PZC Het Axelse winkelgebeuren zit weer helemaal in de lift Plannen voor bouw bejaardenwoningen Gerustleven Eede B u De Regenboog vierde 50 jaar speciaal onderwijs Filmfestival met meer dan honderd films Vrouwen Sluisse raadsleden houden bijeenkomsten Wie tapt en serveert lekker bier het best? 1 streek A VRIJDAG 13 OKTOBER 1989 STICHTINGSVOORZITTER OGGEL OPTIMISTISCH Jonge ondernemers Praatplan Auto van de weg gedrukt Szydlowskiplein PM 1111 111 1 DRUKKE OPEN DAG IN HULST Uitstapjes Brabantse jongeren komen kennis maken met islam Auto bij botsing zwaar beschadigd VERSCHILLENDE WERELDPREMIERES Parkeerplaats 'GEEN NAAIKRANSJE' AXEL - Hij kan het niet nalaten het winkelcentrum in Axel te roemen. Bij welke actie voorzitter D. J. Oggel van de Stichting Streekcentrum Axel ook het woord voert, hij put zich uit in lof tuitingen. En telkens luidt de bood schap: „Het Axelse winkelgebeuren ïit weer helemaal in de lift". Of nog markanter: „Axel is hèt koopcentrum van Zeeuwsch-Vlaanderen". Dat het aantal winkelvoorzieningen in Axel toeneemt is onmiskenbaar het geval. De beleggingmaatschappij Immobel bv, van onder andere J. J. den Doelder, kocht onlangs de panden van Meubel- handel Pot in het centrum van Axel. In het pand moeten onder meer tien winkelunits en een kantoor- en expo sitieruimte komen. Enkele jaren geleden nog werd het hart van het stadje geteisterd door leegstand. Verscheidene winkels slo ten de deuren. Volgens Oggel kwam dat doordat de eigenaren tamelijk ver grijsd waren. „Het was in de periode dat de belgische frank devalueerde, waardoor minder kopers naar Axel kwamen. De oudere ondernemers, die hun winkel vlak na de oorlog opge bouwd hadden, kwamen toen moeilijk te zitten. Ze konden hun winkel in krimpen, verhuren of verkopen. Het laatste was natuurlijk het gemakke lijkst". Het betekende, zo vertelt de voorzit ter van de Axelse middenstandsver eniging, dat veel gezichtsbepalende panden, zoals het gebouw van Pot aan de Oranjestraat, er verlaten bij kwa men te staan. Nu is die leegstand zo goed als over. Dat komt, zegt Oggel, doordat jonge ondernemers het aan durfden om in het centrum hun eigen winkel te beginnen. „Je merkt uit de rapporten, uit wat je hoort en uit wat je als winkelier ook zelf merkt, dat Axel het bijzonder goed doet. Die toenemende stroom klanten ontstaat vooral doordat in Axel kleine, gespecialiseerde bedrijven zijn geves tigd. En gezien de persoonlijke bena dering waarvoor wij kiezen, zullen in de toekomst steeds meer mensen gaan winkelen in Axel. Axel is het, en Axel blijft het". De uitbreiding van het voorzieningen niveau door de toekomstige vestiging van tien winkels in het voormalige Pot-pand, noemt hij een gunstige ont wikkeling. „Weer een rotte kies uit het centrum verdwenen. En het gebouw ligt aan een invalsweg, waar veel ver keer langs komt. Dat zwarte plastic langs de ramen liet toch een negatieve indruk achter bij de consument". Bij Jan den Doelder hebben zich al en kele gegadigden voor vestiging van een winkel in zijn pas aangekochte ge bouw gemeld. Welke dat zijn wil hij niet zeggen. Een textielzaak, een grote trekker en een bedrijf uit Gent, is het enige wat hij loslaat. Voor de boven verdieping (twee keer 450 vierkante meter), waar de kantoor- en expositie ruimte moet komen, is ook belangstel ling getoond, door onder meer een ma kelaarskantoor. Het pand moet echter nog verbouwd