PZC uit agenda 10 m PREMIERE GOESE OPERETTE ik weet zeker dat ik mij straks niet lekker voel pantomime luitrecital jazz toneel dans krisztina de jonge orgelconcert meneer kaktus jazz vrijdagkrant nieuwe snaar jasperina concert de jonge aad peters gaaikema bamboemeisje macbeth gaaikema toverpoort dodd kindermusical belcanto VRIJDAG 13 OKTOBER 1989 WW Het Russisch Staats Pantomime Theater uit Georgie treedt (van daag) vrijdag op in het Terneuzense Zuidlandtheater (20.00 uur). Het Zuidlandtheater viert dit jaar zijn 20-jarig bestaan. Als jubi leumvoorstelling is gekozen voor het Russisch Staats Pantomime Theater uit Georgie. Dit gezelschap bestaat uit bijna dertig spelers en behoort in zijn genre tot de wereldtop. De Engelse luitspeler Anthony Bailes geeft (vandaag) vrijdag een recital in de Engelse kerk achter het stadhuis in Middelburg (20.30 uur). In de Grote Kerk in Goes staat vandaag (vrijdag) een jazzconcert op het programma, waaraan wordt meegewerkt door drie bands (20.00 uur). Het trio Udo Van Boven opent het concert, gevolgd door het kwartet Ali Ryerson, en het Internationaal Bopsextet. Joop Doderer is vandaag (vrijdag) in Den Dullaert in Hulst te zien in het blijspel Laat je niet kisten (20.00 uur). In Laatje niet kisten draait alles om een Franse schrijver die op hoge leeftijd overlijdt. Zijn erfgenamen hebben het geld al verdeeld als de dode tekenen van leven gaat geven. Schijndood constateert de arts. Dan begint de paniek onder de erfgenamen. ZATERDAG Introdans brengt morgen, zaterdag, een dansvoorstelling in het Zuidlandtheater in Terneuzen (20.00 uur). Op het programma staan: Bal Masqué, een groots opgezet ballet op muziek van Flairck; Schlager, een kille en dynamische choreografie van Ed Wubbe op muziek van twee Duitse popgroepen en Cellorga- nics I en II. Spectaculaire kostuums en decors maken van het geheel een dansfestijn voor een publiek vanaf 12 jaar. Freek de Jonge is morgen, zaterdag, in de Prins van Oranje te zien met zijn nieuwe voorstelling De Volgende (20.15 uur). De organist Anton Pauw geeft morgen, zaterdag, een concert in de gereformeerde kerk in Axel (20.00 uur). Op het programma staan werken van Wesley, Rinck, Bach, Franck, Langlais en Andriessen. Pauw studeerde orgel aan het Amsterdam se Sweelinckconservatorium en behaalde in '78 het diploma Uitvoe rend Musicus. Hij studeert nu oude muziek bij Ton Koopman. In Den Dullaert in Hulst is morgen, zaterdag, de Grote Meneer Kak tus Show te zien (14.00 uur). Aan de show wordt meegewerkt door Peter Jan Rens (Meneer Kak tus), Annemieke Hoogendijk (mevrouw Stemband) en Hans van der Laarse (Kweetniet). De Grote Meneer Kaktus Show is onstaan in de fantasie van Peter Jan Rens. Trombonist Jim Knepper treedt morgen, zaterdag, op met het Cees Slinger Kartet in Porgy and Bess in Terneuzen (22.00 uur). Knepper wordt door velen beschouwd als de beste jazztrombonist. Hij speelde in groepen van leiders als Charles Mingus en Charlie Par- Advertentie) rza. 14 di. 17 Stadsschouwburg Middelburg 20.30 uur DANSGROEP KRISZTINA DE CHATEL in 'Dualis'' f 14,00; CJP/Pas 65 f 10,00 Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur SETH GAAIKEMA in "Seth op naar '90, 2000" Zeer beperkt aantal kaarten f 30,00; CJP/Pas 65 f 25,00 uitsluitend verkrijgbaar aan de zaal vanaf 19.15 uur wo. Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur 18 MACBETH van Shakespeare door het RO Theater f 19,00; CJP/Pas 65 f 14,00 do. Stadsschouwburg Middelburg 15.00 uur 19 DE TOVERPOORT dansvoorstelling voor kinderen vanaf 5 jaar duur ca. 60 minuten - geen pauze f 5,00; volwassenen f 8,50 Dorpshuis Wissenkerke 15.00 uur THEATER DODD speelt "Straf", voorstelling voor kinderen van 6 tot 12 jaar duur ca. 60 minuten - geen pauzel f 1,00 Telefonisch reserveren: (01108) 2154 vr. Concertzaal Zierikzee 20.00 uur 20 DE KERSENTUIN van Tsjechov door het Reizend Volks theater met o.a. Pleuni Touw en Hugo Metsers f21,50; CJP/Pas 65 f 16,50 vr. de Prins van Oranje Goes 20.00 uur 20 DE GRAAF VAN LUXEMBURG van Franz Lehdr za. door de Goese Operette Vereniging 21 f 19,50; CJP/Pas 65 f 16,50 za. Vestzaktheater Vlissingen 20.30 uur 21 DE ZEEUWSE KOMEDIE speelt de komische thriller "De Ebbenhouten Olifant: f 12,50 (beperkt aantal kaarten)! zo. Stadsschouwburg Middelburg 15.30 uur 22 LES FUNAMBULES waalse mime-clowns met hun familieprogramma "Flic-Flac" f 14,00; CJP/Pas 65 f 11,00; jeugd t/m 12 jaar f8,00 Vestzaktheater Vlissingen 16.00 uur SASKIA VIERSEN (viool) FRANS VAN RUTH (piano) vertolken werken van Schubert, Janacek en Brahms f 13,50; CJP/Pas 65 f 12,00; jeugd t/m 12 jaar f 3,50 wo. Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur 25 PATSTELLING toneelstuk van Pavel Kohout met Ina van Faasen, Henk van Ulsen en Frans Vorstman f21,50; CJP/Pas 65 f 16,50 do. de Prins van Oranje Goes 20.00 uur 26 BRAM VERMEULEN met zijn solo-programma "Gezellig" i f 16,00; CJP/Pas 65 f 11,50 VOORVERKOOP BIJ DE VVV'S TER PLAATSE VANAF 8 DAGEN VOOR DE EVENEMENTEN Telefonisch reserveren Middelburg: 15256, Goes: 15154, Vlissingen: 12345, Zierikzee (van 19-20 uur): 12192 UTheaterlijn (01180) 11511 dag en nacht aktuele informatie^ De Toverpoort. Dansgroep Krisztina de Chatel in Dualis. Dansgroep Krisztina de Chatel danst morgen, zaterdag, de voor stelling Dualis in de Middelburgse Stadsschouwburg (20.30 uur). In deze nieuwe voorstelling van de groep komt de nauwe band tus sen dans en beeldende kunst weer duidelijk naar voren. Een enorm scherm van spiegelend folie zorgt ervoor dat het publiek met zichzelf wordt geconfronteerd en het bewegingsspel van de dansers van ach ter kan volgen. Halverwege de voorstelling wordt het folie tot smel ten gebracht. De Vlaamse muziektheatergroep de Nieuwe Snaar brengt morgen, zaterdag, zijn programma Hackadja in Meulvliet in Tholen (20.15 uur). De Nieuwe Snaar bespeelt in Hackadja een ongebruikelijke combi natie van instrumenten, electrische hobo, viool en accordeon. Hac kadja is het derde programma van het drietal. Dit optreden vormt tevens de seizoensopening van Meulvliet. ker. Het kwartet bestaat uit Cees Slinger (piano), Ferdinand Pvel (tenorsaxofoon), James Long (bas) en John Engels (slagwerk). Jasperina de Jong is morgen, zaterdag, te horen in de Stoelemat in Bergen op Zoom met haar nieuwe programma Toer de chant (20.15 uur). Het programma bestaat uit liedjes, gesproken teksten, uitbundige cabaretnummers en poëtische Nederlandse chansons. Jasperina wordt bijgestaan door haar vast orkest onder leiding van toetsenist/ arrangeur Dirk Stuer. ZONDAG Anne Gastinel (violoncello) en Suzy Bossard (piano) concerteren zondag in de Hofzaal van het Markiezenhof in Bergen op Zoom (12.00 uur). Anne Gastinel en haar moeder Suzy brengen werken van Schu mann, Gastinel, Dvorak, Debussy en Martinu. De Nieuwe Snaar. Freek de Jonge brengt zondag zijn nieuwe voorstelling De Volgen de op de planken van de Middelburgse Stadsschouwburg (20.15 uur). Wanneer de Hoofdstado perette bij hen zou aan kloppen, hebben Jac Hop, een 47-jarige gymnastiekleraar, en Marjolein Roovers-van Zonneveld, een 26-jarige secretaresse, weinig bedenk tijd nodig. Een beetje dagdro men kan geen kwaad. Het zegt echter wel iets over de gretigheid waarmee zij hun hoofdrollen - naast twee pro fessionals uit Antwerpen - in de operette 'De Graaf van Lu xemburg' van Franz Lehar bij de Goese Operette Vereni ging (GOV) naar een kwalita tief hoog niveau hopen te til len. En over hun enorme ple zier in deze vrijetijdsbeste ding, die zij eventueel tot be roep zouden willen verheffen. „Als het financieel geen nade lige consequenties heeft, zou ik voor de Hoofdstadoperette kiezen", bekent Jac Hop zijn liefde