PZC Westkapelle winnaar van koersbaltoernooi ouderen De 99 adviezen van Kees Boodt Centrum Oostburg wordt aangepakt Zeeuws-Vlamingen lichten Belgen voor over verkeer Goes steunt verzoek aan formateur om sancties apartheid provincie VRIJDAG 20 OKTOBER 1989 17 POLITIERECHTER MIDDELBURG Goede doel Uniek IN KADER OPEN HUIS BIJ RIJKSWACHT NIPTE MEERDERHEID RAAD Herdenking van bevrijding in Schoondijke Computer gestolen drukkerij Zierikzee Vereniging politie Middelburg houdt volleybaltoernooi Brandstichting in auto mislukt Stremming verkeer over kanaalbrug Politie controleert verlichting auto's Een beeld van het koersbaltoernooi in het Goese sportcentrum. GOES - Het team Westkappelle heeft woensdag in het sportcentrum in Goes het provinciaal koersbaltoer nooi gewonnen. De wedstrijd, een ini tiatief van de Dienst Meer Bewegen voor Ouderen van het Kruiswerk, was een succes. Driehonderd ouderen, sa menspelend in 48 teams, streden met elkaar om de wisselbeker. De groepsprijs ging naar Westdorpe. De twee teams van deze vereniging haalden gemiddeld het beste resul taat. Koersballen is de laatste jaren populair geworden bij de ouderen. Aan het eerste provinciale toernooi, vier jaar geleden, deden nog maar twaalf groepen mee. Volgens Irene van Zwie- ten van het Kruiswerk is voor bejaar den vooral het recreatieve aspect van belang. „Deze mensen zitten bijna al tijd thuis. De wekelijkse training en de toernooien zijn voor hen mogelijkhe den om anderen te ontmoeten." F. Hermans, directeur zorgverlening van het Kruiswerk en de Goese wethouder G. R. Heerebout openden de provin ciale wedstrijd met een partijtje koers- bal. Tot grote hilariteit van de aanwezigen toonden ze zich niet erg bedreven in deze sport. Heerebout won de onder linge krachtmeting. MIDDELBURG - Met vallen en op staan heeft Kees Boodt uit Bigge- kerke geleerd zijn bedrijf te leiden. In twintig jaar tijd van een bedrijf je met twee medewerkers in een ga rage naar een multi-nationale on derneming met 330 personeelsle den en vestigingen in negen landen. De ervaringen die daar het resul taat van zijn, heeft hij samengevat in het boekje '99 adviezen voor het bedrijfsleven'. Van A (aandeelhouders: geldver- schaffers die net als alle andere men sen eerlijk benaderd dienen te wor den) tot Z (zakenlunch: een wijd ver breid misverstand waar je vet van wordt) geeft hij tips als praktische begeleiding van de dagelijkse gang van zaken in een bedrijf. Daarmee is Boodt een adviseur, een slag men sen waarvoor hij in zijn boekje waar schuwt: ze zijn zeker nuttig, maar ze hebben te neiging te blijven terug komen. Boodt is president-directeur Chrompack International bv. In het kantoor van de hoofdvestiging op het Middelburgse industrieterrein stelt hij geamuseerd vast dat hij in het fonds van uitgeverij Veen tussen auteurs als Hugo Brandt Cortius en Harry Mulisch prijkt. En dat terwijl het hem er slechts om begonnen was de bedrijfsfilosofie van Chrompack op een handzame manier aan de me dewerkers te presenteren. Met het groter worden van het bedrijf merk te hij dat niet iedereen zich hield aan de uitgangspunten die min of meer vanzelfsprekend waren toen de zaak kleiner was. Boodt (46) wilde een soort 'Handboek Soldaat' met daar in samengevat de normen en waar den waarop iedereen binnen de on derneming kan worden aangespro ken. Hij was zich ervan bewust dat het weinig zin heeft zoiets via een stencil te verspreiden, omdat derge lijke schrijfsels ongelezen in bureau laden plegen te belanden. En hij voelde er niets voor veel geld te spenderen aan de uitgave van een boekje in eigen beheer. „Ik heb toen de adressen van alle uitgeverijen in Nederland verza meld en ze drie voorbeelden van mijn adviezen toegestuurd met de vraag of ze ervoor voelden ze uit te geven", vertelt hij. „Nou, Veen had er wel belangstelling voor." Zijn honorarium bedroeg 500 exempla ren van het boekje, zodat het onder alle medewerkers kon worden ver spreid. Eventuele meeropbreng sten gaan naar een goed doel. Boodt: „Een van mijn stelregels is dat