PZC Ajax vestigt hoop op 'Timmanie' slaat toe in Londen jurist H. P. Utermark Een schijnbare stilte rond John Vermeide Duizenden aanvragen kaarten Oranje-duel Pendelritten naar WK IMfiM sport VRIJDAG 13 OKTOBER 1989 21 GSC-dames ronde verder Sean Yates in hoger beroep Winsemius niet bij Feyenoord Magere tijden vronwenjndo Voetbalvandalisme is weer toegenomen JAAR STRAFVERMINDERING ONVOLDOENDE Britse pers Dringen Uitgerekend GENEVE (GPD) Mr. H. P. Utermark vindt de missie van Ajax naar Genève pas geslaagd, wanneer de beroepscommissie van de UEFA de straf van de tuchtcommissie terugbrengt van twee seizoenen Europa-Cupuitsluiting tot een a twee wedstrijden op vreemd terrein. „Met een jaar eraf ben ik bepaald niet tevreden", aldus de Haagse jurist, die de Amsterdamse club van daag in Genève vertegenwoordigt. In 1987 behandelde Utermark namens de KNVB de beroepszaak naar aanlei ding van het bomincident bij Neder- land-Cypras. In hetzelfde jaar trad hij ook op hls raadsman van Ronald Koe man, nadat deze een zware overtre ding van een ploeggenoot in een inter view had toegejuicht. Beide keren slaagde Utermark erin de straf te ver minderen. Behalve Utermark zijn voorzitter Mi chael van Praag en algemeen direc teur Arie van Eijden naar de Zwitserse plaats gereisd. De zaak-Ajax staat ROTTERDAM (ANP) - De ingrij pende herstructurering bij Feyenoord zal zonder de inbreng van Pieter Winsemius tot stand komen. De oud-minister liet donderdag weten geen tijd te hebben voor een tijdelijke func tie bij de Rotterdamse club. Winsemius, die twee jaar geleden ook al het voorzitterschap van de machtige Beheerstichting wei gerde, is directeur bij het Am sterdamse organisatiebureau McKinsey en fungeert tevens als voorzitter van de Stichting Na tuurmonumenten. Hij was door Ger van Welsenes, praeses van de Bestuursgroep en Beheerstichting, als voorzitter gevraagd voor een commissie van drie externe experts, die op korte termijn een meer doelmati ge en doorzichtige structuur bij Feyenoord moet samenstellen. De Beheerstichting van Feye noord is naarstig op zoek naar een nieuwe voorzitter voor het driemanschap. De twee andere functies zijn door een fiscalist en een jurist, beiden afkomstig van de twee grootste geldschieters van Feyenoord, ingevuld. vanmorgen om negen uur als eerste op het programma. De Amsterdamse club werd voor twee seizoenen Euro pa-Cupvoetbal geschorst omdat op 27 september het duèl met Austria Wien na veertien minuten in de verlenging moest worden gestaakt. De Oosten rijkse doelman Franz Wohlfarth was toen getroffen door een ijzeren staaf die door een 'supporter' op het veld was gegooid. Gisteren behandelde de beroepscom missie van de Europese Voetbalunie twee zaken waartegen beroep was aan getekend. Beide keren werd de sanctie van de tuchtcommissie bekrachtigd. Edwin Olde Riekerink van FC Gronin gen, in Genève door mr. Schuurmans verdedigd, behield zijn schorsing voor drie Europese wedstrijden. Olde Rie kerink had in de thuiswedstrijd van FC Groningen tegen het Deense Ikast FS van de Noordierse scheidsrechter Donnelly een gele kaart gekregen na dat hij deze met de uitdrukking 'fuck off had beledigd. Ook Halter van Grasshoppers Zurich - voor vijf wed strijden geschorst - kreeg gisteren nul op het rekest. Een tiental feiten heeft naar het oor deel van de tuchtcommissie