voor het zingen, die hij ook tot uitdrukking brengt in het Zeeuws Mannenkoor. „Bij mij thuis, een gezin met dertien kinderen, werd altijd muziek gemaakt. Pa en de vijf oudste broers waren bij de harmonie. Sinds mijn school tijd op een seminarie zat ik in een koor", herinnert de in Bre da geboren Jac Hop zich. Na aanvankelijk voor een pries teropleiding te hebben geko zen, veranderde hij van ge dachten en aarzelde tussen beroepsbiljarter en gymle raar. Het werd de academie voor lichamelijke opvoeding. Zoiets als het conservatorium kwam niet op het lijstje van mogelijkheden voor. In 1968 werd Jac Hop aange nomen bij de Vakschool in' Goes, waar Jan Kousemaker, die veertig jaar dirigent van de GOV is geweest, muziekles gaf. Hij raadde Jac aan zich aan te sluiten bij de operette vereniging, want dat zou het maken van contacten in de nieuwe omgeving vergemak kelijken. Zes jaar werkte de gymleraar als koorlid en edel- figurant mee aan de produc ties van het gezelschap. Toen brak de sfeer binnen de ver eniging, waar het bestuur zo'n dominante rol vertolkte dat de leden in het gedrang kwa men, hem op en stelde hij zijn zangkwaliteiten in dienst van het Zeeuws Mannenkoor. „Ik miste daar wel de combi natie van zingen en spelen, maar toch geniet ik er nog steeds met volle teugen van", getuigt de bariton. „Drie jaar geleden vroeg iemand van de GOV of ik wilde komen helpen door een type-rolletje te spe len, want ze kwamen mannen tekort. Inmiddels was er een nieuw bestuur en de sfeer op geklaard. De kans om weer to neel te spelen greep ik aan. Dat was in Tm Weisen Rössl'. Daarna vroegen ze mij voor de De preutse Juliette Vermont (Marjolein Roovers-van Zonne veld) weerstaat - tijdens een repetitie - de avances van haar vriend Armand Brissard (Jac Hop). hoofdrol, Professor Higgins, in 'My fair Lady'. Dat had ik nog nooit gedaan, zo'n grote rol". De man die te verlegen was om aan het schooltoneel te durven meedoen, slaagde met glans. „Ik merkte dat ik het kon en dat was een schitte rende belevenis". Jac had de smaak te pakken. Toen zijn tegenspeelster Paula van Rijsbergen, die een meer dan voortreffelijke Elisa neerzet te, naar Alphen aan de Rijn verhuisde, waar de operette vereniging toevallig ook 'My fair Lady' op het repertoire nam, liet hij haar weten: „Als ze een Higgins nodig hebben, dan weet je me te vinden. Want ik vond het zo leuk en stond er zelf verbaasd over dat het zo goed ging". Maar Alphen had haar eigen Hig gins en Jac speelde vorig jaar met evenveel plezier wat kleinere rollen in 'Hoff mann's Vertellingen' bij de GOV. Elke keer weer die spanning. „Dat had ik bij Higgins heel sterk. Het gaat beginnen, ik moet mijn tekst zeggen, mijn eerste lied zingen. Ik kreeg al tijd een droge mond, kwam bijna niet uit mijn woorden. Maar zodra die scène voorbij was, had ik nergens meer last van. Ik weet zeker dat ik mij straks niet lekker voel als Marjolein en ik achter geslo ten doek klaar staan voor on ze eerste opkomst". Marjolein Roovers-van Zon neveld, die na wat koorwerk vorig jaar haar eerste rolletjes speelde, heeft dezelfde erva ring: „Als muze stond ik in een wit kleed op een tafel en voor het doek opging, had ik echt het idee: nu val ik van mijn stokje, vreselijk. Dan gaat het doek open en denk je dat de mensen je hart kunnen zien bonken. Maar als je begint, trekt dat weg. Wanneer het al lemaal achter de rug is, vind je het heerlijk dat je het gedaan hebt". De in Den Haag geboren Mar jolein groeide op in Oostburg. Als 8-jarig meisje stond zij al op het toneel in 'De Zigeuner baron' bij de operettevereni ging ZOMA, waarvan haar ou ders lid waren. Daar bleef het voorlopig bij, want zeker in haar puberteit was Marjolein wars van dit soort verschijnin gen voor publiek. Wel kreeg zij pianoles en nam haar moeder haar een keer mee naar een zanglerares