medewerkers van Chrompack hun energie in hun werk kwijt moe ten kunnen en dus geen bijverdien sten behoren te hebben. Dan kan ik het natuurlijk niet maken om met dit boekje wel iets te verdienen." Hij gaat nu op zoek naar een Engelse of Amerikaanse uitgever om ook de beschikking te krijgen over een En gelstalige versie van zijn 99 advie zen, zodat ook de medewerkers van de buitenlandse Chrompack-vesti- gingen (die zijn er in België, West- Duitsland, Denemarken, Frankrijk, Italië, Engeland, Verenigde Staten en Canada) een exemplaar kunnen krijgen. Boodt is zich ervan bewust dat hij met het publiceren van het boekje de verdenking op zich heeft geladen dat hij waanwijs weet wat de beste manier is een onderneming te lei den. „Je loopt natuurlijk het gevaar dat mensen gaan zeggen: hij weet 't zo goed. En als het misschien eens wat minder gaat met het bedrijf krijg je de reactie: zie je wel. Daarom verklaar ik ook heel nadrukkelijk dat ik door schade en schande wijs ben geworden en dat ik van mijn fouten heb geleerd." Een aantal van zijn adviezen kan, Boodt geeft dat eveneens toe, als open deuren wor den beschouwd. Zoals zijn definitie van de klant: 'geen koning en geen melkkoe, maar een mens die als zo danig met respect behandeld dient te worden'. „Dat klinkt misschien erg voor de hand liggend", geeft hij toe, „maar ik denk dat het belang rijk is dat iemand uit het bedrijfsle ven de menselijke aspecten van het leidinggeven onderstreept." Onder het trefwoord bedrijfsfiloso fie had Boodt aanvankelijk niet wil len opnemen dat het maken van winst een na te streven doel is. Maar onder druk van degenen die zijn schrijfsels hebben beoordeeld, is hij gezwicht. „Het doel van de onderne ming is het maken van voldoende winst", staat er nu, „om daarmee zo wel op korte als op lange termijn het welzijn van de medewerkers zeker te stellen en hun een zoveel mógelijk bij de persoon passende taak te kun nen garanderen." Over familie ('Dierbaren buiten de zaak') heeft Boodt in zijn 99 advie zen een uitgesproken mening: 'Bui ten de deur houden als medewerker, zeker echtgenoten en kinderen'. Dat vraagt om een nadere verklaring, ze ker omdat Boodt Chrompack sa men met zijn echtgenote heeft opge richt. „Tot tien jaar geleden werkten we samen in het bedrijf," legt hij uit. „Mijn vrouw deed een belangrijk deel van de boekhouding. Ik was één dag per week thuis om voor het huis houden en de kinderen te zorgen, zo dat zij zich die dag volledig op die boekhouding kon richten. Maar het bedrijf groeide zo, dat we op een ge geven moment moesten besluiten dat één van ons zich volledig op de zaak moest richten. Dat ben ik toen geworden. Het is nog steeds een be sluit waar ik niet met plezier aan te rug denk." En over zijn advies echtgenoten en kinderen buiten de deur te houden: „Erfelijke opvolging is iets uit het stenen tijdperk. Waarom zou een zoon of dochter beschikken over de eigenschappen die hem of haar ge schikt maken vader of moeder op te volgen. En bovendien mag je je ei gen kind volgens mij niet opzade len met het predikaat 'gedoodverfd opvolger'." Chrompack - het bedrijf produceert en verkoopt analyse-apparatuur voor chemische en klinische labora toria - kwam enkele jaren geleden in het nieuws omdat het medewerkers die tien jaar in dienst zijn zes maan den met betaald verlof stuurt. In zijn 99 adviezen beveelt Boodt deze 're generatieperiode' nog steeds van harte aan. Onder meer omdat daar mee duidelijk wordt dat niemand onmisbaar is in de organisatie. „Een rotvraag," antwoordt hij op de vraag hoe hem dat half jaar verlof zelf is bevallen. Want hij heeft er tot nu toe zelf geen gebruik van ge maakt. Maar hij is vast van plan er medio 1990 een halfjaartje tussenuit te trekken. Kan dat? „Natuurlijk. Als ik morgen tegen een boom rij, blijft de zaak toch ook draaien. Ik ga gewoon een halfjaar weg. En ik laat geen contactadres achter. Dat doe ik ook niet wanneer ik op vakantie ga. In het begin vroegen ze hier in het bedrijf wel eens: ja maar als er brand is, moeten we je dan niet