Defosfatering water zinloos op Walcheren Maand voorwaardelijk voor stelende cassière Geldboete voor bezit van gasalarmpistool Belgische industrie rukt op naar de grens Zeeuws-Vlaamse gemeenten gaan nauwer samenwerken Kunstzinnige vorming dreigt met stoppen Ravoz-directeur noemt 1988 een 'jaar van verval' provincie 17 800 m showroom Landbouwcursus CBTB en Zeeuwse V olkshogeschool VRIJDAG 13 OKTOBER 1989 OPPERVLAKTEWATER OORZAAK net haalbaar Nikkel Badkamers Keukens Tegels POLITIERECHTER MIDDELBURG MEEGENOMEN NAAR BAR BIJKOMENDE PROBLEMEN WORDEN NIET AANGEPAKT Problemen Baalhoekkanaal EERST OP MILIEUGEBIED Historie MIDDELBURG MOET BIJSPRINGEN RITTHEM - Het verwijderen van fosfaten uit het Watchers afvalwater heeft geen zin. De waterschappen hebben met het rijk afgesproken dat in 1995 75 procent van de fosfaten uit het rioolwater moet zijn verwijderd voordat het wordt geloosd. Volgens ir S. M. Nijboer, hoofd technische dienst van het Wa terschap Walcheren, heeft de maatregel voor zijn gebied geen enkel effect. Via de lozing van het gewone oppervlakte- of pol derwater komt een veel grotere hoeveelheid fosfaten in de Westerschelde dan via het gezuiverde afvalwater. Het Walcherse waterschap haalt mo menteel dertig procent van de fosfaten uit het rioolwater. De Unie van Water schappen heeft een convenant geslo ten met het rijk om dit percentage op te krikken tot 75. De huidige dertig procent verdwijnt op de rioolwaterzui veringsinstallatie (RWZI) in Ritthem gelijktijdig met het slib uit het water. Voor verdere defosfatering zijn ver schillende chemische en biologische methoden beschikbaar. Elke methode levert een toename van de slibhoop op. Nijbper en districtshoofd ing M. Rijk verwachten een verdubbeling. Nijbper noemt het besluit tot defosfa tering een politieke beslissing. „Wan- neeri'Nederland niets doet, kan ze Bel gië jnoeilijk aanspreken op haar wa tervervuiling. De Belgen doen verrek te vjeinig." Het nut van de investering is vpigens Nijboer voor Walcheren dis cutabel. „Er zijn twee fosfaatbronnen: de RWZI en dé lozing van oppervlakte- wa er. Het fosfaatgehalte in het pol- dei water is drie tot vier keer groter dan dat van het afvalwater. De klein st^ wordt aangepakt. Het effect is dus il." Defosfatering van het polderwater is vólgens hem niet haalbaar. Via onder r eer bemesting van landbouwgron- c vn en veenuitloging komen de fosfa- :n in het water terecht. Een poging t >t terugdringen zou volgens de wa- I :rstaatkundige alleen kunnen wor- i en ondernomen door een zorgvuldi- er bemesting en door het regelmatig choonmaken van de watergangen. Het zal echter weinig zoden aan de lijk zetten." Dat door defosfatering de hoeveelheid achterblijvende slib toeneemt, heeft invloed op de aanschaf van een slib verwerkingsinstallatie, waar het wa terschap momenteel op studeert. Het waterschap heeft zich verkeken op de afzetmogelijkheden van het slib dat na zuivering van het rioolwater overblijft. Enkele jaren terug werd gedacht dat naar Noordhollands voorbeeld het slib als meststof in de landbouw zou kun nen worden afgezet. Dat optimisme hebben de waterschappers laten va ren. Mest is er in overvloed. Bovendien worden de eisen per 1991 aange scherpt. De chemische vervuiling, de microverontreiniging en de aanwezig heid van zware metalen moeten wor den teruggedrongen. stig van industrieën. Rijk noemt de Vitrite in Middelburg als voorbeeld. De Vitrite werkt aan sanering. Twee jaar na de ingebruikname van de RWZI moet het waterschap de nadere plannen voor slibverwerking gereed hebben. Dat betekent dat de plannen augustus 1990 besteksgereed moeten zijn om voor een rijkssubsidie in aan merking te komen. Bij de RWZI liggen vijf veldjes waarop het slib kan worden gedroogd. Het