'n Kleintje in de PZC Nieuwe machthebber Egon Krenz belooft DDR veranderingen NOS stelde omroepen voor TV 10 en Van den Ende over te nemen Goed nieuws voor heren in Goes. Zes mensen omgekomen bij verkeersongeval 1 CONTACTA '8 9 23 124 25 andaag VERPLETTERD ONDER BETON VAN BRUG Brussel wil gr aanheffing teruggeven c|c§ec|cklctajc[ Bezetters Moengo eisen aftreden legerleiding Genadeklap voor Erich Honecker Vergeten stembus van waterschap Toenemende bewolking 232e jaargang no. 241 Donderdag 19 oktober 1989 Gezondheidsredenen WASHINGTON De op een na grootste aardbeving in de Amerikaanse geschiedenis heeft dinsdagavond lokale tijd enorme schade aangericht aan huizen, wegen en bruggen in Noord-Californië. De autoriteiten zeiden woensdag dat zeker 272 mensen zijn gedood en 700 gewond. WOV Opleiding Europacup Boodschap Bush Teleurstelling HEDEN Unieke serviezenshow restaurant De Ploeg Middelburg, Markt 55 Hoge snelheid Aanhoudend zacht en droog weer. Temperatuur 16 graden. Eerst nog zonnige perioden, later toenemende bewolking. Zwakke zuidelijke wind, later toenemend. Vul de bon in op pagina 12 Honderden doden in San Francisco SAN FRANCISCO - De bovenste rijweg van een dubbbeldeks snelweg in San Francisco stortte door de aardbeving in. Veel automobilisten werden tijdens de avondspits door het beton verplet terd. (Van onze correspondent BONN In West-Duitsland en in op positionele kringen in Oost-Duits- land is terughoudend gereageerd op de benoeming van de 52-jarige Egon Krenz als opvolger van staats- en par tijleider Erich Honecker. In een speciale tv-uitzending wendde de nieuwe leider zich tot het Oostduit- se volk en riep op tot samenwerking. Krenz gaf toe dat er in het verleden fouten zijn gemaakt, dat de situatie in het land niet juist was ingeschat en hij beloofde veranderingen. Hij onder streepte ook de leidende rol van de communistische partij bij de hervor mingen. De 77-jarige Honecker had woensdag middag officieel om gezondheidsre denen verzocht te worden ontheven van zijn functies. Het Centraal Comi té van de Oostduitse communistische (Van onze correspondent) Terwijl naschokken woensdag het ge bied rond San Fransisco opnieuw teis terden, werd de omvang van de ramp steeds duidelijker. Branden, veroor zaakt door gaslekken, gesprongen wa terleidingen en het wegvallen van de elektriciteit, bemoeilijkten het red dingswerk, dat langzaam op gang was gekomen. Volgens deskundigen is er PZC Er komt geen debat met Smit- Kroes over de WOV. PAGINA 13 De Hogeschool Zeeland begint met een opleiding milieutech nologie. PAGINA 15 Voetballer Marco van Basten was gisteravond de grote ani mator van AC Milan dat op ei gen veld een overwinning van 2-0 behaalde op Real Madrid. Bekerwinnaar FC Groningen bood het eigen publiek waar voor zijn geld. Het resultaat 4-3-winstbiedt sportief echter weinig perspectief op het berei ken van de volgende ronde. PSV mocht zijn handen dicht knijpen met de minimale 1-0- nederlaag bij Steaua Buka- rest. PAGINA'S 19 en 21 zeker voor een miljard dollar schade aangericht. Reddingswerkers op de Nimitz Free way nabij Oakland, waar 232 doden vielen toen het bovenste gedeelte van de weg naar beneden stortte, gaven woensdag de hoop op nog overleven den uit de autowrakken te halen. An dere slachtoffers vielen in Santa Cruz, San Jose en San Fransisco. In het ge bied is geen melding gemaakt van Ne derlandse slachtoffers. Diverse regeringsleiders uit de hele wereld, waaronder Sovjet president Gorbachov, betoonden hun medele ven en boden hulp aan. President Bush kondigde aan in de loop van de week naar het rampgebied af te zullen reizen. Hij sprak zijn medeleven uit met de inwoners van het gebied: „Ik wil dat de burgers van de San Fransis co Baai en omgeving allereerst verne men dat onze harten met hen zijn in deze vreselijke tragedie. Woorden kunnen ons verdriet niet uitdruk ken". De beving deed zich om 4 minuten over vijf (even na een uur 's nachts Ne derlandse tijd) voor, en had een kracht van 6.9 op de schaal van Richter. Het epicentrum van de beving bevond zich 100 kilometer ten zuiden van San Francisco. In