PZC Inwoners DDR geloven aanbod dialoog niet WETENSCHAP OP ZICHT Akkerbouwers doen beperkt beroep op borgstellingsfonds Rijk gaf voor miljarden ten onrechte uit guldens Nobelprijzen voor natuurkunde en scheikunde gaan naar 5 geleerden Milieu kost burger per jaar 600 gulden extra binnen- en buitenland INDUSTRIEBOND: NIET VOOR IEDEREEN verburg interieurverzorging Acceptgiro lesgeld te laat verzonden Rauw REKENKAMER: BOEKHOUDING ONVOLDOENDE Herschrijven VRIJDAG 13 OKTOBER 1989 ZONDAG 15 OKTOBER Normen geluidswallen vaak achterhaald ADDITION Politiechef: aielheiéseoittFole met foto's is tijdverspilling Burgers Dierenpark gaat uitbreiden Salarisverhoging ambtenaren werkt niet door in pensioen AMSTERDAM GPD- Amsterdammers vertonen een slechter gedrag in het verkeer dan bewoners in andere gro te steden. Vooral kinderen, ouderen, gehandicapten en voetgangers dreigen slachtoffer te worden van een vol strekte wildgroei in het verkeer. Dat zegt de FNV-afdeling Amsterdam in een brandbrief aan het gemeentebestuur van de hoofdstad. Als voorbeelden noemt de vakbondsafdeling het levensge vaarlijk oversteken van voetgangers op zebrapaden, het te snel rijden van auto's, het dubbelparkeren en het parkeren op straathoeken, zebra-, fiets- en voetpaden. Ook het rijge drag van sommige taxichauffeurs komt er in de ogen van het FNV slecht af. Fietsers negeren allerlei verkeersregels en voeren vaak geen verlichting. Volgens F. Roco van de FNV-afdeling is de agressiviteit van de verkeersdeelnemers zo groot dat dit geregeld leidt tot vechtpartijen op straat waarbij gewonden gevallen. Volgens een woordvoerder van de Amsterdamse politie valt aan het verkeersgedrag in Amsterdam „inderdaad hier en daar wel wat te verbeteren. Maar of de situatie hier zoveel erger is dan in andere grote steden betwijfel ik. Cij fermatig onderzoek daarnaar heeft nooit plaatsgevon den." Roco: „Daar hoefje geen onderzoek op los te laten. Je kunt het verschil zelf constateren. Op vakbondsvergaderingen horen we dezelfde geluiden. Ruzie in FNV over strikte koppeling DEN HAAG (GPD) - De leiding van de FNV en de ambtenarenbond AbvaKabo zijn nijdig over de uitlatingen van de econoom van de Industriebond-FNV drs. Vos. Die heeft in een interview met het blad Onderneming van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) gezegd dat een koppeling van de inkomens van alle uitkeringsgerechtigden en ambtenaren met de lonen in het bedrijfsleven niet wenselijk is. Volgens Vos is de groep van ambtena ren, trendvolgers en mensen met een uitkering te groot voor een koppeling die „voor alle betrokkenen elk jaar precies hetzelfde uitwerkt". Dat zou onbetaalbaar zijn. Vos pleit er voor om verschil te maken in de beloning van uitkeringsgerechtigden en van men sen in de collectieve sector. Hij vindt dat de salarissen bij de over heid, net als in het bedrijfsleven, uit een mogen lopen al naar gelang de marktsituatie. „Je kunt best iets ex tra's doen voor verpleegkundigen of onderwijzend personeel, zonder dat al die ambtenaren in de Zoetermeerse fa briek van het ministerie van onderwijs meeprofiteren". Mensen die tijdelijk werkloos zijn maar goede kansen hebben om een nieuwe baan te krijgen, hoeven vol gens de industriebond-econoom niet onmiddellijk een hogere uitkering te krijgen als de lonen in het bedrijfsle ven omhoog gaan. Wel is hij van me ning dat er vooral iets gedaan moet worden voor de mensen die levenslang (Van onze correspondent) BONN - De door het Oostduitse com munistische regime aangegeven be reidheid tot een dialoog met hervor- mingsgezinden, is niet onverdeeld po sitief begroet. Terwijl de Evangeli sche Kerk van een hoopvol teken spreekt, overheerst bij de rest van de oppositie wantrouwen. Baerbel Bohley, een van de oprichters van Neues Forum, zei dat de aankon diging nog geen concrete stap bete kent. Een dialoog binnen de oude structuren is volgens haar onmogelijk. Schuld, een andere leider van Neues Forum, riep vluchtelingen op terug te keren om mee te werken aan verande ringen