PZC Uitgangspunten VOP uit het zicht verloren zijn Tennisbanen Kortgene over naar vereniging Tsjechov zwaar en landerig vertolkt Ook natuurgebieden betalen dijkgeschot B en w Flipland voor uitbreiding van industrieterrein Oosterlander moet helpen bij bewijzen van onschuld Onveilig rijgedrag bestraft met boetes streek 18 TMZ reikt prijzen uit PVDA EN WD WESTERSCHOUWEN: Zomerhuizen KLASSEVERDELING VERVALT weekenddiensten BELANGSTELLING BIJ BEDRIJVEN Bezwaarschriften KANTONRECHTER ZIERIKZEE KANTONRECHTER ZIERIKZEE VRIJDAG 13 OKTOBER 1989 GEMEENTE WIL AF VAN ELLENDE OOSTERLAND Veel activiteiten voor Heinkenszandse jeugd in vakantie Familie-avond CNY Britse bevrijders brengen bezoek aan Zoutelande Platogo speelt klucht in De Prins van Oranje Schrijfavonden van Amnesty BURGH-HAAMSTEDE - De PvdA- en de WD-fractie van de gemeente Wes- terschouwen vinden dat de uitgangs punten van het verblijfsrecreatief ontwikkelingsprogramma (vop) gaandeweg te veel uit het oog zijn ver loren. Zij hamerden er gisteravond, tijdens de vergadering van de com missie ruimtelijke ordening over het concept-eindrapport vop, op dat de doelstellingen weer recht moet wor den gedaan. De knelpunten op milieugebied zou den worden opgelost, aldus de liberaal ir C. W. Veerhoek. Eveneens zouden vraag en aanbod op elkaar worden af gestemd en zou voorrang worden gege ven aan de bestaande bedrijven. Met die prioriteiten is naar zijn smaak slor dig omgesprongen in de eindrapporta ge. De PvdA'er J. C. Hendrikse zei het zo: „Zeer geringe afwijkingen van de uitgangspunten zijn hoogst zelden be spreekbaar voor onze fractie. Maar er blijft weinig over van de doelstellin gen". Hendrikse pleitte voor een strak beleid, waarbij een ieder weet waar hij of zij zich aan heeft te houden. Hij waarschuwde dat, als aan de kritiek van de PvdA niet wordt tegemoet ge komen, zijn fractie beroepsmogelijk heden niet zal schuwen. In de voorgestelde fruitgaardregeling constateerde de PvdA'er belangrijke verschillen tussen gelijksoortige be drijven. Aan de 'wanordelijke situa ties' moet een eind worden gemaakt. Ook de liberaal Veerhoek vond de fruitgaardregeling 'onverteerbaar'. Hij wilde de aantallen toegestane eenhe- KORTGENE De gemeente Kortge ne gaat de gemeentelijke tennisbanen verkopen aan de Noord-Bevelandse Lawn Tennisvereniging voor een be drag van 20.000 gulden. De gemeente raad ging hiermee donderdagavond akkoord. Het voornaamste motief was: „om van de ellende af te zijn". Alleen de PvdA-fractie stemde tegen. Die vond dat de gemeente de banen VLISSINGEN - De Stichting Trimbe- langen Midden-Zeeland reikt op za terdag 14 oktober de prijzen uit van de wielerklassementen TMZ. Deze klassementen zijn opgemaakt over een 14-tal wedstrijden verreden in Zeeland. De prijsuitreiking wordt ge houden in restaurant De Caisson te Biezeling en de aanvang is 20.00 uur. Als extra prijs wordt op deze avond een weekend Londen verloot. Deze prijs is beschikbaar gesteld door de heer Jaap Lagaay van restaurant De Caisson. De muziek wordt verzorgt door 'Nico'. De hoofdprijs in de A-cate- gorie is voor Wim Hoondert, in de B-ca tegorie gaat de prijs naar Johan de Punder en bij de Veteranen gaat de prijs naar Cees v/d Horst. Fanfare Oosterlands fanfare geeft zaterdag 21 oktober een concert, samen met de fanfare Amicitia uit Dirksland. De voorstelling, in dorps huis De Oosterhof, begint om 20.00 uur. naar behoren moet onderhouden en moet zoeken naar samenwerking met de gebruikers. De andere fracties za gen echter