kleintjes Principe-akkoord over voortbestaan van het Molukse woonoord Lunetten Centraal Akkoord ligt nu in handen van de politiek De Klerk laat Walter Sisulu en zeven andere ANC-leiders los INKOMENSMATIGING VOORWAARDE Samen feestelijk Geen ruil hulp derde wereld Lunetten: geen wijs beleid Regenachtig 232e jaargang no. 234 Woensdag 11 oktober 1989 Looneisen Loonmatiging Olifant Piraterij Roken Lampen Tunnel Slib Ver uit elkaar POLITIEKE DOORBRAAK IN ZUIDAFIKRA Aandrang Thatcher HAAGMAN ADVOCATEN Veel bewolking. Perioden met regen en motregen. West tot noordwestelijke wind, aanvankelijk hard, later afne mend. vrij krachtig. Maximum tempe ratuur 13 graden. Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen PROVINCIAL DEN HAAG GPDMinimaal een miljoen Ne derlanders werkt zwart. Totaal is daar een be drag van drie miljard gulden mee gemoeid. Het meest wordt zwart gewerkt in technisch-am- bachtelijk beroepen als timmeren, schilderen behangen, autoreparaties en reparaties van verbruiksgoederen. Een minder belangrijke groep zwartwerkers bevindt zich onder het wit- te-boordenwerk: het geven van adviezen op fi nancieel en administratief gebied, muzieklessen, invullen van belastingformulieren en dergelijke bezigheden. Dat blijkt uit een onderzoek dat twee medewer kers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) de afgelopen jaren hebben ingesteld on der vierduizend mensen. Vooral kansrijken, mensen die een goede positie op de arbeidsmarkt hebben, doen er in het zwar te circuit iets bij. De zwartwerkers hebben het ge voel, aldus het onderzoek, dat hun pakkans mi nimaal is. Uit het onderzoek blijkt verder dat Nederlan ders in het algemeen zeer tolerant staan tegen over zwart werk. Een van de onderzoekers van het Centraal Plan Bureau, drs. Rob van Eek: „Zwart werken is een redelijk geaccepteerd ver schijnsel. Het wordt bijna op een lijn gesteld met activiteiten als fietsen zonder achterlicht en fout parkeren". Volgens de onderzoekers kan de zwarte-arbeids- markt met een miljard gulden worden terugge drongen wanneer de zwartwerkers het gevoel zou worden gegeven dat ze gemakkelijk gepakt kunnen worden. DEN HAAG/VUGHT (GPD) - Het ministe rie van WVC en de bewoners van het Mo lukse woonoord Lunetten in Vught hebben gisteravond een principe-akkoord bereikt, waarmee voorkomen kan worden dat be woners van het oord gedwongen worden te verhuizen. Het ministerie is bereid Lunet ten te renoveren, zij het op kleinere schaal. Vertegenwoordigers van de Molukkers heb ben het 'laatste bod' van het ministerie geaccepteerd. Dat betekent dat zij in prin cipe akkoord gaan met sloop van een aantal van de twintig barakken die Lunetten telt. Het woonoord, dat ingeklemd ligt tussen de jeugdgevangenis Nieuw Vossenveld en de Van Brederodekazerne, moet inkrimpen om uitbreiding van beide complexen moge lijk te maken. De barakken die overblijven, moeten volgens het voorstel worden gemo derniseerd en voortaan zal iedere bewoner huur, gas, licht en water moeten betalen. De secretaris-generaal welzijn van het ministe rie van WVC, mr. J. Richelle, die namens mi nister Brinkman overleg pleegde met de Molukkers, sprak in dit verband van .nor malisatie". Het Vughtse woonoord was het enige van de 74 Molukse woonoorden waar nog geen normalisatie is doorgevoerd. T. Latuhihin, woordvoerder van de delega tie van de bewoners van het woonoord, toonde zich positief over het voorstel, maar vond wel dat het al een hele tijd geleden had kunnen worden gedaan. Overigens bestreed hij dat niet elk van de zeventig tot tachtig gezinnen in Lunetten huur betaalt. Als de 247 bewoners het voorstel accepte ren, vervallen alle rechtszaken die op dit moment nog