een straal van rond 250 km werd schade aangericht. Hoewel de aardbeving niet langer dan 15 seconden duurde, waren de gevol gen rampzalig. Dat kwam ondermeer, omdat net op het moment van de aard beving de avondspits in volle gang was, en vele tienduizenden forenzen zich op de weg bevonden. In vrijwel heel San Francisco, waar 9 doden vielen, was gisteren geen elec- triciteit en gas meer. De luchthaven is gesloten. Het centrum van de stad is bijna geheel weggevaagd doordat ou de huizen als kaartenhuizen in elkaar zakten. Met honkbalknuppels gewapende benden maakten 's avonds van de duisternis gebruik door aan het plun deren te slaan. Eenheden van de Na tionale Garde en militairen werden la ter ingezet om de rust in San Fransisco te bewaren. Ten noorden van de stad was er gister avond laat nog sprake van een enorme verkeerschaos. Omdat de doorgaans zeer drukke Bay brug buiten werking was gesteld, was verkeer van en naar het noorden alleen nog via de licht be schadigde Golden Gate brug moge lijk. Berichten over grote schade kwamen gisteravond vanuit het zeer verstede lijkte gebied ten zuiden van San Fran cisco. Volgens sommige berichten zou onder meer een winkelcentrum in de stad Santa Cruz zijn ingestort. Met veel streken is geen telefoonverkeer mogelijk. (Zie ook de pagina's 3 en 4) HILVERSUM (ANP) - NOS-voorzitter J. van der Reij- den heeft korgeleden geprobeerd om TV10 en Joop van den Ende Productions de NOS binnen te halen. Hij heeft dat woensdagavond gezegd in het televisiepro gramma RUR. Zijn poging om TV10 over te nemen is stukgelopen om dat de voorzitters van de verschillende omroepen die in het NOS-bestuur zitten, er niets in zagen. De TROS wil liever alleen met Van den Ende in zee, de overige om roepvoorzitters vonden het geen taak voor de NOS. Als de poging van de NOS-voorzitter zou zijn gelukt zou het de bedoeling zijn geweest om samen met een aantal grote uitgevers commerciële televisie te gaan bedrij ven, zodra er een nieuwe mediawet zou zijn die dat toe staat, aldus Van der Reijden desgevraagd. Tot dan had Van den Ende programma's kunnen leveren aan de om roep. Van der Reijden zei in RUR dat een aantal kranten voor vijftig miljoen met Van den Ende in zee wilde gaan. Maar die onderhandelingen zijn mislukt, omdat ze geen garanties konden krijgen dat ze dat bedrag konden te rugverdienen door uit te zenden via een Nederlands commercieel kanaal. Van der Reijden zei tot zijn actie te zijn gekomen op verzoek van „Haagse kringen waaron der het ministerie van wvc". Die wilden onderzocht zien of het mogelijk was de winsten en de werkgelegenheid van de commerciële omroep in Nederland te houden. Volgens Van der Reijden heeft hij intensief met Van den Ende gepraat en stond deze niet afwijzend tegenover het idee. partij SED gaf gehoor aan dit verzoek en benoemde Krenz tot opvolger. Als eerste feliciteerde de Russische staats- en partijleider Michael Gor- batsjov de nieuwe sterke man. Egon Krenz wordt ook staatshoofd en voorzitter van de nationale veilig heidsraad. De beslissing viel na een dramatisch verlopen zitting van het Politbureau, die woensdag na een schorsing was voortgezet. Daarna kwam het 163 leden tellende Centraal Comité bijeen. Erich Honecker werd verantwoordelijk gesteld voor de hui dige crisis in de DDR. Behalve Honec ker verloren ook de economische ster ke man Günter Mittag en de voor de media verantwoordelijke Joachim Hermann hun post in het Politbureau. Krenz werd volgens het officiële pers bureau ADN met algemene stemmen gekozen. Vrij algemeen wordt aange nomen dat Krenz vooral de steun van de oudere Politbureauleden heeft ge kregen, omdat zij in hem de garantie zien dat er niet te rigoreuze verande ringen zullen plaatsvinden. De Oostduitse oppositie reageerde te leurgesteld op de benoeming van Krenz. Volgens Baerbel Bohley, een van de oprichters van de democrati seringsbeweging 'Nieuw Forum' is het zeer twijfelachtig of Egon Krenz de man is die hervormingen zal door voeren. Bohley en andere oppositie woordvoerders wezen erop, dat de nieuwe sterke man in het verleden op geen enkele wijze te