nimmer overeenstemming in het verschiet. De gemeente blijft al tijd op het standpunt dat het onder houd teveel kost en de vereniging vol hardt in de mening dat de gemeente te weinig onderhoud verricht. Dat in de begroting voor 1989 4000 gul den voor onderhoud is gereserveerd en nog niet is uitgegeven, vond de raad niet echt eerlijk. De huur, zo stelden verschillende fracties, moet wel wor den opgehoest. Burgemeester E. Hoo- gendijk-Van Duijn beloofde daarover met de vereniging in overleg te treden. Tijdens de raadsvergadering bleek SGP-raadslid G. Blankenstein nogal moeite te hebben met de sollicitatie code voor het openbaar onderwijs. Met name de clausule dat het schoolbe stuur, de gemeente dus, niet mag infor meren naar zaken als sexuele geaard heid en sociaal milieu was volgens Blankenstein 'absurd'. „Straks weetje helemaal niet wie je aanstelt, het kan wel een communist wezen. Wij moeten niet meelopen met al die tijdsver schijnselen van gelijkheid", vond het SGP-raadslid. Mevrouw Hoogendijk was het daar mee niet eens. „Dit is juist bedoeld om uitvoering te geven aan de richtlijnen gelijke behandeling. Het gaat erom of je de juiste man of vrouw op de juiste plaats krijgt. Dat heeft niets te maken met de vraag uit welk nest hij of zij komt". De voorzitter constateerde echter meteen dat de raad het hierover nooit eens zou kunnen worden met Blankenstein en ze liet aantekenen dat deze geacht werd te hebben tegen gestemd. MIDDELBURG, STADSSCHOUWBURG 'De kersentuin'van Anton Tsjechov, door het Reizend Volkstheater uit Ant werpen, naar Middelburg gehaald door de SAK. In de hoofdrollen Pleuni Touw (Ljoebov Andrejevna), Hugo Metsers fLopachinen Pierre Callens Trofimov Regie van Annemarie Prins. Ooit heb ik een roman gelezen (van Alberto Moravia) met de titel 'Verveling'. Tijdens het lezen heb ik mij stierlijk, maar ademloos verveeld. Destijds vond ik dat een knap staaltje schrijverskunst. Nu mij bij 'De kersentuin' iets derge lijks is overkomen, ben ik niet zo zeker meer van mijn oordeel. In dit stuk draait het om het lande rig onvermogen van ooit-welgestel- den om een wending aan hun leven te geven nu dat door schulden no dig is geworden. Plotseling worden zij, die eens het leven naar hun hand leken te kunnen zetten, speelbal van het lot. Hun kersentuin, het mooiste dat ze hebben, moet wor den verkocht. Er lijkt redding mo gelijk, maar toch laten zij zich wil loos naar een onbestemde toe komst drijven, alle grip op het leven lijkt verloren. En dat terwijl er zo veel emoties verbonden zijn aan datzelfde vroegere leven, aan die tuin. Het zijn niet eens voldane herinne ringen aan welstand die de gevoe lens oproepen. Het gaat dieper, be treft zoete jeugdreminiscenties en tragische gebeurtenissen als de ver drinkingsdood van het zoontje Grisja. Maar niets vermag de luste loosheid, het gebrek aan enige zin van het leven te doorbreken. Slechts één (Trofimov) is tot hande len in staat, en hij wordt tenslotte niet als redder, maar als paria be handeld. Interessante achtergrond-kennis is, dat Tsjechov dit stuk in zijn laatste levensjaar schreef. Hij kon dat ook min of meer weten, want hij leed al jaren aan zware bloedingen en be sefte als medicus dat zijn einde na bij was. Hier, in dit stuk, spreekt een gelouterd mens, die zijn visie geeft op zijn eigen leven, op zijn eigen tijd. Een scherp waarnemer die rea geert op wat er onder de mensen van het begin van deze eeuw, vlak voor de Russische revolutie, leefde. Zolang Tsjechov actueel is, en