lopen. WVC wil binnen tien da gen duidelijkheid hebben. Richelle liet er geen misverstand over be staan dat het ministerie altijd nog een stok achter de deur heeft in de vorm van rechter lijke uitspraken. Wie niet instemt met de plannen, kan er altijd nog worden uitgezet. Akkoord koppeling uitkeringen/lonen DEN HAAG (GPD) - De uitkeringen moeten in de periode 1990-1994 in principe de loonstijging in de bedrijven volgen. CDA-onderhandelaar De Vries en zijn PvdA-collega Kok zijn het over deze 'grondregel' in grote lijnen eens. In 1990 zullen de uitkeringen zowel op 1 januari als op 1 juli aangepast wor den aan de loonstijging in de bedrij ven. Voor de jaren daarna willen De Vries en Kok een aantal voorwaarden in een regeerakkoord opnemen waar onder de koppeling door kan gaan. De Vries en Kok gaan uit van drie voorwaarden. Ten eerste mag er geen sprake zijn van een excessieve loon stijging in de bedrijven. Ten tweede mag de verhouding tussen werkenden en niet-werkenden zich niet in ongun stige zin veranderen. Ten derde moet de overheid in staat blijven de afge sproken reductie van het financie ringstekort te handhaven. Probleem tussen CDA en PvdA blijft wat onder een excessieve loonstijging verstaan moet worden. In alle bereke ningen is tot nu toe uitgegaan van een gemiddelde loonstijging met twee procent. Zoals bekend zijn in talrijke bedrijfstakken al hogere looneisen op tafel gelegd. In PvdA-kring wordt erop gewezen dat de onderhandelaars in feite gekozen hebben voor een automatische koppe ling. Kok: „Het is geen beleidsmatige koppeling". Toch wordt bij de PvdA erkend dat er voor de handhaving van het automatisme enkele voorwaarden worden aangegeven. Op basis daarvan zal een te vormen kabinet dus jaarlijks moeten gaan bepalen of de koppeling te handhaven is of niet. In CDA-kring is men tot nu toe steeds uitgegaan van een beleidsmatig be paalde koppeling, waarbij niet alleen de loonstijging in de bedrijven uit gangspunt zou zijn maar ook de ont wikkeling van de werkgelegenheid, de daling van de werkloosheid, de koop krachtontwikkeling en de inflatie. Het komt volgens het CDA dan ook zeer sterk aan op de in het regeerakkoord op te nemen formuleringen. Met de koppelings-gedachte die nu op tafel ligt, wordt een gelijkwaardige ontwikkeling tussen lonen en uitke ringstrekkers voor de hele kabinets periode gewaarborgd. Tevens wordt de vakbeweging een handreiking ge daan om in te stemmen met een cen- Advertentie traal akkoord waarin een matiging van looneisen voorop staat. Naast het aanbieden van de koppeling willen CDA en PvdA fors investeren in scholing voor werklozen en het ar beidsmarktbeleid om zo meer werklo zen aan werk te helpen. Om werkge vers te dwingen ook mee te doen, wordt gedacht aan 'straffen' in de vorm van hogere sociale premies. Met de binnengehaalde koppeling plus enkele aanvullende koopkracht maatregelen voor de laagstbetaalden is bij de PvdA het besef ontstaan dat men voornemens om nog te tornen aan de belastingplannen voor 1990 (de ope- ratie-Oort) zal moeten inslikken. In sociaal-democratische kring wordt erkend dat met de koppeling een groot deel van de financiële ruimte voor nieuw beleid in de komende jaren op is. Anderzijds wordt er op gewezen dat door een inkomensstijging voor uitke ringstrekkers en een extra inzet om werklozen aan werk te helpen er be sparingen ontstaan in de uitkerings sfeer, terwijl er anderzins meer belas tingen en premies binnenkomen. Binnen de PvdA bestaat voorts de nei ging om voor 1990 af te zien van het verlagen van sociale premies. Iedereen gaat er toch al in koopkracht op voor uit. De uitgespaarde financiële ruimte wil men in 1991 wel inzetten om zo een voor dat jaar