tot de zware straf van Ajax geleid. Aan de hand van de rapporten van scheids rechter Galler en waarnemer Barde is ondermeer geconstateerd dat de wed strijd een minuut te laat begon door een enorm vuurwerk dat op de F-side werd ontstoken. Daarbij zouden enke le vuurpijlen op het veld terecht zijn gekomen. Verder worden in de rapporten ook de opmerkingen van gastspeaker Freek de Jonge ('Herr Waldheim soil hen- Wiesen thai anrufen') gehekeld, even als de drie ijzeren staven en andere voorwerpen (aanstekers, batterijtjes, suikerklontjes) die op het veld werden geworpen. Bovendien zou waarnemer Barde door een glas met een inhoud van twee deciliter zijn bekogeld. Advocaat H. Utermark (l), voorzitter Michael van Praag lm) en financieel-direc teur Arie van Eyden vormen de Ajax-vertegenwoordiging in Geneve. mentaire vrije dag op. De Brit had woensdag op de televisie de voetbal wedstrijd tussen Polen en Engeland gevolgd. Volgens zijn secondant Tis- dall was hij daar depressief van gewor den. Na afloop had hij tot de time out besloten. De belangstelling richtte zich evenwel al snel op Joesoepov - Karpov. De vi- ce-wereldkampioen greep met zwart in de vijfde partij al vroeg mis. Zijn vierde zet (b6) betekende in de Torre- aanval volgens de theorie een blunder. Wit verwierf inderdaad de betere stel ling en verhoogde de druk op de zwarte verdediging. Miles was er van over tuigd dat Joesoepov de gelijkmaker zou scoren. „Als hij deze partij niet wint, wint hij nooit meer een." Beide grootmeesters speelden bijzon der traag en raakten in tijdnood. Met acht minuten op de klok sloeg Joesoe pov op de 30e zet toe met een stukoffer (Lxg7).De zet werd in de perskamer met applaus begroet. „Bravo", riepen Short en Sosonko in koor. Zwart had nog vier minuten voor zijn resterende tien zetten en was redde loos. Karpov probeerde te redden wat te redden viel, maar Joesoepov het zich deze keer in tijdnood niet van de wijs brengen, zoals in de derde partij wel het geval was. Vlak voordat hij op zijn 37e zet door de vlag ging, gaf Kar pov op. Het was voor Joesoepov een primeur. Voor het eerst in zijn loop baan won hij van Karpov. Na vijf par tijen is de stand weer in evenwicht (2 1/2 - 2 1/2). Time outs zijn niet meer mo gelijk. Zaterdag staat de zesde partij op het programma. Londen, Sadler's Wells Theatre. Vijfde ron de: Joesoepov (Sov) - Karpov (Sov) 1-0 na 37 zetten. Stand: Karpov - Joesoepov 2 1/2-2 1/2 Zesde partij op zaterdag. Zevende ronde: Timman (Ned) - Speelman (GBr) time out Speelman. Stand: Timman - Speelman 3 1/2 -2 1/2. Zevende partij op zaterdag Londen, vijfde partij Joesoepov - Karpov, zetten verloop: wit: Joesoepov, zwart: Karpov. 1. d2-d4 Pg8-f6 2. Pgl-f3 e7-e6 3. Lcl-g5 e7-c5 4. e2-e3 b7-b6 5. d4-d5 e6xd5 6. Pbl-c3 Lf8-e7 7. Pc3xd5 Lc8-b7 8. Lg5xf6 Le7xf6 9. c2-c3 0-0 10. Lfl-c4 a7-a6 11. 