kennen heeft ge geven vernieuwingen na te streven. In de Westduitse hoofdstad Bonn is te rughoudend gereageerd op de machts wisseling in Oost-Berlijn. Volgens kan selier Helmut Kohl heeft de commu nistische leiding de consequenties ge trokken uit de grote onvrede van de bevolking. Zie ook pagina 4 Advertentie Ziepag.18 (Advertentie) tot 28 okt. verzorgd door de groothandelm kristal porselein als u echl wilt kiezen in serviezen. lalelbestek rpannensei BEUNINGEN (ANP) - Door een ern stig verkeersongeval bij Beuningen zijn woensdagochtend zes mensen om het leven gekomen. Volgens de politie gaat vermoedelijk het om drie volwassenen en drie kin deren. De identiteit van de slachtof fers is nog niet vastgesteld. De aanrijding ontstond omstreeks 10.15 uur toen een automobilist bij de aansluiting van de A73 op de A50 met zeer hoge snelheid op een file op de A73 inreed. De auto die daarbij werd ge raakt sloeg over de kop en vloog on middellijk in brand. De zes inzittenden kwamen om. De automobilist die de aanrijding veroorzaakte raakte licht gewond. Het verkeer werd enige tijd omgeleid. De files op beide wegen worden veroor zaakt door werkzaamheden aan de brug bij Ewijk. (Advertentie) Lustrum van de grootste toeleveringsbeurs van Z.W.-Nederland Drie dagen lang zakelijke topontmoetingen, 10.000-de innoverende produkten voor bedrij ven, overheden en instel lingen. OKTOBER PARAMARIBO (ANP) - De leider van de Unie voor Democratie en Bevrij ding van Suriname, Kofi Ajonpon, vindt dat de regering de legerleiding op non-actief moet stellen. Ook de ba taljonscommandant van het Jungle commando, Johan Castro, is die me ning toegedaan. Dit blijkt uit een vraaggesprek met hen dinsdag op de Surinaamse televisie. De Unie houdt sinds vorige week de Oostsurinaamse plaats Moengo bezet. Ajonpon en Castro vinden dat na het ontslag van de legerleiding een onder zoek moet worden gedaan naar de be trokkenheid van het Surinaamse leger bij handel in verdovende middelen en schendingen van de mensenrechten. Volgens de beide guerrillacomman danten kan de situatie in Suriname pas worden genormaliseerd als aan die voorwaarden is voldaan. Cape Canaveral (RTR/ANP) - Het ruimteveer Atlantis is woensdag even vóór 18.00 uur Ned. tijd gelan ceerd van Cape Canaveral. Aan boord bevindt zich een bemanning van vijf koppen en de Jupiterver- kenner Galileo. Atlantis had oorspronkelijk vorige week donderdag moeten vertrek ken, maar toen moest de lancering tot dinsdag worden uitgesteld als gevolg van problemen met een com puter. Dinsdag was er weer uitstel, ditmaal wegens slecht weer. De gemiddelde reissnelheid van Ga lileo, die door de Atlantis in de ruim te wordt 'afgezet', bedraagt 100.000 kilometer per uur. De robot arri veert begin december 1995 bij Jupi ter en moet dan twintig maanden om de planeet cirkelen. Vijf maanden voor aankomst lan ceert hij een sonde, die in de atmo sfeer van Jupiter moet afdalen. De planeet is eigenlijk een giganti sche gasbol zonder noemenswaardi ge kern. De atmosfeer waarin de sonde moet afdalen bestaat voorna melijk uit waterstof en helium en daarnaast methaan en ammoniak met sporen van water, ethaan, wa- terstofcyanide en koolmonoxyde. De temperatuur van de planeet ligt onder de -100 graden celsius. De genadeklap voor de 77-jarige Oostduitse staatspresident en partijlei der Erich Honecker kwam gisteren niet onverwacht, maar toch nog snel. Tegenover de baaierd van maatschappelijke en poli tieke hervormingen, waarin grote de len van Oost-Europa is veranderd, was deze verstarde stalinist met zijn harde opstelling en onbuigzame houding niet langer te handhaven. Honecker had zich bij het Politburo en het Cen traal Comité (zeg: het parlement) van de communistische partij de afgelo pen weken volstrekt onmogelijk ge maakt. Zijn politiek van kadaverdisci pline heeft afgedaan; de partijleiding heeft ingezien dat er een ander ant woord moet komen op de golf van vluchtelingen naar het westen en op massale demonstraties, zoals enkele dagen geleden in Leipzig. Aan veran deringen valt niet meer te ontkomen. Maar Honecker weigerde daaraan mee te