dat lijdt geen twijfel, zijn z'n personages in onszelf terug te vinden. De vraag is echter of we daar met grof geschut op gewezen moeten worden, of met een lichte vingerwij zing, met een milde glimlach (Tsje chov staat uiteindelijk het best be kend als humoristisch schrijver). De Tsjechov-vertolkingen die mij als dierbaar zijn bijgebleven, waren van die lichtheid (in toon, in spel, in kleur, in lichtval) doortrokken. En in de versie die Annemarie Prins ons voorschotelde heb ik daarvan weinig teruggevonden. Zeker, ze heeft het komische ge zocht en het gevonden in zijn over daad: het absurdistische. Er wordt over het toneel gedraafd, in koffers geslapen (geen gek beeld overi gens). Er worden kamervloeren uit zinnig gekust, kersen op sap gulzig (met de vingers!?) verslonden, mal lotige monologen afgestoken. Maar voor zover het nog te begrijpen was, was het niet een beetje té dol? Was de onmacht niet té sterk, was de landerigheid niet té laks? Was de wanhoop niet té hulpeloos, waren de woorden niet té schreeuwerig? De regie heeft het in deze voorstel ling niet gezocht in de acteurs noch in de mensen die zij moesten ver beelden. Er was eigenlijk nauwe lijks sprake van enige tekening in de personages, van enige ontwikke ling in de interactie. Er waren kari katuren op de planken, vervuld van karikaturaal egoïsme. Daardoor was er loodzware eenzaamheid, ook van de enkeling (Varja) die wel tot liefhebben in staat was. De strek king was zo onontkoombaar duide lijk, dat het als een steen op de maag rustte. Waar de voorstelling op steunde, waren de toneelbeelden en de en tourage. Op dat vlak waren er een paar interessante vondsten, zoals het pentagram, dat op de vloer werd uitgestrooid. Dat oude teken van bezwering - vroeger in veel huizen achter de voordeurdrempel te vin den om onheil te weren - riep een sterk en mooi beeld op. De voortdu rende aanwezigheid van alle spelers op de speelvloer benadrukte dat men altijd betrokken is, ook al spre ken en handelen anderen. De rol van de muziek (veelal wat hees en neigend naar elementaire jazz) was prominent, wat overigens de ver staanbaarheid niet ten goede kwam. Deze vertolking van het Reizend Volkstheater is er een, die zonder omwegen (maar wellicht te rap) wil doordringen tot de kern van Tsje- chov's thematiek. Ik werd landerig van zoveel landerigheid, ongedul dig van zoveel getreuzel, zwaar van zoveel zwaarmoedigheid. Hij ver stoort mijn Tsjechov-beeld, maar dat is (naast zwakke kanten) ook één van de verdiensten. Willem Nijssen De voorstelling is verder nog te zien vrijdag 20 oktober in de Concert zaal te Zierikzee. den gelijktrekken. Liefst zou hij de normen omhoog trekken, ter wille van het volgens hem bij de VVD heilige principe van 'gelijke monnikken gelij ke kappen'. J. van den Berge van de Reformatori sche Unie hield een warm pleidooi voor de veelal kleine fruitteeltbedrij- ven. Over een paar eenheden extra moet volgens hem niet moeilijk wor den gedaan, omdat de kleine onderne mers naar zijn mening zoveel als moge lijk is geholpen moeten worden. Zomerhuizenterreinen heeft Wester- schouwen meer dan voldoende, aldus Van den Berge. „Reeds ver voor het bestaan van een zogenoemde belan genvereniging, waren wij al tegen of hebben we slechts beperkte uitbrei ding gesteund". Bij de WD kunnen de in het concept-vop voorgestelde plan nen (een toename van 395 huizen) nog net door de beugel, maar daarna mag er van de WD geen spa meer in de grond voor nieuwe terreinen. En de uitbreiding van