Cees van Langevelde exposeert in galerie V-Deco in Axel Stoelendans en vrijerij rond eigen naamslijsten begonnen 'En die kinders in de zaal maar zingen: Leve de PZC!' streek CEES RUSTER IN DE VUT WOENSDAG 11 OKTOBER 1989 Omweg 9 ACH MAAR JONGHET GAAT TOCH OM DE KOPT Verrassingen Boven Duizendpoot Voor de wind Bezorgers Verzadigd Doorgaan Poten wegzagen AXEL - De Terneuzense kunstenaar Cees van Langevelde zei geen woord teveel toen hij meldde dat hij van het magisch realisme was doorgeschoten naar de abstracte schilderkunst. De expositie in Axel die 4 oktober onder grote publieke belangstelling werd geopend, draagt daarom terecht als titel: „Van realisme tot abstractie". De realistische, figuratieve doeken van Van Langevelde, waarmee de wandeling door de tentoonstelling begint, zijn bijna allemaal wat ouder. De paar abstracte doeken daarente gen, de richting die Van Langevelde nu is ingeslagen, zijn recenter. Voor de bezoekers, meest Terneuzenaren, betekent dat nieuwe werk een verras sing. Overigens is niet alles nieuw aan het werk. De Terneuzense schilder knijpt nog steeds alleen bij hoge uitzonde ring felle, riskante kleuren uit zijn tu bes en in dat opzicht is Van Langevel de sinds zijn laatste grote expositie, vorig jaar aan de Blokken in Terneu- zen, niet gegroeid. Hij is verknocht aan getemperde, bleke tinten en grijpt ook liever naar de penselen en kwasten van gemiddelde grootte dan naar de allerkleinste voor de fijne details of de flinke kwasten voor het grote gebaar. Toch is de ontwikkeling van de kun stenaar, te oordelen aan de doeken die in de kamertjes en gangetjes van V-De co aan de Bastionstraat in Axel han gen, onmiskenbaar. Hij begint met een doek getiteld 'Zeeuws-Vlaams Land schap' (een impressie van de streek na bij Wulpenbek) en is zes doeken ver der, dat wil zeggen 'Knotwilgen', nog steeds bij het landschap, maar de ver taling van de boom in harde lijnen (welke methode Mondriaan ook al toe paste) wijst al op de abstrahering die komen gaat. Die ontfiguratie krijgt een hoogtepunt in het ongetitelde schilderij IV, dat alleen nog maar vorm is. Anderen stopten op dit punt, maar Van Langevelde schiet door, zo moet worden vastgesteld bij de beschou wing van het schilderij dat ernaast hangt. Daarvan zijn de niet-figuratie- ve vormen opnieuw behandeld en tot tastbare vormen in drie dimensies ge maakt. Waarmee Van Langevelde een weinig gebruikelijke omweg om te komen tot stilering heeft gevolgd. Niet alleen langs deze weg komt Van Langevelde tot het non-figuratieve maar ook via het schilderij 'Basalt'. Die basaltblokken aan de voet van een dijk worden later, in schilderij II, zelf standige, niets uitbeeldende elemen ten. De maten van deze penseelstre ken en hun kleuren (beide typerend voor Van Langevede) zijn nog wel die van de dijkversterking maar uit deze context gehaald blijken ze zelfstandig een schilderij te mogen vormen. Joost van Leeuwen De raadszaal van Hontenisse in Kloosterzande met bode Frans. De stoelendans rond de naamslijsten is begonnen. nus, „het gaat toch om de kop. Niet om programma's of politieke partij en. In een plattelandsgemeente zo als Hontenisse is het ons kent ons. Mensen weten óns heus wel te vin den als ze iets op hun lever hebben. Het directe contact met de kiezers hebben we en dat is het belangrijk ste. Zo'n PvdA, met mevrouw Hoorn-Visser of Visser-Hoorn, wie kent die nu, haalt het hier niet. Het ontbreekt hen aan een regionaal kopstuk." Roctus vindt het gekroel van de naamslijsters kort voor de verkie zingen eigenlijk een 'prachtige affai re'. „Je hoort van alles en als het dan zover is, dan sta je toch weer voor verrassingen", stelt hij. Een verras sing zou het zijn als de huidige wet houder J. E. M. Joossen (lijst A. Roc tus) tussen wal en schip komt te