worden. Zo komt er een lift in en wordt de buitenkant opgeknapt. Over veertien dagen komt de architect die Den Doelder ingehuurd heeft met een 'praat-plan'. Aankoop en verbouwing kosten Immobel ongeveer één mil joen gulden. „Ik heb de vesti ging van winkels in het pand zeker gezien als aanvulling op de winkelvoorzieningen in de Weststraat. Veel liefhebbers die zich aangemeld hebben, hadden eerst naar het Szyd- lowskiplein willen gaan. Maar de ont wikkeling daarvan duurde hen te lang. Ze leefden in onzekerheid. En als men nu reeds met de inrichting van het plein tot winkelgebied was begonnen, had ik er zeker niet aan gedacht om het gebouw aan de Oranjestraat te ko pen". Is hij niet bang dat de klanten naar de Voorzitter D. J. Oggel van de Stichting Streekcentrum Axel: „Het gaat niet om de kwantiteit, maar om de kwaliteit" AARDENBURG B en w van Aar denburg vinden een stuk grond aan het Gerustleven in Eede geschikt om een aantal bejaardenwoningen neer te zetten. Zowel de Regionale woning bouwvereniging uit Axel als de Alge mene corporatie uit Breskens zouden de huizen kunnen gaan bouwen. De le den van de commissie planologie ver klaarden zich donderdagavond in principe vóór de bouw van bejaar denwoningen midden in het grens dorp. De Algemene Woningbouwvereniging West-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft eni ge tijd terug al laten weten interesse te hebben voor het bouwen van vier be jaardenhuisjes aan Gerustleven. Deze week ontving het college een brief van de Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Wo ningbouwvereniging. De Axelse cor poratie schreef ook belangstelling voor het bouwen van een aantal wo ningen voor ouderen te hebben. Bo vendien vindt de Regionale dat zij het recht heeft om in Eede te bouwen, om dat zij de enige 'toegelaten' bouwver eniging is in de gemeente. Burgemeester mr E. F. Jongmans wees er nog eens op dat de Regionale weliswaar, naast de Stichting Gerust leven, de enige actieve woningbouw vereniging is in Aardenburg. „Maar u heeft als gemeenteraad een poos terug al eens besloten dat er geen enkele re den is dat de Breskense bouwvereni ging in de toekomst geen huizen in de gemeente mag neerzetten." De meeste commissieleden vonden het dan ook prima om beide verenigingen maar eens met plannen te laten komen. W. C. M. Gijsel van Gemeentebelan gen is ook voorzitter van de Stichting Gerustleven, eigenaar van zo'n twintig IJZENDIJKE De bestelbus be stuurd door C. M. M. S. uit IJzendijke is donderdagmorgen omstreeks half acht op rijksweg 61 te IJzendijke van de weg af gedrukt. S. werd gesneden door de personenauto bestuurd door de Fransman J. P. G. T. uit Duinkerke, die aan het inhalen was, terwijl er een egenligger naderde. De bestelbus raakte in de berm. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. winkels op het Szydlowskiplein zullen gaan, als het eenmaal is ingericht als winkelgebied? „Nee. Zeker niet. Deze lokatie is veel belangrijker, gezien ook de invalsweg waaraan het pand ligt. Het ligt ook meer dan het plein in de buurt van het centrum". Volgens burgemeester W. J. de Graaf moet het toekomstige 'winkelpand' van Immobel, niet gezien worden als concurrentie voor de winkels die op het Szydlowskiplein komen. Hij ziet het meer als een versterking, een on dersteuning van het Axelse winkelap paraat. „Als men straks in het voormalige pand van Pot niet