kan op die manier ech ter onvoldoende worden gedroogd om het aan te bieden aan de stortplaats Midden-Zeeland. Het slib zou er jaren lang moeten blijven liggen. Daarvoor ontbreekt de ruimte. Bij de RWZI moet daarom een installatie worden gebouwd om het slib verder te drogen. Volgens districtshoofd Rijk komen drie methoden in aanmerking: centri fuge, zeefbandpers en kamerfilterpers. Laatstgenoemde is te duur. Met de overige twee systemen zijn afgelopen maand proeven genomen. De zeef bandpers werkt als een wringer op een lopende band en perst het water uit het slib. In de centrifuge tolt de massa in de rondte waardoor het water er via de zijkanten uit kan. De kosten van beide varianten worden geraamd op vier miljoen gulden. De RWZI in Ritthem levert per jaar 2500 ton slib op, uitgaande van hon derd procent droge stof. Het percenta ge droge stof zal echter rond de 35 ko men te liggen. Het slib gaat naar de vuilstortplaats in het Sloegebied tot dat deze vol is (rond het jaar 2005). Daarna moet naar andere mogelijkhe den worden gekeken zoals verbran ding. Rijk: „Een ander alternatief is om het slib duizenden meters de grond in te pompen. Veel hangt af van de in ventiviteit van het bedrijfsleven. Het blijft dus koffiedik kijken." Advertentie Het Ritthemse slib voldoet niet aan de normen. Vooral door de aanwezig heid van nikkel en koper worden de grenzen overschreden. Het koper komt voornamelijk uit de waterlei dingen. Het is een landelijk probleem. De watermaatschappijen kunnen het gedeeltelijk oplossen door het water verder te ontharden. Het nikkel is be halve: van de huishoudens ook afkom- Openingstijden: maandag t/m vrijdag 08.30- 17.00 uur; donderdagavond 19.00-21.00 uur; zaterdag 10.00-16.00 uur. V. Stuartwg. 8-10 Goes, Ind.terr. De Poel I, tel. 01100-21222. MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft de 28-jarige W. H. uifDuiveland conform de eis veroor deeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd twee jaar voor het verduisteren vin geld van haar werkgever. Zij had vanaf april 1986 tot en met sep- jmber vorig jaar geregeld kleine be- Eigen weggenomen die zij als caissiè- P bij een Zierikzees warenhuis van lanten in ontvangst nam. In plaats 'an de aankopen aan te slaan en in de kassa te stoppen liet zij ontvangsten onopgemerkt in haar zak verdijnen. Volgens haar had ze wekelijks zo'n veertig gulden in haar zak gestoken. Toen tenslotte bleek dat op de afde ling waar ze werkte onregelmatighe den plaats hadden zat ze twee dagen op het politiebureau tot de zaak was opgehelderd. Ze werd op staande voet ontslagen en het bedrijf vroeg 1500 gul den schadevergoeding. Wat de reden was voor de verduisterin gen kwam niet echt uit de verf. Er wa ren thuis geen financiële problemen. Tegenover de politie had ze verklaard dat ze kwaad was op het bedrijf omdat ze erg hard moest werken voor een ma ger loontje. Bij de strafmaat werd reke ning gehouden met het feit dat zij in tussen het bedrag van de schade volle dig heeft vergoed. MIDDELBURG - De 41-jarige E. J. M. de R. uit Hulst stond donderdag voor de politierechter in Middelburg van wege ongeoorloofd vuurwapenbezit. Toen hij 11 december vorig jaar tegen zevenen 's morgens de discotheek The Movies in Hulst verliet, vond de poli tie in zijn binnenzak een gasalarmpi stool. Op een vraag van politierechter wr G. H. Nomes waarom hij dat ding had meegenomen, reageerde De R. met een ware spraakwaterval, waar niets anders uit naar voren kwam dan dat hij 'het betreffende object' bij zich had gestoken omdat de kennis met wie hij naar de disco was gegaan ook iets dergelijks in zijn bezit zou hebben gehad. Hij verklaarde dat hij het wapen nor maal thuis op zijn bureau had liggen, maar het bij zich had gestoken