hangen. Joossen, in 1986 op een wet houderszetel gezet als tijdelijk waarnemer voor bankier/verzeke ringsman A. P. J. Roctus - die na twee jaar deze bestuursfunctie zou overnemen, maar daar wegens drukke werkzaamheden weer vanaf zag - dreigt het slachtoffer te wor den van het loven en bieden tussen de twee grootste fracties in de huidi ge raad, die van CDA en lijst Roctus. De inzet is de wethouderspost of lie ver de kop van Joossen. Burgemeester mr A. A. L. G. M. Kes- sen is, voor zover mogelijk is, op de hoogte van het politieke schimmen spel dat momenteel in de gemeente wordt gespeeld. „Persoonlijk heb ik er geen greep op. Als burgemeester sta je gewoon machteloos. Wat er overigens gebeuren zal, is nu nog niet te overzien. Misschien blijft al les bij het oude, misschien ben ik wel twee wethouders kwijt, dat is af wachten", zegt Kessen, die zich in de onduidelijke politieke structuur van de gemeente aardig heeft inge kapseld. De VVD-burgemeester van Honte nisse heeft, tot grote teleurstelling van zijn partijgenoten in Hulst, geen moeite met de vrije lijsten. „Werken met naamslijsten kan heel goed gaan. Landelijke lijsten hebben vaak het probleem dat ze zich moe ten conformeren aan landelijke richtlijnen. Naamslijsters worden daarin niet gehinderd. Voordeel van de huidige raadsleden - al zijn het mensen van naamslijsten - is dat het figuren zijn die met beide benen in de maatschappij staan. Het is waar, dat ze soms meerdere petten op hebben, maar men weet die aar dig te scheiden. Dat sommigen spe cifiek opkomen voor een woonkern is feitelijk in strijd met de gemeente wet, maar in bestuurlijk Nederland gewoon goed. Opkomen voor een bepaalde woonkern is in mijn ogen dan ook volstrekt legitiem. Wethouder Joossen van Hontenisse is maar al te goed op de hoogte van het 'achterhandse gebabbel' over zijn persoon en zijn positie. Koud laat het hem niet, maar er echt over inzitten doet hij ook niet. „Laat ze maar praten, als het er eenmaal op aankomt, dan trek ik mijn plan wel. Dat heb ik altijd al gedaan en dat blijf ik doen. Straks zou het wel eens zo kunnen uitpakken dat het van mij afhangt of de lijst Roctus of het CDA wel een wethouder krijgt", klinkt het stellig vanachter een pint, alsof de uitslag van verkiezin gen niet door kiezers wordt be paald. Op 21 maart volgend jaar weten we meer, uitgezonderd de Graauwse naamslijster A. Brugge- man, die weet nu al dat hij terug komt in de Hulster raad. Volgens wethouder Kayser van Hulst niet verwonderlijk „Die man staat ge woon boven alle partijen." TERNEUZEN - In die begindagen stond hij iedere ochtend om vier uur naast z'n bed. Dan stapte hij in de 'mi ni' en reed naar de boot in Breskens om er een kleine duizend kranten op te halen. Cees Ruster: „Om zeven uur was ik weer thuis. Even scheren, was sen, een ontbijtje en daarna de hele dag op pad. Om abonnementen te wer ven en advertenties binnen te halen." En vrouw Jannie nam thuis de tele foontjes van abonnees aan. Ja, ook mensen met berichtjes voor de redac tie belden 'de Rusters'. „Ze zeiden wel eens tegen me: Jie bin Cees van de krante, maor oe is noe j'n achternaom? Ik was gewoon voor veel mensen Cees van de PZC", zegt Rus ter. die volgende week vrijdag afscheid neemt als hoofdinspecteur buiten dienst van de krant. Na iets meer dan 28 jaar gaat hij in de VUT. Het tijdstip werd onverwacht vervroegd; een ge volg van de inwilliging van de eisen van de grafische bonden, geformu leerd tijdens de stakingen van begin dit jaar. De VUT-gerechtigde leeftijd daalde met een jaartje: van 61 naar 60 jaar. Cees Ruster: „Dat was wel even wen nen, want ik had me daar nog niet zo op ingesteld. Ook ontzettend vreemd was trouwens, dat ik begin dit jaar, toen ik pas naar een eigen woning in de Bachlaan was verhuisd, ik echt