verwachte daling van koopkracht, op te kunnen vangen. LONDEN/AMSTERDAM (UCNIANP) - De houding van deze medewerker van een bank in Londen spreekt boek delen: slinkend vertrouwen in de Britse economie heeft de koers van het pond sterling dinsdag verder doen da len. Steunaankopen van de Bank of England konden dat niet voorkomen. Het pond is zelfs beneden de magi sche grens van 3 Duitse mark gezakt. Op de wissel markt in Amsterdam lag de koers bij het slot van de handel op 3,33 gulden. Dat was ruim twee cent minder dan de slotkoers van maandag, toen er een verlies was van bijna zeven cent. (Zie ook pagina's 3 en 9) De wankele toestand van het pond hangt als een doem over het congres van de Britse Con servatieve Partij. PAGINA 3 De bedreigde Afrikaanse oli fant is ook na het congres in Lausanne niet veilig. PAGINA 4 De Erasmus Universiteit be strijdt de software-piraterij. PAGINA 5 Reclame voor sportief roken is vanaf volgend jaar verboden. PAGINA 7 De lampenactie van de PZEM is vooralsnog geen succes. PAGINA 11 Het Zeeuwse verzoek om geld voor de aanleg van een tunnel krijgt steun van het CDA en de VVD in de Tweede Kamer. PAGINA 11 Een blowerfabriek in Bruinisse zuivert het slib uit de Ooster- schelde-havens. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3,5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 9 Provincie: II, 13,15 en 19 Sport: 20 en 21 DEN HAAG (GPD) - De totstandko ming van een Centraal Akkoord lijkt afhankelijk geworden van de poli tiek. De overkoepelende organisaties van werkgeversbonden en de vakbe weging laten het van voorstellen van het kabinet (of de informateur) afhan gen of zij aan onderhandelingen wil len beginnen die tot een dergelijk ak koord zouden moeten leiden. De voorzitters van de centrale organi saties van ondernemers en werkne mers hebben gisteren in het verband van de Stichting van de Arbeid overleg gevoerd over de mogelijkheden van een centraal akkoord. Vanuit de poli tiek is herhaaldelijk op zo'n akkoord aangedrongen. In een dergelijke overeenkomst zou den afspraken moeten worden vastge legd over een gematigde loonstijging in het bedrijfsleven, maatregelen ter vermindering van de werkloosheid en een verhoging van de ambtenarensa larissen en de uitkeringen die gelijk oploopt met de stijging van de lonen in het bedrijfsleven. De standpunten van de werkgevers organisaties en de vakbeweging lig gen nog steeds ver uit elkaar. Van on dernemerskant is opnieuw gezegd dat men geen behoefte heeft aan een, sa men met de regering overeen te ko men, centraal akkoord. De vakbewe ging wil het van de totstandkoming van een centraal akkoord laten afhan gen in hoeverre zij haar looneisen bij de komende cao-onderhandelingen wil matigen. Het overleg in de Stichting van de Ar beid is 'in goede sfeer' verlopen. Het was niet te bedoeling een poging te on dernemen een voorloper voor een cen traal akkoord in elkaar te timmeren. Wel is volgens FNV-voorzitter Steke lenburg (vakbeweging) en zijn VNO- collega Van Lede (werkgevers) „het veld verkend". Beide voorzitters legden veel nadruk op de rol die de overheid heeft bij de eventuele totstandkoming van een ak koord. Van Lede noemde het ongepast om van de sociale partners te verwach ten dat zij tot specifieke onderhande lingen te komen zo lang onduidelijk is wat de overheid wil doen. „De over heid mag niet achterover leunen en wachten wat de partijen in het be drijfsleven doen". Advertentie SOWETO (AFP) - Vrouwen van gevangen ANC-leiders archieffotoVan links naar rechts Caroline Mtsoaledi, June Mlangeni, Winnie Mandela en de inmiddels overleden Irene Mkwayi. (Van onze correspondent JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse president Frederik de Klerk heeft dinsdagavond de onvoorwaar delijke vrijlating van ANC-leider Walter Sisulu en zeven andere ANC- kopstukken aangekondigd. Sisulu en zes collega's zijn in 1964 samen met de legendarische ANC-leider Nelson Mandela tijdens het zogenaamde Ri- vonia-proces veroordeeld tot langdu rige gevangenisstraffen wegens 'sa menzwering tegen de staat'. De vrijla ting van Mandela is, naar gisteren bleek, nog niet aan de orde. In een verklaring liet De Klerk weten dat „het klimaat gunstig was voor de vrijlating" van de acht mannen. Bo vendien „hadden de gevangenen al ve le jaren van hun straf uitgezeten en wa ren ze in de gevangenis vergrijsd". Hij hoopte dat de vrijlating verder zou bij dragen tot de geest van verzoening die volgens hem nadrukkelijk aanwezig is in Zuid-Afrika. „De meeste Zuidafrikanen zijn de sfeer van confrontatie beu en willen met el kaar spreken over de route naar voor spoed en gerechtingheid voor allen", aldus De Klerk over zijn besluit, dat beschouwd kan worden als een door braak in de politieke patstelling die Zuid-Afrika jarenlang heeft beheerst. Naast de 77-jarige Sisulu zullen ook Jafta Mesemula, Andrew Mlangeni, Raymond Hhlaba, Elias Mtsoaledi, Wilton, Mkwayi, Ahmed Kathadra en Oscar Mpetha op vrije voeten worden gesteld. Behalve Mpetha stonden zij allen in 1964 met Nelson Mandela te recht. De vrijlating van Sisulu kwam niet onverwacht. Volgende week vindt in de Malaysische hoofdstad Kuala Lumpur de tweejaarlijkse conferen tie van Gemenebest-landen plaats. Volgens betrouwbare bronnen had de Britse premier Thatcher aangedron gen op de vrijlating van Sisulu en an dere politieke gevangenen om nieuwe pleidooien voor scherpere sancties te gen Pretoria te pareren. Thatcher, die met haar Conservatieve Partij congresseert in Blackpool, werd dan ook onmiddellijk door De Klerk op de hoogte gebracht van de vrijla ting van de bejaarde ANC-kopstuk- ken. Ook de Franse president Mitter rand, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker en de Por tugese president Soares, die de afgelo pen dagen een bezoek aan Zuid-Afrika bracht, zijn over het besluit van De Klerk ingelicht. De vrijlating van Sisulu en de zijnen geldt als de eerste kans van De Klerk om zijn hervormingsgezindheid te be wijzen. Op de agenda van de zwarte oppositie staan nog de vrijlating van Mandela en anderen, de opheffing van de drie jaar oude noodtoestand en het legaliseren van verboden politieke or ganisaties als het ANC. INTERNATIONALE CONSUMENTENBEURS Op de nieuwe Femina ontdekt u een wereld van nieuws, o.a. over Doe-Het-Zetf Mode Wonen Smullen Hobby en Vrije Tijd Keukens Huisdieren (met Martin Gaus e.v.a.) Beeld en Geluid Plus sprankelende shows, demonstraties, attracties enz. Kom 't samen beleven: de vernieuwde Femina. Een feest voor 't hele gezin! Open van 11.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 22.30 uur. Zondag van 10.00 -17.00 uur. TT et verschijnsel ontwik- II kelingssamenwerking is in Nederland jarenlang on aantastbaar geweest. Van uit onze redelijk goed geolie de samenleving eraan meewerken dat in landen met werkelijk gebrek aan al les de basis wordt geschapen voor een menswaardig bestaan: het was een on omstreden doelstelling, ook in de poli tiek. Maar daarin begint verandering te komen. Binnen het CDA is ruzie ont staan tussen de ministers Van den Broek (buitenlandse zaken) en Buk man (ontwikkelingssamenwerking) over de vraag waar het geld vandaan moet komen voor Nederlandse steun aan de Oosteuropese landen, die op weg zijn naar democratisering. Van den Broek vindt dat dit wel 'uit de potjes van Bukman' kan. Maar de laat ste verzet zich daar vierkant tegen. En hij doet dat op