in België, die haar op dat moment nog te jong vond voor lessen, maar wel verwachtingen koesterde. La ter vreesde Marjolein dat het conservatorium te hoog ge grepen zou zijn: „Ik dacht, ik word secretaresse, dan kan ik mijn geld verdienen en wat ik erbij doe is gewoon hobby". Inmiddels was zij naar Goes verhuisd en dankzij een regis seur die zij nog kende van de ZOMA, kwam zij in contact met de GOV. „Heel leuk vond ik de manier waarop je werd opgevangen, je werd direct geaccepteerd, je voelde je ge lijk thuis. In 1986 zong ik voor het eerst mee in het koor in Tm Weisen Rössl'. Op advies van Paula van Rijsbergen ben ik op zangles gegaan bij een oud-docente van het Rot terdams conservatorium. In 'Hoffmann's Vertellingen' zong ik mijn eerste rol. Ik heb geen seconde geaarzeld toen ze mij een hoofdrol in 'De Graaf van Luxemburg' aan boden". In deze operette, die tot de beste in haar soort wordt gere kend, spelen Marjolein en Jac het zogenaamde buffo-paar. Hij is de vriend van graaf René (een rol van de beroepszanger Peter de Smet), zij de vriendin van de operazangeres Angèle Didier (Christa Biesemans beoefent dit vak ook in werke lijkheid). De graaf en de diva gaan, zonder elkaar te ken nen, een schijnhuwelijk aan, om na korte tijd weer te schei den, zodat zij, nu getooid met de titel gravin, in aanmerking komt om te trouwen met een vorst. Maar dat pakt anders uit. Jac en Marjolein zorgen tussen deze verwikkelingen voor de vrolijke noot, waarbij zij zich verlaten op regisseur Hugo Segers. „Het is verba zingwekkend hoe hij dat uit zijn mouw schudt", zegt Jac, „Bij ieder zinnetje laat hij ons iets leuks doen". Beide amateurs zijn vol lof over de vereniging, waar haat en nijd uit den boze zijn, ieder een gelijke kansen krijgt en het neerzetten van een goede productie de hoogste priori teit heeft. En met succes, want dinsdagavond maakt de NCRV opnamen van de gene rale repetitie voor het radio programma 'Muziek in vrije tijd', dat in november wordt uitgezonden. Misschien luis tert er wel iemand van de Hoofdstadoperette. „Als ze mij zouden vragen, hoef ik niet te twijfelen, want dat be tekent dat je een bepaald ni veau hebt", beseft sopraan Marjolein, „Maar gaat het al leen om een plekje in het koor, laat mij dan maar een hoofd rol spelen bij de Goese Ope rette Vereniging en mijn geld verdienen met secretaresse- werk. Zo ambitieus ben ik dan ook wel weer. Ik wil niet op gaan in de massa". FRANS P. J. DOELEMAN De Graaf van Luxemburg' gaat vrijdag 20 oktober in première in De Prins van Oranje in Goes en is daar ook zaterdag 21 oktober te zien. Vervolgens 4 november Stadsschouwburg Middelburg, 11 november De Stenge Heinkens- zand, 18 november Concertzaal Zierikzee en 7 december De Singel Antwerpen MAANDAG De Rotterdamse poppenspeler Aad Peters brengt maandag zijn poppenvoorstelling Clown in de kerk in De Burght in Burgh- Haamstede (16.00 uur). Peters maakt gebruik van handstokpoppen. Spannende, fantasti sche, serieuze en humoristische elementen wisselen elkaar af. De toeschouwers worden bij iedere voorstelling betrokken waardoor hij soms verrassende zijpaden inslaat. DINSDAG Seth Gaaikema brengt dinsdag zijn nieuwe one-man-show Seth o naar '90, 2000 in de Stadschouwburg in Middelburg (20.00 uur). Gaaikema wordt muzikaal bijgestaan door een combo onder leiding van Bob Zimmerman. De kabinetswisseling, perestroika in Rusland en de toekomst vormen dankbare onderwerpen voor Gaaikema's nieuwe show. Het toneelgezelschap Ivonne Lex speelt dinsdag de première van het Japanse sprookje Het Bamboemeisje in de Stoelemat in Bergen op Zoom. Het sprookje is geschreven door Belle de Becker en geregisseerd door Jean-Franqois D'Hondt. Het Bamboemeisje is een familie-kin dervoorstelling. WOENSDAG Het Ro-theater speelt woensdag Macbeth van Shakespeare in de Stasschouwburg in