Burghstede wenst de WD alleen te steunen als er een zwembad bijkomt waarin ook inwo ners van de gemeente mogen zwem men. Net als de RU en de WD, was het CDA te spreken over de deze zomer inge richte noodopvang door de gemeente. Evenals de liberalen zagen de chris ten-democraten weinig heil in uitbrei ding van campings en dergelijke aan de Helleweg. „Dat is een groenzone, dus uitkijken", was Veerhoeks advies. Namens de campinghouders, bracht P. van Oost naar voren dat alle onder nemers overtuigd zijn van de nood zaak tot kwaliteitsverbetering. Maar hij wees erop dat de plannen dringend aan uitvoering toe zijn. „Tijd is bij ons geld. Het duurt maar voort". En N. Dambruin, die als afgevaardigde van de fruittelers in de werkgroep heeft ge zeten, riep de commissieleden op uit breiding van het aantal eenheden op de fruitgaarden toe te staan, omdat al leen van fruit zo langzamerhand geen enkele teler meer kan leven. Op de volgende vergadering van de commissie komen de antwoorden van b en w ter sprake. Naar verwachting in november wordt het concept-rapport behandeld in de raad. Ook voor natuurgebieden, zoals de Kop van Schouwen, wil het waterschap het geschot verhogen. ZIERIKZEE De nieuwe geschots- verordening van het waterschap Schouwen-Duiveland laat met name natuurgebieden en het Prunjegebied bij Serooskerke (S) niet onberoerd. Het geschot voor die gebieden wordt naar verwachting behoorlijk ver hoogd. Het komend jaar vervalt in feite de klasseverdeling die voorheen gehan teerd werd, zegt griffier J. E. Overzet van het waterschap. Niet langer is het opbrengend vermogen van de grond alleen bepalend voor de hoogte van het geschot. De nieuwe verordening gaat uit van het belang van de taken van het water schap in het betreffende gebied. Doet het waterschap veel, dan betaalt de ei genaar veel, zijn de taken beperkt, dan valt het geschot lager uit. Op basis van SINT-PHILIPSLAND - Burgemees ter en wethouders van Sint Philips- land willen het plaatselijke indus trieterrein uitbreiden met een perceel grond van ongeveer 3200 vierkante meter. Dit plan komt tersprake tij dens de raadsvergadering op woens dag 18 oktober, die vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis wordt gehouden. De beoogde grond ligt in de Prins Hen drikpolder en grenst aan het industrie terrein. Om het perceel bij het indus trieterrein te voegen hoeft de gemeen te alleen de Nijverheidstraat te verlen gen. De kosten om de lokatie bouwrijp te maken blijven daarom laag. Het is mogelijk dat daardoor de prijzen van de nog resterende grond op het terrein dalen. De dienst Gemeentewerken on derzoekt dit nog. Verschillende bedrijven hebben zich het afgelopen jaar op het industrieter rein gevestigd, waaronder een schil dersbedrijf en een firma die zich bezig houdt met de exploitatie en reparatie van gokautomaten. Ook Provinciale Waterstaat heeft er gebouwd. De ge meente heeft verder nog enkele aan vragen liggen van bedrijven die grond willen kopen voor uitbreiding. De raad buigt zich verder over het rapport Cultuurhistorische routes van de projectgroep Schouwen-Dui veland en Sint Philipsland voor re creatie en toerisme. De projectgroep wil de cultuurhistorische beziens waardigheden onder de aandacht van de mensen brengen door de eersten met elkaar te verbinden. Hiertoe zijn Expositie De Schot Stephen Lawson exposeert van 18 oktober tot en met 8 december zijn foto's in het ontmoetingscentrum De Stenge in Heinkenszand. George Dickson, de Britse Consul Generaal te Amster