toen hij die nacht na afloop van een trouwfeest besloot nog naar The Movies te gaan. Ha lang doorvragen door de officier an justitie, mr S. Tempel, kwam er tenslotte uit dat hij zich niet veilig l De slibveldjes bij de zuiveringsinstallatie in Ritthem. voelde in die discotheek, omdat er in het verleden wel eens iets was voorge vallen. „Als hij het daar te riskant vindt dan blijft hij daar maar weg", was de mening van de officier, die voor het bezit van het pistool en de bijbeho rende munitie twee weken gevange nisstraf voorwaardelijk en 600 gulden boete eiste. De raadsman, mr E. N. J. H. de Rech ter, merkte op dat zijn cliënt die be wuste nacht niets met het pistool had gedaan waardoor iemand zich be dreigd had kunnen voelen. De R. zelf beklaagde zich in zijn laatste woord al leen over de hoogte van de boete, om dat hij nog meer te betalen had. „Dan moet u maar niet meer naar de kroeg gaan, want dat kost ook veel geld", hield de politierechter hem voor. De R. beaan.de dat volledig: „Dat is waar. Toen ik die ochtend op het politiebu reau zat had ik nog maar 35 cent op zak en ik was met vijftig gulden van huis gegaan." Mr Nomes vonniste conform de eis. De uitbreiding van het Antwerpse havengebied op de westelijke oever: er zijn al kilometers kademuur aangelegd. NIEUW-NAMEN - Het havengebied op de linker Schelde-oever rukt in een hoog tempo op richting Bel gisch-Nederlandse grens. Terwijl Nederlandse bestuurders zich op provinciaal en lokaal ni veau druk maken over het al dan niet in exploitatie brengen van de Axelse Vlakte of het toekennen van een industriebestemming aan het westelijk van het kanaal Gent-Ter- neuzen gelegen gebied tussen Sluis kil en het Terneuzense havencom plex, baggeren de Belgen lustig voort. Op een steenworp afstand van het grensdorp Nieuw-Namen wordt de laatste hand gelegd aan het enorme Doeldok. De toekomstige industrie- gronden worden genivelleerd en voorzien van verbindingswegen. Iets zuidelijker, bij het al bijna even- grote Vrasenedok, worden nieuwe bedrijfsinstallaties uit de grond ge stampt. Binnen een jaar tijd werden hier 900 hectare aan industrieterrei nen uitgegeven. Privé-bedrijven hebben al belang stelling getoond voor gronden aan het Verrebroekdok, nog een nieuwe insteekhaven, waarin kort geleden nog de segmenten voor de Liefkens- hoektunnel werden gegoten en afge bouwd. Gedeputeerde E. Maris-Koster (ruimtelijke ordening), die bij tijd en wijle uit pure interesse eens door het linkeroevergebied rijdt, schrok kort geleden toch even. „De ontwikkelin gen in dat gebied gaan stormachtig snel. Bijna wekelijks wordt er iets bijgebouwd en dat is toch verba zingwekkend." De snelheid waarmee de havenfaci liteiten gecreëerd worden verhul len echter de problemen die er be staan op het Linkeroevergebied. Het beheer van het immense indus triegebied is hoofdzakelijk in han den van de Intercommunale Maat schappij voor Grond- en Industria lisatiebeleid. Een orgaan waarin alle gemeenten uit het gebied verte genwoordigd zijn. Bij wet, de wet Chabert van 1979, is echter gere geld dat het beheer over de Linke roever na een overgangsperiode zou worden overgedragen aan de stad Antwerpen. Dat is tot nu toe niet gebeurd. Aanleiding voor het stadsbestuur van Antwerpen om er vorige week bij de nationale over heid nog eens op aan te dringen de overdracht nu te laten plaatsvin den. Antwerpen is er alles aan gele gen om het beheer over de Linke roever in handen te krijgen. De in dustrie- en havengebieden op de Rechteroever zijn vergeven en wil Antwerpen als 'mainport' een rol in de nabije toekomst blijven vervul len dan is ruimte voor expansie no dig. Ruimte, die meer dan voldoen de aanwezig is op de Linker-Schel- deoever. Een ander probleem dat