0-0 b6-b5 12. Lc4-b3 d7-d6 13. Ddl-d2 Pb8-d7 14. Tfl-dl Lb7xd5 15. Lb3xd5 Ta8-b8 16. Dd2-c2 Pd7-b6 17. Tdl-d2 g7-g6 18. Tal-dl Dd8-d7 19. Dc2-e4 Kg8-g7 20. h2-h4 Dd7-e7 21. De4-f4 Lf6-e5 22. Pf3xe5 d6xe5 23. Df4-g3 Tb8-d8 24. h4-h5 Td8-d7 25. b2-b3 Tf8-d8 26. e3-e4 g6-g5 27. Dg3-e3 h5-h6 28. c3-c4 Td7-c7 29. Td2-d3 Pb6-d7 30. Ld5xf7 Kg7xf7 31. De3-d2 Kf7-e8 32. Dd2-a5 b5xc4 33. b3xc4 Tc7-c8 34. Da5-a4 Tc8-c7 35. Da4xa6 Td8-b8 36. Da6-g6t Ke8-f8 37. Td3-f3t, zwart geeft op (1-0). LONDEN (ANP) - De 'Timmanie' slaat toe in het Sadler's Wells Theatre. Don derdag arriveerde een kolonie Neder landers in Londen om de eindzege van Jan Timman in de tweekamp tegen Jon Speelman een feestelijk tintje te geven. De party werd voorlopig uitgesteld. Speelman nam donderdag voor de ze vende en voorlaatste partij zijn regie- GOES - De bekerwedstrijd tussen de handbaldames van GSC en HVO kon gisteravond geen doorgang vinden. HVO uit Oosterhout kampte met te veel zieken en geblesseerde spelers om naar Goes af te reizen. GSC krijgt door deze afmelding een reglementaire 5-0 overwinning toegewezen, wat automa tisch plaatsing voor de tweede ronde betekent. APELDOORN (ANP) - Het voetbal vandalisme is tijdens het afgelopen voetbalseizoen weer toegenomen. Zo wel het aantal strafbare feiten als het aantal aangehouden voetbalvanda len nam ten opzichte van het seizoen 87/88 toe. Dat blijkt uit de evaluatie voetbalseizoen 1988-1989 van het cen traal informatiepunt voetbalvanda lisme (CIV). De cijfers werden donder dag in Apeldoorn gepresenteerd. Het civ heeft de cijfers over de afgelo pen drie voetbalseizoenen op een rij gezet. Daaruit blijkt dat in het seizoen 87/88 sprake was van een daling van het voetbalvandalisme ten opzichte van het jaar daarvoor. Maar het afgelo pen seizoen is het aantal aangehouden voetbalvandalen weer toegenomen. In het seizoen 86/87 waren dat er 1214; in het seizoen 87/88 631 en het afgelopen seizoen hield de politie tijdens compe titie- en interland-wedstrijden 950 vandalen aan. BRUSSEL (REUTER) - De advocaat van Sean Yates, Philippe Grollet, heeft donderdag bevestigd dat de Brit •n de Ronde van België is betrapt op het gebruik van het verboden stimu lerende middel nostestosteron. Een woordvoerder van de Belgische wielerbond deelde donderdag slechts mee dat één wielrenner positief was bevonden. De naam wilde hij niet noe men. Yates zou het spierversterkende middel hebben gebruikt tijdens het eerste deel van de eerste etappe op 9 augustus. °e Brit hangt een boete van 3600 gul den en drie maanden voorwaardelijke schorsing boven het hoofd. Bovendien wordt hem de eindzege in de ronde ontnomen. Dat betekent dat de Neder lander Frans Maassen, die op één se conde als tweede eindigde, tot win naar wordt uitgeroepen. De advocaat van Yates gaat echter in hoger beroep tegen de straf omdat vol gens Yates procedurefouten zijn ge maakt. BELGRADO (ANP) - Hoe verder het vrouwenjudo zich ontwikkelt, des te magerder worden de prestaties van de Nederlandse deelneemsters. Nadat meer dan de helft van de ploeg de mat van het Pionir Hal in Belgrado heeft betreden, staat het Nederlandse ze vental nog op 0. Chantal Han (tot 66 kilogram), Marjo lein van Dommelen (tot 61 kg) slaag den er op de derde dag van de wereldti telstrijd niet in een wijziging aan te brengen. Han liet zich door de Francai- se Claire Lecat van het brons beroven. Anthonie Wurth (tot 78 kg) werd snel uitgeschakeld. Spijkers zette zijn mannenploeg woensdag met zilver op voorsprong. SPA. Driebanden, kwalificatietoernooi voor BWA-wereldbekerwedstrijden; resul taten Nederlanders in de eerste ronde: Vis- kil - Thiele (BRD) 2-1, Popeyus - Grossjung (BRD) 0-2, Kriekaart - Bjerring (Den) 0-2, Overmars - Rudolph (BRD) 2-1, Willenber- ger (BRD) - Vlaar 2-0, Broeders - Johansson (Zwe) 2-0, Katoh (Jap) - Janssen 2-0, Ohagen (BRD)- De Boer 2-0, Vet - Gokdemir (Tur) 2- 0, Kristensen (Den) - De Kleine 0-2. Masters-toemooi driebanden, Tiel: groep A: Schumann (Capelle aan de IJssel) - Jas pers (St. Willebrord) 2-1 (15-14, 15-8,13-15) groep B: Nieuwenburg (Den Haag) - De Vries (Amsterdam) 2-1 (13-15,15-13, 15-10) groep C: Velthuis (Oldenzaal) - Van de Looy (Veldhoven) 1-2 (15-3, 2-15, 5-15) groep D: Burgman (Baam) - Van Cromvoirt (Waalwijk) 3-0 (15-12, 15-14, 15-11) Dammen Riga, internationaal toernooi, negende ronde: Specogna (Ita) - Vimy (Sov) 0-2, Bies (Ned) - Wigman (Sov) 1-1, Autar (Sur) - Kortsjov (Sov) 1-1, N'Diaye (Sen) - Vermin (Zwi) 1-1Bozenkov (Sov) - Van der Zee (Ned) 1-1, Gantwarg (Sov) - Valneris (Sov) 1-1, Ca- saril (Bel) - Laimite (Sov) 0-2, Tingas (Sov) - Jansen (Ned) 2-0. Stand: 1. Bozenkov, N'Diaye, Valneris en Wigman 12 punten, 5. Gantwarg, Vimy 11,7. Vermin en Van der Zee 10, 9. Kortsjov, Lai mite en Tingas 9,12. Autar 8,13. Bies en Jan sen 6, 15. Casaril 4, 16. Specogna 3. Tennis Hongkong. 200.000 dollar. Mannen, eerste ronde enkelspel: Mecir (Tsj) - Gomez (Ecu) 6-1 6-2. Filderstadt. 250.000 dollar. Vrouwen, acht ste finales enkelspel: Fernandez (VSt) - Reg- gi (Ita) 6-1 6-3, Garrison (VSt) - Van Rens- burg (Zaf) 2-6 6-1 6-2, Zrubakova (Tsj) - White (VSt) 7-6 (7-4) 2-6 6-1, Gildemeister (Per) - Wiesner (Oos) 6-2 1-6 7-5, Sabatini (Arg) - Dahlman (Zwe) 6-2 6-0, Mandiklova (Aus) - Tanvier (Fra) 7-5 4-6 6-4. Wielrennen Ronde van Piemont: 1. Chiapucci (Ita) 196 km in 4 uur, 45 minuten en 8 seconden, 2. Lilholt (Den), 3. Per Pedersen (Den), 4. Emonds (Bel), 5. Saligari (Ita), 6. Gölz (BRD), 7. Ballerini (Ita), 8. Kappes (BRD), 9. Kelly (Irl), 10. Tsjmil (Sov) allen zelfde tijd als Chiapucci. Uitslagen: Mannen, tot 78 kg: Brechot (DDR) verslaat Wurth (Ned), wazari. Finale: Byung-Ju Kim (Zko) verslaat Mochida (Jap), beslissing. Eindklassement: 1. Byung-Yu Kim (ZKo), 2. Mochida (Jap), 3. Varajev (Sov) en Legien (Pol), 5. Morris (VSt) en Wienke (BRD). Bondscoach Thijs Lïbregts (r) ontmoette zijn Westduitse collega Franz Beckenbauer (m) donderdag op de lucht haven in Manchester. Beckenbauer volgde woensdagavond de wedstrijd van Oranje tegen Wales, de laatste te genstander van Duitsland in de WK-kwalificatie. DEN HAAG (GPD) - Het bondsbu- reau van de KNVB in Zeist is een dag na de gewonnen interland te gen Wales overspoeld met aanvra gen voor kaarten voor de interland Nederland-Finland op woensdag 15 november in de Kuip in Rotterdam. Het Nederlands elftal heeft tegen de Finnen nog een punt nodig om zich definitief te plaatsen voor de eind ronden van het wereldkampioen schap voetbal dat volgend jaar in Italië wordt gehouden. Volgens woordvoerder Fred Racké van de KNVB heeft Zeist vele duizenden mensen aan de lijn gehad die kaar ten wilden bestellen. „We kunnen nu al zeggen dat het stadion volledig zal zijn uitver kocht, maar voorlopig willen we de clubkaarthouders tot 21 oktober de gelegenheid geven om een kaart bij ons te bestellen. Het restant gaat dan in de voorverkoop. Toch zal dat aantal gering zijn, omdat we al 22.000 clubkaarthouders hebben en de KNVB ook rekening moet hou den met de belangen van zijn spon sors, de clubs en de grote amateu rachterban. De spoeling zal dus dun zijn," aldus de voorlichter. Het bondsapparaat in Zeist heeft al