terecht kan, dan gaat men verder kijken. Het Szydlows kiplein heeft volgens hem genoeg 'po tentie' om zowel winkeliers als consu menten te trekken. „Het is niet zinvol om te praten over concurrentie. Het gaat om het totale concept". Dick Oggel vindt ook dat het 'Pot- pand' en 'Szydlowski' elkaar in de toe komst niet hoeven te bijten. „Ik ken de invulling van de voormalige meubel zaak nog niet, maar ik geloof niet dat er straks geen gegadigden meer zullen zijn voor het Szydlowskiplein". Wel wil hij dat Den Doelder overleg voert met de Axelse middenstanders. Hij is bang dat er anders 'overbewinkeling' ont staat. Er zouden te veel gelijksoortige winkels kunnen komen. „Gezien het feit dat iemand als Den Doelder wat ziet in Axel, laat duidelijk zien dat Axel weer aan het opbloeien is". Axel als hèt koopcentrum van Zeeuwsch-Vlaanderen: zal dat niet op de lachspieren van de winkeliers in bij voorbeeld Terneuzen werken? Oggel: „Laat ze dan maar lachen. Wie het laatst lacht, lacht het best. Als je naar Terneuzen gaat tref je grote zaken. Neem nou zo'n ABC-complex dat er straks komt. Het wordt steeds onper soonlijker. Velen zullen naar Axel ko men omdat daar de benadering van de consument beter is. Je merkt dat de koopkracht naar Axel toevloeit. De consument vindt Axel een stuk gezelli ger. Een rapport van het KNOV vorig jaar over de winkelvoorzieningen in Terneuzen was vernietigend. De stede lijke mentaliteit, het versnipperd zijn van het winkelcentrum en de consu menten vriendelijke benadering. Maar in Axel heb je juist die kleine, gespe cialiseerde zaken. Het gaat niet om de kwantiteit, maar om de kwaliteit. En juist het persoonlijke zal onze grote kracht blijven". Piet Brakman rechtsgeeft muziekles tijdens de open dag van De Regenboog in Hulst. HULST Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het spe ciaal onderwijs in het Land van Hulst hield de school voor zeer moeilijk lerende kinderen (zmlk) De Regenboog in Hulst donderdag een open dag. Zowel 's middags als in de avonduren was er een over weldigende belangstelling in het gebouw aan de Tabakstraat Het publiek kon er een indruk krij gen hoe en wat voor onderwijs aan de verstandelijk gehandicapte leer lingen gegeven wordt. De vijf groepsleerkrachten, de parttime leerkrachten, vakleerkrachten en klasse-assistentes draaiden met de 38 leerlingen hun dageüjks pro gramma af. Alle speel-, leer-, vor- mings- en ontwikkelingsgebieden kwamen aan bod. Dankzij gerichte programma's worden de leerlingen in meer of mindere mate voorbereid op een zo zelfstandig mogelijk leven in de maatschappij. De vijf groepen werkten praktisch gericht met vooral zintuigelijke oe feningen en expressie-activiteiten. Vele bezoekers woonden de mu zieklessen bij van de Zeeuwse trou badour Piet Brakman, die als vakleerkracht aan De Regenboog is verbonden. Daarnaast werd met vi deo- en lichtbeelden het werk van onderwijsondersteunende instellin gen belicht. Hierdoor kreeg men een duidelijk beeld van de werkzaamhe den van de psychologe, logopediste, de toelatingsarts en de maatschap pelijk deskundige. Via foto's kregen ook de uitstapjes en feestjes de nodige aandacht. In de gemeenschapsruimte zorgden afgevaardigden van het ouderco mité ervoor dat de bezoekers een kopje koffie konden drinken en een hapje konden nuttigen. Op De Regenboog kunnen kinderen vanaf viereneenhalf tot twintig jaar