naar m'n werk moest." Dat was inderdaad helemaal nieuw. Want Ruster was al die jaren vergroeid met de krant, dag en nacht werd hij ermee geconfron teerd; hij woonde met z'n gezin in de woning boven de kantoren van de ad ministratie en de redactie. In 1961 ging hij bij de PZC aan de slag. Geboren in 's-Heer Hendrikskinderen en later als 'automobieltechnieker' terecht gekomen in Terneuzen. Op de biljartclub ontmoette hij André Kaan, pionier-redacteur van de PZC in Zeeuwsch-Vlaanderen. „Ik zei te gen Kaan dat ik wel eens iets anders wilde. En toen ik op de verjaardag van m'n moeder zat, werd ik gebeld door Gideon Schout. Die zei: Ik hore da jie ander werk zoekt." Ruster was in die beginjaren eigenlijk een soort duizendpoot. Kaan deed de redactie, Ruster de rest. De een op een scooter, de ander in z'n Austin mini. „Die duizend kranten, die ik bij de boot ophaalde, waren bestemd voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Die voor het Westen - zo'n 2700 - werden ver spreid door de bussen van de ZVTM en van de Stoomtram Breskens-Malde- gem. Hulst en Hontenisse gingen toen ook nog per post. In '61 hadden we er daar in totaal een stuk of veertig. Con currentie? Die was in die dagen enorm. We hadden weliswaar de Breskensche Courant gekocht, maar je had het Zeeuwsch Dagblad, Het Vrije Volk met z'n Zeeuwse editie, in de Kanaal zone De Vrije Zeeuw en in het Land van Hulst natuurüjk Dagblad De Stem. En verder natuurlijk de adver tentiebladen. Maar die Vrije Zeeuw, 'de Ouwe Kee', was de belangrijkste concurrent met z'n vijfduizend abon nees." „Als ik bij middenstanders binnen wandelde om te vragen of ze in de PZC wilden adverteren, wisten sommigen helemaal niet wat dat was, die PZC. Een van die mensen vroeg me eens: Is dat een Protestants Christelijke In stelling of zoiets? Maar toch groeiden we, werden we bekender. Vooral bij de jeugd. We deden, samen met de mid denstand, die PZC-filmmiddagen. Met Baby den Toonder op accordeon. Dan was het Concertgebouw in Terneuzen keer op keer afgeladen. En die kinde ren maar zingen: Leve de PZC! En dat werkte. De Vrije Zeeuw werd meer en meer de krant van de vergrijzende be volking; die stierf dus een beetje met de abonnees. En wij bleven stijgen. In Terneuzen bijvoorbeeld jaarlijks ge middeld zo'n tweehonderd abonnees. Dat was ieder jaar weer spannend, dat gaf een kik. En het advertentievolume steeg mee. We gingen die 'Zeeuwsch- Vlaanderen Extra' doen op vrijdag. En later zelfs op woensdag." Aanvankelijk liep Cees Ruster mee aan de hand van Schout, inspecteur buitendienst voor heel Zeeland. „Als je iets goed had gedaan, zei hij altijd: 'Goed bekeke!' Als het fout was, bromde hij: 'Dao deug heen donder van!' Maar uiteindelijk ging het ons alleen maar voor de wind. We zetten een expeditienet op, het aantal bezor gers groeide en we kregen meer men sen in dienst. Ja, we zijn natuurlijk meegegroeid met de industrie in met name die Kanaalzone. Dat gaf enorme impulsen." Ruster, de advertentie-acquisiteur, zat 's avonds achter de tekentafel. Om advertentiepagina's te ontwerpen, 's Morgens ging hij ermee op pad. „Ik had die advertenties meestal dus al kant-en-klaar in m'n tas zitten. En dat vonden de mensen interessant. Vaak was ik zo'n pagina in een uur al kwijt." En eenmaal thuisgekomen wachtten 'de dooie'. Begrafenisondernemers gooiden bijna dagelijks overlijdensad vertenties in de brievenbus, meestal in de avonduren. Cees rende iedere avond op kousevoeten naar beneden om de bus te lichten en de advertenties op de telex of de fax te zetten. „Soms riepen ze van de redactie naar boven: Cees, er ligt een dooie op de trap. Als je visite had, vielen die men sen bijna van hun stoel van de schrik. Ik heb trouwens nog eens meege maakt dat een vrouwtje een overlij densadvertentie