regelmatig de kop opsteekt is de slechte bereik baarheid via water van de Linkeroe ver. De Kallo-sluis is slechts te ge bruiken voor schepen met een be perkte diepgang. De Antwerpse Ha vengemeenschap (AGHA) heeft er recent dan ook nog bij de Vlaamse autoriteiten op aangedrongen iets aan de diepgang te doen. Binnen AGAH-kringen wordt verder druk gewerkt aan een studie over betere ontsluitingsmogelijkheden van het havengebied. Een van die mogelijkheden waar secretaris-generaal R. Restieau van AGHA nog altijd de voorkeur aan geeft is het Baalhoekkanaal. Die verbinding zou, na een eventue le verdieping van de Westerschelde in 1997, weer gezien moeten worden als een reële optie van Belgische zij de. Mevrouw Maris-Koster gelooft ech ter niet dat de Belgen de eerstko mende jaren zullen aandringen op de verwezenlijking van dat kanaal. „Maar", zegt ze, „de Belgen spelen het slim en zullen het Baalhoekka naal altijd in hun binnenzak houden bij onderhandelingen, zoals bijvoor beeld over de waterverdragen." Een ander probleem, dat ook een grensoverschrijdend karakter be gint te krijgen, is de kwestie van de geluidsbelasting van het gebied. Uit een onderzoek van de Wase milieu groeperingen en studenten van de Universiteit van Antwerpen is ge bleken dat de geluidsoverlast ver oorzaakt door de industrie en het verkeer in de Wase polders niet te to lereren vormen heeft aangenomen. De inwoners uit de kernen Kiel- drecht, Prosperpolder en Verre broek hebben daar het meest van te lijden. Over het pal over de grens ge legen Nieuw-Namen wordt in het on derzoek met geen woord gerept, maar aangezien dit, Zeeuws-Vlaam se dorp tegen Kieldrecht is aange bouwd mag worden aangenomen dat ook hier de geluidsbelasting de pan uit rijst. Reden voor gedepu teerde Maris-Koster dit op korte ter mijn eens te laten onderzoeken. „We moeten voorkomen dat we straks voor verrassingen komen te staan als blijkt dat de milieuwetgeving in België soepeler is dan bij ons. We mogen niet genoodzaakt worden om in een woonkern geluidsisolerende maatregelen te treffen voor lawaai dat niet door ons wordt veroorzaakt. Een onderzoekje is hier op zijn plaats." .Conny van Gremberghe De scheidingsdam tussen het mogelijk aan te leggen Baalhoekkanaal en het nieuwe havengebied bij Antwerpen. TERNEUZEN - De acht gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen gaan intensie ver samenwerken. Die intentie heb ben de colleges donderdagmiddag uitgesproken tijdens het periodiek overleg. De samenwerking krijgt als het aan de burgemeesters en wethou ders ligt in de eerste plaats gestalte op milieugebied. De gemeenten worden in eikaars armen gedreven door een ontwerp-rijksbijdrageregeling. Ge meenten die samenwerken zijn fikse bijdragen in het vooruitzicht gesteld. Als de gemeenten de handen ineens laan en het milieubeleid meer inhoud willen geven, bijvoorbeeld door ver sterking van het ambtelijk apparaat en intensivering van de controletaken, dan stelt 'Den Haag' vanaf volgend jaar een bijdrage van minimaal 1,65 en maximaal 2,74 gulden per jaar in het vooruitzicht. En daar kan dan nogeens 25 procent extra bijkomen als ook wordt besloten tot samenwerking op specifieke terreinen, zoals bijvoor beeld de hinderwet. Omgerekend zou Zeeuwsch-Vlaanderen jaarlijks kun nen rekenen op vijf tot zes ton. Daar voor zou een aantal 'gespecialiseerde ambtenaren' kunnen worden aange trokken, die gestationeerd kunnen worden in een bepaalde gemeente en vervolgens ook kunnen worden 'inge huurd' door andere gemeenten in de regio (op declaratiebasis). Tijdens het b en w-overleg, in het stadhuis van Terneuzen, werd enthousiast gerea geerd op de mogelijkheden die de nieu we wet biedt. Er werden tussen de por tefeuillehouders van milieu al direct