terecht. Leerlingen uit de hoogste groep, het voortgezet speciaal on derwijs, kunnen op het eind van hun schoolperiode praktische ervaring opdoen in de sociale werkplaats of de arbeidsafdeling van De Sterre in Clinge. Vandaag, vrijdag, brengen de kinde ren een bezoek aan de dierentuin in Antwerpen. Eind oktober wordt het jubileum gevierd met een forumbij eenkomst in het gemeenschapscen trum Den Dullaert. Hier krijgen de mensen ook weer de nodige informa tie over het werk met verstandelijk gehandicapte kinderen. AARDENBURG Zo'n vijftig jonge ren van hervormde en gereformeerde gemeenten uit de omgeving van Et- ten-Leur en Oosterhout maken dit weekeinde kennis met de islam. Zij ontmoeten zaterdag in de Volkshoge school Zeeland in Aardenburg twin tig Zeeuwse islamitische jongeren. De Brabantse jongeren komen vrij dagavond naar Aardenburg om de cursus 'Horen van de islam', geleid door twee medewerkers van de Volks hogeschool, te volgen. Vorig jaar zijn goede ervaringen opge daan met de cursus. Consulent buiten landse werknemers H. Akdag van de Stichting Zeeland verwacht dat de jeugd - alle deelnemers zijn rond de twintig - veel van elkaar leert. „Er le ven nogal wat vooroordelen. Maar vo rige keer bleken er toch ook veel over eenkomsten te zijn tussen de jongeren met verschillende achtergronden. Ik ben er dan ook van overtuigd dat door dit soort cursussen een meer harmo nieuze band kan ontstaan", verklaart Akdag. De Westbrabantse jongeren arriveren vanavond, vrijdag, in de Volkshoge school aan de Elderschans. De groeps gesprekken met de islamitische jonge ren vinden zaterdag plaats. Aan het eind van de middag is er een evaluatie en dan zal blijken wat de jongeren van elkaar hebben opgestoken. De islami tische jongeren uit Zeeuwsch-Vlaan deren en Walcheren gaan daarna naar huis. De Brabanders blijven tot zon dag in Aardenburg. TERNEUZEN Twee automobilis ten uit Hoek zijn donderdag om streeks 8.00 uur met elkaar in botsing gekomen op de Schependijk in Ter neuzen. De automobilisten bleven on gedeerd, één van de voertuigen raak te zwaar beschadigd. M. S. en J. V. reden achter elkaar in de richting van de Axelsedam. S. moest ineens remmen omdat een auto uit de tegenovergestelde richting het terrein van een tankstation opreed. V. zag te laat dat de auto voor haar remde. Zij stuurde naar rechts, kon de rechte- rachterzijde van haar voorganger niet meer ontwijken en schampte vervol gens nog twee vlaggemasten en een lichtmast bij het benzinestation. De auto van S. schoof nog iets door en raakte daardoor het voertuig van V. ook nog eens van achteren. De auto van V. was zwaar beschadigd; het ver voermiddel van S. liep lichte schade op. bejaardenwoningen in Eede en Sint Kruis. Hij herinnerde de commissie er aan dat de stichting enkele jaren gele den ook al eens met een plan voor Ge rustleven was gekomen. De bouw van zeven bejaardenwoningen ging des tijds niet alleen om financiële redenen niet door. Ook de behoefte bleek des tijds niet keihard aan te tonen. „Wij hebben daar toen een verlies van tien mille aan architectskosten op ge leden. Maar desondanks vind ik toch dat de huizen nu door de Regionale ge bouwd moeten worden. Het Gerustle ven is nu eigenlijk maar half af. Met de bouw van een aantal woningen kan dat deel van Eede eindelijk eens vol tooid worden. Met de Regionale heb ben wij als Stichting Gerustleven al tijd goede