voor haar man kwam opgeven. Maar we moesten wachten met plaatsing want hij 'leefde nog een beetje'. Ze zou wel bellen als het zover was. Vier dagen later ging de telefoon. Het was zover..." Tien jaar geleden werd hij hoofdin specteur buitendienst. De adverten tie-afdeling verdween uiteindelijk richting Axel, naar Vink Rota Druk, ook onderdeel van de PZC-holding. „Als hoofdinspecteur deed ik onder meer de afrekeningen met de bezor gers. Ja, eigenlijk ben je dan ook een beetje maatschappelijk werker. Kom je bij zo'n vrouw van een bezorger en die begint te klagen over haar huwe lijk. Die man erbij... en die krijgen toch ruzie... Op een gegeven moment dreigde die vrouw uit het raam te springen. Daar werden we natuurlijk niet warm of koud van. Want we zaten gelijkvloers... Of die vrouw die zich zorgen maakte over de 'thermostaat' van d'r man. Hij kon zo moeilijk plas sen... Voel je hem?" „Je zat natuurlijk altijd met die pro blemen bij dichte mist. Of met ijzel en stuifsneeuw. In '63 reden we eens met kranten onder Oostburg. Af en toe moest je stoppen om met een schop de hopen sneeuw voor de auto weg te scheppen. Op een gegeven moment kregen we zo'n sneeuwhoop maar niet weg, wat we ook probeerden. We bonk ten er uiteindelijk maar een paar keer tegenaan. Kwam er plotseling zo'n rood autootje van de PTT onder die sneeuw vandaan. Dat was gestrand en door de bestuurder achtergelaten. Met die bezorgers maakte je trouwens de zotste dingen mee. Zo'n eerste dag van zo'n nieuwe bezorger... Die moest dan werken met een zogenaamde loop- lijst. Soms in de stromende regen. Ik heb het wel meegemaakt dat een nieu we bezorger halverwege terug naar huis fietste - met de helft van z'n kran ten nog in de fietstassen - en weer in bed kroop. Die voerde je dus af. Maar verder heb i'k altijd enorme bewonde ring gehad voor al die mensen, die 's morgens tegen vijven uit bed moesten voor die kranten. Ze vormen toch echt nog altijd de belangrijkste schakel in dat hele bedrijf." 'Cees van de krante' zag de PZC in Zeeuwsch-Vlaanderen groeien naar zo'n 13.000 abonnees. Van explosieve groei is nu geen sprake meer. „Nee, de markt is grotendeels verza digd denk ik. Dat heeft ook te maken met het fenomeen 'samenlezen'. Hier in de buurt zie ik de voorbeelden: drie gezinnen, die samen één krant lezen. Dat is natuurlijk de doodsteek voor de kassa. En de remedie daartegen moet nog steeds worden uitgevonden. Of de regionale krant bedreigd wordt? Door wat dan? Van kabel kranten of iets dergelijks verwacht ik niet veel. En ik denk dat wij nog steeds een prima formule hebben: provinciaal nieuws gekoppeld aan veel nieuws uit de regio, nieuws uit je eigen wijk zelfs. Dat doet niemand ons na." Zelf vindt hij het geen verdienste, bij na dertig jaar bij dezelfde baas. „Dat bewijst toch datje het er altijd naar je zin hebt gehad en dat er geen ander werk was dat nog beter betaalde. En het was gewoon al die jaren boeiend, spannend werk. We hebben het voor mekaar gekregen dat de mensen in het Zeeuws-Vlaanderen nu niet meer pra ten over 'die Walcherse krante' of 'De Middelburger' als ze het over de PZC hebben. Al lopen er natuurlijk nog wel rond die denken dat de krant bij ons in de Nieuwstraat in de kelder wordt ge drukt..." WoutBareman Cees Ruster: Het was gewoon boeiend, spannend werk." Het gemeenteraadslid W. F. de Brouwer (gemeenschappelijke be langen) kan er moeilijk om lachen. „We hebben een gesprek gehad over eventueel samengaan. Dat wil nog niet zeggen dat alles rond is. Boven dien ligt alles - in verband met de ziekte van Piet - nogal moeilijk. Als Piet herstelt, dan gaan we gewoon met hem door. Dat Neefs zich dan nog bij ons aansluit is evenwel niet uitgesloten", vertelt De Brouwer. Als Neefs daadwerkelijk de overstap maakt naar wat