werken. Dat de DDR ernstig ziek is, wilde hij niet toegeven. Dat de bevol king die wèl in het land wil blijven, ver langt naar gerechtigheid en respect voor de waarde van het individu, wilde hij niet inzien. Het is zijn val geworden. Met de muziek nog in de oren van de militaire parade in Oost-Berlijn bij het feest van 40 jaar communistische boe ren- en arbeidersstaat, nauwelijks twee weken geleden, heeft de oude Ho necker het veld moeten ruimen. Betekent dit vertrek nu dat de DDR in versneld tempo een perio de van politieke liberalisatie binnen gaat? Dat is nog maar de vraag. Ho- neckers opvolger, Egon Krenz, met zijn 52 jaren het jongste lid van het Po litburo, staat algemeen bekend als een voorstander van de harde lijn. Hij zal het als zijn eerste taak zien om de on rust onder de vooral jonge massa van de bevolking tot bedaren te brengen. Gespreksbereidheid lijkt de formule van het Oostduitse bewind, dat zich tot een herschikking in de eigen gele deren genoodzaakt zag. Ervoor zorgen dat de DDR niet in een heilloos inter nationaal politiek isolement terecht komt. Maar dat is wat anders dan radi cale democratische hervormingen met het risico van ontmanteling van de communistische partij, zoals Polen en Hongarije te zien geven. Of de jonge generatie Oostduitsers, opgegroeid met andere normen en een andere le vensstijl dan de vergrijsde partijtop, daarmee genoegen zal nemen staat te bezien. De DDR-burgers hebben de af gelopen tijd veel geriskeerd om de au toriteiten tot een ombuiging van de koers te bewegen. Dat proces zal ver der gaan en meer eisen dan voorzichti ge stappen. Maar het vergt tijd, zoals dat ook bij de 'buren' in het Warschau- pakt het geval was. Krenz zou daarom best eens kunnen fungeren als een overgangsfiguur op weg naar een ver jongde partijtop. Een partijtop die zich zal moeten buigen over de delica te, maar onvermijdelijke vraag hoe de DDR haar positie moet bepalen in een Oostblok waar kille communistische regiems geen bestaansrecht meer blij ken te hebben. Drie Zeeuwse waterschappen heb ben zich gisteren - opnieuw - met een bedroevend lage opkomst naar de stembus voor de verkiezing van hoofd ingelanden tevreden moeten stellen. Het is voor de waterschappen een ver velende, maar harde waarheid: de bur ger voelt zich te weinig rechtstreeks betrokken bij het doen en laten van de waterschappen. Waar het aan ligt? Een samenstel van oorzaken waar schijnlijk. De eenvoudige redenering van de doelcorporatie (die het water schap tenslotte is) dat belangheb benden die geschot en heffingen beta len ook zeggenschap willen hebben in de besturen, werkt niet bij een verkie zing van hoofdingelanden, zoals giste ren. De waterschappen moeten zich dat gebrek aan interesse aantrekken. Ze zijn er opnieuw niet in geslaagd de burger duidelijk wat een waterschap voor grond- en huiseigenaren en voor 'vervuilers' betekent. Maar dat is niet het enige. De waterschappen hebben een veel te ingewikkeld kiesstelsel op gezet, dat bovendien met te hoge drempels werkt. Komt bij dat water schappen zich met hun activiteiten be wegen op terreinen (natuurbehoud, re creatie), die van directe zeggenschap in de besturen zijn uitgesloten. Het simpele feit dat in vier van de zeven Zeeuwse waterschappen helemaal geen verkiezingen hoefden te worden gehouden - omdat daar voor elke ver kiesbare plaats in de besturen - niet meer dan één kandidaat naar voren was geschoven, maakt de stembus er ook niet bekender op. Na een reeks vergeefse pogingen om de kiezer naar de stembus te trekken wordt het tijd dat de waterschappen zich eens ern stig afvragen of het nog zin heeft hier mee door te gaan. Van een afspiegeling van de belanghebbende burgerij op de stoelen van de hoofdingelanden is bij zo'n slechte opkomst immers óók geen sprake. vdM. BRUSSEL (ANP) - Ondanks een lichte overschrijding van de produktie- drempel wil de Europese Commissie dit jaar geen extra heffing vragen van de Europese graanboeren. Landbou wers die al graan aan de interventie bureaus hebben verkocht, krijgen de heffing terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1