contacten gehad, dus laat de Axelse woninbouwvereniging maar aan de slag gaan", betoogde Gijsel. Zo ver is het overigens nog lang niet. De corporaties kunnen nu wat de com missieleden betreft mooie bouwplan nen gaan maken. Dan bekijkt de ge meenteraad later wel welk plan het best uitkomt. De kosten voor de ge meente blijven gelijk. „Net als bij voor gaande gelegenheden kost een nieuw huis de gemeente maximaal 2000 gul den. Voor de rest bestaat de medewer king van het college uit het opstellen van een voorbereidingsbesluit en het in gang zetten van een artikel 19 proce dure. Als de raad dat wenst tenmin ste", verklaarde Jongmans. Zelfs als dat allemaal in kannen en kruiken komt, is het nog niet zeker of de ouderen van Eede al kunnen jui chen. Want de grond aan Gerustleven is particulier eigendom. En het is nog maar de vraag of de verwervingsprijs niet te hoog is voor betaalbare wonin gen. Het creëren van een parkeerplaats vlakbij Gerustleven bij het Hof van Ee de vonden de commissieleden niet zo belangrijk. De burgemeester rekende voor dat het inrichten van 49 parkeer plaatsen 116.000 gulden kost. De prijs van de grond is nog niet in dat bedrag opgenomen. De commissieleden vin den dat er in Eede nauwelijks parkeer problemen zijn. Zij zien dan ook liever eerst andere zaken uit het dorpsplan Eede verwezenlijkt. GENT Het zestiende Internatio naal Filmgebeuren van Vlaanderen is woensdag in Gent van start gegaan. Tot en met 21 oktober worden er meer dan honderd films vertoond in drie bioscopen: Decascoop, Studioskoop en Sphinx. Morgen, vrijdag, zijn onder meer de Nederlandse films Rituelen van Her- bert Curiel en Leedvermaak van Frans Weisz te zien. Zaterdag vindt de vijfde nacht van de film plaats. Voordat de Joseph Platea-prijzen worden uitge reikt, vindt de wereldpremière plaats van de nieuwe film van Dominique De- ruddere 'Wait until spring, Bandini', dit in aanwezigheid van Ornella Muti en Joe Mantegna. Een andere wereld première is de film van Hugo Claus 'Het Sacrament'. Deze film sluit het festival op 21 oktober af. Verder vindt in het Floraliapaleis te Gent op 20 ok tober een concert van Europese film muziek plaats. Het Filharmonisch Or kest van de BRT speelt die avond on der leiding van Dirk Brosse, Frederic Devresse, Peer Raben, Nicola Piovani, Philippe Sarde, Stanley Myers en Mi- kis Theodorakis. Speciale gasten zijn Willy Claes en Francis Goya. Het programma van het Internationaal Filmgebeuren: Vrijdag 13 oktober: Decascoop: 15.00 uur: Isalnd; Smertsj; Gorod Zero; 17.15 uur: Chi valrous Deeds; Casualties of war; Kyochu; 19.45 uur: El-Kalaa; Leedvermaak; Gorod zero; 22.15 uur: El aire de un crimen; Soha sehol sankinek; Earth girls are easy. Studioskoop: 15.00 uur: Rosa de Areia; Ja panese experimental film; 17.30 uur: Daun- taun Hirozu; The bewildered people en Charlotte; 20.00 uur: Rituelen; II decimo Clandenstino; 22.30 uur: Heavy Petting; Sun ra-Joyful noise en Travellin' trains. Sphinx: 15.00 uur: Telesm; 17.30 uur: Kvin- noma pa taket; 20.00 uur: Ivan i Aleksand- ra; 22.30 uur: Laurin. Zaterdag 14 oktober: Decascoop: 15.00 uur: Voices of Sarafina; Louss; Via Okinawa; 17.15 uur: Zabytaja melodija; Herbstmilch; 19.45 uur: Wait until spring, Bandini; Die Schaukel; Hakayitz shel Aviya; 22.30 uur: Marusa na Onno II; Louss; Torents of spring. Studioskoop: 15.00 uur: Heavy Petting; Kunst en Vliegwerk; 