in de volksmond de 'Steense fractie' heet, dan zou dat de tweede belangrijke verandering in het Hulster politieke bestel zijn bin nen kort tijdbestek. Eerder maakte fractievoorzitter Gerrit Naessens van Gemeentebelangen bekend zijn heil te willen zoeken bij het CDA. De annexatie van déze vrije lijst door de christen-democraten heeft binnen eigen kring tot grote meningsver schillen geleid. Naessens is door de Hulster CDA-bonzen een verkiesba re plaats beloofd zonder dat de le den daar iets over te zeggen hebben gehad. Wethouder J. E. M. Joossen (Honte nisse). „Laat ze maar praten..." De VVD-afdeling Hulst/Hontenisse heeft afgelopen zomer getracht de poten onder de stoel van de vrije lij sten in de streek weg te zagen. Het was de bedoeling de komende ge meenteraadsverkiezingen ook in Hontenisse met een VVD-lijst mee te dingen naar wat raadszetels. De oprichting van een zelfstandige af deling in Hontenisse leed echter schipbreuk. „We hebben zittende raadsleden (P. J. Mangnus en A. P. J. Roctus, twee eigen-lijsters) bena derd via de burgemeester Kessen, maar zij lieten weten geen interesse te hebben", licht Kayser toe. De PvdA in de Reynaertstad is er wel in geslaagd om partijgenoten uit Hontenisse zover te krijgen dat ze in maart de slag om het raadspluche zullen aangaan. Een felle campagne tegen de naamslijsten, waar de so cialisten in Hulst bijna vier jaar ge leden mee op de proppen kwamen, staat voor deze verkiezingsstrijd niet op de rol. „De komende cam pagne is een goed verkiezingspro gramma het krachtigste wapen dat we tegen de naamslijsten zullen ge bruiken", benadrukt de Hulster PvdA- voorman P. V. V. Weemaes. „Ach maar jong", lacht C. M. Roctus uit Kloosterzande, sinds jaar en dag nummer twee op de Lijst P. Mang- HULST - De gemeenteraadsverkie zingen op 21 maart 1990 liggen nog ver in het verschiet. Desalniette min is in de Oost-Zeeuws-Vlaamse gemeenten binnen de rangen van de vrije lijsten de stoelendans reeds begonnen. Telefoontjes over en weer. Gesprekken in de trant van „Als jij nu bij mij op de lijst komt staan, dan garandeer ik Politie ke roddelaars in het Land van Hulst beleven hoogtijdagen. Aan de stam tafels in de cafés wordt druk gespe culeerd over wie overstapt naar lijst x of y. Wie blijft zitten en wie niet zal terugkeren in de raad. Een beeld van vrijages tussen lokale partijen. De zetel van de nestor van de Hul ster raad, de 73-jarige Piet Stevens uit Sint-Jansteen, wordt al maan den niet bezet. De bejaarde politicus is al geruime tijd ziek. Op aangeven van burgemeester mr F. A. W. Ja cobs van de Reynaertstad besluit de raad om de oude voorman van de fractie Gemeenschappelijke Belan gen een bloemstuk te sturen. Een gebaar... Enkele uren later vormt die lege ze tel aanleiding tot een discussie on der politiek geïnteresseerden. „Als Piet niet terugkomt, dan gaat De Brouwer (zijn fractiegenoot) met Honoré Neefs (Clingse lijst) in zee. Die twee zijn stevig aan het vrijen", weet een Pvd A-er. Er wordt geknikt, geschud en gelachen. Raadslid H. J. F. Neefs van de lijst Clinge voor Algemeen Belang in de gemeente Hulst. Straks in zee met W. F. de Brouwer van de lijst Gemeen schappelijke Belangen? Hoe dan ook, Gemeentebelangen keert na maart '90 niet terug in de raadszaal. Wat WD-wethouder W. D. M. Kayser uit Hulst betreft geen slechte ontwikkeling. „Naamslij sten, dat werkt in de bestuurlijke praktijk niet makkelijk. Ze (de raadsleden die namens zo'n groepe ring zijn afgevaardigd) hebben nog al eens de neiging om voor een woonkern op te komen. Het geheel, de gemeente, wordt dan vergeten. Ik vind dat zonde", stelt hij. C. MRoctus van de lijst P. Mangnus in Hontenisse: 'Personen belangrij ker dan programma's of politieke partijen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 26