afspraken gemaakt voor nader over leg. Secretaris G. Christiaanse van het b en w-overleg na afloop: „Belangrijk is dat de gemeenten dit niet alleen doen voor het geld, maar vooral ook omwille van een beter, slagvaardiger milieubeleid. Die intentie om te ko men tot samenwerking is heel duide lijk onderschreven door alle acht. Én dat noem ik een goede zaak." De gemeenten in Zeeuwsch-Vlaande ren sluiten, zo bleek, steeds nadrukke lijker de rijen. Zo werd afgesproken dat de gemeenten één hele duidelijke lijn zullen volgen wanneer in de aan deelhoudersvergaderingen van WMZ en PZEM wordt gepraat over een fusie. De 'acht' zijn daar tegen en voelen ook niets voor sluiting van de bijkantoren in bijvoorbeeld Oostburg en Hulst. In de toekomst zullen de meningen - ook in andere zaken - vooraf heel duidelijk op elkaar worden afgestemd. Chris tiaanse tevreden: „En dat geldt voor taan voor alle kwesties, waarin sprake is van een gemeenschappelijk be lang." Hulst en Sas van Gent zien voorlopig geen kans hun waardering voor we tenschappelijk onderzoek naar de his torie van de agrarische sector uit te drukken in geld. De overige zes ge meenten hebben er wèl een lieve cent voor over. Het onderzoek grijpt plaats op initiatief van de stichting Historisch Onderzoek Zeeland en vergt een bijdrage van 5 cent per in woner, gedurende een periode van 5 jaar. De Watermaatschappij Zuid-West-Ne derland hoeft niet te rekenen op een financiële bijdrage van de Zeeuws- Vlaamse gemeenten in het fonds voor ontwikkelingswerk in Kabupaten op Bandung. De gemeenten hebben of geen geld of steunen al andere projec ten. Het Dierenasiel Zeeuwsch-Vlaan deren kan ook de komende drie j aar re kenen op een maximum-subsidie van 79.000 gulden in het exploitatietekort. De gemeenten dragen bij per inwoner en per opgenomen zwerfdier. MIDDELBURG - Het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming (MIKV), voorheen het Zeeuws Insti tuut voor Kunstzinnige Vorming, dreigt met het stilleggen van alle acti viteiten als het gemeentebestuur niet met extra geld over de brug komt. Middelburg subsidieert het MIKV nu met een bedrag van bijna 2,5 ton. Vol gens het bestuur van het instituut is dat onvoldoende om alle activiteiten te kunnen blijven doen. Er is onge veer een bedrag van vijftigduizend gulden extra nodig. Het MIKV bestaat in zijn huidige vorm nog geen twee jaar, nadat een meer derheid van de gemeenteraad in het voorjaar van 1988 besloot dat het insti tuut voortaan moest werken met een vast budget. Alleen de PvdA toonde zich destijds voorstander van een fi nancieringssysteem, waarbij de subsi die wordt vastgesteld op basis van het programma. Het instituut, dat cursussen dansante vorming, audio-visuele technieken en kunstzinnige vorming geeft ligt al ge ruime tijd in de clinch met het Middel burgs gemeentebestuur over de begro ting voor volgend jaar. Bezuinigingen zijn niet mogelijk, aldus het instituut, omdat de begroting al uiterst sober is opgesteld. De kosten zijn vooral geste gen door nieuwe huisvesting (een raadsbesluit), de verhuizing en perso neels- en organisatiekosten. Om de kosten te drukken is al besloten het cursusgeld met vijf procent te verho gen en materiaalkosten in rekening te brengen bij de cursisten. Het MIKV heeft al eerder gedreigd om de stichting te liquideren, als het ge meentebestuur niet over de brug komt. Blijkens een brief van Middel burg houdt het gemeentebestuur vast aan de els van de gemeenteraad dat de vorming van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming naar een Middelburgs Instituut geen extra geld mag kosten. Het instituut hoeft boven dien niet te rekenen op meer geld, om dat de financiële positie van de ge meente geen extra verhoging toestaat. Volgens