Neem tijdig contact met ons op voor een geheel vrijblijvend gesprek en/of offerte. Tel. 01185-2510. f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 31