eerder een dergelijke massale run op kaarten gekend. Dat gebeurde, na dat het Nederlands elftal zich defini tief had geplaatst voor de eindron den van het EK, dat vorig jaar in West-Duitsland werd gehouden en waar Oranje, onder leiding van Ri- nus Michels de Europese titel bin nenhaalde. „Ik verwacht eenzelfde voetbalhysterie bij het publiek als toen", aldus Racke. De landelijke Britse kranten be steedden donderdag minimale aan dacht aan de overwinning van Ne- derland op Wales. De voor de Brit ten volledig onbetekende ontmoe ting werd helemaal naar de achter grond gedrongen door de kwalifica tie van Engeland, de botsing tussen de twee Ierlanden en de nederlaag van de Schotten in Frankrijk. The Times wijdt zelfs geen woord aan Wales - Nederland, maar ge bruikt wel een halve kolom om te melden dat Gullit, nog verre van fit, weer terug is in Milaan. De Daily Mirror geeft de wedstrijd, onder de kop „Ellende in Wales" precies 43 woorden. Met als eerste zin: „De Ne derlanders dansten gisteravond in Wrexham over het WK-graf van Wa les." Today gaat net zoals de andere dag bladen volledig voorbij aan het ge brek aan kwaliteit bij Wales onder het motto dat wie Britten kan ver slaan wel geweldig goed moet zijn. De krant schrijft: „Europees kam pioen Nederland toonde woensdag avond het volledige scala van zijn kwaliteiten, die de ploeg plaatst tus sen de favorieten voor de wereldtitel volgend jaar in Italië. Wales kon wei nig anders doen dan toekijken naar de Hollandse meesters, die de Bondsrepubliek Duitsland de top- plaats in groep 4 ontworstelden." The Sun „kopt" zijn dertigtal regel tjes met: „Bosman begraaft Wales" en blijkt evenzeer onder de indruk van het Nederlandse voetbal. „Ne derland serveerde in Wrexham top voetbal. De geestdrift van Wales was onvoldoende tegenwicht voor de Europese kampioen, die de wed strijd volledig naar zijn hand zette." „Wales volledig overtroefd door Ne derland", meldt The Guardian. „De late treffer van Bowen gaf Wales nog enige troost, maar het doelpunt ont stond bij de gratie van een afschu welijk misverstand in de Nederland se verdediging." „Zelfs zonder Ruud Gullit en met Marco van B op de bank heeft Ne derland Wales gladjes en stijlvol ter zijde geschoven", vindt The Inde pendent. „Met Bosman voor Rij kaard was Nederland na rust on weerstaanbaar." HOLTEN (GPD) - Pendelritten per bus zullen volgend jaar het Neder landse supporterslegioen naar de wedstrijden van Oranje op het we reldkampioenschap voetbal in Italië moeten brengen. Oad Reizen in Hol ten is met de nagenoeg zekere plaat sing van het Nederlands elftal al druk doende de WK-reizen voor te berei den. Oad heeft als één van hoofdspon sors van de KNVB het exclusieve recht op het busvervoer van suppor ters. Tot de definitieve plaatsing van Oran je èn de loting op 9 december, verkeert men in Holten in onzekerheid. „Zou Nederland ingedeeld worden in Noord-of Midden-Italië, dan is dat voor onze bussen makkelijk te doen", aldus Lievendag, „wordt het daarente gen Napels. Bari of Sicilië, dan kunnen wij het wel vergeten. In dat geval zul len de meeste supporters per vliegtuig gaan of een busarrangement nemen. Voor ons is er dan veel minder te doen". Speelt Oranje zuidelijk, dan zijn lange busreizen niet erg aantrek kelijk en krijgt luchtvaartondernemer Transavia beduidend meer fans