in de DDR. Partij-ideoloog Kurt Hager ontkende dat er verdeeldheid heerst binnen het Oostduitse Politbureau. Het voorstel tot een dialoog was unaniem aangeno men, zei Hager, die gesprekken met veel verschillende groepen wil voeren. Daarbij is een speciale rol weggelegd voor de kerk. Hagar betreurde het vertrek van de tienduizenden Oostduitsers zeer, maar zei ook dat de fouten die het regi me heeft gemaakt een vlucht niet rechtvaardigen. Hij onderstreepte na drukkelijk dat het communisme niet ter discussie kan staan. De Academie der Kunsten schaarde zich gisteren als eerste officiële instel ling achter de eisen van de critici. Vol gens de kunstenaars is het ongeloof waardige voorlichtingsbeleid een van de belangrijkste oorzaken voor de kloof tussen staat en volk. De Acade mieleden eisen een brede discussie en verlangen dat de communistische par tij de bevolking vertrouwen schenkt. Opmerkelijk is, dat de verklaring werd verspreid door het staatspersbureau ADN. Buiten de DDR is sceptisch gerea geerd op de communistische hervor mingsresolutie. De Westduitse rege ring uitte twijfel aan het vermogen van de huidige leiding om ingrijpende her vormingen door te voeren. Advertentie tot een uitkering zijn veroordeeld, om dat die „hun hele leven op minimum niveau blijven". FNV-voorzitter J. Stekelenburg zegt dat het verhaal van Vos hem rauw op zijn dak is gevallen. „Ik kan geen ar gument bedenken waarom bepaalde ambtenaren, trendvolgers of uitke ringsgerechtigden niet zouden mee groeien met de welvaartsontwikke ling. Ik hou vast aan het officiële be leid dat er een koppeling moet komen Lezingen, demonstraties, films en experimenten in 58 musea, sterren-, wachten en laboratoria Informatiekrant met bon voor gratis toegang bij VVV en openbare bibliotheek voor iedereen". De AbvaKabo be treurt het dat Vos het principe van een gelijke koppeling voor iedereen ter discussie heeft gesteld. De Industriebond-FNV is het overi gens eens met de uitspraken van haar econoom. Woordvoerder Linders: „We stellen het principe van de koppeling niet ter discussie, maar wel de wijze waarop de koppeling in de praktijk uitwerkt". Volgens deze bond moet het mogelijk zijn dat bepaalde groe pen ambtenaren en uitkeringsgerech tigden meer groeien in inkomen dan andere. ZOETERMEER (ANP) - Minister Smit-Kroes overhandigde donderdag een geluidscassette aan beroepschauffeur Ton van der Pouw. Het ministe rie van verkeer en waterstaat begon gisteren een nieuwe actie om chauf feurs te wijzen op de maximum-snelheid van tachtig kilometer per uur. Onder hen worden elfduizend cassettes verspreid. Daarop wordt uitge legd welk belang de chauffeur zelf heeft bij de snelheidsgrens. De cassette bevat ook een speciaal door Tol Hansse gecomponeerd en gezongen lied voor de chauffeurs. Voor transportondernemers is er een videoband, waarbij de nadruk wordt gelegd op de economische voordelen van de maximum-snelheid. DEN HAAG (GPD) - De gegevens die dienden als uitgangspunt voor het plaat sen van geluidswallen langs de Nederlandse wegen zijn vaak al achterhaald door de werkelijke verkeerssituatie. Van vermindering van geluidhinder is dan ook nog maar ten dele sprake. Vaak komt er veel meer verkeer langs en wordt er harder gereden dan was aangnenomen. Dat staat in een rapport van de Algemene Rekenkamer over geluidswallen en - schermen langs rijkswegen. De Rekenkamer onderzocht vijftien afschermin gen, die volgens de regels uit Wet geluidhinder waren geïnstalleerd. De ver keerssituatie is echter vaak drastisch veranderd zodat de oorspronkelijke uit gangspunten niet meer toepasbaar zijn. Daarnaast zijn geluidswallen of -schermen langs de kant van de weg niet be paald fraai in de omgeving. Omwonenden hebben liever een mooi uitzicht dan een lelijke geluidswal die toch veel te veel geluid doorlaat. De Rekenkamer adviseert wat meer groen rond de geluidsafschermers te plaatsen en de omlig gende gevels meteen van isolatie te voorzien. DEN HAAG (GPD) - Slechts enkele tientallen akkerbouwbedrijven