dam, opent woensdag om 16.00 uur de tentoonstelling. De harpiste Saskia Veen en tenor Edward Hoepelman, beide van de stichting Muziekatelier, zorgen voor de muzikale omlijsting met volksliederen. Lawson maakt foto's van monumenta le bouwwerken. Hij brengt het element tijd in de foto's door ze samen te stellen uit soms wel vierentwintig stroken van verschillende tijdsopnamen. Deze col lage's fotografeert hij dan weer. Ook hellicht hij zijn negatieven wel in frag menten. acht routes samengesteld op Schou wen-Duiveland en één op Sint Phi lipsland. Deze zijn geschikt voor zo wel voetgangers als fietsers en auto- mobilsten. Om het doel te verwezelijken moet de gemeente volgens het rapport enkele fiets- en wandelpaden aanleggen. Zo bepleit de projectgroep de komst van een fietspad langs de Bruintjeskreek. Volgens het college „een loffelijk stre ven maar niet helemaal haalbaar". dat criterium worden dijken en stran den voor 55% aangeslagen, wateren die op natuurlijke wijze zijn ontstaan en natuurgebieden die hoofdzakelijk uit water bestaan voor 25% en de ove rige natuurgebieden voor 90%. Voor het overgrote deel van de polder verandert er volgens griffier Overzet niets. Maar de bedrijven die op grond van vroegere criteria een lager geschot betaalden, kunnen door de nieuwe ver ordening in de prblemen komen. Over zet rekent voor: een bedrijf van 30 hec tare dat 70 gulden meer moet betalen komt al gauw op ruim 2000 gulden ex tra uit. De griffier verwacht dat bezwaar schriften - die voor 22 oktober bij het waterschap moeten zijn ingediend - niet gehonoreerd zullen worden. De nieuwe verordening is namelijk opge steld naar aanleiding van het alge meen Zeeuws waterschapsreglement, dat op zijn beurt weer geënt is op de nieuwe landelijke waterschapswet. Kortom, aldus Overzet, het water schap staat met de rug tegen de muur. Anderzijds ziet de griffier ook voorde len in de nieuwe wetgeving. De verde ling op basis van de taken van het wa terschap heeft ook zo zijn eerljke kan ten. En het criterium 'opbrengend ver mogen' gaat niet altijd op. De extra inkomsten ten gevolge van de nieuwe verordening worden voorlo pig gereserveerd, meldt Overzet. De verschuiving van de lastendruk bete kent dat er wellicht een algehele verla ging kan worden ingesteld. Altans: in theorie is dat naar het oordeel van Overzet mogelijk. Het waterschap kan wat dat betreft niets toezeggen, want het kan de gevolgen van de maatrege len nog niet volledig overzien. 14 EN 15 OKTOBER 1989 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij 18.00-ma 8.00 uur: C. H. G. Daniëls, Poststraat 32, Zierikzee, tel. 01110-13410. Spreekuur voor spoedgevallen van 11.00-11.30 uur. Westhoek en Brouwershaven: vrij 18.00-ma 08.00 uur: J. Ph. P. Stenger, Burghseweg 54, Haamstede, tel. 01115-1861. Spreekuur voor spoedgevallen van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Oosterland en Nieuwer- kerk: vrij 18.00- ma. 8.00 uur: H. Speel man, Molenweg 61, Oosterland, tel. 01114-1280. Tandartsen: Spreekuren voor spoedgevallen za. en zon. 16.30-17.30 uur. H. B. Geleijnse- Szitajtis, Noordstraat 12, Burgh- Haamstede, tel. 01115-2698. Apotheken: Apotheek 'Zierikzee', Dam 18, tel. 01110-12906, geopend za. van9.