te ver voeren. Wedstrijden van Oranje in plaatsen als Milaan, Turijn, Florence en ook nog Rome lenen zich volgens Oad goed voor pendelritten per bus. Vermoede lijk gaan de boekingen in combinatie met aanschaf of vertoon van een KNVB-clubkaart. Naar de wedstrijd van Oranje in Wales liet Oad 15 bussen Vrouwen, tot 66 kg: Han (Ned) verslaat Wahnsiedler (BRD), beslissing; Han ver slaat Jividen (VSt), koka: Pierantozzi (Ita) verslaat Han, koka. Om derde plaats: Lecat (Fra) verslaat Han. yuko. Finale: Pierantoz zi (Ita) verslaat Sasaki (Jap), yuko. Eindklassement: 1. Pieranzotti (Ita), 2. Sa saki (Jap), 3. Lecat (Fra) en Jimenez (Cub), 5. Han (Ned) en Mills (GBr). Vrouwen, tot 61 kg: Van Dommelen (Ned) verslaat Azzizi (Alg), ippon: Van Dommelen verslaat Koeva (Bul), beslissing; Ritschel (BRD) verslaat Van Dommelen, ippon. Her kansing: Kobayashi (Jap) verslaat Van Dommelen (Ned), beslissing. Om de zevende plaats: Van Dommelen verslaat Gomez (Spa), koka. Finale: Fleury (Fra) verslaat Petrova (Sov), koka. Eindklassement: 1. Fleury (Fra), 2. Petrova (Sov), 3. Ritschel (BRD) en Kobayashi (Jap), 5. Bell (GBr) en Tosinovic (Joe). Mannen, tot 78 kg: Brechot (DDR) verslaat Wurth (Ned), wazari. Vrouwen, tot 61 kg. herkansing: Kobayashi (Jap) verslaat Van Dommelen (Ned), beslis sing om de zevende plaats: Van Dommelen verslaat Gomez (Spa), koka. lopen; voor het slotduel in groep 4 te gen de Finnen zijn nu al 96 bussen vol geboekt. Het WK-voetbal in Italië speelt zich volgend jaar af van 8 juni tot 8 juli. Verwacht wordt dat veel Nederlanders hun vakantie in het Middenlandse Zee-gebied combineren met een be zoekje aan een of meerdere wedstrij den. Zij zullen echter aangewezen zijn op kaarten uit de losse verkoop. De circa 7.000 kaarten die Nederland voor haar wedstrijden denkt te ontvangen - mo gelijk aangevuld met 'ruilkaarten' van teams uit andere poules of uitgescha kelde landen- gaan vermoedelijk slechts in combinatie met bus-en vliegvervoer van de hand. 12.15-13.00 BBC 1: Golf: World Matchplay in Wentworth. 13.50-13.55 BBC 1: Sport on Friday. 13.55-14.30 BBC 1: Golf: World Matchplay in Wentworth. 14.30-15.55 BBC 1: Paarderennen: in Ascot. 16.00-16.30 BBC 2: Paarderennen in Ascot. 17.00-19.00 SKY: Honkbal: Major League Baseball. 18.00-19.05 BBC 2: Golf: World Matchplay in Wentworth. 18.50-19.20 RTL V: Match. 19.00-20.00 SKY: Gaelic Football: All Ire land Finale. 20.00-21.00 SKY: Autosport: GP voor formu- le-I. 21.00-22.00 SKY: Golf: Champions Challen ge. 22.00-23.00 SKY: Bokesen: WK in Moskou. 22.40-23.31 Ned 2: Sport: met als studiogas- ten Ajax-voorzitter Michael van Praag, For- tuna Sittard-speler Marcel Liesdek, Schip per Dirk Nauta, wereldkampioenen surfen Stephan van de Berg en Robby Naish. 22.50-23.10 BRT 1: Judo: samenvatting uit Belgrado (WK voor mannen en vrouwen). 22.50-23.15 Did 2: Die Sport-Reportage: met Bundesligavoetbal (Werder Bremen-VfB Stuttgart, Borussia Mönchengladbach- Hamburger SV, en Borussia Dortmund-VfL Bochum). 23.00-00.00 SKY: Turnen: EK voor heren vanuit Hannover. 23.15-23.40 Did 1: Sportschau. 23.20-00.00 BBC 2: Golf: samenvatting van de World Matchplay in Wentworth. 