heb ben een beroep moeten doen op het Borgstellingsfonds. Hun financiële positie was zo slecht geworden, dat de banken geen kredieten meer verleen den. Door een beroep te doen op het fonds, een regeling waarbij Land bouw borg staat voor de lening, lukte dat wel. Dit zei minister Braks van Landbouw tijdens een mondeling overleg met de vaste kamercommis sie voor landbouw. Dit antwoord van de minister stond in schril contrast met de opmerking van de VVD'er Piet Blauw, dat in de akker bouw van een rampzalige situatie ge sproken moet worden. Hij eiste van de minister een groot aantal maatregelen om de inkomensachteruitgang in de graansector ongedaan te maken. Die inkomensachteruitgang is volgens minister en parlement vooral ontstaan door de verlaging van de graanprijzen met 3 procent. Ook Braks is ongerust over de ontwikkeling in de graansec tor. Maar, zo zei hij, in Brussel is een flink aantal maatregelen in voorberei ding om de graansector enigszins tege moet te komen. Vrijwel alle fracties wilden van de minister weten, wat in Brussel is gebeurd nadat in maart de (Advertentie) e zien, te bewonderen en te bezitten bij: Kaaistraat 9-13, Kortgene, 01108-1225 CU IBM CU DEN HAAG (GPD) De ministeries hebben in 1988 samen zeker 2,4 mil jard gulden 'ten onrechte' uitgegeven. Mogelijk gaat het zelfs om 52 miljard. Dit meldt de Algemene Rekenkamer, het onafhankelijk controle-instituut van rijksuitgaven, in een brief die Re kenkamer-president Kordes donder dagmorgen aan de Kamer heeft gezon den. Vooral WVC maakte zich in 1988 schul dig aan onrechtmatige uitgaven. Vol gens de Rekenkamer ging het daar om een totaalbedrag van 1,9 miljard gul den wegens het ontbreken van een for meel-juridische grondslag voor bijdra gen ziektekostenverzekeringen. De Rekenkamer heeft nog een onderzoek lopen naar de rechtmatigheid van uit gaven ten bedrage van 13,5 miljard gulden bij VROM en Binnenlandse Za ken. Tevens wordt het Rijkswegen fonds nader bekeken. Voornaamste oorzaak voor het feit dat STOCKHOLM (AFP) - De Nobelprijs natuurkunde voor 1989 is donderdag toegekend aan twee Amerikaanse ge leerden, Norman S. Ramsey van de Harvard Universiteit en Hans Deh- melt van de Universiteit van Was hington, en de Westduitse Wolfgang Paul van de Universiteit van Bonn. De Nobelprijs voor de scheikunde ging naar de Canadees Sidney Altman en de Amerikaan Thomas Cech. Dank zij hen kan volgens de jury binnen 10 si\ Hf--sr'"'* i OSLO EP A- De Noorse professor Trygve Haavelmo is er helemaal niet blij mee dat hij de Nobelprijs voor de economie heeft gewonnen. Na ervan gehoord te hebben stapte hij als geslagen man in zijn auto, om vervolgens voor uren spoorloos te verdwijnen. De in 1911 geboren econoom wilde na terugkeer alleen kwijt dat hij doodop ivas en niet van prijzen houdt. tot 20 jaar een middel worden gevon den tegen virusaandoeningen zoals een verkoudheid. Ramsey wordt onderscheiden voor het uitvinden van het gescheiden veld of oscillatiemethode en het gebruik daarvan in atoomklokken, Paul en Dehmelt voor de ontwikkeling van een techniek om ionen te vangen, zodanig dat zij kunnen worden bestudeerd zon der verstoring door bewegingen van atomen of moleculen. De oscillatieme thode is van belang voor het begrijpen van de aard van chemische verbindin gen en vormt de basis voor zeer nauw keurige tijdmeting. De prijs van omgerekend rond één mil joen gulden gaat voor de helft naar Ramsey. De twee andere winnaars de len de andere helft. Ramsey, 74, werd geboren in Washington DC en werkte aan Harvard sinds 1947. Prof. Wolfgang Paul en prof. Hans G. Dehmelt ontwikkelden de „ionen- kooi"-techniek, die het mogelijk maakt gedurende lange tijd afzonder lijke elektronen en ionen te bestude ren. Zij hebben verder een methode ontwikkeld die op het ogenblik onze stabielste bron van elektromagneti sche straling betekent. Dehmelt, 67, stamt uit Gorlitz in de Bondsrepu bliek, maar werkt sinds 1952 in de VS en is nu Amerikaans. Paul, 76, is gebo ren in Lorenzkirch in de Bondsrepu bliek