17.30 uur: The thin blue line; Kurio Ame; 20.00 uur: Ressurec- ted; El-Kalaa; 22.30 uur: Play me some thing; Saxophone Colossus. Sphinx: 15.00 uur: Kvinnoma pa taket; 17.30 uur: II decimo Clandestino; 20.00 uur: Telesm; 22.30 uur: Smertsj. Zondag 15 oktober: Decascoop: 15.00 uur: Mijn vader woont in Rio; Island; 17.15 uur: Marusa na Onna II; El arie de un crimen; Corps perdus; 19.45 uur: The tall guy; Torch song trilogy; A corps perdu; 22.15 uur: Tjoet nja dhien; Der Siebente Kontinent; Kyo chu. Studioskoop: 15.00 uur: Tschetan, der In- dianerjunge; Ressurected; 17.30 uur: Dorian gray im Speigel; J'ai ete au bal; 20.00 uur: Abschied von Falschen Paradies; Esperame en El Dielo. Sphinx: 15.00 uur: Der Mond ist nur a nac- kerte Kugel; 17.30 uur: Dauntaun Hirozu; 20.00 uur: Wait until spring, Bandini; 22.30 uur: Earth girls are easy. Maandag 16 oktober: Decascoop: 15.00 uur: Dixieland diamyo; Hakayitz shel aviya; A corps perdu; 17.15 uur: Tjoet nja dhien; Reslsim; Leedvermaak; 19.45 uur: II mae stro; Field of dreams; Vreme Razdelno; 22.15 uur: Zabytaja melodya; Mielott Befe- jezi; The tall guys. Studioskoop: 15.00 uur: Rituelen; Allo poli ce en Besoin de magie; 17.30 uur: Piravi; Ja panese experimental film; 20.00 uur: Malen- kaja; Heat and sunlight; 22.30 uur: Eversmi- le. New Jersey; Looking for Langston en Mo- nastere Toscane. Sphinx: 15.00 uur: Der Bruch; 17.30 uur: Te lesm; 20.00 uur: Sweetie; 22.30 uur: Play me something. Dinsdag 17 oktober: Decascoop: 15.00 uur: Soha, sehol, senkinek; Loos; Resisim; 17.15 uur: Vory y Zakone: Die Schaukel; Mielott Befejezi; 19.45 uur: Gone with the wind: L'air de rien; Field of dreams; 22.15 uur: War requiem; II maestro. Studioskoop: 15.00 uur: Shinran; Abschied vom Falschen Paradies; 17.30 uur: Espera me en El Cielo; Malenkaja Vera; 20.00 uur: Piravi; Die Toten Fische; 22.30 uur: Voices of Sarafina; Devet Kruhu Pekla. Sphinx: 15.00 uur: Play me something; 17.30 uur: Heat and sunlight; 20.00 uur: Giovane Toseanini; 22.30 uur: Der Bruch. Woensdag 18 oktober: Decascoop: 15.00 uur: Loos; Der Siebente Kontinent; Chival rous deeds; 17.15 uur: Wait until spring, Bandini; Talk radio; The dream team; 19.45 uur: Island; Dry white season; Resisim; 22.15 uur: Erik the Viking; Henry; Chival rous deeds. Studioskoop: 15.00 uur: Kunst en vlieg werk; Maitres des rues en Kateb Yacine: 17.30 uur: Voices of Sarafina; Looking for langston en Monastere Toscane; 20.00 uur: Sweetie; Coverup Iran contra affair; 22.30 uur: Thelonious Monk; Voices from the At tic en Jacoba. Sphinx: 15.00 uur: El aire de un crimen; 17.30 uur: As tears go by; 20.00 uur: Zilch!; 22.30 uur: Giovane Toseanini. Donderdag 19 oktober: Decascoop: 15.00 uur: Shinran; Zabytaja melodija; Torch song trilogy; 17.15 uur: Dry white season; Bankomatt; 19.45 uur: Parenthood; Talk ra dio; Mijn vader woont in Rio; 22.15 uur: Ve netian red; The rainbow; War requiem. Studioskoop: 15.00 uur: Guests of Hotel As toria; Der Bauer von Babylon; 17.30 uur: Co verup - Iran contra affair; Voices from the Attic en Jacoba; 20.00 uur: Ariel; Sturzflug; 22.30 uur: Antarjali Yatra; Die Toten Fi sche. Sphinx: 15.00 uur: L'aire de rien; 17.3.0 uur: Codice Privato; 20.00 uur: Der Bruch; 22.30 uur: Tapeheads. Vrijdag 20 oktober: Decascoop: 15.00 uur: Dauntaun Hirozu; Eversmile; New Jersey; 17.15 uur: Signs of life; Soha, sehol, senki nek; Faustrecht der