00.00-01.00 SKY: Gewichtheffen: WK in Athene. Biljarten MIDDELBURG Het is al even stil rondom John Vermeule, de marathon loper. Toch is de stilte naar zijn eigen zeggen 'maar schijn'. „Ik heb gewoon even gas teruggenomen na de mara thon van Enschede op 26 augustus", zegt de Zeeuw. „Maar dat is normaal. Een marathon vergt geestelijk en li chamelijk zoveel van iemand dat je de tijd moet nemen daarvan te herstel len." Daar, in Enschede, werd John Ver meule tweede achter zijn 'eeuwige' concurrent, Marti ten Kate. „Het enige wat me tegenviel in Enschede was dat ik drie minuten na Ten Kate binnen kwam. Maar als Marti er niet geweest was, dan had ik op dat geaccidenteer de terrein een opzienbarende prestatie geleverd. Mijn 2.14.08 was de op vier na beste tijd ooit gelopen in Enschede." Maar toch wordt het dringen in de Ne derlandse marathontop. Marti ten Kate heeft een tijd van 2.10.04 achter zijn naam staan, Gerard Nijboer 2.09.01, Cor Lambregts 2.10.48, Tonny Dirks 2.13.16 en John Vermeule 2.12.22. „Nijboer zal in de vorm waar in hij nu verkeert op ongeveer 2.12 of 2.11 uitkomen. En ik denk toch in staat te zijn 2.10 te halen. We willen alle vijf volgend jaar augustus naar de EK in Split. Maar dan zullen er toch twee moeten afvallen. Ik richt al mijn activiteiten op de EK, daarna de WK in Tokyo en als hoofddoel de olympische spelen in Barcelona '92." Over zijn mindere prestatie in de halve marathon van Breda, bijna drie weken geleden, ligt Vermeule dan ook niet wakker. Hij werd daar vijfde en moest bijvoorbeeld Michel de Maat, een loper van wie hij normaal gesproken wint, voor laten gaan. Toch geeft hij grif toe dat als hij in Enschede of Breda had gewonnen, zijn herstel sneller zou zijn ingetreden. „Uit een overwinning put je extra kracht, en dan kun je gewoon meer aan. Maar ik wist dat ik in Breda niet sterk genoeg was. Ik had drie we ken rust ingebouwd, dat betekent dat ik maar 75 kilometer per week had ge lopen. Die mindere prestatie kan ik dan ook gemakkelijk verklaren. Het wordt pas erg, als ik helemaal in top vorm aan de start verschijn en dan nog niet optimaal loop", zegt de 27-jarige Vermeule. Volgens Vermeule ging het bij de van Dam tot Dam loop, de tien Engelse mijl van vorige week, al weer veel be ter. „Ik zat maar 20 seconden achter Ten Kate en Michel de Maat pakte ik nog bijna in de eindsprint, terwijl hij in Breda bijna 1 minuut voor mij was ge finisht. Mijn elfde plaats mag dan voor het grote publiek tegenvallen, maar ik was niet teleurgesteld. Het was een sterk deelnemersveld en vorig jaar liep ik maar tien seconden sneller. En zoals ik al zei, ik ben pas sinds een paar we ken weer begonnen met het opvoeren van mijn trainingsintensiteit." Deze winter wil Vermeule crossen gaan lopen en pas in januari aan de grotere wedstrijden beginnen. „Je hoofd moet vrij zijn, en daarom is het belangrijk dat je voor jezelf rustmo menten in het trainingsprogramma aanbrengt. Bovendien is Jacqueline, mijn vrouw, over twee weken uitgere kend. En ik moet afwachten wat een kleine aan ons leven verandert." John Vermeule denkt niet dat zwan gerschapsperikelen van zijn vrouw van invloed zijn geweest op zijn presta tie in Enschede, Breda en Amsterdam. „Althans, zo voel ik het niet. Misschien hebben die in mijn onderbewustzijn wel meegespeeld. Dat heb je immers ook als je voor een zwaar examen op moet. Dan loop je ook altijd minder goed." John Vermeule: uit een overwinning putje extra kracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 21