bel len? Toen heb ik gezegd: bel dan de brandweer maar; daar heb je meer aan. Laat het mij maar niet weten. Want dan heb ik nog een vervelende vakantie ook." Ben Jansen Kees Boodt - '99 adviezen voor het bedrijfsleven' - uitgeverij Veen - 17,90,-. OOSTBURG - De aannemers kunnen dinsdag eindelijk de spades uit het vet halen. Het centrum van Oostburg gaat dan definitief op de schop. Met' een symbolische handeling in het Eenhoornplantsoen zullen b en w het startsein geven. College en middenstanders waren drie weken terug al graag begonnen. Maar b en w slaagden er niet in om alle voor stellen tijdig aan de gemeenteraad voor te leggen. Zoals verwacht leverde het reconstructievoorstel donderdag avond in de raadsvergadering géén problemen meer op. Verschillende fracties mopperden nog wat over een extra bedrag van twee ton dat de gemeente voor de opknap beurt van Brouwerijstraat. Burcht straat en Raadhuisplein zou moeten betalen. Maar de woordvoerders was ontgaan dat het college op het laatste moment dat aanvullende voorstel al had ingetrokken. B en w schreven de middenstanders eerder dat zij genegen waren de kosten van deze herinrichting voor rekening van de gemeente te laten komen als er een rondweg rond Oostburg wordt ge realiseerd. Maar over de plannen ont stond zoveel commotie in verschillen de commissievergaderingen dat het college de brief weer heeft teruggeno men. Wethouder J. P. S. A. Thomaes waar schuwde de raadsleden overigens wel voor verkeerde zuinigheid. „Twee mil joen is een krap bedrag voor een ver antwoord plan voor het gehele cen trum. Als u straks op kleine dingen wilt beknibbelen dan gaat dat ten kos te van het plan als geheel." Kees Boodt: Handboek Soldaat voor het eigen bedrijf. (Van onze verslaggever ZELZATE - De werkgroep 'min 25 procent verkeersslachtoffers' is de grens overgetrokken om onze zuiderburen voorlichting te geven over de Nederlandse verkeersre gels. Dat gebeurt tijdens de open dagen die tot en met zaterdag in de kazerne van de rijkswacht in Zelza- te worden gehouden. Speciaal voor deze actie werd een folder vervaar digd. Belgen die tijdens hun rond gang door de kazerne het druk werkje in handen krijgen, kunnen lezen welke andere regels in het verkeer in Nederland gelden. Voor lichting op dat gebied wordt ook gegeven in een speciale stand, be mand door dames van de vereni ging Veilig Verkeer Nederland (VVN). Burgemeester ing J. M. H. M. van Rest van Sas van Gent overhandig de donderdag bij het begin van het open huis folders aan haar collega JSchenkels van Zelzate en briga decommandant P. Allaert van de Zelzaatse rijkswacht. „Ik hoop dat deze folder op ruime schaal ver spreid wordt in het hele grensge bied", sprak zij de omstanders toe. Aanleiding voor de voorlichtscam- pagne vormt het hoge percentage ongelukken (dertig procent van alle ongevallen) in de Zeeuws-Vlaamse grensgemeenten, waarbij Belgen zijn betrokken. „Helaas is hierbij vast komen te staan dat in 60 tot 70 procent van de gevallen u of uw landgenoten als veroorzaker zijn aangemerkt, hetzij door een ver keerde inschatting hetzij door onbe kendheid met de wegsituatie en de in Nederland geldende regels", zo staat in de folder. De zuiderburen blijken met name geen acht te slaan op de vooraanduidingen op de Ne derlandse wegen. In de brochure wordt uitgelegd waar op gelet dient te worden. De actiegroep -25 pro cent is niet alleen aanwezig met een voorlichtingskraam maar ook met het bekende alcoholproject en de campagne voor het dragen van de gordel. Overigens is het voor het eerst dat de Zelzaatse rijkswacht open huis houdt. Districtscommandant ma joor R. van de Sompel noemde die 'open-deurdagen' een bravoure- stukje van de Zelzaatse rijkswacht. Hij herinnerde er in dat verband aan dat het begrip politie in België nog niet zo lang 'een bespreekbaar on derwerp' is. Onder de druk van tra gische gebeurtenissen, zoals de overvallen van de bende van Nijvel, is daar verandering in gekomen en zet men de deuren van de kazerne wijder open. Zo kunnen de burgers eens een kijkje in de keuken van de politie nemen. Burgemeester Schenkels opende vervolgens de open dagen door een lint voor de in gang van de kazerne door te knip pen. Daarna was er een receptie, waar de genodigden een keuze kon den maken tussen een glaasje bier of een glaasje jus d'orange. SCHOONDIJKE - Volgende week is het 45 jaar geleden dat Schoondijke door Canadese troepen werd bevrijd. In verband hiermee belegt de plaatse lijke raad van kerken maandag een herdenkingsbijeenkomst in de her vormde kerk. Muzikale medewerking verleent de muziekvereniging OKK. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - Uit een drukkerij aan het Jannewekken in Zierikzee is in de nacht van woensdag op donderdag een computer gestolen ter waarde van vijfduizend gulden. Hoe de daders zich toegang hebben verschaft tot het ge bouw is niet duidelijk. De politie trof geen sporen van inbraak aan. Vijf juristen in actie rond klap MIDDELBURG - „Er zijn tegenwoordig haast geen zaken zon der raadslieden meer", constateerde de Middelburgse politie rechter mr G. H. Nomes donderdag enigszins mismoedig toen, nadat de zitting al flink was uitgelopen door het veelvuldig optreden van advocaten, een verdachte van mishandeling werd geflankeerd door twee leden van de balie. Mr B. van Leeuwen uit Zierikzee kwam pleiten voor zijn cliënt G. R. van der W. (27) uit Burgh-Haamstede, die ervan werd verdacht de 32-jarige W. C. V. met een glazen asbak op het hoofd geslagen te hebben. Zijn stadgenoot mr G. H. Lagerweij nam het op voor het slachtoffer, dat zelf geen behoefte had aan een nieuwe con frontatie met zijn belager. Inclusief rechter, officier en griffier hielden vijf juristen zich uitvoerig bezig met de uiterst simpe le strafzaak. Van der W. en V. waren zondag 4 de cember slaags geraakt in een café in Renesse. Volgens Van der W. had V. hem op het toilet staan uitdagen na dat zij drie jaar lang niet met elkaar gepraat hadden naar aanleiding van het feit dat Van der W. zijns inziens onterecht door V. ontslagen was. Later zaten zij naast elkaar aan de bar en had V. met de woorden 'zie je nou wel dat ik niet bang ben' Van der W.'s pils je achterover geslagen. Volgens de ver dachte zou V. toen de asbak hebben gepakt om hem te lijf te gaan en vol gens V. had de andere partij het initia tief genomen. Twee getuigen bevestig den het verhaal van het slachtoffer. Mr Lagerweij liet weten dat V. lang last MIDDELBURG - De Middelburgse politie sport- en ontspanningsvereni ging (MPSO) houdt vandaag (vrijdag) het jaarlijkse volleybaltoernooi in sporthal -De Voorborch in Middel burg. Twaalf herenteams en acht da mesformaties nemen in totaal deel. De wedstrijden beginnen 's morgens om half negen en de finales 's middags rond half vier. De poules zijn als volgt ingedeeld. He ren, poule A: Young Boys, vliegbasis Woensdrecht, douane, gemeentepoli tie Terneuzen; poule B: Luctor, pro vinciale waterstaat, MPSO, SSW; pou le C: OCMA, VPS, PZEM, Koninklijke Marine. Dames, poule A: Middelburg Zuid, Ma rathon, MPSO, Luctor; poule B: ge meente Middelburg, brandweer, recht bank, Dynamo. gehad heeft van de klap en dat hij nog steeds hoofdpijnen heeft. Hij diende namens V. een schadevergoeding van 950 gulden in, die was samengesteld uit dokterskosten, smartegeld en - last but not least - 'tegemoetkoming in de kosten van de advocaat'. „En dat is alleen nog maar een tegemoetko ming", merkte de politierechter op toen hij deze post in het oog kreeg. Van der W. werd poging tot toebren gen van zwaar lichamelijk letsel sub sidiair eenvoudige mishandeling ten laste gelegd. De officier van justitie mr C. M. P. Nijmeijer koos op de zit ting voor het minst ernstige delict, daar niet vaststond dat de dader de bedoeling had gehad V. ernstig te tref fen. Hij verwierp de lezing van Van der W. dat hij uit noodweer had ge handeld. Zijn eis was een boete van 750 gulden en toekenning van de scha- OOST-SOUBURG - Aan de Karolin- genbaan in Oost-Souburg is in de nacht van woensdag op donderdag ge probeerd de personenwagen van de Souburger