en doceert in Bonn sinds 1952 ex perimentele fysica. De twee hoogleraren Sidney Altman en Thomas Cech ontvingen de Nobel prijs voor hun ontdekking van de kata- lytische eigenschappen van het ribo- nucleïnezuur (RNA). Volgens de jury hebben Altman en Cech als eersten aangetoond dat RNA niet alleen infor matie van erfelijk materiaal in een le vende cel kan lezen en overdragen maar ook kan optreden als biologische katalysator. „Deze ontdekking verraste de weten schappelijke wereld compleet en be tekende een verandering van funda mental opvattingen over het leven op moleculair niveau". Diverse hoofdstukken van handboeken che mie en biologie moeten daardoor wor den herschreven, aldus de jury. Altman, die in 1939 in Montreal (Cana da) is geboren, studeerde aan de uni versiteit van Califomië en promoveer de aan de Harvard-universiteit. Sinds 1971 is hij verbonden aan de faculteit biologie van de universiteit van Yale, sinds 1980 als hoogleraar. De 51-jarige Cech werkt voor de uni versiteit van Colorado, zijn geboorte- staat. Samen met Altman deelt hij het aan de Nobelprijs verbonden geldbe drag van drie miljoen kroon (ca. een miljoen gulden). Op 10 december krij gen de twee mannen de prijs in Stock holm uitgereikt uit handen van de Zweedse koning. DEN HAAG (GPD) - Het nieuwe mi lieubeleid zal de burger cicra 600 gul den per jaar extra kosten. Veel tarie ven moeten naar draagkracht gehe ven worden, omdat degenen met de laagste inkomens anders ernstig de dupe worden. Dat stelt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in een reactie op het Nationaal Milieube leidsplan NMP. De VNG meent verder dat onvoldoen de geld is uitgetrokken voor beter openbaar vervoer, milieuvriendelijker ruimtelijke ordening en het opruimen van vervuilde grond. In haar veertig pagina's tellende reactie schrijft de VNG dat het geld dat vrijkomt door af schaffing van het reiskostenforfait, be steed moet worden aan beter open baar vervoer. De organisatie signaleert dat een cul tuurverandering bij dé gemeenten on vermijdelijk is. Voortaan zal het milieu ook aan de or de moeten komen bij beslissingen waar tot nu toe vooral een financieel- Tweede Kamer op EG-maatregelen aandrong. Pas nu is men in Brussel bezig om di verse maatregelen bij te stellen. Vol gens Braks is die achterstand ont staan door de vakanties. De minister zei te hopen, dat de EG-inkomenstoe- slagenregeling per 1 januari in 1990 van kracht kan worden. Hiervoor zal een inkomenstoets gaan gelden. Met nadruk stelde Braks, dat Brussel geen ruimte laat voor nationale maat regelen. Alleen de WD bleef daarop toch aandringen. Verscheidene aanwezige voorzitters van gewestelijke landbouworganisa ties toonden zich teleurgesteld over de afloop van het overleg. de Rekenkamer niet kan beoordelen of uitgaven rechtmatig waren of niet, zijn tekortkomingen bij de administratie ve organisatie op de betrokken depar tementen. Daarnaast is geconstateerd dat voor 15,8 procent van de uitgaven en 56,8 procent van de geboekte ont vangsten geen controle heeft plaatsge vonden op de juistheid van de cijfers. In een apart punt hekelt Kordes het verstrekken van voorschotten door al le departementen aan derden. Goede en betrouwbare administratie van ver strekte en nog uitstaande voorschot ten ontbreekt vrijwel altijd. Alleen bij Justitie, Economische Zaken en WVC bestaat een bevredigende situatie, al dus Kordes. De voorman van de Rekenkamer stelt in zijn briéf verder dat zijn instelling moet kunnen controleren wat provin cies, gemeenten en andere lagere over heden doen met uitkeringen die zij voor een specifiek doel van de rijks overheid krijgen. Er bestaan totaal 322 van dergelijke uitkeringen die jaar lijks 37 miljard gulden belopen. LEEUWARDEN (GPD) - De opspo ring van te snel rijdende automobilis ten aan de hand van foto's leidt tot een grote verspilling van manuren bij de politie. Dat stelt de korpschef van de politie in Leeuwarden, drs. Nicolas van Heiten, in het jongste nummer van het Tijdschrift voor de