het instituut moet het college zich maar eens uitspreken of het MIKV in de huidige vorm moet blijven bestaan of niet. Het bestuur meent dat de gemeenteraad zijn verantwoor delijkheid ontkent door een instituut voort te laten bestaan, terwijl er geen geld is. Het gemeentebestuur is het MIKV al een keer tegemoet gekomen met een extra bijdrage. In een brief aan burgemeester en wethouders schrijft het bestuur van het instituut dat het zich grote zorgen maakt voor de inmiddels 650 ingeschreven cursis ten en voor de twintig werknemers vain het instituut. GOES De CBTB houdt in samen werking met de Volkshogeschool Zeé- land een korte cursus over verande ringen op het boerenbedrijf. Centraal staat de vraag hoe een agrariër zijp onderneming kan aanpassen aan de eisen des tijds. De cursus omvat drie avonden. De eerste avond legt W. Cappon uit Cadzand uit hoe hij als tweede tak ob zijn akkerbouwbedrijf de nertsenfok kerij is begonnen. J. de Regt uit Kapei- le vertelt waarom hij suikermaïs in zijn bouwplan heeft opgenomen. De twee de avond komt L. Simonse uit Seroos- kerke aan het woord die al een aantal jaren een baan naast zijn bedrijf heeft. Hetzelfde geldt voor A. Zandee-Schel- ling uit Colijnsplaat die een deeltijd functie in het onderwijs heeft. De SEV houdt een inleiding over dit onder werp. Op de laatste avond houdt de coördinator van de Stichting Plantaardige Produktie L. de Wit een uiteenzetting. En ten slotte een com mentaar van CBTB-hoofdbestuurder R. van Rossum-Gortzak. Elke avond is er discussie mogelijk en krijgen de cur sisten huiswerk mee. Voor regio Noord (Goeree-Overflak- kee, Schouwen-Duiveland en Tholen) vindt de cursus plaats op 20 november in het Huis van Nassau te Zierikzee en op 27 november in de Grutterswei te Oude Tonge; regio Midden (Walche ren, Noord- en Zuid-Beveland) 21 no vember in De Vroone te Kapelle. 28 no vember in de Getuigeniskerk te Mid delburg; regio Zuid op 23 en 30 novem ber in De Landbouw te Biervliet. De gezamenlijke afsluitingsavond is op 1'4 december in De Vroone te Kapelle. El ke bijeenkomst begint om 19.30 uur en eindigt om 22.00 uur. MIDDELBURG - De roerige tijden in de gezondheidszorg duren voort. Door bezuinigingen bestaat nog steeds on duidelijkheid over de naaste toe komst. Zowel voor het systeem van de gezondheidszorg als voor de hulpver leners en beleidsmedewerkers. Direc teur-arts F. A. van Spanje van de Pro vinciale Raad voor de Volksgezond heid schrijft dit in zijn jaarverslag over 1988. Dat jaar neigde zelfs even naar een verval van de gezondheids zorg. 'Rust in de tent' is hard nodig, zodat medewerkers in de gezondheidszorg weer vreugde beleven in hun werk, stelt Van Spanje. Het afgelopen jaar kenmerkte zich door een verschuiving van een prijs- en volumebeleid naar een kostenbeleid. De samenhang ver dween, herstructurering deed haar in trede, verbanden werden verbroken en het evenwicht tussen de financieel- economische kant en de zorginhoude- lijke kant nam af ten nadele van de zor- ginhoudelijke kant. De provinciale raad moest in 1988 te veel tijd en energie spenderen om 'aan vallen van buitenaf te pareren'. De kennis van medewerkers in de gezond heidszorg raakte in een voortdurend conflict met de machtspositie van de beleidsmakers in Den Haag. Volgens Van Spanje is het nodig de aandacht te richten op, wat hij noemt, het wegwer ken van achterstallig onderhoud in c}e gezondheidszorg. Daarbij voelt hij zich gesteund door uitspraken van de toenmalige minister Suurhoff die bjj de behandeling van de Gezondheids wet in 1953 stelde 'wat men wijzigt, zal in goed overleg met elkaar gewijzigd moeten worden. Men moet niet afbre ken, maar bouwen en zonodig verbou wen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 35