L. O. in brand te steken. De Souburger parkeerde om kwart over twaalf woensdagnacht zijn auto aan de Karolingenbaan. Om half ne gen donderdagmorgen zag hij dat een zakdoek was bevestigd op de plaats waar de benzinedop van zijn uto zat. De zakdoek was deels verbrand. Het vuur moet spontaan uitgegaan zijn, want de wagen mankeerde niets, op enkele schroeivlekken na. Wethouder drs G. R. Heerebout be toogde dat in dit geval de situatie uniek is te noemen. „Er is nu de gele genheid de formateur van een nieuwe regering aandacht te vragen voor dit onderwerp. Daarmee bemoeien wij ons niet met het regeringsbeleid. De uitvoering laten we aan het kabinet over." „Dat is niet helemaal waar", bracht WD'er mr ir J. Huisman daartegen in. „De brief geeft concrete maatregelen aan: boycot van Zuidafrikaanse kolen en stopzetten van vluchten van en naar Zuid-Afrika." Burgemeester T. R. Seinstra deed de suggestie dan een ei gen tekst op te stellen en als gemeente raad van Goes zelfstandig een brief naar de kabinetsformateur te sturen. Hier gingen de raadsleden evenwel niet op in. Stemming wees uit dat elf raadsleden voor het collegevoorstel waren en tien tegen. KAPELLE - Wegens onderhoud is de Postbrug over het Kanaal door Zuid- Beveland in de gemeente Kapelle van maandag 6 november (vanaf 10.00 uur) tot en met donderdagmiddag 9 no vember (17.00 uur) voor alle verkeer ge stremd. Het verkeer wordt omgeleid over de Bonzijbrug in Wemeldinge, zo heeft Rijkswaterstaat Zeeland bekendge maakt. Een rijkswachter demonstreert in het kader van het 'open huis' in de kazerne te Zelzate een alcohol-blaasproef onder toeziend oog van onder andere Marijke Hemelsoet, medewerkster van Veilig Verkeer Nederland. devergoeding alleen voor wat betreft de doktersrekening van 79,75 gulden. Mr Van Leeuwen begon zijn pleidooi met de vaststelling dat het nogal wie des was dat er geen poging tot toebren gen van zwaar lichamelijk letsel ten laste gelegd kon worden, daar de ver wondingen beperkt gebleven waren tot de hoofdhuid. De officier weerlegde dat vinnig met de opmerking dat je dan ook nooit poging tot doodslag ten laste kon leggen als het slachtoffer nog leefde. De raadsman tekende verder bezwaar aan tegen het vergoeden van de dokterskosten, daar deze ongetwij feld door de verzekering waren be taald. Hij vroeg er bij de strafmaat re kening mee te houden dat zijn cliënt nog een blanco strafblad had. De politierechter vonniste conform de eis. De asbak werd verbeurd ver klaard. DOMBURG - De rijkspolitiegroep Se- rooskerke heeft woensdagavond vier maal proces-verbaal opgemaakt bij een speciale controle op autoverlich ting in Veere en Domburg. Er werden ongeveer vierhonderd auto's gecon troleerd. Bij acht voertuigen bleek iets aan de verlichting te mankeren. Vier automobilisten waren niet van het mankement aan hun auto op de hoogte en konden het ter plaatse her stellen. Vier anderen kregen een pro- ces-verbaal aan de broek. De actie werd ondernomen vanwege het ko mende donkere jaargetijde. De politie is daarom extra alert op verlichting ook de komende weken. GOES - Met een nipte meerderheid heeft de Goese gemeenteraad donder dagavond besloten er bij de kabinets formateur op aan te dringen maatre gelen te treffen tegen het racistische regime in Zuid-Afrika. Een belangrij ke minderheid vindt het geen taak van de gemeente invloed uit te oefe nen op het buitenlands beleid van de regering. De Werkgroep Kairos, de Anti-apart heidsbeweging Nederland en het Ko- mitee Zuidelijk Afrika vragen de for mateur van een nieuw kabinet maatre gelen te nemen tegen het blanke be wind in Zuid-Afrika. Burgemeester en wethouders wilden dit verzoek onder steunen. CDA, WD en SGP menen dat de ge meente zich niet moet bemoeien met het buitelands beleid van de regering. Dat is volgens hen een taak van de cen trale overheid. „Anders moeten wij ons ook uitspreken over regimes in Iran, Rusland, Irak, Ierland, noem maar op. Dat is niet onze taak", aldus SGP'er C. F. Mohlman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 29