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. W ij k verpleegkundigen: Schouwen-Duiveland: Dag en nacht voor dringende hulpverlening onder tel. 01184-14444. Dierenartsen: (vanaf zat 9.00 uur): S. Bergsma, Zie rikzee, tel. 01110-12180. HEINKENSZAND - Het Jongerei werk in Heinkenszand heeft voor d herfstvakantie een aantal activite ten op stapel staan. Van 18 tot en nu 20 oktober zijn er in De Stenge of inL Paloma films, muziek en een spel- recordmiddag. Dit staat in e nieuwsbrief van het jongerenwerk. Woensdag- en donderdagavond is h: filmavond in De Stenge. Op het pri gramma staat elke avond een recent komische film (Big en Back to School aangevuld met een korte Nederlands speelfilm (Rigor Mortis en Feest end grote leugen). De filmvoorstellinge zijn bedoeld voor jongeren van twaa tot twintig jaar en duren van 19 to 22.30 uur. De spel- en recordmiddag is dondei dag 19 oktober, van 13 tot 17.30 uuri de Stenge. Jongeren van twaalf to twintig jaar kunnen meedoen aan ee sjoelcompetitie op een reuzebak, flipper-recordwedstrijd, een dam schaakwedstrijd en aan allerlei vreen de recordpogingen. Buiten kunnen touwtrekken en vrachtwagen trekkei Verder komt in de loop van de midda voetbaljongleur en komiek Eric Borj man langs in De Stenge. Deze artiei weet vijf voetballen tegelijk in de luct te houden en kreeg veel belangstellin op het straatfestival in Ovezande, Popmuziek staat vrijdag op het pri gramma. In zaal La Paloma spelen Di Hard en Evidence. Evidence debuteer 20 oktober met covers en eigen wer 'in rockstijl' (aldus de brief). Die Har speelt onder meer covers van ZZ-to en Fatal Flowers. Het concert duui van 20 tot 23 uur. In de nieuwsbrief komt de handteki ningenactie voor een eigen jeugi werk-ruimte in het dorp ook aan bo( De actie leverde ruim duizend handt keningen op, die 3 oktober aan burgi meester van de Heuvel en wethoude Vollaard werden overhandigd groep wil met de activiteiten volgend week aantonen dat het Borselse dor een eigen jeugdaccommodatie waar is. Ze gaan de uitdaging met de we houder aan, die stelde - zo staat in nieuwsbrief - dat wanneer de activite ten goed worden bezocht, goed georgi niseerd blijken en positief verlopen, d initiatiefgroep nog veel sterker staa als de gemeenteraad een besluit mor nemen. ZIERIKZEE - Het Christelijk Natii naai Vakverbond (CNV) op Schor wen-Duizveland houdt vrijdag 3 nt vember een familie-avond in he Dorpshuis in Kerkwerve. Op deze bi eenkomst wordt een tiental mense gehuldigd vanwege langdurig lit maatschap van een bij het CNV aangi sloten bond. Verder houdt voorzitte F. W. Hanko van de Industrie- en Voi dingsbond CNV een inleiding. In d pauze besteedt de werkgroep ontwil kelingssamenwerking van het CN1 Zeeland aandacht aan het projet 'Hulp aan de vakbeweging van Haïti Verder worden vertoond de films 'No net niet te laat' en 'Zierikzee, stad al een kasteel'. De familie-avond begir om 19.30 uur. Interkerkelijke dienst Deir terkerkelijke werkgroep Zierikze houdt zondag 22 oktober een interkei kelijke dienst in de Willibrordusker! Het thema is 'Opvoeden van kindere tot geloof. Voorganger is pastoor l Verdaasdonk. Verder werken mee oi ganist T. Faber en het Gereformeer Kerkkoor, onder leiding van M. va der Veer. De dienst begint om 17,0 uur. ZOUTELANDE De inwoners van Zoutelande kunnen woens dag 1 november (opnieuw) ken nismaken met de Britse bevrij ders van 45 jaar geleden. Onge veer zestig oud-commando's uit Engeland bezoeken het dorp voor een herdenkingsdienst en een ontmoeting met de bevol king. De geallieerde troepen kwamen 1 november 1944 aan land in Vlis- singen en Westkapelle. Van hier uit werd de rest van Walcheren bevrijd. Zoutelande was 2 no vember aan de beurt. In het ka der van de herdenking komt een groot aantal bevrijders volgende maand opnieuw