Freiheit; 19.45 uur: Win ter people; The dream team; Parenthood; 22.15 uur: Signs of life; Yuki, Yukite, Shin- gun; Zilch!00.30 uur: Henry - Portrait serial killer. Studioskoop: 15.00 uur: Devet Kruhu Pekla; Ariel; 17.30 uur: Antarjali Yatra; Sturzflug; 20.00 uur: Melancholia; Nord- licht; 22.30 uur: Der 7. Kontinent; Japanse experimental film. Sphinx: 15.00 uur: Ivan I Aleksandra; 17.30 uur: Tapeheads; 20.00 uur: As tears go by; 22.30 uur: Loos. Zaterdag 21 oktober: Decascoop: 15.00 uur: Venetian red; Yuki, Yukite, Shingun; 17.15 uur: The rainbow; Piravi; 19.45 uur: Gonrod zero; Codice Privato; 21.00 uur: Het Sacre- ment; 22.15 uur: Het Sacrement; Eversmile, New Jersey; Guests of Hotel Astoria Studioskoop: 15.00 uur: Mijn vader woont in Rio: Le jeune magicien; 17.30 uur: Le jeune magicien; Melancholia; 20.00 uur: Signs of life; Nordlicht; 22.30 uur: Devet Kruhu Pekla: Henry - Portrait serial killer. Sphinx: 15.00 uur: Winter people: 17.30 uur: Dies Rigorose Leben; 20.00 uur: Banko matt; 22.30 uur: Tjoet Nja Dhien. SLUIS „Het wordt beslist geen naaikransje", zegt mevrouw Everaers over het initiatief om regelmatig met de partners van de raadsleden te Sluis bij elkaar te komen. De partners van de zeven raadsleden in Sluis, alle maal vrouwen, kwamen deze week voor het eerst samen en zijn van plan om dat minstens vier maal per jaar te doen. „Ik liep al een poosje met dat plan", vertelt mevrouw Everaers, de vrouw van de eerste burger in Sluis. „De vrou wen zien elkaar amper. Het blijft bij één keer per jaar tijdens de raadsex- cursie. 's Avonds zijn dan ook de vrou wen van de partij", vertelt ze. „Je ziet dan sommigen ook weieens tijdens het boodschappen doen, maar daar houdt het mee op". De vrouwen voelden wel voor het initiatief, bleek de eerste bij- SLUISKIL - In hotel-café-restaurant Dallinga in Sluiskil traden woens dagmiddag negentien horecamede- werkers in het strijdperk om de finale te bereiken voor de titel 'landskam pioen' in het tappen en serveren van bier. Een deskundige jury, bestaande uit drie brouwerijfunctionarissen en vijf horeca-ondernemers, beoordeel de de deelnemers nauwlettend op het spoelen der glazen, het tappen, de pre sentatie en de individuele verzorging van de deelnemer. Uit geheel Neder land worden op deze wijze uit zestig plaatsen de winnaars uitgenodigd om deel te nemen aan de grote finale tij dens de Horecava in Amsterdam. De nationale biertapwedstrijden wor den - al sinds 1953 - georganiseerd door het Centraal Brouwerij Kantoor, namens bij het CBK aangesloten Ne derlandse brouwerijen. Het doel van de nationale biertapwedstrijden is tweeledig. Enerzijds het bevorderen van een goede bierverzorging in de ho recabedrijven; anderzijds het bena drukken dat goed verzorgd bier een positieve bijdrage levert aan de repu tatie van de horeca. Een wedstrijd be staat uit twee voorrondes, een selectie ronde en twee finalerondes. De win naars van de eerste prijs in de finale rondes worden uitgenodigd om deel te nemen aan de grote finale in Amster dam. De jury let bij het tappen op het op juiste wijze spoelen van de glazen; het afvegen van het flesje bier en het ver volgens openen; het deponeren van de kroonkurk van het flesje in het hier voor bestemde bakje; de juiste tapme- thode; de hoeveelheid bier die ver speeld wordt; het afschuimen van de getapte glazen bier; en het op juiste wijze vastpakken