goede gronden, want het zou zo steun op een koopje worden. In landen als Polen en Hongarije en de laatste maanden ook in Oost-Duits- land zijn bijzonder bemoedigende ont wikkelingen aan de gang. Onder de Nederlandse bevolking bestaat voor alles wat daar gebeurt grote sympa thie, bewondering en een gevoel dat er daadwerkelijk bij moet worden gehol pen. Kijk naar wat er vanuit allerlei Polen-acties, vanuit de kerken en van uit de meest uiteenlopende maat schappelijke groeperingen wordt on dernomen om de vrijheidsdrang in de Oostbloklanden te stimuleren. In zo'n klimaat gaat het niet aan dat de rijks overheid alleen maar wat wil doen als de financiën ervoor uit het budget van de hulp aan de derde wereld kunnen worden getild. Jarenlang heeft Nederland op het gebied van ontwikkelingssamen werking de standaard hoog gehouden dat 1,5 procent van het bruto natio naal produkt voor dit doel ter beschik king stond. Dwars door alle bezuini gingsronden heen bleef het budget op dat niveau; in de politiek bestond een breed draagvlak voor de opvatting dat ons land het zich niet kon veroorloven om economische tegenslag te verhalen op hulpverlening aan straatarme lan den in Azië, in Afrika en in Zuid-Ame- rika. Het heeft er op zijn minst de schijn van dat dit principe niet meer zo heilig is. Al eerder zijn er pogingen on dernomen om allerlei 'oneigenlijke kostenposten' naar ontwikkelingssa menwerking toe te schuiven; voor een deel zijn ze ook gerealiseerd. Natuur lijk verloopt niet alles vlekkeloos wat aan hulpverlening voor of in het be lang van de derde wereld wordt opge zet. Maar dat is nog geen reden om de geldstromen voor dit doel in een ande re richting te buigen. Wat er in de oost- bloklanden van Europa gebeurt is een volstrekt nieuwe ontwikkeling, die binnen het raam van straks nieuwe verhoudingen om ander beleid vraagt. De PvdA is met deze leus 'ander be leid' de verkiezingscampagne inge gaan. Ze zal in een kabinet met het CDA juist op dit terrein voor verfris sende initiatieven kunnen zorgen. Economische en andere hulp aan lan den als Polen en Hongarije vraagt nu juist om een aparte aanpak, met name in Europees verband. Een ruilhandel tje met hulpgelden, die in principe be stemd zijn voor de derde wereld, past daar niet in. De manier waarop minister Brink man van WVC telkens opnieuw met klompen door de porseleinkast van het probleem-Lunetten banjert is geen voorbeeld van wijs beleid met oog voor gevoelige verhoudingen. Voor een deel van de Molukse gemeen schap in ons land is het woonoord Lu netten een plek die veel emotionele bindingen oproept met de komst van de oudste generatie ex-KNIL-mensen destijds naar Nederland. WVC is nu al een reeks van jaren bezig om dit Lu netten geleidelijk aan te ontruimen. Het bewuste terrein moet beschikbaar komen voor uitbreiding van een ge vangenis en van een kazerne. Kenne lijk is 'Den Haag' er daarbij van uitge gaan dat voor dit laatste Molukse woonoord in Nederland hetzelfde geldt als voor de andere barakkendor- pen, waaruit gaandeweg de Molukse bewoners zijn vertrokken naar wonin gen elders. Maar WVC heeft zich ver gist in de bijzondere symboolfunctie van juist deze plek; vandaar dat het voornemen om Lunetten een andere bestemming te geven al snel uitdraai de op gedwongen verhuizing. Met alle akelige bijverschijnselen vandien. De voorbereiding van die operatie werd een gesprek tussen doven, gevolgd door juridische procedures. Waarom slagen overheden er toch steeds weer in om problemen - als deze - te schep pen, die er eigenlijk niet hoeven te zijn? vdM. Advertentie ROTTERDAM TELEFOON 010-4364688 TELEX 26051 FAX 010-4365233 -V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1