naar Walcheren. Op 1 november wordt naast de gebruikelijke plechtigheden in Vlissingen en Westkapelle aan dacht besteed aan de bevrijding van Zoutelande. De zestig Britten maken, na een korte busrit langs enkele mar kante punten, om 15.00 uur een herdenkingsdienst mee in de Ne derlands hervormde kerk. Tij dens de dienst worden gevallen burgers en militairen herdacht. Daarna is er, om 16.30 uur, gele genheid voor de bevolking in het verenigingsgebouw Middendorp (hernieuwd) kennis te maken met de bevrijders van weleer. Voor deze gelegenheid wordt een bescheiden fototentoonstelling ingericht. ZIERIKZEE Dat hij de volgende keer tijdens de zitting van het kanton gerecht briefjes van de weegbrug in Oosterland mee moet nemen, ver baasde verdachte M. D. V. uit Ooster land bijzonder. „Moet ik mijn on schuld bewijzen? Ik dacht: wie eist, bewijst." Kantonrechter mr B. J. P. R. Verhoeven maakte duidelijk dat ei gen bewijsmateriaal alleen maar tot verdachtes voordeel zou kunnen strekken. Vanwege grote onduidelijkheid, werd de zaak van V. donderdag tijdens de zitting van het kantongerecht in Zie rikzee aangehouden. Volgens het pro- ces-verbaal had een werknemer van V. ruim 6000 kilo bieten meer dan toege staan vervoerd met een trekker en op legger. In de eerste plaats waren het geen bieten maar uien, zei V, en boven dien klopte het aantal kilo's van geen kanten. V. zelf kwam op 70 kilo teveel uit, wat de kantonrechter 'te weinig om over te praten' noemde. De verdachte had wel een verklaring voor het naar zijn mening foute pro- ces-verbaal: „De politie maakte er bij de weegbrug een puinhoop van. Hij zat te goochelen met briefjes en kwam er niet uit. Hij zei tegen mij: ik ga weg en ik zie wel. En toen kreeg ik de dagvaar ding". Kantonrechter Verhoeven wil de de zaak aanhouden en de volgende keer zowel de verbalisant als bewijs materiaal van V. zien. Niet dat V. zijn onschuld moest bewijzen, maar „het is alleen in uw eigen belang het tegen deel te bewijzen. Anders gaan we af op het proces-verbaal". Het proces-verbaal vond de kanton rechter in de zaak van C. J. uit Etten- Leur onvoldoende bewijs. Vanuit een helikopter was vorig jaar zomer gecon stateerd dat J. op de Grevelingen 30 kilometer per uur voer met zijn speed boot in plaats van maximaal 9. De po litie had die snelheid geschat op basis van jarenlange ervaring op het water. J. bestreed die schatting. Hij had de boot ingevaren, en dat mocht per se niet met een hogere snelheid dan 9 ki lometer. Anders zou de motor van 10.000 gulden kapot gaan, zo had een technicus hem verzekerd. Hij had de indruk dat de politie een beoordelings fout had gemaakt. Kantonrechter Ver hoeven had ook twijfels, in tegenstel ling tot officier mr H. Lind die 130 gul den eiste, en sprak de man vrij. J. P. W. uit Zierikzee kreeg een volgens de juristen zware boete: 350 gulden. Hij had bij mist volgens hemzelf een trekker ingehaald en volgens de poli tie een aanhangwagen. K. meende dat hij vijftien reed, de politie schatte 35. Een tegenligger had K. niet gezien, en naar het oordeel van de politie was die juist in gevaar gebracht. De verhalen liepen kortom nogal uiteen. K. beweer de dat de betreffende agent zijn versie verdraaid had. Dit uit rancune voor het feit dat K. de deur voor hem dichts meet toen de agent op zondagmorgen langs kwam om over het voorval t praten. De officier en de kan tonrecht: deelden die visie niet. Ze gingen af o het proces-verbaal, spraken over ee 'gevaarlijke manoeuvre' en de kantor rechter