van het glas. Bij het serveren let de jury ook op het meene men op een dienblad van de consump ties, het serveren van het bier en het op juiste wijze schenken van het bier. Als laatste let de jury op de verzorging van kleding en handen en de totale presen tatie van de deelnemers tijdens het schenken en serveren van het bier. De voorzitter van de jury, Dick Marck, keek voor de prijsuitreiking terug op een middag vol strijd. Hij was blij te kunnen meedelen dat het puntenaan- tal van de deelnemers landelijk gezien zeer hoog lag. Hij voorspelde dan ook dat de uiteindelijke winnaar later tij dens de Horecava zeer zeker tijdens de finale hoge ogen zou gaan scoren. Daarna reikte hij de prijzen uit aan de - tot dan toe - drie overgebleven fina listen. Van hen was het uiteindelijk Mi riam de Groote, die met 820 punten over de sterkste zenuwen bleek te be schikken. Zij gaat straks Zeeuwsch- Vlaanderen verdedigen in de grote lan delijke finale. Zij liet José Joos (twee de) en Robin de Groote (derde) met een nipte voorsprong achter zich. Een van de deelnemers tapt onder het toeziend oog van de jury deskundig een glaasje bier. eenkomst. „De partners zitten eigen lijk altijd in een hoekje. De mannen zijn vaak weg, naar vergaderingen en dergelijke. En als ze dan al thuis zijn, moeten ze vaak nog stukken doorne men". Verder bleek dat de raadsleden erg gesloten zijn, wat hun raadswerk betreft. „Terwijl de vrouwen wel met de problematiek lastig worden geval len. Want men verwacht datje het als vrouw van een raadslid of wethouder ook allemaal weet". Volgens mevrouw Everaers is het verder zo, dat niet alle partners weten, wat die raadsleden ei genlijk allemaal voor werk doen voor de gemeente. „Ik ben ervan overtuigd, dat wanneer iemand raadslid wordt, hij of zij zich zelf niet realiseert waar men aan begint. En het eerste jaar gaat dat dan nog wel, maar op den duur zeggen de partners 'moetje nu al weer weg'. Buitenstaanders hoor je dan wel zeggen 'ze kiezen er zelf voor om raadslid te worden', maar iemand moet dat werk toch maar doen". Hoe partners van raadsleden zich op be paalde momenten voelen, is volgens haar ook niet bekend. „Als we bijvoor beeld in de krant lezen hoe het soms tijdens een raadsvergadering toe gaat. Dan staat er weer 'hij was boos op...', maar er staat niet bij dat het na afloop weer allemaal ouwe jongens krente- brood is". Als het aan de vrouwen ligt, zal het contact daarom tusen hen on derling intensiever worden. „De man nen zijn vaak weg en wij willen ook eens weg". Zo hebben de vrouwen be sloten om een paar maal per jaar een raadsvergadering te bezoeken. „Maar ook eens met z'n allen naar theater of naar een beurs". Verder willen de vrou wen ook andere dingen gaan doen. „Er is bijvoorbeeld geen afdeling Unicef in Sluis. Daar kunnen we misschien iets aan doen". De vrouwen zijn zeker niet van plan om stad en land af te lopen om werk te zoeken. „Maar als er iets is, kunnen ze een beroep op ons doen". Er wordt nu, vijf maanden voor de ge meenteraadsverkiezingen, gestart. „Als er volgend jaar nieuwe raadsle den komen, kunnen we die meteen een beetje opvangen. Als daar tenminste behoefte aan is, want het is niet ver plicht", verzekert mevrouw Everaers. „Deze groep is in ieder geval enthou siast". Na een jaar zullen de vrouwen bekijken hoe het functioneert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 31