Politie. Van Heiten is tevens hoofdredacteur van dat tijdschrift. Door het intensieve toezicht op nale ving van de snelheidslimieten is justi tie hier en daar bedolven geraakt on der processen-verb aal op kenteken, waarvan de afhandeling zeer bewerke lijk is. Van Heiten noemt dit resultaat „bitter tegenvallend" en „een blun der". „Gericht verkeerstoezicht is belang rijk, maar je moet wel prioriteiten stel len. De maximumsnelheid handhaven kan het beste met een lik-op-stuk-be- leid: direct een prent uitdelen dus", al dus de Leeuwarder korpschef desge vraagd. Volgens Van Heiten zijn er in Friesland, ook op lokaal niveau, die naangaande duidelijke afspraken ge maakt. ARNHEM (GPD) Burgers Dieren park heeft voor de komende vijf jaar een paar ambitieuze uitbreidings plannen ontwikkeld. Daarbij wordt onder meer gedacht aan de bouw van een natuur-historisch museum op het terrein van het dierenpark. Medio volgend jaar zal al een begin worden gemaakt met de bouw van een groot educatief centrum bij Burger's Bush. Met de realisering van de plan nen is een investering van ruim 20 mil joen gulden gemoeid. DEN HAAG (ANP) - De overheid hoeft salarisverbeteringen bedoeld voor bepaalde groepen ambtenaren niet door te geven aan gepensioneerden. Dat heeft de Haagse rechtbankpresi dent mr. Wijnholt donderdag bepaald in zijn vonnis in een kort geding dat de ambtenarencentrale CMHF tegen de staat had aangespannen. De CMHF (middelbaar en hoger perso neel) was van mening dat 60 miljoen gulden aan verbeteringen in schalen hoger dan 12 wel een algemeen karak ter hadden en dus door moesten wor den gegeven aan gepensioneerden. Volgens mr. Wijnholt zegt de ABP-wet echter dat 'op pensioenen alleen die bezoldigingswijzigingen van invloed zijn die kenmerkend zijn voor het sala rispeil als geheel'. De verlenging van de schalen boven 12 met een halve tot twee extra periodieken, met de bedoe ling goed personeel te kunnen aan trekken of behouden, valt daar niet on der. Volgens de president bepaalt de ABP- wet bovendien dat de overheid mag bepalen in hoeverre een salariswijzi ging een algemeen karakter draagt. economische afweging speelde. De VNG vindt dat haar reactie niet gezien moet worden als een eisenpakket aan het rijk. Dat neemt echter niet weg dat het rijk met geld over de brug moet komen. Dat is nodig om serieuze alternatieven te ontwikkelen voor het goederen transport over de weg, zeker waar het gaat om grote afstanden. Evenmin zijn de gemeenten in staat zelf het zuiveren of opslaan van ver vuilde grond te financieren. GRONINGEN (GPD) - Enkele tienduizenden ouders van leer lingen uit het voortgezet onder wijs hebben de girobetaalkaart waarmee zij het lesgeld van 1030 gulden moeten voldoen, te laat ontvangen. Zij hebben niet meer dan een week de tijd de rekening te voldoen, terwijl daar nor maal drie weken voor staat. De Informatiseringsbank in Gro ningen, onderdeel van het minis terie van onderwijs, heeft dat gis teren bekend gemaakt. Volgens de woordvoerder is met de ver zending van een deel van de 415.000 kaarten iets mis gegaan. De kaarten zijn op 3 oktober ver zonden in plaats van op 22 sep tember, zoals gepland was. Op 15 oktober moet het lesgeld voor de zestien- en zeventienjarigen in Groningen binnen zijn. Dit bete kent dat een aantal mensen erg weinig tijd heeft om te betalen. Volgens het schema van de Infor matiseringsbank worden in de week na 15 oktober aanmanin gen verzonden aan mensen van wie de rekening nog open staat. Wie de girobetaalkaart te laat heeft ontvangen, hoeft zich ech ter geen zorgen te maken, want in die gevallen gaan ook de aan maningen later de deur uit. „We houden ze gewoon op tot novem ber", aldus de Informatiserings bank. Pas wanneer ook op de aanma ningen niet gereageerd wordt, wordt de deurwaarder ingescha keld om de eigen bijdrage van de ouders alsnog te incasseren. De woordvoerder benadrukt dat de leerlingen waar het om gaat, hoe dan ook onderwijs kunnen blij ven volgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 5