vonniste conform de eis. ZIERIKZEE Oostkapellenaar C. C. B. vond de vader die zijn kinderen op de mooie dingen wees vanuit zijn au to, maar een gevaarlijke rijder. Het leek hem beter de auto in te halen, ook al gold er op het betreffende gedeelte op de Oosterscheldekering een in- haalverbod. Tijdens de zitting van het kantongerecht in Zierikzee werd B. donderdag veroordeeld tot een boe te van 70 gulden. Het woei hard, zei B„ en daarom vond hij het gedrag van zijn voorligger - langzaam rijden en om zich heen kij ken - des te gevaarlijker. Voor zijn ei gen welbevinden haalde hij de wagen in, net nadat die ook nog onverwacht remde. Officier van justitie mr H. Lind hield de man voor dat er geen mini- mum-snelheid bestaat en dat 'we ons in het Zeeuwse moeten aanpassen, zij het knarsetandend', aan rustige genie ters. Kantonrechter mr B. J. P. R. Ver hoeven vonniste conform de eis: 70 gulden boete. A. W. uit Sint Philipsland reed vorig jaar over de Philipsdam bij donker weer in een donkere auto, met donkere ramen, in een donkere jas. Hij snapte dan ook niet dat hij bekeurd was we gens het niet dragen van autogordels. „Dat kon de agent onmogelijk zien." Bovendien, zo voerde hij aan, was hij niet ter plekke aangehouden maar kreeg hij pas 's middags van de agent - die hij goed kende - een bon. „Ik vroeg waarom. Ja, zei hij, je hebt een paar keer zonder gordels gereden." De agent erbij roepen als getuige vond de verdachte, net als de kantonrechter en de officier, geen handig idee. Om te gemoet te komen aan de kosten die W. voor een reisje naar Zierikzee had ge maakt, werd hij wel schuldig ver klaard maar hij kreeg geen straf. 'Onhandig, onzorgvuldig en gevaar lijk' vond de officier het rijgedrag van N. A. D. uit Oosterland. Bij het inhalen van een bromfietsster had D. vorig jaar op de Molenweg in zijn woonplaats een geparkeerde auto over het hoofd ge zien. D. week met zijn wagen snel naar rechts uit en ramde daarbij de brom fietsster, die een verwonding aan haar vingers aan het ongeluk over hield. En D. een boete van 250 gulden, hem op gelegd door de kantonrechter. GOES - De toneelgroep Platos brengt zaterdag de première va 'Hoera een drieling' in de Prins va Oranje in Goes. Deze klucht in drie b drijven werd geschreven door Die van Maasland. De voorstelling begii «m 20.00 uur. Platogo speelt uitsluitend stukken i het lichtere genre. Zo is 'Hoera ee drieling' een klucht vol verwarrin! leugentjes om bestwil en dolkomiscli situaties. De rollen worden vertol! door de dames Anita van Boven, Add Flipse, Jacqueline Vos en Jacquelir Lamper en de heren Dre de Konini Huib Mol, Arie Hage, John de Krak: en Ron Thiry. De regie was in hande van Addy Flipse en Anneke Has treedt op als souffleuse. Na afloop isf gelegenheid een dansje te maken. GOES - Amnesty Intemationi houdt op 24 oktober in Goes en op oktober in Heinkenszand weer schrij avonden voor gevangenen die om hu overtuiging vast zitten. Deze kei wordt geschreven aan gevangenen) Turkije en China en voor 'verdwenei gevangenen uit Colombia. In Goes de schrijfavond van 20 tot 22 uur in h Informatiecentrum aan de Albert Jo chimikade 5. Ook is er een schrijftno gen, op 27 oktober van 10.15 tot 1130 de openbare bibliotheek te Goes. In Heinkenszand is op 26 oktober e( schrijfmorgen, aan de Stenevate 5 de Ganzestraat 41, vanaf 10 uur. Avonds kan van 20 tot 21.30 uur wc den de schrijfactiviteiten gehoudt aan de Kerklaan 35 en de Wadvogf straat 12.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 28