Middelburg (20.00 uur). Macbeth is één van Shakespeares bekendste tragedies. Het is de schiedenis van een Schots veldheer die, aangezet door de voorspel ling van drie heksen, het koningschap ambieert. Aangevuurd door zijn vrouw Lady Macbeth vermoordt hij de koning en wordt tot ko ning gekroond. Macbeth brengt ieder die hij als bedreiging voelt om het leven. Zijn tomeloze eerzucht keert zich uiteindelijk tegen hem, Seth Gaaikema brengt woensdag zijn nieuwe one-man-show in het Terneuzense Zuidlandtheater (20.00 uur). De show, getiteld 'Seth- op naar '90, 2000' bevat onderwerpen als politiek, de situatie in Rusland en natuurlijk de toekomst. DONDERDAG De kinderdansvoorstelling De Toverpoort wordt donderdag opge voerd in de Middelburgse Stadsschouwburg (15.00 uur). De Toverpoort is bestemd voor kinderen vanaf 5 jaar. De voorstel ling is een aaneenschakeling van korte humoristische scènes, die jonge kinderen kennis laat maken met de wereld van de dans. Op een speelse manier worden de stoutste avonturen gedanst en uitgebeeld Theater DODD speelt donderdag de kindervoorstelling Straf in het Dorpshuis in Wissenkerke (15.00 uur). Alles draait rond straf in de voorstelling. In hetpaleis lijkt lies koek en ei, de twe bewakers doen hun werk. Maar dan blijkt een journalist papieren en foto's te bezitten die niet zo vleiend zijn voor de presi dent. Iedereen wordt dan bang. De president voor zijn functie, de bewakers voor hun baantje en de journalist is bang dat ze geen arti kel kan schrijven. De ene straf volgt dan op de andere. De kindermusical Kwa-oe-a-kwa is donderdag te zien in het Ter neuzense Zuidlandtheater (15.00 uur). Deze musical is de eerste produktie van The Walket Puppets Thea tre in Nederland. Mensgrote poppen stellen dierenfiguren voor. De dieren worden door acteurs, achter elk dier aanwezig gemanipu leerd, waardoor ze slechts als schaduw aanwezig lijken. De held in de musical is Jappie de Aap, die alle dieren voor zijn karretje spant. Tot meneer Kalkoen zijn streken door heeft. Linda Rands (sopraan), Hiroko Mogaki (mezzo-sopraan) en William Ruivenkamp (piano) brengen donderdag fragmenten uit opera's en operettes in het Terneuzense Zuidlandtheater (20.00 uur). De fragmenten worden ingeleid door Hans van Willigenburg. Op het programma staan stukken van Strauss, Verdi, Mozart, Puccini, Le har, Von Gluck, Gonoud en Mendelsohn. Het reizend Volkstheater speelt vrijdag 20 oktober de Kersentuin van Tsjechov in de Concertzaal in Zierikzee (20.00 uur). De Goese Operette Vereniging brengt vrijdag 20 oktober de pre mière van De Graaf van Luxemburg in De Prins van Oranje in Goes (20.00 uur). De revue Brasil Tropical is vrijdag 20 oktober te zien in het Ter neuzense Zuidlandtheater (20.00 uur). Jan Vos en Edna Vesuvia zijn vrijdag 20 oktober in De Halle in Axel te zien met hun programma Tataboulou (20.00 uur). De Goese Operette Vereniging brengt zaterdag 21 oktober De Graaf van Luxemburg in De Prins van Oranje in Goes (20.00 uur). De Zeeuwse Komedie staat zaterdag 21 oktober op de planken van het Vlissingse Vestzaktheater met De Ebbenhouten Olifant (20.30 uur). Joke Bruijs is zaterdag 21 oktober te zien in het Terneuzense Zuidlandtheater (20.00 uur). De Waalse komieken Les Funambules zijn zondag 22 oktober te zien in de Middelburgse Stadsschouwburg met hun familie-pro gramma Flic-Flac (15.30 uur). Saskia Viersen (viool) en Frans van Ruth (piano) concerteren zon dag 22 oktober in het Vestzaktheater in Vlissingen (16.00 uur). Ina van Faassen, Henk van Ulsen en Frans Vorstman zijn woens dag 25 oktober te zien in het toneelstuk Patstelling in de Middel burgse Stadsschouwburg (20.00 uur). Bram Vermeulen brengt zijn solo-programma Gezellig donder dag 26 oktober in De Prins van Oranje in Goes (20.00 uur).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 10